"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 8 шiлдедегi № 430 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 28, 243-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ережеде:
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тауар биржалары саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Дүниежүзілік сауда ұйымының жұмыс және консультациялық органдарымен, сондай-ақ Дүниежүзілік сауда ұйымының шеңберінде Қазақстан Республикасының міндеттемелерін қозғайтын мәселелер бойынша Дүниежүзілік сауда ұйымы мүшелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 13-1), 13-2), 13-3), 13-4), 13-5), 13-6), 13-7), 13-8), 13-9), 13-10), 13-11), 13-12), 13-13) және 13-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) тауарлардың жекелеген түрлерін әкелуге немесе әкетуге арналған тарифтік квоталарды белгілеу және бөлу әдісін, тәртібін, көлемін және олардың қолданылу мерзімін айқындау;
13-2) тарифтік квотаны бөлу тәртібіне сәйкес өз құзыреті шегінде сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында тарифтік квоталарды бөлу;
13-3) әкелінуіне немесе әкетілуіне қатысты тарифтік квоталар қолданылатын тауарларға кедендік баждардың квотаішілік мөлшерлемелерін және квотадан тыс мөлшерлемелерін Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес белгілеу;
13-4) тарифтік квоталар шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу немесе әкету кезінде экспортқа және (немесе) импортқа лицензиялар беру;
13-5) Қазақстан Республикасынан әкетілетін тауарларға қатысты тарифтік жеңілдік беру туралы шешім қабылдау;
13-6) тарифтік емес реттеу шараларын енгізу бойынша тәртіпті айқындау;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2020 года № 430.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 28 ст. 243) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 16:
функции центрального аппарата:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществление международного сотрудничества в сфере товарных бирж;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществление взаимодействия с рабочими и консультативными органами Всемирной торговой организации, а также членами Всемирной торговой организации по вопросам, затрагивающим обязательства Республики Казахстан в рамках Всемирной торговой организации;";
дополнить подпунктами 13-1), 13-2), 13-3), 13-4), 13-5), 13-6), 13-7), 13-8), 13-9), 13-10), 13-11), 13-12), 13-13) и 13-14) следующего содержания:
"13-1) установление тарифных квот на ввоз или вывоз отдельных видов товаров и определение метода, порядка распределения, объема и срока их действия;
13-2) распределение тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности в пределах своей компетенции в соответствии с порядком распределения тарифной квоты;
13-3) установление в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, внутриквотных ставок и внеквотных ставок таможенных пошлин на товары, в отношении ввоза или вывоза которых применяются тарифные квоты;
13-4) выдача лицензий на экспорт и (или) импорт при ввозе или вывозе товаров на территорию Республики Казахстан в рамках тарифных квот;
13-5) принятие решения о предоставлении тарифной льготы в отношении вывозимых из Республики Казахстан товаров;
13-6) определение порядка по введению мер нетарифного регулирования;

13-7) орталық мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде елеулі маңызы бар тауарлар тізбесін айқындау;
13-8) жекелеген тауарларды әкетуді және (немесе) әкелуді сандық жағынан шектеуді сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында (квоталарды) бөлуді, квоталар мөлшерін және оның қолданылу мерзімін келісу;
13-9) квоталарды бөлу тәртібін келісу;
13-10) үшінші тараптан келетін тауарлардың импортына қатысты сауда шараларын үшінші тараптың Қазақстан Республикасынан шығатын тауарларға қатысты қолдануы алдында жүргізілген тергеп-тексерулер шеңберінде мемлекеттік органдардан және ұйымнан алынған, оның ішінде құпия ақпаратты үшінші тараптың заңнамасында айқындалған тиісті ақпараттық жүйеге жүктеу арқылы беру жағдайларын қоспағанда, оны сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган арқылы үшінші тараптың құзыретті органдарына беруді жүзеге асыру;
13-11) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге қатысты өтемақы шарасын қолданудың орындылығы туралы қорытынды дайындау мақсатында және Қазақстан Республикасынан шығатын тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өтемақы шарасын қолдануы алдында жүргізілген тергеп-тексерулер шеңберінде мемлекеттік органдардан және ұйымнан алынған, оның ішінде құпия ақпаратты сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган арқылы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органдарына беруді жүзеге асыру;
13-12) Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына мүшелігі жағдайларындағы міндеттемелері шеңберінде мемлекеттік реттеу шараларын шараларын қолданудың ашықтығын қамтамасыз ету бойынша жұмысты үйлестіруді жүзеге асыру;
13-13) халықаралық және республикалық маңызды мәртебесі бар көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізу тұжырымдамасын келісу;
13-14) мемлекеттік қорғаныс тапсырысы және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберіндегі сатып алуды қоспағанда, мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілерінің, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің әскери немесе арнаулы нысанды, нысанды киім-кешегінің заттарына, айырым белгiлерiне жататын тауарлар тізбесін бекіту;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) сауда шараларын қолдану мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру;";
мынадай мазмұндағы 18-1), 18-2), 18-3), 18-4), 18-5), 18-6), 18-7), 18-8), 18-9) және 18-10) тармақшалармен толықтырылсын:

13-7) определение перечня существенно важных товаров на основании предложений центральных государственных органов;
13-8) согласование распределения количественных ограничений (квот) вывоза и (или) ввоза отдельных товаров между участниками внешнеторговой деятельности, размера квот и срока их действия;
13-9) согласование порядка распределения квот;
13-10) осуществление передачи информации в рамках расследований, предшествующих применению торговых мер в отношении импорта товаров из третьей стороны, третьей стороной в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, полученной от государственных органов и организации, в том числе конфиденциальной, компетентным органам третьей стороны через уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, за исключением случаев ее передачи путем загрузки в соответствующую информационную систему, определенную законодательством третьей стороны;
13-11) осуществление передачи компетентным органам государства-члена Евразийского экономического союза информации в рамках расследований в целях подготовки заключения о целесообразности применения компенсирующей меры по отношению к государствам-членам Евразийского экономического союза и предшествующих применению компенсирующей меры государством-членом Евразийского экономического союза в отношении товаров, просиходящих из Республики Казахстан, полученной от государственных органов и организации, в том числе конфиденциальной, через уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность;
13-12) осуществление координации работы по обеспечению прозрачности применения мер государственного регулирования в рамках обязательств Республики Казахстан в условиях членства во Всемирной торговой организации;
13-13) согласование концепции проведения выставок и ярмарок, носящих статус международного и республиканского значения;
13-14) утверждение перечня товаров, относящихся к предметам военной или специальной формы, форменной одежды, знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудников правоохранительных, специальных государственных органов по согласованию с заинтересованными государственными органами, за исключением закупок в рамках государственного оборонного заказа и Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) координирование работы государственных органов по вопросам применения торговых мер;";
дополнить подпунктами 18-1), 18-2), 18-3), 18-4), 18-5), 18-6), 18-7), 18-8), 18-9) и 18-10) следующего содержания:

"18-1) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануы мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру;
18-2) сауда қызметін реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
18-3) мемлекеттік сауда саясатын қалыптастыру;
18-4) тергеп-тексеруді жүргізетін органмен арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларының қолдану мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
18-5) тергеп-тексеруді жүргізетін органға арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану алдындағы тергеп-тексеруге бастама жасау жөнінде ұсыныстар енгізу;
18-6) Қазақстан Республикасының арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларының қолдану мәселелері жөніндегі мемлекеттік органдарының жұмысын үйлестіру;
18-7) арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтемақы шараларының мәселелері жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісу;
18-8) арнайы қорғау, демпингке қарсы немесе өтемақы шараларының мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
18-9) басқа елдердің ресми органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
18-10) сыртқы сауда қызметін кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) қолданылып жүрген және жоспарланатын субсидиялар туралы хабарламаларды дайындау және Еуразиялық экономикалық комиссия мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге жіберу;";
35) тармақша алып тасталсын;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстарын ескере отырып, халықтың сауда алаңымен қамтамасыз етілуінің ең төменгі нормативтерін әзірлеу және бекіту;";
39) және 40) тармақшалар алып тасталсын;
42) тармақша алып тасталсын;
45) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"45) бөлшек саудада азық-түлік тауарларының табиғи кему нормаларын әзірлеу және бекіту;";
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) биржалық тауарлардың тізбесін бекіту, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;";
мынадай мазмұндағы 50-1) тармақшамен толықтырылсын:
"50-1) тауар биржасында халықаралық биржа сауда-саттығын дамыту үшін жағдайлар жасау;";
51) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"51) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жекелеген тауарлардың экспортын және (немесе) импортын лицензиялауды жүзеге асыру;";
54) тармақша алып тасталсын;
58) және 59) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"18-1) реализация государственной политики по вопросам маркировки и прослеживаемости товаров;
18-2) разработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности;
18-3) формирование государственной торговой политики;
18-4) взаимодействие с органом, проводящим расследования, по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
18-5) внесение в орган, проводящий расследования, предложения по инициированию расследований, предшествующих применению специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
18-6) координирование работы государственных органов Республики Казахстан по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
18-7) формирование и согласование с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан предложения по вопросам специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер;
18-8) разработка нормативных правовых актов по вопросам специальных защитных, антидемпинговых или компенсационных мер;
18-9) взаимодействие с официальными органами других стран и международными организациями;
18-10) принятие мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) подготовка и направление уведомлений о действующих и планируемых субсидиях в Евразийскую экономическую комиссию и государства-члены Евразийского экономического союза;";
подпункт 35) исключить;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) разработка и утверждение минимальных нормативов обеспеченности населения торговой площадью с учетом предложений местных исполнительных органов области, городов республиканского значения, столицы, района, города областного значения;";
подпункты 39) и 40) исключить;
подпункт 42) исключить;
подпункт 45) изложить в следующей редакции:
"45) разработка и утверждение нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной торговле;";
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) утверждение перечня биржевых товаров, внесение в него изменений и (или) дополнений;";
дополнить подпунктом 50-1) следующего содержания:
"50-1) создание условий для развития международных биржевых торгов на товарной бирже;";
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) осуществление лицензирования экспорта и (или) импорта отдельных товаров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 54) исключить;
подпункты 58) и 59) изложить в следующей редакции:

