"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 1 қарашадағы № 704 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 59-60, 555-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) телекоммуникациялар және пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтері, аэронавигация мен әуежайлардың көрсетілетін қызметтері салаларын қоспағанда, табиғи монополиялар салаларында, ішкі рейстерде әуежайлардың мынадай қызметтерін көрсетуді: жолаушыларды отырғызу-түсіру (телескоптық трап арқылы), тасымалдау процесін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылатын әуежайдың үй-жайларын жалға беру, жүктерді өңдеу, жолаушыларды тіркеу үшін жұмыс орнын (алаңдар) ұсыну, әуе кемелерін авиациялық жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз етуді қоспағанда, қоғамдық маңызы бар нарықтарда реттеу мен бақылау, сондай-ақ "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметін бақылау мен реттеу;";
15-тармақтың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24) экономикалық шоғырлануды реттеу;";
16-тармақта:
мынадай мазмұндағы 71-1) тармақшамен толықтырылсын:
"71-1) тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ тарифтік жеңілдіктер берілетін тауарлар тізбесін әзірлеу және бекіту;";
77) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 77-1) және 77-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"77-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен келісу бойынша мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
77-2) Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқарудың үлгілік кодексін әзірлеу және бекіту;";
117) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 118-1) тармақшамен толықтырылсын:
"118-1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін айқындау мақсатында макроэкономикалық талдау жүргізу;";
148) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"148) уәкілетті мемлекеттік органдар әзірлейтін тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бірлесіп бекіту арқылы мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін енгізу процесін үйлестіруді жүзеге асыру;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2018 года № 704.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 59-60, ст. 555) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) регулирования и контроля в сферах естественных монополий, за исключением сфер в области телекоммуникаций и универсальных услуг почтовой связи, в области услуг аэронавигации и аэропортов, на общественно значимых рынках, за исключением оказания услуг аэропортов на внутренних рейсах: посадка-высадка пассажиров (посредством телескопического трапа), предоставление в аренду помещений аэропорта, используемых в целях обеспечения перевозочного процесса, обработка грузов, предоставление рабочего места (площади) для регистрации пассажиров, обеспечение воздушных судов авиационными горюче-смазочными материалами, а также контроля и регулирования деятельности энергопроизводящих и энергоснабжающих организаций в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";";
подпункт 24) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"24) регулирование экономической концентрации;";
в пункте 16:
дополнить подпунктом 71-1) следующего содержания:
"71-1) разработка и утверждение правил и условий предоставления тарифных льгот, а также перечня товаров, в отношении которых предоставляется тарифная льгота;";
подпункт 77) исключить;
дополнить подпунктами 77-1) и 77-2) следующего содержания:
"77-1) разработка и утверждение правил оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан;
77-2) разработка и утверждение типового кодекса корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах, за исключением Фонда национального благосостояния;";
подпункт 117) исключить;
дополнить подпунктом 118-1) следующего содержания:
"118-1) проведение макроэкономического анализа в целях определения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;";
подпункт 148) изложить в следующей редакции:
"148) осуществление координации процесса внедрения системы оценки рисков государственными органами путем совместного утверждения критериев оценки степени рисков, проверочных листов, разрабатываемых уполномоченными государственными органами;";

мынадай мазмұндағы 148-1), 148-2), 148-3), 148-4), 148-5) және 148-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"148-1) мемлекеттік органдардың тексеру парақтарының нысанын және тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
148-2) кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қызметін қамтамасыз ету;
148-3) ақпараттық құралдардың тізбесін әзірлеу және бекіту;
148-4) бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізу;
148-5) бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізу әдістемесін әзірлеу және бекіту;
148-6) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органмен бақылау және қадағалау органдарының тексерулерді және профилактикалық бақылау мен қадағалауды есепке алу жөніндегі ақпаратпен алмасу бойынша өзара іс-қимылы;";
222) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"222) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарау және өңірлік маңызы бар актілердің жобаларын қоспағанда, реттеуші мемлекеттік органдардың, Ұлттық палатаның және басқа да мүдделі тұлғалардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындыны беру;";
266) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"266) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кәсіпкерлік саласындағы басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарының реттеушілік әсерді талдау жөніндегі жұмыстың жай-күйі туралы есептерін қарау;";
мынадай мазмұндағы 283-1) тармақшамен толықтырылсын:
"283-1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен бірлесіп ломбардтардың сауда қызметін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
297) және 300) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 339-78) және 339-79) тармақшалармен толықтырылсын:
"339-78) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу шеңберінде табиғи монополиялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің міндетті қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту;
339-79) нарық субъектісінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру тәртібін бекіту;";
17-тармақта:
79) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"79) экономикалық шоғырлануды реттеу;";
мынадай мазмұндағы 86-1) тармақшамен толықтырылсын:
"86-1) нарық субъектісінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органның, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны нарық субъектілеріне, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдарға жіберу;";
88-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"88-1) нарық субъектілеріне:
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларын бұзушылықтарды тоқтату және (немесе) олардың салдарларын жою;
бастапқы жағдайды қалпына келтіру;
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне қайшы келетін шарттарды бұзу немесе өзгерту;
экономикалық шоғырлануды реттеу кезінде мәмілелерді жою немесе оларды жарамсыз деп тану арқылы олардың күшін жою қажеттігі туралы орындалуы міндетті ұйғарымдар беруге;";

дополнить подпунктами 148-1), 148-2), 148-3), 148-4), 148-5) и 148-6) следующего содержания:
"148-1) разработка и утверждение правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов;
148-2) обеспечение деятельности межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности;
148-3) разработка и утверждение перечня информационных инструментов;
148-4) проведение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
148-5) разработка и утверждение методики проведения рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
148-6) взаимодействие с уполномоченным органом в области правовой статистики и специальных учетов по обмену информацией по учету проверок и профилактического контроля и надзора органов контроля и надзора;";
подпункт 222) изложить в следующей редакции:
"222) рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия и выдача заключения о соблюдении регулирующими государственными органами, Национальной палатой и другими заинтересованными лицами установленных процедур, за исключением проектов актов регионального значения;";
подпункт 266) изложить в следующей редакции:
"266) рассмотрение отчетов местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, осуществляющих руководство в сфере предпринимательства, о состоянии работы по анализу регуляторного воздействия;";
дополнить подпунктом 283-1) следующего содержания:
"283-1) разработка и утверждение правил осуществления торговой деятельности ломбардов совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан;";
подпункты 297) и 300) исключить;
дополнить подпунктами 339-78) и 339-79) следующего содержания:
"339-78) утверждение правил оказания обязательных услуг субъектами естественных монополий и квазигосударственного сектора в рамках защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
339-79) утверждение порядка выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, государственного, местного исполнительного органов, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
в пункте 17:
подпункт 79) изложить в следующей редакции:
"79) регулирование экономической концентрации;";
дополнить подпунктом 86-1) следующего содержания:
"86-1) направление субъектам рынка, государственным, местным исполнительным органам, организациям, наделенным государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, уведомление о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, государственного, местного исполнительного органа, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
подпункт 88-1) изложить в следующей редакции:
"88-1) вынесение субъектам рынка обязательных для исполнения предписаний о:
прекращении нарушения норм Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и (или) устранении его последствий;
восстановлении первоначального положения;
расторжении или изменении договоров, противоречащих Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
необходимости отмены сделок путем расторжения или признания их недействительными при регулировании экономической концентрации;";

мынадай мазмұндағы 92-10), 92-11), 92-12) және 92-13) тармақшалармен толықтырылсын:
"92-10) экономикалық шоғырлануға келісім алу туралы өтінішхатты қарау;
92-11) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу шеңберінде табиғи монополиялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің міндетті қызметтерді көрсету қағидаларын әзірлеу;
92-12) нарық субъектісінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаны беру тәртібін әзірлеу;
92-13) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу шеңберінде табиғи монополиялар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсететін міндетті қызметтердің тізбесін әзірлеу;";
102) тармақшада:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) орындалғаны не орындалмағаны туралы жартыжылдық ақпараттың;"
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"өткізілген сатып алу туралы ақпараттың;
нарық субъектісінің, мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымның әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы хабарламаның нысандарын белгілеу және айқындау;";
мынадай мазмұндағы 106-1) тармақшамен толықтырылсын:
"106-1) мемлекеттік монополия субъектілерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу;";
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
5-тармақ алып тасталсын.
2. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының отыз төртінші, қырық тоғызыншы және елу бірінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев

дополнить подпунктами 92-10), 92-11), 92-12) и 92-13) следующего содержания:
"92-10) рассмотрение ходатайства о получении согласия на экономическую концентрацию;
92-11) разработка правил оказания обязательных услуг субъектами естественных монополий и квазигосударственного сектора в рамках защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
92-12) разработка порядка выдачи уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, государственного, местного исполнительного органов, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
92-13) разработка перечня обязательных услуг, оказываемых субъектами естественных монополий и квазигосударственного сектора, в рамках защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;";
в подпункте 102):
в абзац пятый внесены изменения в тексте на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
"информации о проведенных закупках;
уведомления о наличии в действиях (бездействии) субъекта рынка, государственного, местного исполнительного органов, организации, наделенной государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, признаков нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
дополнить подпунктом 106-1) следующего содержания:
"106-1) формирование и ведение государственного реестра субъектов государственной монополии;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства национальной экономики Республики Казахстан:
пункт 5 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев тридцать четвертого, сорок девятого и пятьдесят первого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев