Патогенді биологиялық агенттердің патогендігі және қауіптілік дәрежесі бойынша сыныптамасын ескере отырып, патогенді биологиялық агенттерді аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатындарға жатқызу өлшемшарттарын және патогенді биологиялық агенттердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 11 қарашадағы № 895 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 24.11.2022 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) патогенді биологиялық агенттерді аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатындарға жатқызу өлшемшарттары;
2) патогенді биологиялық агенттердің патогендігі және қауіптілік дәрежесі бойынша сыныптамасын ескере отырып, патогенді биологиялық агенттердің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2022 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 11 қарашадағы
№ 895 қаулысымен
бекітілген
Патогенді биологиялық агенттерді аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатындарға жатқызу өлшемшарттары
1. Патогенді биологиялық агенттерді аса қауіпті инфекциялық аурулар туғызатындарға жатқызу өлшемшарттары "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және патогенді биологиялық агенттерді (бұдан әрі – ПБА) аса қауіпті инфекциялық аурулар тудыратындарға жатқызу өлшемшарттарын айқындайды.
2. ПБА-ны адамдардың және (немесе) жануарлардың аса қауіпті инфекциялық ауруларын туғызатындарға жатқызу өлшемшарттары мынадай жағдайлардың жиынтығы болып табылады:
1) ПБА патогендігі бойынша Заңның 13-бабының 1-тармағында көзделген патогендігі I немесе II топтағы ПБА сыныптамасының өлшемшарттарына сәйкес келеді;
2) ПБА-мен жұмыс істеу биологиялық қорғаудың жоғары шараларын талап етеді;
3) жұқтырудың бірлі-жарым жағдайларының анықталуы төтенше жағдай туғызуға алып келеді;
4) аурудың ағымының өлімге алып келуге қабілетінің ықтималдығы жоғары.
3. ПБА-ны адамдардың және (немесе) жануарлардың аса қауіпті инфекциялық ауруларын туғызатындарға жатқызудың қосымша өлшемшарттары ретінде мыналар да пайдаланылады:

Об утверждении критериев отнесения патогенных биологических агентов к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания и перечня патогенных биологических агентов с учетом классификации патогенных биологических агентов по патогенности и степени опасности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2022 года № 895. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 24.11.2022.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии отнесения патогенных биологических агентов к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания;
2) перечень патогенных биологических агентов с учетом классификации патогенных биологических агентов по патогенности и степени опасности.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 24 ноября 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2022 года № 895
Критерии отнесения патогенных биологических агентов к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания
1. Критерии отнесения патогенных биологических агентов к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания (далее – критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют критерии отнесения патогенных биологических агентов (далее – ПБА) к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания.
2. Критерием отнесения ПБА к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания людей и (или) животных является совокупность следующих условий:
1) ПБА соответствуют критериям классификации ПБА по патогенности I или II группе патогенности, предусмотренным пунктом 1 статьи 13 Закона;
2) обращение с ПБА требует повышенных мер биологической защиты;
3) выявление единичных случаев инфицирования способно вызвать чрезвычайную ситуацию;
4) течение болезни с высокой вероятностью способно привести к летальному исходу.
