"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 157 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 544-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеде:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Министрліктің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері";
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
17-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1) стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпаратты сыныптауыштарды және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектiлерінiң (объектілерінің) қызметiне қойылатын талаптарды белгілейді;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізеді;";
41) тармақша алып тасталсын;
60) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"60) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссияның ережесі мен құрамын әзірлейді және бекітеді;";
71) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"71) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукциондарын ұйымдастырады;";
74) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"74) базалық жобалау құжаттарының және әзірлеу талдауларының мемлекеттік сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады;";
79) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"79) жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін әзірлейді;";
83) тармақша алып тасталсын;
91) тармақша алып тасталсын;
126) тармақша алып тасталсын;
139) және 140) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 157.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
наименование главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
наименование главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства";
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
подпункт 17-1) изложить в следующей редакции:
"17-1) осуществляет подготовку предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) устанавливает требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) разрабатывает и утверждает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) проводит анализ регуляторного воздействия по документам, предусмотренным пунктом 2 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;";
подпункт 41) исключить;
подпункт 60) изложить в следующей редакции:
"60) разрабатывает и утверждает положение и состав комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам;";
подпункт 71) изложить в следующей редакции:
"71) организует аукцион на предоставление права недропользования по углеводородам;";
подпункт 74) изложить в следующей редакции:
"74) организует проведение государственной экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки;";
подпункт 79) изложить в следующей редакции:
"79) разрабатывает перечень стратегических участков недр;";
подпункт 83) исключить;
подпункт 91) исключить;
подпункт 126) исключить;
подпункты 139) и 140) изложить в следующей редакции:

"139) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша он бесінші мамырдан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде тауарлық газды iшкi нарықта көтерме саудада өткiзудiң алдағы жылға арналған шектi бағаларын бекiтедi;
140) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша жоспарланып отырған кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының алдағы тоқсанға арналған шекті бағаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 140-1) және 140-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"140-1) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін тауарлық газды сатып алатын өнеркәсіптік тұтынушы-инвестор үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағаларын кейіннен жыл сайын 15 мамырдан кешiктiрiлмейтiн мерзімде бекіте отырып, оны пайдалануға енгізілген күніне дейін отыз жұмыс күнінен кешiктiрмей бекiтедi;
140-2) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсу бойынша электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушы үшін тауарлық газды ішкі нарықта көтерме саудада өткiзудiң шектi бағаларын жаңа электр қуаттары пайдалануға берілген күнге дейін отыз жұмыс күнінен кешiктiрмей бекiтедi;";
185) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"185) тиісті табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасын бекітеді және өзгерістер енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 189-1) тармақшамен толықтырылсын:
"189-1) жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тарифті бекіту тәртібін айқындайды;";
191) тармақша алып тасталсын;
420) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"420) электрондық нысанда көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге электрондық аукциондар операторының интернет-ресурсын пайдалана отырып аукцион өткізу тәртібін айқындайды;";
444), 445) және 446) тармақшалар алып тасталсын;

"139) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, в срок не позднее пятнадцатого мая утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке на предстоящий год;
140) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала планируемого периода, утверждает предельные цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок, на предстоящий квартал;";
дополнить подпунктами 140-1) и 140-2) следующего содержания:
"140-1) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для промышленного потребителя-инвестора, приобретающего товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционного проекта по производству нефтегазохимической продукции, не позднее тридцати рабочих дней до даты введения его в эксплуатацию с последующим утверждением ежегодно в срок не позднее 15 мая;
140-2) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке для потребителя, включенного в перечень электростанций, не позднее тридцати рабочих дней до даты введения в эксплуатацию новых электрических мощностей;";
подпункт 185) изложить в следующей редакции:
"185) утверждает и вносит совместно с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, изменения в инвестиционную программу субъекта естественной монополии, включенного в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий;";
дополнить подпунктом 189-1) следующего содержания:
"189-1) определяет порядок утверждения предельного тарифа на электрическую энергию для вновь вводимых энергопроизводящих организаций;";
подпункт 191) исключить;
подпункт 420) изложить в следующей редакции:
"420) определяет порядок проведения аукциона с использованием интернет-ресурса оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме;";
подпункты 444), 445) и 446) исключить;

мынадай мазмұндағы 460-1), 460-2), 460-3), 460-4), 460-5), 460-6), 460-7), 460-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"460-1) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге электрондық аукциондар операторын айқындайды;
460-2) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге электрондық аукциондар операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттарды бекітеді;
460-3) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша тәуелсіз сараптама операторының базалық жобалау құжаттары мен әзірлеуді талдауларының тәуелсіз сараптамасын ұйымдастыру мен жүргізуге арналған шығындарын айқындау қағидаларын бекітеді;
460-4) базалық жобалау құжаттарының және әзірлеуді талдауларының тәуелсіз сараптамасын жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды біліктілік іріктеу жөніндегі талаптарды бекітеді;
460-5) электр станцияларының тізбесіне тұтынушыларды енгізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
460-6) электр станцияларының тізбесін бекітеді;
460-7) мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
460-8) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен, табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобалардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 461-1) тармақшамен толықтырылсын:
"461-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асырады;";
ведомстволардың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға электр энергиясын беру жөнінде қызмет көрсететін табиғи монополия субъектісі қызметінің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі туралы ақпаратты жібереді;";
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) ядролық қондырғылардың, радиациялық көздердің, радиоактивті материалдарды сақтау пункттерінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін, ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, радиоактивті қалдықтарды бірыңғай мемлекеттік есепке алу және бақылау жүйелерін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, өндірістік объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жай-күйінің мониторингін ұйымдастыруға қатысады;";

дополнить подпунктами 460-1), 460-2), 460-3), 460-4), 460-5), 460-6), 460-7), 460-8) следующего содержания:
"460-1) определяет оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;
460-2) утверждает критерий по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам;";
460-3) утверждает по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, правила определения затрат оператора независимой экспертизы на организацию и проведение независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки;
460-4) утверждает требования по квалификационному отбору независимых экспертов для проведения независимой экспертизы базовых проектных документов и анализов разработки;
460-5) разрабатывает и утверждает правила включения потребителей в перечень электростанций;
460-6) утверждает перечень электростанций;
460-7) разрабатывает и утверждает правила формирования перечня инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции;
460-8) разрабатывает и утверждает перечень инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции по согласованию с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, уполномоченным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий, и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;";
дополнить подпунктом 461-1) следующего содержания:
"461-1) осуществляет противодействие терроризму в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции;";
в функциях ведомств:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разрабатывает подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;";
подпункт 22 изложить в следующей редакции:
"22) направляет государственному органу, осуществляющему руководство в соответствующих сферах естественных монополий, информацию о несоответствии деятельности субъекта естественной монополии, оказывающего услугу по передаче электрической энергии, требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике";";
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) осуществляет контроль и надзор за состоянием антитеррористической защищенности ядерных установок, радиационных источников, пунктов хранения радиоактивных материалов, за системами единого государственного учета и контроля ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, участвует в организации мониторинга состояния антитеррористической защищенности производственных объектов;";

мынадай мазмұндағы 41-1) тармақшамен толықтырылсын:
"41-1) құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарауды, сондай-ақ стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асырады;";
42) тармақша алып тасталсын;
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдар тізілімін Министрліктің интернет-ресурсында орналастырады;";
50) тармақша алып тасталсын;
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"56) радиациялық қауiпсiздiктi бағалауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 56-1) тармақшамен толықтырылсын:
"56-1) радиациялық қауiпсiздiктi бағалау нәтижелерiн талдайды және бекiтедi;";
99) тармақша алып тасталсын;
3, 4 және 5-тараулардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
4-тарау. Министрліктің мүлкі
5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

дополнить подпунктом 41-1) следующего содержания:
"41-1) осуществляет рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции, а также подготовку предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;";
подпункт 42) исключить;
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) размещает на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан реестр аккредитованных организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности;";
подпункт 50) исключить;
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) осуществляет оценку радиационной безопасности;";
дополнить подпунктом 56-1) следующего содержания:
"56-1) анализирует и утверждает результаты оценки радиационной безопасности;";
подпункт 99) исключить;
наименования глав 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация деятельности Министерства
Глава 4. Имущество Министерства
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин