"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нормашығармашылықты жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1006 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нормашығармашылықты жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нормашығармашылықты жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-ІІ, 20-ІІІ, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21 -құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестициялар тарту, экспортты дамыту және жылжыту, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы, № 77, (28954), ҚР Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 8, 45-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования нормотворчества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1006
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования нормотворчества".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
ПРОЕКТ
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования нормотворчества
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г; № 77 (28954), Ведомости Парламента РК 2019 г., № 8, cт. 45):

1) мазмұнындағы 66, 67, 68, 82 және 83-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
2) мазмұнындағы 14-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және өзара жауапкершілік";
3) 3-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және өзара жауапкершілік;";
4) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және өзара жауапкершілік";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу процесінде кәсіпкерлік субъектілері өз міндеттерін орындаған немесе өздеріне заң бойынша берілген құқықтарды іске асырған кезде олардың әрекеттерінің адалдығы көзделеді.
Кәсіпкерлік субъектісі сонымен қатар, егер құқықтарын, заңды мүдделерін іске асыру және (немесе) міндеттерін орындау кезінде ол мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған бекітіліп берілген кұзыреті шегінде берген ресми түсіндірулерін басшылыққа алса, оның ішінде, егер мұндай түсіндіру кейіннен кері қайтарылып алынса, қате деп танылса немесе жаңа, мағынасы бойынша өзге түсінік берілсе, адал деп есептеледі.
Мемлекеттік органның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін актісін шығаруы салдарынан, сондай-ақ осы органдардың лауазымды адамдарының әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) кәсіпкерлік субъектісіне келтірілген залалдар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өтелуге жатады.
4. Кәсіпкерлік субъектісі жол берген Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуы тексеру жүргізу барысында сипатталуы тиіс. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзу фактісі туралы куәландыратын дәлелдердің негіздемесі мен мән-жайлардың ашылуы мемлекеттік органдарға жүктеледі.
Кәсіпкерлік субъектілері ұсынған, мемлекеттік орган қарайтын мән-жайлар туралы нақты деректер сот немесе мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес керісінше белгілегенге дейін дәйекті болып есептеледі.
Барлық белгісіздіктер және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерінде реттелмеген мәселелер кәсіпкерлік субъектісінің пайдасына түсіндіріледі.";
5) 62-баптың екінші бөлігіндегі "осы Кодекстің 83" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-2" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 64-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аккредиттеуді өткізу тәртібін, оның ішінде аккредиттеу туралы куәліктің нысанын, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін және коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеудің күшін жоюдың негіздері мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";

1) в оглавлении заголовки статей 66, 67, 68, 82 и 83 исключить;
2) в оглавлении заголовок статьи 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность";
3) подпункт 11) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"11) презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность;";
4) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. В процессе государственного регулирования предпринимательства при исполнении субъектами предпринимательства своих обязанностей или реализации предоставленных им по закону прав предполагается добросовестность их действий.
Субъект предпринимательства также считается добросовестным, если при реализации прав, законных интересов и (или) исполнении обязанностей, он руководствовался официальным разъяснением государственного органа, данным в пределах его компетенции, закрепленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе, если такое разъяснение впоследствии было отозвано, признано ошибочным или дано новое, иное по смыслу разъяснение.
Убытки, причиненные субъекту предпринимательства в результате издания не соответствующего законодательству Республики Казахстан акта государственного органа, а также действиями (бездействием) должностных лиц этих органов, подлежат возмещению в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Нарушение законодательства Республики Казахстан, допущенное субъектом предпринимательства, должно быть описано в ходе проведения проверок. Обоснование доводов и раскрытие обстоятельств, свидетельствующих о факте нарушения действующего законодательства Республики Казахстан, возлагаются на государственные органы.
Представленные субъектами предпринимательства фактические данные о рассматриваемых государственным органом обстоятельствах считаются достоверными до тех пор, пока суд или государственный орган не установит обратное в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Все неопределенности и неурегулированные действующими законодательными актами Республики Казахстан вопросы толкуются в пользу субъекта предпринимательства.";
5) в части второй статьи 62 слова "83 настоящего Кодекса" заменить словами "19-2 Закона Республики Казахстан "О правовых актах";
6) часть первую пункта 4 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок проведения аккредитации, в том числе форма свидетельства об аккредитации, основания и порядок отмены аккредитации объединений субъектов частного предпринимательства и иных некоммерческих организаций, определяются Правительством Республики Казахстан.";

7) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
8) 66, 67 және 68-баптар алып тасталсын;
9) 69-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"69-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын халықаралық шарттар жасасудың ерекшеліктері
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттарды әзірлеу кезінде "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көзделген тәртіп қолданылады.";
10) 82 және 83-баптар алып тасталсын;
11) 107-баптың 2-тармағындағы "осы Кодекстің 83" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-2" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 109-баптың 2-тармағындағы "осы Кодекстің 83" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-2" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 129-баптың 10-тармағындағы "осы Кодекстің 83" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-2" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; № 63 (28940); 2019 ж., № 7 (2782), 37-құжат):
1) 3-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жалпымемлекеттік даму стратегиясын әзірлеу мен іске асыруға қатысу, заң жобалау жұмысын үйлестіру, сондай-ақ жүргізу, заңдарды талдау, жетілдіру, жүйелеу, нормативтік құқықтық актілердің жобаларына заң сараптамасын жүргізу, арқылы адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының үстемдігін, Қазақстан Республикасының егемендігін, Қазақстан қоғамы мен мемлекетінің тұрақты және қарышты дамуын қамтамасыз етуге бағытталған ұлттық заңдарды қалыптастыруға қатысу, ғылыми құқықтық және ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді ұйымдастыру;";

7) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства
Разработка и принятие нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах".";
8) статьи 66, 67 и 68 исключить;
9) статью 69 изложить в следующей редакции:
"Статья 69. Особенности заключения международных договоров, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства
При разработке проектов международных договоров Республики Казахстан, а также международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, применяется порядок, предусмотренный статьей 19 Закона Республики Казахстан "О правовых актах".";
10) статьи 82 и 83 исключить;
11) в пункте 2 статьи 107 слова "83 настоящего Кодекса" заменить словами "19-2 Закона Республики Казахстан "О правовых актах";
12) в пункте 2 статьи 109 слова "83 настоящего Кодекса" заменить словами "19-2 Закона Республики Казахстан "О правовых актах";
13) в пункте 10 статьи 129 слова "83 настоящего Кодекса" заменить словами "19-2 Закона Республики Казахстан "О правовых актах".
2. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст.67; 2004 г., № 23, ст.142; № 24, ст.154; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2006 г., № 3, ст.22; № 10, ст.52; № 13, ст.86; 2007 г., № 2, ст.14, 18; № 5-6, ст.40; № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 18, ст.143; 2008 г., № 10-11, ст.39; 2009 г., № 8, ст.44; № 15-16, ст.75; № 18, ст.84; № 19, ст.88; № 24, ст.128; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; № 17-18, ст.111; № 24, ст.145, 149; 2011 г., № 1, ст.2, 3, 7; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 15, ст.118; 2012 г., № 3, ст.26; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-ІV, ст.113; № 22-ІІ, ст.145; № 22-VІ, ст.159; 2016 г., № 7-I, ст.47; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 16, ст.53; № 24, ст.93; № 63 (28940); 2019 г., № 7 (2782), cт. 37):
1) в статье 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) участие в формировании национального законодательства, направленного на обеспечение верховенства прав и свобод человека и гражданина, суверенитета Республики Казахстан, устойчивое и поступательное развитие казахстанского общества и государства, путем участия в разработке и реализации общегосударственной стратегии развития, координации, а также ведения законопроектной работы, анализа, совершенствования, систематизации законодательства, проведения юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов, организации проведения научной правовой и научной лингвистической экспертизы;";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде мемлекеттің реттеуші саясатын қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;";
2) 6-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын, қоғамның және мемлекеттің мүдделерін қорғау, халық тарапынан сенім мәселелеріне басымдық беріп, өкілді органдар мен жұртшылық беретін сыртқы бағалау тетіктерін айқындай отырып, сыбайлас жемқорлық деңгейінің рейтингтік бағасын енгізіп, есептілік және қызметті бағалау жүйесін жетілдіреді, сондай-ақ азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастықтың әртүрлі нысандарын белгілейді, реттеуші саясатты іске асыруға жәрдемдеседі.";
3) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшаларымен толықтырылсын:
"1-1) орталық мемлекеттік органдардың заң жобалау жұмыстарын үйлестіру;";
"2-1) заң жобасы бойынша оның тұжырымдамасы және оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары қоса тіркелуге тиіс ғылыми құқықтық сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
2-2) заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы мен ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасы бойынша заң сараптамасының нәтижелерін қамтитын заң жобасы бойынша қорытынды беру;
2-3) өз құзыреті шегінде "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Реттеуші саясаттың консультативтік құжатын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын жария талқылау рәсімдерін жүргізуді үйлестіру;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) құқықтық ақпараттандыруды, "Е-заңнама" ақпараттық жүйесін жүргізуді, Қазақстанда бірыңғай құқықтық ақпарат жүйесін жүргізуді қамтамасыз ету;";
4) 19-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) эталондық заңнамалық актілерді және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, ақпараттық және анықтамалық-әдістемелік материалдарды шарт негізінде, оның ішінде құқықтық ақпараттың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып беру;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленетін заң жобаларын және қабылданған заңнамалық актілерді ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен келісу.";
5) 23-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өз қызметі саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану практикасын, оның ішінде "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі нәтижелерін талдап, қорыту және оны жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөнінде тиісті ұсыныстар енгізу;".

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) участие в пределах своей компетенции в формировании и реализации регуляторной политики государства;";
2) пункт 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"4. Министерство юстиции Республики Казахстан совершенствует систему отчетности и оценки деятельности с приоритетом вопросов защиты конституционных прав и свобод граждан, интересов общества и государства, доверия со стороны населения с определением механизмов внешней оценки, даваемой представительными органами и общественностью, с введением рейтинговой оценки уровня коррупции, а также устанавливает различные формы сотрудничества с институтами гражданского общества, содействует в реализации регуляторной политики.";
3) в статье 15:
дополнить подпунктами 1-1), 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"1-1) координация законопроектной работы центральных государственных органов;";
"2-1) организация проведения научной правовой экспертизы по проекту закона, к которому должны прилагаться его концепция и проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для его реализации;
2-2) дача заключения по проекту закона, включающего результаты юридической экспертизы по проекту подзаконного нормативного правового акта, и проекту программы информационного сопровождения и разъяснения;
2-3) в пределах своей компетенции координация проведения процедур публичного обсуждения Консультативного документа регуляторной политики и проектов нормативных правовых актов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах";";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) обеспечение правовой информатизации, ведения информационной системы "Е-законодательство", ведения единой в Казахстане системы правовой информации;";
4) в пункте 2 статьи 19:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предоставление на договорной основе эталонных законодательных актов и иных нормативных правовых актов, информационных и справочно-методических материалов, в том числе с использованием автоматизированной системы правовой информации;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) согласование в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, программ информационного сопровождения и разъяснения разрабатываемых проектов законов и принятых законодательных актов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах.";
5) подпункт 4) пункта 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"4) анализ и обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан в сфере своей деятельности, в том числе результатов правового мониторинга нормативных правовых актов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах", и внесение соответствующих предложений по его совершенствованию, устранению причин и условий, способствующих нарушению законодательства Республики Казахстан;".

3. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1,2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аграрлық өнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы, "Егемен Қазақстан" 27.11.2019 ж., № 230 (29709); "Казахстанская правда" 27.11.2019 ж., № 230 (29107); ҚР НҚА Электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі):
1) 18-бапта:
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Рұқсат алу тәртібін регламенттейтін, рұқсат беру немесе біліктілік талаптарын және (немесе) өтініш берушілердің осындай талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін бекітетін нормативтік құқықтық актілер алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күндік мерзім өткенге дейін қолданысқа енгізіле алмайды.".
4. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 10, 35-құжат; 2007 ж., № 4, 34-құжат; 2010 ж., № 17-18, 109-құжат; 2011 ж., № 7, 54-құжат; 2014 ж., № 2, 13-құжат; № 23, 138-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2019 ж., № 2, (2777) 6-құжат):
1) 4-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша ғылыми сараптама жүргізуді "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым қамтамасыз етеді.
Халықаралық шарттың жобасын дайындауға немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шартты жасасуға бастамашылық жасауға қатысқан сарапшының (сарапшылардың) ғылыми сараптама жүргізуіне жол берілмейді.";

3. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года, "Егемен Қазақстан" 27.11.2019 ж., № 230 (29709); "Казахстанская правда" от 27.11.2019 г., № 230 (29107); Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 29.11.2019 г.):
1) в статье 18:
в пункте 2 слова "Предпринимательским кодексом Республики Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О правовых актах"";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок получения разрешения, утверждающие разрешительные или квалификационные требования и (или) перечень документов, подтверждающих соответствие заявителей таким требованиям, не могут быть введены в действие до истечения шестидесятидневного срока после дня их первого официального опубликования.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 10, ст.35; 2007 г., № 4, ст.34; 2010 г., № 17-18, ст.109; 2011 г., № 7, ст.54; 2014 г., № 2, ст.13; № 23, ст.138; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2019 г., № 2 (2777), cт. 6):
1) в статье 4:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Проведение научной экспертизы по проектам международных договоров Республики Казахстан, а также международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, обеспечивается уполномоченной организацией, определяемой Правительством Республики Казахстан, в порядке, установленном в Законе Республики Казахстан "О правовых актах".
Не допускается проведение научной экспертизы экспертом (экспертами), принимавшими участие в подготовке проекта международного договора или инициировании заключения международного договора, участницей которого намеревается стать Республика Казахстан.";

3-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ратификациялауға жататын халықаралық шарттарды жасасуға байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігін айқындау;";
3) 4-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүддесін қозғайтын Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін, халықаралық шарттар
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобалары, Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар бойынша "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және сараптама кеңес мүшелерінің сараптамалық қорытындысын алу міндетті.";
4) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының мүдделі орталық мемлекеттік органдары халықаралық шарттарды ратификациялау туралы ұсыныс енгізу кезінде бір мезгілде Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсынысты Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Егер халықаралық шартты іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау қажет болса, халықаралық шарттарды ратификациялау туралы ұсынысқа заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары қоса беріледі.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда осы мемлекеттік орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын әзірлеуші органға ұсынады.".
5. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат, 16; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9; 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37- құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 ж., № 8, 46-құжат):
134-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7-3) тармақшамен толықтырылсын:

пункт 3 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определения необходимости внесения изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в связи с заключением международных договоров, подлежащих ратификации;";
2) статью 4-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 4-1. Проекты международных договоров Республики Казахстан, а также международные договоры, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства
По проектам международных договоров Республики Казахстан, а также международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающим интересы субъектов частного предпринимательства, обязательно получение экспертного заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и членов экспертного совета в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О правовых актах".";
3) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Заинтересованные центральные государственные органы Республики Казахстан при внесении предложения о ратификации международных договоров одновременно вносят в Правительство Республики Казахстан предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Если для реализации международного договора необходимо принятие подзаконных нормативных правовых актов, к предложению о ратификации международных договоров прилагаются проекты подзаконных нормативных правовых актов.
В случае если разработка проекта подзаконного нормативного правового акта относится к компетенции другого государственного органа, то данный государственный орган представляет соответствующий проект подзаконного нормативного правового акта органу-разработчику.".
5. В Закон Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст.42; № 15, ст.118; № 16, ст.129; № 17, ст.136; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.95; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.13; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 15, ст.82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 19-I, ст.99; № 19-II, ст.103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.124; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.145, 148; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.56; № 8-I, ст.62; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 14, ст.51, 54; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; 2019 г., № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 года; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 года; 2019 г., № 8, cт. 46):
пункт 2 статьи 134 дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:

"7-3) ғылыми құқықтық сараптама жөніндегі қызметті қамтамасыз ету;".
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; 2017 ж., № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 8, 46-құжат ):
1) 5-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Реттеуші саясаттың консультативтік құжаттарын, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге және оларға сараптама жасауға Ұлттық палатаның қатысуы нысанында;";
2) 9-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (күшін жою) туралы, карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы тетенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Реттеуші саясаттың консультативтік құжаттарына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер жобаларына міндетті сараптаманы жүзеге асырады;".
7. "Қоғамдық кеңестер туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-I, 120-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 39-құжат; № 127 (29004):
1) 5-баптың 1-тармағының 8) тармақшасындағы "өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
2) 20-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және міндеттерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілер бойынша да қоғамдық мониторинг жүргізіледі.".
8. "Өзін-өзі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-I, 127-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; ҚР НҚА электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкі, 11.10.2018 ж., "Егемен Қазақстан", № 193 (29424), 10.10.2018, "Казахстанская правда", № 193 (28822), 10.10.2018, Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 19, 62-құжат):

"7-3) обеспечение деятельности по проведению научной правовой экспертизы;".
6. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст.80; 2014 г., № 12, ст.82; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 22-V, ст.152; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.55; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.36; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 8, cт. 46):
1) подпункт 1) пункта 3 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1) форме участия Национальной палаты в разработке и экспертизе Консультативных документов регуляторной политики, проектов нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства;";
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет обязательную экспертизу Консультативных документов регуляторной политики, проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, за исключением проектов нормативных правовых актов центральных и местных исполнительных органов, а также акимов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, об установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;".
7. В Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "Об общественных советах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-І, ст.120; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; 2018 г., № 9, ст.27; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.39; № 127 (29004):
1) в подпункте 8) пункта 1 статьи 5 исключить слово "иных";
2) пункт 2 статьи 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Общественный мониторинг также проводится по нормативным правовым актам, затрагивающим права, свободы и обязанности граждан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-I, cт.127; 2018 г., № 10, ст.32, Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 11.10.2018 г., "Егемен Қазақстан" № 193 (29424), 10.10.2018, "Казахстанская правда" № 193 (28822), 10.10.2018, Ведомости Парламента РК 2018 г., № 19, cт. 62):

1) 3-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 29-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексіне" деген сөздер "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.".
9. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 138-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; ҚР НҚА Электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 06.01.2017):
1) 1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы - нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және жария талқылау рәсімін өткізу үшін қажетті ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;";
2) 16-бапта:
3-тармақтың 5) тармақшасының төртінші абзацындағы "ақпарат иеленуші әзірлейтін" деген сөздерден кейін "Реттеуші саясаттың консультативтік құжаттарын және заңдардың жобалары тұжырымдамаларының жобаларын," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) азаматтардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың нормативтік құқықтық актілерде белгіленген құқықтары және міндеттері туралы ақпаратты;";
3) 17-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдар мүдделі мемлекеттік органдармен келісуге жібергенге дейін Реттеуші саясаттың консультативтік құжаттарын, заңдардың жобалары тұжырымдамаларының жобаларын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын оларға түсіндірме жазбаларымен және салыстырма кестелерімен бірге (заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) жария талқылау үшін орналастырады. Жария талқылау нәтижелері бойынша есептер де ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылады.
Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында ақпарат орналастыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
10. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-I, 46-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53, 55-құжаттар; № 19, 62-құжат: 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 127 (29004)):

1) в части первой пункта 4 статьи 3 слова "Предпринимательским кодексом Республики Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О правовых актах"";
2) в подпункте 2) пункта 2 статьи 29-1 слова "Предпринимательским кодексом Республики Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О правовых актах"".
9. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст. 138; 2016 г., № 7-I, ст. 50; Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде от 06.01.2017):
1) подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) интернет-портал открытых нормативных правовых актов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и необходимой информации для проведения процедуры публичного обсуждения;";
2) в статье 16:
в абзаце четвертом подпункта 5) пункта 3 после слов "обладателем информации" дополнить словами "Консультативных документов регуляторной политики и проектов концепций проектов законов,";
пункт 3 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) информацию о правах и обязанностях граждан, иностранцев и лиц без гражданства, установленных в нормативных правовых актах;";
3) пункт 4 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4. На интернет-портале открытых нормативных правовых актов государственными органами-разработчиками проектов нормативных правовых актов до направления на согласование в заинтересованные государственные органы для публичного обсуждения размещаются Консультативные документы регуляторной политики, проекты концепций проектов законов и проекты нормативных правовых актов вместе с пояснительными записками и сравнительными таблицами к ним (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты). Отчеты по результатам публичного обсуждения также размещаются на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Размещение информации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, ст.46; 2017 г., № 14, ст.51; № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; № 16, ст.53, 55; № 19, ст.62; 2019 г., № 2, ст.6; 2019 г., № 127 (29004):

1) 1-бапта:
6) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) заң жобасының тұжырымдамасы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің бастамасы бойынша заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесін, оны қабылдау мақсатын және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де ережелерді қамтитын, Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия мақұлдаған құжат;";
"8) заң сараптамасы - нормативтік құқықтық актінің жобасын не қабылданған нормативтік құқықтық актіні Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына, заң техникасына сәйкестігі тұрғысынан тексеру;";
20) тармақшада "жай-күйі және" деген сөздерден кейін "заңнаманы бағалау және оның тиімділігін болжау, оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында" деген сөздермен толықтырылсын;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) нормативтік құқықтық акт - республикалық референдумда қабылданған не уәкілетті орган қабылдаған, құқық нормаларын белгілейтін, олардың қолданылуын өзгертетін, толықтыратын, тоқтататын немесе тоқтата тұратын белгіленген нысандағы жазбаша ресми құжат;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3), 2-1), 19-I), 32-1), 32-2), 32-3), 32-4), 32-5) және 32-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ғылыми құқықтық сараптама - ғылыми құқықтық сараптама объектілерінің сапасын, негізділігін, ғылыми пысықталуын бағалау, оны қабылдаудың ықтимал теріс әлеуметтік және құқықтық салдарларын айқындау, ұсынылатын нормалардың құқық жүйесі мен заңнама жүйесіне сәйкестігі бөлігінде тәуелсіз кәсіби сараптамалық талдау;
1-2) ғылыми-құқықтық сараптамалардың тізілімі - нормативтік құқықтық актілердің жобаларына ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге тартылатын ғылыми-құқықтық сарапшылар туралы мәліметтерді қамтитын электрондық дерекқор;
1-3) ғылыми-құқықтық сарапшы - Ғылыми-құқықтық сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға;
2-1) Е-заңнама - заңнамаға талдау (мониторинг) жүргізуге, сондай-ақ норма шығарудың жекелеген процестерін автоматтандыруға арналған бірыңғай құқықтық жүйе;
19-I) Бірыңғай құқықтық ақпарат жүйесі - Эталондық бақылау банкіне және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жүйеленген дерекқорына орталықтандырылған қол жеткізу жүйесі;
32-1) пилоттық жоба - енгізілетін реттеудің оң нәтижесін анықтау мақсатында әзірлеуші орган жүргізетін рәсім;
32-2) реттеуші саясат - Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері арқылы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеу;

1) в статье 1:
подпункты 6) и 8) изложить в следующей редакции:
"6) концепция проекта закона – одобренный Межведомственной комиссией по вопросам законопроектной деятельности документ, содержащий обоснование необходимости разработки проекта закона по инициативе Правительства Республики Казахстан, цели его принятия и иные положения, определяемые Правительством Республики Казахстан;";
"8) юридическая экспертиза – проверка проекта нормативного правового акта либо принятого нормативного правового акта на предмет его соответствия Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан, юридической технике;";
в подпункте 20) после слов "практике его применения" дополнить словами "с целью оценки и прогнозирования эффективности законодательства, выработки предложений по его совершенствованию";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) нормативный правовой акт – письменный официальный документ установленной формы, принятый на республиканском референдуме либо уполномоченным органом, устанавливающий нормы права, изменяющий, дополняющий, прекращающий или приостанавливающий их действие;";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3), 2-1), 19-1), 32-1), 32-2), 32-3), 32-4), 32-5) и 32-6) следующего содержания:
"1-1) научная правовая экспертиза – независимый профессиональный экспертный анализ объектов научной правовой экспертизы в части оценки их качества, обоснованности, научной проработанности проекта, определения возможных негативных социальных и правовых последствий его принятия, соответствия предлагаемых норм системе права и системе законодательства;
1-2) реестр научно-правовых экспертов – электронная база данных, содержащая сведения о научно-правовых экспертах, привлекаемых к проведению научной правовой экспертизы проектов нормативных правовых актов;
1-3) научно-правовой эксперт – это физическое лицо, состоящее в Реестре научно-правовых экспертов;
2-1) Е-законодательство – единая правовая система, предназначенная для проведения анализа (мониторинга) законодательства, а также автоматизации отдельных процессов нормотворчества;
19-1) Единая система правовой информации – система централизованного доступа к Эталонному контрольному банку и систематизированной базе данных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
32-1) пилотный проект – это процедура, проводимая органом-разработчиком в целях выявления положительного результата от вводимого регулирования;
32-2) регуляторная политика – государственное регулирование общественных отношений посредством нормативных правовых актов Республики Казахстан;

32-3) реттеу субъектілері - нормативтік құқықтық актілердің қолданысы таралатын жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар мен ұйымдар;
32-4) реттеуші жүктеме - уақыт пен адам ресурстарының шығындарын қоса алғанда, орындау үшін міндетті талаптардың заңнамада белгіленуіне байланысты реттеу субъектілерінің қаржылық ауыртпалығы;
32-5) Реттеуші саясаттың консультативтік құжаты (бұдан әрі - Консультативтік құжат) - нақты саладағы мемлекеттік реттеудің қазіргі проблемаларына жүргізілген құқықтық мониторинг пен жария талқылаудың нәтижелерін қамтитын белгіленген нысандағы құжат;
32-6) заң жобасы тұжырымдамасының жобасы - қоғамдық талқылау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің Заң шығару жұмысының қағидаларына сәйкес пысықталған, мемлекеттік органның нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемаларын шешу жөніндегі пайымын қамтитын Консультативтік құжат;";
2) 2-бапта:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 19-бабын қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту, толықтыру және тоқтату тәртібін;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген стандарттау жөніндегі құжаттарды жоспарлау, әзірлеу, бекіту, тіркеу, есепке алу, жариялау, мониторингілеу және жаңартып отыру тәртібін;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) мемлекеттік сатып алу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сатып алуды жүзеге асырудың тәртібін реттемейді.";
3) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 19-бабын қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту, толықтыру және тоқтату тәртібі арнайы заңмен айқындалады.";
4) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Заңдарды және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдаудың негізі
1. Заңдар Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағында көзделген аса маңызды қоғамдық қатынастарды реттеу үшін қабылданады.
2. Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт заңдарды және нормативтік құқықтық актілерді іске асыру орайында қабылданатын болса, онда кіріспесінде олардың қандай нормативтік құқықтық актінің негізінде қабылданғаны көрсетіледі.";
5) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Нормативтік құқықтық актілердегі құқық нормаларының қайшылықтары";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

32-3) субъекты регулирования – физические и юридические лица, государственные органы и организации, на которых распространяется действие нормативных правовых актов;
32-4) регуляторная нагрузка – финансовое бремя субъектов регулирования в связи с установлением законодательством требований обязательных для исполнения, включая затраты времени и человеческих ресурсов;
32-5) консультативный документ регуляторной политики (далее – Консультативный документ) – документ установленной формы, включающий в себя результаты проведенного правового мониторинга и публичного обсуждения существующих проблем государственного регулирования в конкретной сфере;
32-6) проект концепции проекта закона – доработанный в соответствии с Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, по итогам общественного обсуждения Консультативный документ, содержащий видение государственного органа по решению проблем государственного регулирования в конкретной сфере;";
2) в статье 2:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) порядок заключения, выполнения, изменения, дополнения и прекращения международных договоров Республики Казахстан, за исключением статьи 19 настоящего Закона;";
в пункте 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) порядок планирования, разработки, утверждения, регистрации, учета, опубликования, мониторинга и актуализации документов по стандартизации, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) порядок осуществления закупок, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере государственных закупок.";
3) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Порядок заключения, выполнения, изменения, дополнения и прекращения международных договоров Республики Казахстан определяется специальным законом, за исключением статьи 19 настоящего Закона.";
4) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Основания принятия законов и подзаконных нормативных правовых актов
1. Законы принимаются для регулирования важнейших общественных отношений, предусмотренных пунктом 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан.
2. В случае, если подзаконный нормативный правовой акт принимается во исполнение законов и нормативных правовых актов, то в преамбуле указывается на основании каких нормативных правовых актов они были приняты.";
5) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Противоречия норм права в нормативных правовых актах";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Бір нормативтік құқықтық актінің немесе бір деңгейдегі нормативтік құқықтық актілердің нормаларында қайшылықтар болған кезде қолданысқа кешірек енгізілген акт нормалары немесе қолданысқа кешірек енгізілген актіге сәйкес келетін норма қолданылады.";
6) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен және 14-1, 14-2, 14-3 және 14-4-баптармен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Реттеуші саясат
14-1-бап. Реттеуші саясатты жүзеге асыруды қамтамасыз егу
Реттеуші саясатты жүзеге асыруды қамтамасыз ету:
1) мемлекеттік реттеудің қазіргі проблемаларын талдауды және қоғамдық талқылауды;
2) қоғамдық талқылау нәтижелерін, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, қазіргі проблема бойынша шоғырландырылған шешім әзірлеуді;
3) қажет болған жағдайда нормативтік құқықтық актіні қабылдау арқылы реттеуді енгізуді;
4) реттеуші жүктемесін ескере отырып, жаңа реттеуге дайындау үшін реттеу субъектілеріне қажетті мерзімдерді беруді;
5) қабылданған нормативтік құқықтық актілердің тиімділігін бағалауды қамтиды.
14-2-бап. Реттеуші саясаттың міндеттері
Нормативтік құқықтық актілер арқылы мемлекеттік реттеу адамдардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, олардың заңды мүдделерін, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін, мемлекеттің мүліктік мүдделерін қорғау мақсатында енгізіледі.
Конституциялық құрылысты қорғау, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғау, егер мұндай шектеу заңды түрде негізделген мақсаттарға барабар негізделген және әділдік талаптарына сай келсе, конституциялық маңызы бар құндылықтарды қорғау үшін демократиялық мемлекетте пропорционалды, мөлшерлес және қажетті болып табылса, құқықтар мен бостандықтарды шектеуге негіз бола алады.
14-3-бап. Құқықтық жүйенің тұрақтылығы
Норманы немесе оның жекелеген бөлігін ол өзгергеннен және (немесе) толықтырғаннан кейін бір жылдан бұрын өзгертуге және (немесе) толықтыруға тек ерекше жағдайларда неғұрлым жоғары деңгейдегі заң талаптары, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің шешімдерін іске асыру мақсатында ғана жол беріледі.
14-4-бап. Заңнамалық реттеу қағидаттары
1. Заң нақты қоғамдық қатынастарды заңнамалық реттеу негізінде жүзеге асырылатын қағидаттарды белгілеуге тиіс.
2. Заңнамалық реттеу қағидаттары заңдарда іске асырудың нақты тетіктерін ашып көрсету арқылы айқындалуға тиіс.
3. Заңдардың нормалары оларда белгіленген қағидаттарға қайшы келмеуге, ал қағидаттарға қайшы келген жағдайда, соларға сәйкес келтірілуге тиіс.

"3. При наличии противоречий в нормах одного нормативного правового акта или нормативных правовых актов одного уровня действует норма акта, позднее введенного в действие, или норма, которая соответствует акту, позднее введенному в действие.";
6) дополнить главой 3-1 и статьями 14-1, 14-2, 14-3 и 14-4 следующего содержания:
"Глава 3-1. Регуляторная политика
Статья 14-1. Обеспечение осуществления регуляторной политики
Обеспечение осуществления регуляторной политики включает:
1) анализ и общественное обсуждение существующих проблем государственного регулирования;
2) выработку консолидированного решения по существующей проблеме с учетом результатов общественного обсуждения, а также замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и организаций;
3) в случае необходимости, введение регулирования посредством принятия нормативного правового акта;
4) предоставление необходимых сроков субъектам регулирования для подготовки к новому регулированию с учетом их регуляторной нагрузки;
5) оценку эффективности принятых нормативных правовых актов.
Статья 14-2. Задачи регуляторной политики
Государственное регулирование посредством нормативных правовых актов вводится в целях обеспечения безопасности жизни и здоровья людей, защиты их законных интересов, безопасности для окружающей среды, национальной безопасности Республики Казахстан, защиты имущественных интересов государства.
Защита конституционного строя, охрана общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения могут обусловить ограничение прав и свобод, если такое ограничение адекватно законно обоснованным целям и отвечает требованиям справедливости, является пропорциональным, соразмерным и необходимым в демократическом государстве для защиты конституционно значимых ценностей.
Статья 14-3. Стабильность правовой системы
Изменение и (или) дополнение нормы или его отдельной части ранее, чем через год после ее изменения и (или) дополнения допускается только в исключительных случаях на основании требований закона более высокого уровня, поручения Президента Республики Казахстан, а также в целях реализации решений Конституционного Совета Республики Казахстан.
Статья 14-4. Принципы законодательного регулирования
1. Закон должен устанавливать принципы, на основе которых им осуществляется регулирование конкретных общественных отношений.
2. Принципы законодательного регулирования должны определяться, раскрывая конкретные механизмы их реализации.
3. Нормы законов не должны противоречить принципам, установленным в них, а в случае противоречия принципам должны приводиться в соответствие с ними.

4. Заң нормаларын түсіндіру оларда орныққан заңнамалық реттеу қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.";
7) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындау жоспарларын жасаған кезде мемлекеттік және өзге де органдар мен ұйымдардың, оның ішінде ғылыми ұйымдардың, Парламент депутаттарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және өзге де мүдделі тұлғалардың ұсыныстары, құқықтық және қоғамдық мониторинг нәтижелері, Консультативтік құжаттарды, заңдардың жобалары тұжырымдамаларының жобаларын талқылау нәтижелері, сондай-ақ "Е-Заңнама" ақпараттық жүйесі арқылы алынған ұсынымдар ескеріледі.";
8) 16-балта:
1,2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заң жобаларын дайындауды перспективалық жоспарлау Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспары шеңберінде жүзеге асырылады.
2. Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспары Қазақстан Республикасы Парламентінің кезекті сайланымы кезеңіне қабылданады және Қазақстан Республикасы Парламентінің сессиялары бөлінісінде заң жобаларын дайындау солардың шеңберінде болжанатын заңнама салаларын (аясын) көрсетеді.";
7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заң жобасын әзірлеуге жауапты органдар, ұйымдарды және лауазымды тұлғаларды қамтуға тиіс.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілетін заңдардың жобаларын дайындауға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік және өзге де органдар Әділет министрлігіне құқықтық мониторинг нәтижелері негізінде Заң жобалау жұмыстарының жоспарына ұсыныстар жібереді.";
9) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Заңдардың жобаларын әзірлеушілер
1. Президент Әкімшілігі, Үкімет, өзге де мемлекеттік органдар - Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы немесе Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасына негізделген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының тапсырмасы бойынша, олармен келісу бойынша - ұйымдар мен азаматтар Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілетін заңдар жобаларының әзірлеушілері бола алады.
2. Парламент депутаттары Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заңдар жобаларының әзірлеушілері болып табылады.
3. Орталық мемлекеттік органдар Қазакстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заңдар жобаларының әзірлеушілері болып табылады.

4. Разъяснение норм закона осуществляется в соответствии с принципами законодательного регулирования, заложенными в них.";
7) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"4. При составлении планов подготовки проектов нормативных правовых актов учитываются предложения государственных и иных органов, организаций в том числе научных, депутатов Парламента, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и иных заинтересованных лиц, результаты правового и общественного мониторинга, результаты обсуждения Консультативных документов, проектов концепций проектов законов, а также рекомендаций, полученных посредством информационной системы "Е-законодательство".";
8) в статье 16:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Перспективное планирование подготовки проектов законов осуществляется в рамках Концептуального плана законотворческой работы.
2. Концептуальный план законотворческой работы принимается на период очередного созыва Парламента Республики Казахстан и отражает отрасли (сферы) законодательства, в рамках которых предполагается подготовка проектов законов в разрезе сессий Парламента Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) органы, организации и должностные лица, ответственные за разработку проекта закона.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Требования настоящей статьи не распространяются на подготовку проектов законов, вносимых в Мажилис Парламента Республики Казахстан в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан и депутатов Парламента Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Государственные и иные органы направляют в Министерство юстиции предложения в План законопроектных работ на основании результатов правового мониторинга.";
9) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Разработчики проектов законов
1. Разработчиками проектов законов, вносимых в Мажилис Парламента Республики Казахстан в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, по поручению Президента Республики Казахстан или Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, основанному на поручении Президента Республики Казахстан, могут являться Администрация Президента, Правительство, иные государственные органы, организации и граждане по согласованию с ними.
2. Разработчиками проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы депутатов Парламента Республики Казахстан, являются депутаты Парламента.
3. Разработчиками проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан, являются центральные государственные органы.

4. Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізілетін заңдардың жобаларын әзірлеу туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына оның Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Үкіметі, орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы және өкілді органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, сондай-ақ ұйымдар мен азаматтар енгізе алады.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен заң жобасын әзірлеу тапсырылған Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі немесе Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдары, егер Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы өзгеше мерзім белгілемесе, заң жобасын әзірлеуді бір ай мерзімде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалған заңдардың жобалары Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы айқындайтын жағдайларда Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы тәртібімен Қазақстан Республикасының Мәжілісіне енгізілетін заңдардың жобаларының келісілу мерзімі, егер Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы өзге, неғұрлым қысқа мерзім белгілемесе, он жұмыс күнінен аспауы керек.";
10) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы құқығын іске асыру тәртібі
1. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары заң жобасына бастамашылық жасау үшін мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың, ғылыми мекемелердің өкілдерін, сондай-ақ мамандар мен ғалымдарды тарта отырып, заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобын құруға құқылы.
2. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары түрлі бейіндегі мамандарды сарапшылар ретінде жұмысқа тартуға, сондай-ақ олардың қызметі үшін қажетті материалдар мен құжаттарды мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдардан сұратуға, лауазымды адамдарды жұмыс топтарына шақыруға және тыңдауға құқылы.
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекет қызметін құқықтық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті ұйымға іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.

4. Предложения о разработке проектов законов, вносимых в Мажилис Парламента Республики Казахстан в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, могут вноситься на рассмотрение Президента Республики Казахстан его Администрацией, Правительством Республики Казахстан, центральными государственными, местными исполнительными и представительными органами, органами местного самоуправления, а также организациями и гражданами.
Администрация Президента Республики Казахстан или иные государственные органы Республики Казахстан, которым поручена разработка проекта закона в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, осуществляют разработку проекта закона в месячный срок, если иной срок не установлен Президентом Республики Казахстан или по его поручению Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
Подготовленные в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан проекты законов согласовываются с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан в случаях, определяемых Президентом Республики Казахстан или по его поручению Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
Срок согласования проектов законов, вносимых в Мажилис Парламента Республики Казахстан в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан, не может превышать десяти рабочих дней, если иной, более короткий срок не был установлен Президентом Республики Казахстан или по его поручению Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.";
10) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Порядок реализации права законодательной инициативы депутатами Парламента Республики Казахстан
1. Депутаты Парламента Республики Казахстан для инициирования проекта закона вправе создать рабочую группу по подготовке проекта закона с привлечением представителей государственных органов и иных организаций, научных учреждений, а также специалистов и ученых.
2. Депутаты Парламента Республики Казахстан вправе привлекать к работе специалистов различного профиля в качестве экспертов, а также запрашивать материалы и документы, необходимые для их деятельности у государственных органов, иных организаций и должностных лиц, приглашать на рабочие группы и заслушивать должностных лиц.
Депутаты Парламента Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченную организацию в области правового обеспечения деятельности государства, определяемую Правительством Республики Казахстан, о проведении фундаментальных и прикладных научных исследований.

3. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары заң жобасын әзірлеу кезінде Үкіметке ғылыми сараптама жүргізу үшін өтінішпен жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздемейтін заң жобасына бастамашылық жасаған Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары заң жобасын қорытынды беру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне жіберуге құқылы.
5. Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заңдардың жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң қорытындысы болғанда ғана енгізілуі мүмкін.
6. Депутат бастамашылық жасаған заң жобасы Мәжіліске осы Заңға сәйкес енгізіледі.";
11) мынадай мазмұндағы 17-2-баппен толықтырылсын:
"17-2-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы құқығын іске асыру тәртібі
1. Орталық мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заңдардың жобаларын әзірлеушілер болып табылады.
2. Өзге органдар, ұйымдар мен азаматтар заңдардың жобаларын әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізуге немесе осындай бастамашылық жобаларды орталық мемлекеттік органдардың қарауына беруге құқылы.
Орталық мемлекеттік органдар оларды өздері әзірлейтін заңдардың жобалары үшін негіз ретінде қабылдауы немесе олардың одан әрі әзірленуін және жобалардың қабылдануын орынсыз деп тануы мүмкін.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, орталық мемлекеттік орган заң жобасын дайындауды өзіне ведомстволық бағынысты органдар мен ұйымдарға тапсыра алады немесе бөлінген бюджет қаражаты мен гранттарды осы мақсаттарға пайдалана отырып, оны дайындауды шарттық негізде мамандарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктеріне, ғылыми мекемелерге, жекелеген ғалымдарға және ұжымдарға, оның ішінде шетелдіктерге, тиісті салалардағы сарапшыларға тапсыра алады.
4. Орталық мемлекеттік орган заң жобасын әзірлеу басталғанға дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларына сәйкес реттелетін сала бойынша Консультативтік құжатты және заң жобасы тұжырымдамасының жобасын жариялау және талқылау рәсімін қамтамасыз етуге тиіс.
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын Консультативтік құжат Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылған сараптама кеңестерімен міндетті түрде талқылауға жатады.
Консультативтік құжатты жұртшылықпен талқылау ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жария талқылау үшін орналастыруды, сондай-ақ жария тыңдаулар мен дебаттарды қамтиды,
Қоғамдық қатынастардың ерекшеліктеріне байланысты талқылаулар жоғарыда көрсетілген бір немесе бірнеше тәсілдерді пайдалана отырып жүргізілуі мүмкін.
Заң жобасы тұжырымдамасының жобасы мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен талқылау үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына орналастырылады.
Заңдардың жобалары түсіндірме жазбаларымен және оларға салыстырма кестелерімен (заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) бірге мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберілгенге дейін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына жария талқылау үшін орналастырылады.
Консультативтік құжаттар мен заңдардың жобалары тұжырымдамаларының жобаларын, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілердің жобаларын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастыру және жария талқылау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларымен айқындалады.

3. Депутаты Парламента Республики Казахстан при разработке проекта закона вправе обратиться в Правительство для проведения научной экспертизы.
4. Депутаты Парламента Республики Казахстан, инициировавшие проект закона, не предусматривающий сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, имеют право направить проект закона для дачи заключения в Правительство Республики Казахстан.
5. Проекты законов, предусматривающие сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, могут быть внесены лишь при наличии положительного заключения Правительства Республики Казахстан.
6. Проект закона, инициированный депутатом, вносится в Мажилис в соответствии с настоящим Законом.";
11) дополнить статьей 17-2 следующего содержания:
"Статья 17-2. Порядок реализации права законодательной инициативы Правительством Республики Казахстан
1. Разработчиками проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан, являются центральные государственные органы.
2. Иные органы, организации и граждане вправе вносить предложения по разработке проектов законов или передавать на рассмотрение центральных государственных органов такие инициативные проекты.
Центральные государственные органы могут принять их в качестве основы для разрабатываемых ими проектов законов или признать их дальнейшую разработку и принятие проектов нецелесообразными.
3. Центральный государственный орган, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан, может поручить подготовку проекта закона подведомственным ему органам и организациям или заказать его подготовку на договорной основе специалистам, Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан, объединениям субъектов частного предпринимательства, научным учреждениям, иным организациям, отдельным ученым и коллективам, в том числе зарубежным, экспертам в соответствующих сферах с использованием на эти цели выделенные бюджетные средства и грантов.
4. Центральный государственный орган до начала разработки проекта закона, должен обеспечить процедуры публикации и обсуждения Консультативного документа и проекта концепции проекта закона в соответствии с Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан по регулируемой сфере.
Консультативный документ, затрагивающий интересы субъектов предпринимательства, подлежит обязательному обсуждению с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и экспертными советами, созданными в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Обсуждение Консультативного документа с общественностью включает в себя размещение на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для публичного обсуждения, а также публичные слушания и дебаты.
В зависимости от особенностей общественных отношений обсуждения могут проводиться с использованием одного или нескольких вышеуказанных способов.
Проект концепции проекта закона размещается на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для обсуждения его с заинтересованными государственными органами и организациями.
Проекты законов вместе с пояснительными записками и сравнительными таблицами к ним (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в законодательные акты) до направления на согласование в заинтересованные государственные органы размещаются для публичного обсуждения на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Порядок размещения и публичного обсуждения Консультативных документов и проектов концепций проектов законов, а также проектов нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов определяется Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.

5. Егер заң жобасында ұсынылатын, белгілі бір қоғамдық қатынастарды реттейтін құқық нормасы алдын ала сынақтан өткізуді талап еткен жағдайда, онда осы құқық нормасы, өзі қамтылатын заңмен, оның қолданылуы белгіленген мерзімдермен шектеледі және пилоттық жоба жүргізіледі.
6. Уәкілетті орган пилоттық жоба шеңберінде сынақтан өткізілетін құқық нормасының қолданылу практикасына талдау жүргізеді, оның барысында оң және теріс салдарлар, осындай реттеуді қолдануға әсер еткен әлеуметгік және өзге де факторлар, пилоттық жобаны жүргізуге байланысты өндірілген шығыстар мен алынған кірістер айқындалады.
Сынақтан өткізілетін құқық нормасының қолданылу мерзімі бойынша шектеу сынақтан өткізілетін құқық нормасына жүргізілген талдау нәтижелері негізінде алып тасталуы мүмкін.
Пилоттық жобаларды жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында белгіленеді.
7. Заң жобаларын әзірлеу ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылатын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында белгіленген тәртіппен ғана қайта қаралуға жататын тұжырымдамаларының негізінде және оларға қатаң сәйкестікте ғана жүзеге асырылады.
Заң жобасына Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдаулары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және ратификацияланған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің саудасына немесе зияткерлік меншік құқықтарына қатысты заңдардың жобалары жария талқылау үшін олар қабылданғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 күн мерзімде уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарына орналастырылады.
8. Консультативтік құжатты және тұжырымдаманың жобасын әзірлеу жөніндегі талап республикалық бюджет туралы заң жобасына және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізетін жобаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдарға қолданылмайды.
9. Әзірлеуші орган заң жобасын әзірлеу кезінде оны дайындау жөніндегі жұмыс тобын құрады немесе мұндай дайындықты өз бөлімшелеріне тапсырады.
Заңдардың жобаларын әзірлеуге заң жобасын дайындауға жауапты әзірлеуші органның заң бөлімшесі қызметкерлерінің қатысуы міндетті.
Осы Заңның 19-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заңдардың жобаларын әзірлеуге Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері өкілдерінің қатысуы міндетті.

5. В случае, если предлагаемая в проекте закона норма права, регулирующая определенные общественные отношения, предварительно требует апробирования, то данная норма права ограничивается законом, в котором она содержится, определенными сроками ее действия, и проводится пилотный проект.
6. Уполномоченным органом в рамках пилотного проекта проводится анализ практики применения апробируемой нормы права, в ходе которого определяются позитивные и негативные последствия, социальные и иные факторы, оказавшие влияние на применение такого регулирования, произведенные расходы и полученные доходы в связи с проведением пилотного проекта.
Ограничение по сроку действия апробируемой нормы права может быть исключено на основании результатов проведенного анализа апробируемой нормы права.
Порядок проведения пилотных проектов устанавливается в Правилах законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
7. Разработка проектов законов осуществляется только на основании и в строгом соответствии с их концепциями, которые размещаются на интернет-портале открытых нормативных правовых актов и подлежат пересмотру только в порядке, установленном Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
В проект закона по поручению Президента Республики Казахстан в рамках ежегодных Посланий Главы государства народу Казахстана могут вноситься концептуальные изменения и дополнения.
Проекты законов, касающиеся торговли товарами, услугами или прав интеллектуальной собственности, размещаются на интернет-ресурсах уполномоченных государственных органов в срок не менее 30 календарных дней до их принятия для публичного обсуждения, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан и ратифицированными международными договорами.
8. Требование по разработке Консультативного документа и проекта концепции не распространяется на проект закона о республиканском бюджете и на проекты, вносящие в нее изменения и дополнения, а также на законы о гарантированном трансферте из Национального Фонда Республики Казахстан и объемах трансфертов общего характера.
9. Орган-разработчик при разработке проекта закона создает рабочую группу по ее подготовке или поручает такую подготовку своим подразделениям.
В разработке проектов законов обязательно участие работников юридического подразделения органа-разработчика, ответственного за подготовку проекта закона.
В разработке проектов законов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, обязательно участие представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 19 настоящего Закона.

10. Заңдардың жобаларын дайындауға әртүрлі білім салаларының мамандары, ғылыми мекемелер мен өзге де ұйымдар, ғылыми қызметкерлер, коммерциялық емес және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының жұмысына кез келген сатыда қатысуға құқылы.
Әзірлеуші орган заңдардың жобаларын әзірлеген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын дамытудың ғылыми тұжырымдамаларын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекет қызметін құқықтық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті ұйым жүргізген іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерінің нәтижелерін және басқа да материалдарды пайдалануға құқылы.
11. Дайындалған заң жобасы мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға келісуге жіберіледі.
Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобасына қаржы-экономикалық есеп-қисаптар қоса беріледі.
Егер заң жобасында қамтылған құқық нормаларын іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер қабылдау қажет болса (егер ондай қажеттілік болмаса, онда ол ілеспе хатта көрсетіледі), Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша әзірленген заң жобаларын қоспағанда, заң жобасына заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары қоса беріледі. Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда осы мемлекеттік орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын әзірлеуші органға ұсынады.
Заң жобасын әзірлеу кезінде әзірлеуші органдар міндетті түрде ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын әзірлейді.
12. Келісу кезінде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларына сәйкес заң жобасының жан-жақты пысықталу және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы мен ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасы бойынша реттеу нысанасының ашылуы фактісін белгілеуді қамтитын заң жобасы бойынша қорытынды береді.
13. Заң жобасы келісуге жіберілген мемлекеттік органдар мен ұйымдар, егер Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі өзгеше белгілемесе, оны алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде заң жобасы бойынша өз ескертулері мен ұсыныстарын дайындауға немесе олардың жоқ екендігі туралы заң жобасын әзірлеген әзірлеуші органға хабарлауға тиіс.
Мемлекеттік органның заң жобасы бойынша ескертулері жазбаша нысанда ұсынылады және кемшіліктерді жою жөніндегі ұсыныстарды қамтуға, негізделген және толық болуға тиіс.
Алынған ескертулер бойынша заң жобасы пысықталады және кабылданған және қабылданбаған ескертулер, ескертулерді қабылдамау уәждері туралы анықтама жасалады.

10. К подготовке проектов законов могут привлекаться специалисты различных областей знаний, научные учреждения и иные организации, научные работники, представители некоммерческих и иных организаций.
Депутаты Парламента Республики Казахстан вправе на любой стадии принимать участие в работе рабочей группы по подготовке проекта закона, подготавливаемого в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан.
Орган-разработчик при разработке проектов законов вправе использовать научные концепции развития законодательства Республики Казахстан, результаты проведенных фундаментальных и прикладных научных исследований уполномоченной организации, определяемой Правительством Республики Казахстан, в области правового обеспечения деятельности государства и другие материалы.
11. Подготовленный проект закона направляется на согласование заинтересованным государственным органам и организациям.
К проекту закона, предусматривающему сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, прилагаются финансово-экономические расчеты.
Если для реализации содержащихся в проекте закона норм права необходимо принятие подзаконных нормативных правовых актов (если такая необходимость отсутствует, то это указывается в сопроводительном письме), к проекту закона прилагаются проекты подзаконных нормативных правовых актов, за исключением проектов законов, разработанных по поручению Президента Республики Казахстан. В случае если разработка проекта подзаконного нормативного правового акта относится к компетенции другого государственного органа, то данный государственный орган представляет соответствующий проект подзаконного нормативного правового акта органу-разработчику.
При разработке проекта закона органами-разработчиками в обязательном порядке разрабатывается проект программы информационного сопровождения и разъяснения.
12. При согласовании Министерство юстиции Республики Казахстан дает заключение по проекту закона, включающее установление факта всесторонней проработки законопроекта и раскрытие предмета регулирования по проекту подзаконного нормативного правового акта, и проекту программы информационного сопровождения и разъяснения в соответствии с Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
13. Государственные органы и организации, которым проект закона направлен на согласование, должны подготовить свои замечания и предложения по проекту закона или сообщить об их отсутствии органу-разработчику, разработавшему проект закона, в течение тридцати календарных дней со дня получения, если иное не установлено Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан.
Замечания государственного органа по проекту закона представляются в письменной форме и должны содержать предложения по устранению недостатков, быть обоснованными и исчерпывающими.
По полученным замечаниям проект закона дорабатывается и составляется справка о принятых и отклоненных замечаниях, мотивах отклонения замечаний.

14. Жұмыс тобын құрған әзірлеуші орган заң жобасына жұмыс тобымен талқылануға тиіс өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе алады.
15. Үкімет енгізген заң жобасын Парламентте қарау барысында орталық мемлекеттік органдардың уәкілетті адамдары оған Үкімет басшылығымен алдын ала келісілгеннен кейін ғана өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге бастама жасауы мүмкін.";
12) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу тәртібі
1. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу кезінде осы бапта белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Заңның 7-2-бабында көзделген тәртіп қолданылады.
Бұл ретте заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындау кезінде тұжырымдама әзірленбейді.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық каулыларының және басқа да уәкілетті органдардың нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын дайындауға әртүрлі білім салаларының мамандары, ғылыми мекемелер мен өзге де ұйымдар, ғылыми қызметкерлер, коммерциялық емес және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
3. Уәкілетті органдардың бір деңгейдегі заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын бірнеше уәкілетті орган әзірлеуі, ал қажет болғанда - қабылдауы мүмкін.
Бірнеше уәкілетті органның заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын олар осы Заңда көзделген тәртіппен бірлесіп әзірлейді және уәкілетті органдардың басшылары қол қоятын бірлескен нормативтік құқықтық актілер түрінде қабылдайды.
Бірлескен заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің туынды түрлері заңға тәуелді туынды нормативтік құқықтық актіні қабылдаған уәкілетті органдардың негізгі заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілері арқылы бекітіліп, онда туынды актіні қабылдауға арқау болған негізгі нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі.
4. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік органдар заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өз құзыретіне сәйкес, өз бастамасы бойынша немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды адамдардың тапсырмасы бойынша әзірлейді.
Егер Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлығының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық қаулысының дайындалып жатқан жобасының құқық нормаларын іске асыру үшін бір деңгейдегі немесе төмен тұрған деңгейдегі нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болса, онда негізгі түрдегі нормативтік құқықтық актінің жобасымен бір мезгілде көрсетілген өзгерістері және (немесе) толықтырулары бар актілердің жобалары дайындалуға немесе тиісті органдарға осындай актілерді дайындау туралы тапсырмалар берілуге тиіс.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының Кеңсесі, Президент Әкімшілігі әзірлеген Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық актілерінің жобаларын, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларының жобаларын қоспағанда, әзірленген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары түсіндірме жазбалармен және оларға салыстырма кестелерімен (нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) бірге мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберілгенге дейін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жария талқылау үшін орналастырылады.

14. Орган-разработчик, создавший рабочую группу, может внести в проект закона изменения и (или) дополнения, которые должны быть обсуждены с рабочей группой.
15. В ходе рассмотрения в Парламенте проекта закона, внесенного Правительством, уполномоченными лицами центральных государственных органов могут быть инициированы в него изменения и (или) дополнения только после предварительного согласования с руководством Правительства.";
12) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Порядок разработки проектов подзаконных нормативных правовых актов
1. При разработке проектов подзаконных нормативных правовых актов применяется порядок, предусмотренный статьей 17-2 настоящего Закона, с учетом особенностей, установленных настоящей статьей.
При этом при подготовке проектов подзаконных нормативных правовых актов концепция не разрабатывается.
2. К подготовке проектов нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, нормативных правовых постановлений Правительства Республики Казахстан и проектов нормативных правовых актов других уполномоченных органов могут привлекаться специалисты различных областей знаний, научные учреждения и иные организации, научные работники, представители некоммерческих и иных организаций.
3. Проекты подзаконных нормативных правовых актов уполномоченных органов одного уровня могут разрабатываться, а при необходимости – приниматься несколькими уполномоченными органами.
Проекты подзаконных нормативных правовых актов нескольких уполномоченных органов разрабатываются ими совместно в порядке, предусмотренном настоящим Законом, и принимаются в виде совместных нормативных правовых актов, подписываемых руководителями уполномоченных органов.
Производные виды совместных подзаконных нормативных правовых актов утверждаются посредством основных подзаконных нормативных правовых актов уполномоченных органов, принявших производный подзаконный нормативный правовой акт, с указанием в нем основных нормативных правовых актов, посредством которых принят производный акт.
4. Проекты подзаконных нормативных правовых актов разрабатываются государственными органами в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов и должностных лиц, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Если для реализации норм права готовящегося проекта нормативного правового указа Президента Республики Казахстан, нормативного правового постановления Правительства Республики Казахстан необходимо внесение изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты одного или нижестоящего уровня, то одновременно с проектом нормативного правового акта основного вида должны быть подготовлены проекты актов с указанными изменениями и (или) дополнениями или даны поручения соответствующим органам о подготовке таких актов.
Разработанные проекты подзаконных нормативных правовых актов вместе с пояснительными записками и сравнительными таблицами к ним (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты), за исключением проектов правовых актов Президента Республики Казахстан, разработанных Канцелярией Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, Администрацией Президента, проектов нормативных постановлений Конституционного Совета Республики Казахстан и Верховного Суда Республики Казахстан, до направления на согласование в заинтересованные государственные органы размещаются для публичного обсуждения на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.

5. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің дайындалған жобасы, ал қажет болған жағдайда оны іске асыру мақсатында қабылданатын заңға тәуелді басқа нормативтік құқықтық актінің жобасы мүдделі мемлекеттік органдарға және ұйымдарға келісуге жіберіледі.";
12) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері
1. Әзірлеуші органдар Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылатын сараптама кеңестеріне Консультативтік құжаттың немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын сараптама қорытындыларын алу үшін ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында, оның ішінде оларды мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде орналастыру туралы хабарлама жібереді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылатын сараптама кеңестері ашық нормативтік кұқықтық актілердің интернет-порталында Консультативтік құжатқа немесе нормативтік құқықтық актінің жобасына өзінің сараптамалық қорытындыларын орналастырады.
Сараптама қорытындылар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актінің жобасына сараптамалық қорытынды ұсыну үшін әзірлеуші органдар белгілейтін мерзім Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылатын сараптама кеңестеріне хабарлама келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінен, ал заңдардың жобалары бойынша он бес жұмыс күнінен кем болмауға тиіс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылатын сараптама кеңестері белгіленген мерзімде сараптамалық қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, Консультативтік құжат немесе нормативтік құқықтық актінің жобасы ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Бұл ретте тиісті жобаларды келісу кезінде мемлекеттік органдарға әзірлеуші мемлекеттік органдардан тиісті мемлекеттік орган айқындаған мерзімде өзінің сараптама қорытындысын ұсынбаған Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес құрылатын сараптама кеңестерінен сараптама қорытындысын алуды талап етуге тыйым салынады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актінің жобасына түсіндірме жазба нормативтік құқықтық актінің қолданысқа енгізілуіне байланысты кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелерін қамтуға тиіс.

5. Порядок разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов определяется Правительством Республики Казахстан.
Подготовленный проект подзаконного нормативного правового акта, а при необходимости проект другого подзаконного нормативного акта, принимаемого в целях его реализации, направляются на согласование заинтересованным государственным органам и организациям.";
13) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства
1. Органы-разработчики направляют в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы, создаваемые в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, уведомление о размещении Консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, в том числе при каждом последующем их согласовании с заинтересованными государственными органами.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы, создаваемые в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, размещают свои экспертные заключения к Консультативному документу или проекту нормативного правового акта на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Экспертные заключения представляются на казахском и русском языках.
Срок, устанавливаемый органами-разработчиками для представления экспертного заключения на проект нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, не может быть менее десяти рабочих дней, а по проектам законов менее пятнадцати рабочих дней с момента поступления уведомления в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы, создаваемые в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
В случае непредставления Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и экспертными советами, создаваемыми в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, экспертных заключений в установленный срок Консультативный документ или проект нормативного правового акта считаются согласованными без замечаний.
При этом государственным органам при согласовании соответствующих проектов запрещается требовать от государственных органов-разработчиков получения экспертных заключений от Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов, создаваемых в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, непредставивших свое экспертное заключение в сроки, определенные соответствующим государственным органом.
Пояснительная записка к проекту нормативного правового акта, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов предпринимательства в связи с введением в действие нормативного правового акта.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген сараптама қорытындысын алу жөніндегі талап орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (алып тастау) туралы, карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына қолданылмайды.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қатысты осы Заңда белгіленген жағдайларда және тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізіледі.
4. Әзірлеуші мемлекеггік орган сараптама қорытындымен келіскен кезде нормативтік құқықтық актінің жобасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық палатасының және сараптама кеңес мүшелерінің сараптама қорытындыларымен келіспеген жағдайда орталық мемлекеттік орган, жергілікті өкілді немесе жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларына сәйкес келіспеу себептерін негіздей отырып, ұстанымды қалыптастырады.
5. Осы бапта көзделген рәсімдер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қабылдаудың міндетті шарттары болып табылады.
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобалары оларды сараптама кеңесі және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы қарағанға дейін, интернет-ресурстарда орналастыруды қоса алғанда, бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялануға (таратылуға) жатады.
7. Сараптама қорытындылары сараптама кеңесі мүшесінің немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жазбаша ұстанымын білдіреді, ұсынымдық сипатта болады және заң жобасының тұжырымдамасына, нормативтік құқықтық актінің жобасына ол қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде міндетті қосымшалар болып табылады.
8. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының Президенті мен Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген нормативтік құқықтык актілердің жобаларына қолданылмайды.";
14) мынадай мазмұндағы 19-I-баппен толықтырылсын:
"19-I-бап. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралдар енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері

2. Требование по получению экспертного заключения, указанное в пункте 1 настоящей статьи, не распространяется на проекты нормативных правовых актов центральных и местных исполнительных органов, а также акимов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, об установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера.
3. В отношении проектов нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, проводится анализ регуляторного воздействия в случаях и порядке, установленных настоящим Законом.
4. Государственный орган-разработчик при согласии с экспертным заключением вносит в проект нормативного правового акта соответствующие изменения и (или) дополнения.
В случае несогласия с экспертными заключениями Национальной палаты Республики Казахстан и членов экспертного совета центральный государственный орган, местный представительный или местный исполнительный орган формируют позицию с обоснованием причин несогласия в соответствии с Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
5. Процедуры, предусмотренные настоящей статьей, являются обязательными условиями принятия нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства.
6. Проекты нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат обязательному опубликованию (распространению) в средствах массовой информации, включая размещение на интернет-ресурсах, до их рассмотрения экспертным советом и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
7. Экспертные заключения представляют собой письменную позицию члена экспертного совета или Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к концепции проекта закона, проекту нормативного правового акта до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
8. Требования настоящей статьи не распространяются на проекты нормативных правовых актов, разработанных в порядке законодательной инициативы Президента и депутатов Парламента Республики Казахстан.";
14) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, предусматривающих введение регуляторных инструментов или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства

1. Егер мемлекеттік органдар кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құрал енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды жоспарлаған жағдайда, мемлекеттік органдар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерді талдау рәсімін алдын ала жүргізуге тиіс.
Реттегіш құралдардың енгізілуіне немесе пайдаланылуына байланысты кәсіпкерлік субъектілеріне қосымша талаптар, міндеттер белгілеу немесе жүктемені өзге де ұлғайту реттеуді қатаңдату болып табылады.
2. Реттеушілік әсерді талдауға реттегіш құралды және онымен байланысты талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдату көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобалары, Қазақстан Республикасы заңдары жобаларының тұжырымдамалары, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобалары, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің жобалары жатады.
3. Бұл ретте кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құрал енгізілгенге немесе реттеу қатаңдатылғанға дейін және одан кейін реттеушілік әсерге талдау жүргізу туралы талап мыналарға:
1) авариялардың, дүлей зілзалалардың және өзге де төтенше жағдайлардың салдарын еңсеру жөніндегі мәселелерді реттеуге;
2) қару-жарақ пен әскери техниканың айналымын, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын, есірткі, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымын реттеуге;
3) қаржы ұйымдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін реттеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына;
4) Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігіне және оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төнген жағдайда арнайы валюталық режимді енгізуге;
5) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына;
6) тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу туралы, сондай-ақ жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда карантинді немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешімдер қабылдауға;
7) заңды жауапкершілікті енгізуге;
8) экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша мәселелерді реттеуге;
9) барлау, қарсы барлау және жедел-іздестіру қызметі саласындағы мәселелерді реттеуге қолданылмайды.
3. Жаңа реттегіш құралды енгізу немесе реттеуді қатаңдату кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырысында мақұлдағаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлеу мақсатында құрылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады, оның негізгі функциялары:

1. В случае, если государственные органы планируют ввести новый регуляторный инструмент или ужесточить регулирование в отношении субъектов предпринимательства, государственные органы должны предварительно провести процедуру анализа регуляторного воздействия в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
Ужесточением регулирования является установление дополнительных требований, обязанностей или иное увеличение нагрузки на субъектов предпринимательства в связи с введением или использованием регуляторных инструментов.
2. Анализу регуляторного воздействия подлежат проекты документов Системы государственного планирования, проекты концепций законопроектов, проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, проекты технических регламентов Евразийского экономического союза, предусматривающих введение регуляторного инструмента и связанных с ним требований или ужесточение регулирования.
При этом требование о проведении анализа регуляторного воздействия до и после введения регуляторного инструмента или ужесточения регулирования в отношении субъектов предпринимательства не распространяется на:
1) регулирование вопросов по преодолению последствий аварий, стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций;
2) регулирование оборота вооружения и военной техники, оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
3) регулирование деятельности финансовых организаций и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, а также на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
4) введение специального валютного режима в случае угрозы экономической безопасности Республики Казахстан и стабильности ее финансовой системы;
5) проекты нормативных правовых актов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
6) принятие решений об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, а также об установлении карантина или ограничительных мероприятий в случае возникновения заразных болезней животных;
7) введение юридической ответственности;
8) регулирование вопросов по противодействию экстремизму и терроризму;
9) регулирование вопросов в сфере разведывательной, контрразведывательной и оперативно-розыскной деятельности.
3. Введение нового регуляторного инструмента или ужесточение регулирования осуществляется только после одобрения на заседании межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан, создаваемым в целях выработки предложений и рекомендаций по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан в сфере предпринимательства, основными функциями которого являются:

1) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарау;
2) Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы жылдық есепті қарау және мақұлдау;
3) сараптама топтарының ұсынымдарын қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның:
1) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
2) Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар мен ұсынымдар енгізуге;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдерін кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның отырыстарына шақыруға және оларды кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша тыңдауға;
4) мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті материалдарды сұратуға және алуға;
5) уақытша және тұрақты жұмыс істейтін сараптама топтарын құруға және олардың ережесін бекітуге құқығы бар.
Осы тармақтың талаптары Қазақстан Республикасы заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларында және заңдарының жобаларында реттегіш құралды енгізу немесе реттеуді қатаңдату жағдайларын қоспағанда, өңірлік маңызы бар актілердің жобаларына, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Өңірлік маңызы бар актілер деп Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және жергілікті өкілді және атқарушы органдар, оның ішінде тиісті аумақтың әкімі қабылдаған нормативтік құқықтық актілер түсініледі.";
15) мынадай мазмұндағы 19-2-баппен толықтырылсын:
"19-2-бап. Реттеушілік әсерді талдау
1. Кейіннен мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік беретін, енгізілетін реттегіш құралдың және онымен байланысты талаптардың пайдасы мен шығындарын салыстырудың талдамалық рәсімі реттеушілік әсерді талдау болып табылады.
Белгілі бір мақсаттарға қол жеткізу немесе анық айқындалған проблемаларды шешу үшін реттеудің баламалы тәсілдерін бағалау арқылы нақты реттегіш құралдарды пайдалану бөлігінде мемлекеттік саясаттың пәрменділігі мен тиімділігін арттыру ретгеушілік әсерді талдаудың мақсаты болып табылады.
2. Реттеушілік әсерді талдау реттегіш құрал енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін, оның ішінде өздеріне қатысты бұрын реттеушілік әсерді талдау жүргізілмеген қолданыстағы реттегіш құралдар бойынша жүргізіледі.
Енгізілген реттегіш құралдардың, сондай-ақ қолданыстағы реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдау реттеуші мемлекеттік органдар жыл сайын бекітетін қайта қарау жоспарларына сәйкес, оның ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның, Ұлттық палатаның негізделген ұсыныстары ескеріліп жүзеге асырылады.

1) рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия;
2) рассмотрение и одобрение годового отчета о состоянии регулирования предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
3) рассмотрение рекомендаций экспертных групп и принятие решений по ним;
4) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Межведомственная комиссия по вопросам регулирования предпринимательской деятельности имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными и другими государственными органами и организациями;
2) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения и рекомендации по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан в сфере предпринимательства;
3) приглашать на заседания межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности и заслушивать представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности;
4) запрашивать и получать от государственных органов и других организаций необходимые материалы;
5) образовывать временно и постоянно действующие экспертные группы и утверждать их положение.
Требования настоящего пункта не распространяются на проекты актов регионального значения, а также на случаи, предусмотренные подпунктами 3) и 4) пункта 2 настоящей статьи, за исключением случаев введения регуляторного инструмента или ужесточения регулирования в проектах концепций законопроектов и проектах законов Республики Казахстан.
Под актами регионального значения понимаются документы Системы государственного планирования и нормативные правовые акты, принятые местными представительными и исполнительными органами, в том числе акимом соответствующей территории.";
15) дополнить статьей 19-2 следующего содержания:
"Статья 19-2. Анализ регуляторного воздействия
1. Анализом регуляторного воздействия является аналитическая процедура сопоставления выгод и затрат от вводимого регуляторного инструмента и связанных с ним требований, позволяющая оценивать достижение целей государственного регулирования в последующем.
Целью анализа регуляторного воздействия является повышение действенности и эффективности государственной политики в части использования конкретных регуляторных инструментов через оценку альтернативных подходов регулирования для достижения определенных целей или решения четко определенных проблем.
2. Анализ регуляторного воздействия проводится до и после введения регуляторного инструмента, в том числе по действующим регуляторным инструментам, в отношении которых ранее не проводился анализ регуляторного воздействия.
Анализ регуляторного воздействия введенных регуляторных инструментов, а также действующих регуляторных инструментов осуществляется в соответствии с планами пересмотра, утверждаемыми регулирующими государственными органами ежегодно, в том числе с учетом обоснованных предложений уполномоченного органа по предпринимательству, Национальной палаты.

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 80-бабы 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құжаттарға қатысты қайта қарау жоспарын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жыл сайын, оның ішінде өңірлік кәсіпкерлер палатасының негізделген ұсыныстарын ескеріп бекітеді.
Қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау бойынша жоспарларды мемлекеттік органдардың орындамауы туралы ақпарат кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарылады.
3. Реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелері бойынша реттегіш құралды қолдану тиімділігіне қарай реттегіш құралдың күші жойылуы немесе өзгеше түрде қайта қаралуы мүмкін.
Реттегіш құралды енгізу кезінде мәлімделген кэсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізілмеген жағдайда, оның күші жойылуга жатады.
4. Реттеушілік әсерді талдауды мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 80-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың жобаларына қатысты, сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган, Ұлттық палата және басқа да мүдделі тұлғалар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізеді.
Бұл ретте соларға қатысты реттеушілік әсерді талдауды олардың әзірлеушілері жүргізетін өңірлік маңызы бар актілерді қоспағанда, реттеушілік әсерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар жүргізеді.
5. Реттеушілік әсерге талдау жүргізу жаңа реттегіш құралды енгізудің немесе реттеуді қатаңдатудың міндетті шарты болып табылады.
6. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган:
1) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарайды және өңірлік маңызы бар актілердің жобаларын қоспағанда, реттеуші мемлекеттік органдардың, Ұлттық палатаның және басқа да мүдделі тұлғалардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытынды береді;
2) реттеушілік әсерді талдаудың түйіндерімен келіспеген жағдайда, реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізеді.
7. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кәсіпкерлік саласындағы басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы:
1) реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарайды және өңірлік маңызы бар актілердің жобаларын әзірлеушілердің, өңірлік палатаның және басқа да мүдделі тұлғалардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытынды береді;
2) реттеушілік әсерді талдаудың түйіндерімен келіспеген жағдайда, реттеушілік әсерге баламалы талдау жүргізеді.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын ведомствоаралық сипаттағы мәселелер бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің жанындағы консультативтік-кеңесші органның қарауына шығарылады, олардың мақұлдануы жаңа реттегіш құралды енгізудің немесе реттеуді қатаңдатудың міндетті шарты болып табылады.

В отношении документов, указанных в подпункте 6) пункта 2 статьи 80 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, план пересмотра ежегодно утверждается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, в том числе с учетом обоснованных предложений региональной палаты предпринимателей.
Информация о неисполнении государственными органами планов по пересмотру действующих регуляторных инструментов выносится на рассмотрение межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности.
3. По результатам анализа регуляторного воздействия в зависимости от эффективности применения регуляторного инструмента регуляторный инструмент может быть отменен или иным образом пересмотрен.
Регуляторный инструмент подлежит отмене в случае недостижения целей государственного регулирования предпринимательской деятельности, заявленных при его введении.
4. Анализ регуляторного воздействия проводится государственными органами в отношении проектов документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 80 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также уполномоченным органом по предпринимательству, Национальной палатой и другими заинтересованными лицами в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
При этом анализ регуляторного воздействия проводится регулирующими государственными органами, за исключением актов регионального значения, в отношении которых анализ регуляторного воздействия проводится их разработчиками.
5. Проведение анализа регуляторного воздействия является обязательным условием введения нового регуляторного инструмента или ужесточения регулирования.
6. Уполномоченный орган по предпринимательству:
1) рассматривает результаты анализа регуляторного воздействия и дает заключение о соблюдении регулирующими государственными органами, Национальной палатой и другими заинтересованными лицами установленных процедур, за исключением проектов актов регионального значения;
2) в случае несогласия с выводами анализа регуляторного воздействия, проводит альтернативный анализ регуляторного воздействия.
7. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, осуществляющий руководство в сфере предпринимательства:
1) рассматривает результаты анализа регуляторного воздействия и дает заключение о соблюдении разработчиками проектов актов регионального значения, региональной палатой и другими заинтересованными лицами установленных процедур;
2) в случае несогласия с выводами анализа регуляторного воздействия проводит альтернативный анализ регуляторного воздействия.
Результаты анализа регуляторного воздействия выносятся на рассмотрение консультативно-совещательного органа при акимате области, города республиканского значения, столицы по вопросам межведомственного характера, образуемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", одобрение которых является обязательным условием для введения нового регуляторного инструмента или ужесточения регулирования.

8. Реттеушілік әсерді талдаудың және реттеушілік әсерге баламалы талдаудың нәтижелері жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарда орналастырылады.";
16) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері
1. Азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу процесіне коммерциялық емес ұйымдарды, азаматтарды тарту мақсатында "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қоғамдық кеңестер құрылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларымен Консультативтік құжатты және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қоғамдық кеңестермен жария талқылау тәртібі реттеледі.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (күшін жою) туралы, карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын қоспағанда, орталық мемлекеттік органдар, жергілікті өкілді және атқарушы органдар азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты Консультативтік құжатты немесе тиісті нормативтік құқықтық актінің жобасын ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталында жария талқылау үшін орналастырғаны туралы қоғамдық кеңестерді хабардар етеді.
Әзірлеуші орган республикалық қоғамдық кеңестерді, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қоғамдық кеңестерін Кодекстер жобаларының ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы міндетті түрде хабардар етеді.
Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша ұсынымдар беру үшін белгіленетін мерзім қоғамдық кеңес оның ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабарлама алған кезден бастап он жұмыс күнінен, ал заңдардың жобалары бойынша он бес жұмыс күнінен кем болмауға тиіс.
Қоғамдық кеңес мүшелері ұсынымдарды ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында үсынады.
Қоғамдық кеңес ұсынымдарды мемлекеттік орган белгілеген мерзімде ұсынбаған жағдайда, нормативтік құқықтық актінің жобасы ескертулерсіз келісілген болып есептеледі.
Ұсынымдар қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.

8. Результаты анализа регуляторного воздействия и альтернативного анализа регуляторного воздействия размещаются на общедоступных интернет-ресурсах.";
16) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан
1. В целях вовлечения некоммерческих организаций, граждан в процесс разработки проектов нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан, образуются общественные советы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан регулируется порядок публичных обсуждений Консультативного документа и проектов нормативных правовых актов с общественными советами.
2. Центральные государственные органы, местные представительные и исполнительные органы уведомляют общественные советы о размещении на интернет-портале открытых нормативных правовых актов Консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, для его публичного обсуждения, за исключением проектов нормативных правовых актов центральных и местных исполнительных органов, а также акимов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, об установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера.
Орган-разработчик уведомляет общественные советы республиканского, а также общественные советы области, города республиканского значения, столицы о размещении проектов Кодексов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Срок, устанавливаемый для представления рекомендаций по проекту нормативного правового акта, затрагивающего права и свободы граждан, не может быть менее десяти рабочих дней, а по проектам законов менее пятнадцати рабочих дней с момента получения общественным советом уведомления о его размещении на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Члены общественного совета представляют рекомендации на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
В случае непредставления Общественным советом рекомендаций в установленный государственным органом срок, проект нормативного правового акта считается согласованным без замечаний.
Рекомендации представляются на казахском и русском языках.

3. Орталық мемлекеттік орган, жергілікті өкілді немесе жергілікті атқарушы орган Қоғамдық кеңестің ұсынымдарымен келіскен кезде нормативтік құқықтық актінің жобасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
4. Орталық мемлекеттік орган, жергілікті өкілді немесе жергілікті атқарушы орган ұсынымдармен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларына сәйкес келіспеу себептерін негіздей отырып, ұстанымды қалыптастырады.
Консультативтік құжаттың немесе нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын талқылау қорытындылары бойынша қалыптастырылған есеп ол қабылданғанға дейін нормативтік құқықтық актінің жобасына міндетті қосымша болып табылады.
5. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының Президенті мен Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қолданылмайды.";
16) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Экологиялық қауіпсіздікке әсер ететін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау ерекшеліктері
1. Қабылдау салдары экологиялық, оның ішінде радиациялық қауіпсіздікке, қоршаған ортаны қорғауға қатер төндіруі мүмкін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатады.
2. Мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасымен айқындалады.";
17) 21-бап алып тасталсын;
18) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Нормативтік құқықтық актілерді дайындаудың оңайлатылған тәртібі
1. Конституциялық емес деп танылған, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіретін заңдар мен өзге құқықтық актілердің нормалары заңды күшін жояды, қолдануға жатпайды және олардың күші жойылады.
Оңайлатылған тәртіппен әзірленетін нормативтік құқықтық акт Конституциялық Кеңестің шешімін іске асыруға бағытталған нормаларды ғана қамтуға тиіс.
2. Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі күшін жойған реттелетін норма құзыретіне жататын мемлекеттік орган құқықтық актіні Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оңайлатылған тәртіппен әзірлеуі және Үкіметке енгізуі мүмкін.";
20) 23-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нормативтік құқықтық актіні қабылдау мақсаттарына, негіздеріне және оның алдында тұрған негізгі міндеттерге түсіндірме беру қажет болған жағдайларда, құқық нормаларын жазудың алдынан кіріспе бөлік (кіріспе) беріледі.";

3. Центральный государственный орган, местный представительный или местный исполнительный орган при согласии с рекомендациями Общественного совета вносят в проект нормативного правового акта соответствующие изменения и (или) дополнения.
В случае несогласия с рекомендациями центральный государственный орган, местный представительный или местный исполнительный орган формируют позицию с обоснованием причин несогласия в соответствии с Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.
Отчет, сформированный по итогам обсуждения Консультативного документа или соответствующего проекта нормативного правового акта, является обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до его принятия.
4. Требования настоящей статьи не распространяются на проекты нормативных правовых актов, разработанных в порядке законодательной инициативы Президента и депутатов Парламента Республики Казахстан.";
17) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Особенности разработки и принятия нормативных правовых актов, влияющих на экологическую безопасность
1. Проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, последствия от принятия которых могут создать угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды, подлежат обязательной государственной экологической экспертизе.
2. Порядок проведения государственной экспертизы определяется экологическим законодательством Республики Казахстан.";
18) статью 21 исключить;
19) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Упрощенный порядок подготовки нормативных правовых актов
1. Нормы законов и иных правовых актов, признанных неконституционными, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, утрачивают юридическую силу, не подлежат применению и отменяются.
Нормативный правовой акт, разрабатываемый в упрощенном порядке, должен содержать только нормы, направленные на реализацию решения Конституционного Совета.
2. Государственный орган, в чью компетенцию входит регулируемая, отмененная Конституционным Советом Республики Казахстан норма, может разработать и внести в Правительство правовой акт в упрощенном порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
20) часть первую пункта 6 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"6. В случаях, когда необходимо разъяснить цели, основания принятия нормативного правового акта и основные задачи, которые перед ним стоят, изложению норм права предшествует вступительная часть (преамбула).";

21) 24-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңда құқықтық реттеудің негізгі қағидаттары белгіленеді, сондай-ақ оның мәтінінде пайдаланылатын негізгі ұғымдар, заңнамалық акт күшіне енгеннен кейін өзге нормативтік құқықтық актілердің қолданылу тәртібі мен шарттары белгіленуі мүмкін.
Заңның өтпелі ережелерінде ол қолданысқа енгізілгенге дейін қатынастарды реттеу тәртібі көрсетіледі, жаңа құқық нормаларына ауысу мерзімдері мен тәсілдері белгіленеді.
Заңның қорытынды ережелерінде осы актіні қолданысқа енгізу туралы, бұрын шығарылған актінің күші жойылды деп тану туралы, оның күшін жою туралы нормалар бекітіледі. Осы актіні орындау және дамыту мақсатында қажет болғанда басқа да мемлекеттік органдардың актілерді шығаруы туралы талаптар белгіленеді.";
22) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы заңнамалық акт жобасының мәтінінде аталған заңнамалық актілердің тақырыбы, қабылданған күні көрсетіледі.
Нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы өзге де нормативтік құқықтық акт жобасының мәтінінде аталған нормативтік құқықтық актілердің тақырыбы, қабылданған күні, тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Мемлекеттік тіркеуден өткізілген нормативтік құқықтық актіге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актінің мәтінінде оның Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген нөмірі қосымша көрсетіледі.";
23) 27-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңнамалық актілердің күші жойылды деп тану туралы заңнамалық акт жобасының мәтінінде аталған заңнамалық актілердің тақырыбы, қабылданған күні көрсетіледі.
Өзге нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы өзге нормативтік құқықтық акт жобасының мәтінінде аталған нормативтік құқықтық актілердің тақырыбы, қабылданған күні, тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Мемлекеттік тіркеуден өткен нормативтік құқықтық актінің күші жойылды деп тану туралы нормативтік құқықтық актінің мәтінінде оның Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген нөмірі қосымша көрсетіледі.";
24) 29-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 30-бабына сәйкес ғылыми сараптама қорытындысы және олар болған кезде сараптама кеңесінің мүшелері мен Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өзге де сараптама қорытындылары, қоғамдық кеңестердің ұсынымдары;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

21) пункт 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"4. В законе устанавливаются основные принципы правового регулирования, а также могут устанавливаться основные понятия, используемые в его тексте, порядок и условия применения иных нормативных правовых актов после вступления закона в силу.
В переходных положениях закона отражается порядок регулирования отношений до его введения в действие, устанавливаются сроки и способы перехода к новым нормам права.
В заключительных положениях закона закрепляются нормы о введении в действие данного акта, признании утратившим силу, отмене ранее изданного акта. С целью исполнения и развития этого акта устанавливаются, при необходимости, требования об издании актов другими государственными органами.";
22) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. В тексте проекта законодательного акта о внесении изменений и (или) дополнений в законодательные акты указываются заголовок, дата принятия указанных законодательных актов.
В тексте проекта иного нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты указываются заголовок, дата принятия, регистрационный номер указанных нормативных правовых актов.
В тексте нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в нормативный правовой акт, прошедший государственную регистрацию, дополнительно указывается номер, под которым он зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов.";
23) пункт 3 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"3. В тексте проекта законодательного акта о признании утратившими силу законодательных актов указываются заголовок, дата принятия указанных законодательных актов.
В тексте проекта иного нормативного правового акта о признании утратившими силу иных нормативных правовых актов указываются заголовок, дата принятия, регистрационный номер указанных нормативных правовых актов.
В тексте нормативного правового акта о признании утратившим силу нормативного правового акта, прошедшего государственную регистрацию, дополнительно указывается номер, под которым он зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов.";
24) в статье 29:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) заключение научной экспертизы согласно статье 30 настоящего Закона, и иные экспертные заключения членов экспертного совета и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также рекомендации общественных советов при их наличии;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары және Қазақстан Республикасының Үкіметі заң шығару бастамасы тәртібімен өздері енгізген заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінен оны қараудың кез келген сатысында кері қайтарып алуға құқылы.";
25) 30-бапта:
1-тармақта "экологиялық," деген сөз алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
26) 31-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ғылыми құқықтық сараптама объектілеріне ғылыми құқықтық сараптаманы ғылыми құқықтық сарапшы (ғылыми құқықтық сарапшылар) жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Республикалық бюджет туралы заң жобасына және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізетін жобаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдарға ғылыми құқықтык, ғылыми экономикалық және ғылыми сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптама жүргізілмейді.";
27) мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Заңдар жобаларының ғылыми құқықтық сараптамасы
1. Заң жобасы ғылыми құқықтық сараптаманың объектісі болып табылады, оған оның тұжырымдамасы мен оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары қоса берілуге тиіс.
2. Әкімшілік ету бірлігін, ғылыми-құқықтық сараптаманың тәуелсіздігін, ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында олардың қызметін жүзеге асыруды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйымға (бұдан әрі - Үйлестіруші) жүктелген.
Ғылыми-құқықтық сарапшылар ретінде Заң жобаларына ғылыми сараптама жүргізу қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін тұлғалар тартьшады.
Ғылыми құқықтық сараптама жүргізудің тәртібі, мерзімдері, ғылыми-құқықтық сарапшыларға қойылатын талаптар Заңдардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптама жүргізу қағидаларында айқындалады.
4. Fылыми-құқықтық сараптама республикалық бюджет туралы заң жобасына және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізетін жобаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт және жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заңдарға жүргізілмейді.";
28) мынадай мазмұндағы 33-2-балпен толықтырылсын:
"33-2. Ғылыми-құқықтық сарапшының құқықтары мен міндеттері
1. Ғылыми-құқықтық сарапшы:
1) ғылыми құқықтық сараптаманы жүзеге асыру үшін, оның ішінде ғылыми сараптама қызметін жүргізу барысында туындайтын мәселелер бойынша қорытынды беру үшін қажетті көлемде материалдар алуға;
2) орындалған жұмыс үшін сыйақы алуға;

"4. Президент Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан вправе отозвать из Парламента Республики Казахстан проект закона, внесенный ими в порядке законодательной инициативы, на любой стадии его рассмотрения.";
25) в статье 30:
в пункте 1 исключить слово "экологическая,";
пункт 3 исключить;
26) в статье 31:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Научная правовая экспертиза объектов научной правовой экспертизы проводится научно-правовым экспертом (научно-правовыми экспертами).";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Научная правовая, научная экономическая и научная антикоррупционная экспертизы не проводятся на проект закона о республиканском бюджете и на проекты, вносящие в нее изменения и дополнения, а также на законы о гарантированном трансферте из Национального Фонда Республики Казахстан и объемах трансфертов общего характера.";
27) дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. Научная правовая экспертиза проектов законов
1. Объектом научной правовой экспертизы является проект закона, к которому должны прилагаться его концепция и проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для его реализации.
2. В целях обеспечения единства администрирования, независимости, прозрачности и публичности научно-правовой экспертизы организация осуществления их деятельности возложена на уполномоченную организацию, определяемую Правительством Республики Казахстан (далее – Координатор).
В качестве научно-правовых экспертов привлекаются лица, соответствующие требованиям, установленным Правилами проведения научной экспертизы проектов законов.
Порядок, сроки проведения научной правовой экспертизы, требования к научно-правовым экспертам определяются Правилами проведения научной правовой экспертизы проектов законов.
4. Научно-правовая экспертиза не проводится на проект закона о республиканском бюджете и на проекты, вносящие в нее изменения и дополнения, а также на законы о гарантированном трансферте из Национального Фонда Республики Казахстан и объемах трансфертов общего характера.";
28) дополнить статьей 33-2 следующего содержания:
"Статья 33-2. Права и обязанности научно-правового эксперта
1. Научно-правовой эксперт вправе:
1) получать материалы для осуществления научной правовой экспертизы, в том числе по вопросам, возникающим в ходе проведения научной экспертной деятельности, в объеме, необходимом для дачи заключения;
2) получать вознаграждение за выполненную работу;

3) сараптама қызметін алты айдан аспайтын мерзімге жазбаша өтініш негізінде тоқтата тұруға құқылы.
Сараптама қьізметін тоқтата тұру сарапшыны бұрын берген қорытынды бойынша жоғарыда көрсетілген құқықтарды пайдалану мүмкіндігінен айырмайды.
2. Ғылыми-құқықтық сарапшы:
1) ғылыми құқықтық сараптама процесіне қатыстырылмаған өзге тұлғалармен сараптама жүргізуге байланысты мәселелер бойынша келіссөздер жүргізуге;
2) ғылыми сараптаманы жүзеге асыруға үшінші тұлғаларды тартуға;
3) ғылыми құқықтық сараптама нысанасын құрайтын материалдарды және ғылыми құқықтық сараптаманы жүзеге асыруға байланысты өзіне белгілі болған өзге де мәліметтерді жария етуге;
4) ғылыми сараптама жүргізілетін нормативтік құқықтық акт жобасының атауы мен мазмұнын, сондай-ақ Үйлестірушінің ресми интернет-ресурсында ресми жарияланған көзге дейін сараптамалық қорытындының мазмұнын жария етуге құқылы емес.
3. Ғылыми-құқықтық сарапшы:
1) өзіне берілген ақпарат пен материалдар негізінде жан-жақты, толық және объективті ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге, қойылған мәселелер бойынша сараптамалық қорытындыға қойылатын талаптарға сәйкес ғылыми негізделген тәуелсіз және объективті жазбаша қорытынды беруге;
2) Заңдардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптама жүргізу қағидаларында көзделген жағдайларда ғылыми құқықтық сараптама жүргізуден бас тартуға;
3) бұрын берілген қорытындымен байланысты мәселелер бойынша консультациялар мен түсініктемелер беруге;
4) Қазақстан Республикасының Парламентінде бұрын берілген қорытындыны түсіндіру үшін нормативтік құқықтық актінің жобасын талқылауға қатысуға міндетті.
Fылыми-құқықтық сарапшының Қазақстан Республикасының Парламентінде нормативтік құқықтық актінің жобасын талқылауға қатысуы ол орналасқан не тұратын жермен бейнеконференцбайланыс құралдарын пайдалана отырып жүргізілуі мүмкін. Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану тәртібін Парламент қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын орган айқындайды.";
29) мынадай мазмұндағы 33-3-баппен толықтырылсын:
"33-3-бап. Ғылыми-құқықтық сарапшыдан бас тарту
1. Ғылыми-құқықтық сарапшының ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысуын болдырмайтын мән-жайлар болған кезде ғылыми- құқықтық сарапшы ғылыми құқықтық сараптама жүргізу үшін материалдар сарапшыға жіберілген кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей Үйлестірушіні хабардар ете отырып, оны жүргізуден шеттелуге міндетті.
2. Ғылыми-құқықтық сарапшы, егер:

3) приостановить экспертную деятельность сроком не более шести месяцев на основании письменного заявления.
Приостановление экспертной деятельности не лишает эксперта возможности пользоваться вышеуказанными правами по ранее данному заключению.
2. Научно-правовой эксперт не вправе:
1) вести переговоры с иными лицами, не задействованными в процессе научной правовой экспертизы, по вопросам, связанным с производством экспертизы;
2) привлекать к осуществлению научной экспертизы третьих лиц;
3) разглашать материалы, составляющие предмет научной правовой экспертизы и иные сведения, ставшие ему известными в связи с осуществлением научной правовой экспертизы;
4) разглашать наименование и содержание проекта нормативного правового акта, по которому проводится научная экспертиза, а также содержание экспертного заключения до момента его официального опубликования на официальном интернет-ресурсе Координатора.
3. Научно-правовой эксперт обязан:
1) провести всестороннюю, полную и объективную научную правовую экспертизу на основании предоставленной ему информации и материалов, дать научно обоснованное независимое и объективное письменное заключение по поставленным вопросам в соответствии с требованиями к экспертному заключению;
2) отказаться от проведения научной правовой экспертизы в случаях, предусмотренных Правилами проведения научной правовой экспертизы проектов законов;
3) давать консультации и пояснения по вопросам, связанным с ранее данным заключением;
4) участвовать в обсуждении проекта нормативного правового акта в Парламенте РК для разъяснения данного ранее им заключения.
Участие научно-правового эксперта в обсуждении проекта нормативного правового акта в Парламенте Республики Казахстан может быть произведено с использованием средств видеоконференцсвязи с местом, в котором он находится либо проживает. Порядок технического применения средств видеоконференцсвязи определяется органом, осуществляющим организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Парламента.";
29) дополнить статьей 33-3 следующего содержания:
"Статья 33-3. Отвод научно-правового эксперта
1. При наличии обстоятельств, исключающих участие научно-правового эксперта в проведении научной правовой экспертизы, научно-правовой эксперт обязан устраниться от ее проведения, уведомив Координатора в срок не позднее двух рабочих дней с момента направления эксперту материалов для проведения научной правовой экспертизы.
2. Научно-правовой эксперт не может участвовать в проведении научной правовой экспертизы в случаях, если:

1) ғылыми құқықтық сараптамаға жіберілген тұжырымдама жобасы мен нормативтік құқықтық актінің жобасын келісу процесіне бұрын қатысса;
2) әзірлеуші органның қызметкері болып табылса;
3) ғылыми құқықтық сараптама жүргізу нысанасы оның ғылыми білімдерінің шегінен тыс немесе оған ұсынылған материалдар қорытынды беру үшін жеткіліксіз болса, не оның ғылыми кұқықтық сараптаманың объективті және тәуелсіз сараптамалық қорытындысын беруін болдырмайтын өзге де мән-жайлар болса, ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатыса алмайды.
3. Бастапқы ғылыми құқықтық сараптама жүргізуге қатысқан ғылыми-құқықтық сарапшыға ғылыми құқықтық сараптаманы қайта жүргізуге жол берілмейді.";
30) мынадай мазмұндағы 33-4-баппен толықтырылсын:
"33-4-бап. Ғылыми құқықтық сараптама үйлестірушісінің құқықтық жағдайы
1. Үйлестіруші:
1) ғылыми-құқықтық сарапшылар тізіліміне енгізілген тұлғалар қатарынан ғылыми-құқықтық сарапшымен жасалған шарт негізінде ғылыми құқықтық сараптама жүргізуді үйлестіруді қамтамасыз етуге;
2) осы Заңның 33-5-бабында көзделген негіздер болған жағдайда ғылыми-құқықтық сарапшыны ғылыми-құқықтық сарапшылар тізілімінен алып тастауға қатысты мәселені қарау үшін уәкілетті органға дәлелді хат жіберуге;
3) ғылыми құқықтық сараптамаларды үйлестіру процесінің үздіксіздігін қамтамасыз етуге;
4) ғылыми сараптама жүргізу мерзімінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге;
5) ғылыми-құқықтық сарапшымен қолданыстағы заңнамаға сәйкес оның құқықтары мен міндеттемелерін айқындайтын шарт жасасуға;
6) сараптама нәтижелері бойынша ғылыми құқықтық сараптаманың қорытындысын үйлестірушінің ресми интернет-ресурсында бір мезгілде жариялай отырып, әзірлеушіге жіберуге;
7) ғылыми-құқықтық сарапшылар туралы мәліметтерді қамтитын, олардың рейтингі негізінде жүргізілетін ғылыми-құқықтық сарапшылардың тізілімін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті.";
31) мынадай мазмұндағы 33-5-баппен толықтырылсын:
"33-5-бап. Ғылыми-құқықтық сарапшыны ғылыми-құкықтық сарапшылар тізілімінен алып тастау
1. Fылыми-құқықтық сарапшылар тізілімінен шығару үшін мыналар:
1) ғылыми-құқықтық сарапшылардың міндеттемелерін бірнеше рет (үш және одан да көп рет) тиісінше орындамау;
2) ғылыми-құқықтық сарапшының Қазақстан Республикасы Парламенті депутатының, Конституциялық Кеңес мүшесінің, мәслихат депутатының өкілеттіктерін орындауы;
3) ғылыми-құқықтық сарапшының өтініші;
4) ғылыми-құқықтық сарапшының қайтыс болуы негіз болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша ғылыми-құқықтық сарапшылар тізілімінен шығарылған ғылыми- құкықтық сарапшылар бір жыл ішінде ғылыми-құқықтық сарапшылар тізіліміне енгізіле алмайды.";

1) принимал ранее участие в процессе согласования проекта концепции и проекта нормативного правового акта, направленного ему на научную правовую экспертизу;
2) является сотрудником органа-разработчика;
3) предмет проведения научной правовой экспертизы выходит за пределы его научных знаний или представленные ему материалы недостаточны для дачи заключения, либо имеются иные обстоятельства, исключающие дачу им объективного и независимого экспертного заключения научной правовой экспертизы.
3. Научно-правовой эксперт, принимавший участие в проведении первичной научной правовой экспертизы, к повторному проведению научной правовой экспертизы не допускается.";
30) дополнить статьей 33-4 следующего содержания:
"Статья 33-4. Правовое положение координатора научной правовой экспертизы
1. Координатор обязан:
1) обеспечить координацию проведения научной правовой экспертизы на основании договора, заключенного с научно-правовым экспертом, из числа лиц, включенных в реестр научно-правовых экспертов;
2) направить мотивированное письмо уполномоченному органу для рассмотрения вопроса касательно исключения научно-правового эксперта из реестра научно-правовых экспертов, в случаях наличия оснований, предусмотренных статьей 33-5 настоящего Закона
3) обеспечивать непрерывность процесса координации научных правовых экспертиз;
4) обеспечить контроль за соблюдением срока проведения научной правовой экспертизы;
5) заключить договор с научно-правовым экспертом, определяющим его права и обязательства в соответствии с действующим законодательством;
6) по результатам экспертизы направить заключение научной правовой экспертизы разработчику с одновременным его опубликованием на официальном интернет-ресурсе координатора;
7) обеспечивать ведение реестра научно-правовых экспертов, содержащего сведения о научно-правовых экспертах, на основании которых ведется их рейтинг.";
31) дополнить статьей 33-5 следующего содержания:
"Статья 33-5. Исключение научно-правового эксперта из реестра научно-правовых экспертов
1. Основаниями для исключения из реестра научно-правовых экспертов являются:
1) неоднократное (три и более раз) ненадлежащее исполнение обязательств научно-правовых экспертов;
2) исполнение научно-правовым экспертом полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, члена Конституционного Совета, депутата Маслихата;
3) заявление научно-правового эксперта;
4) смерть научно-правового эксперта.
2. Научно-правовые эксперты, исключенные из реестра научно-правовых экспертов, по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, в течение одного года не могут быть включены в Реестр научно-правовых экспертов.";

32) 34-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін де және кірмейтін де орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің нормативтік құқықтық актілері үшін - Қазақстан Республикасының Үкіметі мен осы органдар туралы заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің осы органдардың қызметін реттейтін қаулыларында;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Заңның 7-бабының 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерді қабылдау кезінде нормативтік құқықтық актіні әзірлеуші орган қабылданған заңнамалық актіні ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын бекітеді.
Ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы деп азаматтарды заңнамадағы олардың құқықтары мен мүдделерін қозғайтын өзгерістер туралы ақпараттандыру және оларды түсіндіру, сондай-ақ қабылданған заңнамалық актінің тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі түсініледі.
Ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару қызметінің қағидаларында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен және ақпарат саласындағы уәкілетті органмен міндетті түрде келісіледі.";
33) 41-бап алып тасталсын.
34) 42-бап:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Нормативтік құқықтық актіні қолданысқа енгізу мерзімдері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптарға сәйкес қызметті жүзеге асыруға дайындау үшін реттеу субъектілеріне қажетті мерзімдер негізге алына отырып белгіленуге тиіс.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарды қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың жаңа міндеттерін белгілейтін нормативтік құқықтық актілер немесе оның жекелеген нормаларын қолданысқа енгізу мерзімдері міндеттерін жүзеге асыруға дайындалу үшін қажетті мерзімдер негізге алынып белгіленуге тиіс және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күннен кем емес мерзім өткенге дейін қолданысқа енгізілуі мүмкін емес.
Реттеуші құралдарды енгізуге немесе пайдалануға байланысты кәсіпкерлік субъектілеріне қосымша талаптарды, міндеттерді немесе жүктемені өзге де ұлғайтуды белгілейтін жекелеген нормаларды қолданысқа енгізу мерзімдері, оның ішінде кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің нысандары мен құралдарын, міндетті орындауға дайындалу үшін оларға қажетті оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн мерзімнен бұрын қолданысқа енгізіле алмайды.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің талаптары орталық және жергілікті органдардың, сондай-ақ әкімдердің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (күшін жою) туралы, карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ қаржы ұйымдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне қолданылмайды.
Нормативтік құқықтық актілерді қолданысқа енгізу тәртібі мен мерзімдері реттеу субъектілеріне залал келтірмеуі тиіс.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

32) в статье 34:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) для нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов как входящих, так и не входящих в структуру Правительства Республики Казахстан и ведомств центральных государственных органов, в том числе Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета – законодательными актами о Правительстве Республики Казахстан и этих органах, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, регулирующими деятельность этих органов;";
пункт 2 дополнить частями второй, третью и четвертой следующего содержания:
"При принятии нормативных правовых актов, указанных в подпункте 1) пункта 2 статьи 7 настоящего Закона, органом-разработчиком нормативного правового акта утверждается программа информационного сопровождения и разъяснения принятого законодательного акта.
Под программой информационного сопровождения и разъяснения понимается перечень мероприятий по информированию граждан об изменениях в законодательстве, затрагивающих их права и интересы и их разъяснению, а также обеспечению эффективной реализации принятого законодательного акта.
Программа информационного сопровождения и разъяснения в обязательном порядке согласовывается с Министерством юстиции Республики Казахстан и уполномоченным органом в сфере информации в порядке, определенном правилами законотворческой деятельности Правительства Республики Казахстан.";
33) статью 41 исключить;
34) в статье 42:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Сроки введения в действие нормативного правового акта должны устанавливаться исходя из сроков, необходимых субъектам регулирования для подготовки к осуществлению деятельности в соответствии с устанавливаемыми законами Республики Казахстан требованиями.
Сроки введения в действие нормативных правовых актов или их отдельных норм, которыми устанавливаются новые обязанности физических и юридических лиц, за исключением государственных органов и организаций, определяются исходя из сроков, необходимых для подготовки к исполнению обязанностей, и не могут быть менее шестидесятидневного срока после дня их первого официального опубликования.
Отдельные нормы, устанавливающие дополнительные требования, обязанности или иное увеличение нагрузки на субъектов предпринимательства в связи с введением или использованием регуляторных инструментов, в том числе формы и средства государственного регулирования предпринимательства, не могут быть введены в действие ранее шестидесятидневного срока после дня их первого официального опубликования, необходимого им для подготовки к исполнению обязанности.
Требования части третьей настоящего пункта не распространяются на нормативные правовые акты центральных и местных исполнительных органов, а также акимов, предусматривающих принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, об установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, объявление чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, а также на нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансовых организаций и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, на нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Порядок и сроки введения в действие нормативных правовых актов не должны наносить ущерб субъектам регулирования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Бұрын мұндай жауаптылыққа алып келмеген әрекеттер (әрекетсіздік) үшін заңдық жауаптылықты көздейтін не бұрынғымен салыстырғанда неғұрлым қатаң жауаптылықты белгілейтін заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн мерзім өткенге дейін қолданысқа енгізіле алмайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жекелеген қызмет түрлеріне (кіші түрлеріне) қойылатын біліктілік немесе рұқсат беру талаптарын және біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ экспорты мен импорты лицензиялануға жататын жекелеген тауарлардың тізбелерін бекітетін нормативтік құқықтық актілер алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн мерзім өткенге дейін қолданысқа енгізіле алмайды.";
35) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Нормативтік құқықтық актінің кері күші
1. Нормативтік құқықтық актінің күші ол қолданысқа енгізілгенге дейін туындаған қатынастарға қолданылмайды.
2. Заңның немесе оның бір бөлігінің кері күші оның өзінде немесе заңның қолданысқа енгізу туралы актіде көзделген, сондай-ақ құқық бұзушылық жасалғаннан кейін ол үшін жауаптылықтың заңмен күші жойылған немесе жеңілдетілген жағдайлар осы баптың 1-тармағының қағидаларына кірмейді.
3. Азаматтарға жаңа міндеттер жүктейтін немесе олардың жағдайын нашарлататын заңның кері күші болмайды.
4. Жауаптылықты белгілейтін немесе күшейтетін заңдардың кері күші болмайды.";
36) 50-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құқықтық мониторинг Қазақстан Республикасы заңнамасындағы қайталануларды, олқылықтарды, тиімсіз іске асырылған, ескірген және сыбайлас жемқорлықты құқық нормаларын айқындау және қабылданған нормативтік құқықтық актілерді іске асырудың тиімділігін болжау, талдау, бағалау арқылы оларды жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу мақсатында жүзеге асырылады.";
"3. Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құқықтық мониторинг Қоғамдық және ғылыми ұйымдарды, азаматтарды тарту арқылы жүргізуі мүмкін.";
37) 51-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Қоғамдық кеңестер азаматтардың құқықтары мен міндеттерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерге Қоғамдық мониторинг жүргізуге құқылы.";
"3. Нормативтік құқықтық актілердің қоғамдық мониторингін өзге де мүдделі тұлғалар жүргізуі мүмкін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоғамдық мониторингтің нәтижелері уәкілетті мемлекеттік органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ресми интернет-ресурсына жыл сайын орналастырылады.";

"5. Закон, предусматривающий юридическую ответственность за действия (бездействие), которые ранее не влекли такой ответственности, либо устанавливающий более строгую ответственность по сравнению с прежней, не может быть введен в действие до истечения шестидесятидневного срока после дня его первого официального опубликования.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Нормативные правовые акты, которыми утверждаются квалификационные или разрешительные требования, предъявляемые к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие квалификационным или разрешительным требованиям, а также перечни отдельных товаров, экспорт и импорт которых подлежат лицензированию, не могут быть введены в действие до истечения шестидесятидневного срока после дня их первого официального опубликования.";
35) статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Обратная сила нормативного правового акта
1. Действие нормативного правового акта не распространяется на отношения, возникшие до его введения в действие.
2. Исключения из правил пункта 1 настоящей статьи представляют случаи, когда обратная сила закона или его части предусмотрена самим законом или актом о введении его в действие, а также когда после совершения правонарушения ответственность за него законом отменена или смягчена.
3. Законы, возлагающие новые обязанности на граждан или ухудшающие их положение, обратной силы не имеют.
4. Законы, устанавливающие или усиливающие ответственность, обратной силы не имеют.";
36) пункты 1 и 3 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"1. Правовой мониторинг проводится с целью выявления в принятых нормативных правовых актов противоречий законодательству Республики Казахстан, дублирований, пробелов, неэффективно реализуемых, устаревших и коррупциогенных норм права, и выработки предложений по их совершенствованию путем прогнозирования, анализа, оценки эффективности реализации принятых нормативных правовых актов.";
"3. Государственные органы могут проводить правовой мониторинг с привлечением общественных и научных организаций, граждан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
37) в статье 51:
дополнить пунктами 1-1 и 3 следующего содержания:
"1-1. Общественные советы вправе проводить общественный мониторинг нормативных правовых актов, затрагивающих права и обязанности граждан.";
"3. Общественный мониторинг нормативных правовых актов может проводиться иными заинтересованными лицами.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Результаты общественного мониторинга ежегодно размещаются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.";

38) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
39) "53-бап. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік есепке алу
1. Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік есебі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
3. Уәкілетті органдар Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оларды жүргізуге жауапты уәкілетті ұйымға нормативтік құқықтық актілердің көшірмелерін қағаз түрінде және осы Заңның 35-бабына сәйкес нормативтік құқықтық актілерге қол қоюға уәкілеттік берілген адамның электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық түрде жібереді.
Осы Заңның 44-бабына сәйкес әділет органдары электрондық түрде тіркеген нормативтік құқықтық акт Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін уәкілетті ұйымға автоматты түрде жіберіледі.
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне нормативтік құқықтық акт осы Заңның 35-бабына сәйкес оған қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қағаз түрінде және (немесе) электрондық түрде енгізіледі.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу тәртібін айқындайды.
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесін құрады, орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарға анықтамалық-ақпараттық жұмыста көмек көрсетеді.";
39) 59-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің мағынасы оларды түсіндіру кезінде Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық актілерге және заңнамалық реттеу қағидаттарына толық сәйкестікте ашылуға тиіс.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

38) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Государственный учет нормативных правовых актов
1. Государственный учет нормативных правовых актов осуществляется путем ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан осуществляет уполномоченная организация, определяемая Правительством Республики Казахстан.
3. Уполномоченные органы направляют копии нормативных правовых актов для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в уполномоченную организацию, ответственную за их ведение, в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать нормативные правовые акты, в соответствии со статьей 35 настоящего Закона.
Нормативный правовой акт, зарегистрированный органами юстиции в соответствии со статьей 44 настоящего Закона в электронном виде, автоматически направляется в уполномоченную организацию для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
В Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан нормативный правовой акт включается в бумажном виде и (или) электронном виде, заверенный электронной цифровой подписью лица, уполномоченного на его подписание в соответствии со статьей 35 настоящего Закона.
4. Правительство Республики Казахстан определяет порядок ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан.
5. Министерство юстиции Республики Казахстан создает единую систему правовой информации, оказывает помощь центральным исполнительным и иным центральным государственным органам в справочно-информационной работе.";
39) пункт 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1. Смысл подзаконных нормативных правовых актов при их разъяснении должен раскрываться в полном соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами и принципами законодательного регулирования.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан