"Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өндеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 18 қазандағы № 749 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өндеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 6 қарашадағы № 832 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Пайдаланылмайтын мүлікті беру, өткізу, құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою және қайта өңдеу, сондай-ақ пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган пайдаланылмайтын мүлік тізбесінің жобасынан пайдаланылмайтын мүлікке қажеттілікке арналған өтінімдерді алғаннан кейін пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссияның отырысында өтінімдерді қарауды ұйымдастырады, оның қорытындысы бойынша:
Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына берілетін;
ҚӨК ұйымдарына, мемлекеттік білім беру ұйымдарына, музейлерге, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына (бұдан әрі – Қорғанысминінің мамандандырылған ұйымы) және жергілікті атқарушы органдарға берілетін;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын инфрақұрылымдық объектілермен және/немесе мүліктік кешендермен қамтамасыз етуге байланысты, сондай-ақ өндіру, жөндеу, жаңғырту және кәдеге жарату үшін қызметтер көрсеткені үшін ҚӨК ұйымдарына ақы төлеу есебіне берілетін;
өткізуге, жоюға және қайта өндеуге жататын пайдаланылмайтын мүліктің тізбелері қалыптастырылады.
Өткізуге жататын пайдаланылмайтын мүлік тізбесі жеке-жеке жабық сауда-саттықта өткізілетін қару-жарақ пен әскери техникаға жататын пайдаланылмайтын мүлік тізбесіне және веб-портал арқылы өткізілуге жататын пайдаланылмайтын өзге мүлік тізбесіне бөлінеді.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылған қосымша өтінімдерді қарау пайдаланылмайтын мүлікті бөлу жөніндегі комиссия жұмысының регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832 "Об утверждении Правил передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2021 года № 749
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832 "Об утверждении Правил передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов" следующие изменения и дополнения:
в Правилах передачи, реализации, ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработки неиспользуемого имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган после получения заявок на потребность в неиспользуемом имуществе из проекта перечня неиспользуемого имущества организует рассмотрение заявок на заседании комиссии по распределению неиспользуемого имущества, по итогам которого формируются перечни неиспользуемого имущества:
передаваемого в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальным государственным и правоохранительным органам;
передаваемого в организации ОПК, государственным организациям образования, музеям, специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан (далее – специализированная организация МО) и местным исполнительным органам;
передаваемого в организации ОПК в счет оплаты за оказание услуг, связанных с обеспечением Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан инфраструктурными объектами и/или имущественными комплексами, а также для производства, ремонта, модернизации и утилизации;
подлежащего реализации, ликвидации и переработке.
Перечень неиспользуемого имущества, подлежащего реализации, делится отдельно на перечень неиспользуемого имущества, относящегося к вооружению и военной технике, реализуемого на закрытых торгах, и перечень прочего неиспользуемого имущества, подлежащего реализации посредством веб-портала.
Рассмотрение дополнительных заявок, представленных по истечении установленного срока, осуществляется в соответствии с регламентом работы комиссии по распределению неиспользуемого имущества.";

мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Пайдаланылмайтын мүлікті ҚӨК ұйымдарына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын инфрақұрылымдық объектілермен және/немесе мүліктік кешендермен қамтамасыз етуге байланысты қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу есебіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мүдделерінде өндіру, жөндеу, жаңғырту және кәдеге жарату үшін беруге жол беріледі.";
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті кәдеге жарату, құртып жіберу, көму немесе қайта өңдеу арқылы жоюды осы Қағидалардың 150-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, уәкілетті органның шешімі негізінде уәкілетті ұйым жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 150-1-тармақпен толықтырылсын:
"150-1. Осы Қағидалардың 11-1-тармағының шеңберінде ҚӨК ұйымдары берген пайдаланылмайтын мүлікті тиісті рұқсат беру және хабарлама жасау құжаттары болған кезде уәкілетті органның шешімі негізінде кәдеге жарату немесе қайта өңдеу арқылы жоюға жол беріледі.";
165-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"165. Оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті қайта өңдеуді уәкілетті ұйым дербес немесе алынған қайталама шикізатты өткізу шартымен осы мүлікті қайта өңдеу бойынша тиісті технологиялары бар ұйымдар жүзеге асырады. Оқ-дәрілерді кәдеге жаратуды немесе қайта өңдеуді тиісті рұқсат беру құжаттары бар заңды тұлғалар жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 11-1-тармағының шеңберінде берілген пайдаланылмайтын мүлікті қайта өңдеу немесе кәдеге жарату процесінде алынатын қайталама шикізатты өткізуден түсетін қаражатты қоспағанда, қайталама шикізатты өткізуден түсетін қаражат республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Допускается передача неиспользуемого имущества организациям ОПК в счет оплаты за оказание услуг, связанных с обеспечением Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан инфраструктурными объектами и/или имущественными комплексами, а также для производства, ремонта, модернизации и утилизации в интересах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов Республики Казахстан.";
пункт 150 изложить в следующей редакции:
"150. Ликвидация посредством утилизации, уничтожения, захоронения или переработки неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, осуществляется уполномоченной организацией на основании решения уполномоченного органа, за исключением случая, предусмотренного пунктом 150-1 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 150-1 следующего содержания:
"150-1. Допускается ликвидация посредством утилизации или переработки неиспользуемого имущества, переданного в рамках пункта 11-1 настоящих Правил организациями ОПК на основании решения уполномоченного органа, при наличии соответствующих разрешительных и уведомительных документов.";
пункт 165 изложить в следующей редакции:
"165. Переработка неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, осуществляется уполномоченной организацией самостоятельно или организациями, имеющими соответствующие технологии по переработке данного имущества, с условием реализации полученного вторичного сырья. Утилизация или переработка боеприпасов осуществляются юридическими лицами, имеющими соответствующие разрешительные документы.
Средства от реализации вторичного сырья направляются в доход республиканского бюджета, за исключением средств, выручаемых от реализации вторичного сырья, получающегося в процессе переработки или утилизации неиспользуемого имущества, переданного в рамках пункта 11-1 настоящих Правил.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин