"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № 258 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын ретгеу мен дамыту және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту және микроқаржылық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 42-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV,113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, и микрофинансовой деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № 258
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, и микрофинансовой деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, и микрофинансовой деятельности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56;
№ 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 128; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 15, ст. 55; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 50; 2019 г., № 2, ст. 6):

1) 59-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
"микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"микроқаржы ұйымдарын" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 64-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
3) 74-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
4) 78-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
5) 282-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 328-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қысқа мерзімді микрокредиттерді қамтамасыз ету үшін азаматтардан жеке пайдалануға арналған жылжымалы мүлікті кепілге қабылдауды ломбардтар ретінде тіркелген, қызметі Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасымен реттелетін заңды тұлғалар кәсіпкерлік қызмет ретінде жүзеге асыра алады.";
2-тармақтың бірінші сөйлемінде:
"ресімделеді және" деген сөздер "ресімделеді," деген сөзбен ауыстырылсын;
"талап" деген сөзден кейін "және кепіл затының соттан тыс өткізілуіне кепіл берушінің келісімі" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақта:
"өткізілуіне" деген сөзден кейін "немесе осындай мүліктің кепіл ұстаушының меншігіне өтуіне" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде, сондай-ақ мұндай мүлік кепіл ұстаушының меншігіне өткен кезде ломбардта заттарды кепілге салу туралы шарттың тоқтатылуымен бірге бір мезгілде кепіл беруші болып табылатын қарыз алушы міндеттемесі тоқтатылады.
Микрокредит беру туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін жасалған ломбардта заттарды кепілге салу туралы шарт бойынша кепіл мәнін өткізу ломбардта заттарды кепілге салу туралы шартта осындай талап болған жағдайда микрокредитті өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін сауда-саттық жүргізілместен бір айдан ерте емес жүзеге асырылуы мүмкін.";
5 және 7-тармақтар алып тасталсын.
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):

1) в части первой пункта 1 статьи 59:
слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
2) часть вторую статьи 64 исключить;
3) часть вторую пункта 2 статьи 74 исключить;
4) часть вторую статьи 78 исключить;
5) в части второй пункта 2 статьи 282 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
6) в статье 328:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Принятие от граждан в залог движимого имущества, предназначенного для личного пользования, в обеспечение краткосрочных микрокредитов может осуществляться в качестве предпринимательской деятельности юридическими лицами, зарегистрированными в качестве ломбардов, деятельность которых регулируется законодательством Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности.";
в предложении первом пункта 2:
слова "билета и" заменить словом "билета,";
дополнить словами "и согласие залогодателя на внесудебную реализацию предмета залога";
пункт 2-1:
дополнить словами "или переходом такого имущества в собственность залогодержателя";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При реализации заложенного имущества, а также переходе такого имущества в собственность залогодержателя одновременно с прекращением договора о залоге вещей в ломбарде прекращается обязательство заемщика, который одновременно является залогодателем.
Реализация предмета залога по договору о залоге вещей в ломбарде, заключенному в обеспечение исполнения договора о предоставлении микрокредита, может быть осуществлена без проведения торгов не ранее одного месяца после истечения срока погашения микрокредита при наличии такого условия в договоре о залоге вещей в ломбарде.";
пункты 5 и 7 исключить.
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-І, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; 2018 г., № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 50; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6):

1) 715-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Заңды тұлғаларға, сондай-ақ дара кәсіпкерлерге азаматтарға қарыз түрінде ақша беруге тыйым салынады және мұндай шарттар маңызсыз болып табылады.
Бұл тыйым салу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банктік қарыздар мен микрокредиттер түрінде ақша беру жағдайларына, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларға, сондай-ақ жұмыс берушінің өз қызметкеріне, заңды тұлғаның өз құрылтайшыларына (акционерлеріне, қатысушыларына) қарыз түрінде ақша беру жағдайларына қолданылмайды.";
2) 718-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте:
", микроқаржы ұйымдарының және кредиттік серіктестіктердің" деген сөздер алып тасталсын;
"қарыз беруші алатын" деген сөздер "алынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қарыз алушылардың құқықтарын қорғауы микроқаржылық қызмет туралы заңнамада көзделген шаралармен қамтамасыз етіледі.";
екінші бөлікте "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 725-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында "берілген қарыз сомасының жүз пайызынан" деген сөздер "бір жүз пайыздан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 728-баптың бірінші бөлігінде:
2) тармақшада "микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "микроқаржы ұйымының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) микрокредит беру туралы шарт жасасуға ломбардтың кепілге салу билетін беруі теңестіріледі.";
5) 760-баптың 1-2-тармағының төртінші бөлігінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 765-бапта:
2-1-тармақтың бірінші бөлігінде "мерзімді" деген сөзден кейін "немесе шартты" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "2-тармағында" деген сөздер "2-1-тармағының бірінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "2-3" деген цифрлар "2-1, 3" деген цифрлармен ауыстырылсын;
7) 766-бапта ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтiк құқықтық актілерімен" деген сөздер алып тасталсын;

1) статью 715 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Юридическим лицам, а также индивидуальным предпринимателям запрещается предоставление денег в виде займа гражданам и такие договоры являются ничтожными.
Данный запрет не распространяется на случаи предоставления денег в виде банковских займов и микрокредитов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, на случаи, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, а также на случаи предоставления денег в виде займа работодателем своему работнику, юридическим лицом своим учредителям (акционерам, участникам).";
2) в пункте 2 статьи 718:
в части первой:
слова "микрофинансовых организаций и кредитных товариществ" исключить;
слово "заимодателем" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Защита прав заемщиков организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, обеспечивается мерами, предусмотренными законодательством о микрофинансовой деятельности.";
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
3) в статье 725-1:
в подпункте 5) части первой пункта 1 слова "от суммы выданного займа" исключить;
в пункте 3 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
4) в части первой статьи 728:
в подпункте 2) слова "микрофинансовая организация" заменить словами "организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность";
в подпункте 5) слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность,";
в подпункте 6) слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) к заключению договора о предоставлении микрокредита приравнивается выдача ломбардом залогового билета.";
5) в части четвертой пункта 1-2 статьи 760 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
6) в статье 765:
в части первой пункта 2-1 после слова "срочный" дополнить словами "или условный";
в пункте 3 слова "пунктом 2" заменить словами "частью первой пункта 2-1";
в пункте 6 цифру "2" заменить цифрами "2-1";
7) в статье 766 слова ", нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан" исключить;

8) 830-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган арасында ақпарат, оның ішінде сақтандыру құпиясын құрайтын мәліметтер алмасуды жүзеге асыру сақтандыру құпиясын жария ету болып табылмайды.
Мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының немесе ұйымда басқарушылық функцияларды орындайтын тұлғаның қылмыстық қудалау органына қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарды жіберген кезде растайтын құжаттар мен материалдар ретінде сақтандыру құпиясын құрайтын құжаттар мен мәліметтерді ұсынуы сақтандыру құпиясын жария ету болып табылмайды.";
5-тармақта:
бірінші бөлігінің 5) тармақшасында "органға" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; №7, 54-құжат; №11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; №16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

8) в статье 830:
пункт 3 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Не является разглашением тайны страхования осуществление обмена информацией, в том числе сведениями, составляющими тайну страхования, между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Не является разглашением тайны страхования предоставление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих тайну страхования, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.";
в пункте 5:
подпункт 5) части первой после слова "органу" дополнить словами "и Национальному Банку Республики Казахстан";
в части второй слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным государственным органом".
3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.):

1) 49-баптың 1-тармағының 40) тармақшасында "микроқаржы ұйымдарын", "микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер тиісінше "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды", "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 67-баптың 12-2-тармағында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 216-баптың 3) тармақшасының бірінші бөлігінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 229-баптың 2) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-І, 13-ІІ, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) мазмұнындағы 214-баптың тақырыбында "банктік" деген сөзден кейін ", микроқаржылық" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 3-баптың 28) тармақшасы ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшілері" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 50-баптың екінші бөлігінің төртінші абзацы "ведомстволарында" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органда" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 214-бапта:
тақырыбы "банктік" деген сөзден кейін ", микроқаржылық" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы "(банк операцияларын)" деген сөздерден кейін ", микроқаржылық" деген сөзбен толықтырылсын.
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 22-VІІ, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в подпункте 40) пункта 1 статьи 49 слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
2) в пункте 12-2 статьи 67 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в части первой подпункта 3) статьи 216 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в подпункте 2) статьи 229 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
4. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-І, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; № 14, ст. 50; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46; № 16, ст. 56; № 23, ст. 88, 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в оглавлении заголовок статьи 214 после слова "банковская" дополнить словом ", микрофинансовая";
2) подпункт 28) статьи 3 дополнить словами "; служащие уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) абзац четвертый части второй статьи 50 после слова "ведомствах," дополнить словами "уполномоченном органе по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
4) в статье 214:
заголовок после слова "банковская" дополнить словом
", микрофинансовая";
абзац первый части первой после слов "(банковских операций)" дополнить словом ", микрофинансовой".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-І, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 114, 115; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 27; № 10, ст. 32; № 11, ст. 36, 37; № 12, ст. 39; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 16, ст. 53; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г., Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 3 апреля 2019 г.):

1) мазмұнында: 210-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыбымен толықтырылсын:
"210-1-бап. Уәкілетті банктердің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тапсырмаларын, анықталған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындамауы";
211-баптың тақырыбында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
212-баптың тақырыбында "қаржылық және" деген сөздер "қаржылық немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
215-баптың тақырыбы алып тасталсын;
223-баптың тақырыбында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
232-баптың тақырыбында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
239-баптың тақырыбы қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"239-бап. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын бұзу";
724-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыбымен толықтырылсын:
"724-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган
2) 47-бапта:
үшінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "өз құзыреттері шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың тiзiлiмiнен шығаруды Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.";
алтыншы бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-бөлікпен толықтырылсын:
"6-1. Төлем ұйымдарының тізілімінен шығаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен жүзеге асырады.";
3) мынадай мазмұндағы 210-1-баппен толықтырылсын:
"210-1-бап. Уәкілетті банктердің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тапсырмаларын, анықталған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындамауы

1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 210-1 следующего содержания:
"Статья 210-1. Невыполнение уполномоченными банками поручений Национального Банка Республики Казахстан, требований об устранении выявленных нарушений валютного законодательства Республики Казахстан";
в заголовке статьи 211 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
в заголовке статьи 212 слова "и иной" заменить словами "или иной";
заголовок статьи 215 исключить;
в заголовке статьи 223 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в заголовке статьи 232 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в заголовке статьи 239 слова "юридическим лицом" исключить;
дополнить заголовком статьи 724-1 следующего содержания:
"Статья 724-1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в статье 47:
в части третьей слова "осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "осуществляются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальным Банком Республики Казахстан в пределах их компетенции";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Исключение из реестра организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по основаниям и в порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности.";
в части шестой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить частью 6-1 следующего содержания:
"6-1. Исключение из реестра платежных организаций осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".";
3) дополнить статьей 210-1 следующего содержания:
"Статья 210-1. Невыполнение уполномоченными банками поручений Национального Банка Республики Казахстан, требований об устранении выявленных нарушений валютного законодательства Республики Казахстан

1. Уәкілетті банктердің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тапсырмаларын, анықталған Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы талаптарды орындамауы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 211-бапта:
тақырыбындағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы –";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасына сәйкес келмейтін талаптармен микрокредит ұсынуға байланысты жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында ол жарияланған күнi таратуы немесе орналастыруы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың анық емес қаржылық немесе өзге есептілік ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің бірінші абзацында "Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген" деген сөздер "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгiлеген сол бір" деген сөздермен ауыстырылсын";
бесінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлғалардың клиенттермен жасасқан микрокредит беру туралы шарттарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептелген сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің мөлшерін көрсетпеуі, анық емес көрсетуі, сол сияқты қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің шекті мөлшерінен асыруы –";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе.

1. Невыполнение уполномоченными банками поручений Национального Банка Республики Казахстан, требований об устранении выявленных нарушений валютного законодательства Республики Казахстан -
влечет предупреждение.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
4) в статье 211:
в заголовке слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, видов деятельности, не предусмотренных Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", -";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Распространение или размещение организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день ее опубликования, а также рекламы, связанной с предложением микрокредита на условиях, не соответствующих законодательству Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, - ";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Представление организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, недостоверной финансовой или иной отчетности -
влечет предупреждение.";
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце первом части четвертой слова "микрофинансовыми организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов" заменить словами "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, одних и тех же пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
абзац первый части пятой изложить в следующей редакции:
"5. Неуказание, недостоверное указание размера годовой эффективной ставки вознаграждения, рассчитанной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, лицами, которым уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, в договорах о предоставлении микрокредита, заключаемых с клиентами, а равно превышение предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, -";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание.

1. Осы баптың 3-1-бөлігінде көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін жауаптылық ұсынылуы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде талап етілетін мерзімді есептіліктің сол бір нысаны ұсынылған жағдайларда басталады.
2. Осы баптың бесінші және жетінші бөліктерінің мақсаттары үшін микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлға деп екінші деңгейдегі банк, коллекторлық агенттік, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым, секьюритилендiру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясы, микроқаржы ұйымы қамтамасыз етілген облигацияларды шығаруы немесе қарыз алуы кезінде микрокредит беру туралы шарт бойынша талап ету құқығын ұстаушы заңды тұлға түсініледі.";
5) 211-1-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Коллекторлық агенттіктің қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес талап етілетін ақпаратты уақтылы бермеуі –
ескерту жасауға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3-2. Коллекторлық агенттіктің қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес талап етілетін ақпаратты бермеуі –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
3-3. Коллекторлық агенттіктің қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес ұсынылуы талап етілетін мәліметтерді қамтымайтын ақпарат беруі дәйексіз ақпарат не көрінеу дәйексіз мәліметтер беруі –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - бір жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
төртінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер алып тасталсын;

1. Ответственность за совершение правонарушения, предусмотренного частью 3-1 настоящей статьи, наступает в случаях представления одной и той же формы периодической отчетности, представление которой требуется нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
2. Для целей частей пятой и седьмой настоящей статьи под лицом, которому уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, понимаются банк второго уровня, коллекторское агентство, организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, специальная финансовая компания, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации, юридическое лицо - залогодержатель прав требования по договору о предоставлении микрокредита при выпуске микрофинансовой организацией обеспеченных облигаций или получении займов.";
5) в статье 211-1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Несвоевременное представление коллекторским агентством в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информации, требуемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, -
влечет предупреждение.";
дополнить частями 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.";
3-2. Непредставление коллекторским агентством в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информации, требуемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3-3. Представление в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций коллекторским агентством информации, не содержащей сведений, представление которых требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о коллекторской деятельности, либо представление недостоверной информации либо заведомо недостоверных сведений -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
в абзаце первом части четвертой слова "в Национальный Банк Республики Казахстан" исключить;

6) 211-2-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында "Микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 212-бапта:
тақырыбында "қаржылық және" деген сөздер "қаржылық немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қаржы ұйымдарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, коллекторлық агенттіктердің, кредиттік бюролардың және төлем ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген қаржылық немесе өзге де есептілікті ұсыну мерзімін бұзуы –";
екінші бөліктің бірінші абзацында "әрекет" деген сөз "іс-әрекет" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
ескертпеде "уақтылы ұсынылмаған" деген сөздер "ұсынудың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген мерзімі бұзылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 213-бапта:
төртінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлігінің бірінші абзацында "талаптардың нормативтерiн" деген сөзден "талаптарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
он екінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпенің бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде банктің, Қазақстан Республикасының резидент емес банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда, осы баптың сегізінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілік басталады.";
9) 215-бап алып тасталсын;
10) 220-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындаудың немесе төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындаудан бас тартудың "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерін бұзуы –";
ескертпенің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

6) в статье 211-2:
в абзаце первом части первой слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
в абзаце первом части второй слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
7) в статье 212:
в заголовке слова "и иной" заменить словами "или иной";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение финансовыми организациями, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, коллекторскими агентствами, кредитными бюро и платежными организациями предусмотренного нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан срока представления финансовой или иной
отчетности -";
в абзаце первом части второй слово "Действие" заменить словом "Деяние";
часть третью исключить;
в примечании слово "несвоевременного" заменить словами "нарушения предусмотренного нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан срока";
8) в статье 213:
в абзаце первом части четвертой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом части пятой слово "нормативов" исключить;
в абзаце первом части двенадцатой слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
часть первую примечания изложить в следующей редакции:
"1. Для целей части восьмой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.";
9) статью 215 исключить;
10) в статье 220:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сроков исполнения указания по платежу и (или) переводу денег или отказа в исполнении указания по платежу и (или) переводу денег, установленных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", -";
часть вторую примечания изложить в следующей редакции:

"2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген рұқсаттан айырылған және (немесе) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерге сәйкес төлем және (немесе) ақша аударымы жөніндегі нұсқауды орындау күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот бойынша шығыс операцияларын жүргізуге кедергі келтіретін орындалмаған талаптары немесе ақшаға билік етуге шектеулері бар банктер, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуға жатпайды.";
11) тақырыбында және 223-баптың бірінші абзацында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 224-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 226-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;";
14) 227-бапта:
бірінші және екінші бөліктердің бірінші абзацтарында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
"микроқаржы ұйымдарының, төлем жүйелерінің операторлары мен" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асырушы ұйымдардың, төлем жүйелерінің операторларының, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарының және" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер алып тасталсын;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін төлем жүйелерінің операторлары, төлем жүйелерінің операциялық орталықтары және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер деп банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторлары, төлем жүйелерінің операциялық орталықтары және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер түсініледі.";

"2. Для целей части первой настоящей статьи не подлежат привлечению к административной ответственности банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, лишенные разрешения, выданного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и (или) у которых на дату, в которую подлежало исполнению указание по платежу и (или) переводу денег в соответствии со сроками, установленными Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", имелись по корреспондентскому счету, открытому в Национальном Банке Республики Казахстан, неисполненные требования или ограничения распоряжения деньгами, препятствующие проведению расходных операций.";
11) в заголовке и абзаце первом статьи 223 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
12) в абзаце первом части третьей статьи 224 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
13) в статье 226:
в абзаце первом части первой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом части второй слова "Национальному Банку Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
14) в статье 227:
в абзацах первых частей первой и второй слова "Национальным Банком Республики Казахстан" исключить;
в абзаце первом части третьей:
слова "микрофинансовыми организациями, операторами платежных систем" заменить словами "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, операторами платежных систем, операционными центрами платежных систем";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" исключить;
в абзаце первом части четвертой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом части пятой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" исключить;
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Для целей части третьей настоящей статьи под операторами платежных систем, операционными центрами платежных систем и поставщиками платежных услуг понимаются операторы платежных систем, операционные центры платежных систем и поставщики платежных услуг, не являющиеся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";

15) 228-бапта:
бесінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда осы баптың он екінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілік басталады.";
16) 232-баптың тақырыбында және бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органын" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 239-бапта:
тақырыбы қазақ тілінде "Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын бұзу" деген редакцияда жазылсын;
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлері филиалдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың операцияларды бухгалтерлік есепте олардың нәтижелерін тиісті түрде көрсетпей жүргізуі –
есепке алынбаған соманың жиырма пайызы, бірақ айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз және төрт мыңнан аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлiк есепті Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және бухгалтерлік есеп әдістерін (қағидаттарын) қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілігін және Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілігін бұрмалауына әкеп соққан, бұзып жүргізуі –
тиісінше есепке алынбаған соманың бес пайызына дейінгі, бірақ айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз және төрт мыңнан аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

15) в статье 228:
в абзаце первом части пятой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом части двенадцатой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Для целей части двенадцатой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.";
16) в заголовке и абзаце первом статьи 232 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
17) в статье 239:
в заголовке слова "юридическим лицом" исключить;
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"3. Проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, -
влечет штраф в размере двадцати процентов от суммы, которая не была учтена, но не менее ста и не более четырех тысяч месячных расчетных показателей.
4. Ведение бухгалтерского учета финансовыми организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности финансовых организаций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан по данным бухгалтерского учета, -
влечет штраф в размере до пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом, но не менее ста и не более четырех тысяч месячных расчетных показателей.";

18) 247-бапта:
төртінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктің бірінші абзацында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 252-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында ", Қазақстан Республикасында шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату тәртібін бұзу" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату тәртібін бұзу –
ескерту жасауға алып келеді.";
екінші бөліктің бірінші абзацында "бірінші бөлігінде" деген сөздер "бірінші және 1-1-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 724-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Кодекстiң 206, 210, 210-1, 212, 213 (бесінші бөлігінде), 217, 218, 220 (жетінші және сегізінші бөліктерінде (төлем ұйымдарына қатысты), 227 (бірінші (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты) және үшінші бөліктерінде (банктер, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелері операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты), 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты), 243, 244, 252 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 253, 464 (бірінші бөлігінде), 497 (жинау өз құзыретiне кіретін бастапқы статистикалық деректер бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
21) мынадай мазмұндағы 724-1-баппен толықтырылсын:
"724-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган

18) в статье 247:
в абзаце первом части четвертой слова "Национальному Банку Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом части восьмой слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
19) в статье 252:
в абзаце первом части первой слова "нарушение порядка покупки и (или) продажи иностранной валюты в Республике Казахстан" исключить;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нарушение установленного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан порядка покупки и (или) продажи безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан -
влечет предупреждение.";
в абзаце первом части второй слова "частью первой" заменить словами "частями первой и 1-1";
20) часть первую статьи 724 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 206, 210, 210-1, 212, 213 (частью пятой), 217, 218, 220 (частями седьмой и восьмой (в отношении платежных организаций)), 227 (частями первой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) и третьей (в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и поставщиков платежных услуг, не являющихся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций), 239 (частями третьей и четвертой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), 243, 244, 252 (частями первой и 1-1), 253, 464 (частью первой), 497 (в части первичных статистических данных, сбор которых входит в его компетенцию) настоящего Кодекса.";
21) дополнить статьей 724-1 следующего содержания:
"Статья 724-1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций

1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстiң 91 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 186, 208, 211 (екінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 211-1, 211-2, 213 (төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227 (бірінші (банктерге, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына, банктердің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне, банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингтеріне, Қазақстанның Даму Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), екінші, үшінші (эмитенттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), төртінші және бесінші бөліктерінде), 228 (бесінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он алтыншы, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде), 229, 230 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 231, 232, 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде қаржы ұйымдарына (Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), 247 (төртінші және сегізінші бөліктерінде), 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысы, оның орынбасарлары және уәкілетті қызметкерлері құқылы.
3. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғандығы туралы хаттама жасауға құқығы бар қызметкерлерiнiң өкiлеттiктерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.";

1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями первой, второй, третьей, пятой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 186, 208, 211 (частями второй, третьей, 3-1, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 211-1, 211-2, 213 (частями четвертой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227 (частями первой (в отношении банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, крупных участников банков, банковских холдингов, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, Банка Развития Казахстана, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), второй, третьей (в отношении эмитентов, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность), четвертой и пятой), 228 (частями пятой, девятой, десятой, двенадцатой, шестнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 229, 230 (частями первой, третьей, четвертой, пятой и шестой), 231, 232, 239 (частями третьей и четвертой в отношении финансовых организаций (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность), 247 (частями четвертой и восьмой), 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе первый руководитель уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, его заместители и уполномоченные работники.
3. Полномочия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также его работников, имеющих право на составление протокола о совершении административного правонарушения, определяются в соответствии с настоящим Кодексом.";

22) 804-бапта:
екінші бөлікте "(86 (төртінші бөлігі), 185, 211 (бірінші бөлігі), 214 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 245," деген сөздер "214 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларға, төлем ұйымдарына қатысты" деген сөздермен ауыстырылсын";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Соттар қарайтын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды жасауға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті қызметкерлерінің де құқығы бар (185, 211 (бірінші бөлік), 214 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде Ұлттық пошта операторына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды, төлем ұйымдарын қоспағанда, қаржы ұйымдарына қатысты), 245, 462, 463, 464 (екінші бөлік).";
23) 810-баптың екінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) олар бойынша істерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның уәкілеттік берілген қызметкерлері осы Кодекстің 804-бабының екінші және 2-1-бөліктерінде көрсетілген баптар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда қолданылмайды.".
6. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

22) в статье 804:
в части второй слова "86 (часть четвертая), 185, 211 (часть первая), 214 (части первая, вторая, третья и четвертая), 245," заменить словами "214 (части первая, вторая, третья и четвертая в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, платежных организаций),";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемых судами, протоколы об административных правонарушениях имеют также право составлять уполномоченные работники уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (статьи 185, 211 (часть первая), 214 (части первая, вторая, третья и четвертая в отношении Национального оператора почты, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и финансовых организаций, за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, платежных организаций), 245, 462, 463, 464 (часть вторая).";
23) подпункт 6) части второй статьи 810 изложить в следующей редакции:
"6) совершения административных правонарушений, дела по которым рассматриваются Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также в случае составления уполномоченными работниками Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций протоколов об административных правонарушениях по статьям, указанным в частях второй и 2-1 статьи 804 настоящего Кодекса.".
6. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.):

1) 80-баптың 2-тармағының 5) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін "және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 82-баптың 2-тармағының екінші бөлігінің 3) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін "және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 90-6-баптың 13) және 17) тармақшаларында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 112-1-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 154-баптың 3-тармағының 7) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органы туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 196-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 201-баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 208-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне де" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға да" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VІ, 114-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 155-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қабылдаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қабылдаған" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) подпункт 5) пункта 2 статьи 80 дополнить словами "и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) подпункт 3) части второй пункта 2 статьи 82 дополнить словами "и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в подпунктах 13) и 17) статьи 90-6 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в части второй пункта 2 статьи 112-1 слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность"
5) в подпункте 7) пункта 3 статьи 154 слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
6) в пункте 2 статьи 196 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
7) в части первой пункта 5 статьи 201 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
8) в пункте 2 статьи 208 слова "Национальному Банку Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
7. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в абзаце втором части второй статьи 155 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах компетенции,";

2) 156-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қабылдаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 350-баптың екінші бөлігінің 2) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 352-баптың 3-бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 354-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның бесінші абзацында "уәкілетті органның" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат):
1) мазмұнында мынадай мазмұндағы 145-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"145-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегін реттеу";
2) мынадай мазмұндағы 145-1-баппен толықтырылсын:
"145-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегін реттеу
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегі лауазымға тағайындаудың, еңбек шартын тоқтатудың ерекше талаптарын, ерекше еңбек жағдайларын, еңбекке ақы төлеу жүйесі мен жағдайларын, сондай-ақ қосымша жеңілдіктерді, артықшылықтар мен шектеулерді белгілейтін "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның актілерінде көзделген ерекшеліктермен бірге осы Кодекспен реттеледі.".

2) в подпункте 5) части первой статьи 156 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах компетенции,";
3) в подпункте 2) части второй статьи 350 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в части третьей статьи 352 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
5) в статье 354:
в части первой:
в абзаце первом слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
абзац пятый подпункта 3) после слова "органа" дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
8. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-І, ст. 49; 2017 г., № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 13, ст. 45; № 20, ст. 96; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32):
1) в оглавлении дополнить заголовком статьи 145-1 следующего содержания:
"Статья 145-1. Регулирование труда работников уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) дополнить статьей 145-1 следующего содержания:
"Статья 145-1. Регулирование труда работников уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Труд работников уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций регулируется настоящим Кодексом с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и актами уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, устанавливающими особые условия назначения на должность, прекращения трудового договора, особые условия труда, условия оплаты труда, а также дополнительные льготы, преимущества и ограничения.".

9. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-І, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында 26-баптың тақырыбы "Ұлттық Банкінің," деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-баптың 1-тармағы 62) тармақшасының үшінші абзацында "Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 22-бапта:
8-тармақта:
бірінші бөлікте "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөлікте "мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды электрондық тәсілмен жүзеге асыруға құқылы. Уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау тәртібі бірлескен актіде айқындалады.";
4) 24-баптың бірінші бөлігінде:
14) тармақшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сегізінші абзацын қоспағанда, осы баптың бірінші бөлігінің 13) тармақшасында көзделген мәліметтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу арқылы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша ұсынылады. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мәліметтер қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша ұсынылады;";
16) тармақшада "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;

9. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-І, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62;
№ 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93, 94; 2019 г., № 1, ст. 2, 4; № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.):
1) в оглавлении заголовок статьи 26 после слова "Казахстан," дополнить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
2) в абзаце третьем подпункта 62) пункта 1 статьи 1 слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";
3) в статье 22:
в пункте 8:
в части первой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части второй:
слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 9:
в части первой слова "и Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами ", Национальный Банк Республики Казахстан и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган вправе осуществлять информационное взаимодействие с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций электронным способом. Порядок взаимодействия уполномоченного органа с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций определяется совместным актом.";
4) в части первой статьи 24:
часть вторую подпункта 14) изложить в следующей редакции:
"Сведения, предусмотренные подпунктом 13) части первой настоящей статьи, за исключением абзаца восьмого, представляются по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан. Сведения, предусмотренные частью первой настоящего подпункта, представляются по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
в подпункте 16) слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

5) 26-бапта:
тақырыбы "Ұлттық Банкінің," деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның," деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздерден кейін "және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта "қолма-қол шетелдік валютамен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар уәкілетті ұйымдардың" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақта "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақта:
"немесе тауар биржасында өткізілген биржалық тауарлармен" деген сөздер ", ал тауар биржалары тауар биржасында өткізілген биржалық тауарлармен жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақта "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 27-баптың 4-тармағында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 28-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 88-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы Кодекстің 543-бабының 5) тармақшасында аталған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана заңды тұлғалар жүзеге асыратын қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары;";

5) в статье 26:
заголовок после слова "Казахстан," дополнить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
в пункте 9:
слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
пункт 10 дополнить словами "и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 11 слова "уполномоченных организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности по организации обменных операций" заменить словами "юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции";
в пункте 14 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 15:
слово "или" заменить словами ", а товарные биржи сведения о сделках физических лиц";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 17 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
6) в пункте 4 статьи 27 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
7) в пункте 1 статьи 28 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
8) подпункт 9) пункта 1 статьи 88 изложить в следующей редакции:
"9) обменные операции с наличной иностранной валютой, осуществляемые юридическими лицами исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, указанными в подпункте 5) статьи 543 настоящего Кодекса;";

9) 166-баптың 7-тармағының үшінші бөлігінде "Банктер" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 232-баптың 5-тармағының 7) тармақшасында:
"микроқаржы ұйымының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 233-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде "Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 241-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 250-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлігінде "микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 307-баптың 2-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
11) тармақшада "микроқаржы ұйымдарына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (ломбардтарды қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшада "Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) часть третью пункта 7 статьи 166 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
10) в подпункте 7) пункта 5 статьи 232
слова "микрофинансовой организацией" заменить словами "организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда),"
слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";
слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда)";
11) в части первой пункта 2 статьи 233 слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";
12) в части третьей пункта 1 статьи 241 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
13) в статье 250:
в части первой пункта 1 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 2:
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
в части четвертой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в абзаце первом пункта 3 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 6:
в части первой слова "Микрофинансовые организации" заменить словами "Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда),";
в части второй слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
14) в пункте 2 статьи 307:
подпункт 6) исключить;
в подпункте 11) слова "микрофинансовым организациям" заменить словами "организациям, осуществляющим микрофинансовую деятельность (за исключением ломбардов)";
в подпункте 14) слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";

15) 319-баптың 2-тармағында:
23) тармақшада:
бірінші бөліктің бесінші абзацында:
"микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"микроқаржы ұйымына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
"микроқаржы ұйымының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
24) тармақшаның бірінші абзацында "микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 397-баптың 2-тармағында:
1) тармақшаның тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса алғанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру;";
15) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) кредиттік серіктестіктің өздерінің қатысушыларына кредиттік серіктестікке қатысушылар үшін ақшалай нысанда орындауды көздейтін кепілдіктерді, кепілгерліктерді және өзге де міндеттемелерді беруі;";
17) 407-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 543-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті ұйым – банк болып табылмайтын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қаржы ұйымы;";
19) 550-баптың 2-тармағының 9) тармақшасында "микроқаржы ұйымдарын" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 553-баптың 8-тармағында:
"Микроқаржы ұйымдарын", "микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды", "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Микроқаржы ұйымын" деген сөздер "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 554-баптың 4-тармағы кестесінің 1.54-жолы мынадай редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың операциялары";

15) в пункте 2 статьи 319:
в подпункте 23):
в абзаце пятом части первой:
слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда)";
слова "микрофинансовой организацией" заменить словами "организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда)";
в абзаце втором части второй:
слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда)";
в абзаце первом подпункта 24) слова "микрофинансовой организацией" заменить словами "организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбарда)";
16) в пункте 2 статьи 397:
абзац девятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"обменные операции с иностранной валютой, включая обменные операции с наличной иностранной валютой;";
подпункт 15) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) выдача кредитным товариществом своим участникам гарантий, поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме, за участников кредитного товарищества;";
17) в подпункте 1) пункта 2 статьи 407 слова "микрофинансовые организации" заменить словами "организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность (за исключением кредитного товарищества и ломбардов)";
18) подпункт 5) статьи 543 изложить в следующей редакции:
"5) уполномоченная организация - финансовая организация Республики Казахстан, не являющаяся банком, осуществляющая деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;";
19) в подпункте 9) пункта 2 статьи 550 слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
20) в пункте 8 статьи 553:
слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
слова "микрофинансовой организации заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность";
21) в строке 1.54 таблицы пункта 4 статьи 554 слова "исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций" заменить словами "осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции";

22) 630-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"630-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны мынадай жеке тұлғалар ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, судьялар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген жеке тұлғалар;
2) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлері және олардың жұбайлары;
3) осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, заңды тұлғалардың басшылары мен құрылтайшылары және олардың жұбайлары, дара кәсіпкерлер және олардың жұбайлары.
2. Егер "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалар активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны толтырады.
3. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бастапқы – активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру бойынша белгіленген міндет алғаш туындауына байланысты жеке тұлға тапсыратын активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
2) кезекті – жеке тұлға активтер мен міндеттемелер туралы бастапқы декларацияны тапсырғаннан кейін "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай жеке тұлға тапсыратын активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
3) қосымша – өзгерістер және (немесе) толықтырулар жататын, бұрын тапсырылған жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жеке тұлға тапсыратын активтер мен міндеттемелер туралы декларация;

22) статью 630 изложить в следующей редакции:
"Статья 630. Декларация об активах и обязательствах
1. Декларацию об активах и обязательствах представляют следующие физические лица:
1) депутаты Парламента Республики Казахстан, судьи, физические лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
2) работники субъектов квазигосударственного сектора и их супругов, за исключением лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
3) руководители и учредители юридических лиц и их супруги, индивидуальные предприниматели и их супруги, за исключением лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, составляют декларацию об активах и обязательствах по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, если иное не установлено Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг".
3. Декларация об активах и обязательствах подразделяется на следующие виды:
1) первоначальная - декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в связи с тем, что установленная обязанность по представлению такой декларации возникла впервые;
2) очередная - декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан", законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг" после представления таким физическим лицом первоначальной декларации об активах и обязательствах;
3) дополнительная - декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах физического лица, к которой относятся данные изменения и (или) дополнения;

4) хабарлама бойынша қосымша – жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органы бұзушылықтарды анықтаған, бұрын тапсырылған активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жеке тұлға тапсыратын активтер мен міндеттемелер туралы декларация.
4. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация:
1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген тұлғалардың тапсыруын;
2) осы Кодекстің 211-бабында көзделген қосымша салықтық есептілікті тапсыруды қоспағанда, бір рет тапсырылады.".
23) 631-баптың 1-тармағы бірінші абзацында:
"2-тармағында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 633-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"633-бап. Кірістер мен мүлік туралы декларация
1. Активтер мен мiндеттемелер туралы декларация табыс етiлгеннен кейiн мынадай жеке тұлғалар:
1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру міндеті жүктелген Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, судьялар, жеке тұлғалар;
2) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлері және олардың жұбайлары;
3) осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, заңды тұлғалардың басшылары мен құрылтайшылары және олардың жұбайлары, жеке кәсіпкерлер және олардың жұбайлары кірістері мен мүлкі туралы декларацияны табыс етедi.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлғалар есепті салықтық кезең ішінде сонымен қатар мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
1) жеке тұлға:
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес активтері мен міндеттемелері туралы декларация, кірістері мен мүлкі туралы декларация тапсыру жөніндегі міндет жүктелген тұлға;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес декларация тапсыру жөніндегі міндет жүктелген тұлға;
дара кәсіпкер;
жеке практикамен айналысатын тұлға болып табылмаса;

4) дополнительная по уведомлению - декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах, в которой налоговым органом выявлены нарушения по результатам камерального контроля по активам и обязательствам физического лица.
4. Декларация об активах и обязательствах представляется один раз, за исключением представления:
1) лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
2) дополнительной налоговой отчетности, предусмотренной статьей 211 настоящего Кодекса.";
23) в абзаце первом пункта 1 статьи 631:
слова "пункте 2" заменить словами "пункте 1";
24) статью 633 изложить в следующей редакции:
"Статья 633. Декларация о доходах и имуществе
1. Декларация о доходах и имуществе представляется после предоставления декларации об активах и обязательствах следующими физическими лицами:
1) депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, физическими лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
2) работниками субъектов квазигосударственного сектора и их супругами, за исключением лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
3) руководителями и учредителями юридических лиц и их супругами, индивидуальными предпринимателями и их супругами, за исключением лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи.
2. Физические лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны представить декларацию о доходах и имуществе без приложений по упрощенной форме (далее - краткая декларация о доходах и имуществе) при соответствии в течение отчетного налогового периода одновременно следующим условиям:
1) физические лица не являлись:
лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе;
лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг";
индивидуальными предпринимателями;
лицами, занимающимися частной практикой;

2) жеке тұлға:
мүліктік табыс;
жеке тұлға дербес салық салуға жататын табыс алмаса;
3) жеке тұлғада кез келген табыс болмаған немесе жеке тұлға табысты тек:
төлеу көзінен салық салуға жататын табыс;
өміріне және денсаулығына келтірілген залалды өтеу;
алимент түрінде ғана алса;
4) жеке тұлға салық агентіне төлем көзінен өзге шегерімдердің алдын ала сомасына салық салынатын табысты азайтуға өтінішті ұсынбағанда;
5) жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға құқығы болмағанда немесе жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу құқығын іске асыруды қаламағанда;
6) жеке тұлға мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқық және (немесе) мәміле, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті сатып алмаған, иеліктен шығармаған, өтеусіз алмағанда оңайлатылған нысанда қосымшасыз кірістері мен мүлкі туралы декларция (бұдан әрі - кірістері мен мүлкі туралы қысқаша декларция) ұсынуға міндетті.";
25) 644-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы екінші бөлігінің төртінші абзацында "шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру" деген сөздер "қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса алғанда, шетел валютасымен айырбастау операциялары" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2017 ж., № 23-І, 23-II, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат):
102-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 6, 11-құжат; № 9, 21-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж. № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат):

2) физические лица не получали:
имущественный доход;
доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно;
3) у физических лиц отсутствовали любые доходы или физические лица получали доходы только в виде:
доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью;
алиментов;
4) физические лица не предоставляли налоговому агенту заявление на уменьшение облагаемого дохода у источника выплаты на предварительную сумму прочих вычетов;
5) физические лица не имеют права на зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу или не желают реализовать право на проведение зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу;
6) физические лица не приобретали, не отчуждали, не получали безвозмездно имущество, подлежащее государственной или иной регистрации, а также имущество, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан.";
25) в абзаце четвертом части второй подпункта 3) пункта 1 статьи 644 слова "организации обменных операций с иностранной валютой" заменить словами "обменным операциям с иностранной валютой, включая обменные операции с наличной иностранной валютой".
10. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-І, 23-II, ст. 110; 2018 г., № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93):
в части второй пункта 1 статьи 102 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
11. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-II, ст. 148; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; 2017 г., № 6, ст. 11; № 9, ст. 21; № 16, ст. 56; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст.41; № 14, ст. 44):

1) 2-баптың бірінші бөлігінде:
"бақылауды, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды" деген сөздер "валюталық бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және мемлекеттік статистиканы жүргізетін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және өзге де тұлғаларды реттеуді, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласында бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;";
2) 4-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстанның Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасы заңдарының негiзiнде және оларды орындау мақсатында өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, басқа жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында орындауы үшін мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер шығарады.";
3) 6-баптың үшінші бөлігіндегі бірінші сөйлем алып тасталсын;
4) 7-бапта:
екінші бөлігінде:
5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"статистикасы және" деген сөздер "және қаржы статистикасы, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайларды орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) осы Заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен және шарттарда қарыздар, осы Заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және шарттарда соңғы сатыдағы қарыздар береді;";
16) және 18) тармақшаларда "банк" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) валюталық реттеу, ақша-кредит және қаржы статистикасы, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдары мен олардың үлестес тұлғаларын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, кредиттік бюроларды, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды және коллекторлық агенттіктерді реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинауды және өңдеуді жүзеге асырады;";
19) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

1) в части первой статьи 2:
слова "контроль, государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций," заменить словами "валютный контроль";
дополнить словами ", а также осуществляющим в пределах компетенции регулирование финансового рынка и финансовых организаций и иных лиц, контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан";
2) часть первую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана на основании и во исполнение законов Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции, издает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан.";
3) предложение первое части третьей статьи 6 исключить;
4) в статье 7:
в части второй:
подпункты 5) и 6) исключить;
в подпункте 7) слова "статистики и" заменить словами "и финансовой статистики, а также";
5) в статье 8:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет контроль и надзор за соблюдением требований к устройству помещений юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) предоставляет займы в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом и правовыми актами Национального Банка Казахстана, займы последней инстанции в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом и совместным нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
в подпунктах 16) и 18) слово "банковской" заменить словом "финансовой";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) осуществляет сбор и обработку административных данных по вопросам валютного регулирования, денежно-кредитной и финансовой статистики, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и коллекторских агентств;";
подпункты 19) и 20) изложить в следующей редакции:

"19) құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын және өзге де тұлғаларды реттеуді, сондай-ақ осы Заңға, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласында бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
20) мыналарға:
өз қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауына лицензия береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, лицензиясынан айырады;";
21), 21-1) және 22-1) тармақшалар алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік, бухгалтерлік есепке алуды жүргізуді автоматтандыру қағидаларының талаптарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 24-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-1) құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін тексерілетін субъектілердің қызметін тексеруге қатысады;";
24-2) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және төлем ұйымдарының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнаманың талаптарын қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және беру, клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру, қаржы мониторингіне жататын операцияларды тоқтата тұру және жүргізуден бас тарту, өз қызметi процесінде алынған құжаттарды қорғау бөлігінде сақтауына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылауды ұйымдастыруға және іске асыруға бақылауды жүзеге асырады;";

"19) осуществляет в пределах компетенции регулирование финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и иных лиц, а также контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и в области финансового законодательства Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и иными законами Республики Казахстан;
20) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, лишает лицензии:
на обменные операции с наличной иностранной валютой - юридическим лицам, осуществляющим свою деятельность исключительно через обменные пункты;
на инкассацию банкнот, монет и ценностей - юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
подпункты 21), 21-1) и 22-1) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) осуществляет контроль и надзор за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, правил автоматизации ведения бухгалтерского учета, а также требований законодательства Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле;";
дополнить подпунктами 24-1) и 24-2) следующего содержания:
"24-1) в пределах компетенции участвует в проверках деятельности проверяемых субъектов, проводимых уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
24-2) осуществляет контроль за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и платежными организациями требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, надлежащей проверки клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников, приостановления и отказа от проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов, полученных в процессе своей деятельности, а также за организацией и реализацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) Қазақстан Ұлттық Банкі клиенттерінің металл шоттарын ашады және жүргізеді;";
35) және 35-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"35) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын және қаржы ұйымдары болып табылмайтын резиденттерге және бейрезиденттерге, төлем жүйелері операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына, сондай-ақ қаржы ұйымдары болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге шектеулі ықпал ету шараларын, қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қадағалап ден қою шараларын, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де шараларды қолданады;
35-1) төлем ұйымдарына және (немесе) қаржы ұйымдары болып табылмайтын өзге де заңды тұлғаларға қатысты ерекше реттеу режимін енгізеді және құзыреті шегінде олардың қызметін реттейді;";
мынадай мазмұндағы 38-2) тармақшамен толықтырылсын:
"38-2) Қазақстан Республикасының халықаралық шарты, құпия ақпарат алмасуды көздейтін шарт негізінде және соларға сәйкес құзыреті шегінде басқа мемлекеттердің орталық банктерімен, бақылау және қадағалау органдарымен, халықаралық және өзге де ұйымдармен ынтымақтастық жасайды және құпиялылықты сақтай отырып, бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны, банктік құпияны, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажет ақпаратпен алмасуға құқылы.
Осы тармақшада өзге де ұйымдар деп банктік сектор қызметін, бағалы қағаздар нарығын және сақтандыру нарығын реттеудің бірыңғай стандарттарын әзірлеу мақсатында құрылған басқа мемлекеттердің орталық банктерінің, бақылау және қадағалау органдарының бірлестіктері түсініледі;";
6) 15-бапта:
екінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) банктердің ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымы, ең төменгі резервтік талаптарды есептеу, ең төменгі резервтік талаптарды орындау, ең төменгі резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайтын ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды;";
7) тармақша алып тасталсын;
10), 11), 12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) открывает и ведет металлические счета клиентов Национального Банка Казахстана;";
подпункты 35) и 35-1) изложить в следующей редакции:
"35) применяет по вопросам, входящим в его компетенцию, ограниченные меры воздействия к резидентам и нерезидентам, осуществляющим валютные операции и не являющимся финансовыми организациями, операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, а также поставщикам платежных услуг, не являющимся финансовыми организациями, меры надзорного реагирования к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, а также санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан;
35-1) вводит особый режим регулирования в отношении платежных организаций и (или) иных юридических лиц, не являющихся финансовыми организациями, и регулирует их деятельность в пределах компетенции;";
дополнить подпунктом 38-2) следующего содержания:
"38-2) в пределах компетенции сотрудничает с центральными банками, контрольными и надзорными органами других государств, международными и иными организациями и вправе обмениваться с соблюдением конфиденциальности информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, необходимой для осуществления контрольных и надзорных функций, на основании и в соответствии с международным договором Республики Казахстан, договором, предусматривающим обмен конфиденциальной информацией.
Под иными организациями в настоящем подпункте понимаются объединения центральных банков, контрольных и надзорных органов других государств, созданные с целью выработки единых стандартов регулирования деятельности банковского сектора, рынка ценных бумаг и страхового рынка;";
6) в статье 15:
в части второй:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) правила о минимальных резервных требованиях, которыми определяются структура обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований;";
подпункт 7) исключить;
подпункты 10), 11), 12) и 13) изложить в следующей редакции:

"10) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша екінші деңгейдегі банктерде, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын;
11) тиiстi уәкiлеттi органдармен келiсу бойынша екінші деңгейдегі банктердің, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын, қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларын;
12) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды екінші деңгейдегі банктерге және екінші деңгейдегі банктердiң тапсырмасы бойынша олардың клиенттерiне беру жөнiндегi қызметке қойылатын талаптарды;
13) банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын;";
31), 32), 33) және 34) тармақшалар алып тасталсын;
36) және 37) тармақшалар алып тасталсын;
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп Қазақстанның Ұлттық Банкі беретін соңғы сатыдағы қарыздар туралы қағидаларды;";
51) тармақша "банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
52-4) тармақша "банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар ұйымдар қатарына жатқызу қағидаларын;";
55) және 56) тармақшалар алып тасталсын;
58) тармақшада "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"65) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларын бекітеді, оларда нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібі айқындалады;";
65-1), 66) және 67) тармақшалар алып тасталсын;
68) тармақша "банктер" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
68-1) тармақша алып тасталсын;
69) және 69-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"10) правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
11) правила организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, по согласованию с соответствующими уполномоченными органами;
12) требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам второго уровня и их клиентам по поручению банков второго уровня, осуществляемой юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
13) правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
подпункты 31), 32), 33) и 34) исключить;
подпункты 36) и 37) исключить;
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правила о займах последней инстанции, предоставляемых Национальным Банком Казахстана;";
подпункт 51) после слова "банков" дополнить словами ", филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан";
подпункт 52-4) после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правила отнесения финансовых организаций к числу системнозначимых;";
подпункты 55) и 56) исключить;
в подпункте 58) слово "организации" заменить словом "осуществления";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункты 65-1), 66) и 67) исключить;
подпункт 68) после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
подпункт 68-1) исключить;
подпункты 69) и 69-1) изложить в следующей редакции:

"69) валюталық реттеу, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдары мен олардың үлестес тұлғаларын, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, кредиттік бюроларды, микроқаржылық қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдарды және коллекторлық агенттіктерді реттеу, бақылау және қадағалау, ақша-кредиттік және қаржылық статистиканы қалыптастыру мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты;
69-1) Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдары және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру қағидаларын;";
69-2) "үшін" деген сөзден кейін "Қазақстан Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
78) тармақша алып тасталсын;
79) тармақшада "Қазақстан Ұлттық Банкінің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
81) тармақша алып тасталсын;
83) және 84) тармақшалар алып тасталсын;
86), 86-1), 86-2) және 86-3) тармақшалар алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
8) тармақшада "уәкілетті ұйымдар" деген сөздер "қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"18) төлем жүйелері операторларына, төлем жүйелері операциялық орталықтарына, қаржы ұйымдары болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге шектеулi ықпал ету шараларын, қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қадағалап ден қою шараларын қолдану тәртібін айқындайды;
19) осы Заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және талаптармен соңғы сатыдағы қарыздарды беру туралы мәселені қарайды;";

"69) нормативные правовые акты по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и коллекторских агентств, формирования денежно-кредитной и финансовой статистики, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора;
69-1) правила введения и отмены Национальным Банком Казахстана особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями;";
подпункт 69-2) после слова "отбора" дополнить словами "Национальным Банком Казахстана";
подпункты 78) исключить;
в подпункте 79) слова "Национального Банка Казахстана" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
подпункт 81) исключить;
подпункты 83) и 84) исключить;
подпункты 86), 86-1), 86-2) и 86-3) исключить;
в части третьей:
в подпункте 8) слова "уполномоченных организаций" заменить словами "юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой";
подпункты 18) и 19) изложить в следующей редакции:
"18) определяет порядок применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся финансовыми организациями, мер надзорного реагирования к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
19) рассматривает вопрос о предоставлении займов последней инстанции в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом и совместным нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";

мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) дербес немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғауға бағытталған бағдарламаларды бекітеді;";
21-1), 21-2) және 21-3) тармақшаларда "ерекше" деген сөз "құзыреті шегінде ерекше" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 23-2), 23-3), 23-4), 23-5), 23-6), 23-7) және 23-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-2) Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттердің активтерін сенімгерлікпен басқару бойынша қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
23-3) Қазақстан Ұлттық Банкінің брокерлік қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
23-4) Қазақстан Ұлттық Банкінің дилерлік қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
23-5) Қазақстан Ұлттық Банкінің туынды қаржы құралдармен операцияларды жүргізу тәртібін белгілейді;
23-6) Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен операцияларды жүргізу тәртібін белгілейді;
23-7) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын бекітеді;
23-8) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлікпен басқару жөніндегі операцияларды есепке алу бойынша есеп саясатын бекітеді;";
7) 16-бапта:
екінші бөлікте:
"бес" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
"адамы" деген сөз орыс тілінде өзгереді, қазақ тілінде өзгеріссіз қалады;
"және Қазақстан Республикасының Үкіметінен екi өкiл" деген сөздер
", Қазақстан Республикасының Үкіметінен екi өкiл және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнан бір өкіл" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Ұлттық Банкiнен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Ұлттық Банкiнен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мен Қазақстан Ұлттық Банкiнің Төрағасы" деген сөздер ", Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 17-бапта:
бірінші бөліктегі "бірақ айына кемiнде бір рет" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "кезектен тыс" деген сөздер "жоспардан тыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 20-1-баптың сегізінші бөлігі:
"актілерінде" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Ұлттық Банкінің актілерінде" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) самостоятельно либо совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций утверждает программы, направленные на защиту интересов потребителей финансовых услуг;";
подпункты 21-1), 21-2) и 21-3) дополнить словами "в пределах компетенции";
дополнить подпунктами 23-2), 23-3), 23-4), 23-5), 23-6), 23-7) и 23-8) следующего содержания:
"23-2) устанавливает порядок осуществления Национальным Банком Казахстана деятельности по доверительному управлению активами клиентов;
23-3) устанавливает порядок осуществления Национальным Банком Казахстана брокерской деятельности;
23-4) устанавливает порядок осуществления Национальным Банком Казахстана дилерской деятельности;
23-5) устанавливает порядок проведения Национальным Банком Казахстана операций с производными финансовыми инструментами;
23-6) устанавливает порядок проведения Национальным Банком Казахстана операций с наличной иностранной валютой;
23-7) утверждает инвестиционную декларацию единого накопительного пенсионного фонда;
23-8) утверждает учетную политику по учету операций по доверительному управлению активами Национального фонда Республики Казахстан;";
7) в статье 16:
в части второй:
слово "пять" заменить словом "четыре";
слово "лиц" заменить словом "лица";
слова "и два представителя от Правительства Республики Казахстан" заменить словами ", два представителя от Правительства Республики Казахстан и один представитель от уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части третьей:
слова "и Национального Банка Казахстана" заменить словами ", Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "и Председателем Национального Банка Казахстана" заменить словами ", Председателем Национального Банка Казахстана, Председателем уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
8) в статье 17:
в части первой слова "но не реже одного раза в месяц" заменить словами "в соответствии с планом работы, утвержденным Председателем Национального Банка Казахстана";
в части второй слово "Внеочередные" заменить словом "Внеплановые";
9) часть восьмую статьи 20-1:
дополнить словами "и актами Национального Банка Казахстана";

10) 20-3-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Ұлттық Банкінің функцияларын, өкілеттіктерін және (немесе) штат бірліктерін, оның ішінде оны жою (тарату) немесе қайта ұйымдастыру кезінде функцияларын, өкілеттіктерін және (немесе) штат бірліктерін басқа мемлекеттік органға беруге байланысты басқа мемлекеттік органға ауыстыру;
8-2) Қазақстан Ұлттық Банкінің функцияларын, өкілеттіктерін және (немесе) штат бірліктерін, оның ішінде оны жою (тарату) немесе қайта ұйымдастыру кезінде функциялары, өкілеттіктері және (немесе) штат бірліктері берілген басқа мемлекеттік органға ауыстырудан бас тарту;";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің функциялары, өкілеттіктері және (немесе) штат бірліктері, оның ішінде оны жою (тарату) немесе қайта ұйымдастыру кезінде функциялары, өкілеттіктері және (немесе) штат бірліктері берілген мемлекеттік орган берілген функцияларды, өкілеттіктерді орындап жүрген және (немесе) өздерінің біліктілігіне сәйкес сол штат бірліктеріндегі қызметті атқарып жүрген Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілеріне лауазымдарды ұсынады. Тең дәрежелі лауазым болмаған жағдайда, мемлекеттік қызметшінің келісімімен оған мемлекеттік органның штаттық бірлігінде көзделген төменгі мемлекеттік лауазым ұсынылуы мүмкін.
Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің саны немесе штатының қысқартылуы негізінде еңбек шарты бұзылған жағдайда қысқартылатын лауазымды атқарып жүрген Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшісіне кемінде үш жыл жұмыс өтілі болған кезде орташа төрт айлық жалақысы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.";
11) 20-4-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне қарай Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тексерілетін субъектілердің қызметіне тексерулерді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және бейтарап орындауына кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жай туралы, оның ішінде:";
12) мынадай мазмұндағы 20-6-баппен толықтырылсын:
"20-6-бап. Қазақстан Ұлттық Банкi және оның ведомстволары қызметкерлерінің демалысы
1. Қазақстан Ұлттық Банкiнің және оның ведомстволарының қызметкерлеріне екi лауазымдық жалақы мөлшерiнде сауықтыру жәрдемақысы төленiп, ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күндік жыл сайынғы ақы төленетiн еңбек демалысы берiледi.
Қазақстан Ұлттық Банкiнің және оның ведомстволарының қызметкерлеріне алғашқы және одан кейінгі жылдардағы жұмысы үшін жыл сайынғы ақы төленетiн еңбек демалысы тараптардың келісімі бойынша жұмыс жылының кез келген уақытында беріледі.

10) в статье 20-3:
часть первую дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) перевода в другой государственный орган в связи с передачей функций, полномочий и (или) штатных единиц Национального Банка Казахстана, в том числе при его ликвидации (упразднении) или реорганизации, другому государственному органу;
8-2) отказа от перевода в государственный орган, которому переданы функции, полномочия и (или) штатные единицы Национального Банка Казахстана, в том числе при его ликвидации (упразднении) или реорганизации;";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Государственным органом, которому переданы функции, полномочия и (или) штатные единицы Национального Банка Казахстана, в том числе при его ликвидации (упразднении) или реорганизации, предлагаются должности служащим Национального Банка Казахстана, выполнявшим переданные функции, полномочия и (или) занимавшим данные штатные единицы в соответствии с их квалификацией. В случае отсутствия равнозначной должности, с согласия служащего Национального Банка Казахстана, ему может быть предложена нижестоящая должность, предусмотренная штатным расписанием государственного органа.
При расторжении трудового договора по основанию сокращения численности или штата работников Национального Банка Казахстана служащему Национального Банка Казахстан, занимающему сокращаемую должность, производится выплата выходного пособия в размере четырех среднемесячных заработных плат при наличии стажа работы не менее трех лет.";
11) абзац первый пункта 4 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
"4. Служащие Национального Банка Казахстана и его ведомств в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности проверяемых субъектов по вопросам, входящим в компетенцию Национального Банка Казахстана, обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:";
12) дополнить статьей 20-6 следующего содержания:
"Статья 20-6. Отпуска работников Национального Банка Казахстана и его ведомств
1. Работникам Национального Банка Казахстана и его ведомств предоставляется оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью тридцать календарных дней с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск работникам Национального Банка Казахстана и его ведомств за первый и последующие годы работы по соглашению сторон предоставляется в любое время рабочего года.

2. Қазақстан Ұлттық Банкi және оның ведомстволары қызметкерлерінің қалауы бойынша жыл сайынғы ақы төленетiн еңбек демалыстары оларға бөлiп-бөлiп берiлуi мүмкiн. Бұл ретте жыл сайынғы ақы төленетiн еңбек демалысының бір бөлігі демалыс ұзақтығының күнтізбелік екі аптасынан кем болмауға тиіс.
3. Қазақстан Ұлттық Банкiнің және оның ведомстволарының қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен, оның ішінде олар жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқыған жағдайда жалақысы сақталмайтын демалыс берілуі мүмкін.";
13) мынадай мазмұндағы 20-7-баппен толықтырылсын:
"20-7-бап. Қазақстан Ұлттық Банкi және оның ведомстволары қызметкерлерінің іссапарлар кезіндегі кепілдіктері мен өтемақылары
1. Қазақстан Ұлттық Банкiнің және оның ведомстволарының қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен қызметтiк iссапарларға, оның iшiнде шет мемлекеттерге iссапарға баруға арналған шығыстары өтеледi.
2. Іссапардың барлық уақытында іссапарға жiберiлген Қазақстан Ұлттық Банкiнің және ведомстволарының іссапарға жiберiлген қызметкерлерінің жұмыс орны (лауазымы) мен орташа жалақысы сақталады.";
14) 22-баптың бесінші бөлігі алып тасталсын;
15) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Резервтiк талаптар
Қазақстан Ұлттық Банкi ақша-кредит саясатын жүзеге асыру мақсатында ең төменгi резервтiк талаптардың нормативтерiн белгілейді.
Қазақстан Ұлттық Банкi ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары міндеттемелерінің құрылымы айқындалатын ең төменгі резервтiк талаптар туралы қағидаларды, ең төменгі резервтiк талаптарды есептеу, ең төменгі резервтiк талаптардың нормативтерін орындау, ең төменгі резервтiк талаптар нормативтерін резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекітеді.
Ең төменгі резервтiк талаптардың нормативтерiн өзгерту осындай шешiм қабылданған күннен бастап бір айдан ерте қолданысқа енгiзiлмейдi.
Ең төменгi резервтiк талаптардың нормативтерi бұзылған кезде банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Тарату комиссиясының төрағасы тағайындалған күннен бастап он күндiк мерзiмде Қазақстан Ұлттық Банкi банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясына өзiнде резервтелген қаражатты қайтарады.";
16) 48-бапта:
"бақылауды" деген сөзден кейін "және қадағалауды" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына" деген сөздермен толықтырылсын;

2. По желанию работников Национального Банка Казахстана и его ведомств ежегодные оплачиваемые трудовые отпуска могут предоставляться им по частям. При этом одна из частей оплачиваемого ежегодного трудового отпуска должна быть не менее двух календарных недель продолжительности отпуска.
3. Работникам Национального Банка Казахстана и его ведомств может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан, в том числе в случае его обучения в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования.";
13) дополнить статьей 20-7 следующего содержания:
"Статья 20-7. Гарантии и компенсации работникам Национального Банка Казахстана и его ведомств при командировках
1. Работникам Национального Банка Казахстана и его ведомств возмещаются расходы на служебные командировки, в том числе и в иностранные государства, в порядке, определяемом Национальным Банком Казахстана.
2. За командированными работниками Национального Банка Казахстана и его ведомств сохраняются в течение всего времени командировки место работы (должность) и средняя заработная плата.";
14) часть пятую статьи 22 исключить;
15) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Резервные требования
В целях осуществления денежно-кредитной политики Национальный Банк Казахстана устанавливает нормативы минимальных резервных требований.
Национальный Банк Казахстана утверждает правила о минимальных резервных требованиях, которыми определяются структура обязательств банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.
Изменение нормативов минимальных резервных требований вводится в действие не раньше чем через месяц со дня принятия такого решения.
При нарушении минимальных резервных требований банки, филиалы банка-нерезидента Республики Казахстан несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
В десятидневный срок со дня назначения председателя ликвидационной комиссии Национальный Банк Казахстана возвращает ликвидационной комиссии банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан зарезервированные у него средства.";
16) в статье 48:
после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
дополнить словами "и иными законами Республики Казахстан";

17) 51-1-бапта:
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасының Үкіметі және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша:
болжанатын әрекеттер және жалпы мемлекеттік маңызы бар, қол жеткізілген нәтижелер туралы бірін-бірі хабардар ету;
қаржылық тұрақтылық үшін тәуекел факторларын бірлесіп бағалау;
жүйелік тәуекелді барынша азайту, қаржы дағдарысы туындауын болдырмау және оның салдарларын барынша азайту мақсатында келісілген шешімдер кешенін әзірлеу, қабылдау және іске асыру;
қаржылық тұрақтылық мәселелері бойынша келісім жасасу жолымен өзара іс-қимыл жасайды.
Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес міндетті тәртіпте қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге бағытталған мынадай:
қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдерін азайтуға бағытталған макропруденциялық саясатты іске асыру шаралары бойынша;
Қазақстан Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қаржы дағдарысы туындауын болдырмау және оның салдарларын барынша азайту жөніндегі шаралар кешені бойынша;
мәжбүрлеп таратылу қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдеріне әкеп соғатын, төлемге қабілетсіз банкті реттеу шаралары бойынша, оның ішінде оны реттеу кезінде мемлекеттің қатысуы бойынша;
екінші деңгейдегі банктерді, оның ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты есебінен оңалту жөніндегі шараларды қаржыландыру бойынша шараларды қабылдаумен байланысты мәселелерді қарауға тиіс.
Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес құру туралы шешімді, оның құрамын және ол туралы ережені Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.";
екінші бөлікте:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) макропруденциялық саясатты қалыптастырады;
3) осы Заңда және Қазақстан Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның бірлескен нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және талаптармен соңғы сатыдағы қарыздарды береді;";
4), 5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақшада ", халықаралық қаржы ұйымдарымен, оның ішінде өзінің еншілес ұйымдары арқылы" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақша алып тасталсын;

17) в статье 51-1:
дополнить частями второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Национальный Банк Казахстана, Правительство Республики Казахстан и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций взаимодействуют по вопросам стабильности финансовой системы путем:
информирования друг друга о предполагаемых действиях и достигнутых результатах, имеющих общегосударственное значение;
совместной оценки факторов риска для финансовой стабильности;
разработки, принятия и реализации комплекса согласованных решений в целях минимизации системного риска, предотвращения возникновения финансового кризиса и минимизации его последствий;
заключения соглашения по вопросам финансовой стабильности.
Межведомственная координация по вопросам обеспечения финансовой стабильности осуществляется Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан.
Предварительному рассмотрению Советом по финансовой стабильности Республики Казахстан в обязательном порядке подлежат вопросы, связанные с принятием следующих мер, направленных на обеспечение финансовой стабильности:
по мерам реализации макропруденциальной политики, направленной на снижение системных рисков финансовой системы;
по комплексу мер Национального Банка Казахстана, Правительства Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по предотвращению возникновения финансового кризиса и минимизации его последствий;
по мерам урегулирования неплатежеспособного банка, принудительная ликвидация которого несет системные риски финансовой системы, в том числе по государственному участию при его урегулировании;
по финансированию мер по оздоровлению банков второго уровня, в том числе за счет средств Национального Банка Казахстана и (или) его дочерних организаций.
Решение о создании Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан, его состав и положение о нем утверждаются Президентом Республики Казахстан.";
в части второй:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) формирует макропруденциальную политику;
3) предоставляет займы последней инстанции в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом и совместным нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункты 4), 5) и 6) исключить;
в подпункте 7) слова ", международными финансовыми организациями, в том числе через свои дочерние организации," исключить;
подпункт 8) исключить;

18) 51-2-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"51-2-бап. Макропруденциялық саясат";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Макропруденциялық саясат деп қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдерін бәсеңдетуге бағытталған шаралар кешені түсініледі.";
екінші бөлікте "жүйе құраушы" деген сөздер "жүйелік маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте "Жүйе құраушы" деген сөздер "Жүйелік маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзацта "макропруденциалдық реттеуді жүзеге асыру" деген сөздер "макропруденциялық саясатты қалыптастыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы ұйымдарын жүйелік маңызы бар қаржы ұйымдары қатарына жатқызу тәртібін айқындайды;";
2-1) тармақшада "жүйе құраушы" деген сөздер "жүйелік маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дербес және (немесе) олардың құзыреті шегінде өзге мемлекеттік органдармен бірлесіп Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңестің қарауына қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдерін төмендету жөніндегі шараларды енгізеді;";
19) 51-3-бапта:
3-тармақтың:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда, Қазақстан Ұлттық Банкінің талаптарын қанағаттандыру Қазақстан Ұлттық Банкінің кепілге салынған активтерді өз меншігіне айналдыруы және (немесе) банк оларды Қазақстан Ұлттық Банкінің талаптарын қанағаттандыру мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстанның Ұлттық Банкі белгілеген үшінші тұлғаға өткізуі арқылы соттан тыс тәртіппен жүргізіледі.";
екінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақта "Қазақстан Ұлттық Банкі" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 51-4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимі төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асырудың арнайы шарттарының жиынтығын білдіреді.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) төлем қызметтері нарығында бәсекелестікті арттыруға;";
3) тармақша қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"3) көрсетілетін төлем қызметтері нарығын оңтайлы реттеу мен қадағалауды, тұтынушылардың мүдделерін қорғауды қалыптастыруға бағытталған.";
4-тармақта "қаржы саласындағы қызметтің, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметтің түрлері (көрсетілетін қызметтер, өнімдер)" деген сөздер "төлем қызметінің түрлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүзеге асырудың" деген сөздер "көрсетудің" деген сөзбен ауыстырылсын;

18) в статье 51-2:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 51-2. Макропруденциальная политика";
часть первую изложить в следующей редакции:
"Под макропруденциальной политикой понимается комплекс мер, направленных на снижение системных рисков финансовой системы.";
в части второй слово "системообразующих" заменить словом "системнозначимых";
в части третьей слово "системообразующими" заменить словом "системнозначимыми";
в части четвертой:
в абзаце первом слова "осуществления макропруденциального регулирования" заменить словами "формирования макропруденциальной политики";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций определяет порядок отнесения финансовых организаций к числу системнозначимых;";
в подпункте 2-1) слово "системообразующих" заменить словом "системнозначимых";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) самостоятельно и (или) совместно с иными государственными органами в рамках их компетенции выносит на рассмотрение Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан меры по снижению системных рисков финансовой системы;";
19) в статье 51-3:
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. В случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) банком обязательств по займу последней инстанции удовлетворение требований Национального Банка Казахстана производится во внесудебном порядке путем обращения Национальным Банком Казахстана заложенных активов в свою собственность и (или) их реализации банком в целях удовлетворения требований Национального Банка Казахстана третьему лицу, определенному Национальным Банком Казахстана по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
часть вторую исключить;
пункт 4 дополнить словами "совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
20) в статье 51-4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Особый режим регулирования Национального Банка Казахстана представляет собой совокупность специальных условий осуществления деятельности, связанной с платежными услугами.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) повышение конкуренции на рынке платежных услуг;";
в подпункте 3) слова "финансового рынка и финансовых организаций, обеспечение финансовой стабильности и" заменить словами "рынка платежных услуг";
в пункте 4:
слова "деятельности (услуги, продукты) в финансовой сфере, деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами" заменить словами "платежной услуги";
слово "осуществления" заменить словом "оказания";

21) 51-5-бапта:
1-тармақта "Қаржы саласындағы қызметті, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асыратын қаржы ұйымдары және (немесе) өзге де заңды тұлғалар" деген сөздер "Төлем ұйымдары және (немесе) қаржы ұйымдары болып табылмайтын өзге де заңды тұлғалар," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшінші бөлігінде "Үлгілік шартта" деген сөздер "Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгілік шартта" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың үшінші бөлігінде "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылғаннан кейін төлем ұйымы және (немесе) қаржы ұйымы болып табылмайтын өзге де заңды тұлға ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзіне қатысты рұқсат беру тәртібі қолданылатын қызметті дереу тоқтатуға, сондай-ақ өзінің клиенттері алдындағы міндеттемелерін Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орындауға міндетті.";
8-тармақта "лицензиялануға жататын немесе" деген сөздер алып тасталсын;
22) 52-1-бап мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жеке тұлғалардың ипотекалық тұрғын үй қарыздарын және ипотекалық қарыздарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген тәртіппен екінші деңгейдегі банктерге, оның ішінде өздерінің еншілес ұйымдары арқылы депозиттер орналастырады;";
23) 56-бапта:
3) тармақшада:
"операцияларын" деген сөзден кейін "айырбастау пункттері арқылы ғана" деген сөздермен толықтырылсын;
"ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға" деген сөздер "жүзеге асыру жөніндегі қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялау тәртібін айқындайды және оны жүзеге асыруға арналған лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды береді" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясының негізінде қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды лицензиялау тәртібін айқындайды және осындай заңды тұлғаларға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
"ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті банктердің және (немесе) уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
10) уәкілетті банктер және өзге тұлғалардың Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес шектеулі әсер ету шараларын, қадағалап ден қою шаралары мен санкциялар қолданады;";

21) в статье 51-5:
в пункте 1 слова "финансовые организации и (или) иные юридические лица, осуществляющие деятельность в финансовой сфере, деятельность, связанную с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами" заменить словами "платежные организации и (или) иные юридические лица, не являющиеся финансовыми организациями,";
часть третью пункта 2 после слова "договор" дополнить словами "об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования";
в части третьей пункта 6 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Казахстана";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После прекращения действия договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования платежная организация и (или) иное юридическое лицо, не являющееся финансовой организацией, обязаны незамедлительно прекратить деятельность, осуществляемую в рамках особого режима регулирования, в отношении которой действует разрешительный порядок в соответствии с законами Республики Казахстан, а также исполнить обязательства перед своими клиентами в порядке и сроки, установленные нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.";
в пункте 8 слова "подлежащей лицензированию или" исключить;
22) статью 52-1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) размещает депозиты в банках второго уровня, в том числе через свои дочерние организации, для рефинансирования ипотечных жилищных займов и ипотечных займов физических лиц в порядке, установленном Правлением Национального Банка Казахстана;";
23) в статье 56:
в подпункте 3):
слова "осуществлению деятельности по организации" заменить словами "деятельности по осуществлению";
дополнить словами "исключительно через обменные пункты";
в подпункте 4) слова "и выдает лицензии и (или) приложения к лицензиям на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой" заменить словами "юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и выдает лицензии и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой таким юридическим лицам";
в подпункте 5):
слово "организации" заменить словом "осуществления";
слова "по операциям, проводимым через обменные пункты уполномоченных банков и (или) уполномоченных организаций" исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) в случаях установления фактов нарушения уполномоченными банками и иными лицами валютного законодательства Республики Казахстан применяет ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования и санкции в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.";

24) 57-баптың бірінші бөлігінің он екінші абзацы алып тасталсын;
25) 11-тарау алып тасталсын;
26) 70-бапта:
бірінші бөліктің екінші сөйлемінде "алынған мәлiметтер" деген сөздер "оның ішінде қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоса алғанда, алған ақпаратты қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, оның ішінде оған Қазақстан Ұлттық Банкiнің ақпараттық жүйесіне кіруін қамтамасыз ете отырып ұсынады.".
12. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 6-бапта:
төртінші бөлікте "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк)" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші бөлікте "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;

24) абзац двенадцатый части первой статьи 57 исключить;
25) главу 11 исключить;
26) в статье 70:
в предложении втором части первой слова "полученные сведения" заменить словами "полученная информация, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Казахстана представляет полученную информацию, включая сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в том числе путем обеспечения ему доступа к информационным системам Национального Банка Казахстана.".
12. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 13, ст. 41; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в статье 6:
в части четвертой слова "Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части тринадцатой слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

2) 18-баптың төртінші бөлігінде "Ұлттық Банкке" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-І, 140, 143-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 1-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в части четвертой статьи 18 слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
13. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-І, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в пункте 2 статьи 1 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";

2) 3-баптың 2-тармағында:
екінші бөлікте "(уәкілетті орган)" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
"Уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мәселелерi бойынша" деген сөздер "жекелеген мәселелерi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте "Уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құзыреті шегінде" деген сөздермен, "реттеу функциялары" деген сөздер "реттеу, бақылау және қадағалау функциялары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-бапта "уәкiлеттi органның" деген сөздерден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 5-1-баптың 2-тармағында:
4) тармақшада "уәкілетті органнан" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшада "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац "органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
"кредиттік серіктестіктер," деген сөздер алып тасталсын;
6) 9-баптың 3-тармағында "органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 15-баптың 2-тармағында "Уәкілетті органнан" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 20-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 26-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктік, сондай-ақ осы Заңда белгіленген өзге операцияларды жүргізуге арналған лицензияларды құзыреттері шегінде уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және осы Заңның талаптарына сәйкес уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген тәртіппен береді.".
2-тармақтың бірінші абзацында "органның" деген сөзден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "орган" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта "органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің" деген сөздермен толықтырылсын;

2) в пункте 2 статьи 3:
в части второй слова "(уполномоченный орган)" исключить;
в части третьей:
слова "Уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "по вопросам" заменить словами "по отдельным вопросам";
в части четвертой слова "функции уполномоченного органа" заменить словами ", контрольные и надзорные функции Национального Банка Республики Казахстан в пределах компетенции";
3) статью 5 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
4) в пункте 2 статьи 5-1:
в подпункте 4) слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
в подпункте 12) слова "уполномоченном органе" заменить словами "Национальном Банке Республики Казахстан";
5) в статье 6:
в пункте 1:
абзац первый после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
в подпункте 2) слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
в пункте 2:
после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
слова "кредитными товариществами," исключить;
6) пункт 3 статьи 9 после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
7) в пункте 2 статьи 15 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
8) в части первой пункта 2 статьи 20:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
9) в статье 26:
в части первой пункта 1 слова "в порядке, установленном уполномоченным органом" заменить словами "или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах их компетенции и в порядке, установленном уполномоченным органом, Национальным Банком Республики Казахстан";
абзац первый пункта 2 после слова "органа" дополнить словами "и (или) Национального Банка Республики Казахстан";
пункт 5 после слова "органом" дополнить словами "или Национальным Банком Республики Казахстан";
пункт 9 после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";

10) 30-бапта:
2-тармақтың 9) тармақшасында:
"айырбас операцияларын ұйымдастыруды" деген сөздер "айырбастау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"айырбас операцияларын ұйымдастыру" деген сөздер "айырбастау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасына сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың микрокредиттер беру жөніндегі қызметі;";
4-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте "орган" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялары бөлігінде - қызметін айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға;
қолма-қол емес шетел валютасымен айырбастау операциялары бөлігінде - өзге ұйымдарға беріледі.";
үшінші абзацта "ұйымдардың" деген сөз алып тасталсын:
7-тармақта:
"кредиттік серіктестіктер," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында көзделген банк операциясын уәкілетті органның лицензиясынсыз "Астана" халықаралық қаржы орталығының қор биржасында жасалған қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйым жүзеге асырады.";
7-1-тармақта "Уәкілетті органның лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен" деген сөздер "құзыреті шегінде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 34-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банктік қарыз шартын жасау тәртібі, оның ішінде банктік қарыз шартының мазмұнына, ресімделуіне, міндетті талаптарына, қарызды өтеу кестесінің және қарыз алушы – жеке тұлғаға арналған жадынаманың нысандарына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";

10) в статье 30:
в подпункте 9) пункта 2:
слова "организация обменных операций" заменить словами "обменные операции";
слова "организацию обменных операций" заменить словами "обменные операции";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К банковским операциям не относится деятельность по предоставлению микрокредитов организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности.";
пункт 4 исключить;
в пункте 6:
абзац первый части первой после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
часть вторую после слова "органом" дополнить словами "или Национальным Банком Республики Казахстан";
в части третьей:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"в части обменных операций с наличной иностранной валютой - юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты;";
в абзаце третьем слово "организации" исключить;
в пункте 7:
слова "кредитными товариществами," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Банковская операция, предусмотренная подпунктом 6) пункта 2 настоящей статьи, осуществляется без лицензии уполномоченного органа организацией, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана", для осуществления расчетов по сделкам с финансовыми инструментами, заключенным на фондовой бирже Международного финансового центра "Астана".";
в пункте 7-1 слова "Организациям, осуществляющим операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии уполномоченного органа" заменить словами "Юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан";
в пункте 9 слова "нормативным правовым актом уполномоченного органа" заменить словами "в пределах компетенции нормативными правовыми актами уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан";
пункт 10 после слова "органа" дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
11) в статье 34:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок заключения договора банковского займа, в том числе требования к содержанию, оформлению, обязательным условиям договора банковского займа, формам графика погашения займа и памятки для заемщика-физического лица утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

2-1-тармақ алып тасталсын;
12) 36-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацында:
"уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(акцептсіз)" деген сөз алып тасталсын;
2-1-тармақтың 1) тармақшасы үшінші бөлігінің үшінші абзацында "кезеңде есепке жазылған сыйақыны" деген сөздер "кезеңге сыйақыны, қарызды беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 36-1-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөліктің жетінші абзацында "беруді жүргізуіне тыйым салынады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"жүз пайыз акциялары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын тұлғаға беруді жүргізуіне тыйым салынады.";
екінші бөлікте "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
14) 39-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлікте "уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісінде белгіленген тәртіпке сәйкес қарыз бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде ескерілетін" деген сөздер "жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде ескерілетін банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте "комиссиялар мен өзге де төлемдердің толық тізбесін" деген сөздер "барлық комиссиялар мен өзге де төлемдерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғаға берілген банктік қарыз беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "көрсетуге міндетті, оның тәртібін уәкілетті орган клиенттермен жасалатын шарттарда, сондай-ақ қарыздар мен салымдар (банкаралықты қоспағанда) бойынша сыйақы шамасы туралы ақпаратты таратқанда, оның ішінде оны жариялағанда белгілейді." деген сөздер "клиенттермен жасалатын шарттарда, сондай-ақ қарыздар мен салымдар (банкаралықты қоспағанда) бойынша сыйақы шамасы туралы ақпаратты таратқанда, оның ішінде оны жариялағанда көрсетуге міндетті." деген сөздермен ауыстырылсын.
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарыздар мен салымдар бойынша дәйекті, жылдық, тиімді, салыстырмалы түрде есептелген сыйақы мөлшерлемелерін (нақты құнын) есептеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
15) 40-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігіндегі "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 2-1 исключить;
12) в статье 36:
в абзаце первом подпункта 1) пункта 2:
слово "(безакцептном)" исключить;
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
в абзаце третьем части третьей подпункта 1) пункта 2-1 слова "начисленного в" заменить словами "комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием займа за";
13) в статье 36-1:
в пункте 4:
часть первую дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан.";
в части второй слова "уполномоченному органу" заменить словами "Национальному Банку Республики Казахстан";
часть вторую пункта 5 исключить;
14) в статье 39:
в пункте 3:
в части первой слова "учитываемых при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения по займу в соответствии с порядком, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа" заменить словами "связанных с выдачей и обслуживанием банковского займа, учитываемых при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения";
в части второй слова "полный перечень комиссий и иных платежей" заменить словами "все комиссии и иные платежи";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Перечень комиссий и иных платежей, связанных с выдачей и обслуживанием банковского займа, выданного физическому лицу, утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 7:
в части первой слова ", порядок которого устанавливается уполномоченным органом," исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Порядок исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по займам и вкладам утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
15) в статье 40:
в части третьей пункта 3 слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
в пункте 6:
слова "уполномоченному органу" заменить словами "Национальному Банку Республики Казахстан";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";

17) 40-2-баптың 2-тармағында "микроқаржы ұйымдарында" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 42-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ислам банктері үшін пруденциалдық нормативтер және өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттер, олардың нормативтік мәні және есеп айырысу әдістемесі ислам банктерінің осы Заңда көзделген банктік қызметті жүзеге асыру ерекшеліктерін ескере отырып, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ислам банктерінің пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептілік тізбесі, нысандары және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне табыс ету мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
3-тармақта:
"әдістемелерін" деген сөз "әдістемелері" деген сөзбен, "мөлшерін" деген сөз "мөлшері" деген сөзбен, "лимиттерін, тиiстi есеп беру түрлерi мен оны табыс ету мерзiмдерiн уәкiлеттi орган белгiлейдi" деген сөздер "лимиттері уәкiлеттi органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктердің және банк конгломераттарының пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептілік тізбесі, нысандары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне табыс ету мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
19) 45-баптың 5-тармағында "немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы орындалмаған, сондай-ақ ертерек ден қою шаралары уәкілетті органның талаптарына сәйкес орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған жағдайда" деген сөздер ", осы жоспардың іс-шаралары орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 45-1-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасында:
"органға" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
"орган" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы баптың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған қадағалап ден қою шараларын қолданады.";

17) в пункте 2 статьи 40-2 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "организациях, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
18) в статье 42:
в пункте 1-1:
слова ", формы соответствующей отчетности и сроки ее представления устанавливаются уполномоченным органом" заменить словами "устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими банками, сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
в пункте 3:
слова ", формы соответствующей отчетности и сроки ее представления устанавливаются уполномоченным органом" заменить словами "устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками и банковскими конгломератами, сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
19) в пункте 5 статьи 45 слова "или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа" заменить словами "неисполнения или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана";
20) в статье 45-1:
в подпункте 8) пункта 2:
после слова "органу" дополнить словами ", Национальному Банку Республики Казахстан";
после слова "органом" дополнить словами ", Национальным Банком Республики Казахстан";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Национальный Банк Республики Казахстан применяет к юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, меры надзорного реагирования, определенные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей статьи.";

21) 47-2-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы "орган" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құзыреті шегінде" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "органның" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 48-бапта:
1-тармақта:
з) тармақшада:
"органның" деген сөзден кейін "немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
к-2) тармақшада "қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензиясы бар" деген сөздер "қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
к-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"к-3) қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаның қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын айырбастау пунктері арқылы ғана жүзеге асыру бойынша қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;";
23) 48-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігі 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"банк шоттары жабық тұлғалардың пайдасына келіп түскен және келіп түсетін ақшаны, сондай-ақ қате нұсқаулар бойынша түскен және түсетін ақшаны қайтаруға;";
24) 50-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 1-7) тармақшамен толықтырылсын:
"1-7) уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында ақпарат, оның ішінде банк құпиясын құрайтын мәліметтер алмасу;";
3) тармақшадағы "депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) банктің, барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырылуға байланысты енгізілген уақытша әкімшіліктің, банктің тарату комиссиясының жеке тұлғалардың банктік шоттарындағы ақша қалдықтары және олар бойынша есептелген сыйақы туралы мәліметтерді, сондай-ақ салымшысы мен борышкері бір тұлға болған жағдайда, олардың міндеттемелері жөніндегі мәліметтерді депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға ұсынуы;";
5-2) тармақшадағы "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті органға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне;";

21) в статье 47-2:
абзац первый пункта 1 после слова "орган" дополнить словами ", Национальный Банк Республики Казахстан в пределах компетенции";
пункт 3 после слова "органа" дополнить словами ", Национального Банка Республики Казахстан";
22) в статье 48:
в пункте 1:
в подпункте з):
после слова "органа" дополнить словами "или Национального Банка Республики Казахстан";
дополнить словами ", Национальным Банком Республики Казахстан";
в подпункте к-2) слова "имеющим лицензию на организацию обменных операций" заменить словами "осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции";
подпункт к-3) изложить в следующей редакции:
"к-3) несоответствие юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой исключительно через обменные пункты;";
23) абзац четвертый подпункта 1) части второй пункта 1 статьи 48-1 изложить в следующей редакции:
"возвратом денег, поступивших и поступающих в пользу лиц, банковские счета которых закрыты, а также денег, поступивших и поступающих по ошибочным указаниям;";
24) в статье 50:
в части второй пункта 4:
дополнить подпунктом 1-7) следующего содержания:
"1-7) обмен информацией, в том числе сведениями, составляющими банковскую тайну, между уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан;";
в подпункте 3) слова "организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и" исключить;
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) представление банком, временной администрацией, введенной в связи с лишением лицензии на проведение всех банковских операций, ликвидационной комиссией банка организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, сведений об остатках денег на банковских счетах физических лиц и начисленному по ним вознаграждению, а также в случае совпадения вкладчика и должника в одном лице сведений по их обязательствам;";
в подпункте 5-2) слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
абзац второй подпункта 12) изложить в следующей редакции:
"уполномоченному органу и Национальному Банку Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе басқару функцияларын орындайтын адамның қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарламаны қылмыстық қудалау органына жіберген кезде құжаттарды және материалдарды растау ретінде банк құпиясын құрайтын құжаттар мен мәліметтерді ұйымдарға ұсынуы банк құпиясын ашу болып табылмайды.";
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-1-тармақтың екінші бөлігіндегі "уәкілетті органмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-5-тармақтың екінші бөлігі "уәкілетті органмен" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздермен толықтырылсын;
7-1-тармақта:
бірінші бөлік "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктегі "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы г) тармақшасымен толықтырылсын:
"г) мұрагерлерге:";
10-тармақта:
бірінші бөлікте:
"береді" деген сөз орыс тілінде өзгереді, қазақ тілінде өзгеріссіз қалады;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабының 4-тармағында" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 38-2) тармақшасында көрсетілген ұйымдарға банктік құпияны қамтитын ақпаратты аталған бапта көзделген талаптармен ұсынады.";
үшінші бөлік "орган" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 51-баптың 1-тармағының он бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 54-бапта:
1-тармақтың 1-бөлігінде:
"сондай-ақ оларды ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді." деген сөздер "сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді;" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "уәкiлеттi органның сұрау салуы бойынша" деген сөздер "уәкiлеттi органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сұрау салуы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"уәкiлеттi орган белгілеген" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Не является разглашением банковской тайны представление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих банковскую тайну, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.";
в части первой пункта 5 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
в части второй пункта 6-1 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
часть вторую пункта 6-5 дополнить словами "и Национальным Банком Республики Казахстан";
в пункте 7-1:
часть первую дополнить словами ", Национального Банка Республики Казахстан";
в части третьей слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
пункт 8 дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) наследникам.";
в пункте 10:
в части первой:
слово "предоставляет" заменить словом "представляет";
слова "61 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "15 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан представляет информацию, содержащую банковскую тайну, организациям, указанным в подпункте 38-2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", на условиях, предусмотренных указанной статьей.";
в части второй слово "предоставляет" заменить словами ", Национальный Банк Республики Казахстан представляют";
25) в части одиннадцатой пункта 1 статьи 51 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
26) в статье 54:
в части первой пункта 1;
после слова "представления" дополнить словами "в Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
в пункте 2 слова "предоставлять по запросам уполномоченного органа" заменить словами "представлять по запросам уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан";
в пункте 3:
слова "предоставлять любую запрашиваемую уполномоченным органом" заменить словами "представлять любую запрашиваемую уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан";
после слова "установленном" дополнить словами "нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с";
пункт 4 исключить;

27) 54-1-бапта:
1-тармақтағы "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен, "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "салық органының салық декларациясының қабылданғанын растайтын хабарламасымен қоса жеке табыс салығы бойынша" деген сөздер "салық органына салық декларациясын ұсыну туралы растаумен қоса жеке табыс салығы және мүлік (ол бар болса) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 61-6-баптың 2-тармағындағы "банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын, "таратылуға" деген сөз "көрсетілген тұлғалардың таратуына" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 61-8-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Мәжбүрлеп таратылуы қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдеріне әкелетін төлемге қабілетсіз банкті реттеу, оның ішінде төлемге қабілетсіз банкті реттеу кезінде мемлекеттің қатысуы бойынша шаралар қабылдау туралы мәселені уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Президенті құратын Қазақстан Республикасының Қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңестің қарауына алдын ала шығарады.";
30) 61-12-баптың 4-тармағындағы "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 74-2-баптың 3-тармағында:
1) тармақшаның үшінші абзацындағы "міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын" деген сөздер "жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "мәжбүрлеп таратылатын банк ұсынған есеп-қисапқа сәйкес," деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "депозиторлардың - заңды тұлғалардың" деген сөздер "заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 75-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі "органның" деген сөзден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 77-бапта:
тақырыбы және бірінші бөлік "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның және (немесе) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банкті уақытша басқарушының) консервациялау сатысындағы, соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) болып табылатын тараптың шешімі негізінде жасалған мәмілелер жарамсыз деп танылған жағдайда, тараптардың осы мәміле бойынша барлық алынғандарды қайтаруына жол берілмейді.".

27) в статье 54-1:
в пункте 1 слова "уполномоченный орган устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
в пункте 2 слова "с уведомлением налогового органа, подтверждающим принятие налоговой декларации" заменить словами "и имуществу (при ее наличии) с подтверждением о представлении налоговой декларации в налоговый орган";
28) в пункте 2 статьи 61-6 слова "в течение пяти рабочих дней с даты его принятия и не подлежит распространению" заменить словами ", Национального Банка Республики Казахстан и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в течение пяти рабочих дней с даты его принятия и не подлежит распространению указанными лицами";
29) статью 61-8 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Вопрос о принятии мер по урегулированию неплатежеспособного банка, принудительная ликвидация которого несет системные риски финансовой системы, в том числе по государственному участию при урегулировании неплатежеспособного банка, предварительно выносится уполномоченным органом на рассмотрение Совета по финансовой стабильности Республики Казахстан, создаваемого Президентом Республики Казахстан.";
30) в пункте 4 статьи 61-12 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
31) в пункте 3 статьи 74-2:
в абзаце третьем подпункта 1) слова "обязательных профессиональных пенсионных взносов" заменить словами "обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов";
в подпункте 2) слова "согласно расчету, представленному принудительно ликвидируемым банком," заменить словом "и";
в подпункте 6) слова "депозиторов-юридических" заменить словами "по депозитам юридических";
32) в статье 75:
часть первую пункта 2 дополнить словами "и (или) Национального Банка Республики Казахстан";
в пункте 2-1:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";
33) в статье 77:
заголовок и часть первую после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
в части второй слова "решения уполномоченного органа" заменить словами "решений уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае признания недействительной сделки, заключенной на основании решения уполномоченного органа и (или) стороной, которой является временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) на стадии консервации, временная администрация (временный администратор) банка до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка, возврат сторонами всего полученного по этой сделке не допускается.".

14. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 21-III, 135-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):
12-баптың 20) тармақшасы "ведомстволарының" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын.
15. "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 1-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган.";
2) 2-баптың 5-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;

14. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 63; 2013 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 33; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; 2015 г., № 21-III, ст. 135; № 22-V, ст. 154, 156; 2016 г., № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16; № 11, ст. 29; № 13, ст. 45; № 16, ст. 56; № 24, ст. 115; 2018 г., № 24, ст. 93):
подпункт 20) статьи 12 после слова "ведомств," дополнить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст. 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 11, ст. 61; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) подпункт 9) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"9) уполномоченный орган - государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
2) в пункте 5 статьи 2:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";

3) 5-3-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органмен келісу бойынша ипотекалық ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдері мен тәртібін белгілейді.".
16. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-I, 143-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
1) 4-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "(бұдан әрі – Ұлттық Банк)" деген сөздер ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Ұлттық Банктің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2-тармағының төртінші бөлігіндегі "Ұлттық Банк" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-бапта:
1-2) тармақшадағы "Ұлттық Банкпен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-3) тармақшадағы "Ұлттық Банктің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 17-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "Ұлттық Банкке" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 21-баптың 2-тармағында:
7) тармақшадағы "Ұлттық Банкке" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "Ұлттық Банкке" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын.

3) в статье 5-3:
подпункт 5) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом устанавливает перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности ипотечными организациями.".
16. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-І, ст. 143; 2016 г., № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 4, ст. 7; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32):
1) в статье 4:
в части второй пункта 2 слова "(далее - Национальный Банк)" заменить словами ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 5 слова "Национального Банка" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части четвертой пункта 2 статьи 5 слова "Национальным Банком" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в статье 7:
в подпункте 1-2) слова "Национальным Банком" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 1-3) слова "Национального Банка" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в части второй пункта 4 статьи 17 слова "Национальному Банку" заменить словами "уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
5) в пункте 2 статьи 21:
в подпункте 7) слова "Национальному Банку" заменить словами "уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 9) слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".

17. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 10, 247-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат):
1) 3-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 24-2-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 21, 382-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2005 ж., № 7-8, 22-құжат; 2007 ж., № 14, 102-құжат; 2011 ж., № 4, 37-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 12, 87-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2017 ж., № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат):
1) 4-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "айырбастау операцияларын ұйымдастыру" деген сөздер "айырбастау операциялары" деген сөздермен ауыстырылсын;

17. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 10, ст. 247; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 25; 2005 г., № 23, ст. 104; 2010 г., № 15, ст. 71; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 4-5, ст. 24; 2015 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; 2017 г., № 4, ст. 7; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; 2018 г., № 19, ст. 62):
1) в подпункте 5) пункта 2 статьи 3 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части первой статьи 10 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в пункте 1 статьи 24-2:
в части первой слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 21, ст. 382; 2003 г., № 15, ст. 139; 2005 г., № 7-8, ст. 22; 2007 г., № 14, ст. 102; 2011 г., № 4, ст. 37; № 16, ст. 128; 2012 г., № 12, ст. 87; № 13, ст. 91; 2013 г., № 14, ст. 75; 2017 г., № 21, ст. 98; 2018 г., № 14, ст. 44):
1) в части первой пункта 1 статьи 4 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в статье 5:
в абзаце первом пункта 1 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части первой пункта 2:
в абзаце первом слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 6) слова "организация обменных операций" заменить словами "обменные операции";

3) 8-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат):
1) 2-бапта:
2-тармақта:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi – уәкiлеттi орган)" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрі – Ұлттық Банк)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздерден кейін ", Ұлттық Банктің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-баптың 9, 10 және 11-тармақтарында:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның нормативтік" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 5-тармағының төртінші бөлігіндегі "уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-1-баптың 5-тармағында:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в пункте 3 статьи 8 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
19. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 143; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44):
1) в статье 2:
в пункте 2:
слова "Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган)" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) и Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)";
в пункте 3:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка,";
2) в пунктах 9, 10 и 11 статьи 9:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
слова "актом уполномоченного органа" заменить словами "актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом";
3) в части четвертой пункта 5 статьи 12 слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
4) в пункте 5 статьи 15-1:
слова "предоставлять уполномоченному органу" заменить словами "представлять в Национальный Банк";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом";

5) 34-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 37-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасындағы "уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органның және (немесе) Ұлттық Банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 43-баптың 22) тармақшасы алып тасталсын;
8) 44-1-баптағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабының" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 46-бапта:
10-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі, нысандары, оны ұсыну тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
10-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі, нысандары, оны ұсыну тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
10) мынадай мазмұндағы 52-3-баппен толықтырылсын:
"52-3-бап. Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі және қаржылық есептілікті жасауы, бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерінің филиалдары бухгалтерлік есепті жүргізуді және бухгалтерлік есеп деректері бойынша халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес есептілік жасауды жүзеге асырады.";
11) 53-1-бапта:
2-тармақта:
8) тармақшада:
"уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "және (немесе) Ұлттық Банкке" деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "және (немесе) Ұлттық Банк" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "олардың басшы қызметкерлеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаларға," деген сөздер алып тасталсын;

5) в части первой пункта 2 статьи 34:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом";
6) в подпункте 1-1) пункта 1 статьи 37 слова "уполномоченного органа" заменить словами "уполномоченного органа и (или) Национального Банка";
7) подпункт 22) статьи 43 исключить;
8) в статье 44-1 слова "статьи 61 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан"" заменить словами "статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций"";
9) в статье 46:
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы, порядок и сроки представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.";
пункт 10-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы, порядок и сроки представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.";
10) дополнить статьей 52-3 следующего содержания:
"Статья 52-3. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, автоматизация ведения бухгалтерского учета страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
Филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют ведение бухгалтерского учета и составление отчетности по данным бухгалтерского учета в соответствии c международными стандартами и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
11) в статье 53-1:
в пункте 2:
в подпункте 8):
после слов "уполномоченному органу" дополнить словами "и (или) Национальному Банку";
после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "и (или) Национальным Банком";
в пункте 5 слова "их руководящим работникам, лицам, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга," исключить;

12) 53-5-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы ", сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға" деген сөздер алып тасталсын;
13) 74-бапта:
1-1-тармақтағы "уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын:
2-тармақта:
"беру" деген сөз "ұсыну" деген сөзбен ауыстырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банк" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 74-1-бапта:
1-тармақтағы:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "салық органының салық декларациясын қабылдағанын растайтын хабарламасымен қоса" деген сөздер "салық органына салық декларациясын ұсынғаны туралы растай отырып, жеке табыс салығы және мүлік (ол бар болса)" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 78-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның және (немесе) консервациялау сатысындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (уақытша басқарушысының) шешімі негізінде жасалған мәміле жарамсыз деп танылған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін тараптардың осы мәміле бойынша барлық алғандарын қайтаруға жол бермейді.";
16) 80-баптың 4-тармағының 9) тармақшасындағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Қазақстанның Даму Банкi туралы" 2001 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 83-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 24, 93-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жүзеге асырады" деген сөздердің орыс тіліндегі мәтіні өзгертілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалады;

12) в абзаце первом пункта 1 статьи 53-5 слова "организации, гарантирующей осуществление страховых выплат," исключить;
13) в статье 74:
в пункте 1-1 слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
в пункте 2:
слово "предоставления" заменить словом "представления";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом";
14) в статье 74-1:
в пункте 1:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом";
в пункте 2 слова "с уведомлением налогового органа, подтверждающим принятие налоговой декларации" заменить словами ""и имуществу (при ее наличии) с подтверждением о представлении налоговой декларации в налоговый орган";
15) пункт 2 статьи 78 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае признания недействительной сделки, заключенной на основании решения уполномоченного органа и (или) стороной которой является временная администрация по управлению страховой (перестраховочной) организации (временный управляющий) на стадии консервации, временная администрация (временный администратор) страховой (перестраховочной) организации до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, возврат сторонами всего полученного по этой сделке не допускается.";
16) в подпункте 9) пункта 4 статьи 80 слова "микрофинансовые организации" заменить словами "организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность".
20. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г., № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2018 г., № 14, ст. 44; 2019 г., № 24, ст. 93):
1) в пункте 1 статьи 6:
слово "Национальный" заменить словами "Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национальный";
слово "осуществляет" заменить словом "осуществляют";

2) 24-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 25-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Қадағалап ден қою шаралары
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган құзыретіне реттеу кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының бұзушылықтарын анықтаған жағдайда, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Даму Банкіне "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қадағалап ден қою шараларын қолданады.
Даму Банкі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды белгіленген мерзімдерінде қадағалап ден қою шараларының орындалуы туралы хабардар етуге міндетті.".
21. "Кредиттiк серiктестiктер туралы" 2003 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 5, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2016 ж., № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат):
1) 3-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясынсыз банк операцияларының жекелеген түрлерiн" деген сөздер "микроқаржылық қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
3) 12-баптың 1-тармағындағы "және уәкiлеттi орган белгiлеген сомадан аз болмауға тиiс" деген сөздер алып тасталсын;
4) 17-баптың 1-тармағындағы "осы Заңның 18-бабында көзделген, өз қатысушыларына қызметтер көрсетуді" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген микроқаржылық қызметті жүзеге асыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-бап алып тасталсын;
6) 20-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақтың бірінші сөйлемі алып тасталсын;
4 және 4-1-тармақтар алып тасталсын;
7) 20-1-бап алып тасталсын;
8) 21-бап алып тасталсын.
22. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42, 45-құжаттар; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 22, 82-құжат):

2) в пункте 1 статьи 24 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в части второй пункта 1 статьи 25 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Меры надзорного реагирования
В случаях обнаружения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций нарушений требований законодательства Республики Казахстан по вопросам, регулирование которых входит в его компетенцию, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций применяет к Банку Развития меры надзорного реагирования, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Банк Развития обязан уведомить уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об исполнении мер надзорного реагирования в установленные в них сроки.".
21. В Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 года "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 5, ст. 32; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 11, ст. 55; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст. 96; 2016 г., № 12, ст. 87; № 24, ст. 126):
1) в пункте 4 статьи 3 слова "отдельные виды банковских операций без лицензии Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "микрофинансовую деятельность";
2) пункт 4 статьи 4 исключить;
3) в пункте 1 статьи 12 слова "и не может быть менее суммы, установленной уполномоченным органом" исключить;
4) в пункте 1 статьи 17 слова "оказания услуг, предусмотренных статьей 18 настоящего Закона, своим участникам" заменить словами "осуществления микрофинансовой деятельности, предусмотренной Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
5) статью 18 исключить;
6) в статье 20:
пункт 1 исключить;
предложение первое пункта 2 исключить;
пункты 4 и 4-1 исключить;
7) статью 20-1 исключить;
8) статью 21 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 4, ст. 30; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42, 45; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 22, ст. 82):

1) 1-баптың 22) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органды" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 6-тармағының екінші бөлігіндегі "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат):
1) 3-бапта:
тақырыбындағы "реттеу мен бақылау" деген сөздер "реттеу, бақылау және қадағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"реттеу мен бақылауды" деген сөздер "реттеуді, бақылауды және қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-бапта:
тақырыбы "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органмен келісу бойынша Қор есептiлiгiнің (қаржылық есептiлiктi қоспағанда) тізбесін, нысандарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне табыс ету мерзiмдерi мен тәртібін айқындайды.";
3) 5-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлікте:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қордың акцияларын иеленуіне қарамастан," деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі" деген сөздер "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 18-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында:
"уәкілетті орган" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) в подпункте 22) статьи 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части первой пункта 2 статьи 5 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
3) в части второй пункта 6 статьи 22 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан".
23. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 22-III, ст. 109):
1) в статье 3:
в заголовке слова "регулирование и контроль" заменить словами "регулирование, контроль и надзор";
в пункте 1:
слова "регулирование и контроль" заменить словами "регулирование, контроль и надзор";
слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в статье 4:
заголовок дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
подпункт 4) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом определяет перечень, формы, а также сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан отчетности Фонда (за исключением финансовой отчетности).";
3) в пункте 4 статьи 5:
в части первой:
слова ", независимо от владения Национальным Банком Республики Казахстан акциями Фонда," исключить;
слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа";
в части второй слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа";
4) в подпункте 3) пункта 2 статьи 18:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом".

24. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 84-құжат; 2009 ж., № 24, 134 құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат):
7-баптың 1-тармағында:
"қадағалауды" деген сөз "қадағалау мен бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 89-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат;
2017 ж., № 4, 7-құжат):
7-баптың 1-тармағында:
"қадағалауды" деген сөз "қадағалау мен бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 1-тармағында:
"қадағалауды" деген сөз "қадағалау мен бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.

24. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 84; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41):
в пункте 1 статьи 7:
после слова "надзор" дополнить словами "и контроль";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)".
25. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 89; 2006 г., № 8, ст. 45; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7):
в пункте 1 статьи 7:
после слова "надзор" дополнить словами "и контроль";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)".
26. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; 2013 г., № 16, ст. 83; 2014 г., № 8, ст. 44; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 23-III, ст. 111; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
в пункте 1 статьи 6:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".

27. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағында:
"қадағалауды" деген сөз "қадағалау мен бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 1-бапта:
53) тармақшадағы "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
71) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздер "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;

27. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 24, ст. 93):
1) в пункте 1 статьи 6:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 4 статьи 22 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа".
28. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 128; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в статье 1:
в подпункте 53) слова "уполномоченному органу" заменить словами "Национальному Банку Республики Казахстан";
в подпункте 71) слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа";

2) 2-баптың 4-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (уәкілетті орган)" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
8) тармақшадағы "және олар бойынша есептілікке" деген сөздер алып тасталсын;
15) тармақша алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органмен келісу бойынша мыналардың:
1) орталық депозитарийдің;
бірыңғай оператордың;
лицензиаттардың;
инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының;
2) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен жасаған мәмілелері бойынша есептерінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілейді.";
4) 3-2-баптың 3-тармағындағы "немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы орындалмаған, сондай-ақ уәкілетті органның талабына сәйкес ертерек ден қою шаралары орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған жағдайда" деген сөздер "орындалмаған немесе бұл жоспардың іс-шаралары уақтылы орындалмаған жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 3-3-баптың 2-тармағының 8) тармақшасында:
"уәкілетті органға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 12-баптың 4-тармағында:
"Микроқаржы ұйымдарының, кредиттік серіктестіктердің" деген сөздер алып тасталсын;
"өзара сақтандыру қоғамдарының және ломбардтардың" деген сөздер "Өзара сақтандыру қоғамдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 31-бапта:
4-тармақтағы "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 43-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен уәкілетті орган арасында бағалы қағаздар нарығындағы ақпаратпен алмасу, оның ішінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтермен алмасу бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық ақпаратты жария ету болып табылмайды.
Мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе ұйымда басқарушылық функцияларды орындайтын адамның қылмыстық қудалау органына қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарлама жіберген кезде растау құжаттары мен материалдар ретінде бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны құрайтын құжаттар мен мәліметтерді ұсынуы бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны жария ету болып табылмайды.";

2) в пункте 4 статьи 2:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";
3) в статье 3:
в пункте 1 слова "Национальным Банком Республики Казахстан (уполномоченный орган)" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";
в пункте 2:
в подпункте 8) слова "и отчетности по ним" исключить;
подпункт 15) исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом устанавливает перечень, формы, сроки и порядок представления отчетов:
1) центральным депозитарием;
единым оператором;
лицензиатами;
крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем;
2) по совершенным профессиональными участниками рынка ценных бумаг сделкам с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами.";
4) в пункте 3 статьи 3-2 слова "или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа" заменить словами "неисполнения или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана";
5) в подпункте 8) пункта 2 статьи 3-3:
после слов "уполномоченному органу" дополнить словами ", Национальному Банку Республики Казахстан";
после слов "уполномоченным органом" дополнить словами ", Национальным Банком Республики Казахстан";
6) в пункте 4 статьи 12:
слова "Микрофинансовые организации, кредитные товарищества, общества" заменить словом "Общества";
слова "и ломбарды" исключить;
7) в статье 31:
в пункте 4 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
в пункте 8 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
8) в статье 43:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Не является разглашением коммерческой тайны на рынке ценных бумаг осуществление обмена информацией, в том числе сведениями, составляющими коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом.
Не является разглашением коммерческой тайны на рынке ценных бумаг предоставление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.";

3-тармақтың 6) тармақшасындағы "оның сұратуы бойынша" деген сөздер алып тасталып, "уәкiлеттi органға" деген сөздерден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сұрау салулары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 45-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар" деген сөздер "тізбесін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін квазимемлекеттік сектор субъектілеріне
(бұдан әрі – квазимемлекеттік сектор субъектілері) тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мүліктік құқықтары бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар" деген сөздер "квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мүліктік құқықтары бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 49-баптың 2-тармағында:
"уәкiлеттi органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 52-бапта:
1-тармақ "уәкiлеттi органға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"кезеңділігі, " деген сөз алып тасталсын;
"уәкiлеттi органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкiлеттi орган бекіткен" деген сөздер "уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 56-1-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы "қолжетімділігі бар" деген сөздерден кейін "уәкілетті органның," деген сөздермен толықтырылсын;
13) 57-баптың 1-тармағындағы "тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар" деген сөздер ", квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мүліктік құқықтары бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 63-баптың 1-тармағы төртінші бөлігінің 5) тармақшасында:
"ұйымдастыруды" деген сөз алып тасталсын;
"айырбастау операцияларын ұйымдастыру" деген сөздер "айырбастау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 72-4-бапта:
1-тармақта:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "салық органының салық декларациясын қабылдағанын растайтын хабарламасымен қоса жеке табыс салығы" деген сөздер "салық органына салық декларациясын ұсынғанын растайтын хабарламасымен қоса жеке табыс салығы және мүлігі (ол бар болса)" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 6) пункта 3 слова ": по его запросу" заменить словами "и (или) Национальному Банку Республики Казахстан по их запросам";
9) в пункте 2 статьи 45:
в части первой слова "или в отношении которых государство имеет имущественные права" заменить словами "субъектам квазигосударственного сектора, перечень которых утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом (далее - субъекты квазигосударственного сектора), или в отношении которых государство, субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права";
в части второй слова "или в отношении которых государство имеет имущественные права" заменить словами "субъектам квазигосударственного сектора или в отношении которых государство, субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права";
10) в пункте 2 статьи 49:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
после слова "установлены" дополнить словами ""Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с";
11) в статье 52:
в пункте 1 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами ", Национальный Банк Республики Казахстан";
в пункте 2:
слово "периодичность," исключить;
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
в пункте 3:
слова "уполномоченному органу" заменить словами "в Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
12) подпункт 6) пункта 3 статьи 56-1 после слова "работники" дополнить словами "уполномоченного органа,";
13) в пункте 1 статьи 57 слова "или в отношении которых государство имеет имущественные права" заменить словами ", субъектам квазигосударственного сектора или в отношении которых государство, субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права";
14) в подпункте 5) части четвертой пункта 1 статьи 63:
слова "организация обменных операций" заменить словами "обменные операции";
слово "организации" исключить;
15) в статье 72-4:
в пункте 1:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом";
в пункте 2 слова "с уведомлением налогового органа, подтверждающим принятие налоговой декларации" заменить словами ""и имуществу (при ее наличии) с подтверждением о представлении налоговой декларации в налоговый орган";

16) 78-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктегі "Уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 84-бапта:
2-тармақтағы және 3-тармақтың екінші бөлігіндегі "Уәкілетті орган" және "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "уәкілетті органның екі өкілі" деген сөздер "уәкілетті органнан және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен бір-бір өкіл" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкiлеттi орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
2) 2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы заңнамасында реттелген құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы уәкілетті органның қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алуы бөлігінде қолданылмайды.";
3) 3-бапта:
1) тармақтың 1) тармақшасындағы "қамтамасыз ету" деген сөздер "қамтамасыз етуге жәрдемдесу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 4) тармақшасында:
"сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
"қолжетімділігін қамтамасыз ету" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ халықтың қаржылық сауаттылығы мен қаржылық қолжетімділік деңгейін арттыру" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 4-баптың 2-тармағындағы "Уәкiлеттi органның" деген сөздер алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:

16) в пункте 2 статьи 78:
в части первой слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
в части второй слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
17) в статье 84:
в пункте 2 и части второй пункта 3 слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
в пункте 4 слова "два представителя уполномоченного органа" заменить словами "по одному представителю уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан".
29. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111, 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; 2015 г., № 8,ст. 45; № 15, ст. 78; № 21-I, ст. 128; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7):
1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;";
2) статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. На правоотношения, урегулированные законодательством Республики Казахстан о государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций, не распространяется действие законодательства Республики Казахстан о государственных закупках в части приобретения уполномоченным органом услуг, связанных с обеспечением стабильности финансовой системы.";
3) в статье 3:
в подпункте 1) пункта 1 слово "обеспечение" заменить словами "содействие обеспечению";
в подпункте 4) пункта 3:
слова "а также" исключить;
дополнить словами ", а также повышения уровня финансовой грамотности и финансовой доступности для населения";
4) в пункте 2 статьи 4 слова "уполномоченного органа" исключить;
5) дополнить главой 1-1 следующего содержания:

"1-1-тарау. Уәкілетті органның мәртебесі, құрылымы мен органдары
6-1-бап. Уәкілетті органның мәртебесі және қызметінің құқықтық негізі
Уәкілетті орган тікелей Қазақстан Республикасының Президентіне бағынысты және есеп беретін, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және қадағалауды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган болып табылады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін өзі туралы Ереже негізінде іс-қимыл жасайды.
Уәкілетті орган өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, осы Заңды, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын басшылыққа алады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады.
6-2 бап. Уәкілетті органның құрылымы мен жалпы штат саны
Уәкілетті органның құрылымы мен жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
6-3-бап. Уәкілетті органның Төрағасы Қазақстан Республикасының Президенті уәкілетті органның Төрағасын 6 жыл мерзімге тағайындайды.
Уәкілетті органның Төрағасы уәкілетті органның атынан iс-әрекет етедi және мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, өзге де тұлғалармен қарым-қатынаста уәкілетті органның атынан сенiмхатсыз өкілеттік етеді.
Осы Заңда уәкілетті органның Басқармасына арнап уағдаласқан өкiлеттiктердi қоспағанда, уәкілетті органның Төрағасына уәкілетті органның қызметiне байланысты мәселелер бойынша дереу және атқарушылық-өкiмдік шешiмдер қабылдау, уәкілетті органның атынан шарттар жасасу өкiлеттiгi берiлген.
Уәкілетті органның Төрағасы уәкілетті органның қызметi үшiн жауапты.
Уәкілетті органның Төрағасы отставкадан екi ай бұрын Қазақстан Республикасының Президентiне өзiнiң жазбаша өтiнiшiн берiп, отставкаға құқылы.
Қазақстан Республикасының Президентi уәкілетті органның Төрағасын қызметiнен босатады.
6-4-бап. Уәкілетті орган Төрағасының орынбасарлары
Қазақстан Республикасының Президентi уәкілетті орган Төрағасының орынбасарларын уәкілетті орган Төрағасының тағайындау мерзiмiне қарамастан, уәкілетті орган Төрағасының ұсынуымен 6 жыл мерзiмге тағайындайды.
Уәкілетті орган Төрағасының орынбасарлары уәкілетті органның атынан сенiмхатсыз өкілеттік етеді, өз құзыреті шегiнде құжаттарға қол қояды.
Уәкілетті орган Төрағасының орынбасарларын уәкілетті орган Төрағасының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi қызметiнен босатады.
Уәкілетті орган Төрағасының орынбасарлары отставкадан екi ай бұрын уәкілетті органның Төрағасы арқылы Қазақстан Республикасының Президентiне өзiнiң жазбаша өтiнiшiн берiп, отставкаға өтініш жасайды.

"Глава 1-1. Статус, структура и органы уполномоченного органа
Статья 6-1. Статус и правовая основа деятельности уполномоченного органа
Уполномоченный орган является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, обеспечивающим регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
Уполномоченный орган действует на основании Положения о нем, утверждаемом Президентом Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, другими законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, финансируемого за счет средств республиканского бюджета в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Статья 6-2. Структура и общая штатная численность уполномоченного органа
Структура и общая штатная численность уполномоченного органа утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Статья 6-3. Председатель уполномоченного органа
Председатель уполномоченного органа назначается Президентом Республики Казахстан сроком на 6 лет.
Председатель уполномоченного органа действует от имени и представляет без доверенности уполномоченный орган в отношениях с государственными органами, организациями и иными лицами.
Председатель уполномоченного органа наделен полномочиями принимать оперативные и исполнительно-распорядительные решения по вопросам деятельности уполномоченного органа, за исключением полномочий, оговоренных настоящим Законом для Правления уполномоченного органа, заключать от имени уполномоченного органа договоры.
Председатель уполномоченного органа ответственен за деятельность уполномоченного органа.
Председатель уполномоченного органа вправе подать в отставку, представив Президенту Республики Казахстан свое письменное заявление за два месяца до ухода в отставку.
Председатель уполномоченного органа освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.
Статья 6-4. Заместители Председателя уполномоченного органа
Заместители Председателя уполномоченного органа назначаются Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя уполномоченного органа сроком на 6 лет, независимо от сроков назначения Председателя уполномоченного органа.
Заместители Председателя уполномоченного органа представляют уполномоченный орган без доверенности, подписывают документы в пределах своей компетенции.
Заместители Председателя уполномоченного органа освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя уполномоченного органа.
Заместители Председателя уполномоченного органа могут подать в отставку, представив свое письменное заявление Президенту Республики Казахстан через Председателя уполномоченного органа за два месяца до ухода в отставку.

6-5-бап. Уәкілетті органның Басқармасы және оның өкiлеттiктерi
Уәкілетті органның жоғары органы Басқарма болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) қаржы нарығын қалыптастыру және дамыту саласындағы басымдылықтарды айқындайды;
2) ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге тұлғалардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
3) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қаржылық және өзге ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, санкциялар мен өзге де шараларды қолдану тәртібін айқындайды;
4) ерекше реттеу режимін енгізу туралы шешім қабылдайды;
5) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты қарайды және мақұлдайды;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесе отырып қаржылық қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғауға бағытталған бағдарламаларды бекітеді;
7) уәкілетті органның халықаралық және өзге де ұйымдарға қатысуы туралы шешім қабылдайды;
8) уәкілетті органның консультативтік-кеңесші органдарын құру туралы шешім қабылдайды;
9) уәкілетті органның құрылымын, жалпы штат санын және Уәкілетті орган туралы ережені, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды қарайды, мақұлдайды және Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге ұсынады;
10) уәкілетті органның қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және оларды әлеуметтiк-тұрмыстық қамсыздандыру шарттарын бекітеді;
11) уәкілетті органның жұмысы туралы жылдық есепті қарайды, қабылдайды және Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге ұсынады;
12) уәкілетті органның қызметшілерін қызметке тағайындау және олармен жасалған еңбек шартын бұзу қағидаларын бекітеді;
13) уәкілетті органның регламентін бекітеді;
14) жариялануға тиіс қаржылық есептілік тізбесін қоса алғанда, оны жариялау тәртібін айқындайтын акционерлік қоғамдар мен қаржы ұйымдарының қаржылық есептілігін жариялау қағидаларын және оны жариялау мерзімін бекітеді;
15) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизияларды (резервтерді) құру қағидаларын бекітеді;
16) банктік депозиттік сертификаттарды шығару және олардың айналысы қағидаларын бекітеді;
17) осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;

Статья 6-5. Правление уполномоченного органа и его полномочия
Высшим органом уполномоченного органа является Правление.
Правление уполномоченного органа:
1) определяет приоритеты в области формирования и развития финансового рынка;
2) принимает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
3) определяет порядок применения к финансовым и иным организациям ограниченных мер воздействия, мер надзорного реагирования, предусмотренных законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в его компетенцию;
4) принимает решение о введении особого режима регулирования;
5) рассматривает и одобряет договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования;
6) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан утверждает программы, направленные на защиту интересов потребителей финансовых услуг;
7) принимает решения об участии уполномоченного органа в международных и иных организациях;
8) принимает решение о создании консультативно-совещательных органов уполномоченного органа;
9) рассматривает, одобряет и представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан структуру, общую штатную численность уполномоченного органа и Положение об уполномоченном органе, а также изменения и дополнения в них;
10) утверждает условия оплаты труда и социально-бытового обеспечения работников уполномоченного органа;
11) рассматривает, принимает и представляет на утверждение Президента Республики Казахстан годовой отчет о работе уполномоченного органа;
12) утверждает правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими уполномоченного органа;
13) утверждает регламент уполномоченного органа;
14) утверждает правила публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями, которыми определяются порядок ее публикации, включая перечень финансовой отчетности, подлежащей публикации, и сроки ее публикации;
15) утверждает правила создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
16) утверждает правила выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов;
17) утверждает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансовых организаций по обеспечению информационной безопасности, в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;

18) уәкілетті органның қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етумен байланысты көрсетілетін қызметті сатып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
19) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкiлеттiктерді жүзеге асырады.
Осы баптың бірінші бөлігінің 2), 3), 14), 15) және 17) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.
6-6-бап. Уәкілетті орган Басқармасының құрамы
Уәкілетті органның Басқармасы алты адамнан тұрады.
Уәкілетті орган Басқармасының құрамына уәкілетті органның Төрағасы, уәкілетті органның үш лауазымды адамы, Қазақстан Республикасы Президентiнің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің атынан бір-бір өкiлден кiредi.
Қазақстан Республикасының Президентiнен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен уәкілетті орган Басқармасының мүшелерiн тиiсiнше Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы және уәкілетті органның Төрағасы тағайындайды және босатады.
6-7-бап. Уәкілетті орган Басқармасының отырыстары
Уәкілетті орган Басқармасының отырыстары уәкілетті органның Төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес қажеттілігіне қарай өткiзiледi.
Басқарманың кезектен тыс отырыстары уәкілетті орган Төрағасының немесе Басқарманың екі мүшесiнiң талап етуi бойынша өткізіледі.
Уәкілетті органның Басқарма мүшелерi Басқарма отырыстарының тағайындалғаны туралы уақтылы хабардар етiледi.
Уәкілетті орган Басқармасының отырысын уәкілетті органның Төрағасы, ал ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы адам жүргiзедi.
Басқарма мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда уәкілетті органның Басқармасы шешiм қабылдауға құқылы, олардың iшiнде уәкілетті органның Төрағасы немесе оның орнында қалған адам болуға тиiс.
Басқарманың шешiмi Басқарма мүшелерiнiң жай көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда уәкілетті орган Төрағасының даусы шешушi болып табылады.
Уәкілетті органның Төрағасы қайта талқылау және дауыс беру үшiн өзi бiлдiрген қарсылығын қосып, Басқарма шешiмiн бір апта мерзiмінен кешiктiрмей қайтаруға құқылы. Егер Басқарма бұрын қабылданған шешiмдi өз мүшелерiнiң жалпы санының үштен екi даусымен қуаттаса, уәкілетті орган Төрағасы шешiмге қол қояды.
Басқарма өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулы қабылдайды.";

18) разрабатывает и утверждает правила приобретения уполномоченным органом услуг, связанных с обеспечением стабильности финансовой системы;
19) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Требования подпунктов 2), 3), 14), 15) и 17) части первой настоящей статьи распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций- нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров- нерезидентов Республики Казахстан.
Статья 6-6. Состав Правления уполномоченного органа
Правление уполномоченного органа состоит из шести человек.
В состав Правления уполномоченного органа входят Председатель уполномоченного органа, три должностных лица уполномоченного органа, по одному представителю от Президента Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан.
Члены Правления уполномоченного органа от Президента Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа назначаются и освобождаются соответственно Президентом Республики Казахстан, Председателем Национального Банка Республики Казахстан и Председателем уполномоченного органа.
Статья 6-7. Заседания Правления уполномоченного органа
Заседания Правления уполномоченного органа проводятся по мере необходимости в соответствии с планом работы, утвержденным Председателем уполномоченного органа.
Внеплановые заседания Правления уполномоченного органа проводятся по требованию Председателя уполномоченного органа или двух членов Правления.
Члены Правления уполномоченного органа своевременно уведомляются о назначении заседания Правления.
Заседания Правления уполномоченного органа ведет Председатель уполномоченного органа, а в случае его отсутствия - лицо, его замещающее.
Правление уполномоченного органа правомочно принимать решение при участии не менее двух третей членов Правления, в числе которых должен быть Председатель уполномоченного органа либо лицо, его замещающее.
Решение Правления уполномоченного органа принимается простым большинством голосов членов Правления. При равенстве голосов голос Председателя уполномоченного органа является решающим.
Председатель уполномоченного органа не позднее чем в недельный срок вправе возвратить решение Правления со своими возражениями для повторного обсуждения и голосования. Если Правление двумя третями голосов от общего их числа подтвердит принятое ранее решение, Председатель уполномоченного органа подписывает решение.
Правление по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановление.";

6) 2-тараудың тақырыбында "мәртебесі, міндеттері" деген сөздер "міндеттері" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 9-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацта "қаржы ұйымдарының" деген сөздер "осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге заңдарына сәйкес қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде қаржы саласында және қаржы ресурстарының шоғырлануына байланысты қызметте лицензиялауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3) және 3-4) тармақшалармен толықтырылсын;
"3-1) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды есептік тіркейді және олардың тізілімін жүргізеді;
3-2) коллекторлық агенттіктерді есептік тіркейді және олардың тізілімін жүргізеді;
3-3) кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат береді және кредиттік бюроның кредиттік бюроға кредиттік тарихтардың дерекқорын, пайдаланатын ақпараттық жүйелерін және үй-жайларын қорғау және сақталуын қамтамасыз ету бойынша қойылатын талаптарға сәйкес келу туралы актіні береді;
3-4) екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және Ұлттық пошта операторының үй-жайлардың ұйымдастырылуына қойылатын талаптарды сақтауын бақылайды және қадағалайды;";
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) өз құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, Қазақстанның Даму Банкінің және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру тәртібін сақтауын бақылайды және қадағалайды;";
8), 9) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда және шектерде, оның iшiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және аудиторлық ұйымды тарту арқылы қаржы ұйымдарының және осы Заңның 15-1-бабының 1-тармағында көрсетілген өзге тұлғалардың қызметiн тексередi;";
"9) қаржы және өзге ұйымдарға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарына өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге шараларды қолданады;";

6) в заголовке главы 2 слова "Статус, задачи" заменить словом "Задачи";
7) в статье 9:
в пункте 1:
абзац первый после слова "организаций" дополнить словами ", а также иных лиц в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет лицензирование в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3) и 3-4) следующего содержания:
"3-1) осуществляет учетную регистрацию и ведение реестра организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность;
3-2) осуществляет учетную регистрацию и ведение реестра коллекторских агентств;
3-3) выдает разрешение на право осуществления деятельности кредитного бюро и акт о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям;
3-4) осуществляет контроль и надзор за соблюдением банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национальным оператором почты требований к устройству помещений;";
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, Банком Развития Казахстана и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность (за исключением кредитных товариществ и ломбардов), порядка автоматизации ведения бухгалтерского учета;";
подпункты 8), 9) и 13) изложить в следующей редакции:
"8) проверяет деятельность финансовых организаций и иных лиц, указанных в пункте 1 статьи 15-1 настоящего Закона, в случаях и в пределах, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, в том числе с привлечением Национального Банка Республики Казахстан и аудиторской организации;";
"9) применяет к финансовым и иным организациям, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования, в том числе с использованием мотивированного суждения, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в его компетенцию;";

"13) банктердің, банк конгломераттарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымдарының, сақтандыру топтарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады, оның ішінде осы Заңның 13-5-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда уәжді пайымдауды пайдаланады;";
мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) қаржы ұйымдарына және (немесе) өзге заңды тұлғаларға қатысты ерекше реттеу режимін енгізеді және өз құзыреті шегінде олардың қызметін реттейді;
15) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерімен интеграцияланбайтын ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын уәкілетті органның ақпараттық жүйелерін құру, пайдалану және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды белгілейді;
16) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығының функцияларын жүзеге асырады;
17) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелеріндегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздігінің оқыс оқиғалары жөніндегі ақпаратты талдайды;
18) өздігінше және (немесе) өз құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасының өзге мемлекеттік органдарымен исламдық қаржы құралдарының және исламдық халықаралық қаржылық қызмет стандарттарын ескере отырып, исламдық қаржыландыруды дамытады;
19) екінші деңгейдегі банктерді, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты есебінен қаржыландырылатын банктерді қалыпқа келтіру шараларын іске асырады, сондай-ақ банктердің осы шаралар шеңберінде қабылдаған міндеттемелерін орындауын бақылайды;
20) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің еншілес ұйымдары арқылы жүзеге асырылатын жеке тұлғалардың тұрғын үй қарыздарын және ипотекалық қарыздарын қайта қаржыландыру бағдарламаларын іске асыруды, сондай-ақ банктердің осы бағдарламалар шеңберінде қабылдаған міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асырады;

"13) применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью банков, банковских конгломератов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций, страховых групп, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, в том числе использует мотивированное суждение в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 13-5 настоящего Закона;";
дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) и 21) следующего содержания:
"14) вводит особый режим регулирования в отношении финансовых организаций и (или) иных юридических лиц и регулирует их деятельность в пределах компетенции;
15) устанавливает требования по созданию, эксплуатации и обеспечению информационной безопасности информационных систем уполномоченного органа, интегрируемых с информационными системами Национального Банка Республики Казахстан, которые не интегрируются с объектами информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
16) осуществляет функции отраслевого центра информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;
17) проводит анализ информации об инцидентах информационной безопасности банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах;
18) самостоятельно и (или) совместно с иными государственными органами Республики Казахстан в рамках их компетенции осуществляет развитие исламского финансирования с учетом международных стандартов исламских финансовых инструментов и исламских финансовых услуг;
19) осуществляет реализацию мер по оздоровлению банков второго уровня, в том числе финансируемых за счет средств Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, а также контроль за исполнением банками обязательств, принятых в рамках данных мер;
20) осуществляет реализацию программ рефинансирования ипотечных жилищных займов и ипотечных займов физических лиц, осуществляемых через дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан, а также контроль за исполнением банками обязательств, принятых в рамках данных программ;

21) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Уәкiлеттi орган өз құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Ұлттық пошта операторының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылайды және қадағалайды.";
3-тармақтағы "1 және 2-тармақтарында" деген сөздер " 1, 2, 2-1 және 2-2-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің соңғы сатыдағы қарыздарды беруі мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мына мәліметтерді:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы соңғы сатыдағы қарызды ұсыну мәселесін қарауы үшін соңғы сатыдағы қарызды ұсынудың орындылығы және банктің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51-3-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келуі туралы қорытындыны;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылдауы үшін қолайлы банк активтерін айқындау жөніндегі;
3) соңғы сатыдағы қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданатын және (немесе) қабылданған банк активтерінің ағымдағы жай-күйі туралы;
4) соңғы сатыдағы қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылатын активтерді сату туралы шешімді қабылдау үшін екінші деңгейдегі банктердің тізбесін ұсынады.
6. Уәкілетті органның қаржы ұйымын операциялардың барлық түрлері мен қызметті жүргізуге берілген лицензиясынан айыру туралы, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктердің санатына жатқызу туралы, төлем жасауға қабілетсіз банктердің санатына жатқызылған банкті реттеу бойынша шараларды қолдану туралы, қаржы ұйымына консервациялау режимін белгілеу туралы шешімін, сондай-ақ банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің банктің активтері мен міндеттемелерін беру туралы, сақтандыру портфелін беру туралы шешімдерін жоюы аталған шешімдерді қабылдау нәтижесінде туындаған құқықтық салдардың өзгеруіне немесе тоқтатылуына әкеп соқпайды.";
8) 9-1, 9-2, 9-3 және 12-1-баптар алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 13-3, 13-4, 13-5 және 13-6-баптармен толықтырылсын:
"13-3-бап. Ерекше реттеу режимін енгізу мақсаттары және оның шеңберінде қызметті жүзеге асырудың жалпы шарттары

21) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Уполномоченный орган осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, Национальным оператором почты и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.";
в пункте 3 слова "пунктами 1 и 2" заменить словами "пунктами 1, 2, 2-1 и 2-2";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Уполномоченный орган для целей предоставления Национальным Банком Республики Казахстан займа последней инстанции представляет в Национальный Банк Республики Казахстан следующие сведения:
1) заключение о целесообразности предоставления займа последней инстанции и соответствии банка требованиям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 статьи 51-3 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", для рассмотрения Правлением Национального Банка Республики Казахстан вопроса о предоставлении займа последней инстанции;
2) об определении активов банка, приемлемых для принятия Национальным Банком Республики Казахстан в качестве обеспечения по договору займа последней инстанции;
3) о текущем состоянии активов банка, принимаемых и (или) принятых в качестве обеспечения по договору займа последней инстанции;
4) перечень банков второго уровня для принятия решения о реализации активов, являющихся обеспечением по договору займа последней инстанции.
6. Отмена решений уполномоченного органа о лишении финансовой организации лицензии на проведение всех видов операций и деятельности, об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о применении мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков, об установлении режима консервации финансовой организации, а также решений временной администрации банка, страховой (перестраховочной) организации о проведении операции по передаче активов и обязательств банка, о передаче страхового портфеля не влечет за собой изменения или прекращения правовых последствий, возникших в результате принятия указанных решений.";
8) статьи 9-1, 9-2, 9-3 и 12-1 исключить;
9) дополнить статьями 13-3, 13-4, 13-5 и 13-6 следующего содержания:
"Статья 13-3. Цели введения и общие условия осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования

1. Ерекше реттеу режимі уәкілетті орган белгілейтін қаржы саласындағы қызметті, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асырудың арнайы шарттарының жиынтығын білдіреді.
2. Ерекше реттеу режимі мынадай мақсаттарға қол жеткізуге:
1) қаржылық көрсетілетін қызметтер нарығындағы бәсекелестікті және қаржы нарығының инвестициялық тартымдылығын арттыруға;
2) қанағаттану дәрежесін арттыру және тұтынушылардың, кәсіпкерлік субъектілерінің және мемлекеттің мүдделеріне сәйкес келу үшін жаңа көрсетілетін қызметтерді енгізуге және қаржы нарығын дамытуға;
3) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын оңтайлы реттеу мен қадағалауды қалыптастыруға, қаржылық тұрақтылықты және тұтынушылардың мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған.
3. Ерекше реттеу режимінің қағидаттары:
1) ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысу шарттарының теңдігін қамтамасыз ету;
2) ерекше реттеу режимі қатысушыларының тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін сақтауы болып табылады.
4. Ерекше реттеу режимі уәкілетті органның шешімімен енгізіледі, онда қаржы саласындағы қызметтің, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметтің түрлері (көрсетілетін қызметтер, өнімдер), оларды ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырудың арнайы шарттары, ерекше реттеу режимінің қатысушыларына Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын қолдану тәртібі мен шарттары көрсетіледі.
Көрсетілетін төлем қызметіне қатысты ерекше реттеу режимін енгізуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган Басқармасының шешімімен жүзеге асырылады.
Ерекше реттеу режимінің жалпы мерзімі бес жылдан аспайды.
5. Ерекше реттеу режимі енгізілген мерзім өткеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
6. Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
13-4-бап. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру
1. Қаржы ұйымдары және (немесе) қаржы саласындағы қызметті, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асыратын өзге де заңды тұлғалар ерекше реттеу режиміне қатысушылар (бұдан әрі – ерекше реттеу режиміне қатысушылар) бола алады.
2. Ерекше реттеу режиміне қатысушының қызметі уәкілетті органмен жасалатын, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
Ерекше реттеу режимі шегінде төлем қызметімен байланысты қызметті жүзеге асыру туралы шарт ерекше реттеу режиміне қатысушы, уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасында жасалады.
Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шартты уәкілетті орган бекітеді.
Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шартта ерекше реттеу режиміне қатысушы көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларды ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыратыны туралы хабардар етуі міндетті болатын талап қамтылуға тиіс.

1. Особый режим регулирования представляет собой совокупность специальных условий осуществления деятельности в финансовой сфере, деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами, устанавливаемых уполномоченным органом.
2. Особый режим регулирования направлен на достижение следующих целей:
1) повышение конкуренции на рынке финансовых услуг и инвестиционной привлекательности финансового рынка;
2) внедрение новых услуг и развитие финансового рынка для повышения степени удовлетворенности и соответствия интересам потребителей, субъектов предпринимательства и государства;
3) формирование оптимального регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций, обеспечение финансовой стабильности и защиты интересов потребителей.
3. Принципами особого режима регулирования являются:
1) обеспечение равенства условий участия в рамках особого режима регулирования;
2) соблюдение участниками особого режима регулирования прав и интересов потребителей.
4. Особый режим регулирования вводится решением Правления уполномоченного органа, в котором указываются виды деятельности (услуги, продукты) в финансовой сфере, деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами, специальные условия их осуществления в рамках особого режима регулирования, порядок и условия применения к участникам особого режима регулирования требований законодательства Республики Казахстан.
Введение особого режима регулирования в отношении деятельности, связанной с платежными услугами, осуществляется решением Правления уполномоченного органа по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Общий срок особого режима регулирования не превышает пяти лет.
5. Особый режим регулирования прекращает свое действие после истечения срока, на который он был введен.
6. Порядок введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 13-4. Осуществление деятельности в рамках особого режима регулирования
1. Участниками особого режима регулирования могут быть финансовые организации и (или) иные юридические лица, осуществляющие деятельность в финансовой сфере, деятельность, связанную с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами (далее - участники особого режима регулирования).
2. Деятельность участника особого режима регулирования осуществляется в соответствии с договором об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования, заключаемым с уполномоченным органом.
Договор об осуществлении деятельности, связанной с платежными услугами, в рамках особого режима регулирования, заключается между участником особого режима, уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан.
Типовой договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования утверждается уполномоченным органом.
Типовой договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования должен содержать условие, в соответствии с которым участник особого режима регулирования обязан уведомлять потребителей услуг об осуществлении им деятельности в рамках особого режима регулирования.

3. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты жасауға арналған құжаттарды іріктеу өлшемшарттары және қарау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
4. Мәлімделген қызмет түрі ерекше реттеу режимін енгізу мақсаттарына, ерекше реттеу режиміне қатысушы болғысы келетін тұлғаның іріктеу өлшемшарттарына және (немесе) ұсынылған құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, уәкілетті орган ерекше реттеу режиміне қатысушы болғысы келетін тұлғаға ерекше реттеу режимінің шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасудан бас тартады.
5. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы:
1) ерекше реттеу режимі енгізілген мерзімнің өтуіне не оның күшінің жойылуына байланысты оның қолданысы тоқтатылған кезде;
2) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың мерзімі өткен немесе ол мерзімінен бұрын бұзылған кезде;
3) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында немесе ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартта көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
6. Ерекше реттеу режиміне қатысушы шартта көзделген міндеттемелерді орындамаған жағдайда, сондай-ақ, егер ерекше реттеу режиміне қатысушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келуді тоқтатқан жағдайда, уәкілетті орган ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
Уәкілетті орган ерекше реттеу режиміне қатысушыға ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартта айқындалған міндеттемелердің орындалмағаны және бұзушылықтарды хабарлама берілген күннен бастап алпыс жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жою қажеттігі туралы хабарлайды.
Ерекше реттеу режиміне қатысушы анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әзірлейді және уәкілетті органға ұсынады. Іс-шаралар жоспарында жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, ерекше реттеу режиміне қатысушы оны іске асыруға кіріседі және іс-шараларды орындау туралы есепті уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде уәкілетті органға ұсынады.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарымен келіспеген жағдайда, ерекше реттеу режиміне қатысушы уәкілетті органның ескертулерін жояды.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған және (немесе) ерекше реттеу режиміне қатысушы уәкілетті органның көрсетілген ескертулерін жою бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, уәкілетті орган ерекше реттеу режиміне қатысушыға ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты біржақты тәртіппен бұзатыны туралы хабарлайды.

3. Критерии отбора и порядок рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Уполномоченный орган отказывает лицу, желающему стать участником особого режима регулирования, в заключении договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования в случаях несоответствия заявленного вида деятельности целям введения особого режима регулирования, несоответствия лица, желающего стать участником особого режима регулирования, критериям отбора и (или) несоответствия представленных документов требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Действие договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования прекращается:
1) при прекращении действия особого режима регулирования в связи с истечением срока, на который он был введен, либо его отмене;
2) при истечении срока или досрочном расторжении договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования;
3) в иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан или договором об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования.
6. Уполномоченный орган вправе расторгнуть в одностороннем порядке договор об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования в случае неисполнения участником особого режима регулирования предусмотренных договором обязательств, а также в случае, если участник особого режима регулирования перестал соответствовать условиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган уведомляет участника особого режима регулирования о неисполнении обязательств, определенных договором об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования, и необходимости устранения нарушений в срок не более шестидесяти рабочих дней со дня уведомления.
Участник особого режима регулирования в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа разрабатывает и представляет в уполномоченный орган план мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению. В плане мероприятий указываются перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
В случае одобрения уполномоченным органом плана мероприятий участник особого режима регулирования приступает к его реализации и представляет в уполномоченный орган отчет о выполнении мероприятий в сроки, установленные уполномоченным органом.
При несогласии уполномоченного органа с планом мероприятий участник особого режима регулирования устраняет замечания уполномоченного органа.
В случае неодобрения плана мероприятий и (или) непринятия мер по устранению участником особого режима регулирования указанных замечаний уполномоченного органа уведомляет участника особого режима регулирования о расторжении договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования в одностороннем порядке.

7. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылғаннан кейін бұдан бұрын ерекше реттеу режиміне қатысушы болған тұлға ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялануға жататын немесе өзіне қатысты рұқсат беру тәртібі қолданылатын қызметті дереу тоқтатуға, сондай-ақ өзінің клиенттері алдындағы міндеттемелерін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орындауға міндетті.
8. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданысы тоқтатылғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялануға жататын немесе өзіне қатысты рұқсат беру тәртібі қолданылатын қызметті жүзеге асыру заңсыз болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
9. Осы баптың 4 және 6-тармақтарында көзделген уәкілетті органның көрсетілетін төлем қызметімен байланысты қызметке қатысты өкілеттіктері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша жүзеге асырылады.
13-5-бап. Уәкілетті органның уәжді пайымдауды пайдалану жөніндегі өкілеттіктері
1. Уәкілетті орган банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банк холдингтеріне, банктің ірі қатысушыларына, сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымдарына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру брокерлеріне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларына қатысты уәжді пайымдауды пайдалануға құқылы.
2. Уәкілетті органның алқалы органының негізделген кәсіби пікірі уәжді пайымдау деп түсініледі, ол Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қадағалап ден қою шараларын қолдану үшін, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген өзге жағдайларда шешімдер қабылдау үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган уәжді пайымдауды мынадай:
1) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушы мәртебесін алуға келісім, банктің және (немесе) банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдар капиталдарына қомақты қатысуына рұқсат, банктің және (немесе) банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына рұқсат, сондай-ақ банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру (беруден бас тарту) кезінде, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау) туралы хабарламасын қарау, банктік немесе өзге де операцияларды жүргізуге, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруға, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру кезінде мінсіз іскерлік беделінің болуы не болмауы тұрғысынан іскерлік беделін бағалау, сондай-ақ орнықсыз қаржылық жағдайының болуы не болмауы тұрғысынан қаржылық жағдайын бағалау;

7. После прекращения действия договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования лицо, ранее являвшееся участником особого режима регулирования, обязано незамедлительно прекратить деятельность, осуществляемую в рамках особого режима регулирования, подлежащую лицензированию или в отношении которой действует разрешительный порядок в соответствии с законами Республики Казахстан, а также исполнить обязательства перед своими клиентами в порядке и сроки, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Осуществление деятельности, подлежащей лицензированию или в отношении которой действует разрешительный порядок в соответствии с законами Республики Казахстан, после прекращения действия договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования является незаконным и влечет за собой ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
9. Полномочия уполномоченного органа, предусмотренные пунктами 4 и 6 настоящей статьи, в отношении деятельности, связанной с платежными услугами, осуществляются по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 13-5. Полномочия уполномоченного органа по использованию мотивированного суждения
1. Уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение в отношении банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, банковских холдингов, крупных участников банка, страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессиональных участников рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), крупных участников управляющих инвестиционным портфелем.
2. Под мотивированным суждением понимается обоснованное профессиональное мнение коллегиального органа уполномоченного органа, которое является основанием для применения мер надзорного реагирования, установленных законами Республики Казахстан, а также для принятия решений в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение в случаях:
1) оценки деловой репутации на предмет наличия либо отсутствия безупречной деловой репутации, а также оценки финансового положения на предмет наличия либо отсутствия неустойчивого финансового положения при выдаче (отказе в выдаче) разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации, согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, разрешения на значительное участие банка и (или) банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капиталах организаций, разрешения на создание или приобретение дочерней организации банком и (или) банковским холдингом, страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, а также согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), рассмотрении уведомления организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о назначении (избрании) руководящих работников, выдаче лицензий на проведение банковских или иных операций, на осуществление страховой (перестраховочной)деятельности, на осуществление деятельности страхового брокера, на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;

2) банкпен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылатын тұлғаларды айқындау, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға жеңілдікті шарттар беру фактілерін анықтау, сондай-ақ банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған мәмілелерді жеңілдікті шарттары бар мәмілелерге жатқызу;
3) банктегі және банк конгломератындағы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы және сақтандыру тобындағы, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыдағы (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің сапасын банктің, банк конгломератының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қызмет сипатына, ауқымдарына және күрделілігіне, сондай-ақ олардың көлемдеріне сәйкес келетін тиімді ішкі саясаттар мен рәсімдердің болуы және іске асырылуы тұрғысынан бағалау;
4) банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушысы (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) провизияларының (резервтерінің), сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий есептеген сақтандыру резервтерінің барабарлығын бағалау, оның ішінде оларды қалыптастыру жөніндегі әдістемелердің банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының тәуекелдеріне сәйкес келуі, сондай-ақ оларды қалыптастыру үшін пайдаланылатын ақпараттың дәйектілігі тұрғысынан бағалау жағдайларында, пайдалануға құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті органның алқалы органының құрамын уәкілетті орган Төрағасының орынбасарлары, уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары арасынан құрылған уәкілетті органның Басқармасы бекітеді. Уәкілетті органның алқалы органының отырысын уәкілетті органның Төрағасы орынбасарларының бірі жүргізеді.
Уәкілетті орган уәжді пайымдауды заңдылық, негізділік, объективтілік және біркелкі тәсіл қағидаттарын сақтай отырып пайдаланады.
Уәжді пайымдау уәкілетті органның осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалардың қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруы шеңберінде алынған ақпарат пен жеке және заңды тұлғалардан, халықаралық ұйымдардан, мемлекеттік органдардан, оның ішінде шетелдік қадағалау органдары мен ұйымдарынан, өзге де қолжетімді көздерден алынған және уәжді пайымдауды қалыптастыру үшін маңызды болып табылатын ақпаратқа негізделеді.
Уәкілетті орган уәжді пайымдауды қалыптастыру кезінде осы баптың 1-тармағында аталған тұлғалардың түсіндірмелері бар болса оларды назарға алады.

2) определения лиц, которые признаются лицами, связанными особыми отношениями с банком, страховой (перестраховочной) организацией, установления фактов предоставления банком, страховой (перестраховочной) организацией льготных условий лицам, связанным с ними особыми отношениями, а также отнесения сделок, совершенных банком, страховой (перестраховочной) организацией, к сделкам с льготными условиями;
3) оценки качества системы управления рисками и внутреннего контроля в банке и банковском конгломерате, страховой (перестраховочной) организации и страховой группе, профессиональном участнике рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность) на предмет наличия и реализации эффективных внутренних политик и процедур, соответствующих характеру, масштабам и сложности деятельности, а также размерам банка, банковского конгломерата, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, профессионального участника рынка ценных бумаг;
4) оценки адекватности провизий (резервов) банка, страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), страховых резервов, рассчитанных актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, в том числе на предмет соответствия методик по их формированию рискам банка, страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг, а также достоверности используемой для их формирования информации.
3. Состав коллегиального органа уполномоченного органа, указанного в части первой пункта 2 настоящей статьи, утверждается Правлением уполномоченного органа из числа заместителей Председателя уполномоченного органа, руководителей структурных подразделений уполномоченного органа. Заседания коллегиального органа уполномоченного органа ведет один из заместителей Председателя уполномоченного органа.
Мотивированное суждение используется уполномоченным органом с соблюдением принципов законности, обоснованности, объективности и единообразного подхода.
Мотивированное суждение основывается на информации, полученной в рамках осуществления уполномоченным органом контроля и надзора за деятельностью лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, и иной информации, полученной от физических и юридических лиц, международных организаций, государственных органов, в том числе иностранных надзорных органов и организаций, иных доступных источников и являющейся существенной для формирования мотивированного суждения.
При формировании мотивированного суждения уполномоченным органом принимаются во внимание пояснения лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при их наличии.

Уәжді пайымдаудың жобасы осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаға жіберіледі. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлға бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға уәжді пайымдаудың жобасымен келісетіні не келіспейтіні туралы уәжді жауап ұсынуға тиіс. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаның белгіленген мерзімде уәжді жауап ұсынбауы уәжді пайымдаудың жобасымен келісуі деп есептеледі.
Осы баптың 1-тармағында аталған тұлға уәжді пайымдаудың жобасымен келіспейтіні туралы уәжді жауапты ұсынған жағдайда, оны қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган уәжді пайымдау жобасын уәкілетті органның алқалы органының қарауына шығару қажеттігін айқындайды.
4. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлға уәкілетті орган уәжді пайымдау негізінде қолданған қадағалап ден қою шарасымен келіспеген жағдайда, қадағалап ден қою шарасы қолданылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өз қарсылықтарын уәкілетті органға жазбаша түрде ұсынуға құқылы.
Қадағалап ден қою шарасын қолдануға қатысты қарсылықтар уәкілетті органның Төрағасы қатысатын кеңесте қаралады не уәкілетті орган Төрағасының ұсынысы бойынша уәкілетті орган Басқармасының қарауына шығарылады. Егер уәжді пайымдау негізінде қолданылған қадағалап ден қою шарасы пруденциялық нормативтердің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің белгіленген мәндерден төмен төмендеуіне алып келуі мүмкін болған жағдайда, уәкілетті орган Басқармасы алынған қарсылықтарды қарайды. Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаның өкілдері қарсылықтарды қарауда қатысуға құқылы.
Қарсылықтар келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Қарсылықтарды қарау мерзімі он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет ұзартылуы мүмкін.
Осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаның қарсылықтарын қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган қарсылықтармен негізді түрде келіспейтіні не уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шарасының күшін жою туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Уәжді пайымдау негізінде қолданылған қадағалап ден қою шарасы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткен соң не қарсылықтар ұсынылған жағдайда, осы баптың 1-тармағында аталған тұлғаға ұсынылған қарсылықтармен негізді түрде келіспейтіні туралы жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап күшіне енеді.
Осы баптың 1-тармағында аталған тұлға уәжді пайымдау негізінде қолданылған қадағалап ден қою шарасына сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.
Уәкілетті орган уәжді пайымдау негізінде қабылданған, заңсыз деп танылған шешімдер үшін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.

Проект мотивированного суждения направляется лицу, указанному в пункте 1 настоящей статьи. Лицо, указанное в пункте 1 настоящей статьи, в течение пяти рабочих дней должно представить в уполномоченный орган мотивированный ответ о согласии либо несогласии с проектом мотивированного суждения. Непредставление лицом, указанным в пункте 1 настоящей статьи, мотивированного ответа в установленный срок считается согласием с проектом мотивированного суждения.
По результатам рассмотрения мотивированного ответа о несогласии с проектом мотивированного суждения в случае его представления лицом, указанным в пункте 1 настоящей статьи, уполномоченный орган определяет необходимость вынесения проекта мотивированного суждения на рассмотрение коллегиального органа уполномоченного органа.
4. В случае несогласия с мерой надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом на основании мотивированного суждения, лицо, указанное в пункте 1 настоящей статьи, в течение десяти рабочих дней со дня применения меры надзорного реагирования вправе представить свои возражения в уполномоченный орган в письменном виде.
Возражения в отношении применения меры надзорного реагирования рассматриваются на совещании с участием Председателя уполномоченного органа либо выносятся на рассмотрение Правления уполномоченного органа по предложению Председателя уполномоченного органа. В случае, если мера надзорного реагирования, примененная на основании мотивированного суждения, может привести к снижению пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов ниже установленных значений, полученные возражения рассматриваются Правлением уполномоченного органа. Представители лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, вправе участвовать в рассмотрении возражений.
Возражения должны быть рассмотрены в течение десяти рабочих дней со дня их поступления. Срок рассмотрения возражений может быть продлен один раз на срок не более десяти рабочих дней.
По результатам рассмотрения возражений лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи, уполномоченным органом направляется письменное уведомление об обоснованном несогласии с возражениями либо отмене меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом.
Мера надзорного реагирования, примененная на основании мотивированного суждения, вступает в силу по истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, либо со дня направления лицу, указанному в пункте 1 настоящей статьи, письменного уведомления об обоснованном несогласии с возражениями в случае их представления.
Лицо, указанное в пункте 1 настоящей статьи, вправе обжаловать меру надзорного реагирования, примененную на основании мотивированного суждения, в судебном порядке.
Уполномоченный орган несет ответственность за признанные незаконными решения, принятые на основании мотивированного суждения, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.

5. Уәкілетті орган уәжді пайымдауды пайдалана отырып қадағалап ден қою шараларын қолданудың қорытылған тәжірибесін құпиялылық жөніндегі талаптарды ескере отырып жариялайды.
6. Уәжді пайымдауды қалыптастыру және пайдалану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
7. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.
13-6-бап. Қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы өкілеттіктер
Қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган тиісті бағыттар бойынша:
1) ақпараттық қауіпсіздік қатерінен қорғалу деңгейін бағалау тәртібін бекітеді;
2) қаржы ұйымдарын ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі бойынша саралау тәртібін қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау әдістемесін бекітеді;
3) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың біліктілігін арттыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздік бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің құзыретіне қойылатын талаптарды бекітеді;
4) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметтеріне, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларының ішкі тергеулерін жүргізуге қойылатын талаптарды бекітеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.";
10) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Ақпарат алу және беру жөніндегі өкiлеттiктер
Уәкiлеттi органға жүктелген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету, осы Заңның талаптарын iске асыру мақсатында уәкiлеттi орган кез келген жеке және заңды тұлғалардан, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарынан, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтiк, коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi өтеусіз алуға құқылы. Бұл ретте алынған ақпарат, оның ішінде қызметтiк, коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтер құрайтын мәлiметтер жария етуге жатпайды.
Уәкілетті орган қызметтiк, коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi қоса алғанда, алынған ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, оның ішінде оған уәкілетті органның ақпараттық жүйелеріне кіру рұқсатын қамтамасыз ету арқылы береді.
Мемлекеттік органдар, қаржы ұйымдары және өзге де ұйымдар, олардың қауымдастықтары (одақтары), сондай-ақ жеке тұлғалар, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары уәкілетті органның сұрау салуы бойынша құжаттарды, қаржылықты қоса алғанда есептілікті және қажет болған жағдайда уәкілетті орган өз функцияларын орындау үшін қажетті өзге де қосымша ақпаратты ұсынуға міндетті.
Уәкілетті органның қызметкерлері бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында алынған қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";

5. Уполномоченный орган публикует с учетом требований по конфиденциальности обобщенную практику применения мер надзорного реагирования с использованием мотивированного суждения.
6. Порядок формирования и использования мотивированного суждения определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Требования настоящей статьи распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
Статья 13-6. Полномочия в области обеспечения информационной безопасности финансовых организаций
В целях обеспечения информационной безопасности финансовых организаций уполномоченный орган по соответствующим направлениям:
1) утверждает порядок оценки уровня защищенности от угроз информационной безопасности;
2) утверждает методику оценки рисков информационной безопасности, включая порядок ранжирования финансовых организаций по степени подверженности рискам информационной безопасности;
3) утверждает требования к компетенциям руководителей и работников подразделений информационной безопасности, включая требования по повышению квалификации лиц, ответственных за обеспечение информационной безопасности;
4) утверждает требования к службам реагирования на инциденты информационной безопасности, проведению внутренних расследований инцидентов информационной безопасности;
5) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Требования настоящей статьи распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
10) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Полномочия по получению и представлению информации
В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, реализации требований настоящего Закона уполномоченный орган вправе безвозмездно получать от любых физических и юридических лиц, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, а также государственных органов необходимую информацию, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну. При этом полученная информация, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, не подлежат разглашению.
Уполномоченный орган представляет полученную информацию, включая сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, Национальному Банку Республики Казахстан, в том числе путем обеспечения ему доступа к информационным системам уполномоченного органа.
Государственные органы, финансовые и иные организации, их ассоциации (союзы), а также физические лица, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан обязаны предоставлять по запросу уполномоченного органа документы, отчетность, включая финансовую, и в случае необходимости иную дополнительную информацию, необходимые для выполнения уполномоченным органом своих функций.
Работники уполномоченного органа несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими контрольных и надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.";

11) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзара іс-қимылы
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша мыналар:
1) жалпы мемлекеттік мәні бар болжамды іс-әрекеттер және қолжеткізілген нәтижелер туралы бір-бірін хабардар ету;
2) қаржылық тұрақтылық үшін тәуекел факторларын бірлесе бағалау;
3) жүйелік тәуекелді барынша азайту, қаржылық дағдарыстың туындауының алдын алу және оның салдарын барынша азайту мақсатында келісілген шешімдердің кешенін әзірлеу, қабылдау және іске асыру;
4) қаржылық тұрақтылық мәселелері бойынша келісім жасасу арқылы өзара іс-қимыл жасайды.";
12) 15-бапта:
тақырыбында "реттеуді" деген сөзден кейін ", бақылауды" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабының" деген сөздер "осы баптың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының халықаралық шарты, құпия ақпарат алмасуды көздейтін шарт негізінде және соларға сәйкес уәкілетті орган басқа мемлекеттердің бақылау және қадағалау органдарымен, халықаралық және өзге де ұйымдармен ынтымақтастық жасайды және құпиялылықты сақтай отырып, бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны, банктік құпияны, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажет ақпаратпен алмасуға құқылы.
Осы тармақта өзге де ұйымдар деп банктік сектор қызметін, бағалы қағаздар нарығын және сақтандыру нарығын реттеудің бірыңғай стандарттарын әзірлеу мақсатында құрылған басқа мемлекеттердің орталық банктерінің, бақылау және қадағалау органдарының бірлестіктері түсініледі.";
13) мынадай мазмұндағы 2-1-тармаумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
15-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы бақылау мен қадағалау
1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы бақылау мен қадағалауды уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (осы тараудың мақсаты үшін бұдан әрі – бақылау және қадағалау органдары) құзыреті шегінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы бақылау мен қадағалау бақылау және қадағалау органдарының бақылау мен қадағалау құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, олардың филиалдарының және үлестес тұлғаларының, Қазақстан Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығының өзге де субъектілерінің, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, банктердің ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтанушыларға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийлердің, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларының, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының белгілеріне ие тұлғалардың, инвестициялық портфельді басқарушының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің, кәсіби ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, коллекторлық агенттіктердің, төлем жүйелеріне қатысушылардың, төлем жүйелерінің операторлары мен операциялық орталықтарының, оның ішінде олармен төлем жүйелерінің жұмыс істеуі үшін қызмет көрсету шарты бойынша уәкілетті кез келген өзге тұлғалардың, төлем қызметтерін берушілердің, оның ішінде олармен төлем қызметтерін көрсету бойынша функцияларды жүзеге асыруға шарт бойынша уәкілетті кез келген өзге тұлғаның, төлем ұйымдарының, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, уақытша әкімшіліктердің (уақытша әкімшілердің), банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу және валюталық бақылау, төлемдер және төлем жүйелері, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру, кредиттік бюро және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстан Даму Банкі, микроқаржылық қызмет, коллекторлық қызмет, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, мемлекеттік статистика саласындағы акционерлік қоғамдар, инвестициялық қорлар туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген талаптарды сақтауын бақылау және қадағалауды, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтарды, Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржылық жүйесінің тұрақтылығына қауіп төндіретін бұзушылықтарды анықтауды, қаржы ұйымдарының, банк конгломераттарының және (немесе) сақтандыру топтарының қызметіндегі кемшіліктерді және (немесе) тәуекелдерді анықтауды көздейді.

11) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Взаимодействие уполномоченного органа с Национальным Банком Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан по вопросам стабильности финансовой системы
Уполномоченный орган взаимодействует с Национальным Банком Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан по вопросам стабильности финансовой системы посредством:
1) информирования друг друга о предполагаемых действиях и достигнутых результатах, имеющих общегосударственное значение;
2) совместной оценки факторов риска для финансовой стабильности;
3) разработки, принятия и реализации комплекса согласованных решений в целях минимизации системного риска, предотвращения возникновения финансового кризиса и минимизации его последствий;
4) заключения соглашения по вопросам финансовой стабильности.";
12) в статье 15:
заголовок после слова "регулирование" дополнить словом ", контроль";
в части второй пункта 2 слова "статьи 61 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", на условиях, предусмотренных указанной" заменить словами "настоящей статьи, на условиях, предусмотренных настоящей";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уполномоченный орган сотрудничает с контрольными и надзорными органами других государств, международными и иными организациями и вправе обмениваться с соблюдением конфиденциальности информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, необходимой для осуществления контрольных и надзорных функций, на основании и в соответствии с международным договором Республики Казахстан, договором, предусматривающим обмен конфиденциальной информацией.
Под иными организациями в настоящем пункте понимаются объединения центральных банков, контрольных и надзорных органов других государств, созданные с целью выработки единых стандартов регулирования деятельности банковского сектора, рынка ценных бумаг и страхового рынка.";
13) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Порядок организации и осуществления контроля и надзора за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан
Статья 15-1. Контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан
1. Контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан в пределах компетенции осуществляются уполномоченным органом и Национальным Банком Республики Казахстан (далее в целях настоящей главы - органы контроля и надзора).
Контроль и надзор в области финансового законодательства Республики Казахстан предусматривают осуществление органами контроля и надзора в пределах компетенции контроля и надзора за соблюдением финансовыми организациями, их филиалами и аффилированными лицами, Банком Развития Казахстана, юридическими лицами, осуществляющими деятельность на рынке ценных бумаг, иными субъектами рынка ценных бумаг, эмитентами ценных бумаг, кредитными бюро, банковскими холдингами, банковскими конгломератами, крупными участниками банков, страховыми холдингами, страховыми группами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, актуариями, имеющими лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, лицами, обладающими признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, банковским холдингом, страховым холдингом, профессиональными организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, коллекторскими агентствами, участниками платежной системы, операторами и операционными центрами платежных систем, в том числе любым иным лицом, уполномоченным по договору с ними оказывать услуги для функционирования платежной системы, поставщиками платежных услуг, в том числе любым иным лицом, уполномоченным по договору с ними осуществлять функции по оказанию платежных услуг, платежными организациями, а также лицами, осуществляющими валютные операции, временными администрациями (временными администраторами), ликвидационными комиссиями банков, страховых (перестраховочных) организаций, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее - проверяемый субъект) требований, установленных банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и платежных системах, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, автоматизации ведения бухгалтерского учета, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовой деятельности, коллекторской деятельности, Фонде гарантирования страховых выплат, противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, об акционерных обществах, инвестиционных фондах, в области государственной статистики и иными законами Республики Казахстан, выявление нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, нарушений, представляющих угрозу национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы, выявление недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, банковских конгломератов и (или) страховых групп.

2. Бақылау нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау органы осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өзінің бақылау функцияларын жүзеге асыру барысында тексерілетін субъектілер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банктік конгломераттардың және (немесе) сақтандыру топтарының қызметінде кемшіліктер және (немесе) тәуекелдерді анықтаған жағдайда, әкімшілік іс қозғайды не өзге шаралар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық шектеу шараларын қолданады.
Қадағалау нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау органы осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өзінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында тексерілетін субъектілер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банктік конгломераттардың және (немесе) сақтандыру топтарының қызметінде кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер анықтаған жағдайда, әкімшілік іс қозғайды не өзге шаралар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық шектеу шараларын қолданады.
3. Бақылау және қадағалау органы тексеру жүргізу нысандарында және өзге нысандарда бақылауды және қадағалауды осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
15-2-бап. Тексеру түрлері
1. Бақылау және қадағалау органы дербес не басқа мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып, тексерілетін субъектілердің қызметіне кешенді түрде не олардың қызметінің жекелеген мәселелері бойынша тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер, ішінара жоспардан тыс және құжаттамалық тексерулер жүргізеді.
2. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру – бақылау және қадағалау органы тексерілетін субъектіге барып жүзеге асыратын және тексерілетін субъектіге қатысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тағайындайтын тексеру.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде субъектіні тексеруді бақылау және қадағалау органы жылына бір реттен жиі емес жүзеге асырады.
Тексерілуге жататын субъектілердің тізбесін бақылау және қадағалау органы тексерілетін субъектілердің қызметіне байланысты тәуекелдерді бағалауды ескере отырып, жартыжылдық негізде жасайды.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерілуге жататын субъектілердің тізбесін құзыреті шегінде бақылау және қадағалау органы не бақылау және қадағалау органы басшысының тиісті бұйрығының негізінде өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекітеді.

2. По результатам контроля орган контроля и надзора в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих контрольных функций нарушений проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан, недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских конгломератов и (или) страховых групп возбуждает административное производство либо применяет иные меры, в том числе правоограничительные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
По результатам надзора орган контроля и надзора в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих надзорных функций нарушений проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан, недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, банковских конгломератов и (или) страховых групп применяет предусмотренные законами Республики Казахстан меры, в том числе правоограничительные меры, без возбуждения административного производства.
3. Орган контроля и надзора осуществляет контроль и надзор в формах проведения проверки и иных формах в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
Статья 15-2. Виды проверок
1. Орган контроля и надзора в пределах компетенции проводит самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций проверки на основе оценки степени риска, внеплановые и документальные проверки деятельности проверяемых субъектов комплексно либо выборочно по отдельным вопросам их деятельности.
2. Проверка на основе оценки степени риска - проверка, осуществляемая в пределах компетенции органом контроля и надзора с выездом к проверяемому субъекту и назначаемая на основе оценки степени риска в отношении проверяемого субъекта.
Проверка субъекта на основе оценки степени риска осуществляется в пределах компетенции органом контроля и надзора не чаще одного раза в год.
Перечень субъектов, подлежащих проверке, составляется в пределах компетенции органом контроля и надзора на полугодовой основе с учетом оценки рисков, связанных с деятельностью проверяемых субъектов.
Перечень субъектов, подлежащих проверке на основе оценки степени риска, утверждается в пределах компетенции руководителем органа контроля и надзора либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа руководителя органа контроля и надзора.

3. Бақылау және қадағалау органының жоспардан тыс тексеруі тексерілетін субъектіге бара отырып, мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылатын жеке және заңды тұлғалардың өтініштері және мемлекеттік органдардың сұратуларының келіп түсуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы өзге де ақпараттың келіп түсуіне байланысты;
2) бақылау және қадағалау функцияларын орындау шеңберінде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының бұзылғанын не қаржы ұйымының, банк конгломератының, сақтандыру тобының тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) олардың клиенттерінің мүдделеріне қатер төндіретін жағдайдың жасалуына алып келуі мүмкін кемшіліктерді және (немесе) тәуекелдерді анықтаған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төнген кезде;
4) алдыңғы тексеруде анықталған Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың жойылуын бақылау мақсатында;
5) банкті өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына жатқызған және (немесе) банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызған жағдайда, жүзеге асырылады.
Жоспардан тыс тексеру бір мезгілде бірнеше субъектінің Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелері бойынша олардың қызметін қамтуы мүмкін.
4. Бақылау және қадағалау органының құжаттамалық тексеруі бастапқы статистикалық және әкімшілік деректерді талдау процесінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу белгілері анықталған кезде не жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттік органдардың өтініштері және бақылау және қадағалау органының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын тексеруді талап ететін өзге де ақпараттың келіп түсуіне байланысты тексерілетін субъектіге бармастан құжаттар мен ақпаратқа сұрау салу нысанында жүзеге асырылады.
15-3-бап. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді ұйымдастыру мен жүргізудің жалпы тәртібі
1. Бақылау және қадағалау органы құзыреті шегінде тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді және жоспардан тыс тексеруді бақылау және қадағалау органы басшысының орынбасары, бақылау және қадағалау органы аумақтық бөлімшелерінің басшылары не тиісті бұйрық негізінде өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекіткен тексеруді тағайындау туралы актінің негізінде жүргізеді.
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру немесе жоспардан тыс тексеру тағайындалған жағдайларда, тексеруді тағайындау туралы актілер тексеруді тағайындау туралы актілерді тіркеу журналында тіркеледі. Бақылау және қадағалау органдарының бөлімшелері құзыреті шегінде тексеруді тағайындау туралы актілерді тіркеудің бөлек журналдарын жүргізеді.
Бақылау және қадағалау органы құзыреті шегінде тексеруді тағайындау туралы актіні тексеру басталғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркейді.
Тексеруді тағайындау туралы актіде:

3. Внеплановая проверка в пределах компетенции органа контроля и надзора осуществляется с выездом к проверяемому субъекту в следующих случаях:
1) в связи с поступлением обращений физических и юридических лиц и запросов государственных органов, предоставляемых в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, а также поступлением иной информации о нарушениях законодательства Республики Казахстан;
2) в случае выявления в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законодательства Республики Казахстан либо недостатков и (или) рисков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего стабильному функционированию финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы и (или) интересам их клиентов;
3) при наличии угрозы национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы;
4) в целях контроля за устранением выявленных предыдущей проверкой нарушений требований законодательства Республики Казахстан;
5) в случае отнесения банка к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, и (или) отнесения банка к категории неплатежеспособных банков.
Внеплановая проверка может охватывать одновременно деятельность нескольких субъектов по вопросам соблюдения ими отдельных требований законодательства Республики Казахстан.
4. Документальная проверка осуществляется в пределах компетенции органом контроля и надзора без выезда к проверяемому субъекту в форме запроса документов и информации при выявлении признаков нарушений требований законодательства Республики Казахстан в процессе анализа первичных статистических и административных данных либо в связи с поступлением обращений физических, юридических лиц и государственных органов и иной информации, требующей проверки соблюдения законодательства Республики Казахстан, по вопросам, относящимся к компетенции органа контроля и надзора.
Статья 15-3. Общий порядок организации и проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки
1. Проверка на основе оценки степени риска и внеплановая проверка проводятся в пределах компетенции органом контроля и надзора на основании акта о назначении проверки, утвержденного заместителем руководителя органа контроля и надзора, руководителями территориальных подразделений органа контроля и надзора либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа.
В случаях назначения проверки на основе оценки степени риска или внеплановой проверки акты о назначении проверки регистрируются в журнале регистрации актов о назначении проверки. Подразделениями органов контроля и надзора в пределах компетенции ведутся отдельные журналы регистрации актов о назначении проверки.
Орган контроля и надзора в пределах компетенции регистрирует акт о назначении проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам не позднее двух рабочих дней после начала проверки.
В акте о назначении проверки указываются:

1) актінің нөмірі мен күні;
2) тексеруші қызметкерлердің, сондай-ақ тексеруге басшылық ету жүктелген адамдардың тегі, аты-жөні және лауазымы;
3) өзіне қатысты тексеру жүргізу тағайындалған тексерілетін субъектінің атауы, оның орналасқан жері;
4) тексерудің түрі;
5) тексеруге жататын мәселелер;
6) тексеруді жүргізу мерзімі;
7) тексерілетін кезең көрсетіледі.
2. Тексерілетін субъектінің басшысына (оның орынбасарына) тексеруді тағайындау туралы актінің көшірмесі тапсырылған күн тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізудің басталуы деп есептеледі. Тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындау туралы актінің көшірмесі тапсырылғаннан кейін оның түпнұсқасына тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны және онымен танысқаны туралы белгі қойылады.
Тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартылған немесе бақылау және қадағалау органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарының тексеру жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірілген жағдайларда тиісті акт жасалады, оған бақылау және қадағалау органының тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамы қол қояды. Тексерілетін субъектінің қызметкері тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан кезде оған тиісті жазба жасалады. Тексеруді тағайындау туралы актіні алудан бас тарту тексеруді жүргізбеу үшін негіз болып табылмайды. Тексерілетін субъект тексеруші топтың сұрау салуларында көрсетілген мерзімдерде құжаттарды, ақпаратты беруден бас тартқан, белгіленген мерзімдерде тексеру жүргізудің мүмкін болмауына әкеп соққан, осы баптың шарттары орындалмаған жағдайда, тексеруді тағайындау туралы актіні бекітуге уәкілеттік берілген лауазымды адаммен келісу бойынша тексеру басшысының шешімімен тексеру жүргізілмеді деп есептеледі.
Тексеруді тағайындау туралы актінің көшірмесі тексерілетін субъектінің қызметкеріне не оның құрылтайшысына (құрылтайшыларының біріне) тапсырылған кезде тексерілетін субъект басшысының (оның орынбасарының) оны алғаны туралы белгісі бар тексеруді тағайындау туралы актінің көшірмесі тексеруді тағайындау туралы акт тапсырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарына табыс етілуге тиіс.
Тексеруді тағайындау туралы актінің көшірмесін тексерілетін субъектінің қызметкеріне не оның құрылтайшысына (құрылтайшыларының біріне) тапсыру мүмкін болмаған жағдайда ол тексерілетін субъектінің және (немесе) оның басшысының (оның орынбасарының) тіркелген жері бойынша хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі. Хат кері қайтарылған және тексеруді тағайындау туралы актіні тексеру жүргізу үшін белгіленген мерзімдерде тапсыру мүмкін болмаған кезде тексеру жүргізілмеді деп есептеледі. Бұл ретте, тексеру басшысы тексеруді тағайындау туралы актіні бекітуге уәкілеттік берілген лауазымды адамды бұл жөнінде жазбаша хабардар етеді.

1) номер и дата акта;
2) фамилия, инициалы и должность проверяющих работников, а также лиц, на которых возложено руководство проверкой;
3) наименование проверяемого субъекта, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения;
4) вид проверки;
5) вопросы, подлежащие проверке;
6) срок проведения проверки;
7) проверяемый период.
2. Началом проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки считается дата вручения руководителю (его заместителю) проверяемого субъекта копии акта о назначении проверки. После вручения проверяемому субъекту копии акта о назначении проверки на его оригинале ставится отметка о получении и ознакомлении с актом о назначении проверки.
В случаях отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц органа контроля и надзора, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт, который подписывается должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку. При отказе работника проверяемого субъекта в принятии акта о назначении проверки в нем производится соответствующая запись. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки. В случае отказа проверяемого субъекта в предоставлении документов, информации в сроки, указанные в запросах проверяющей группы, невыполнения условий настоящей статьи, повлекших невозможность проведения проверки в установленные сроки, проверка считается несостоявшейся по решению руководителя проверки по согласованию с должностным лицом, уполномоченным на утверждение акта о назначении проверки.
При вручении копии акта о назначении проверки работнику проверяемого субъекта либо его учредителю (одному из учредителей) копия акта о назначении проверки с отметкой о получении его руководителем (его заместителем) проверяемого субъекта должна быть представлена должностным лицам органа контроля и надзора в течение двух рабочих дней с даты вручения акта о назначении проверки.
В случае невозможности вручения копии акта о назначении проверки работнику проверяемого субъекта либо его учредителю (одному из учредителей) она направляется по почте заказным письмом с уведомлением по месту регистрации проверяемого субъекта и (или) его руководителя (его заместителя). При возврате письма и невозможности вручения акта о назначении проверки в сроки, установленные для ее проведения, проверка считается несостоявшейся. При этом руководитель проверки письменно уведомляет об этом должностное лицо, уполномоченное на утверждение акта о назначении проверки.

3. Тексерілетін субъект тексеру басталғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей тексеру басшысының немесе бақылау және қадағалау органының тексеруші қызметкерінің атына:
1) тексеру жүргізуді қамтамасыз етуге, сондай-ақ тексерудің аяқталуы туралы актімен, аралық актімен және (немесе) тексерудің нәтижелері туралы актімен танысуға және оған қол қоюға жауапты басшы және оны алмастыратын адам;
2) тексерілетін субъектінің қажетті құжаттарды (мәліметтерді) дайындауға, оларды тексеруші қызметкерлерге уақтылы беруге және (немесе) тексеруші қызметкерлерден аралық актілерді алуға жауапты мамандары туралы деректері бар хатты ұсынады.
4. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс. Тексеру көлемінің ауқымдылығына байланысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізу мерзімі бақылау және қадағалау органы басшысының орынбасары, бақылау және қадағалау органының аумақтық бөлімшелерінің басшылары не тиісті бұйрық негізінде өзге де уәкілетті лауазымды адамдар бекіткен тексеруді ұзарту туралы қосымша актінің негізінде отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет қана, ал өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына не төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банкке қатысты отыз жұмыс күнінен асатын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
5. Тексерілетін субъект тексеруші қызметкерлерге өзінің әкімшілік ғимараттарына (оның ішінде мереке және демалыс күндері) кіруге рұқсат беруге, жұмыс істеу үшін ұйымдастыру техникасымен және қалааралық байланыспен жабдықталған жеке үй-жай ұсынуға, тексерілетін субъектінің қызметіне қатысты ақпаратқа, оның ішінде деректерді түзету мүмкіндігінсіз, нақты уақыт режимінде (деректерді қағаз жеткізгішке шығару мүмкіндігімен қарау режимінде) автоматтандырылған жүйелерге және дерекқорларға қол жеткізуін қамтамасыз етуге, тексеруші қызметкерлерге қажетті құжаттардың көшірмелерін, оның ішінде электрондық түрдегі құжаттардың көшірмелерін түсіріп алуға мүмкіндік беруге, сондай-ақ тексеруші қызметкерлердің сұрақтарына түсініктемелер (ауызша және жазбаша) беруді қамтамасыз етуге және тексеруші қызметкерлерге тексеруді уақтылы аяқтауға жәрдемдесуге міндетті.
6. Тексеруші қызметкерлер тексерілетін субъектінің басшысына, тексеру жүргізуді қамтамасыз етуге жауапты басшыға не тексерілетін субъектінің өзге де уәкілетті қызметкеріне көрсетілген мерзімде орындалуға жататын жазбаша сұрау салуды жібереді.
Тексерілетін субъект тексеруші қызметкерлерден сұрау салуды алған күні не сұрау салуда белгіленген мерзімде тексеру материалдарына қоса тіркеу үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды, оның ішінде олардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.

3. Проверяемый субъект не позднее следующего дня после начала проверки представляет письмо на имя руководителя проверки или проверяющего работника органа контроля и надзора, содержащее данные о:
1) руководителе, ответственном за обеспечение проведения проверки, а также за ознакомление и подписание акта об окончании проверки, промежуточного акта и (или) акта о результатах проверки, и лице, его замещающем;
2) специалистах проверяемого субъекта, ответственных за подготовку необходимых документов (сведений), своевременную их передачу проверяющим работникам и (или) получение промежуточных актов от проверяющих работников.
4. Срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки не должен превышать тридцать рабочих дней. В связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки может быть продлен на основании дополнительного акта о продлении проверки, утвержденного заместителем руководителя органа контроля и надзора, руководителями территориальных подразделений органа контроля и надзора либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа, только один раз на срок не более тридцати рабочих дней, а в отношении банка, отнесенного к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, либо к категории неплатежеспособных банков, - на срок более тридцати рабочих дней.
5. Проверяемый субъект обязан предоставить проверяющим работникам разрешение на вход в свои административные здания (в том числе в праздничные и выходные дни), отдельное помещение для работы, оборудованное оргтехникой и междугородней связью, обеспечить доступ к информации, касающейся деятельности проверяемого субъекта, в том числе к автоматизированным системам и базам данных в режиме реального времени без возможности исправления данных (в режиме просмотра с возможностью выведения данных на бумажный носитель), предоставить возможность проверяющим работникам снятия копий необходимых документов, в том числе в электронном виде, а также обеспечить представление объяснений (устных и письменных) на вопросы проверяющих работников и оказать проверяющим работникам содействие в своевременном завершении проверки.
6. Проверяющие работники направляют письменные запросы руководителю проверяемого субъекта, руководителю, ответственному за обеспечение проведения проверки, либо иному уполномоченному работнику проверяемого субъекта, которые подлежат исполнению в указанные сроки.
Проверяемый субъект обязан в день получения запроса от проверяющих работников либо в сроки, установленные в запросе, представить все необходимые сведения и документы, в том числе их копии, для приобщения к материалам проверки.

7. Тексеруші қызметкер ауыстырылған (тексеруші топтың құрамы өзгертілген) кезде қосымша акт жасалады, онда тексеруді белгілеу туралы бұрын жасалған актінің нөмірі мен күні және тексеруші қызметкерді ауыстыру (тексеруші топтың құрамын өзгерту) негіздері көрсетіледі.
8. Тексерілетін субъектіге тексерудің аяқталуы туралы акт тапсырылған күн тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерудің, жоспардан тыс тексерудің аяқталған күні деп есептеледі. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерудің, жоспардан тыс тексерудің аяқталуы туралы актіге тексеру басшысы және оның тікелей басшысы қол қояды және ол тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындау туралы актіде көрсетілген тексеру жүргізу мерзімі аяқталуынан кешіктірмей тапсырылады.
15-4-бап. Құжаттамалық тексеруді жүргізу ерекшеліктері
1. Құжаттамалық тексеру оны белгілеу туралы актіні ресімдеуді талап етпейді.
2. Құжаттамалық тексеру кезінде қосымша мән-жайларды анықтау мақсатында тексерілетін субъектінің атына уәкілетті лауазымды адам қол қойған сұрау салу жіберіледі, онда:
1) тексерілетін субъектінің атауы, оның орналасқан жері;
2) құжаттамалық тексерудің негізі;
3) тексерілетін субъект бақылау және қадағалау органына ұсынуға міндетті құжаттардың тізбесі;
4) сұратылған материалдарды ұсыну мерзімі;
5) қажет болғанда, тексерілетін субъект тарапынан түсіндіру талап етілетін мәліметтер көрсетіледі.
3. Тексерілетін субъект, егер сұрау салуда өзгеше белгіленбесе, сұрау салуды алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, сұратылған құжаттар мен түсініктемелерді береді.
4. Тексерілетін субъект тарапынан қол қою талап етілмейтін құжаттамалық тексерудің нәтижелері туралы қорытындыға уәкілетті лауазымды адам қол қойған күн құжаттамалық тексерудің аяқталуы болып табылады.
15-5-бап. Тексерулердің өзге де мәселелері
1. Бақылау және қадағалау органының тексеруші қызметкерлері қажет болған кезде тексерілетін субъектіге танысу үшін ұсынылатын аралық актілерді жасайды.
2. Тексерілетін субъект аралық актіні алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде басшы (оның орынбасары) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшы қол қойған аралық актінің бір данасын қайтарады және аралық актінің мазмұнына ескертпелері болған жағдайда өзінің жазбаша қарсылықтарын тексеру басшысына ұсынады.
Аралық актілерде жазылған қорытындылар алдын ала жасалған қорытындылар болып табылады және тексерілетін субъектіден, оның ішінде үшінші тұлғалардан алынған қарсылықтар мен қосымша ақпарат ескеріле отырып, тексеру нәтижелері туралы актіде қайта қаралуы мүмкін.

7. При замене проверяющего работника (изменении состава проверяющей группы) оформляется дополнительный акт, в котором указываются номер и дата ранее составленного акта о назначении проверки и основания замены проверяющего работника (изменения состава проверяющей группы).
8. Датой окончания проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки считается дата вручения проверяемому субъекту акта об окончании проверки. Акт об окончании проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки подписывается руководителем проверки и его непосредственным руководителем и вручается проверяемому субъекту не позднее окончания срока проведения проверки, указанного в акте о назначении проверки.
Статья 15-4. Особенности проведения документальной проверки
1. Документальная проверка не требует оформления акта о ее назначении.
2. При документальной проверке в целях выяснения дополнительных обстоятельств в адрес проверяемого субъекта направляется подписанный уполномоченным должностным лицом запрос, где указываются:
1) наименование проверяемого субъекта, его место нахождения;
2) основание документальной проверки;
3) перечень документов, которые проверяемый субъект обязан представить в орган контроля и надзора;
4) срок представления запрашиваемых материалов;
5) сведения, требующие пояснений со стороны проверяемого субъекта, при необходимости.
3. Проверяемый субъект представляет запрошенные документы и пояснения не позднее пятнадцати рабочих дней с даты получения запроса, если иное не установлено в запросе.
4. Завершением документальной проверки является дата подписания уполномоченным должностным лицом заключения о ее результатах, не требующего подписания со стороны проверяемого субъекта.
Статья 15-5. Иные вопросы проверок
1. Проверяющими работниками органа контроля и надзора при необходимости составляются промежуточные акты, которые представляются проверяемому субъекту для ознакомления.
2. Проверяемый субъект в течение двух рабочих дней со дня получения промежуточного акта возвращает один экземпляр промежуточного акта, подписанный руководителем (его заместителем) либо руководителем, ответственным за обеспечение проведения проверки, и представляет в случае наличия замечаний к содержанию промежуточного акта свои письменные возражения руководителю проверки.
Заключения, изложенные в промежуточных актах, являются предварительными и могут быть пересмотрены в акте о результатах проверки с учетом полученных от проверяемого субъекта возражений и дополнительной информации, в том числе от третьих лиц.

3. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру аяқталған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тексерілетін субъект басшысының атына бақылау және қадағалау органының тексеруші қызметкерлері, тексеру басшысы және оның тікелей басшысы қол қойған тексеру нәтижелері туралы актінің екі данасы жіберіледі.
Тексеру нәтижелері туралы актіде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) актінің жасалған күні мен орны;
2) тексеруді жүргізген органның атауы;
3) тексеру жүргізуге негіз болған тексеруді тағайындау туралы актінің күні мен нөмірі;
4) тексеруді жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты-жөні және лауазымы;
5) тексерілетін субъектінің атауы, оның орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған кезде), тексерілетін субъект басшысының не оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
6) тексеруді жүргізу орны және кезеңі;
7) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер;
8) тексерілетін субъект басшысының (оның орынбасарының) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысының не осы баптың 7-тармағында аталған өзге де адамның тексеру нәтижелері туралы актімен танысқаны туралы мәліметтер;
9) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолтаңбасы.
Тексеру нәтижелері туралы актіге тексеру нәтижелерімен байланысты қажетті құжаттар (мәліметтер) немесе олардың көшірмелері қоса берілуі мүмкін.
4. Тексерілетін субъектінің басшысы (оның орынбасары) не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшысы тексеру нәтижелері туралы актінің бірінші данасын қабылдайды, актінің екінші данасының әрбір парағына қол қояды, оның соңғы парағына лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде) көрсете отырып, алған күні туралы белгі қояды және тексеру нәтижелері туралы актіні алғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей оны бақылау және қадағалау органына жібереді. Тексерілетін субъект тексеру нәтижелері туралы актіде жазылған тексеру нәтижелерін атқарушы органға және тексерілетін субъектінің басқа да басқару органдарының назарына жеткізеді.
5. Тексеру нәтижелері бойынша қарсылықтар болған кезде тексерілетін субъект тексеру нәтижелері туралы актіні алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оларды бақылау және қадағалау органына жазбаша түрде ұсынады.
6. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіде жазылған, тексерілетін субъектіні тексеру нәтижелері, қажет болған кезде, тексерілетін субъектінің басшылары шақырыла отырып, бақылау және қадағалау органы басшысының, (оның орынбасарларының), бақылау және қадағалау органы бөлімшелері басшыларының, тексеруге басшылық ету жүктелген адамдардың төрағалық етуімен өтетін кеңесте қаралады.
Кеңес нәтижелері кеңес төрағасы қол қойған хаттамамен ресімделеді және қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тексерілетін субъектінің басшысына танысу үшін жіберіледі. Қарсылықтары болған жағдайда, тексерілетін субъект кеңес хаттамасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды бақылау және қадағалау органына жазбаша түрде ұсынады.
Бақылау және қадағалау органы тексерілетін субъектінің кеңес хаттамасына қарсылықтарымен келіспеген кезде, түпкілікті шешімді бақылау және қадағалау органы не оның орынбасары қабылдайды және бұл тексерілетін субъект басшысының назарына жеткізіледі.

3. В течение тридцати рабочих дней с даты окончания проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки на имя руководителя проверяемого субъекта направляются два экземпляра акта о результатах проверки, подписанного проверяющими работниками органа контроля и надзора, руководителем проверки и его непосредственным руководителем.
В акте о результатах проверки указываются следующие сведения:
1) дата и место составления акта;
2) наименование органа, проводившего проверку;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, инициалы и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку;
5) наименование проверяемого субъекта, его место нахождения, бизнес-идентификационный номер (при наличии), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя проверяемого субъекта либо его представителя;
6) место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях;
8) сведения об ознакомлении руководителя (его заместителя) либо руководителя, ответственного за обеспечение проведения проверки проверяемого субъекта, либо иного лица, указанного в пункте 7 настоящей статьи, с актом о результатах проверки;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку.
К акту о результатах проверки могут прилагаться необходимые документы (сведения) или их копии, связанные с результатами проверки.
4. Руководитель (его заместитель) либо руководитель, ответственный за обеспечение проведения проверки проверяемого субъекта, принимает первый экземпляр акта о результатах проверки, визирует каждый лист второго экземпляра акта, указывает на его последнем листе отметку о дате получения с указанием должности, фамилии, имени, отчества (при наличии) и не позднее следующего дня после получения акта о результатах проверки направляет его в орган контроля и надзора. Результаты проверки, изложенные в акте о результатах проверки, доводятся проверяемым субъектом до сведения исполнительного и других органов управления проверяемого субъекта.
5. При наличии возражений по результатам проверки проверяемый субъект в течение десяти рабочих дней со дня получения акта о результатах проверки представляет их в орган контроля и надзора в письменном виде.
6. Результаты проверки проверяемого субъекта, изложенные в акте о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки при необходимости рассматриваются на совещании под председательством руководителя органа контроля и надзора (его заместителей), руководителей подразделений органа контроля и надзора, лиц, на которых возложено руководство проверкой, с приглашением руководителей проверяемого субъекта.
Результаты совещания оформляются протоколом, подписанным председателем совещания, и в течение пяти рабочих дней со дня подписания направляются на ознакомление руководителю проверяемого субъекта. В случае наличия возражений проверяемый субъект в течение трех рабочих дней со дня получения протокола совещания представляет их в орган контроля и надзора в письменном виде.
При несогласии органа контроля и надзора с возражениями проверяемого субъекта к протоколу совещания окончательное решение принимается руководителем органа контроля и надзора либо его заместителем и доводится до сведения руководителя проверяемого субъекта.

7. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіге тексерілетін субъект тарапынан басшы, оның орынбасары не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшы қол қояды.
Тексерілетін субъектінің басшысы, оның орынбасары не тексерудің жүргізілуін қамтамасыз етуге жауапты басшы болмаған кезде тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіге тексерілетін субъект тарапынан оның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) не тексерілетін субъектінің атынан, оның ішінде тиісті бұйрық және (немесе) сенімхат негізінде әрекет ететін өзге қызметкер қол қояды.
8. Осы баптың 7-тармағында аталған адамдар болмаған және оларға тексеру нәтижелері туралы актіні қол қою үшін тапсыру мүмкін болмаған жағдайларда, тексеруші адамдар тексеру нәтижелері туралы актіге қол қойған күннен бастап тексеру нәтижелері туралы акт ресімделді деп есептеледі.
9. Тексеру нәтижелері бақылау және қадағалау органының өз функцияларын орындауы мақсатында ғана пайдаланылуға тиіс.
10. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіні тексерілетін субъект жарнамалық немесе өзге де мақсаттарда өзінің қаржылық дәрменділігін растау үшін пайдалана алмайды, сондай-ақ бұл Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органының келісімінсіз үшінші тұлғаларға берілмейді.
11. Тексерілетін субъект бақылау және қадағалау органына табыс еткен қаржылық және өзге де есептіліктің құжаттамалық деректері тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нәтижелері туралы актіде келтірілген мәліметтерден алшақ болған кезде, тексерілетін субъект бақылау және қадағалау органының нұсқауы бойынша өзінің есептілігін тексеру нәтижелері туралы актіде көрсетілген нақты деректерге, оның ішінде өткен есепті күндерге сәйкес келтіреді.
12. Тексерілетін субъект бақылау және қадағалау органы белгілеген мерзімде жоспарланған шаралар, жауапты орындаушылар және тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою мерзімдері көрсетілген іс-шаралар жоспарын келісуге ұсынады.
Іс-шаралар жоспарын бақылау және қадағалау органымен келіскеннен кейін тексерілетін субъект бұзушылықтар мен кемшіліктердің жойылғаны туралы есептерді не іс-шаралар жоспары бойынша өзіне қабылдаған міндеттемелердің орындалмау себептері туралы түсіндірулерін ұсынады.
13. Тексерілетін субъектінің осы Заңның 15-3-бабы 2-тармағының төртінші бөлігінде, 3, 5 және 6-тармақтарында, 15-4-бабының 3-тармағында, сондай-ақ осы баптың 2, 4 және 12-тармақтарында көрсетілген талаптарды бұзуы тексерілетін субъектіге не оның басшысына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын және санкцияларды қолдануға негіз болып табылады.

7. Акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки со стороны проверяемого субъекта подписывается руководителем, его заместителем либо руководителем, ответственным за обеспечение проведения проверки.
При отсутствии руководителя проверяемого субъекта, его заместителя либо руководителя, ответственного за обеспечение проведения проверки, акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки со стороны проверяемого субъекта может быть подписан его учредителем (одним из учредителей) либо иным работником, действующим от имени проверяемого субъекта, в том числе на основании соответствующего приказа и (или) доверенности.
8. В случаях отсутствия лиц, указанных в пункте 7 настоящей статьи, и невозможности вручения им акта о результатах проверки для подписания акт о результатах проверки считается оформленным с даты подписания акта о результатах проверки проверяющими лицами.
9. Результаты проверки подлежат использованию исключительно в целях исполнения органом контроля и надзора в пределах компетенции своих функций.
10. Акт о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки не может быть использован проверяемым субъектом для подтверждения его финансовой состоятельности в рекламных или иных целях, а также передаваться без согласия органа контроля и надзора третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
11. При расхождении документальных данных финансовой и иной отчетности, представленных проверяемым субъектом в орган контроля и надзора, со сведениями, приведенными в акте о результатах проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки, проверяемый субъект по указанию органа контроля и надзора приводит свою отчетность в соответствие с фактическими данными, указанными в акте о результатах проверки, в том числе на предыдущие отчетные даты.
12. Проверяемый субъект в установленный органом контроля и надзора срок представляет на согласование план мероприятий с запланированными мерами, ответственными исполнителями и сроками устранения нарушений и недостатков, выявленных при проверке.
После согласования плана мероприятий с органом контроля и надзора проверяемый субъект представляет отчеты об устранении нарушений и недостатков либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.
13. Нарушение проверяемым субъектом требований, указанных в части четвертой пункта 2, пунктах 3, 5 и 6 статьи 15-3, пункте 3 статьи 15-4 настоящего Закона, а также в пунктах 2, 4 и 12 настоящей статьи, является основанием для применения к проверяемому субъекту либо его руководителю ограниченных мер воздействия, мер надзорного реагирования и санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан.

14. Бақылау және қадағалау органының қызметкерлеріне тексерілетін субъектінің қызметін тексеру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
15. Тексеруді жүзеге асыратын адамдар тексерілетін субъектінің қызметін тексеру барысында алынған және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.
15-6-бап. Бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандары
Бақылау және қадағалау органдары бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес берілетін ақпарат пен есептілікті талдау;
2) қаржы ұйымдарына, олардың ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломератына және сақтандыру тобына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қашықтықтан қадағалау, оның ішінде шоғырландырылған негізде қадағалау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген рұқсат беру құжаттарын келісу, беру және қайтарып алу, келісулер, лицензиялау, бағалы қағаздардың шығарылымдарын тіркеу, бағалы қағаздарды орналастыру (өтеу) қорытындылары туралы есептерді бекіту, бағалы қағаздар шығарылымдарының күшін жою мәселелері бойынша құжаттарды, үлестес тұлғалар туралы ақпаратты қарау;
4) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдарының қаржы өнімдерін бекіту туралы уәкілетті органды хабардар ету тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерде көзделген құжаттарды, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың микрокредиттер беру жөніндегі қызметін бекіту туралы уәкілетті органды хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде қарау;
5) уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін қарап тексеру;
6) кредиттік тарих жүйесіне және сақтандыру бойынша дерекқорға қатысушылардың қауіпсіздік жүйесін және үй-жайларына, электрондық және өзге де жабдықтарына қойылатын талаптарды орындауын тексеріп қарау;

14. Работникам органа контроля и надзора запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности проверяемого субъекта.
15. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности проверяемого субъекта и составляющих охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 15-6. Иные формы контроля и надзора
Органы контроля и надзора в пределах компетенции осуществляют иные формы контроля и надзора путем:
1) анализа информации и отчетности, предоставляемых в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
2) дистанционного надзора, в том числе на консолидированной основе, в отношении финансовых организаций, их крупных участников, банковских и страховых холдингов, организаций, входящих в банковский конгломерат и страховую группу, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
3) рассмотрения в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции документов по вопросам согласования, выдачи и отзыва разрешительных документов, согласий, лицензирования, регистрации выпусков ценных бумаг, утверждения отчетов об итогах размещения (погашения) ценных бумаг, аннулирования выпусков ценных бумаг, предусмотренных законами Республики Казахстан, информации об аффилиированных лицах;
4) рассмотрения в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, документов, предусмотренных нормативными правовыми актами, регулирующими порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, филиалами банка - нерезидента Республики Казахстан, филиалами страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению;
5) осмотра обменных пунктов уполномоченных организаций на соответствие квалификационным требованиям;
6) осмотра системы безопасности и выполнения требований к помещениям, электронному и иному оборудованию участников системы кредитных историй и базы данных по страхованию;

7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен қаржы ұйымдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына өз өкілін жіберу;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерін Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтау тұрғысында мониторингтеу;
9) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктер филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының уақытша әкімшіліктері (уақытша әкімшілері), тарату комиссиялары беретін есептілік пен өзге де ақпаратты қарау;
10) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, тарату комиссияларының төрағасы мен мүшелерін тағайындау және босату;
11) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралық тарату балансын және кредиторлар талаптарының тізілімін, ерікті түрде немесе мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кредиторлар комитетінің құрамын бекіту;
12) мәжбүрлеп таратылатын банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату туралы есепті және оның тарату балансын келісу;
13) валюталық бақылау агенттеріне олардың валюталық бақылауды тиісінше жүзеге асыру мақсатында орындауы үшін міндетті тапсырмалар беру;
14) тексерілетін субъектілердің қызметін бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша олардың кездесулері мен талқылауларын өткізу;
15) өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына, төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банктің қаржылық және мүліктік жағдайын бағалау (талдау), оның ішінде бағалаушыларды, аудиторлық ұйымдарды және (немесе) басқа да тұлғаларды тарта отырып және (немесе) банкке бару арқылы бағалау (талдау);
16) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банк филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмыс туралы есебін бекіту;
17) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін, сондай-ақ төлем қызметтерін берушілер көрсететін қызметтерді талдау және бағалау;

7) направления своего представителя в финансовые организации, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
8) мониторинга эмитентов эмиссионных ценных бумаг на предмет соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах и рынке ценных бумаг, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
9) рассмотрения отчетности и иной информации, предоставляемых временными администрациями (временными администраторами), ликвидационными комиссиями банков, страховых (перестраховочных) организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан;
10) назначения и освобождения председателя и членов ликвидационных комиссий с учетом филиалов и представительств принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации;
11) утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, состава комитета кредиторов добровольно или принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций;
12) согласования отчета о ликвидации и ликвидационного баланса принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации;
13) дачи агентам валютного контроля обязательных для их исполнения поручений в целях надлежащего осуществления валютного контроля;
14) проведения встреч и обсуждений проверяемых субъектов по результатам контроля и надзора их деятельности;
15) оценки (анализа) финансового и имущественного состояния банка, отнесенного к категории банков с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, категории неплатежеспособных банков, в том числе с привлечением оценщиков, аудиторских организаций и других лиц и (или) посещением банка;
16) утверждения отчета временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о выполненной работе;
17) анализа и оценки функционирования платежных систем, а также услуг, оказываемых поставщиками платежных услуг;

18) жүйелік маңызы бар төлем жүйелеріне қадағалауды жүзеге асыру шеңберінде жүйелік маңызы бар төлем жүйелеріне қатысушылардың төлем жүйелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұйымдастыру шаралары мен бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексеру;
19) төлем жүйелерінің, төлем ұйымдарының, көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімдерін жүргізу;
20) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың пруденциялық нормативтерді, өзге де көрсеткіштер мен өлшемшарттарды (нормативтерді) сақтауын сипаттайтын көрсеткіштерді есептеуді қарау;
21) Қазақстан Республикасының коллекторлық қызмет туралы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысында коллекторлық агенттіктердің қызметін талдау, сондай-ақ "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес коллекторлық агенттік ұсынған мәліметтерді, құжаттарды және аудио- және (немесе) бейнежазба материалдарын (болған кезде) талдау;
22) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, коллекторлық агенттіктердің тізілімдерін жүргізу жолымен жүзеге асырады.
15-7-бап. Қашықтықтан қадағалау
1. Қашықтықтан қадағалау өзге де бақылау және қадағалаудың нысандарының бірі болып табылады және уәкілетті орган құзыреті шегінде қаржы ұйымдарына, олардың ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломератына және сақтандыру тобына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға (бұдан әрі - қашықтықтан қадағалау субъектілері) қатысты жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган қашықтықтан қадағалауды қашықтық қадағалау субъектілерінің қызметін талдау және қашықтықтан қадағалау субъектілерінің органдарымен өзара іс-қимыл жасау жолымен тұрақты негізде:
1) Қазақстан Республикасының банк заңнамасы, Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, пошта, Қазақстан Даму Банкі, инвестициялық қорлар туралы, мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау және қадағалау;
2) қаржы ұйымдарының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау, орын алған және ықтимал тәуекелдерді, олардың қашықтықтан қадағалау субъектілерінің тұрақты қызметіне әсер ету дәрежесін анықтау және бағалау мақсатында жүзеге асырады.

18) осмотра участников системно значимых платежных систем на соответствие требованиям к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы, в рамках осуществления наблюдения за системно значимыми платежными системами;
19) ведения реестров платежных систем, платежных организаций, значимых поставщиков платежных услуг;
20) рассмотрения расчетов показателей, характеризующих соблюдение организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, пруденциальных нормативов, иных показателей и критериев (нормативов);
21) анализа деятельности коллекторских агентств на соблюдение требований законодательства Республики Казахстан о коллекторской деятельности, а также анализа сведений, документов и материалов аудио- и (или) видеозаписи (при наличии), представленных коллекторским агентством в соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности";
22) ведения реестров организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, коллекторских агентств.
Статья 15-7. Дистанционный надзор
1. Дистанционный надзор является одной из иных форм контроля и надзора и осуществляется уполномоченным органом в пределах компетенции в отношении финансовых организаций, их крупных участников, банковских и страховых холдингов, организаций, входящих в банковский конгломерат и страховую группу, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат (далее - субъекты дистанционного надзора).
2. Дистанционный надзор осуществляется уполномоченным органом на постоянной основе путем анализа деятельности субъектов дистанционного надзора и взаимодействия с органами субъектов дистанционного надзора в целях:
1) контроля и надзора за соблюдением требований банковского законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, почте, Банке Развития Казахстана, об инвестиционных фондах, в области государственной статистики;
2) выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения финансовых организаций, выявления и оценки существующих и потенциальных рисков, степени их влияния на устойчивую деятельность субъектов дистанционного надзора.

3. Қашықтықтан қадағалау субъектілерінің қызметін талдауды уәкілетті орган қашықтықтан қадағалау субъектілері ұсынатын есептіліктің және басқа да ақпараттың, оның ішінде ведомствоаралық және халықаралық ынтымақтастық шеңберінде алынған ақпараттың негізінде жүзеге асырады.
4. Қашықтықтан қадағалауды жүргізу шеңберінде уәкілетті орган қашықтықтан қадағалау субъектілерінен және олардың лауазымды адамдарынан мәліметтер мен құжаттарды, оның ішінде қашықтықтан қадағалау субъектілері органдарының қаржылық есептілігін және отырыстарының (сырттай өткізілгендерді қоса алғанда) материалдарын жазбаша нысанда сұратуға құқылы.
Қашықтықтан қадағалау субъектілері уәкілетті органның сұрау салуында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.
15-8-бап. Бақылау және қадағалау шеңберіндегі тәуекелге бағдарланған тәсіл
1. Уәкілетті орган банктердің, банк конгломераттарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру топтарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктер филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады.
Тәуекелге бағдарланған тәсілдің негізі міндеті осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету және олардың қызметіндегі тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу үшін ерте араласу және уақтылы қадағалау әрекеттерін қабылдау мақсатында олардың қызметіндегі тәуекелдер мен кемшіліктерді анықтау және болғызбау болып табылады.
Тәуекелге бағдарланған тәсіл, оның ішінде бизнес-модельдерді, корпоративтік басқаруды, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды, тәуекелдерді жабуға арналған капитал мен өтімділік деңгейін талдау мен бағалауды, меншікті капитал мен өтімділіктің қажетті деңгейін айқындаудың ішкі рәсімдерін бағалауды, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар қызметінің сипаты мен ауқымын ескере отырып талдау мен бағалауды қоса алғанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың қызметін сандық және сапалық талдау, олардың тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін талдау негізінде қалыптасатын уәжді пайымдауға негізделеді.

3. Анализ деятельности субъектов дистанционного надзора осуществляется уполномоченным органом на основе отчетности, представляемой субъектами дистанционного надзора, и другой информации, в том числе информации, полученной в рамках межведомственного и международного сотрудничества.
4. В рамках проведения дистанционного надзора уполномоченный орган вправе запрашивать у субъектов дистанционного надзора и их должностных лиц в письменной форме сведения и документы, в том числе финансовую отчетность и материалы заседаний (включая проведенных заочно) органов субъектов дистанционного надзора.
Субъекты дистанционного надзора обязаны представить указанные в запросе уполномоченного органа сведения и документы в сроки, установленные уполномоченным органом.
Статья 15-8. Риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора
1. Уполномоченный орган применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью банков, банковских конгломератов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций, страховых групп, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем.
Основной задачей риск-ориентированного подхода является выявление и предотвращение рисков и недостатков в деятельности лиц, указанных в части первой настоящего пункта, в целях раннего вмешательства и принятия своевременных надзорных действий для обеспечения их финансовой устойчивости и недопущения увеличения рисков в их деятельности.
Риск-ориентированный подход основывается в том числе на мотивированном суждении, формируемом на основе количественного и качественного анализа деятельности лиц, указанных в части первой настоящего пункта, анализе их систем управления рисками и внутреннего контроля, включая анализ и оценку бизнес-модели, корпоративного управления, противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, уровня капитала и ликвидности для покрытия рисков, оценку внутренних процедур определения необходимого уровня собственного капитала и ликвидности, а также анализ и оценку с учетом характера и масштаба деятельности лиц, указанных в части первой настоящего пункта.

2. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберіндегі тәуекелге бағдарланған тәсіл пропорционалдық қағидатын ескереді, ол:
олардың қызметінің мөлшерін, маңыздылығын, сипатын, ауқымы мен күрделілігін есепке алуды;
олардың қаржы нарығындағы маңыздылығына сәйкес санатқа бөлуді;
бақылаудың және қадағалаудың жиілігін, тереңдігі мен қарқындылығын айқындауды болжайды.
3. Тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың назарына анықталған тәуекелдер мен кемшіліктерді жеткізеді және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қадағалап ден қою шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.
4. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберіндегі тәуекелге бағдарланған тәсілді қолдану тәртібі уәкілетті органның құқықтық актісінде айқындалады, құпия ақпарат болып табылады және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатпайды.
15-9-бап. Өкілдің мақсаты, функциялары, құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті орган бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсаттарында уәкілетті органның қызметкерлері арасынан өзі тағайындайтын өз өкілін банктерге, банк холдингтеріне, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру холдингтеріне жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымдардағы өкілдер санын уәкілетті орган айқындайды.
2. Өкіл өз қызметінде осы Заңды, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын басшылыққа алады.
3. Уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымдардағы өз өкілін кез келген уақытта ауыстыруға құқылы.
4. Өкілдің негізгі міндеті уәкілетті органның бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Өкіл өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру мақсаттарында мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өзі өкілі болып табылатын ұйымның қаржылық жай-күйін талдайды;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің, сұрау салуларының, нұсқамаларының, талаптарының сақталуын бақылайды;
3) өзі өкілі болып табылатын ұйымда тексеру жүргізу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) өзі өкілі болып табылатын ұйым басқармасының, директорлар кеңесінің, тұрақты не уақытша жұмыс істейтін комиссияларының (комитеттерінің, жұмыс топтарының) отырыстарына байқаушы ретінде қатысады;

2. Риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью лиц, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, учитывает принцип пропорциональности, который предполагает:
учет размера, значимости, характера, масштаба и сложности их деятельности;
категоризацию в соответствии с их значимостью на финансовом рынке;
определение частоты, глубины и интенсивности контроля и надзора.
3. Уполномоченный орган по результатам контроля и надзора на основе риск-ориентированного подхода доводит до сведения лиц, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, выявленные риски и недостатки и применяет меры надзорного реагирования и (или) санкции в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Порядок применения риск-ориентированного подхода в рамках контроля и надзора за деятельностью лиц, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, определяется правовым актом уполномоченного органа, является конфиденциальной информацией и не подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
Статья 15-9. Задача, функции, права и обязанности представителя
1. В целях осуществления контрольных и надзорных функций уполномоченный орган направляет своего представителя в банки, банковские холдинги, организации, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, страховые (перестраховочные) организации, страховые холдинги, который назначается уполномоченным органом из числа его работников.
Количество представителей в организациях, указанных в части первой настоящего пункта, определяется уполномоченным органом.
2. Представитель в своей деятельности руководствуется настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и иным законодательством Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган вправе в любой момент заменить своего представителя в организациях, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи.
4. Основной задачей представителя является обеспечение осуществления контрольных и надзорных функций уполномоченного органа.
5. Представитель в целях реализации возложенной на него задачи осуществляет следующие функции:
1) анализирует финансовое состояние организации, в которой он является представителем;
2) контролирует соблюдение нормативных правовых актов, запросов, предписаний, требований уполномоченного органа;
3) вносит предложения по проведению проверки в организации, в которой он является представителем;
4) присутствует в качестве наблюдателя на заседаниях правления, совета директоров, постоянно либо временно действующих комиссий (комитетов, рабочих групп) организации, в которой он является представителем;

5) өзі өкілі болып табылатын ұйым акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша дауыс беру және өз пікірін білдіру құқығынсыз байқаушы ретінде қатысады.
6. Өкілдің:
1) өзіне жүктелген функцияларды орындау мақсаттарында өзі өкілі болып табылатын ұйымнан және (немесе) олардың лауазымды адамдарынан ауызша және жазбаша нысанда мәліметтер мен құжаттарды, оның ішінде қаржылық есептілікті және органдар отырыстарының (сырттай өткізілгендерін қоса алғанда) материалдарын сұратуға;
2) деректерді түзету мүмкіндігінсіз (қарау режимінде) автоматтандырылған жүйелер мен дерекқорға қол жеткізуге құқығы бар.
7. Өкіл:
1) өзі өкілі болып табылатын ұйымның өзі сұратқан мәліметтер мен құжаттарды ұсынбауы немесе уақтылы ұсынбауы, уәкілетті орган өкілінің өз функцияларын орындауына кедергі келтіру, осы ұйымдар тарапынан параға сатып алу, қорқыту немесе оған өзге де құқыққа сыйымсыз ықпал ету фактілері туралы уәкілетті органға хабар беруге;
2) уәкілетті органның осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымға өз өкілін жіберу туралы шешімінде көрсетілген мәселелер жөнінде уәкілетті органның тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды орындауға міндетті.
8. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымдар:
1) өкілге өз функцияларын орындауына жәрдем көрсетуге;
2) өкілге осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген ұйымдардың лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ақпаратты толық және уақтылы беру мүмкіндігін және барлық ақпарат көздеріне қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
3) өкілден сұрау салуды алған күні не сұрау салуда белгіленген және өздерімен келісілген мерзімдерде барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды табыс етуге;
4) деректерді түзету мүмкіндігінсіз (қарау режимінде) өздерінің қызметіне қатысты ақпаратқа, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер мен дерекқорға қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
5) өкілдерді өзіне жүктелген функцияларды орындауы үшін қажетті құжаттардың көшірмелерімен қамтамасыз етуге міндетті.
9. Өкіл өзінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында алынған, қызметтік, коммерциялық, банктік құпияны, зейнетақы жинақтары, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, оның ішінде уәкілетті органда жұмысын тоқтатқаннан кейін де үш жыл бойы жауаптылықта болады.
Өкіл уәкілетті органдағы жұмысын тоқтатқаннан кейін бір жыл ішінде өзі өкілі болып табылған ұйымға жұмысқа қабылдана алмайды.
Өкіл өзі өкілі болып табылатын немесе болған ұйым органдарының отырыстары барысында қабылданатын (қабылданған) нәтижелер мен шешімдер үшін жауапты болмайды.

5) присутствует на общем собрании акционеров (участников) организации, в которой он является представителем, в качестве наблюдателя без права голоса и выражения мнения по вопросам повестки дня общего собрания акционеров (участников).
6. Представитель имеет право:
1) запрашивать у организации, в которой он является представителем, и (или) их должностных лиц в устной и письменной форме сведения и документы, в том числе финансовую отчетность и материалы заседаний (включая проведенных заочно) органов, в целях выполнения возложенных на него функций;
2) иметь доступ к автоматизированным системам и базам данных без возможности исправления данных (в режиме просмотра).
7. Представитель обязан:
1) информировать уполномоченный орган о непредставлении или несвоевременном представлении организацией, в которой он является представителем, запрашиваемых им сведений и документов, фактах воспрепятствования выполнению представителем уполномоченного органа своих функций, подкупа, угрозы или оказания иного неправомерного воздействия на него со стороны данных организаций;
2) выполнять иные функции по поручению уполномоченного органа по вопросам, указанным в решении уполномоченного органа о направлении своего представителя в организацию, указанную в части первой пункта 1 настоящей статьи.
8. Организации, указанные в части первой пункта 1 настоящей статьи, обязаны:
1) оказывать содействие представителю в выполнении его функций;
2) обеспечивать возможность полного и своевременного предоставления информации представителю должностными лицами и работниками организаций, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, и доступ ко всем источникам информации;
3) в день получения запроса от представителя либо в сроки, установленные в запросе и согласованные с ними, представить все необходимые сведения и документы;
4) обеспечивать доступ к информации, касающейся их деятельности, в том числе к автоматизированным системам и базам данных без возможности исправления данных (в режиме просмотра);
5) обеспечивать представителя копиями документов, необходимых для выполнения возложенных на него функций.
9. Представитель несет ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления им контрольных и надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую, банковскую тайну, тайну пенсионных накоплений, страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан, в том числе и после прекращения работы в уполномоченном органе в течение трех лет.
В течение одного года после прекращения работы в уполномоченном органе представитель не может быть принят на работу в организацию, в которой он являлся представителем.
Представитель не несет ответственности за результаты и решения, принимаемые (принятые) в ходе заседаний органов организации, в которой он является или являлся представителем.

10. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
15-10-бап. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің мониторингі
1. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің мониторингін уәкілетті орган олардың Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан:
1) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есепті және акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекіту кезінде;
2) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің өз қызметі туралы ақпаратты ашуы бойынша жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің мониторингін уәкілетті орган мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттері ұсынатын ақпарат және өзге де ақпарат, оның ішінде ведомствоаралық және халықаралық ынтымақтастық шеңберінде алынған ақпарат негізінде жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің мониторингін жүргізу шеңберінде уәкілетті орган мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінен және олардың лауазымды адамдарынан мәліметтер мен құжаттарды, оның ішінде мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттері органдарының қаржылық есептілігін және отырыстарының (сырттай өткізілгендерді қоса алғанда) материалдарын жазбаша нысанда сұратуға құқылы.
Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттері уәкілетті орган сұратып отырған мәліметтер мен құжаттарды ол белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.";
14) мынадай мазмұндағы 2-2-тараумен толықтырылсын:
"2-2-тарау. Уәкілетті органның қызметкерлері
15-11-бап. Уәкілетті органның қызметкерлері лауазымдарының құрамы
Уәкілетті органда қызмет атқаратын мемлекеттік әкімшілік және азаматтық қызметшілерге жатпайтын адамдар уәкілетті органның қызметкерлері болып табылады.
Уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін республикалық бюджет есебінен ұсталатын барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Уәкілетті органның қызметкерлері лауазымдарының құрамына мына лауазымдар кіреді:

10. Требования настоящей статьи распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
Статья 15-10. Мониторинг эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг
1. Мониторинг эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом на предмет соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах:
1) при осуществлении государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг, утверждении отчета об итогах размещения или погашения негосударственных эмиссионных ценных бумаг и отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;
2) по раскрытию эмитентами негосударственных эмиссионных ценных бумаг информации о своей деятельности.
2. Мониторинг эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом на основе информации, предоставляемой эмитентами негосударственных эмиссионных ценных бумаг, и иной информации, в том числе полученной в рамках межведомственного и международного сотрудничества.
3. В рамках проведения мониторинга эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг уполномоченный орган вправе запрашивать у эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг и их должностных лиц в письменной форме сведения и документы, в том числе финансовую отчетность и материалы заседаний (включая проведенных заочно) органов эмитентов негосударственных эмиссионных ценных бумаг.
Эмитенты негосударственных эмиссионных ценных бумаг обязаны представить запрашиваемые уполномоченным органом сведения и документы в установленные им сроки.";
14) дополнить главой 2-2 следующего содержания:
"Глава 2-2. Работники уполномоченного органа
Статья 15-11. Состав должностей работников уполномоченного органа
Работниками уполномоченного органа являются лица, не относящиеся к административным государственным и гражданским служащим, занимающие должности в уполномоченном органе.
Оплата труда работников уполномоченного органа производится за счет средств республиканского бюджета, в соответствии с единой системой оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет республиканского бюджета, утверждаемой Правительством Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
В состав должностей работников уполномоченного органа входят должности:

1) мемлекеттік саяси қызметшілер;
2) уәкілетті органның қызметшілері;
3) уәкілетті органның техникалық қызметшілері.
Уәкілетті органның қызметшілері мемлекеттік қызметшілерге жатпайтын, уәкілетті органда мемлекеттің міндеттері мен функцияларын іске асыруға бағытталған лауазымдық өкілеттіктерді жүзеге асыратын адамдар болып табылады.
Лауазымдық өкілеттіктер деп уәкілетті органның алдында тұрған мақсаттар мен міндеттерге сай келетін уәкілетті орган қызметшілерінің нақты мемлекеттік лауазымында көзделген құқықтар мен міндеттер түсініледі.
Уәкілетті органның қызметшілері лауазымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Уәкілетті органға қызмет көрсету және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі еңбек міндеттерін орындайтын азаматтық қызметшілерге жатпайтын адамдар уәкілетті органның техникалық қызметшілері болып табылады.
Уәкілетті органның Төрағасы техникалық қызметшілер лауазымдарының тізбесін бекітеді.
Уәкілетті орган қызметкерлерінің еңбегі осы Заңда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде және уәкілетті органның актілерінде белгіленген ерекшеліктерімен Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде реттеледі.
15-12-бап. Уәкілетті органның қызметшілерімен еңбек шартын тоқтату
Уәкілетті органның қызметшілерімен еңбек шартын тоқтату мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген жағдайларда;
2) олардың уәкілетті органда болу мерзімін жыл сайын ұзарту құқығымен Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуі;
3) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының сақталуы тұрғысынан арнайы тексерудің теріс нәтижелері;
4) өзінің табысы мен мүлкі туралы әдейі жалған мәліметтер ұсыну;
5) осы Заңда және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы міндеттер мен шектеулерді сақтамау;
6) инвестициялық қорлардың тиесілі пайларын, коммерциялық ұйымдардың облигацияларын және акцияларын сенімгерлік басқаруға бермегенде;
7) уәкілетті органға кірген кезде жұмысқа қабылдаудан бас тарту үшін негіз болуы мүмкін көрінеу жалған құжаттарды немесе мәліметтерді ұсыну;
8) аттестаттаудың теріс нәтижелері;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де негіздер бойынша тоқтатылады.
Қызметкерлердің саны немесе штатының қысқаруы негізінде еңбек шартын бұзу кезінде уәкілетті органның қысқаратын лауазымын атқаратын қызметшісіне кемінде үш жыл өтілі бар болған жағдайда төрт орташа айлық жалақы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.

1) политических государственных служащих;
2) служащих уполномоченного органа;
3) технических служащих уполномоченного органа.
Служащими уполномоченного органа являются лица, не относящиеся к государственным служащим, осуществляющие должностные полномочия в уполномоченном органе, направленные на реализацию задач и функций государства.
Под должностными полномочиями понимаются права и обязанности, предусмотренные конкретной государственной должностью служащих уполномоченного органа, отвечающей целям и задачам, стоящим перед уполномоченным органом.
Перечень должностей служащих уполномоченного органа утверждается Президентом Республики Казахстан.
Техническими служащими уполномоченного органа являются лица, не относящиеся к гражданским служащим, выполняющие трудовые обязанности по обслуживанию и обеспечению функционирования уполномоченного органа.
Перечень должностей технических служащих утверждается Председателем уполномоченного органа.
Труд работников уполномоченного органа регулируется Трудовым кодексом Республики Казахстан с особенностями, установленными настоящим Законом, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и актами уполномоченного органа.
Статья 15-12. Прекращение трудового договора со служащими уполномоченного органа
Прекращение трудового договора со служащими уполномоченного органа производится по следующим основаниям:
1) предусмотренным Трудовым кодексом Республики Казахстан;
2) достижения пенсионного возраста, установленного законом Республики Казахстан, с правом ежегодного продления срока их пребывания в уполномоченном органе;
3) отрицательных результатов специальной проверки на предмет соблюдения антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
4) представления заведомо ложных сведений о его доходах и имуществе;
5) несоблюдения антикоррупционных обязанностей и ограничений, установленных настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
6) непередачи в доверительное управление принадлежащих паев инвестиционных фондов, облигаций и акций коммерческих организаций;
7) представления при поступлении в уполномоченный орган заведомо ложных документов или сведений, которые могли являться основаниями для отказа в приеме на работу;
8) отрицательных результатов аттестации;
9) иным основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан.
При расторжении трудового договора по основанию сокращения численности или штата работников уполномоченного органа служащему уполномоченного органа, занимающему сокращаемую должность, производится выплата выходного пособия в размере четырех среднемесячных заработных плат при наличии стажа работы не менее трех лет.

15-13-бап. Уәкілетті орган қызметшілерінің құқықтары мен міндеттері
1. Уәкілетті органның қызметшілері:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының Конституциясымен және Еңбек кодексімен кепілдік берілетін құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;
2) өз өкілеттіктері шегінде мәселелерді қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға қатысуға, оларды тиісті органдар мен лауазымды адамдардың орындауын талап етуге;
3) лауазымдық міндеттерін атқару үшін қажетті ақпарат пен материалдарды белгіленген тәртіппен алуға;
4) лауазымдық міндеттерін атқару үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен ұйымдарға баруға;
5) басшыдан уәкілетті орган қызметшілерінің атқаратын лауазымына сәйкес лауазымдық өкілеттіктерінің міндеттері мен көлемін дәл айқындауды талап етуге;
6) жеке басының қадір-қасиетін құрметтеуге, басшылар, өзге де жеке және лауазымды адамдар тарапынан өзіне әділ және құрметпен қарауына;
7) республикалық бюджет қаражаты есебінен оқытуға және біліктілігін арттыруға;
8) өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне қатысты материалдармен кедергісіз танысуға және қажет болған жағдайда жеке түсініктемелер беруге;
9) біліктілігі, қабілеті, өзінің лауазымдық өкілеттіктерін адал орындауы ескеріле отырып лауазымы бойынша жоғарылауға;
10) қызметшінің пікірі бойынша, негізсіз айыптаулар болған кезде қызметтік тексеруді талап етуге;
11) педагогикалық, ғылыми және өзге де шығармашылық қызметпен айналысуға құқығы бар.
2. Уәкілетті органның қызметшілері:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын сақтауға;
2) уәкілетті органның актісінде айқындалған тәртіппен ант беруге;
3) жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сақтауды және қорғауды қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарауға, олар бойынша қажетті шаралар қабылдауға;
4) өздеріне берілген құқықтар шегінде және лауазымдық міндеттеріне сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыруға;
5) басшылардың бұйрықтары мен өкімдерін, жоғары тұрған органдар мен лауазымды адамдардың өз өкілеттігі шегінде шығарған шешімдері мен нұсқауларын орындауға;
6) лауазымдық міндеттерін атқару кезінде алатын, жеке тұлғалардың жеке өмірін, ар-намысы мен қадір-қасиетін қозғайтын мәліметтерді құпия сақтауға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардан осындай ақпарат беруді талап етпеуге;
7) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге;
8) өздеріне мәлім болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы басшылықтың назарына немесе құқық қорғау органдарына дереу хабарлауға;

Статья 15-13. Права и обязанности служащих уполномоченного органа
1. Служащие уполномоченного органа имеют право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются гражданам Республики Казахстан Конституцией и Трудовым кодексом Республики Казахстан;
2) участвовать в пределах своих полномочий в рассмотрении вопросов и принятии по ним решений, требовать их исполнения соответствующими органами и должностными лицами;
3) получать в установленном порядке информацию и материалы, необходимые для исполнения должностных обязанностей;
4) посещать организации в установленном законами Республики Казахстан порядке для исполнения должностных обязанностей;
5) требовать от руководителя точного определения задач и объема должностных полномочий в соответствии с должностью, занимаемой служащими уполномоченного органа;
6) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны руководителей, иных физических и должностных лиц;
7) на обучение и повышение квалификации за счет средств республиканского бюджета;
8) беспрепятственно знакомиться с материалами, которые касаются их должностных полномочий, и при необходимости давать личные объяснения;
9) на продвижение по должности с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих должностных полномочий;
10) требовать служебного расследования при наличии безосновательных, по мнению служащего, обвинений;
11) заниматься педагогической, научной и иной творческой деятельностью.
2. Служащие уполномоченного органа обязаны:
1) соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан;
2) приносить присягу в порядке, определенном актом уполномоченного органа;
3) обеспечивать соблюдение и защиту прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц, рассматривать в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, обращения физических и юридических лиц, принимать по ним необходимые меры;
4) осуществлять полномочия в пределах предоставленных им прав и в соответствии с должностными обязанностями;
5) выполнять приказы и распоряжения руководителей, решения и указания вышестоящих органов и должностных лиц, изданные в пределах их полномочий;
6) сохранять в тайне получаемые при исполнении должностных обязанностей сведения, затрагивающие личную жизнь, честь и достоинство физических лиц, и не требовать от них предоставления такой информации, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) обеспечивать сохранность государственной собственности;
8) незамедлительно доводить до сведения руководства или до правоохранительных органов о ставших им известными случаях коррупционных правонарушений;

9) лауазымдық өкілеттіктерін тиімді орындау үшін өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыруға;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қызметтік, коммерциялық, банктік құпияны, сақтандыру, зейнетақы жинақтарының құпиясын және автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйелермен (олар қолжетімді болған жағдайда) жұмыс істеген кезде алынған ақпаратты қоса алғанда, өзінің лауазымдық өкілеттіктерін орындаған кезде алынған, жеткізгіштердің кез келген түрлерінде қабылдау үшін қолжетімді кез келген нысандағы өзге де ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеуге;
11) уәкілетті органның қызметшісі лауазымына орналасқан күннен бастап бір ай мерзімде сенімгерлік басқаруға беруге және уәкілетті органның кадр қызметіне инвестициялық қорлардың тиесілі пайларын, коммерциялық ұйымдардың облигациялары мен акцияларын сенімгерлік басқаруға арналған нотариат куәландырған шарттың көшірмесін ұсынуға міндетті.
3. Уәкілетті органның қызметшілері инвестициялық қорлардың пайларын, облигацияларды, коммерциялық ұйымдардың акцияларын сатып алуға құқылы емес.
4. Уәкілетті органның қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне байланысты тексерілетін субъектілердің қызметін тексерулерді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және әділ орындауға кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жайлар, оның ішінде:
1) тексерілетін субъектілердің басшы қызметкерлері болып табылатын жақын туыстары (жекжаттары), жұбайлары;
2) тексерілетін субъектілерде жұмыс істейтін жақын туыстары немесе жұбайлары;
3) тексерілетін субъектілерден алынған қарыздар және тексерілетін субъектілер алдындағы өзге де мүліктік міндеттемелер туралы жоғары тұрған басшылыққа дереу хабарлауға міндетті.
15-14-бап. Уәкілетті орган қызметкерлерінің жауапкершілігі
1. Уәкілетті органның қызметшілері мен техникалық қызметшілері жүктелген міндеттер мен еңбек тәртібін орындамағаны және тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жауаптылықта болады.
2. Тәртіптік жазаны:
1) уәкілетті органның тәртіптік жауаптылыққа тартылатын қызметшісін лауазымға тағайындауға және лауазымынан босатуға құқығы бар лауазымды адам қолданады;
2) дәл сол теріс қылық үшін қайталап қолдануға болмайды;
3) уәкілетті органның актісінде айқындалатын тәртіппен қолданады.
3. Уәкілетті органның тәртіптік теріс қылыққа жол берген қызметшілерін, оны қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға құқығы бар лауазымды адам, белгіленген тәртіппен жауапкершілік туралы мәселе шешілгенге дейін, лауазымдық міндеттерін атқарудан уақытша шеттетуі мүмкін.

9) повышать свой профессиональный уровень и квалификацию для эффективного исполнения должностных полномочий;
10) не разглашать третьим лицам служебную, коммерческую, банковскую тайну, тайну страхования, пенсионных накоплений и иную информацию в любой доступной для восприятия форме на любых видах носителей, полученную при исполнении своих должностных полномочий, включая информацию, полученную при работе с автоматизированными информационными подсистемами (при наличии доступа к ним), за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
11) в месячный срок с даты занятия должности служащего уполномоченного органа передать в доверительное управление и представить в кадровую службу уполномоченного органа копию нотариально удостоверенного договора на доверительное управление принадлежащих паев инвестиционных фондов, облигаций и акций коммерческих организаций.
3. Служащие уполномоченного органа не вправе приобретать паи инвестиционных фондов, облигации, акции коммерческих организаций.
4. Служащие уполномоченного органа в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности проверяемых субъектов обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:
1) близких родственниках (свойственниках), супругах, являющихся руководящими работниками проверяемых субъектов;
2) близких родственниках или супругах, работающих в проверяемых субъектах;
3) полученных в проверяемых субъектах займах и иных имущественных обязательствах перед проверяемыми субъектами.
Статья 15-14. Ответственность работников уполномоченного органа
1. За неисполнение и ненадлежащее исполнение возложенных обязанностей и трудовой дисциплины служащие и технические служащие уполномоченного органа несут ответственность в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
2. Дисциплинарное взыскание:
1) налагается должностным лицом, имеющим право назначения на должность и освобождения от должности служащего уполномоченного органа, привлекаемого к дисциплинарной ответственности;
2) не может быть наложено повторно за один и тот же проступок;
3) налагается в порядке, определяемом актом уполномоченного органа.
3. Служащие уполномоченного органа, допустившие дисциплинарный проступок, могут быть временно отстранены от исполнения должностных обязанностей должностным лицом, имеющим право его назначения на должность и освобождения от должности, до решения вопроса об ответственности в установленном порядке.

4. Уәкілетті органның қызметшілері мен техникалық қызметшілері тәртіптік жауаптылыққа тартуға байланысты барлық материалдармен міндетті түрде таныстырылуға тиіс, оларға қызметтік тексеру рәсіміне жеке қатысуға құқық беріледі.
5. Уәкілетті органның іс-әрекеттері мен шешімдеріне уәкілетті органның жауаптылыққа тартылатын қызметшілері мен техникалық қызметшілері сотқа шағымдана алады.
6. Уәкілетті органның қызметшілері мен техникалық қызметшілері қылмыстық және өзге де құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерде және тәртіппен тиісінше қылмыстық, әкімшілік, материалдық жауаптылықта болады.
7. Уәкілетті орган уәкілетті органға жүктелген функцияларды жүзеге асыру мақсатында, оның ішінде олардың уақытша әкімшіліктер мен екінші деңгейдегі банктердің тарату комиссиялары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мүшелерінің міндеттерін атқару кезеңіне әрекеттерге (әрекетсіздікке) шешімдер қабылдауға байланысты оларға қарсы талап-арыздар берілген жағдайда, өз қызметкерлерін, Басқарма мүшелерін және олар тартқан адамдарды қоса алғанда, бұрынғы қызметкерлері мен Басқарма мүшелерін құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.
15-15-бап. Уәкілетті орган қызметкерлерінің демалыстары
1. Уәкілетті органның қызметкерлеріне сауықтыру үшін екі лауазымдық жалақы мөлшерінде жәрдемақы төлене отырып, ұзақтығы күнтізбелік отыз күн жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы беріледі.
Уәкілетті органның қызметкерлеріне жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы бірінші және келесі жылдары үшін тараптардың келісімі бойынша жұмыс жылының кез келген уақытында беріледі.
2. Уәкілетті орган қызметкерлерінің қалауы бойынша жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы оларға бөлініп берілуі мүмкін. Бұл ретте ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының бір бөлігінің демалыс ұзақтығы кемінде күнтізбелік екі аптадан кем болмауы тиіс.
3. Уәкілетті органның қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен, оның ішінде оны жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқыған жағдайда жалақысы сақталмайтын демалыс берілуі мүмкін.
15-16-бап. Уәкілетті органның қызметкерлеріне іссапарлар кезіндегі кепілдіктер мен өтемақылар
1. Уәкілетті органның қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қызметтік, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарларға баруға шығыстар өтеледі.
2. Уәкілетті органның іссапарға жіберілген қызметкерлері іссапардың бүкіл уақыты ішінде жұмыс орны (лауазымы) мен орташа жалақысы сақталады.

4. Служащие и технические служащие уполномоченного органа должны быть в обязательном порядке ознакомлены со всеми материалами, связанными с привлечением к дисциплинарной ответственности, им предоставляется право лично участвовать в процедуре служебного расследования.
5. Действия и решения уполномоченного органа могут быть обжалованы привлекаемыми к ответственности служащими и техническими служащими уполномоченного органа в суд.
6. Служащие и технические служащие уполномоченного органа в случае совершения ими уголовных и иных правонарушений несут соответственно уголовную, административную, материальную ответственность на основаниях и в порядке, установленных законами Республики Казахстан.
7. Уполномоченный орган обеспечивает правовую защиту своих работников, членов Правления, включая бывших работников и членов Правления, и привлеченных им лиц в случае подачи против них исков в связи с действиями (бездействием), принятием решений в целях осуществления возложенных на уполномоченный орган функций, в том числе в период исполнения ими обязанностей членов временных администраций и ликвидационных комиссий банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций.
Статья 15-15. Отпуска работников уполномоченного органа
1. Работникам уполномоченного органа предоставляется оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью тридцать календарных дней с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск работникам уполномоченного органа за первый и последующие годы работы по соглашению сторон предоставляется в любое время рабочего года.
2. По желанию работников уполномоченного органа ежегодные оплачиваемые трудовые отпуска могут предоставляться им по частям. При этом одна из частей оплачиваемого ежегодного трудового отпуска должна быть не менее двух календарных недель продолжительности отпуска.
3. Работникам уполномоченного органа может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан, в том числе в случае его обучения в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования.
Статья 15-16. Гарантии и компенсации работникам уполномоченного органа при командировках
1. Работникам уполномоченного органа возмещаются расходы на служебные командировки, в том числе и в иностранные государства, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. За командированными работниками уполномоченного органа сохраняются в течение всего времени командировки место работы (должность) и средняя заработная плата.

15-17-бап. Уәкілетті органның қызметін тексеру
Уәкілетті органның қызметін тексеруді кез келген мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе тапсырмасы бойынша ғана жүзеге асырады.";
15) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Уәкілетті органды қайта ұйымдастыру және тарату
Уәкілетті органды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
30. "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж. № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІV, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат):
5-баптың 2-тармағында:
"мемлекеттік" деген сөзден кейін "бақылау және" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж, № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат):
1) 5-бапта:
2-тармақтың 12) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - Ұлттық Банк)" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"мемлекеттік" деген сөзден кейін "бақылау және" деген сөздермен толықтырылсын;
"Ұлттық Банк" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде "Ұлттық Банкте" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк)" деген сөздермен ауыстырылсын;

Статья 15-17. Проверка деятельности уполномоченного органа
Проверка деятельности уполномоченного органа любыми государственными органами осуществляется только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан.";
15) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Реорганизация и упразднение уполномоченного органа
Реорганизация и упразднение уполномоченного органа осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
30. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2011 г., № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2018 г., № 1, ст. 4):
в пункте 2 статьи 5:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
31. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41):
1) в статье 5:
в подпункте 12) пункта 2 слова "представляют Национальному Банку Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)" заменить словами "представляет уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 4:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части первой пункта 2 статьи 12 слова "Национальном Банке" заменить словами "Национальном Банке Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)";

3) 17-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде "Ұлттық Банктің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
32. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 6, 44-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат):
7-баптың 4-2) тармақшасы алып тасталсын.
33. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
5) тармақшада "микроқаржы ұйымына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшада "жазбаша" деген сөз алып тасталсын;
17) тармақшада "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-1-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;

3) в части второй пункта 2 статьи 17 слова "Национального Банка" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
32. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 15, ст. 71; 2011 г., № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 19-І, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 12, ст. 34; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 1, ст. 4):
подпункт 4-2) статьи 7 исключить.
33. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 10, ст. 52; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 года):
1) в статье 1:
в подпункте 5) слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность";
в подпункте 13) слово "письменное" исключить;
в подпункте 17) слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 2-1 статьи 2:
слова ""О Национальном Банке Республики Казахстан"" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций"";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";

3) 5-бапта:
тақырыбында "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне кредиттік бюролардың ақпарат пен мәліметтерді беру тізбесі, нысаны, сондай-ақ мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
4) 6-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлігінде "микроқаржы ұйымына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде "банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға, микроқаржы ұйымына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-3-тармақта:
бірінші бөлігінде "микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде "микроқаржы ұйымына" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 17-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өз қызметі туралы мәліметтерді және тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін есептілікті ұсынуға;";
7) 18-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 20-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 24-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацында "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар," деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармағында "микроқаржы ұйымдарынан" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 25-баптың 1-тармағында "жазбаша түрде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 29-баптың 3-1-тармағында:
"жеткізгіште" деген сөзден кейін "немесе электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мына мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиттік тарих субъектісінің банктік қарыз шартын жасасу кезінде алынған кредиттік есепті беру туралы келісімін кредиттік есептерді алушылар тиісті шарттың қолданылуы аяқталған күннен бастап кемінде бес жыл, бірақ кредиттік тарих субъектісінің келісімін алған күннен бастап кемінде он жыл сақтауға тиіс.".

3) в статье 5:
заголовок после слова "органа" дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
подпункт 5) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы, а также сроки и порядок представления кредитными бюро информации и сведений в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
4) в части второй пункта 1 статьи 6 слова "уполномоченному органу" заменить словами "Национальному Банку Республики Казахстан"
5) в статье 11:
в пункте 1:
в части первой слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность";
в части второй слова "банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность";
в пункте 1-3:
в части первой слова "микрофинансовая организация" заменить словами "организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность";
в части второй слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность";
6) подпункт 7) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"7) представлять в Национальный Банк Республики Казахстан сведения о своей деятельности и отчетность, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию уполномоченным органом;";
7) в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 слова "микрофинансовые организации" заменить словами "организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность";
8) в подпункте 1) пункта 1 статьи 20 слова "микрофинансовые организации" заменить словами "организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность";
9) в статье 24:
в абзаце первом части первой пункта 1 слова "микрофинансовыми организациями" заменить словами "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность,";
в пункте 1-1 слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
10) в пункте 1 статьи 25 слова "в письменном виде" заменить словами "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
11) в пункте 3-1 статьи 29:
после слова "носителе" дополнить словами "или в электронной форме";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Согласие субъекта кредитной истории о выдаче кредитного отчета, полученное при заключении договора банковского займа, договора о предоставлении микрокредита, должно храниться получателями кредитных отчетов не менее пяти лет со дня окончания действия соответствующего договора, но не менее десяти лет с даты получения согласия субъекта кредитной истории.".

34. "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) 1-баптың 20) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде "Акционерлік" деген сөз "Егер акционерлік инвестициялық қор және осы басқарушы компания бір-біріне қатысты үлестес болып табылған жағдайда акционерлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 37-баптың 6-тармағының екінші бөлігі "және негізгі қызмет түрі жылжымайтын мүлік қорларының активтері есебінен сатып алынған жылжымайтын мүлікке қызмет көрсету болып табылатын еншілес ұйымдарды құру бөлігінде жылжымайтын мүлік қорларына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 41-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "өзіне" деген сөз "қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен жасалған мәмілелерді қоспағанда, өзiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 7-баптың 1-тармағында:
"қадағалауды" деген сөзден кейін "және бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-1-бапта:
2-тармақ "алмасу тәртібі" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігі "қойылатын талаптарды" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын.

34. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 4-5, ст. 24; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 50; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) в подпункте 20) статьи 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части второй пункта 1 статьи 7 после слов "аудиторской организацией" дополнить словами "в случае, если акционерный инвестиционный фонд и данная управляющая компания являются аффилированными по отношению друг к другу";
3) часть вторую пункта 6 статьи 37 дополнить словами "и фонды недвижимости в части создания дочерних организаций, основным видом деятельности которых является обслуживание недвижимого имущества, приобретенного за счет активов фондов недвижимости";
4) подпункт 4) пункта 1 статьи 41 дополнить словами ", за исключением сделок, заключенных в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов".
35. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 9, ст. 44; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в пункте 1 статьи 7:
после слова "надзор" дополнить словами "и контроль";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в статье 8-1:
пункт 2 дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
часть третью пункта 3 дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".

36. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 152-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-баптың 1-тармағында:
"мемлекеттік" деген сөзден кейін "бақылау мен" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 17-1-баптың 5-тармағында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-баптың 1-тармағының он бірінші бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 23-баптың 5-тармағында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
37. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 6-баптың 2-тармағында:
"мемлекеттік" деген сөзден кейін "бақылау мен" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

36. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 152; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в пункте 1 статьи 4:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 5 статьи 17-1 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
3) в части одиннадцатой пункта 1 статьи 19 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в пункте 5 статьи 23 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
37. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст. 90; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в пункте 2 статьи 6:
после слова "Государственный" дополнить словами "контроль и";
слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

2) 7-1-бапта:
2-тармақ "алмасу тәртібі" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігі "қойылатын талаптарды" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын.
38. "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 4, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
1-баптың 20) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
39. "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 13, 84-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат):
1-баптың 4) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
40. "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 90-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 21-22, 115-құжат; 2015 ж., № 8, 45- құжат; № 22-VI, 159- құжат):
1) кіріспеде "жеке тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", оның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган.";
3) 3-бапта:
тақырыбында "мақсаттары" деген сөз "мақсаты" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта "қатысушы банк мәжбүрлеп таратылған" деген сөздер "қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 4) тармақшасында "кепілдік берілген өтемді төлеуге арналған" деген сөздер алып тасталсын;

2) в статье 7-1:
пункт 2 дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
часть третью пункта 3 дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
38. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 4, ст. 23; 2007 г., № 2, ст. 18; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 4, ст. 7):
в подпункте 20) статьи 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
39. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 13, ст. 84; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124):
в подпункте 4) статьи 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
40. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 90; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 21-22, ст. 115; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159):
1) преамбулу после слов "физических лиц" дополнить словами ", в том числе субъектов индивидуального предпринимательства,";
2) подпункт 10) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"10) уполномоченный орган - государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
3) в статье 3:
в заголовке слово "Цели" заменить словом "Цель";
в пункте 1 слова "принудительной ликвидации банка-участника" заменить словами "лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
в подпункте 4) пункта 2 слова ", предназначенного для выплаты гарантийного возмещения" исключить;

4) 4-баптың 2-тармағында "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 5-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында "мәжбүрлеп таратылған" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
3) активтерін инвестициялайды;
4) арнайы резерв қалыптастырады;
5) конкурстық негізде агент банкті депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқарушы органы айқындаған тәртіпте таңдайды;";
6) 6-бапта:
1-тармақта "мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап" деген сөздер "қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшіне енген" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру туралы шешімінің күші жойылған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның осындай банктің депозиторларына кепілдік берілген өтемді төлеу жөніндегі міндеттемелері тоқтатылады.
Бұл ретте қатысушы банктің депозиторлардың алдындағы міндеттемелері міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым төлеген кепілдік берілген өтем сомасына азаяды.
Қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру туралы шешімінің күшінің жойылуына байланысты кепілдік берілген өтем жүзеге асырылмаған депозиторлардың алдындағы қатысушы банктің міндеттемелері осы Заңның 21-бабының 5-тармағына сәйкес кепілдік берілетін депозит сомасы мен қарама-қарсы талаптар сомасын есептеу нәтижелерін есепке ала отырып, сақталады.";
7) 7-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) қатысушы банктердің қосылу шартының талаптарын тиісінше орындауын талап етуге;";
"3-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен осы Заңның 8-1-бабына сәйкес, депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажет ақпараттарды алуға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктен, қатысушы банктің тарату комиссиясынан кепiлдiк берiлетiн депозиттер бойынша депозиторлардың тiзiмiн, сондай-ақ кепiлдiк берiлетiн депозиттер бойынша кепiлдiк берілген өтем есебін уақтылы беруін талап етуге;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

4) в пункте 2 статьи 4 слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
5) в статье 5:
в подпункте 2) пункта 1 слова "принудительной ликвидации банка-участника" заменить словами "лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
подпункты 3), 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) инвестирует активы;
4) формирует специальный резерв;
5) выбирает на конкурсной основе банк-агент в порядке, определенном органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
6) в статье 6:
в пункте 1 слова "со дня вступления в законную силу решения суда о его принудительной ликвидации" заменить словами "с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
в пункте 2:
слова "со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника" заменить словами "с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае отмены решения уполномоченного органа о лишении банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, обязательства организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по выплате гарантийного возмещения депозиторам такого банка прекращаются.
При этом обязательства банка-участника перед депозиторами уменьшаются на сумму гарантийного возмещения, выплаченного организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.
Обязательства банка-участника перед депозиторами, по которым не была осуществлена выплата гарантийного возмещения в связи с отменой решения уполномоченного органа о лишении банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, сохраняются с учетом результатов зачета суммы гарантируемого депозита и суммы встречных требований, проведенного в соответствии с пунктом 5 статьи 21 настоящего Закона.";
7) в статье 7:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 1-1) и 3-1) следующего содержания:
"1-1) требовать надлежащего исполнения банками-участниками условий договора присоединения;";
"3-1) получать от Национального Банка Республики Казахстан информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в соответствии со статьей 8-1 настоящего Закона;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) требовать своевременного представления от временной администрации, назначаемой в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, ликвидационной комиссии банка-участника списка депозиторов по гарантируемым депозитам, а также расчета гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

"10) уәкілетті органның қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айырылған қатысушы банктен осы банктің депозиторларына төленген кепілдік берілген өтем сомасын қайтаруды талап етуге құқылы.";
2-тармақта:
3) тармақшада "мәжбүрлеп таратылатын" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне осы Заңның 8-1-бабына сәйкес, депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажет ақпаратты беруге;
5-2) уәкілетті органға осы Заңның 9-бабына сәйкес міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажет ақпаратты беруге;";
6) тармақша "және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндірме жұмысын жүргізуге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасына және осы Заңның 13-бабы 2-тармағының 5) және 5-1) тармақшаларына сәйкес алынған мәліметтерді жария етпеуге міндетті.";
8) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өзара іс-қимыл жасау негіздері
1. Өз функцияларын тиiсiнше және уақтылы орындау мақсатында депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын басқа құпияларды құрайтын ақпаратты сұрайды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, оның сұратуы бойынша депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты ұсынады. Бұл ретте депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым алған мәліметтерді жария етпеуге тиіс.
2. Осы Заңда көзделген жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен қарыз алуға құқылы.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның активтерін инвестициялау тәртібін айқындайды.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым өз қызметін үйлестіреді, қабылданатын құжаттарды келіседі және депозиттерге міндетті кепілдік беру жөнінде өткізілетін іс-шаралар туралы бір-біріне ақпарат береді.";

"10) требовать от банка-участника, лишенного лицензии на проведение всех банковских операций, возврата суммы гарантийного возмещения, выплаченного депозиторам данного банка, в случае отмены решения уполномоченного органа о лишении банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
в пункте 2:
в подпункте 3) слова "принудительно ликвидируемого банка-участника" заменить словами "банка-участника, лишенного лицензии на проведение всех банковских операций,";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) представлять в Национальный Банк Республики Казахстан информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в соответствии со статьей 8-1 настоящего Закона;
5-2) представлять в уполномоченный орган информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в соответствии со статьей 9 настоящего Закона;";
подпункт 6) дополнить словами ", и проводить информационно-разъяснительную работу по вопросам системы обязательного гарантирования депозитов";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) не разглашать сведения, полученные в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи и подпунктами 5) и 5-1) пункта 2 статьи 13 настоящего Закона.";
8) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Основы взаимодействия Национального Банка Республики Казахстан и организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов
1. В целях надлежащего и своевременного выполнения своих функций организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, запрашивает у Национального Банка Республики Казахстан информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в том числе сведения, составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну, и представляет в Национальный Банк Республики Казахстан по его запросу информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов. При этом сведения, полученные организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, не подлежат разглашению.
2. В случае, предусмотренном настоящим Законом, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, вправе получать займы от Национального Банка Республики Казахстан.
3. Национальный Банк Республики Казахстан определяет порядок инвестирования активов организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.
4. Национальный Банк Республики Казахстан и организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, координируют свою деятельность, согласовывают принимаемые документы и информируют друг друга о проводимых мероприятиях по обязательному гарантированию депозитов.";

9) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беруді жүзеге асыратын ұйым өз функцияларын тиiсiнше және уақтылы орындау мақсатында уәкiлеттi органнан депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын басқа құпияларды құрайтын ақпаратты сұрайды және уәкілетті органға депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажет ақпаратты береді. Бұл ретте депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым алған мәліметтерді жария етпеуге тиіс.";
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
10) 11-баптың 2-тармағында:
2) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шарт мәні;";
10) 11-баптың 2-тармағында:
2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шарт мәні;";
"5) қатысушы банктің депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға өзінің міндеттері мен функцияларын, талаптар мен мерзімдерді орындау үшін қажетті мәліметтерді, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын басқа құпияны құрайтын мәліметтерді ұсыну тәртібі, сондай-ақ депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның оларды сақтау тәртібі;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның қатысушы банктердің шарт талаптарын орындау сәйкестігін белгілеу жөніндегі, оның ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымды басқару ұйымы айқындайтын, кепiлдiк берiлетiн депозиттер және кепілдік берілген өтем сомасы бойынша қатысушы банктің міндеттемелерін автоматтандырылған есептеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі;";
6) тармақшада "қатысушы банк мәжбүрлеп таратылған" деген сөздер "қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) уәкілетті органның қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым төлеген кепілдік берілген өтем сомасын қайтару тәртібі мен талаптары болуға тиіс.";
11) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған күннен бастап қатысушы банктің жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемесі тоқтатылады.";
12) 13-бапта:
2-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның сұрау салуы бойынша депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге ақпаратты, соның ішінде банктік және заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын мәліметті ұсынуға;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

9) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В целях надлежащего и своевременного выполнения своих функций организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, запрашивает у уполномоченного органа информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в том числе сведения, составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну, и представляет в уполномоченный орган по его запросу информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов. При этом сведения, полученные организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, не подлежат разглашению.";
пункты 3 и 4 исключить;
10) в пункте 2 статьи 11:
подпункты 2) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) предмет договора;";
"5) порядок, условия и сроки представления банком-участником сведений, необходимых организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, для выполнения своих задач и функций, в том числе сведений, составляющих банковскую и иную охраняемую законом тайну, а также порядок их хранения организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) порядок проведения организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, мероприятий по установлению соответствия выполнения банками-участниками требований договора, в том числе по автоматизированному учету обязательств банка-участника по гарантируемым депозитам и сумм гарантийного возмещения, определяемый органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
в подпункте 6) слова "принудительной ликвидации банка-участника" заменить словами "лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) порядок и условия возврата суммы гарантийного возмещения, выплаченной организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в случае отмены решения уполномоченного органа о лишении банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
11) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"3. С даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций обязательства банка-участника по уплате взносов прекращаются.";
12) в статье 13:
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) представлять по запросу организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, иную информацию, необходимую для обеспечения функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, в том числе сведения, составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) уәкілетті органның қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру туралы шешімінің күші жойылған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым төлеген кепілдік берілген өтем сомасын қосылу шартында көзделген тәртіппен қайтаруға міндетті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшілік қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға кепілдік берілетін депозиттер бойынша депозиторлардың тізімін, сондай-ақ депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемнің қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған күнге жасалған есептерін табыс етуге міндетті.";
13) 15-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "не барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қатысушы банктің осы Заңның 13-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген міндетті орындамауы негіз болып табылады.";
2-тармақта:
1) тармақша "лицензиясынан" деген сөзден кейін "не барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "немесе тарату" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қатысушы банк осы Заңның 13-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген міндеттерді орындамаған кезде - депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымды басқару органы шешім қабылдаған күннен бастап депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінен шығарылуға тиіс.";
4-тармақтың үшінші бөлігінде (қатысушы банкті мәжбүрлеп тарату жағдайынан басқа) және 4) тармақшасында" деген сөздер "4) және 5) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 17-бапта:
"мәжбүрлеп таратылған" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"олар бойынша есептелген сыйақысыз", "және (немесе) салым құжаттарымен" деген сөздер алып тасталсын;
15) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Кепілдік берілген өтем
1. Қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айрылған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым депозиторларға кепілдік берілетін депозиттер бойынша сыйақыны мынадай:
ұлттық валютадағы жинақ салымдары (депозиттері) бойынша - он бес миллион теңгеден аспайтын;
ұлттық валютадағы өзге де депозиттер бойынша - он миллион теңгеден аспайтын;
шетел валютасындағы депозиттер бойынша – бес миллион теңгеден аспайтын қалдық сомасында кепілдік берілген өтем төлейді.
Қатысушы банкте депозитордың түрі мен валюта бойынша әртүрлі бірнеше кепілдік берілген депозиті болған кезде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым олар бойынша он бес миллион теңгеден аспайтын сомада жиынтық кепілдік берілген өтемді төлейді.

"7) в случае отмены решения уполномоченного органа о лишении банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций возвратить сумму гарантийного возмещения, выплаченную организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в порядке, предусмотренном договором присоединения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Временная администрация, назначаемая в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, обязана в течение двадцати пяти рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций представить организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, список депозиторов по гарантируемым депозитам, а также расчет гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам, составленные на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
13) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами "либо лицензии на проведение всех банковских операций";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) неисполнение банком-участником обязанности, предусмотренной подпунктом 7) пункта 2 статьи 13 настоящего Закона.";
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "физических лиц" дополнить словами "либо лицензии на проведение всех банковских операций";
в подпункте 2) слова "или ликвидации" исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) при неисполнении банком-участником обязанности, предусмотренной подпунктом 7) пункта 2 статьи 13 настоящего Закона, - с даты принятия решения органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирования депозитов.";
в части третьей пункта 4 слова "(кроме случая принудительной ликвидации банка-участника) и 4)" заменить словами ", 4) и 5)";
14) в статье 17:
слова "его принудительной ликвидации" заменить словами "лишения его лицензии на проведение всех банковских операций";
слова "без начисленного по ним вознаграждения", "и (или) вкладными документами" исключить;
15) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Гарантийное возмещение
1. В случае лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, выплачивает депозиторам по гарантируемым депозитам гарантийное возмещение в сумме остатков:
по сберегательным вкладам (депозитам) в национальной валюте - не более пятнадцати миллионов тенге;
по иным депозитам в национальной валюте - не более десяти миллионов тенге;
по депозитам в иностранной валюте - не более пяти миллионов тенге.
При наличии у депозитора в банке-участнике нескольких гарантируемых депозитов, различных по видам и валюте, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, выплачивает по ним совокупное гарантийное возмещение в сумме, не превышающей пятнадцати миллионов тенге.

2. Кепілдік берілген депозиттер бойынша кепілдік берілген өтем Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемді есептеу үшін валюта айырбастаудың қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айрылған күнге айқындалған нарықтық бағамы қолданылады.";
16) 19-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
17) 20-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде" деген сөздер "депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "агент банкке" деген сөзден кейін "немесе конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімдер болмаған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 21-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қазақ және орыс тілдерінде таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау арқылы қатысушы банкті кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыратын агент банктің (агент банктердің) атауын көрсете отырып, кепілдік берілген өтемді төлеудің басталғаны, төлеу кезеңі мен орны (орындары) туралы не осы Заңның 23-бабында көзделген жағдайда, кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімін кейінге қалдыру туралы хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
Кепілдік берілген өтемді төлеудің басталған күні депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым хабарландыру жариялаған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
2. Агент банк кепілдік берілген өтемді агент банк арқылы кепілдік берілген өтемнің төленгендігі туралы келісімнің қолданылу мерзімі ішінде жүзеге асырады.
Кепілдік берілген өтемді агент банк арқылы төлеу туралы келісімді жасау тәртібін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымды басқару органы айқындайды.";
3-тармақта "мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банкке" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айрылған қатысушы банкке," деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Выплата гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам производится в национальной валюте Республики Казахстан. Для расчета гарантийного возмещения по депозитам в иностранной валюте используется рыночный курс обмена валют, определенный на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
16) пункт 4 статьи 19 исключить;
17) в статье 20:
в части второй пункта 1 слова "нормативным правовым актом уполномоченного органа" заменить словами "органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов";
пункт 2 после слов "банку-агенту," дополнить словами "или отсутствия конкурсных заявок на участие в конкурсе,";
18) в статье 21:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение тридцати рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций информирует путем публикации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках о дате начала выплаты гарантийного возмещения с указанием наименования банка-агента (банков-агентов) либо Национального оператора почты в случае невозможности выбора банка-агента), осуществляющего (осуществляющих) выплату гарантийного возмещения, периоде и месте (местах) выплаты либо об отсрочке начала выплаты гарантийного возмещения в случае, предусмотренном статьей 23 настоящего Закона.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Дата начала выплаты гарантийного возмещения не должна превышать пяти рабочих дней с даты публикации объявления организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Выплата гарантийного возмещения осуществляется банком-агентом (либо Национальным оператором почты) в течение срока действия соглашения о выплате через банк-агент (либо Национальный оператор почты) гарантийного возмещения.
Депозитор вправе в течение срока действия соглашения о выплате через банк-агент (либо Национальный оператор почты) обратиться с письменным заявлением о выплате ему гарантийного возмещения. Выплата гарантийного возмещения производится банком-агентом (либо Национальным оператором почты) только при представлении депозитором документа, удостоверяющего его личность.";
в пункте 3 слова "принудительно ликвидируемому банку-участнику" заменить словами "банку-участнику, лишенному лицензии на проведение всех банковских операций,";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Кепілдік берілген өтемді агент банк арқылы төлеу туралы келісімнің қолданылу мерзімі өткеннен кейін депозитор кепілдік берілген өтемді алу үшін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға өтініш жасауға құқылы.";
5-тармақта:
"мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банк" деген сөздер "барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айрылған қатысушы банк," деген сөздермен ауыстырылсын;
"айқындалады" деген сөзден кейін "қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айрылған күнінде" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 23-бапта:
бірінші бөлікте "уәкілетті органнан" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"органмен" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздермен толықтырылсын;
"қатысушы банктi мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшіне енген күннен бастап күнтiзбелiк" деген сөздер "қатысушы банктi барлық банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясынан айырған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-II, 68-құжат; № 24, 124-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат):
1) 1-баптың 7) тармақшасында "қызметінің ерекше түрі шетел валютасымен жасалатын айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын" деген сөздер "қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;";
2) 2-бапта:
3-тармақта "айрықша қызмет түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана қызметін жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;";
4-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдары бухгалтерлік есепті жүргізуді және бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті жасауды бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады.";

"4. По истечении срока действия соглашения о выплате через банк-агент гарантийного возмещения депозитор вправе обратиться за получением гарантийного возмещения в организацию, осуществляющую обязательное гарантирование депозитов.";
в пункте 5:
слова "принудительно ликвидируемый банк-участник" заменить словами "банк-участник, лишенный лицензии на проведение всех банковских операций,";
после слова "определяется" дополнить словами "на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций";
19) в статье 23:
в части первой слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
в части второй:
после слова "органом" дополнить словами "и Национальным Банком Республики Казахстан";
слова "календарных дней со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника" заменить словами "рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций".
41. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-II, ст. 68; № 24, ст. 124; № 10, ст. 32; № 14, ст. 44):
1) в подпункте 7) статьи 1 слова "исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой" заменить словами "осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой";
2) в статье 2:
в пункте 3 слова "исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой" заменить словами "осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой";
пункт 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан осуществляют ведение бухгалтерского учета и составление отчетности по данным бухгалтерского учета в соответствии c международными стандартами и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности.";

3) 8-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі "мүдделі ұйымдарға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 9-баптың екінші бөлігі "мүдделі ұйымның" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 19-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Қаржы ұйымдары (айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жылдық қаржылық есептерін, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдары есептерді қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімдерде ұсынады.";
4-1-тармақта ", еншілес ұйымдардың активтерінің құнсыздануы" деген сөздер алып тасталсын;";
6) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
"19-1-бап. Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілік ұсынуы
Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерінің филиалдары бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілікті қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген мерзімдерде ұсынады.";
7) 20-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржы ұйымдарында, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарында, Қазақстанның Даму Банкінде бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді оларға нормативтік құқықтық актілер мен әдістемелік ұсынымдарды қабылдау арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.";
6-тармақта:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржылық ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін:";
2) тармақшада "нормативтік" деген сөз алып тасталсын;

3) часть четвертую пункта 2 статьи 8 после слова "интереса" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
4) часть вторую статьи 9 после слова "интереса" дополнить словами ", филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан";
5) в статье 19:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Финансовые организации (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, представляют годовые финансовые отчеты в сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
в пункте 4-1 слова ", обесценения активов дочерних организаций" исключить;
6) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Представление отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан
Филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан представляют отчетность по данным бухгалтерского учета в сроки, установленные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
7) в статье 20:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в финансовых организациях, организациях, осуществляющих микрофинансовую деятельность, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, Банке развития Казахстана осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан посредством принятия нормативных правовых актов и методических рекомендаций к ним.";
в пункте 6:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) для финансовых организаций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность:";
в подпункте 2) слово "нормативные" исключить;

мынадай мазмұндағы 3-4) тармақшамен толықтырылсын:
"3-4) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдары үшін осы Заңның талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік мәселелері және бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептілігі жөніндегі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарын әзірлейді және бекітеді;";
4) тармақшада "қаржы ұйымдарының (айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер "қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың," деген сөздермен ауыстырылсын;
"7. Қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде (қызметін айырбастау пункттерін ашу арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарын сақтауына бақылауды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.".
42. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат, 122; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат):

дополнить подпунктом 3-4) следующего содержания:
"3-4) для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и отчетности по данным бухгалтерского учета филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, а также типовой план счетов бухгалтерского учета;";
в подпункте 4) слова "финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), микрофинансовыми организациями" заменить словами "юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой,";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Контроль за соблюдением финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.".
42. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 19, ст. 87; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 21, ст. 118, 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 22-І, ст. 140; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; 2017 г., № 4, ст. 7; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44):

"1) 3-бапта:
1-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;";
14) тармақша алып тасталсын;
3-тармақта "14)," деген цифрлар алып тасталсын;
"2) 4-баптың 2-тармағының 21) тармақшасында "ломбард" деген сөз "ломбардтармен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"3) 5-бапта:
3-1) тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға (кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарды қоспағанда) микрокредиттер қолма-қол ақшасыз нысанда берілген кезде, егер микрокредит сомасы республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің елу еселенген мөлшерінен аспайтын болса.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Іскерлік қатынастар қашықтықтан орнатылған жағдайда осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен жасалатын айырбастау операцияларына беретін лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), 2) (тауар биржаларын қоспағанда), 3), 4), 5) және
11) тармақшаларында көрсетілген қаржы мониторингі субъектілерінің клиенттерді тиісінше тексеруіне қойылатын талаптарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган уәкілетті органмен келісу бойынша белгілейді.";
4) 11-баптың 3-2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2. Осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), 2) (тауар биржаларын қоспағанда), 3), 4), 5) және 11) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингінің субъектілері үшін уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен жасалатын айырбастау операцияларына беретін лицензиясының негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалар бөлігінде), 6), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингінің субъектілері, сондай-ақ тауар биржалары үшін уәкілетті орган және тиісті мемлекеттік орган;

1) в статье 3:
в пункте 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность;";
подпункт 14) исключить;
в пункте 3 цифры "14)," исключить;
2) в подпункте 21) пункта 2 статьи 4 слово "ломбардных" заменить словом "ломбардами";
3) в статье 5:
пункт 3-1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при предоставлении организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, микрокредитов в безналичной форме, если сумма микрокредита не превышает ста пятидесяти тысяч тенге";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Требования к надлежащей проверке клиентов в случае дистанционного установления деловых отношений субъектами финансового мониторинга, указанными в подпунктах 1) (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), 2) (за исключением товарных бирж), 3), 4), 5) и 11) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, устанавливаются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по согласованию с уполномоченным органом.";
4) пункт 3-2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3-2. Требования к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма по видам субъектов финансового мониторинга устанавливаются:
уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по согласованию с уполномоченным органом для субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктами 1) (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), 2) (за исключением товарных бирж), 3), 4), 5) и 11) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона;
уполномоченным органом и соответствующим государственным органом для субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктами 1) (в части юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), 6), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, а также товарных бирж;

осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 7), 8), 13), 15), 16) және 18) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингінің субъектілері үшін уәкілетті орган;
осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1), 2) (тауар биржаларын қоспағанда), 3), 4), 5), 11) және 12) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингінің субъектілерін қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қаржы мониторингінің субъектілері үшін уәкілетті органмен келісу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитеті белгілейді.";
5) "16-баптың 13) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын.".
43. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат):
42-баптың бірінші бөлігінің 8) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
44. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-І, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170, 172-құжат; 2016 ж., № 7-І, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы, 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы:
215-баптың 4-тармағының үшінші бөлігіндегі ", бағалауды" деген сөз алып тасталсын.

уполномоченным органом для субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктами 7), 8), 13), 15), 16) и 18) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона;
Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг по согласованию с уполномоченным органом для субъектов финансового мониторинга, осуществляющих деятельность на территории Международного финансового центра "Астана", за исключением субъектов финансового мониторинга, указанных в подпунктах 1), 2) (за исключением товарных бирж), 3), 4), 5), 11) и 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона.";
5) в подпункте 13) статьи 16 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
43. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; № 16, ст. 56):
в подпункте 8) части первой статьи 42 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
44. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-І, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-І, ст. 99; № 19-II, ст. 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 145, 148; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 7-І, ст. 47; № 7-II, ст. 56; № 8-І, ст. 62; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 11, cт. 29; № 13, ст. 45; № 14, cт. 51, 54; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 15, ст. 47; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 23, ст. 91; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г., Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.:
в части третьей пункта 4 статьи 215 слово ", оценка" исключить.

45. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 94-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 16, 55-құжат):
15-бабының 1-тармағы мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге ықпал ететін мемлекеттік орган;".
46. "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 120-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Микроқаржылық қызмет туралы";
2) кіріспеде "микроқаржы ұйымдарының құқықтық жағдайының, құрылуының, қызметiнiң" деген сөздер "микроқаржы ұйымдарының, кредиттік серіктестіктердің және ломбардтардың құрылуының, құқықтық жағдайының, қызметiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-бапта:
бірінші абзацтағы "Осы Заңда" деген сөздер "Осы Заңның мақсаттары үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард;";
9) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-бапта:
тақырыбындағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

45. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 3; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 94; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118, 122; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-V, ст. 154, 156; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-І, ст. 50; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 16, ст. 56; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 16, ст. 55):
пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций - непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан государственный орган, содействующий обеспечению стабильности финансовой системы;".
46. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст. 120; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст. 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; 2019 г., № 2, ст. 6):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"О микрофинансовой деятельности";
2) в преамбуле слова "правового положения, создания, деятельности микрофинансовых организаций" заменить словами "создания микрофинансовых организаций, правового положения, деятельности микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и ломбардов";
3) в статье 1:
в абзаце первом слова "В настоящем Законе" заменить словами "Для целей настоящего Закона";
подпункт 4) исключить;
в подпункте 5) слова "микрофинансовой организацией" заменить словами "организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность,";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность - микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард, осуществляющие деятельность по предоставлению микрокредитов;";
в подпункте 9) слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
4) в статье 2:
в заголовке слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
в пункте 1 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. "Акционерлік қоғамдар туралы", "Шаруашылық серіктестіктері туралы" және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" және "Кредиттік серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының заңдары микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі - микроқаржы ұйымдары) осы Заңда реттелмеген бөлiгiнде қолданылады.";
4-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Микроқаржылық қызмет";
6) 3-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3, 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1.1. Микроқаржылық қызметке мыналар:
1) кредиттік серіктестіктердің өз қатысушыларына микрокредиттер беру жөніндегі қызметі;
2) ломбардтардың жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған жылжымалы мүлікті кепілге қоя отырып бір жылға дейінгі мерзімге республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сегіз мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде микрокредиттер беру жөніндегі қызметі;
3) микроқаржы ұйымдарының (кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарды қоспағанда) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қамтамасыз етумен немесе қамтамасыз етусіз республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде микрокредиттер беру жөніндегі қызметі жатады.
1-2. Микроқаржы ұйымдары осы баптың 1-1-тармағында көрсетілген қызметтен басқа мынадай операцияларды жүзеге асыруға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының резиденттерінен және бейрезиденттерінен қарыздарды тарту (кәсіпкерлік қызмет ретінде азаматтардан қарыз түрінде ақша тартуды қоспағанда);
2) облигациялар шығару;
3) меншікті активтерді бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына инвестициялау;
4) микрокредиттер беру жөніндегі қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызмет көрсету;
5) меншікті мүлікті мүліктік жалға (жалдауға) өткізу;
6) лизингтік қызметті жүзеге асыру;
7) ақпарат жеткізгіштерінің кез келген түрлерінде микроқаржы ұйымдары қызметінің мәселелері бойынша арнайы әдебиетті өткізу;
8) төлем агентінің және төлем субагентінің функцияларын жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдарының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру агенті ретінде сақтандыру шарттарын жасау;

"2. Законы Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О хозяйственных товариществах", "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и "О кредитных товариществах" распространяются на организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность (далее - микрофинансовые организации), в части, не урегулированной настоящим Законом.";
в пункте 4:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";
5) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Микрофинансовая деятельность";
6) в статье 3:
пункт 1 исключить;
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 следующего содержания:
"1-1. К микрофинансовой деятельности относится:
1) деятельность кредитных товариществ по предоставлению микрокредитов своим участникам;
2) деятельность ломбардов по предоставлению микрокредитов физическим лицам под залог движимого имущества, предназначенного для личного пользования, на срок до одного года, в размере, не превышающем восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) деятельность микрофинансовых организаций (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) по предоставлению микрокредитов физическим и (или) юридическим лицам с обеспечением либо без обеспечения в размере, не превышающем двадцатитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
1-2. Микрофинансовые организации помимо деятельности, указанной в пункте 1-1 настоящей статьи, вправе осуществлять следующие операции:
1) привлечение займов (за исключением привлечения денег в виде займа от граждан в качестве предпринимательской деятельности) от резидентов и нерезидентов Республики Казахстан;
2) выпуск облигаций;
3) инвестирование собственных активов в ценные бумаги и иные финансовые инструменты;
4) оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью по предоставлению микрокредитов;
5) сдача в имущественный наем (аренду) собственного имущества;
6) осуществление лизинговой деятельности;
7) реализация специальной литературы по вопросам деятельности микрофинансовых организаций на любых видах носителей информации;
8) осуществление функций платежного агента и платежного субагента;
9) заключение договоров страхования от имени и по поручению страховых организаций-резидентов Республики Казахстан в качестве страхового агента;

10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық ақша жүйесінің агенті функциясын жүзеге асыру;
11) факторингтік операциялар: төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушыдан төлемді талап ету құқықтарын иелену;
12) форфейтингтік операциялар (форфетирлеу): сатушыға айналымсыз вексельді сатып алу арқылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесіне ақы төлеу;
13) кепілдіктерді, кепілгерліктерді және ақшалай нысанда орындауды көздейтін өзге де міндеттемелерді беру.
1-3. Жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған жылжымалы мүлікті кепілге қоя отырып микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы құрамында бағалы металдар және асыл тастар бар зергерлік бұйымдарды есепке алуды, сақтауды және сатуды қосымша жүзеге асыруға құқылы.
1-4. Микроқаржы ұйымдарына осы Заңда көзделмеген өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Микроқаржы ұйымы микрокредиттерді уәкілетті орган белгілеген тәртіппен электрондық түрде беруге құқылы.";
4-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қарыз алушы үшін жақсарту жағдайларын қоспағанда, микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы шарттың талаптарын біржақты тәртіппен өзгертуге құқылы емес.
Осы тармақтың мақсаттарында мыналар:
тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) азайту жағына қарай өзгерту немесе толық жою;
микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту жағына қарай өзгерту қарыз алушы үшін микрокредит беру туралы шарттың талаптарын жақсарту деп түсініледі.
Микроқаржы ұйымы жақсарту талаптарын қолданған жағдайда микрокредит беру туралы шартта көзделген тәртіппен қарыз алушы микрокредит беру туралы шарт талаптарының өзгергені туралы хабардар етіледі.";
7) 4-бапта:
1-тармақта "жазбаша нысанда" деген сөздер "азаматтық заңнаманың мәміленің жазбаша нысанына қойылатын талаптарын ескере отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Микрокредит беру туралы шартты жасау тәртібі, оның ішінде микрокредит беру шартының мазмұнына, ресімделуіне, міндетті талаптарына қойылатын талаптар, микрокредитті өтеу кестесінің нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
3-1. Жеке тұлғамен республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің елу еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде күнтізбелік қырық бес күнге дейінгі мерзімге жасалған микрокредит беру туралы шарт бойынша, осы Заңның 5-бабының 1-тармағында белгіленген талап, шарт мынадай талаптарға сәйкес келгенде қолданылмайды:

10) осуществление функций агента системы электронных денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) факторинговые операции: приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа;
12) форфейтинговые операции (форфетирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца;
13) выдача гарантий, поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме.
1-3. Микрофинансовая организация, осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов физическим лицам под залог движимого имущества, предназначенного для личного пользования, вправе дополнительно осуществлять учет, хранение и продажу ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни.
1-4. Микрофинансовым организациям запрещается осуществлять иную не предусмотренную настоящим Законом предпринимательскую деятельность.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Микрофинансовая организация вправе предоставлять микрокредиты электронным способом в порядке, установленном уполномоченным органом.";
пункт 4 исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Микрофинансовая организация не вправе изменять условия договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке, за исключением случаев их улучшения для заемщика.
Под улучшением условий договора о предоставлении микрокредита для заемщика для целей настоящего пункта понимаются:
изменение в сторону уменьшения или полная отмена неустойки (штрафа, пени);
изменение в сторону уменьшения ставки вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита.
В случае применения микрофинансовой организацией улучшающих условий заемщик уведомляется об изменении условия договора о предоставлении микрокредита в порядке, предусмотренном в договоре о предоставлении микрокредита.";
7) в статье 4:
в пункте 1 слова "в письменной форме" заменить словами "с учетом требований гражданского законодательства к письменной форме сделки";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Нормативным правовым актом уполномоченного органа утверждается порядок заключения договора о предоставлении микрокредита, в том числе требования к содержанию, оформлению, обязательным условиям договора о предоставлении микрокредита, формы графика погашения микрокредита.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
3-1. По договору о предоставлении микрокредита, заключенному с физическим лицом на срок до сорока пяти календарных дней в размере, не превышающем пятидесятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, требование, установленное пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона, не применяется, при соответствии договора следующим условиям:

1) микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгіленген шекті мөлшерден аспайды;
2) микрокредит беру туралы шарт бойынша микрокредит сомасын қайтару және (немесе) сыйақыны төлеу бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) мөлшері әрбір өткізіп алынған күн үшін орындалмаған міндеттеме сомасының 0,5 пайызынан аспайды;
3) қарыз алушының микрокредит беру туралы шарт бойынша микрокредит мәнін қоспағанда, микрокредит беру туралы шартта көзделген сыйақы және тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасын қоса алғанда, барлық төлемдері жиынтығында микрокредит беру туралы шарттың барлық қолдану кезеңінде берілген микрокредит сомасынан аспайды;
4) шартта микрокредит сомасын ұлғайтуға тыйым салу қамтылған;
5) тараптардың келісімі бойынша микрокредит беру туралы шарттың қолдану мерзімі қолданыстағы немесе жақсартылған жағдайларда ұлғайтылуы мүмкін.";
8) 5-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
9) 6-бапта:
1-1-тармақта:
бірінші бөлікте 5-1) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта белгіленген талаптар осы Заңның 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген микрокредит беру туралы шарттарға, сондай-ақ ломбард беретін микрокредит беру туралы шартқа қолданылмайды.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
10) 7-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
1-1) тармақшадағы "қарыз алушыда микрокредит беру туралы шарт бойынша қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен асатын міндеттемелерді орындау мерзімінің өтуі болған кезде," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қарыз алушының өтініші бойынша екінші деңгейдегі банктер арқылы тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер үшін төлеу мақсатында микрокредитті үшінші тұлғаға аудару;";
2-тармақта:
4) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада белгіленген талаптар осы Заңның 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген микрокредит беру туралы шартқа қолданылмайды;";
7) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада белгіленген талап кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгіленген микроқаржы ұйымының қарыз алушысының борыштық жүктемесі коэффициентін есептеу тәртiбiн және шекті мәнін сақтауға.
Осы тармақшада белгіленген талап кредиттік серіктестіктер мен ломбардтарға қолданылмайды;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тізбесі, нысандары, ұсыну мерзімдері мен тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленетін қаржылық және өзге де есептілікті уәкілетті органмен келісе отырып ұсынуға;";
11) тармақша алып тасталсын;

1) вознаграждение по договору о предоставлении микрокредита не превышает предельное значение, установленное нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) размер неустойки (штрафа, пени) за нарушение обязательства по возврату суммы микрокредита и (или) уплате вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита не может превышать 0,5 процента от суммы неисполненного обязательства за каждый день просрочки;
3) все платежи заемщика по договору о предоставлении микрокредита, включая сумму вознаграждения и неустойки (штрафа, пени), предусмотренных договором о предоставлении микрокредита, за исключением предмета микрокредита, в совокупности не могут превышать сумму выданного микрокредита за весь период действия договора о предоставлении микрокредита;
4) договор содержит запрет на увеличение суммы микрокредита;
5) по соглашению сторон возможно увеличение срока действия договора о предоставлении микрокредита на действующих или улучшающих условиях.";
8) в статье 5:
часть первую пункта 1 исключить;
пункт 3 исключить;
9) в статье 6:
в пункте 1-1:
в части первой подпункт 5-1) исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Требования, установленные настоящим пунктом, не распространяются на договоры о предоставлении микрокредита, указанные в пункте 3-1 статьи 4 настоящего Закона, а также договор о предоставлении микрокредита, предоставляемый ломбардом.";
часть третью исключить;
пункт 2 исключить;
10) в статье 7:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 1-1) слова ", при наличии у заемщика просрочки исполнения обязательства по договору о предоставлении микрокредита свыше девяноста последовательных календарных дней" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) по заявлению заемщика осуществлять через банки второго уровня перевод микрокредита третьему лицу в целях оплаты за товары, работы или услуги;";
в пункте 2:
подпункт 4) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Требования, установленные настоящим подпунктом не распространяются на договор о предоставлении микрокредита, указанный в пункте 3-1 статьи 4 настоящего Закона;";
подпункт 7) дополнить частью второй следующего содержания:
"Требование, установленное настоящим подпунктом, не распространяется на кредитные товарищества и ломбарды.";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) соблюдать порядок расчета и предельное значение коэффициента долговой нагрузки заемщика микрофинансовой организации, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требование, установленное настоящим подпунктом, не распространяется на кредитные товарищества и ломбарды;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) представлять в Национальный Банк Республики Казахстан финансовую и иную отчетность, перечень, формы, сроки и порядок представления которой устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом;";
подпункт 11) исключить;

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда микрокредитті беруден бас тартуға";";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) біржақты тәртіппен сыйақы мөлшерлемелерін (оларды төмендету жағдайларын қоспағанда) және (немесе) микрокредиттi өтеу тәсiлi мен әдісін өзгертуге;";
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген микрокредитті кепілсіз банктік қарыздар және микрокредиттер бойынша күнтізбелік 60 (алпыс) күннен астам мерзімі өткен, республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткiштiң бес еселенген мөлшеріне тең немесе одан асатын мөлшерде берешегі бар жеке тұлғаларға беруге;
Осы тармақшада белгіленген талап ломбардтарға қолданылмайды;
1-2) қарыз алушыға (өтініш берушіге) микрокредит бойынша сыйақы мен тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) қоспағанда, кез келген төлемді белгілеуге және алуға;";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлға болып табылатын, микроқаржы ұйымына микрокредит сомасын мерзімінен бұрын толық немесе ішінара қайтарған қарыз алушыдан микрокредитті мерзімінен бұрын қайтарғаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) және басқа төлемдерді талап етуге;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) кепілге берілген заттарды пайдалануға және иелік етуге құқылы емес.";
11) 9-1-бапта:
3-тармақтың үшінші абзацындағы "кезеңде" деген сөз "кезең үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігі:
мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
"екінші деңгейдегі банкке;";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"микроқаржы ұйымы қамтамасыз етілген облигацияларды шығарған немесе қарыз алған кезде микрокредит беру шарты бойынша талап ету құқығын кепіл ұстаушы заңды тұлғаға беруін қоспағанда оның микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талап етуді) үшінші тұлғаға беруді жүргізуіне тыйым салынады.";
9-тармақтағы "коллекторлық" деген сөз "екінші деңгейдегі банктерге, коллекторлық" деген сөздермен ауыстырылсын";
12) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Микроқаржы ұйымы (кредиттік серіктестікті қоспағанда) акционерлік қоғамның немесе шаруашылық серiктестiктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
13) 13-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Микроқаржы ұйымының атауында (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда) мiндеттi түрде "микроқаржы ұйымы" деген сөздерді немесе "MҚҰ" деген аббревиатураны қамтуға тиіс.";

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) отказывать в предоставлении микрокредита в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";";
в пункте 3:
в подпункте 1) слова ", а также размеры тарифов и комиссий (за исключением случаев их снижения), связанных с выдачей и обслуживанием микрокредитов, действовавших на дату подписания договора о предоставлении микрокредита" исключить;
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) предоставлять микрокредит, указанный в пункте 3-1 статьи 4 настоящего Закона, физическим лицам, имеющим просроченную задолженность по беззалоговым банковским займам и микрокредитам свыше 60 (шестидесяти) календарных дней, в размере, равном или превышающем пятикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Требование, установленное настоящим подпунктом, не распространяется на ломбарды;
1-2) устанавливать и взимать с заемщика (заявителя) любые платежи, за исключением вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) по микрокредиту;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) требовать от заемщика, являющегося физическим лицом, досрочно полностью или частично возвратившего микрофинансовой организации сумму микрокредита, неустойку (штрафы, пени) и другие платежи за досрочный возврат микрокредита;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) пользоваться и распоряжаться заложенными вещами.";
11) в статье 9-1:
в абзаце третьем пункта 3 слова "в период" заменить словами "за период";
часть первую пункта 5:
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"банку второго уровня;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"юридическому лицу - залогодержателю прав требования по договору о предоставлении микрокредита при выпуске микрофинансовой организацией обеспеченных облигаций или получении займов.";
в пункте 9 слово "коллекторским" заменить словами "банкам второго уровня, коллекторским";
12) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Микрофинансовая организация (за исключением кредитного товарищества) создается в организационно-правовой форме акционерного общества или хозяйственного товарищества.";
пункт 2 исключить;
13) в статье 13:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Наименование микрофинансовой организации (за исключением кредитного товарищества и ломбарда) должно в обязательном порядке содержать слова "микрофинансовая организация" или аббревиатуру "МФО".";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кредиттік серіктестіктің немесе ломбардтың атауында мiндеттi түрде тиісінше "кредиттік серіктестік" немесе "ломбард" деген сөздер қамтылуға тиіс.";
2-тармақта:
"ұйымы" деген сөз "ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард" деген сөздермен ауыстырылсын";
"деген сөздерді, оның солардан туындайтын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметті жүзеге асыратындығын меңзейтін сөздерді немесе "МҚҰ" деген аббревиатураны" деген сөздер "кредиттік серіктестік", "ломбард" деген сөздерді, оның солардан туындайтын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметті жүзеге асыратындығын меңзейтін сөздерді немесе аббревиатураларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеу және микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері мен құрылтайшыларына (қатысушыларына) қойылатын талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Микрокредиттер беру бойынша қызметті жүзеге асыруға ниеті бар заңды тұлға микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде әділет органдарында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап алты ай ішінде есептік тіркеуге тұруға тиіс.";
1-1-тармақтағы "мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын алым төлейді" деген сөздер "уәкілетті органға өтінішті және тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін өзге де құжаттарды ұсынады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "он бес" деген сөздер "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері деп атқарушы органның (алқалық және (немесе) жеке өзі атқаратын) бірінші басшысы мен мүшелері, байқау кеңесінің (бар болса) бірінші басшысы мен мүшелері, бас бухгалтер танылады.
2. Мынадай:
1) жоғары білімі жоқ;
2) алынбаған немесе өтелмеген соттылығы бар;
3) қаржы ұйымының, банктік және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және өмір бойы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген жеке тұлға микроқаржы ұйымының басшы қызметкері бола алмайды.
7. Ешбір тұлға дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе жанама түрде Қазақстан Республикасындағы микроқаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын қатысу үлесін не орналастырылған акцияларын, егер ол:

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Наименование кредитного товарищества или ломбарда должно в обязательном порядке содержать соответственно слова "кредитное товарищество" или "ломбард".";
в пункте 2:
слова "организации," заменить словами "организации, кредитного товарищества, ломбарда";
слова "производные от них слова, предполагающие, что оно осуществляет деятельность по предоставлению микрокредитов, или аббревиатуру "МФО"" заменить словами ""кредитное товарищество", "ломбард", производные от них слова или аббревиатуры, предполагающие, что оно осуществляет деятельность по предоставлению микрокредитов";
14) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Учетная регистрация микрофинансовых организаций и требования, предъявляемые к руководящим работникам и учредителям (участникам) микрофинансовой организации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическое лицо, имеющее намерение осуществлять деятельность по предоставлению микрокредитов, подлежит учетной регистрации в течение шести месяцев со дня его государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда.";
в пункте 1-1 слова "оплачивает сбор, размер и порядок уплаты которого определяются налоговым законодательством Республики Казахстан" заменить словами "предоставляет в уполномоченный орган заявление и иные документы, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа";
в пункте 3 слово "пятнадцати" заменить словом "десяти";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Руководящими работниками микрофинансовой организации признаются первый руководитель и члены исполнительного органа (коллегиального и (или) единоличного), первый руководитель и члены наблюдательного совета (при наличии), главный бухгалтер.
Руководящим работником микрофинансовой организации не может являться физическое лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) имеющее неснятую или непогашенную судимость;
3) в отношении которого вступило в законную силу решение суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно.
7. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться долями участия в уставных капиталах либо размещенными акциями микрофинансовых организаций в Республике Казахстан, если оно:

1) өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға болып табылса;
2) тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақта тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері болса;
3) құрылтайшысы (акционері, қатысушысы) не басшы қызметкері бұрын уәкілетті орган микроқаржы ұйымдарының тізілімінен осы микроқаржы ұйымын осы Заңның 16-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша алып тастау туралы шешім қабылдағанға дейін кем дегенде бір жылдан аспайтын кезеңде микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылған заңды тұлға болып табылса;
4) уәкілетті орган банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін кем дегенде бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының жеке тұлға – ірі қатысушысы не заңды тұлғасы – ірі қатысушының бірінші басшысы және (немесе) басшы қызметкері болған болса не болып табылса, иелене және (немесе) пайдалана және (немесе) оларға билік ете алмайды.
Осы тармақта бегіленген талаптар кредиттік серіктестіктерге қолданылмайды.";
15) 15-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "осы Заңның 14-бабының 1-тармағында" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген, сондай-ақ осы құжаттарда көрсетілуге тиіс анық емес мәліметтер мен ақпарат ұсынылған жағдайларда жүргізіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы "бір жыл" деген сөздер "алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 14-бабының 6 және 7-тармақтарында белгіленген талаптардың кез келгені сақталмаған;";
5) тармақша алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"2), 4) және 5)" деген сөз және цифрлар "және 4)" деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
"ұйымы," деген сөзден кейін "кредиттік серіктестік, ломбард"," деген сөздермен толықтырылсын;
"ұйымы"," деген сөзден кейін "кредиттік серіктестік", "ломбард"," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
"ұйымы," деген сөзден кейін "кредиттік серіктестік, ломбард"," деген сөздермен толықтырылсын;
"ұйымы"," деген сөзден кейін "кредиттік серіктестік", "ломбард"," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 16-бапта
1-тармақта:
3) тармақшадағы "уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "ақпарат" деген сөз "қаржылық немесе өзге де есептілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "ұйымы" деген сөзден кейін "кредиттік серіктестік", "ломбард" деген сөздермен толықтырылсын";

1) является физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость;
2) имеет регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
3) является юридическим лицом, учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник которого ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра микрофинансовых организаций данной микрофинансовой организации по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 10) пункта 1 статьи 16 настоящего Закона;
4) ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Требования, установленные настоящим пунктом, не распространяются на кредитные товарищества.";
15) в статье 15:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "пунктом 1 статьи 14 настоящего Закона" заменить словами "нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также предоставления недостоверных сведений и информации, подлежащих отражению в данных документах";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3) слова "одного года" заменить словами "шести месяцев";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) несоблюдения любого из требований, установленных пунктами 6 и 7 статьи 14 настоящего Закона;";
подпункт 5) исключить;
в пункте 2:
в части первой:
слово и цифры "2), 4) и 5)" заменить словом и цифрой "и 4)";
после слова "организации," дополнить словами "кредитного товарищества, ломбарда,";
после слова "организация"," дополнить словами ""кредитное товарищество", "ломбард",";
в части третьей:
после слова "организации," дополнить словами "кредитного товарищества, ломбарда,";
после слова "организация"," дополнить словами ""кредитное товарищество", "ломбард",";
16) в статье 16:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "уполномоченному органу" заменить словами "Национальному Банку Республики Казахстан";
в подпункте 4) слово "информации" заменить словами "финансовой или иной отчетности";
в пункте 5 после слова "организация"," дополнить словами ""кредитное товарищество", "ломбард",";

17) 19-бап алып тасталсын;
18) 24-бапта:
1-тармақтағы "ұйымы" деген сөзден кейін "кредиттік серіктестіктер", "ломбардтар" деген сөздермен толықтырылсын";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
"2. Микроқаржы ұйымдарына:
1) өздерiнiң қызметі туралы оны жариялау күнінде шындыққа сай келмейтін жарнама жасауға;
2) Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасына сәйкес келмейтін талаптарда микрокредитті ұсынумен байланысты жарнама жасауға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
3. Уәкілетті орган микроқаржы ұйымынан шындыққа сай келмейтін жарнамаға өзгерістер енгізуді, оны тоқтатуды немесе оны теріске шығару туралы жариялауды талап етуге құқылы.
Осы талап уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда, уәкілетті орган жарнамада қамтылған мәліметтердің шындыққа сай келмейтіні туралы ақпаратты жариялауға не осындай жарнаманы жариялаған микроқаржы ұйымы есебінен оларды нақтылауға құқылы.
4. Микроқаржы ұйымдарының тізіліміне кірмейтін заңды тұлғаларға микроқаржылық қызмет санатына жататын қызметтерді жарнамалауға тыйым салынады.";
19) 27-бапта:
тақырыбы "органның" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тиісті микроқаржылық қызметтің түріне қатысты пруденциялық нормативтерді және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттерді және оларды есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;";
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) микроқаржы ұйымының (кредиттік серіктестікті және ломбардты қоспағанда) қарыз алушысының борыштық жүктемесінің коэффициентін есептеу тәртібін және шекті мәнін бекітеді;
4-2) микрокредит алу үшін қажетті құжаттардың тізбесін, сондай-ақ осы Заңның 4-бабының 3-1-тармағында көрсетілген микрокредит беру туралы шарт бойынша кредиттік дерекнама жүргізу тәртібін бекітеді;
4-3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен келісу бойынша ломбардта заттарды сақтау, ломбардтардың үй-жайларының қауіпсіздігін және техникалық беріктігін қамтамасыз ету бойынша талаптарды белгілеу мәселелерін, ломбардтарда заңсыз алынған заттардың айналысқа жіберілуіне қарсы әрекет шараларын қоса алғанда, ломбардтардың қызметін ұйымдастыру тәртібін бекітеді;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мыналарды:
осы Заңның 16-бабы 5-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда микроқаржы ұйымдарын;
осы Заңның 14-бабының 1-тармағына сәйкес есептік тіркеуден өтпеген микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер, ломбардтар ретінде тіркелген, сондай-ақ осы Заңның 15-бабы 2-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде көзделген талаптарды орындамаған заңды тұлғаларды;
қарыз беру қызметін жүзеге асыратын (есептік тіркеуден өткен микроқаржы ұйымдары ретінде тіркелген және микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар тізіліміне енгізілген тұлғаларды қоспағанда) осы Заңға сәйкес микроқаржы ұйымы ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өтпеген заңды тұлғаларды;

17) статью 19 исключить;
18) в статье 24:
в пункте 1 после слова "организаций," дополнить словами "кредитных товариществ, ломбардов,";
пункт 2 изложить в следующей редакции;
"2. Микрофинансовым организациям запрещается:
1) реклама их деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования;
2) реклама, связанная с предложением микрокредита на условиях, не соответствующих законодательству Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности.";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Уполномоченный орган вправе потребовать от микрофинансовой организации внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения данного требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет микрофинансовой организации, опубликовавшего такую рекламу.
4. Юридическим лицам, не состоящим в реестре микрофинансовых организаций, запрещается реклама осуществляемых услуг, подпадающих под категорию микрофинансовой деятельности.";
19) в статье 27:
заголовок дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
в подпункте 3) слова ", а также формы и сроки представления отчетности об их выполнении" заменить словами "в отношении соответствующего вида микрофинансовой деятельности";
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-1) утверждает порядок расчета и предельное значение коэффициента долговой нагрузки заемщика микрофинансовой организации (за исключением кредитного товарищества и ломбарда);
4-2) утверждает перечень документов, необходимых для получения микрокредита, а также порядок ведения кредитного досье по договору о предоставлении микрокредита, указанному в пункте 3-1 статьи 4 настоящего Закона;
4-3) по согласованию с Министерством внутренних дел Республики Казахстан утверждает порядок организации деятельности ломбардов, включая вопросы хранения вещей в ломбарде, установления требований по обеспечению безопасности и технической укрепленности помещений ломбардов, мер по противодействию обороту в ломбардах незаконно добытых вещей;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) подает иск в суд о принудительной реорганизации либо ликвидации:
микрофинансовых организаций в случае невыполнения требования, предусмотренного пунктом 5 статьи 16 настоящего Закона;
юридических лиц, зарегистрированных в качестве микрофинансовых организаций, кредитных товариществ, ломбардов, не прошедших учетную регистрацию в соответствии с пунктом 1 статьи 14 настоящего Закона, а также не выполнивших требования, предусмотренные частями первой и третьей пункта 2 статьи 15 настоящего Закона;
юридических лиц, осуществляющих деятельность по предоставлению займов (за исключением лиц, зарегистрированных в качестве микрофинансовых организаций, прошедших учетную регистрацию и внесенных в реестр микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и ломбардов), не прошедших государственную регистрацию (перерегистрацию) в качестве микрофинансовой организации в соответствии с настоящим Законом;

осы Заңның 31-бабының 1-тармағына сәйкес мемлекеттік қайта тіркеуден өтпеген микрокредиттік ұйымдарды мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру не тарату туралы сотқа талап-арыз береді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі уәкілетті органмен келісу бойынша мыналарды бекітеді:
1) микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне пруденциялық нормативтердің және өзге де сақталуы міндетті нормалар мен лимиттердің орындалуы туралы есептілікті ұсыну тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және тәртібін;
2) микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржылық және өзге де есептілікті ұсыну тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және тәртібін бекітеді.";
20) 31-1-бапта:
бірінші бөлікте:
"хабардар етуге міндетті" деген сөздер "хабардар етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен"" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның микрокредиттер беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бекіткені туралы уәкілетті органды хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.".
47. "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 6-құжат; № 9, 51-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2017 ж., № 14, 53-құжат):
15-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар):

микрокредитных организаций, не прошедших государственную перерегистрацию в соответствии с пунктом 1 статьи 31 настоящего Закона;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом утверждает:
1) перечень, формы, сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан отчетности микрофинансовой организацией о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
2) перечень, формы, сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан финансовой и иной отчетности микрофинансовой организацией.";
20) в статье 31-1:
в части первой:
слова "обязана уведомить" заменить словом "уведомляет";
слова ", в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
47. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 6; № 9, ст. 51; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2017 г., № 14, ст. 53):
в пункте 2 статьи 15:
в подпункте 1) слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 4) слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
48. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 12, ст. 36; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42,44):

1) 1-бапта:
1-1) тармақшадағы "уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақша алып тасталсын;
2) 3-баптың 1-1-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 1-1) және 1-2) тармақшалары алып тасталсын;
4) 15-баптың 3-тармағының екінші бөлігінде "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын";
5) 28-баптың 1-тармағындағы "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 34-бапта:
7-тармақтың екінші бөлігінде "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 13) тармақшасындағы "бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 35-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін әзірлейді, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын әзірлейді және бекітеді.";
8) 36-бап алып тасталсын;
9) 38-баптың 2-тармағындағы ",уәкілетті орган айқындайтын" деген сөздер алып тасталсын;
10) 41-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында сақталуы міндетті пруденциялық нормативтер белгіленеді. Пруденциялық нормативтердің тізбесі, олардың нормативтік мәндері, есептеу әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Тиісті есептілік нысандары, тізбесі, оны ұсыну мерзімдері және тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
11) 50-бапта:
3-тармақтағы "инвестициялық портфельді басқарушының" деген сөздер "зейнетақы активтері осы Заңның 35-бабының 2-тармағына сәйкес активтерді инвестициялық басқаруға арналған шарттың негізінде берілген тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
50-баптың 4-тармағының 1) тармақшасындағы "уәкiлеттi орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в статье 1:
в подпункте 1-1) слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
подпункт 20) исключить;
2) в пункте 1-1 статьи 3:
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
после слов "уполномоченного органа," дополнить словами "Национального Банка Республики Казахстан,";
3) подпункты 1-1) и 1-2) статьи 8 исключить;
4) в части второй пункта 3 статьи 15 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
5) в пункте 1 статьи 28 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
6) в статье 34:
в части второй пункта 7 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
в подпункте 13) пункта 9 слова "пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда" заменить словами "Национальным фондом Республики Казахстан";
7) статью 35 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Национальный Банк Республики Казахстан разрабатывает перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, а также разрабатывает и утверждает инвестиционную декларацию единого накопительного пенсионного фонда.";
8) статью 36 исключить;
9) в пункте 2 статьи 38 слова ", определяемых уполномоченным органом" исключить;
10) пункт 7 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"7. В целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности добровольных накопительных пенсионных фондов устанавливаются обязательные для соблюдения пруденциальные нормативы. Перечень пруденциальных нормативов, их нормативные значения, методика расчетов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Формы соответствующей отчетности, перечень, сроки и порядок ее представления устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
11) в статье 50:
в пункте 3 слова "управляющего инвестиционным портфелем" заменить словами "лиц, которым пенсионные активы переданы на основании договора на инвестиционное управление активами в соответствии с пунктом 2 статьи 35 настоящего Закона,";
в подпункте 1) пункта 4 статьи 50 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";

12) 51-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "уәкiлеттi органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қаржылық есептілік пен бастапқы статистикалық деректерді" деген сөздер "қаржылық және өзге де есептілікті, бастапқы статистикалық деректерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"қаржылық есептілік пен" деген сөздер "қаржылық және өзге де есептілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкiлеттi органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 57-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және уәкілетті органның арасында ақпаратпен, оның ішінде зейнетақы жинақтарының құпиясын құрайтын мәліметтермен алмасуды жүзеге асыру зейнетақы жинақтарының құпиясын жария ету болып табылмайды".
Мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның қылмыстық қудалау органына қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабарлама жіберген кезде зейнетақы жинақтарының құпиясын құрайтын құжаттар мен мәліметтерді растайтын құжаттар және материалдар ретінде ұсынуы зейнетақы жинақтарының құпиясын жария ету болып табылмайды.".
49. "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45 құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21,22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, төрелік, сот жүктемесін оңтайландыру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

12) в статье 51:
в пункте 1:
в абзаце первом части первой слова "предоставляет финансовую отчетность и первичные статистические данные в уполномоченный орган" заменить словами "представляет финансовую отчетность и иную отчетность, первичные статистические данные в Национальный Банк Республики Казахстан";
в части второй:
слова "предоставляет финансовую отчетность и" заменить словами "представляет финансовую и иную отчетность,";
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
13) пункт 2 статьи 57 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Не является разглашением тайны пенсионных накоплений осуществление обмена информацией, в том числе сведениями, составляющими тайну пенсионных накоплений, между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом.
Не является разглашением тайны пенсионных накоплений предоставление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих тайну пенсионных накоплений, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.".
49. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21,22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 21 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, арбитража, оптимизации судебной нагрузки и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 января 2019 г.):

1) 1-баптың 28-тармақшасы "немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздерден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағында:
5) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасындағы "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-баптың 7) тармақшасындағы "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың 5) тармақшасындағы "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-баптың бірінші бөлігіндегі "Банкі" деген сөзден кейін "немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 28-баптың 2-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацы алып тасталсын;
8) 29-баптың 4-тармағының үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі де" деген сөздерден кейін "немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 32-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздерден кейін "немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;

1) подпункт 28) статьи 1 после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами ", уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 2 статьи 3:
в подпункте 5) слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 10) слова "Законом Республики Казахстан" заменить словами "Законами Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций",";
3) в статье 12:
в подпункте 8) пункта 1 слова "и Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
пункт 2 после слова "утверждаются" дополнить словами "в пределах компетенции уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
4) в подпункте 7) статьи 13 слова "и Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
5) в подпункте 5) статьи 14 слова "и Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
6) часть первую статьи 24 после слова "Казахстан" дополнить словами "или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
7) абзац второй подпункта 4) пункта 2 статьи 28 исключить;
8) часть третью пункта 4 статьи 29 после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами "или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
9) часть вторую пункта 1 статьи 32 после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами "или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

10) 33-баптың 3-тармағының 1) тармақшасындағы "немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер ", Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 36-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздерден кейін "немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 51-бапта:
3-тармақтағы "және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер ", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 1-қосымшада:
53-жолдағы:
"ипотекалық ұйымның" деген сөздерден кейін ", банк болып табылмайтын, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның," деген сөздермен толықтырылсын;
"айырбастау операцияларын ұйымдастыруды қоса алғанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру" деген сөздер "айырбастау операцияларын қоса алғанда, шетел валютасымен айырбастау операциялары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ипотекалық қарыздар" деген сөздер "банктік қарыздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
61-жолдағы "Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға уәкілетті ұйымдарға берілетін лицензия" деген сөздер "Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына уәкілетті ұйымдарға берілетін лицензия" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 2-қосымшада:
29-жолдағы:
"Микроқаржы ұйымдарын" деген сөздер "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды" деген сөздермен ауыстырылсын,
"микроқаржы ұйымының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның", деген сөздермен ауыстырылсын;
"микроқаржы ұйымдарының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың", деген сөздермен ауыстырылсын;
68-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
69-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
242-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
244-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
245-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
246-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
247-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
248-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
249-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
250-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
251-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
255-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
256-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
257-жолдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) в подпункте 1) пункта 3 статьи 33 слова "или Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами ", Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
11) пункт 1 статьи 36 после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами "или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
12) в статье 51:
в пункте 3 слова "и Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами ", Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
в пункте 4:
после слов "Национального Банка Республики Казахстан" дополнить словами ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
13) в приложении 1:
в строке 53:
после слов "ипотечной организацией" дополнить словами ", организацией, не являющейся банком, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг,";
слова "Организация обменных операций с иностранной валютой, включая организацию обменных операций" заменить словами "Обменные операции с иностранной валютой, включая обменные операции";
слова "ипотечным займам" заменить словами "банковским займам";
в строке 61 слова "Лицензия на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям" заменить словами "Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям";
14) в приложении 2:
в строке 29:
слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
слова "микрофинансовой организации" заменить словами "организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность,";
в строке 68 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 69 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 242 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 244 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 245 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 246 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 247 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 248 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 249 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 250 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 251 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 255 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 256 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в строке 257 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

15) 3-қосымшада:
53-тармақ ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
54-тармақтағы "Микроқаржы ұйымының" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын.
50. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат):
1-бапта:
9-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын:
19-тармағында:
17) тармақшаның үшінші абзацында "уәкілетті орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) тармақшаның бесінші абзацы "жария етуге" деген сөздерден кейін ", осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
32) тармақша мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және уәкілетті органы арасында ақпарат, оның ішінде шартты зейнетақы шоттарының құпиясын құрайтын мәліметтер алмасуды жүзеге асыру шартты зейнетақы шоттарының құпиясын жария ету болып табылмайды.
Мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның қылмыстық қудалау органына құқық бұзушылық туралы хабар жіберу кезінде растайтын құжаттар мен материалдар ретінде шартты зейнетақы шоттарының құпиясын құрайтын құжаттар мен мәліметтер беруі шартты зейнетақы шоттарының құпиясын жария ету болып табылмайды.".
51. "Қоғамдық кеңестер туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-І, 120-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат):
1-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің," деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның," деген сөздермен толықтырылсын.
52. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-II, 129-құжат; 2018 ж., № 2, 5-құжат):
1) 1-бапта:
8) тармақшадағы "қызметші" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі" деген сөздермен толықтырылсын;
8-1) тармақшадағы "қызметші" деген сөзден кейін ", сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі;" деген сөздермен толықтырылсын;

15) в приложении 3:
пункт 53 дополнить словами ", филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
в пункте 54 слова "микрофинансовой организацией" заменить словами "организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность".
50. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст. 78; № 19-ІІ, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 23-ІІ, ст. 170; 2017 г., № 12, ст. 36; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 14, ст. 42):
в статье 1:
подпункт 2) пункта 9 исключить;
в пункте 19:
в абзаце третьем подпункта 17) слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан";
абзац пятый подпункта 32) после слова "разглашать" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей статьи";
подпункт 32) дополнить абзацами шестым и седьмым следующего содержания:
"Не является разглашением тайны условных пенсионных счетов осуществление обмена информацией, в том числе сведениями, составляющими тайну условных пенсионных счетов, между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом.
Не является разглашением тайны условных пенсионных счетов предоставление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих тайну условных пенсионных счетов, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.".
51. В Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "Об общественных советах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-І, ст. 120; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56; 2018 г., № 9, ст. 27):
часть вторую пункта 1 статьи 1 после слов "Высшего Судебного Совета Республики Казахстан," дополнить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,".
52. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-II, ст. 129; 2018 г., № 2, ст. 5):
1) в статье 1:
подпункт 8) после слов "служащий," дополнить словами "служащий уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций,";
подпункт 8-1) дополнить словами ", а также служащий уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";

2) 18-баптың 9-тармағының бірінші бөлігіндегі "сондай-ақ" деген сөз "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның заңмен қорғалатын құпиясы бар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын қоспағанда, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 35-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "мерзімде" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның заңмен қорғалатын құпиясы бар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 39-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшілері болып табылатын мемлекеттік аудиторлар лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын оларды тағайындау құқығы бар лауазымды адам бекітеді.";
5) 55-баптың бірінші бөлігі "бірінші басшысының" деген сөздерден кейін "немесе алқалы органның" деген сөздермен толықтырылсын.
53. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-II, 147-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат):
1) 1-баптың 4) тармақшасындағы "қызметшілері" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшілері" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 13-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлігі "орынбасарларына" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Төрағасына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлігі "орынбасарлары" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Төрағасы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 27-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 27-баптың 3-тармағының бірінші абзацындағы "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын.
54. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-III, 149-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 14, 50-құжат):
1) 1-бапта:
6-тармақтағы:
1) тармақшаның екінші абзацында "сондай-ақ" деген сөз "ал Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

2) в части первой пункта 9 статьи 18 слова "а также" заменить словами "за исключением материалов государственного аудита и финансового контроля уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащих охраняемую законом тайну, а также";
3) в части второй пункта 3 статьи 35 слова "в сроки" заменить словами ", за исключением материалов государственного аудита и финансового контроля уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащих охраняемую законом тайну, в сроки";
4) статью 39-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Квалификационные требования к должностям государственных аудиторов, являющихся служащими уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, утверждаются должностным лицом, имеющим право их назначения.";
5) часть первую статьи 55 после слов "первого руководителя" дополнить словами "или коллегиального органа".
53. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-II, ст. 147; 2016 г., № 2, ст. 9; № 7-І, ст. 50; № 22, ст. 116; 2017 г., № 14, ст. 51):
1) подпункт 4) статьи 1 дополнить словами ", служащие уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 4 статьи 13:
часть первую после слова "заместителям" дополнить словами ", Председателю уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместителям";
часть вторую после слова "заместители" дополнить словами ", Председатель уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместители";
3) в подпункте 1) пункта 1 статьи 27 цифры "2020" заменить цифрами "2021";
4) в абзаце первом пункта 3 статьи 27 цифры "2020" заменить цифрами "2021".
54. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-III, ст. 149; 2016 г., № 22, ст. 116; 2017 г., № 14, ст. 50):
1) в статье 1:
в пункте 6:
в абзаце втором подпункта 1) слова "а также" заменить словами "а физическое лицо-резидент Республики Казахстан также";
в подпункте 2):
абзац пятый изложить в следующей редакции:

"Осы баптың осы тармағында, 6-тармағының д) тармақшасында, 6-2-тармағының 1) тармақшасында көзделген мәліметтер мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы баптың 6-2-тармағының 2) тармақшасында, 6-3 және 6-4-тармақтарында көзделген мәліметтер мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында ғана уәкілетті органмен келісу бойынша ұсынылады.";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 54-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушысы осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен бөлек, салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғаны туралы растай отырып, уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.";
7-тармақтағы:
1) тармақшаның екінші абзацында "сондай-ақ" деген сөз "ал Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 74-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы осы баптың 1-тармағында көзделген есептіліктен бөлек, салық органына кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсынған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде салық органына декларацияны ұсынғаны туралы растай отырып, уәкілетті органға оның көшірмесін ұсынуға тиіс.";
8-тармақта:
екінші абзацтағы "72-1-баптың" деген сөздер "1) 72-1-баптың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "сондай-ақ" деген сөз "ал Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2) тармақшамен толықтырылсын:
"2) 72-4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлға болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы осы баптың
1-тармағында көзделген есептіліктен бөлек, қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға салық органының салық декларациясын қабылдағанын растайтын хабарламасымен қоса жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесін ұсынуға тиіс.";

"Сведения, предусмотренные настоящим пунктом, подпунктом д) пункта 6, подпунктом 1) пункта 6-2 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Сведения, предусмотренные подпунктом 2) пункта 6-2, пунктами 6-3 и 6-4 настоящей статьи представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) пункт 2 статьи 54-1 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник банка, являющийся физическим лицом-резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.";
в пункте 7:
в абзаце втором подпункта 1) слова "а также" заменить словами "а физическое лицо-резидент Республики Казахстан также";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) пункт 2 статьи 74-1 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся физическим лицом-резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.";
в пункте 8:
в абзаце втором слова "подпункт 6)" заменить словами "1) подпункт 6)";
в абзаце третьем слова "а также нотариально" заменить словами "а физическое лицо-резидент Республики Казахстан также нотариально";
дополнить подпунктом 2) следующего содержания:
"2) пункт 2 статьи 72-4 изложить в следующей редакции:
"2. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом-резидентом Республики Казахстан, помимо отчетности, предусмотренной пунктом 1 настоящей статьи, должен в течение пяти рабочих дней после даты представления в налоговый орган декларации о доходах и имуществе представлять в уполномоченный орган ее копию с подтверждением о представлении декларации в налоговый орган.";

2) 11-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) тармақша алып тасталсын.
55. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 153-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 123-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат):
1) 3-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "ведомстволарының" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 13-баптың 6-тармағындағы:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы мен оның орынбасарлары, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Төрағасы мен оның орынбасарлары аталған мемлекеттік лауазымдарға тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде өздеріне тиесілі инвестициялық қорлардың пайларын, облигацияларды және коммерциялық ұйымдардың акцияларын сенімгерлік басқаруға беруге және сенімгерлік басқару шартының нотариат куәландырған көшірмесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның кадр қызметіне ұсынуға міндетті.";
екінші бөлігі "орынбасарлары" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Төрағасы мен оның орынбасарлары" деген сөздермен толықтырылсын".
56. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 20, 96-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 83-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 30-5) тармақшамен толықтырылсын:
"30-5) ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді үйлестіру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;";
2) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

2) в пункте 1 статьи 11:
в абзаце первом цифры "2020" заменить цифрами "2021";
подпункт 5) исключить.
55. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, cт. 153; 2016 г., № 7-І, ст. 50; № 22, cт. 116; № 24, cт. 123; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, cт. 39):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 3 дополнить словами ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в пункте 6 статьи 13:
часть первую изложить в следующей редакции:
"6. Председатель Национального Банка Республики Казахстан и его заместители, Председатель уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместители в месячный срок с даты назначения на указанные государственные должности обязаны передать в доверительное управление и представить в кадровую службу Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций копию нотариально удостоверенного договора на доверительное управление принадлежащих паев инвестиционных фондов, облигаций и акций коммерческих организаций.";
часть вторую после слова "заместители" дополнить словами ", Председатель уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместители".
56. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст. 155; 2016 г., № 24, ст. 126; 2017 г., № 20, ст. 96; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 83):
1) статью 1 дополнить подпунктом 30-5) следующего содержания:
"30-5) отраслевой центр информационной безопасности - юридическое лицо или структурное подразделение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, осуществляющее деятельность по координации обеспечения информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;";
2) пункт 2 статьи 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы объектілерімен интеграцияланбайтын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын ақпараттық жүйелерді құру немесе дамыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырған кезде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.";
3) 7-4-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігінің жедел және салалық орталықтарының өзара іс-әрекетін қамтамасыз етеді;";
4) мынадай мазмұндағы 7-5-баппен толықтырылсын:
"7-5-бап. Ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы
1. Ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді үйлестіреді:
1) ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығына қосылған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігі қауіп-қатерлерін талдау, бағалау, болжау және алдын алу қызметін жүзеге асырады;
2) Ақпараттық қауіпсіздіктің ұлттық үйлестіру орталығымен ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығына қосылған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратпен алмасуды жүзеге асырады;
3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарынан келіп түскен ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы мәліметтерді жинауды, шоғырландыруды, талдау мен сақтауды жүзеге асырады;
4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарына ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде қауіпсіздік қауіп-қатерлері, бағдарламалық қамтамасыз етудің, жабдық пен технологиялардың осалдығы, қауіпсіздік қауіп-қатерлерінің іске асырылу тәсілдері, ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларының туындау алғы шарттары, сондай-ақ олардың алдын алу және салдарын жою әдістері туралы ақпаратты ұсынады;
5) ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы қызметін жүзеге асыру шеңберінде оған мәлім болған, таралуы шектеулі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарына қолданылады.
2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығын құрады.

"3) отношения, возникающие при осуществлении уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, работ по созданию или развитию информационных систем, интегрируемых с информационными системами Национального Банка Республики Казахстан, которые не интегрируются с объектами информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 7-4 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивает взаимодействие оперативных и отраслевого центров информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций;";
4) дополнить статьей 7-5 следующего содержания:
"Статья 7-5. Отраслевой центр информационной безопасности
1. Отраслевой центр информационной безопасности координирует обеспечение информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций:
1) осуществляет деятельность по анализу, оценке, прогнозированию и профилактике угроз информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций, подключенных к отраслевому центру информационной безопасности;
2) осуществляет обмен информацией, необходимой для обеспечения информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций, подключенных к отраслевому центру информационной безопасности, с Национальным координационным центром информационной безопасности;
3) осуществляет сбор, консолидацию, анализ и хранение сведений о событиях и инцидентах информационной безопасности, поступивших от финансового рынка и финансовых организаций;
4) предоставляет информацию финансовому рынку и финансовым организациям, необходимую для обеспечения информационной безопасности, в том числе информацию об угрозах безопасности, уязвимости программного обеспечения, оборудования и технологий, способах реализации угроз информационной безопасности, предпосылках возникновения инцидентов информационной безопасности, а также методах их предупреждения и ликвидации последствий;
5) обеспечивает сохранность сведений ограниченного распространения, ставших известными отраслевому центру информационной безопасности в рамках осуществления его деятельности.
Требования подпунктов 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
2. Отраслевой центр информационной безопасности создается уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

Ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы қызметін осы Заңның 7-2-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жүзеге асыруға құқылы.
3. Ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығының қызметкерлері өз қызметін жүргізу нәтижесінде алған коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.";
5) 30-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығының функцияларын іске асыруын ескере отырып, Интернетке қол жеткізу бірыңғай шлюзін пайдаланбай, Интернетке қосылуды ұйымдастыру мүмкін.".
57. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат):
1) 1-бапта:
8-тармақтағы:
2) тармақшаның:
екінші абзацына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгеріссіз қалады;
төртінші, бесінші және алтыншы абзацтар алып тасталсын;
4) тармақшаның үшінші абзацында "уақтылы орындамауы" деген сөздер "бұзуы" деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақтағы:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшада:
екінші, оныншы және он үшінші абзацтар алып тасталсын;
6) тармақшада:
екінші абзацтағы "44)," және "66)," деген цифрлар алып тасталсын;
үшінші абзацта:
"құрылымын қоса алғанда" деген сөздер "құрылымы айқындалады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"нормативтерді" деген сөз алып тасталсын;
төртінші, бесінші және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторы және ерекше қызметі банкноттарды, монеталарды және құнды заттарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалар қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүргізу қағидаларын;
11) тиiстi уәкiлеттi органдармен келісу бойынша екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторы және ерекше қызметі банкноттарды, монеталарды және құнды заттарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидалары;

Отраслевой центр информационной безопасности вправе осуществлять деятельность в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-2 настоящего Закона.
3. Сотрудники отраслевого центра информационной безопасности несут ответственность за разглашение коммерческой, банковской или иной охраняемой законом тайны, полученной ими в результате своей деятельности, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
5) пункт 3 статьи 30 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций могут быть организованы подключения к Интернету без использования единого шлюза доступа к Интернету с учетом реализации функций отраслевого центра информационной безопасности.".
57. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 12, ст. 87; 2017 г., № 9, ст. 21):
1) в статье 1:
в пункте 8:
в подпункте 2):
в абзаце втором слово "отчетности" исключить;
абзацы четвертый, пятый и шестой исключить;
в абзаце третьем подпункта 4) слова "Несвоевременное исполнение" заменить словом "Нарушение";
в пункте 10:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3):
абзацы второй, десятый и тринадцатый исключить;
в подпункте 6):
в абзаце втором цифры "44)," и "66)," исключить;
в абзаце третьем:
слова "включая структуру" заменить словами "которыми определяются структура";
слово "нормативов" исключить;
абзацы четвертый, пятый и шестой изложить в следующей редакции:
"10) правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
11) правила организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, по согласованию с соответствующими уполномоченными органами;

12) ерекше қызметі банкноттарды, монеталарды және құнды заттарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалар жүзеге асыратын, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарына және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарының тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
он екінші абзац алып тасталсын;
он төртінші абзацтағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"65) нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша оны ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, оның ұсыну мерзімін айқындайтын қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiк ұсыну және Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есептің деректері бойынша есептiлiк ұсыну қағидаларын;";
он алтыншы абзац алып тасталсын;
он сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"69) валюталық реттеу, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, сақтандыру төлемдерінің жүзеге асырылуына кепілдік беретін қаржы ұйымдарын және олардың үлестес тұлғаларын, кредиттік бюроларды, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды, және коллекторлық агенттіктерді, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді, ақша-кредит және қаржы статистикасын қалыптастыруға, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты;";
жиырма бірінші абзац алып тасталсын;
10) тармақшаның алтыншы және жетінші абзацтары алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) 56-баптың бірінші бөлігінің 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) уәкілетті банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және өзге де тұлғалардың Қазақстан Республикасы валюталық заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын және санкцияларды қолданады.";
32) тармақша алып тасталсын;
33) тармақшаның үшінші абзацындағы "екінші" деген сөз "үшінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
16-тармақ алып тасталсын;
26-тармақта:
2) тармақшаның оныншы абзацындағы "қамтамасыз ету" деген сөздерден кейін ", қаржылық сауаттылықты арттыру және халықтың қаржылық қолжетімділігі деңгейін арттыру" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшаның алтыншы абзацы алып тасталсын;
10) тармақша алып тасталсын;
31-тармақ алып тасталсын;

12) требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам второго уровня, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и их клиентам по поручению банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляемой юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
абзац девятый исключить;
абзац двенадцатый исключить;
в абзаце четырнадцатом слова "микрофинансовых организаций" заменить словами "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"65) правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, и представления отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
абзац шестнадцатый исключить;
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"69) нормативные правовые акты по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и коллекторских агентств, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, формирования денежно-кредитной и финансовой статистики, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора;";
абзац двадцать первый исключить;
абзацы шестой и седьмой подпункта 10) исключить;
подпункт 29) изложить следующей редакции:
"подпункт 10) части первой статьи 56 изложить в следующей редакции:
"10) в случаях установления фактов нарушения уполномоченными банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и иными лицами валютного законодательства Республики Казахстан применяет ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования и санкции в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 32) исключить;
в абзаце третьем подпункта 33) слово "вторую" заменить словом "третью";
пункт 16 исключить;
в пункте 26:
абзац десятый подпункта 2) после слов "финансовых услуг," дополнить словами "повышение уровня финансовой грамотности и финансовой доступности для населения,";
абзац шестой подпункта 5) исключить;
подпункт 10) исключить;
пункт 31 исключить;

42-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацындағы "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
"2) тармақшасының, екінші, үшінші, жетінші, оныншы, он екінші және он үшінші абзацтары" деген сөздер "үшінші, жетінші және он екінші абзацтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"32)," және "31-тармағының 1) тармақшасын" деген сөздер алып тасталсын;
", 8), 10)" деген сөздер "және 8)" деген сөздермен ауыстырылсын.
58. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат):
43-баптың 11-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасында "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын".
59. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 48-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат):
28-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "ведомстволары" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын.
60. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 46-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53, 55-құжаттар):
65-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер ",қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құзыреті шегінде қабылдаған" деген сөздермен ауыстырылсын.
61. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 жылғы № 8-I, 64-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 24, 115-құжат):
23-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса алғанда, шетел валютасын айырбастау операцияларын жүзеге асыруға;";
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық пошта операторының пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептілігінің тізбесі, нысандары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
үшінші бөлікте:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын" деген сөздер алып тасталсын.

абзац второй подпункта 1) пункта 42 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 2:
слова "подпункта 2), абзацев второго, третьего, седьмого, десятого, двенадцатого и тринадцатого" заменить словами "абзацев третьего, седьмого и двенадцатого ";
слова "32)," и "подпункта 1) пункта 31," исключить;
слова ", 8), 10)" заменить словами "и 8)".
58. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82):
в подпункте 3) части второй пункта 11 статьи 43 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
59. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-І, ст. 48; 2017 г., № 13, ст. 45; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 15, ст. 50):
подпункт 1) пункта 2 статьи 28 дополнить словами ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;".
60. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, ст. 46; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53, 55):
в пункте 4 статьи 65 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами ", принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах компетенции,".
61. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 8-I, ст. 64; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 24, ст. 115):
в статье 23:
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
абзац седьмой подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"обменные операции с иностранной валютой, включая обменные операции с наличной иностранной валютой;";
в пункте 3:
в части первой слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы, сроки и порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
в части третьей:
слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
слова "и валютного законодательства Республики Казахстан" исключить.

62. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат, 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 32) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"32) көрсетілетін төлем қызметтерінің нарығын мемлекеттік бақылау және қадағалау (көрсетілетін төлем қызметтерінің нарығын бақылау және қадағалау) – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарын сақтау бойынша көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің қызметін бақылауды жүзеге асыруға бағытталған қызметі;";
2) 2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес енгізілген ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілеріне және өзге де заңды тұлғаларға осы Заңның және осы Заңға сәйкес қабылданатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің нормалары ерекше реттеу режимінің шарттарында көзделген шекте қолданылады.";
3) 4-бапта:
10) тармақша "банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақша "банктер," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары," деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақша "сондай-ақ банктер," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша "банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның төлемдер және төлем жүйелері саласындағы өкілеттіктері
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржылық қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғау мақсатында өз құзыреті шегінде банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылайды және қадағалайды.";

62. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119; 2017 г., № 12, ст. 36; № 13, ст. 45; № 14, ст. 53; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6, Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.):
1) подпункт 32) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"32) государственный контроль и надзор за рынком платежных услуг (контроль и надзор за рынком платежных услуг) - деятельность Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, направленная на осуществление в пределах компетенции контроля за деятельностью поставщиков платежных услуг по соблюдению требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;";
2) пункт 4 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"4. На субъектов рынка платежных услуг и иные юридические лица, осуществляющие деятельность в рамках введенного в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" особого режима регулирования, нормы настоящего Закона и нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, принимаемых в соответствии с настоящим Законом, распространяются в пределах, предусмотренных условиями особого режима регулирования.";
3) в статье 4:
подпункт 10) после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
подпункт 16) после слова "банками," дополнить словами "филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
подпункт 17) после слова "а также банками," дополнить словами "филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
подпункт 19) после слова "банков" дополнить словами ", филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
4) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Полномочия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в области платежей и платежных систем
Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в целях защиты интересов потребителей финансовых услуг осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах.";

5) 13-бапта:
1-тармақта "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көрсетілгендер – банк клиенттердің банктік шоттарын ашу мен жүргізуге және аударым операцияларын жүзеге асыруға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы болған кезде не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясынсыз қызметін жүзеге асыратын банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген төлем қызметтерін берушілерді қоспағанда, осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілгендер – аударым операцияларын жүзеге асыруға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы болған кезде көрсетеді. Бұл ретте:
осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген төлем қызметтерін – қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыратын ұйым клиенттердің банктік шоттарын ашу мен жүргізуге қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнан лицензиясы болған кезде;
осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген төлем қызметтерін – Ұлттық пошта операторы, сондай-ақ онда клиенттердің банктік шоттарын ашу мен жүргізуге қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы болған кезде осы Заңның 12-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген төлем қызметі;";
17-тармақтың 1) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін "немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 23-бапта:
тақырыбында "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацта "бақылау" деген сөзден кейін "және қадағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтері нарығының өзге субъектілері), төлем жүйелері операторлары және төлем жүйелері операциялық орталықтары Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;

5) в статье 13:
в пункте 1 слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) указанные в пункте 1 статьи 12 настоящего Закона - банками при наличии лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на открытие и ведение банковских счетов клиентов и переводные операции, банками, осуществляющими деятельность без лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в соответствии с законами Республики Казахстан;
2) указанные в подпунктах 2), 3), 4), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона - организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением поставщиков платежных услуг, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, при наличии лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на переводные операции. При этом:
платежные услуги, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона - организацией, осуществляющей расчеты по сделкам с финансовыми инструментами, при наличии лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на открытие и ведение банковских счетов клиентов;
платежные услуги, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона - Национальным оператором почты, а также при наличии у него лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на открытие и ведение банковских счетов клиентов - платежная услуга, предусмотренная подпунктом 1) пункта 1 статьи 12 настоящего Закона;";
в подпункте 1) пункта 17 после слов "Национальным Банком Республики Казахстан" дополнить словами "или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
6) в статье 23:
в заголовке после слова "контроль" дополнить словами "и надзор";
в пункте 2:
в абзаце первом после слова "контроля" дополнить словами "и надзора";
подпункты 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"9) осуществляет контроль и надзор за соблюдением поставщиками платежных услуг, не являющимися банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее - иные субъекты рынка платежных услуг), операторами платежных систем и операционными центрами платежных систем требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах;

10) төлем жүйелері операторлары, төлем жүйелері операциялық орталығы және көрсетілетін төлем қызметтері нарығының өзге субъектілерінің қызметіне тексеру жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады және олардың қызметіне тексеру жүргізеді.";
7) 24-бапта:
тақырыбында "мен қатысушыларына," деген сөздер "төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына," деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде төлем жүйелері операторларының, төлем жүйелері операциялық орталықтарының және көрсетілетін төлем қызметтері нарығының өзге субъектілеріне Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен шектеулі ықпал ету шараларын және санкцияларды қолданады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен өз құзыреті шегінде төлем қызметтерін беруші болып табылатын банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты қадағалап ден қою шараларын қолданады.";
5-тармақтың бірінші абзацында "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтері нарығының өзге субъектілері)" деген сөздер "Төлем жүйелері операторлары, төлем жүйелері операциялық орталықтарының операторларына және көрсетілетін төлем қызметтері нарығының өзге субъектілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын.
63. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат):

10) проводит проверки деятельности операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и иных субъектов рынка платежных услуг.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций осуществляет контроль и надзор за соблюдением поставщиками платежных услуг, являющимися банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах и проводит проверки их деятельности.";
7) в статье 24:
в заголовке слова "и участников" заменить словами "платежных систем, операционных центров";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный Банк Республики Казахстан в пределах своей компетенции применяет к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем и иным субъектам рынка платежных услуг ограниченные меры воздействия и санкции за нарушение требований законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах, о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях и Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в пределах своей компетенции применяет меры надзорного реагирования в отношении поставщиков платежных услуг, являющихся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".";
в абзаце первом пункта 5 слова "и поставщиков платежных услуг, не являющихся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - иные субъекты рынка платежных услуг)," заменить словами ", операционных центров платежных систем и иных субъектов рынка платежных услуг".
63. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 22, ст. 116; 2017 г., № 9, ст. 21):

1) 1-баптың 23-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацында "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 23-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацында "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 1-баптың 23-тармағының 8) тармақшасының:
бірінші абзацтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
алтыншы абзацтағы "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 6-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 19) және 22) тармақшалары;";
5) 6-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы Заңның 1-бабының 6-тармағы, 24-тармағының 1) және 2) тармақшалары 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.".
64. "Қарсы барлау қызметі туралы" 2016 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 24, 125-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат):
10-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "қызметшісі" деген сөзден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі" деген сөздермен толықтырылсын.
65. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 9, 20-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат):
1) 1-бапта:
7) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "микроқаржы ұйымы" деген сөздер "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 5-тармағының үшінші абзацындағы "кезеңде есепке жазылған" деген сөздер "кезең үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "уәкілетті органның" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын:
4) 11-баптың 5-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мыналар:
1) коллекторлық агенттіктердің "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюроларға ақпарат беруі және кредиттік бюролардың берешек бөлігінде борышкер туралы ақпарат беруі;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен уәкілетті орган арасындағы ақпаратпен, оның ішінде коллекторлық қызметтің құпиясын құрайтын мәліметтермен алмасу;

1) в абзаце втором подпункта 3) пункта 23 статьи 1 цифры "2020" заменить цифрами "2021";
2) в абзаце втором подпункта 4) пункта 23 статьи 1 цифры "2020" заменить цифрами "2021";
3) абзац третий подпункта 8) пункта 23 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2021 года, за исключением:";
4) подпункт 8) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"8) подпунктов 19) и 22) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;";
5) подпункт 9) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"9) пункта 6, подпунктов 1) и 2) пункта 24 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года".
64. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года "О контрразведывательной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 24, ст. 125; 2017 г., № 16, ст. 56):
подпункт 7) пункта 1 статьи 10 дополнить словами ", служащего уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".
65. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 9, ст. 20; № 22-III, ст. 109):
1) в статье 1:
в подпункте 7) слова "Национальный Банк Республики Казахстан" заменить словами "государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в подпункте 8) слова "микрофинансовая организация" заменить словами "организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность";
2) в абзаце третьем пункта 5 статьи 6 слова "начисленных в" заменить словом "за";
3) в подпункте 2) пункта 1 статьи 9 слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка Республики Казахстан";
4) в пункте 5 статьи 11:
часть первую изложить в следующей редакции:
"5. Не являются раскрытием тайны коллекторской деятельности:
1) предоставление коллекторскими агентствами информации в кредитные бюро в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" и предоставление кредитными бюро информации о должнике в части задолженности;
2) обмен информацией, в том числе сведениями, составляющими тайну коллекторской деятельности, между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом;

3) мемлекеттік органның лауазымды адамының немесе ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның қылмыстық қудалау органына қылмыстық құқық бұзушылық туралы хабар жіберген кезде растау құжаттары мен материалдары ретінде коллекторлық қызметтің құпиясын құрайтын құжаттарды және мәліметтерді ұсынуы коллекторлық қызмет құпиясын ашу болып табылмайды.";
екінші бөлікте "Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың 1) тармақшасындағы "Микроқаржы ұйымдары туралы" деген сөздер "Микроқаржылық қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасында:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "уәкілетті органға" деген сөздер алып тасталсын;
7) 17-бапта:
тақырыбы "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі коллекторлық агенттік есептілігінің тiзбесiн, нысандарын, оны ұсыну мерзiмдерi мен тәртiбiн айқындайды.";
8) 18-бапта:
1-тармақтағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "микроқаржы ұйымдары" деген сөздер "микроқаржылық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 19-баптағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
66. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-ІІІ, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-баптың 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 176-бапты, 1-баптың 1-тармағының 63) және 71) тармақшаларын, 11-баптың екінші бөлігін, 19-баптың 1-тармағының 8) тармақшасын, 69-баптың 3-тармағының 7) тармақшасын, 140-баптың 6-тармағын, 142-баптың 1-тармағының 15) тармақшасын, 176-бапты, 215-баптың 6-тармағын, 484-баптың 3-тармағының 2) тармақшасын, 678-баптың 2-тармағын, 709-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің үшінші абзацын;";

3) представление должностным лицом государственного органа или лицом, выполняющим управленческие функции в организации, документов и сведений, содержащих тайну коллекторской деятельности, в качестве подтверждающих документов и материалов при направлении органу уголовного преследования сообщения об уголовном правонарушении.";
в части второй слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";
5) в подпункте 1) статьи 14 слова "О микрофинансовых организациях" заменить словами "О микрофинансовой деятельности";
6) в статье 15:
в подпункте 11) пункта 1:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк Республики Казахстан";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
в части второй пункта 2 слова "уполномоченному органу" исключить;
7) в статье 17:
заголовок дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
подпункт 2) пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций определяет перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности коллекторским агентством.";
8) в статье 18:
в пункте 1 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
в подпункте 2) пункта 2 слова "микрофинансовых организациях" заменить словами "микрофинансовой деятельности";
9) в статье 19 слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
66. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст.108; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4):
1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) статьи 176, подпунктов 63) и 71) пункта 1 статьи 1, части второй статьи 11, подпункта 8) пункта 1 статьи 19, подпункта 7) пункта 3 статьи 69, пункта 6 статьи 140, подпункта 15) пункта 1 статьи 142, статьи 176, пункта 6 статьи 215, подпункта 2) пункта 3 статьи 484, пункта 2 статьи 678, абзаца третьего части второй пункта 4 статьи 709, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;";

2) 1-бап мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 11-тараудың 2-параграфының 23, 72-баптарының және 71-тараудың тақырыбын, 71-тараудың мазмұнын, 19-бабының 2-тармағының 15) тармақшасын, 23-бапты, 24-баптың бірінші бөлігі 13) тармақшасының бірінші бөлігінің үшінші абзацын және 14) тармақшасын, 26-баптың 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарын, 30-баптың 1-тармағының 15), 16) және 17) тармақшаларын, 69-баптың 5-тармағын, 72-бапты, 73-баптың 1-тармағының 6) тармақшасын, 11-тараудың 2-параграфын, 114-баптың 2-тармағының 6) тармақшасын, 208-баптың 5-тармағын, 209-баптың 5-тармағының 5) тармақшасын, 211-баптың 5-тармағының 7) тармақшасын, 212-баптың 5-тармағын, 71-тарауды қоспағанда, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілсін";
3) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Кодекстің жеке тұлғалардың активтері мен міндеттемелерін декларациялау мәселелеріне қатысты нормалардың қолданылуы:
Кодекстің 630-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға, 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Кодекстің 630-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап;
Кодекстің 630-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап белгіленсін.";
4) 33-баптың бірінші абзацындағы "2020" деген цифрлар "2021" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 57-3-баппен толықтырылсын:
"57-3-бап. Мыналар:
1) 2018 жыл үшін мүлік салығын, жер салығын төлеу бойынша міндеттемелерді қоспағанда, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрмайтын жеке тұлға – салық төлеушімен 2019 жылдың 31 желтоқсанына дейін 2019 жылғы 1 қаңтарына дейінгі салықтық мерзімдерге салықтық міндеттемелері бойынша туындаған бересі сомасын төлеген жағдайда, 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің дербес шотында болған, сондай-ақ осындай бересі сомасына оны төлеген күнге дейінгі кезеңге, төлем төленген күнді қоса алғанда, есептелген өсімпұл сомасы салықтық берешек болып табылмайды және бюджетке енгізілуге жатпайды, сондай-ақ уәкілетті орган белгілеген тәртіппен есептен шығарылуға жатады. Бұл ретте өсімпұл бересі төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша есептен шығарылады.
Осы тармақшаның ережелері, сондай-ақ жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіпқой медиатордың қызметін, кәсіпкерлік қызметті іске асыруына байланысы жоқ салықтық міндеттемелері бойынша дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға – салық төлеушілерге қолданылады.

2) статью 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) заголовков статей 23, 72, параграфа 2 главы 11 и главы 71 оглавления, подпункта 15) пункта 2 статьи 19, статьи 23, абзаца третьего части первой подпункта 13) и подпункта 14) части первой статьи 24, пунктов 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 статьи 26, подпунктов 15), 16) и 17) пункта 1 статьи 30, пункта 5 статьи 69, статьи 72, подпункта 6) пункта 1 статьи 73, параграфа 2 главы 11, подпункта 6) пункта 2 статьи 114, пункта 5 статьи 208, пункта 4, подпункта 5) пункта 5 статьи 209, подпункта 7) пункта 5 статьи 211, пункта 5 статьи 212, главы 71, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года";
3) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Установить, что нормы Кодекса, касающиеся вопросов декларирования активов и обязательств физических лиц распространяются на лиц, указанных:
в подпункте 1) пункта 1 статьи 630 Кодекса с 1 января 2021 года;
в подпункте 2) пункта 1 статьи 630 Кодекса с 1 января 2023 года;
в подпункте 3) пункта 1 статьи 630 Кодекса с 1 января 2024 года.";
4) в абзаце первом статьи 33 цифры "2020" заменить цифрами "2021";
5) дополнить статьей 57-3 следующего содержания:
"Статья 57-3. Установить, что:
1) при условии уплаты налогоплательщиком - физическим лицом, не состоящим на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, до 31 декабря 2019 года суммы недоимки, образованной по налоговым обязательствам за налоговые периоды до 1 января 2019 года, за исключением обязательств по уплате налога на имущество, земельного налога за 2018 год, не признается налоговой задолженностью и не подлежит внесению в бюджет, а также подлежит списанию в порядке, установленном уполномоченным органом сумма пени, числящаяся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2019 года, а также начисленная на сумму такой недоимки до даты ее уплаты, включая день уплаты. При этом пеня списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.
Положения настоящего подпункта распространяются также на налогоплательщиков - физических лиц, состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, по налоговым обязательствам, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.

2) 2019 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша дербес шотта он бес жылдан астам болған бересі сомасы, сондай-ақ, осы көрсетілген бересі сомасына оны есептен шығару күніне дейін есептелген өсімпұл сомасы салықтық берешек болып табылмайды және бюджетке енгізілуге жатпайды, сондай-ақ уәкілетті орган белгілеген тәртіппен есептен шығарылуға жатады деп белгіленсін.
Осы тармақшаның ережелері жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіпқой медиатордың қызметін, кәсіпкерлік қызметті іске асырумен байланысты салықтық міндеттемелер бойынша дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінде тұрмайтын жеке тұлға – салық төлеушілерге қолданылады.".
67. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 13, 41-құжат):
1-баптың 10-тармағы 5) тармақшасының он жетінші және он тоғызыншы абзацтарында:
"уәкілетті органға" деген сөздер "Ұлттық Банкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің" деген сөздермен ауыстырылсын.
68. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 14, 43-құжат, 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі № 243-VI Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айырбастау пункті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы немесе Қазақстан Республикасының заңдары негізінде Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк құрған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру үшін арнайы жабдықталған орын;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) уәкілетті ұйымдар – банктер болып табылмайтын және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдары;";

2) не признается налоговой задолженностью и не подлежит внесению в бюджет, а также подлежит списанию в порядке, установленном уполномоченным органом, сумма недоимки, числящаяся на лицевом счете по состоянию на 1 января 2019 года более пятнадцати лет, а также сумма пени, начисленная на сумму указанной недоимки до даты ее списания.
Положения настоящего подпункта распространяются на налогоплательщиков - физических лиц, не состоящих на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, по налоговым обязательствам, связанным с осуществлением предпринимательской деятельности, деятельности частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.".
67. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности, рынка ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 13, ст. 41):
в абзаце семнадцатом и девятнадцатом подпункта 5) пункта 10 статьи 1:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "Национальный Банк";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом".
68. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 14, ст. 43, Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года № 243-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 года):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обменный пункт - специально оборудованное место для осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой, созданное уполномоченной организацией или уполномоченным банком, имеющими право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан или уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законов Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) уполномоченные организации - финансовые организации Республики Казахстан, не являющиеся банками, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;";

2) 2-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" деген сөздер "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасындағы "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 6-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін ", қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 7-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 11) тармақшасындағы "ұйымдастыру жөніндегі қызметті" деген сөздер алып тасталсын;
6) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өздеріне берілген лицензиясына немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті банктер шетел валютасын Қазақстан Республикасында және шетелде сатуға және (немесе) сатып алуға құқылы.";
7) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қолма-қол шетел валютасын басқа қолма-қол шетел валютасына немесе қолма-қол ұлттық валютаға сатып алуды және (немесе) сатуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өздеріне берілген лицензиясына немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйымдар немесе уәкілетті банктер жүзеге асырады. Өзге тұлғалар Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату бойынша қаржы қызметтерін көрсетуге құқылы емес.";
2-тармақта "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптар";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өзіне берілген лицензиясына немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті банк Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін айырбастау пункттері қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.";
2-тармақтағы "айырбастау операцияларын ұйымдастыруға" деген сөздер "айырбастау операцияларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "құрылтайшыларға" деген сөзден кейін "(қатысушыларға)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "айырбастау операцияларын ұйымдастыруға" деген сөздер "айырбастау операцияларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "айырбастау операцияларын ұйымдастыруға" деген сөздер "айырбастау операцияларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) в части третьей статьи 2 слова "О Национальном Банке Республики Казахстан" заменить словами "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций";
3) в статье 5:
в подпункте 2) пункта 4 слово "организации" заменить словом "осуществления";
4) в статье 6:
подпункт 3) пункта 1 после слов "Национального Банка Республики Казахстан" дополнить словами ", уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
5) в подпункте 11) части второй пункта 1 статьи 7 слова "деятельности по организации" исключить;
6) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченные банки, имеющие право на осуществление обменных операций с иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан, вправе продавать и (или) покупать иностранную валюту в Республике Казахстан и за рубежом.";
7) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обменные операции с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, включая покупку и (или) продажу наличной иностранной валюты за другую наличную иностранную валюту или наличную национальную валюту, осуществляются уполномоченными организациями или уполномоченными банками, имеющими право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан. Иные лица не вправе оказывать в Республике Казахстан финансовые услуги по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты.";
в пункте 2 слово "организации" заменить словом "осуществления";
8) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный банк, имеющий право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной ему лицензией уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан, уведомляет Национальный Банк Республики Казахстан о начале или прекращении деятельности обменных пунктов.";
в пункте 2 слова "организацию обменных операций" заменить словами "обменные операции";
в пункте 3 после слова "учредителям" дополнить словом "(участникам)";
в пункте 4:
в части первой слова "организацию обменных операций" заменить словами "обменные операции";
в части третьей слово "организации" заменить словом "осуществления";
в пункте 5 слова "организацию обменных операций" заменить словами "обменные операции";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын қоса алғанда, оларды лицензиялау, уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабардар ету тәртібі, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптар, айырбастау пункттерінің жұмыс істеу шарттары және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібі, сондай-ақ есептердің нысандары және уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың оларды ұсыну мерзімдері Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалады.";
9) 19-баптың 4-тармағы "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға оларды ұсынуды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 20-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) рұқсат беру бақылауы шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясын және (немесе) оған қосымшаны бергенге дейін, қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан уәкілетті ұйымның айырбастау пунктіне арналған үй-жайға баруды және оны қарап-тексеруді, жабдықты қарап-тексеруді қамтиды. Бару және қарап-тексеру заңды тұлғадан келіп түскен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясын және (немесе) оған қосымшаны алуға өтініш негізінде жүзеге асырылады. Қарап-тексерудің нәтижелері заңды тұлғаға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясын және (немесе) оған қосымшаны беру не беруден бас тарту туралы шешім қабылдау кезінде ескеріледі;";
11) 22-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған кезде:
1) уәкілетті банктерге қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жазалар қолданылады, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар қойылады;
2) уәкілетті ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жазалар, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қадағалап ден қою шаралары және санкциялар;

"7. Порядок лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов, требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, условия функционирования обменных пунктов и порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, а также формы и сроки представления уполномоченными банками и уполномоченными организациями отчетов определяются правилами осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.";
9) пункт 4 статьи 19 дополнить словами ", за исключением их представления в соответствии с законами Республики Казахстан уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
10) подпункт 1) пункта 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1) посещение и осмотр помещения, осмотр оборудования, предназначенных для обменного пункта уполномоченной организации, на соответствие предъявляемым к ним квалификационным требованиям в рамках разрешительного контроля до выдачи лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к ней. Посещение и осмотр осуществляются на основании поступившего заявления юридического лица на получение лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к ней. Результаты осмотра учитываются при принятии решения о выдаче либо отказе в выдаче юридическому лицу лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к ней;";
11) в статье 22:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При выявлении Национальным Банком Республики Казахстан нарушений валютного законодательства Республики Казахстан применяются:
1) административные взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, а также предъявляются требования об устранении выявленных нарушений в отношении уполномоченных банков;
2) административные взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, меры надзорного реагирования и санкции в соответствии с нормами Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и иными законами Республики Казахстан в отношении уполномоченных организаций;

3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілмеген өзге де резиденттерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды жүзеге асыратын бейрезиденттерге қатысты анықталған бұзушылықтарды жою туралы жазбаша хабарлама түріндегі шектеулі ықпал ету шаралары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік шаралар қолданылады.";
3-тармақтағы "валюталық бақылау субъектілерінің" деген сөздер "осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субъектілердің" деген сөздермен ауыстырылсын.
69. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау, қаржы ұйымдарының қызметін тәуекелге бағдарланған қадағалау, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
8-тармақта:
2) тармақшаның жиырма бесінші абзацы алып тасталсын;
19) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
20) тармақшаның жиырма бесінші абзацы алып тасталсын;
19-тармақтың 1) тармақшасының тоғызыншы абзацы, 2) тармақшасының жиырма бесінші және жиырма алтыншы абзацтары, 3) тармақшасының үшінші абзацы және 4) тармақшасының үшінші абзацы алып тасталсын;
2) 2-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 19-тармағы 2) тармақшасының жиырма бесінші және жиырма алтыншы абзацтарын, 27-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.";
2 және 3-тармақтар алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның 1-бабы 19-тармағының 7) тармақшасы төртінші абзацының қолданылуы 2019 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 16 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрып, тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының өзге ақпарат аудитін жүргізуді талап етеді;".
70. "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 16, 52-құжат):
23-баптың 19) және 20) тармақшаларындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен" деген сөздер "қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын.

3) ограниченные меры воздействия в виде письменного уведомления об устранении выявленных нарушений, а также административные взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях в отношении иных резидентов, не указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, а также нерезидентов, осуществляющих валютные операции на территории Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "валютного контроля" заменить словами
", указанными в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи,".
69. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, риск-ориентированного надзора за деятельностью финансовых организаций, защиты прав потребителей финансовых услуг и совершенствования деятельности Национального Банка Республики Казахстан":
1) в статье 1:
в пункте 8:
абзац двадцать пятый подпункта 2) исключить;
абзац четвертый подпункта 19) исключить;
абзац двадцать пятый подпункта 20) исключить;
абзац девятый подпункта 1), абзацы двадцать пятый и двадцать шестой подпункта 2), абзац третий подпункта 3) и абзац третий подпункта 4) пункта 19 исключить;
2) в статье 2:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) пункта 27 статьи 1, который вводится в действие с 16 декабря 2020 года.";
пункты 2 и 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Приостановить с 1 января 2019 года до 16 декабря 2020 года действие абзаца четвертого подпункта 7) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"1) требует проведения аудита иной информации банка, страховой (перестраховочной) организации, профессионального участника рынка ценных бумаг;".";
70. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 16, cт. 52):
в подпунктах 19) и 20) статьи 23 слова "Национальным Банком Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций".

2-бап.
1. Осы Заң:
1) осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін және бұрын жасалған шарттардан туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылатын 1-бабының 13-тармағы 12) тармақшасының бесінші абзацын;
2) осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-бабының 54, 63 және 66-тармақтарын;
3) осы Заңның 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасын және 46-тармағы 19) тармақшасының он екінші абзацын;
4) осы Заңның 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 9-тармағының 9) тармақшасын, 11-тармағы 6) тармақшасының он бесінші, он алтыншы және жиырма төртінші абзацтарын, 19-тармағы 10) тармақшасының төртінші абзацын, 29-тармағы 5) тармақшасының қырық төртінші абзацын, 9) тармақшасының алпысыншы абзацын, 13) тармақшасының бір жүз елу тоғызыншы абзацын, 41-тармағы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 3), 4) және 6) тармақшаларын, 49-тармағы 15) тармақшасының екінші абзацын, 56-тармағы 4) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 62-тармағының 3) тармақшасын;
5) осы Заңның 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және қоса алғанда 2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылатын 1-бабы 9-тармағының 22), 23) және 24) тармақшаларын;
6) осы Заңның 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 29-тармағы 9) тармақшасының алпыс бірінші – алпыс сегізінші абзацтарын, 53-тармағының 3), 4) тармақшаларын қоспағанда, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 5-тармағының 8) тармақшасы алтыншы абзацының, 10) тармақшасы бесінші абзацының, 15) тармақшасы бесінші абзацының, 17) тармақшасы төртінші, алтыншы абзацтарының, 20) тармақшасы екінші абзацының, 21) тармақшасы үшінші абзацының, 11-тармағының 2) тармақшасы екінші абзацының, 5) тармақшасының сегізінші және оныншы абзацтарының, 15) тармақшасының төртінші, алтыншы және жетінші абзацтарының, 29-тармағының 7) тармақшасы оныншы, он үшінші, он жетінші, он тоғызыншы, жиырма үшінші, жиырма төртінші абзацтарының, 10) тармақшасы үшінші, бесінші абзацтарының, 13) тармақшасы бесінші, алтыншы, жетінші, тоқсан үшінші, тоқсан бесінші, тоқсан сегізінші, бір жүзінші, бір жүз жетінші, бір жүз он бесінші, бір жүз жиырма үшінші абзацтарының, 41-тармағының 7) тармақшасы он екінші абзацының, 56-тармағының 1) тармақшасы екінші абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 16 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрып, тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2020 года, за исключением:
1) абзаца пятого подпункта 12) пункта 13 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие из ранее заключенных договоров;
2) пунктов 54, 63 и 66 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования;
3) подпункта 1) пункта 2 и абзаца двенадцатого подпункта 19) пункта 46 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2020 года;
4) подпункта 9) пункта 9, абзацев пятнадцатого, шестнадцатого и двадцать четвертого подпункта 6) пункта 11, абзаца четвертого подпункта 10) пункта 19, абзаца сорок четвертого подпункта 5), абзаца шестидесятого подпункта 9), абзаца сто пятьдесят девятого подпункта 13) пункта 29, абзацев третьего и четвертого подпункта 2), подпунктов 3), 4) и 6) пункта 41, абзаца второго подпункта 15) пункта 49, абзаца девятого подпункта 4) пункта 56, подпункта 3) пункта 62 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 16 декабря 2020 года;
5) подпунктов 22), 23) и 24) пункта 9 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года и действуют по 31 декабря 2024 года включительно;
6) абзацев шестьдесят первого - шестьдесят восьмого подпункта 9) пункта 29, подпунктов 3), 4) пункта 53 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
2. Приостановить с 1 января 2020 года до 16 декабря 2020 года действие абзаца шестого подпункта 8), абзаца пятого подпункта 10), абзаца пятого подпункта 15), абзацев четвертого, шестого подпункта 17), абзаца второго подпункта 20), абзаца третьего подпункта 21) пункта 5, абзаца второго подпункта 2), абзацев восьмого и десятого подпункта 5), абзацев четвертого, шестого и седьмого подпункта 15) пункта 11, абзацев десятого, тринадцатого, семнадцатого, девятнадцатого, двадцать третьего, двадцать четвертого подпункта 7), абзацев третьего, пятого подпункта 10), абзацев пятого, шестого, седьмого, девяносто третьего, девяносто пятого, девяносто восьмого, сотого, сто седьмого, сто пятнадцатого, сто двадцать третьего подпункта 13) пункта 29, абзаца двенадцатого подпункта 7) пункта 41, абзаца второго подпункта 1) пункта 56 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:

"1. Бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда, осы баптың сегізінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілік басталады.";
"2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген рұқсаттан айрылған және (немесе) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында
белгіленген мерзімдерге сәйкес төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша нұсқау орындалуға тиіс күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот бойынша шығыс операцияларын жүргізуге кедергі келтіретін орындалмаған талаптары немесе ақшаға билік етуге шектеулері болған банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуға жатпайды.";
"Ескертпе. Бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда осы баптың он екінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауапкершілік басталады.";
"3. Қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың операцияларды бухгалтерлік есепте олардың нәтижелерін тиісті түрде көрсетпей жүргізуі –";
"4. Қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлiк есепті Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және бухгалтерлік есеп әдістерін (қағидаттарын) қаржы ұйымдарының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілігін бұрмалауына әкеп соққан бұзып жүргізуі, –";
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Кодекстiң 206, 210, 210-1, 212, 213 (бесінші бөлігінде), 217, 218, 220 (жетінші және сегізінші бөліктерінде (төлем ұйымдарына қатысты)), 227 (бірінші (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты) және үшінші (банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты), 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты), 243, 244, 252 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 253, 464 (бірінші бөлігінде), 497 (жинау өз құзыретiне кіретін бастапқы статистикалық деректер бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

"1. Для целей части восьмой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.";";
"2. Для целей части первой настоящей статьи не подлежат привлечению к административной ответственности банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, лишенные разрешения, выданного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и (или) у которых на дату, в которую подлежало исполнению указание по платежу и (или) переводу денег в соответствии со сроками, установленными Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", имелись по корреспондентскому счету, открытому в Национальном Банке Республики Казахстан, неисполненные требования или ограничения распоряжения деньгами, препятствующие проведению расходных операций.";
"Примечание. Для целей части двенадцатой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение страховой (перестраховочной) организацией, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.";
"3. Проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете финансовыми организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, -";
"4. Ведение бухгалтерского учета финансовыми организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности финансовых организаций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, -";
"1. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 206, 210, 210-1, 212, 213 (частью пятой), 217, 218, 220 (частями седьмой и восьмой (в отношении платежных организаций)), 227 (частями первой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) и третьей (в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и поставщиков платежных услуг, не являющихся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций), 239 (частями третьей и четвертой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), 243, 244, 252 (частями первой и 1-1), 253, 464 (частью первой), 497 (в части первичных статистических данных, сбор которых входит в его компетенцию) настоящего Кодекса.";

"1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстiң 91 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 186, 208, 211 (екінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 211-1, 211-2, 213 (төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші), 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227 (бірінші (банктерге, банктердің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне, банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингтеріне, Қазақстанның Даму Банкіне, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), екінші, үшінші (эмитенттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), төртінші және бесінші бөліктерінде), 228 (бесінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он алтыншы, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде), 229, 230 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 231, 232, 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде қаржы ұйымдарына (қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), 247 (төртінші және сегізінші бөліктерінде), 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
"Қазақстан Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасы заңдарының негiзiнде және оларды орындау үшін өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша қаржы ұйымдарының, басқа жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағында орындауы үшін мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер шығарады.";
"18-1) валюталық реттеу, ақша-кредит және қаржы статистикасы, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдары мен олардың үлестес тұлғаларын, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, кредиттік бюроларды, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды мен коллекторлық агенттіктерді реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинауды және өңдеуді жүзеге асырады;";

"1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями первой, второй, третьей, пятой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 186, 208, 211 (частями второй, третьей, 3-1, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 211-1, 211-2, 213 (частями четвертой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 220, 222, 223, 224, 225, 226, 227 (частями первой (в отношении банков, крупных участников банков, банковских холдингов, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, Банка Развития Казахстана, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), второй, третьей (в отношении эмитентов, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность), четвертой и пятой), 228 (частями пятой, девятой, десятой, двенадцатой, шестнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 229, 230 (частями первой, третьей, четвертой, пятой и шестой), 231, 232, 239 (частями третьей и четвертой в отношении финансовых организаций (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность), 247 (частями четвертой и восьмой), 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 (частью первой) настоящего Кодекса.";
"Национальный Банк Казахстана на основании и во исполнение законов Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции, издает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения финансовыми организациями, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан.";
"18-1) осуществляет сбор и обработку административных данных по вопросам валютного регулирования, денежно-кредитной и финансовой статистики, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, и коллекторских агентств;";

"19) құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын және өзге тұлғаларды реттеуді, сондай-ақ осы Заңға, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын да бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
"Қазақстан Ұлттық Банкi ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банктердің міндеттемелерінің құрылымы айқындалатын ең төменгі резервтiк талаптар туралы қағидаларды, ең төменгі резервтiк талаптарды есептеу, ең төменгі резервтiк талаптарды орындау, ең төменгі резервтiк талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін бекітеді.
Ең төменгі резервтiк талаптардың нормативтерi бұзылған кезде банктер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
Қазақстан Ұлттық Банкi тарату комиссиясының төрағасы тағайындалған күннен бастап он күндiк мерзiмде банктің тарату комиссиясына өзiнде резервтелген қаражатты қайтарады.";
"3-4) екінші деңгейдегі банктердің және Ұлттық пошта операторының үй-жайларды орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
"6-1) өз құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстанның Даму Банкінің және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру тәртібін сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;";
"9) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қаржы және өзге ұйымдарға шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қолданады;";
"13) банктердің, банк конгломераттарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта) сақтандыру ұйымдарының, сақтандыру топтарының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады, оның ішінде осы Заңның 13-5-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда уәжді пайымдауды пайдаланады;";
"16) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығының функцияларын жүзеге асырады;";
"17) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйелеріндегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздігінің оқыс оқиғалары жөніндегі ақпаратты талдайды;";
"Уәкiлеттi органға жүктелген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету, осы Заңның талаптарын iске асыру мақсатында уәкiлеттi орган кез келген жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтiк, коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi өтеусіз алуға құқылы. Бұл ретте алынған ақпарат, оның ішінде қызметтiк, коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтер жария етуге жатпайды.";
"Мемлекеттік органдар, қаржы ұйымдары және өзге де ұйымдар, олардың қауымдастықтары (одақтары), сондай-ақ жеке тұлғалар уәкілетті органның сұрау салуы бойынша құжаттарды, қаржылық есептілікті қоса алғанда, есептілікті және қажет болған жағдайда уәкілетті орган өз функцияларын орындауы үшін қажетті өзге де қосымша ақпаратты ұсынуға міндетті.";
"Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасы саласындағы бақылау мен қадағалау бақылау және қадағалау органдарының бақылау мен қадағалау құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, олардың филиалдарының және үлестес тұлғаларының, Қазақстан Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығының өзге де субъектілерінің, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, банктердің ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда, сақтанушыларға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийлердің, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларының, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне ие тұлғалардың, инвестициялық портфельді басқарушының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің, кәсіби ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, коллекторлық агенттіктердің, төлем жүйесіне қатысушылардың, төлем жүйелерінің операторлары мен операциялық орталықтарының, оның ішінде олармен төлем жүйесінің жұмыс істеуі үшін қызмет көрсету шарты бойынша уәкілетті кез келген өзге тұлғаның, төлем қызметтерін берушілердің, оның ішінде олармен төлем қызметтерін көрсету бойынша функцияларды жүзеге асыруға шарт бойынша уәкілетті кез келген өзге тұлғаның, көрсетілетін төлем ұйымдарының, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, уақытша әкімшіліктердің (уақытша әкімшілердің), банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу және валюталық бақылау, төлемдер және төлем жүйелері, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстан Даму Банкі, микроқаржылық қызмет, коллекторлық қызмет, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы, акционерлік қоғамдар, инвестициялық қорлар туралы, мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген талаптарды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруын, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтарды, Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржылық жүйесінің тұрақтылығына қауіп төндіретін бұзушылықтарды анықтауын, қаржы ұйымдарының, банк конгломераттарының және (немесе) сақтандыру топтарының қызметіндегі кемшіліктерді және (немесе) тәуекелдерді анықтауын көздейді.

"19) осуществляет в пределах компетенции регулирование финансового рынка и финансовых организаций и иных лиц, а также контроль и надзор за финансовым рынком и финансовыми организациями и в области финансового законодательства Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и иными законами Республики Казахстан;";
"Национальный Банк Казахстана утверждает правила о минимальных резервных требованиях, которыми определяются структура обязательств банков, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.";
"При нарушении минимальных резервных требований банки несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
В десятидневный срок со дня назначения председателя ликвидационной комиссии Национальный Банк Казахстана возвращает ликвидационной комиссии банка зарезервированные у него средства.";
"3-4) осуществляет контроль и надзор за соблюдением банками второго уровня и Национальным оператором почты требований к устройству помещений;";
"6-1) осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, Банком Развития Казахстана и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность (за исключением кредитных товариществ и ломбардов) порядка автоматизации ведения бухгалтерского учета;";
"9) применяет к финансовым и иным организациям ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования, в том числе с использованием мотивированного суждения, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в его компетенцию;";
"13) применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью банков, банковских конгломератов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций, страховых групп, организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, в том числе использует мотивированное суждение в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 13-5 настоящего Закона;";
"16) осуществляет функции отраслевого центра информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций;
17) проводит анализ информации об инцидентах информационной безопасности банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах;";
"В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, реализации требований настоящего Закона уполномоченный орган вправе безвозмездно получать от любых физических и юридических лиц, а также государственных органов необходимую информацию, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну. При этом полученная информация, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, не подлежат разглашению.";
"Государственные органы, финансовые и иные организации, их ассоциации (союзы), а также физические лица обязаны предоставлять по запросу уполномоченного органа документы, отчетность, включая финансовую, и в случае необходимости иную дополнительную информацию, необходимые для выполнения уполномоченным органом своих функций.";
"Контроль и надзор в области финансового законодательства Республики Казахстан предусматривают осуществление органами контроля и надзора в пределах компетенции контроля и надзора за соблюдением финансовыми организациями, их филиалами и аффилированными лицами, Банком Развития Казахстана, юридическими лицами, осуществляющими деятельность на рынке ценных бумаг, иными субъектами рынка ценных бумаг, эмитентами ценных бумаг, кредитными бюро, банковскими холдингами, банковскими конгломератами, крупными участниками банков, страховыми холдингами, страховыми группами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, актуариями, имеющими лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, лицами, обладающими признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, банковским холдингом, страховым холдингом, профессиональными организациями, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, коллекторскими агентствами, участниками платежной системы, операторами и операционными центрами платежных систем, в том числе любым иным лицом, уполномоченным по договору с ними оказывать услуги для функционирования платежной системы, поставщиками платежных услуг, в том числе любым иным лицом, уполномоченным по договору с ними осуществлять функции по оказанию платежных услуг, платежными организациями, а также лицами, осуществляющими валютные операции, временными администрациями (временными администраторами), ликвидационными комиссиями банков, страховых (перестраховочных) организаций (далее - проверяемый субъект) требований, установленных банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и платежных системах, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовой деятельности, коллекторской деятельности, Фонде гарантирования страховых выплат, противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, об акционерных обществах, инвестиционных фондах, в области государственной статистики и иными законами Республики Казахстан, выявление нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, нарушений, представляющих угрозу национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы, выявление недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, банковских конгломератов и (или) страховых групп.

2. Бақылау нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау органы осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өзінің бақылау функцияларын жүзеге асыру барысында тексерілетін субъектілер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, қаржы ұйымдарының, банктік конгломераттардың және (немесе) сақтандыру топтарының қызметінде кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер анықтаған жағдайда, әкімшілік іс қозғайды не өзге шаралар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтық шектеу шараларын қолданады.
Қадағалау нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау органы осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өзінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында тексерілетін субъектілер Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар, қаржы ұйымдарының, банктік конгломераттардың және (немесе) сақтандыру топтарының қызметінде кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер анықтаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды, оның ішінде әкімшілік іс қозғамастан құқықтық шектеу шараларын қолданады.";
"2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымдарына, олардың ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломератына және сақтандыру тобына кіретін ұйымдарға, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға қатысты қашықтықтан қадағалау, оның ішінде шоғырландырылған негізде қадағалау;";
"4) уәкілетті органды қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін бекітуі туралы хабардар ету тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерде көзделген құжаттарды, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін, уәкілетті органды микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың микрокредиттерді беруі бойынша көрсетілетін қызметтерді бекітуі туралы хабардар ету тәртібін, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде қарау;";
"7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен қаржы ұйымдарына өз өкілін жіберу;";
"9) уақытша әкімшіліктер (уақытша әкімшілер), банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиялары ұсынатын есептілік пен өзге ақпаратты қарау;";
"16) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмыс туралы есебін бекіту;";
"1. Қашықтықтан қадағалау өзге де бақылау және қадағалау нысандарының бірі болып табылады және оны уәкілетті орган құзыреті шегінде қаржы ұйымдарына, олардың ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломератына және сақтандыру тобына кіретін ұйымдарға, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға (бұдан әрі – қашықтықтан қадағалау субъектілері) қатысты жүзеге асырады.";

2. По результатам контроля орган контроля и надзора в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих контрольных функций нарушений проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан, недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, банковских конгломератов и (или) страховых групп возбуждает административное производство либо применяет иные меры, в том числе правоограничительные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
По результатам надзора орган контроля и надзора в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих надзорных функций нарушений проверяемыми субъектами требований законодательства Республики Казахстан, недостатков и (или) рисков в деятельности финансовых организаций, банковских конгломератов и (или) страховых групп применяет предусмотренные законами Республики Казахстан меры, в том числе правоограничительные меры, без возбуждения административного производства.";
"2) дистанционного надзора, в том числе на консолидированной основе, в отношении финансовых организаций, их крупных участников, банковских и страховых холдингов, организаций, входящих в банковский конгломерат и страховую группу, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;";
"4) рассмотрения в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, документов, предусмотренных нормативными правовыми актами, регулирующими порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении финансовых продуктов финансовыми организациями, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении услуг по предоставлению микрокредитов организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению;
"7) направления своего представителя в финансовые организации, в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;";
"9) рассмотрения отчетности и иной информации, предоставляемых временными администрациями (временными администраторами), ликвидационными комиссиями банков, страховых (перестраховочных) организаций;";
"16) утверждения отчета временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации о выполненной работе;";
"1. Дистанционный надзор является одной из иных форм контроля и надзора и осуществляется уполномоченным органом в пределах компетенции в отношении финансовых организаций, их крупных участников, банковских и страховых холдингов, организаций, входящих в банковский конгломерат и страховую группу, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат (далее - субъекты дистанционного надзора).";

"1. Уәкілетті орган банктердің, банк конгломераттарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру топтарының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады.";
"7. Қаржы ұйымдарының (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.";
"30-5) ақпараттық қауіпсіздіктің салалық орталығы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуді үйлестіру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;".
3. Осы Заңның 1-бабы 52-тармағының 1) тармақшасы екінші абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"8) мемлекеттік аудитор – мемлекеттік аудитті және (немесе) қаржылық бақылауды жүзеге асыратын, мемлекеттік аудитор сертификаты бар мемлекеттік қызметші, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қызметшісі;".
4. Қарыздар беру бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (есептік тіркеуден өткен және микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілген, микроқаржы ұйымдары ретінде тіркелген тұлғаларды, кредиттік серіктестіктерді және ломбардтарды қоспағанда) 2020 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес микроқаржы ұйымы ретінде мемлекеттік қайта тіркелуге тиіс.
Микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар ретінде мемлекеттік тіркеуден өткен және микроқаржы ұйымдарының тізіліміне енгізілмеген заңды тұлғалар "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде есептік тіркелуге тиіс.
Қарыздар беру бойынша қызметті осы тармақтың бірінші және (немесе) екінші бөліктерінде белгіленген талаптарды сақтамай жүзеге асыруды жалғастырған жағдайда, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру не көрсетілген тұлғаларды тарату туралы сотқа қуыным беруге құқылы.

"1. Уполномоченный орган применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью банков, банковских конгломератов, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций, страховых групп, организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем.";
"7. Контроль за соблюдением финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
"30-5) отраслевой центр информационной безопасности - юридическое лицо или структурное подразделение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, осуществляющее деятельность по координации обеспечения информационной безопасности финансового рынка и финансовых организаций;".
3. Приостановить с 1 января 2020 года до 1 января 2022 года действие абзаца второго подпункта 1) пункта 52 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"8) государственный аудитор - государственный служащий, имеющий сертификат государственного аудитора, а также служащий уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, осуществляющие государственный аудит и (или) финансовый контроль;".
4. Юридические лица, осуществляющие деятельность по предоставлению займов (за исключением лиц, зарегистрированных в качестве микрофинансовых организаций, прошедших учетную регистрацию и внесенных в реестр микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и ломбардов), подлежат государственной перерегистрации в качестве микрофинансовой организации в соответствии с законами Республики Казахстан в срок до 1 июля 2020 года.
Юридические лица, прошедшие государственную регистрацию в качестве микрофинансовых организаций, кредитных товариществ и ломбардов, и не включенные в реестр микрофинансовых организаций подлежат учетной регистрации в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" в срок до 1 января 2021 года.
В случае продолжения осуществления деятельности по предоставлению займов без соблюдения требований, установленных частями первой и (или) второй настоящего пункта, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, вправе подать иск в суд о принудительной реорганизации либо ликвидации указанных лиц в соответствии с законами Республики Казахстан.

Осы тармақтың талаптары банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 715-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларға, сондай-ақ жұмыс берушінің өз қызметкеріне, заңды тұлғаның өз құрылтайшыларына (акционерлеріне, қатысушыларына) қарыз түрінде ақша беру жағдайларына қолданылмайды.
5. Мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды құрғанға дейін осы Заңды іске асыруға қажетті және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау құқығына ие болады деп белгіленсін.
7. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қабылдаған нормативтік құқықтық актілердің, оның ішінде осы Заңды іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мирасқоры болып табылады деп белгіленсін.
8. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган өз құзыреті шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің атынан орталық банктермен, басқа мемлекеттердің бақылау және қадағалау органдарымен, халықаралық және өзге ұйымдармен ынтымақтастық және ақпарат алмасу, оның ішінде құпия ақпарат, бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпияны, банктік құпияны, сақтандыру құпиясын немесе банк қызметін, сақтандыру нарығына қатысушылардың, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға қажетті заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын ақпарат алмасу туралы халықаралық шарттар және келісімдер бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құқықтық мирасқоры болып табылатыны белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Требования настоящего пункта не распространяются на банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на случаи, предусмотренные пунктом 2 статьи 715 Гражданского кодекса Республики Казахстан, а также на случаи предоставления денег в виде займа работодателем своему работнику, юридическим лицом своим учредителям (акционерам, участникам).
5. Единый оператор в сфере учета государственного имущества обязан в течение одного месяца со дня введения в действие настоящего Закона вернуть лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
6. Установить, что Национальный Банк Республики Казахстан до создания уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций наделен правом разрабатывать и принимать нормативные правовые акты, необходимые в реализацию настоящего Закона и входящие в компетенцию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
7. Установить, что уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций является правопреемником нормативных правовых актов, принятых Национальным Банком Республики Казахстан, в том числе нормативных правовых актов, принятых в целях реализации настоящего Закона.
8. Установить, что уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в рамках его компетенции является правопреемником Национального Банка Республики Казахстан по международным договорам и соглашениям, ранее заключенным от имени Национального Банка Республики Казахстан с центральными банками, контрольными и надзорными органами других государств, международными и иными организациями, о сотрудничестве и обмену информацией, в том числе конфиденциальной информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, необходимых для осуществления контрольных и надзорных функций за банковской деятельностью, деятельностью участников страхового рынка, субъектов рынка ценных бумаг и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность.
Президент
Республики Казахстан