Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 479 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар:
1) Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жылдың қорытындысы бойынша 1 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 20 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты жылдың қорытындысы бойынша 20 наурыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 29 шілдедегі
№ 479 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 479.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы (далее – План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Плана мероприятий:
1) принять меры по реализации Плана мероприятий;
2) по итогам года, не позднее 1 февраля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан по итогам года, не позднее 20 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Аппарату Правительства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 20 марта, представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2020 года №
План мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы

Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Қажетті қаржыландыру көлемі
(млн. теңге)
1
2
3
4
5
6
Су ресурстары
Ұлттық деңгейде су ресурстарының тапшылығын төмендету
Халықты сумен қамтамасыз ету
1
Халықты сумен тұрақты жабдықтау жөніндегі жобаларды іске асыру
ЭТРМ -ға ақпарат
ИИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
2
Қалаларда халықты ағынды суларды тазартумен қамту үлесін арттыру жөніндегі жобаларды іске асыру
ЭТРМ-ға ақпарат
ИИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
3
Сумен жабдықтау желілерінде тасымалдау кезінде су шығынын азайту бойынша шараларды жүргізу
ЭТРМ-ға ақпарат
ИИДМ (жинақтау), ЭТРМ облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
1.1.2 Ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз ету
4
Суарудың қазіргі заманғы әдістерін және басқа да қазіргі заманғы су үнемдеу технологияларын енгізу
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
5
Тамшылатып суару және бүрку әдісін қолдану арқылы жабық жер көлемін ұлғайту
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
6
Қосылған құны неғұрлым жоғары және суды аз қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарына көшу
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
7
Кәсіпорындардың суды үнемдеу және суды қайта пайдалану технологияларын енгізуі
ЭТРМ-ға ақпарат
ИИДМ (жинақтау), АШМ, ЭТРМ, ЭМ
жыл сайын
талап етілмейді*
8
Су үнемдеу технологияларын енгізуді ынталандыру тетігін жетілдіру
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, ЭМ, ХЖТИЖО, ЭГТРМ
2022 жыл
талап етілмейді*
Бассейндік деңгейде су ресурстарының тапшылығын төмендету
Бассейндер бойынша тапшылықты өтеу
9
Гидротехникалық құрылыстарды салу және реконструкциялау
Орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
10
Суару арналарын салу және жаңғырту
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
11
Су тасқыны кезінде су ағысын тежеу үшін су қоймалары мен резервуарларды салу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың, әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
Әрбір бассейн бойынша су тапшылығын болдырмау жөніндегі шаралар
12
Су сапасын қорғау жөніндегі, сондай-ақ трансшекаралық өзендерді бірлесіп пайдалану және қорғау туралы келісімдерді іске асыру
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), СІМ
жыл сайын
талап етілмейді*
13
Ағаш отырғызуды, атырауларды қалпына келтіруді, тұнба шөгінділерден тазартуды қоса алғанда, бассейндік жүйелерді қалпына келтірудің кешенді тәсілі
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
14
Жерасты суларын ұтымды пайдалану (барлау және алу)
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
15
Қазақстан Республикасының су объектілеріндегі су сапасының мемлекеттік мониторингі
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), "Қазгидромет" РМК
жыл сайын
талап етілмейді*
16
Каспий теңізінің суына мемлекеттік экологиялық мониторинг жүргізу (pH)
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), "Қазгидромет" РМК
жыл сайын
талап етілмейді*
Ауыл шаруашылығы
17
Органикалық ауыл шаруашылығын жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу
рындалған жұмыстар туралы есеп
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
18
Ауыл шаруашылығын жүргізудегі қазіргі заманғы технологиялары мен озық әлемдік практиканы тарту
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
19
Жер ресурстарын тұрақты пайдалануды қамтамасыз ететін тетіктерді енгізу
ЭТРМ-ға ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктер
жыл сайын
талап етілмейді*
20
Тозған жерлерді талдау бойынша іс-шаралар жүргізу
орындалған жұмыстар туралы есеп
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
21
Жайылымдарды суландыру шараларын жүргізу
орындалған жұмыстар туралы есеп
АШМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
Энергия тиімділігі
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және жылыту жүйесі саласында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар
22
Ірі кәсіпорындардың энергия тұтыну мониторингін қамтамасыз ету
ЭТРМ-ға ақпарат
ИИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
23
Жылу желілерін, өндірістік қуаттарды жаңғырту
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ИИДМ, ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, электр энергетикалық компаниялары
жыл сайын
талап етілмейді*
24
Энергия үнемдейтін технологияларды пайдаланып көше жарығын жаңғырту
ЭТРМ-ға ақпарат
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
Құрылыс саласы мен өнеркәсіпте энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар
25
Жылу қорғаудың соңғы стандарттарына сәйкес терможаңғырту элементтері бар тұрғын үй қорын салу және күрделі жөндеу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ИИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
26
Энергия аудиті нәтижелері бойынша іс-шаралар жоспарларын іске асыру жөнінде мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерін жыл сайын тыңдауды қамтамасыз ету
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ИИДМ, ЭМ
жыл сайын
талап етілмейді*
27

Сноска. План с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные ГО за исполнение
Срок исполнения
Необходимый объем финансирования (млн. тенге)
1. Водные ресурсы
1.1. Снижение дефицита водных ресурсов на национальном уровне
1.1.1. Обеспечить водой население
1
Реализация проектов по обеспечению стабильным водоснабжением населения
информация в МЭПР
МИИР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
2
Реализация проектов по увеличению охвата населения очисткой сточных вод в городах
информация в МЭПР
МИИР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
3
Проведение мероприятий по снижению потерь воды при транспортировке в сетях водоснабжения
информация в МЭПР
МИИР (свод), МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
1.1.2 Обеспечение водой сельское хозяйство
4
Внедрение современных методов орошения и других современных водосберегающих технологии
информация в МЭПР
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
5
Увеличение площади закрытого грунта с применением капельного орошения, дождевания
информация в МЭПР
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
6
Переход к сельскохозяйственным культурам с более высокой добавленной стоимостью и менее водоемким
информация в МЭПР
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
7
Внедрение предприятиями технологии по водосбережению и повторному использованию воды
информация в МЭПР
МИИР (свод), МСХ, МЭПР, МЭ
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
8
Совершенствование механизма стимулирования внедрения водосберегающих технологий
информация в МЭПР
МСХ (свод), МИИР, МФ, МНЭ, МЭ, МЦРЗТИП, МЭГПР
2022 год
не требуется * (см. примечание)
1.2. Снижение дефицита водных ресурсов на уровне бассейн
1.2.1. Покрытие дефицита по бассейнам
9
Строительство и реконструкция гидротехнических сооружений
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
10
Строительство и модернизация оросительных каналов
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
11
Строительство водохранилищ и резервуаров для сдерживания стоков воды при паводках
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
1.2.2. Меры по исключению дефицита воды по каждому бассейну
12
Реализация соглашений по охране качества воды, а также о совместном использовании и охране трансграничных рек
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МИД
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
13
Комплексный подход к восстановлению бассейновых систем, включая посадку леса, восстановление дельт, очистка от иловых осадков
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
14
Рациональное использование подземных вод (разведка и забор)
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
15
Государственный мониторинг качества воды водных объектов Республики Казахстан
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), РГП "Казгидромет"
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
16
Проведение государственного экологического мониторинга (pH) морской воды Каспийского моря
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), РГП "Казгидромет"
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
2. Сельское хозяйство
17
Внедрение современных методов ведения органического сельского хозяйства
отчет о выполненных работах
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
18
Привлечение современных технологий и лучших мировых практик ведения сельского хозяйства
информация в МЭПР
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
19
Внедрение механизмов, обеспечивающих устойчивое использование земельных ресурсов
информация в МЭПР
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
20
Проведение мероприятий по анализу деградированных земель
отчет о выполненных работах
МСХ (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
21
Проведение мероприятий по обводнению пастбищ
отчет о выполненных работах
МСХ (свод) акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
3. Энергоэффективность
3.1. Меры по энергосбережению и повышению энергоэффективности в сфере жилищного-коммунального хозяйства и системе отопления
22
Обеспечение мониторинга энергопотребления крупными предприятиями
информация в МЭПР
МИИР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
23
Проведение модернизации тепловых сетей, производственных мощностей
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МИИР, МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, электро-энергетические компаний
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
24
Модернизация уличного освещения с использованием энергосберегающих технологий
информация в МЭПР
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
3.2 Меры по энергосбережению и повышению энергоэффективности в строительной отрасли и промышленности
25
Проведение строительства и капитального ремонта жилого фонда с элементами термомодернизации в соответствии с последними стандартами теплозащиты
отчет о выполненных работах
МИИР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
26
Обеспечение ежегодного заслушивания субъектов государственного энергетического реестра по реализации планов мероприятий по результатам энергоаудита
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МИИР, МЭ
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
27

Қазақстан Республикасы энергия үнемділігі мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі 2022 – 2026 жылдарға арналған жол картасын әзірлеу және бекіту
жол картасы
ИИДМ, ЭГТРМ, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП, "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" АҚ (келісу бойынша)
2021 жыл
Дүниежүзілік банк пен DENA Германия энергетикалық агенттігінің техникалық көмегі есебінен
28
Есепті жыл ішінде ұсынылған іс-шаралардан алынған экономикалық әсерлердің қорытындылары бойынша энергия аудиторлық компаниялардың рейтингін жыл сайын анықтауды қамтамасыз ету
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ИИДМ, ЭМ
жыл сайын
талап етілмейді*
Көлік секторында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі шараларды енгізу
29
Көліктің балама түрлерін және электромобильдер мен газ отынымен жүретін автомобильдер үшін тиісті инфрақұрылымды дамыту
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ИИДМ, ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
30
Көлік легін басқару жүйесін жетілдіру ("smart traffic control system")
ЭТРМ-ға ақпарат
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
Электр энергетикасында көмірқышқыл газының шығарылу деңгейін төмендету
31
Нұр-Сұлтан қаласын және Ақмола, Қарағанды облыстарын газдандыру
орындалған жұмыстар туралы есеп
Астана қаласының, Ақмола, Қарағанды облыстарының әкімдіктері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
32
Электр станцияларында жаңа қазандықтарды орнатуды және қолданыстағыларды жаңғыртуды жүзеге асыру
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
33
Көлемі мен бағасы бойынша қолжетімді болған жағдайда газдандырылған облыстардың барлық ірі қалаларында ЖЭО көмірден газға көшіру
ЭТРМ-ға ақпарат
ЭМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
34
Отынды пайдалану тиімділігі мен экологиялық параметрлері бойынша үздік әлемдік технологияларға сәйкес жаңа жылу станцияларын салу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭМ (жинақтау),
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
5. Ауаның ластануы
35
Ауа сапасын реттейтін халықаралық хаттамаларға қосылу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ЭМ, ИИДМ, АШМ
2024 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
36
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту
мәслихат шешімі
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 жыл
талап етілмейді*
37
Қоршаған ортаның санитариялық-эпидемиологиялық мониторингі және қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесі деректерін интеграциялау
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), ДСМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2025 жыл
талап етілмейді*
Қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату, өңдеу және көму
Халықтың тұрмыстық қатты қалдықтарды шығарумен қамтылуы
38
Қазақстан Республикасында қалдықтарды басқару мемлекеттік бағдарламасы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
Мемлекеттік бағдарлама тұжырымдамасының жобасы
ЭГТРМ (жинақтау), ЭМ, ДСМ, АШМ, ИИДМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 жыл
талап етілмейді*
39
Елді мекендерде қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру
ЭТРМ-ға ақпарат
облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
40
Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерінің құрылысын дамыту және қолдау
ЭТРМ-ға ақпарат
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері

Разработка и утверждение Дорожной карты по энергосбережению и повышению энергоэффективности Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы
дорожная карта
МИИР, МЭГПР, МЭ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен", АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения" (по согласованию)
2021 год
за счет технической помощи от Всемирного Банка и Германского энергетического агентства DENA
28
Обеспечение ежегодного определения рейтинга энергоаудиторских компаний по итогам полученных экономических эффектов от рекомендованных мероприятий в течение отчетного года
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МИИР, МЭ
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
3.3 Внедрение мер по энергосбережению и повышению энергоэффективности в транспортном секторе
29
Развитие альтернативных видов транспорта и соответствующей инфраструктуры для электромобилей и автомобилей на газовом топливе
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МИИР, МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
30
Совершенствование системы управления транспортными потоками ("smart traffic control system")
информация в МЭПР
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
4. Снижение уровня выбросов углекислого газа в электроэнергетике
31
Газификация г. Астаны, Акмолинской, Карагандинской областей
отчет о выполненных работах
акиматы Акмолинской, Карагандинской областей и г. Астаны
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
32
Осуществление установки новых и модернизации существующих котлов на электрических станциях
отчет о выполненных работах
МЭ (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
33
Перевод ТЭЦ с угля на газ во всех крупных городах газифицированных областей в случае его доступности по объҰмам и цене
информация в МЭПР
МЭ (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
34
Сооружение новых тепловых станций в соответствии с лучшими мировыми технологиями по эффективности использования топлива и экологическим параметрам
отчет о выполненных работах
МЭ (свод), акиматы областей, городов Нур- Султана, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
5. Загрязнение воздуха
35
Присоединение к международным протоколам, регулирующим качество воздуха
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), МЭ, МИИР, МСХ
2024 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
36
Утверждение целевых показателей качества окружающей среды
решение маслихата
акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
2021 год
не требуется * (см. примечание)
37
Интегрирование данных санитарно-эпидемиологического мониторинга окружающей среды и единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов
отчет о выполненной работе
МЭПР (свод), МЗ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
2025 год
не требуется * (см. примечание)
6. Сбор, вывоз, утилизация, переработка и захоронение отходов
6.1. Охват населения вывозом твердых бытовых отходов
38
Разработка Концепции проекта Государственной программы по обращению с отходами в Республике Казахстан
Концепция проекта Государственной программы
МЭГПР (свод), МЭ, МЗ, МСХ, МИИР, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
2021 год
не требуется * (см. примечание)
39
Организация раздельного сбора отходов в населенных пунктах
информация в МЭПР
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
40
Развитие и поддержка строительства объектов энергетической утилизации отходов
информация в МЭПР
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

2021-2025 жылдар
талап етілмейді*
Тұрмыстық қатты қалдықтар көму полигондары
41
Экологиялық талаптарға, санитариялық қағидаларға және құрылыс нормаларына сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтарды көмуді қамтамасыз ету
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері,
ДСМ
жыл сайын
талап етілмейді*
42
Заңнама талаптары мен нормаларына сәйкес келетін жаңа тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарын салу
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
43
Заңсыз қоқыс тастайтын жерлерді жою, қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне шығару
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
Өңделген қалдықтардың үлесін арттыру
44
Қалдықтарды басқару, оның ішінде оларды қайта өңдеу саласын дамыту үшін арнайы қолдау шараларын әзірлеу
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
45
Органикалық қалдықтарды қайта өңдеп биогаз алуды дамыту
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
46
Кәріз тазалау станцияларында және құс фабрикаларында биогаз қондырғыларын салу
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
47
Тарихи қалдықтарды жою
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), "Жасыл Даму" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
Экожүйелерді сақтау және тиімді басқару
7.1 Балық ресурстары
48
Оңтайлы рұқсат етілген балық аулауды айқындау үшін ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және балық аулау лимиттерін бекіту
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ
жыл сайын
талап етілмейді*
49
Балық ресурстарының өсімін молайту
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ
жыл сайын
талап етілмейді*
7.2 Орман ресурстары
50
Ормандарға ұлттық түгендеу жүргізу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
2021-2030 жылдар
талап етілмейді*
51
Жайық, Ертіс, Іле, Сырдария өзендері бассейндерінің су жинау алаңдарының орманды жерлерін ұлғайту жөнінде іс-шаралар жүргізу
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), Батыс Қазақстан, Атырау, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Алматы және Қызылорда облыстарының әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
52
Облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалалардың айналасында жасыл аймақтар құру
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
жыл сайын
талап етілмейді*
53
Жеке өнеркәсіптік плантациялар мен орман питомниктерін құруды қолдау тетігін жетілдіру
бұйрық
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
2022 жыл
талап етілмейді*
54
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде өнеркәсіптік плантациялар мен орман питомниктерін құру жөніндегі пилоттық жобаларды іске асыру
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ (жинақтау), облыстардың әкімдіктері
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
55
Орман көмкерген аумақ алаңының үлесін ұлғайту бойынша іс-шаралар жүргізу және олардың сақталуын қамтамасыз ету
орындалған жұмыстар туралы есеп
облыстардың әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
7.3 Жануарлар дүниесі және аңшылық шаруашылығы
56
Жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерінің санын, оның ішінде тау жоталарындағы және аң аулау объектілері болып табылатын түрлердің санын есепке алу, аулау лимиттерін бекіту (аң аулау объектілері үшін)
Орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ
2021 – 2030 жылдар
талап етілмейді*
57
Табиғат қорғау және қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу және тұяқты жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері популяциясының мониторингі
орындалған жұмыстар туралы есеп
ЭТРМ
жыл сайын
талап етілмейді*
Экологиялық мәдениетті қалыптастыру
58
Жариялау, қағидалар мен қағидаттарды түсіндіре отырып, реттеуші және компаниялар арасындағы тікелей байланыстар, қоршаған ортаны қорғау саласындағы жетістіктері үшін салалық наградалар беру арқылы "жасыл" саясатты іске асыру және ілгерілету
ЭТРМ-ға ақпарат
АҚДМ (жинақтау), АШМ, ИИДМ, ХЖТИЖО (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері
жыл сайын
талап етілмейді*
59
"Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі ұлттық баяндаманы дайындау
ұлттық баяндама
ЭТРМ (жинақтау), мүдделі
мемлекеттік органдар

2021 – 2025 годы
не требуется * (см. примечание)
6.1. Полигоны захоронения твердых бытовых отходов
41
Обеспечение захоронения твердых бытовых отходов в соответствии с экологическими требованиями, санитарным правилам, и строительным нормам
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Астаны и Шымкента, МЗ
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
42
Строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих требованиям и нормам законодательства
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Астаны и Шымкента
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
43
Ликвидация незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
6.2. Повышение доли переработанных отходов
44
Разработка специальных мер поддержки для развития отрасли по обращению с отходами, в том числе по их переработке
отчет о выполненных работах
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
45
Развитие переработки органических отходов с получением биогаза
отчет о выполненных работах
акиматы, областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
46
Строительство биогазовых установок на канализационно-очистных станциях и птицефабриках
отчет о выполненных работах
акиматы, областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
47
Ликвидация исторических отходов
отчет о выполненных работах
МЭПР (свод), АО "Жасыл Даму" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
7. Сохранение и эффективное управление экосистемами
7.1. Рыбные ресурсы
48
Проведение научно-исследовательских работ для определения оптимально-допустимых уловов рыбы и утверждение лимитов вылова
отчет о выполненных работах
МЭГПР
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
49
Воспроизводство рыбных ресурсов
отчет о выполненных работах
МЭГПР
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
7.2. Лесные ресурсы
50
Проведение национальной инвентаризации лесов
отчет о выполненных работах
МЭГПР (свод), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
51
Проведение мероприятий по увеличению лесистости водосборных площадей бассейнов рек Урал, Иртыш, Иле, Сырдарья
отчет о выполненных работах
МЭГПР (свод), акиматы Западно-Казахстанской, Атырауской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Алматинской и Кызылординской областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
52
Создание зеленых зон вокруг областных центров и городов республиканского значения
отчет о выполненных работах
МЭГПР (свод), акиматы областей
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
53
Совершенствование механизма поддержки создания частных промышленных плантаций и лесных питомников
приказ
МЭГПР (свод), акиматы областей
2022 год
не требуется * (см. примечание)
54
Реализация пилотных проектов по созданию промышленных плантаций и лесных питомников на основе государственно-частного партнҰрства
отчет о выполненных работах
МЭГПР (свод), акиматы областей
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
55
Проведение мероприятий по увеличению доли площади территории, покрытой лесом и обеспечение их сохранности
отчет о выполненных работах
акиматы областей
ежегодно
дополнительных затрат не требуется * (см. примечание)
7.3. Животный мир и охотничье хозяйство
56
Проведение учета численности редких и исчезающих видов животных, в том числе в горных массивах и видов, являющихся объектами охоты, с утверждением лимитов изъятия (для объектов охоты)
отчет о выполненных работах
МЭГПР
2021 – 2030 годы
не требуется * (см. примечание)
57
Проведение природоохранных и восстановительных мероприятий и мониторинг популяций редких и исчезающих видов копытных животных
отчет о выполненных работах
МЭГПР
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
8. Формирование экологической культуры
58
Реализация и продвижение "зеленой" политики через публикации, прямые контакты между регулятором и компаниями с разъяснениями правил и принципов, вручение отраслевых наград за достижения в области охраны окружающей среды
информация в МЭПР
МИОР (свод), МСХ, МИИР, МЦРЗТИП (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
59
Подготовка Национального доклада по переходу к "зеленой экономике"
национальный доклад
МЭГПР (свод), заинтересованные государственные органы

3 жылда 1 рет
талап етілмейді*
60
Қазақстан Республикасындағы жасыл жобалардың таксономиясын әзірлеу және бекіту
бұйрық
ЭГТРМ (жинақтау), ИИДМ, ҰЭМ, АШМ, ЭМ, АХҚО, ХЖТИЖО
2022 жыл
талап етілмейді*
61
Жасыл қаржыландыру туралы хабардарлықты арттыруға, сондай-ақ халықаралық тәжірибе мен озық тәжірибемен алмасуға бағытталған Жасыл өсу форумын өткізу
форумға қатысушылардың бірлескен коммюникесі
АХҚО
жыл сайын
талап етілмейді*
62
АХҚО халықаралық инвесторларының апталығы" аясында жасыл облигация шығарылымының ерекшеліктері туралы жұртшылықтың хабардарлығын арттыру бойынша іс-шаралар өткізу
баспасөз хабарламалары
АХҚО
жыл сайын
талап етілмейді*
Ескертпе:
* қосымша шығындар талап етілмейді, іс-шаралар республикалық және жергілікті бюджеттен көзделген қаражат есебінен жүргізілетін болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҰКП - ...
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
Әділетмині – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
"Жасыл Даму" АҚ – ...
ИИДМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"Қазгидромет" РМК – ...
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
ХЖТИЖО – "Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" АҚ - ...
ЭМ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі

1 раз в 3 года
не требуется * (см. примечание)
60
Разработка и утверждение таксономии зеленых проектов в Республике Казахстан
приказ
МЭГПР (свод), МИИР, МНЭ, МСХ, МЭ, МФЦА, МЦРЗТИП
2022 год
не требуется * (см. примечание)
61
Проведение Форума зеленого роста, направленного на повышение осведомленности о "зеленых" финансах, а также обмен международным опытом и передовой практикой
совместное коммюнике участников форума
МФЦА
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
62
Проведение мероприятий по повышению информированности общественности об особенностях выпуска зеленых облигаций в рамках "Международной недели инвесторов МФЦА"
пресс-релизы
МФЦА
ежегодно
не требуется * (см. примечание)
Примечание:
* дополнительных затрат не потребуется, мероприятия будут проводиться за счет
предусмотренных средств из республиканского и местного бюджета.
Расшифровка аббревиатур:
акиматы областей       -       Акимат города Астаны
городов Астаны,       Акимат города Алматы
Алматы и Шымкент       Акимат города Шымкент
Акимат Актюбинской области
Акимат Алматинской области
Акимат Акмолинской области
Акимат Атырауской области
Акимат Восточно-Казахстанской области
Акимат Жамбылской области
Акимат Западно-Казахстанской области
Акимат Кызылординской области
Акимат Костанайской области
Акимат Карагандинской области
Акимат Мангистауской области
Акимат Павлодарской области
Акимат Северо-Казахстанской области
Акимат Туркестанской области
МВД РК – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ РК – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД РК – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИОР РК – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МНЭ РК – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МИИР РК – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МСХ РК – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ РК – Министерство финансов Республики Казахстан
МЭ РК – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЦЗТИП – некоммерческое акционерное общество "Международный центр по развитию зеленых технологий и инвестиционных проектов"
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
АО "Жасыл Даму" – ......
РГП "Казгидромет" – .....
НПП "Атамекен" – ......
АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения" – ......
РАСШИФРОВКУ АББРЕВИАТУР НЕОБХОДИМО УКАЗАТЬ ПО АЛФАИТУ НА ГОС ЯЗЫКЕ
ТАКЖЕ В ТАБЛИЦУ СЛЕДУЕТ ДОБАВИТЬ ЦИФРОВУЮ ШАПКУ, И СООТВЕТСТВЕННО НА КАЖДУЮ СТРАНИЦУ В НАЧАЛЕ ТАБЛИЦЫ