"58) тауар биржаларының қызметін талдауды және оған мониторингті жүргізу;
59) сауда қызметін дамыту, сондай-ақ тауарларды өндіру және сату үшін қолайлы жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;";
60) тармақша алып тасталсын;
61) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"61) биржалық сауданың үлгілік қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 67-1) тармақшамен толықтырылсын:
"67-1) биржалық мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындау;";
76) тармақша алып тасталсын;
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"77) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп республикалық және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелер өткізуге бастама жасау, оларға қатысу және оларды ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 78-1) және 78-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"78-1) Қазақстан Республикасының ішкі нарығын қорғау бойынша шаралар қабылдау;
78-2) тоқсан сайын тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйым беретін, тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар жөніндегі ақпаратты талдау арқылы мониторинг жүргізуді, сондай-ақ ішкі айналымға арналған тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге мониторинг жүргізуді, уәкілетті органның (ұйымның) Еуразиялық экономикалық одақ тауарының және (немесе) шетел тауарының мәртебесін айқындауын жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 82-1) және 82-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"82-1) стандарттау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
82-2) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың стандарттау саласындағы қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;";
110) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"110) өлшем құралдарының типін бекіту және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттардың нысандарын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 116-1), 116-2), 116-3), 116-4), 116-5), 116-6), 116-7), 116-8), 116-9), 116-10), 116-11), 116-12), 116-13), 116-14), 116-15), 116-16), 116-17), 116-18), 116-19), 116-20), 116-21), 116-22) және 116-23) тармақшалармен толықтырылсын:
"116-1) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидаларды бекіту;
116-2) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығын және негізділігін тексеру жөніндегі қағидаларды бекіту;
116-3) әкелу немесе әкету кедендiк бажы қолданылатын тауарлар тiзбесiн, мөлшерлемелер көлемiн және олардың қолданылу мерзiмiн, сондай-ақ қажет болған кезде оларды есептеу тәртібін бекiту;
116-4) көлік құралдарын жасаушыларға халықаралық сәйкестендіру кодтарын беру қағидаларын бекіту;

"58) проведение анализа и мониторинга деятельности товарных бирж;
59) разработка предложений по развитию торговой деятельности, а также созданию благоприятных условий для производства и продажи товаров;";
подпункт 60) исключить;
подпункт 61) изложить в следующей редакции:
"61) утверждение типовых правил биржевой торговли;";
дополнить подпунктом 67-1) следующего содержания:
"67-1) определение порядка осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам;";
подпункт 76) исключить;
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) инициирование, участие и организация совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан проведения республиканских и международных выставок и ярмарок;";
дополнить подпунктами 78-1) и 78-2) следующего содержания:
"78-1) принятие мер по защите внутреннего рынка Республики Казахстан;
78-2) осуществление мониторинга посредством анализа информации по выданным сертификатам о происхождении товара, предоставляемой ежеквартально организацией, уполномоченной на выдачу сертификата о происхождении товара, а также мониторинга выдачи сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, определение статуса товара Евразийского экономического союза и (или) иностранного товара уполномоченным органом (организацией);";
дополнить подпунктами 82-1) и 82-2) следующего содержания:
"82-1) реализация государственной политики в сфере стандартизации;
82-2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в сфере стандартизации;";
подпункт 110) изложить в следующей редакции:
"110) утверждение форм сертификатов об утверждении типа средств измерений и о поверке средств измерений;";
дополнить подпунктами 116-1), 116-2), 116-3), 116-4), 116-5), 116-6), 116-7), 116-8), 116-9), 116-10), 116-11), 116-12), 116-13), 116-14), 116-15), 116-16), 116-17), 116-18), 116-19), 116-20), 116-21), 116-22) и 116-23) следующего содержания:
"116-1) утверждение правил по утверждению и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;
116-2) утверждение правил по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;
116-3) утверждение перечня товаров, в отношении которых применяются ввозные или вывозные таможенные пошлины, размеры ставок и срока их действия, а также при необходимости порядка их расчета;
116-4) утверждение правил присвоения международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств;

116-5) көлік құралын жасаушыға халықаралық сәйкестендіру кодын беру туралы куәліктің нысанын бекіту;
116-6) сәйкестік туралы тіркелген декларациялар, берілген сәйкестік сертификаттары, сертификаттаудан бас тарту туралы деректердің электрондық есебін және оларды беруді жүзеге асыру тәртібін бекіту;
116-7) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөнінде комиссия құру;
116-8) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың қызметін жүзеге асыру тәртібін бекіту;
116-9) сәйкестік сертификаты бланкілерінің нысандарын және оларды толтыру тәртібін белгілеу;
116-10) сәйкестік туралы декларация нысанын, рәсімдеу және тіркеу тәртібін белгілеу;
116-11) шетелдік сәйкестік сертификаттарын, сынақтар хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге де құжаттарды тану тәртібін айқындау;
116-12) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары берген нұсқамалардың нысанын және оларды беру тәртібін белгілеу;
116-13) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
116-14) ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
116-15) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;
116-16) мемлекеттік құпияны қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу;
116-17) іс-әрекеттерi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тарту;
116-18) құпияландырылуға тиісті мәліметтердің ведомостволық тізбесін әзірлеу;
116-19) Министрлік, оның ішінде ведомстволық бағынысты ұйымдар әзірлеген мемлекеттік құпиялардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғалуын қамтамасыз ету;
116-20) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жария етудің немесе жоғалтудың салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның мөлшерін айқындау тәртібін әзірлеуге қатысу;

116-5) утверждение формы свидетельства о присвоении международного идентификационного кода изготовителю транспортного средства;
116-6) утверждение порядка осуществления электронного учета данных о зарегистрированных декларациях о соответствии, выданных сертификатах соответствия, отказах в сертификации и их передачи;
116-7) создание комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
116-8) утверждение порядка осуществления деятельности экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
116-9) установление форм бланков сертификатов соответствия и порядка их заполнения;
116-10) установление формы, порядка оформления и регистрации декларации о соответствии;
116-11) определение порядка признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия;
116-12) установление форм предписаний, выданных должностными лицами государственных органов, осуществлящих государственный контроль, и порядка их выдачи;
116-13) руководство в пределах своей компетенции деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
116-14) внесение предложений по совершенствованию системы национальной безопасности;
116-15) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
116-16) информирование с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности;
116-17) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
116-18) разработка ведомственного перечня сведений, подлежащих засекречиванию;
116-19) обеспечение защиты разработанных Министерством, в том числе подведомственными организациями государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
116-20) участие в разработке порядка определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты;

116-21) басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдар берген мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтердің, сондай-ақ өздері құпияландырған мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету;
116-22) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді пайдалану арқылы жұмыс жүргізуге белгіленген тәртіппен рұқсат алу;
116-23) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді алуға рұқсат етілетін азаматтарға қатысты тексеру шараларын жүргізуді өз құзыреті шегінде қамтамасыз ету;";
123) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"123) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Стандарттау туралы", "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы", "Техникалық реттеу туралы", "Тауар биржалары туралы", "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы", "Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары туралы", "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;";
ведомстволардың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) аккредиттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;";
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентіне сәйкес энергия тұтынатын электр құрылғылардың техникалық құжаттамасында және заттаңбаларында энергия тиімділігінің сыныбы мен сипаттамаларының белгіленуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4-2) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын тексеру мақсатында мемлекеттiк метрологиялық бақылауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) техникалық реттеу саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
5-2) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттiк органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметiн салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) техникалық регламенттерді әзірлеу бойынша сараптамалық кеңестермен, техникалық реттеу мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) техникалық регламенттердi әзiрлеу жөнiндегi жоспарды әзiрлеу;";
мынадай мазмұндағы 27-1) және 27-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануы саласындағы салалық уәкілетті мемлекеттік органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, олардың құзыреттері шегінде Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай операторына қойылатын талаптар мен оны айқындау тәртібін әзірлеу;

116-21) обеспечение защиты переданных другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими;
116-22) получение в установленном порядке разрешения на проведение работ с использованием сведений, составляющих государственные секреты;
116-23) обеспечение в пределах своей компетенции проведения проверочных мероприятий в отношении граждан, допускаемых к сведениям, составляющим государственные секреты;";
подпункт 123) изложить в следующей редакции:
"123) осуществление иных полномочий, предусмотренных Законами Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О стандартизации", "Об аккредитации в области оценки соответствия", "О техническом регулировании", "О товарных биржах", "О защите прав потребителей", "О специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мерах по отношению к третьим странам", "О регулировании торговой деятельности", иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;";
функции ведомств:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) реализация государственной политики в области аккредитации;";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) осуществление государственного контроля за обозначением класса и характеристик энергоэффективности в технической документации и на этикетке электрических энергопотребляющих устройств в соответствии с техническим регламентом Евразийского экономического союза;
4-2) осуществление государственного метрологического контроля с целью проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) осуществление реализации государственной политики в области технического регулирования;
5-2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области технического регулирования;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) взаимодействие с экспертными советами по разработке технических регламентов, физическими и юридическими лицами по вопросам технического регулирования;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) разработка плана по разработке технических регламентов;";
дополнить подпунктами 27-1) и 27-2) следующего содержания:
"27-1) разработка совместно с отраслевыми уполномоченными государственными органами в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в пределах их компетенции требований и порядка определения единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров;

27-2) тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануы саласындағы салалық уәкілетті мемлекеттік органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, олардың құзыреттері шегінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының ақпараттық жүйесіне қойылатын талаптарды әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 45-1) тармақшамен толықтырылсын:
"45-1) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру;";
мынадай мазмұндағы 49-1), 49-2), 49-3) және 49-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"49-1) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидаларды әзірлеу;
49-2) шығарылатын түпкі өнімнің техникалық реттеу және метрология жүйесінің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан инвестициялық жобаларға (мемлекеттік қолдаумен жүзеге асырылатын) бағалау жүргізуді ұйымдастыру;
49-3) мемлекеттiк техникалық реттеу жүйесiнiң қағидаларды әзiрлеу;
49-4) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығын және негізділігін тексеру жөніндегі қағидаларды әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 51-1) және 51-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"51-1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
51-2) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;";
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55) тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері жөнінде зерттеулер, ақпараттық-ағарту жұмысын жүргізу және халыққа консультациялық көмек көрсету бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және оның нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 63) тармақшамен толықтырылсын:
"63) мемлекеттік органдарға "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді бұза отырып қабылдаған шешімдерінің күшін жою туралы ұсыныстар (ұсынымдар) енгізу.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

27-2) разработка совместно с отраслевыми уполномоченными государственными органами в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в пределах их компетенции требований к информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров;";
дополнить подпунктом 45-1) следующего содержания:
"45-1) реализация единой государственной политики в области обеспечения единства измерений;";
дополнить подпунктами 49-1), 49-2), 49-3) и 49-4) следующего содержания:
"49-1) разработка правил по утверждению и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;
49-2) организация проведения оценки инвестиционных проектов (осуществляемых с государственной поддержкой) на предмет соответствия выпускаемой конечной продукции требованиям системы технического регулирования и метрологии;
49-3) разработка правил государственной системы технического регулирования;
49-4) разработка правил по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;";
дополнить подпунктами 51-1) и 51-2) следующего содержания:
"51-1) обеспечение реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
51-2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;";
подпункт 55) изложить в следующей редакции:
"55) осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа по проведению исследований, информационно-просветительской работы и оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей;";
дополнить подпунктом 63) следующего содержания:
"63) внесение предложений (рекомендаций) государственным органам об отмене решений, принятых ими с нарушением Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей" и иных нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин