"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 920 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 89-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүгедектігі бар кандидат адамдар осы тармақтың бірінші бөлігінде
көрсетілген құжаттарға халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтамаларды қосымша ұсынады.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Партиялық тізімде үш санат өкілдерінің: әйелдердің, жиырма тоғыз жасқа толмаған адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың саны оған енгізілген адамдардың жалпы санының кемінде отыз пайызын құрауға тиіс.";
2) 97-1-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Депутаттық мандаттарды бөлу кезінде үш санат өкілдерінің:
әйелдердің, жиырма тоғыз жасқа толмаған адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың саны партия алған депутаттық мандаттардың жалпы санының кемінде отыз пайызын құрауға тиіс.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы баптың 5-тармағы үшінші бөлігінің талаптары сақталуға тиіс.".
2-бап. Осы Конституциялық заңның 1-бабының күші осы Конституциялық заң қолданысқа енгізілгенге дейін тағайындалған сайлауды өткізуге байланысты туындаған құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
3-бап. Осы Конституциялық заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № 920
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан"
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) в статье 89:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"К документам, указанным в части первой настоящего пункта, кандидатами-лицами с инвалидностью дополнительно представляются справки об инвалидности по форме, установленной уполномоченным органом в области социальной защиты населения.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В партийном списке количество представителей трех категорий: женщин, лиц, не достигших двадцатидевятилетнего возраста, лиц с инвалидностью должно составлять не менее тридцати процентов от общего числа включенных в него лиц.";
2) в статье 97-1:
пункт 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При распределении депутатских мандатов количество представителей трех категорий: женщин, лиц, не достигших двадцатидевятилетнего возраста, лиц с инвалидностью должно составлять не менее тридцати процентов от общего числа полученных партией депутатских мандатов.";
часть первую пункта 6 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом должны быть соблюдены требования части третьей пункта 5 настоящей статьи.".
Статья 2. Действие статьи 1 настоящего Конституционного закона не распространяется на правоотношения, возникшие в связи с проведением выборов, назначенных до введения в действие настоящего Конституционного закона.
Статья 3. Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан