Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы екінші хаттамаға қол қою туралы ұсыныс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 қарашадағы № 714 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы екінші хаттамаға қол қою туралы ұсыныс енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
1992 жылғы 15 мамырдағы
Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы
ЕКІНШІ ХАТТАМА
1992 жылғы 15 мамырда Ташкентте қол қойылған және 1994 жылғы 20 сәуірде күшіне енген Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартқа (бұдан әрі - Шарт) және 1999 жылғы 2 сәуірде Мәскеуде қол қойылған және 2000 жылғы 22 наурызда күшіне енген 1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шартты ұзарту туралы хаттамаға қатысушы мемлекеттер
Шарттың 9-бабына сәйкес
төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Шартқа мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қатысушы мемлекеттер қатысушы мемлекеттердің басшыларынан не егер өз мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес оларға Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға өкілеттіктер берілген болса, қатысушы мемлекеттер үкіметтерінің басшыларынан тұратын Ұжымдық қауіпсіздік кеңесін (бұдан әрі - Кеңес) құрады.";
3-баптың қолданыстағы редакциясы:
Қатысушы мемлекеттер қатысушы мемлекет басшыларының құрамында Ұжымдық қауіпсіздік кеңесін құрады.
б) 6-баптың бірінші абзацы "қатысушы мемлекеттердің басшылары" деген сөздерден кейін "не егер өз мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес оларға тиісті өкілеттіктер берілген болса, қатысушы мемлекеттер үкіметтерінің басшылары" деген сөздермен толықтырылсын;
6-баптың бірінші абзацының қолданыстағы редакциясы:
Осы Шарттың 2 және 4-баптарына сәйкес Ұжымдық қауіпсіздік жүйесінің күштері мен құралдарын пайдалану туралы шешімді қатысушы мемлекеттердің басшылары қабылдайды.
в) қорытынды бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1992 жылғы 15 мамырда Ташкент қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды, ол Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымының Хатшылығында сақталады.".
Қорытынды бөлімнің қолданыстағы редакциясы:
1992 жылғы 15 мамырда Ташкент қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Беларусь Республикасы Үкіметінің мұрағатында сақталады, ол осы Шартқа қол қойған мемлекеттерге оның куәландырылған көшірмесін жібереді.

О внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения о подписании Второго протокола о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2018 года № 714
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложение о подписании Второго протокола о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ВТОРОЙ ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года
Государства - участники Договора о коллективной безопасности (далее - Договор), подписанного в Ташкенте 15 мая 1992 года и вступившего в силу 20 апреля 1994 года, и Протокола о продлении Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, подписанного в Москве 2 апреля 1999 года и вступившего в силу 22 марта 2000 года,
в соответствии со статьей 9 Договора
договорились о нижеследующем:
1. Внести в Договор следующие изменения:
а) изложить статью 3 в следующей редакции:
"Государства - участники образуют Совет коллективной безопасности (далее - Совет), состоящий из глав государств - участников либо глав правительств государств - участников, если в соответствии с законодательством своего государства они наделены полномочиями принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Совета.";
Действующая редакция статьи 3:
Государства участники образуют Совет коллективной безопасности в составе Глав государств -участников.
б) абзац первый статьи 6 после слов "главами государств - участников" дополнить словами "либо главами правительств государств - участников, если в соответствии с законодательством своего государства они наделены соответствующими полномочиями";
Действующая редакция абзаца первого статьи 6:
Решение об использовании сил и средств системы коллективной безопасности в соответствии со статьями 2 и 4 настоящего Договора принимается главами государств - участников.
в) изложить заключительную часть в следующей редакции:
"Совершено в городе Ташкенте 15 мая 1992 года в одном подлинном экземпляре на русском языке, который хранится в Секретариате Организации Договора о коллективной безопасности.".
Действующая редакция заключительной части:
Совершено в городе Ташкенте 15 мая 1992 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Архиве Правительства Республики Беларусь, которое направит государствам, подписавшим настоящий Договор, его заверенную копию.

2. Осы Хаттама оған қол қойған мемлекеттердің оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий алған күннен бастап күшіне енеді.
201____ жылғы "__" _______ ___________қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт Ұйымының Хатшылығында сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін Қырғыз Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін Ресей Федерациясы үшін
Қазақстан Республикасы үшін Тәжікстан Республикасы үшін

2. Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении подписавшими его государствами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе ____________"__"_______201__года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Секретариате Организации Договора о коллективной безопасности, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Республику Армения
За Кыргызскую Республику
За Республику Беларусь
За Российскую Федерацию
За Республику Казахстан
За Республику Таджикистан