3. В качестве дополнительных критериев отнесения ПБА к вызывающим особо опасные инфекционные заболевания людей и (или) животных также используются:

1) ағымы мен эпидемиялық көрінісінің сипаты әдеттегідей емес инфекциялардың қоздырғыштары болып табылатын, осы өңірге тән емес жаңа ПБА-ның анықталуы;
2) өлімге әкеп соқтыратын белгілі ПБА қасиеттерінің мутациясы және (немесе) жоғары эпидемиялық әлеует;
3) осындай ПБА-дан туындаған инфекциялардың тиімді диагностикасы мен профилактикасын қоса алғанда, қызметтер мен инфрақұрылымның ден қоюға әзір болмауы;
4) осындай ПБА-дан туындаған инфекцияның эпидемиялық және (немесе) эпизоотиялық көріністері салдарынан ұлттық қауіпсіздікті, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық жағдайды тұрақсыздандырудың жоғары тәуекелі;
5) бактерияға қарсы препараттардың басым бөлігіне резинстентті және (немесе) сыртқы ортада резистентті ПБА-ны анықтау;
6) халықаралық ұйымдардың биологиялық қауіпсіздік саласындағы ұсынымдары;
7) биологиялық тәуекелдерді бағалау нәтижелері.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 11 қарашадағы
№ 895 қаулысымен
бекітілген
Патогенді биологиялық агенттердің патогендігі және қауіптілік дәрежесі бойынша сыныптамасын ескере отырып, патогенді биологиялық агенттердің тізбесі
Патогендік топтары
Микроорганизмдер тобы
Топтың түрлік құрамы
Аурудың атауы
1 2 3 4
Патогендігі І топтағы патогенді биологиялық агенттер
Патогендігі І топ – аса қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары
Бактериялар
Yersinia pestis
Оба
Вирустар
Filoviridae:
Марбург вирусы
Марбург геморрагиялық қызбасы
Эбола вирусы
Эбола геморрагиялық қызбасы
Arenaviridae:
Ласса вирусы
Ласса геморрагиялық қызбасы
Хунин вирусы
Аргентиналық геморрагиялық қызба
Мачупо вирусы
Боливиялық геморрагиялық қызба
Себиа вирусы
Бразилиялық геморрагиялық қызба
Гуанарито вирусы
Венесуэлалық геморрагиялық қызба
Poxviridae (Ortopoxvirine туысы): табиғи шешектің вирусы (Variolae)
Адамның табиғи шешегі
Маймыл шешегі вирусы (Monkeypox)
Маймыл шешегі
Herpesviridae: В маймыл вирусы
Созылмалы энцефалит және энцефалопатия
Патогендігі ІІ топтағы патогенді биологиялық агенттер
Патогендігі ІI топ – аса қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары
Бактериялар
Bacillus anthracis
Күйдіргі
Vibrio cholerae (уытты штамдар)
Тырысқақ
Burkholderia mallei
Сап
Burkholderia pseudomallei
Мелоидоз
Francisella tularensis
Туляремия
Brucella туысы: B. melitensis, B. abortus, B. suis, B. neotomae, B. ovis, B. canis, B. ceti, B. pinnipedialis, B. microti
БруцеллҰз
Escherichia coli (веротоксин өндіретін штамдар: O157:H7, O104:H4 және басқалар)
Геморрагиялық колибактериоз Гемолитикалық-уремиялық синдром
Хламидиялар
Chlamydophila psittaci
Орнитоз (пситтакоз)
Риккетсиялар
Rickettsia rickettsii
Жартасты таулардың дақты қызбасы
Rikettsia tsutsugmushi
Цуцугамуши қызбасы
Coxiella burnetii
Ку қызбасы (коксиеллҰз)
Вирустар
Togaviridae: Жылқы энцефаломиелиттерінің вирустары (Венесуэла
ЖВНЭ, Шығыс ШЖВЭ, Батыс БЖЭ)
Масалар энцефалиттері, энцефаломиелиттер, энцефаломенингиттер
Семлики, Бибару, Эвергладес, Чикунгунья, О'Ньонг-Ньонг, Карель, Синдбис, Росс өзені, Майяро, Мукамбо, Сагиума қызбаларының вирустары
Қызбалы аурулар: Семлики, Бибару, Эвергладес, Чикунгунья, О'Ньонг-Ньонг, Карель, Синдбис, Росс өзені, Майяро, Мукамбо, Сагиума қызбалары
Жапон энцефалиті (ЖЭ), Батыс Ніл, Ильеус, Росио, Сент-Луис (энцефалиттер), Усуту, (энцефалит) Муррей алқабы кешенінің вирустары
Энцефалиттер, менингоэнцефалиттер
Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн Зика, Риобраво, Денге, Сокулук
Қызба аурулары
Сары қызба
Геморрагиялық қызба
Гемморагиялық қызбалардың вирустары: Киассанур орманы аурулары, омбылық
Геморрагиялық қызбалар (Киассанур орманы аурулары, омбылық)
Bunyaviridae:
(Bunyavirus тұқымдасы): С кешені – Aney, Мадрид, Орибока, Осса, Рестан және басқа вирустары
Миозиттермен және артриттермен қызбалар
Калифорниялық энцефалит, Ла Кросс энцефалиті, Джеймстаун-каньоны, Зайцев-Беляков, Инко, Тягиня энцефалиті вирустары
Энцефалиттер, энцефаломиелиттер, менингоэнцефалиттер, менингеальды синдроммен және артриттермен қызбалар (Ла Кросс энцефалиті, калифорниялық энцефалит, Джеймстаун-каньоны энцефалиті)
(Phlebovirus тұқымдасы): Сицилия, Неаполь, Тоскана, Рифт-Валли қызбасының вирустары
Энцефалиттер, қызба, артриттер және миозиттер түрінде көрінетін Паппатачи, Рифт-Валли москит қызбалары және басқалар
(Nairovirus тұқымдасы): Дугбе энцефалитінің вирусы
Дугбе энцефалиті
Найроби, Ганджам қой аурулары вирустары
Менингиальды синдромы бар қызба (Найроби ауруы, Ганджам қызбасы)
(Orthonairovirus тұқымдасы)
Конго-Қырым геморрагиялық қызбасы вирусы
Конго-Қырым геморрагиялық қызбасы
(Hantavirus тұқымдасы): Хантаан, Сеул, Пуумала, Чили, Аидо, Андес, Таиланд, Добрава, Белград, Хабаровск, Тула және басқа вирустар
Бүйрек синдромы бар геморрагиялық қызбалар, өкпе (кардиопульмональдық) синдромы бар геморрагиялық қызбалар
Reoviridae (Orbivirus тұқымдасы):
Кемерово кене қызбасы, Колорадо кене қызбасы, қойдың көк тілі ауруы, Чангвинол қызбасы, Орунго қызбасы вирустары
Менингиальды синдроммен және артриттермен қызбалар (Кемерово кене қызбасы, Колорадо кене қызбасы, қойдың көк тілі ауруы, Чангвинол қызбасы, Орунго қызбасы)
Rhabdoviridae (Lyssavirus тұқымдасы): құтырма вирусы
Құтырма
Құтыру (арктикалық құтырма), Лагос-бат (жарқанаттар құтырмасы) вирустары
Жалған құтырма (вирустық арктикалық энцефаломиелит), энцефалопатия
Picornaviridae (Aphtovirus тұқымдасы): аусыл вирусы
Аусыл
Arenaviridae: Такарибе, Пичинде лимфоциттік хориоменингит вирустары
Астениялық менингиттер және менингоэнцефалиттер
Уыттар
Тырысқақ уыты
Интоксикация (тырысқақ)
Патогендігі II топ – инфекциялық аурулардың қоздырғыштары
Вирустар
С гепатитінің вирусы
С вирустық гепатиті, гепатоцеллюлярлық карцинома
Nodaviridae: Д және Е гепатиттерінің вирустары
Д және Е вирустық гепатиттері
Hepadnaviridae: В гепатиті вирусы
В вирустық гепатиті

1) выявление новых ПБА, нетипичных для данного региона, являющихся возбудителями инфекций, течение и эпидемическое проявление которых носит необычный характер;
2) мутация свойств известных ПБА, повлекшая случаи летальных исходов и (или) высокий эпидемический потенциал;
3) неготовность к реагированию служб и инфраструктуры, включая эффективную диагностику и профилактику инфекций, вызванных такими ПБА;
4) высокий риск дестабилизации национальной безопасности, в том числе социально-экономической ситуации, вследствие эпидемических и (или) эпизоотических проявлений инфекций, вызванных такими ПБА;
5) выявление ПБА, резистентных к большинству антибактериальных препаратов и (или) устойчивых во внешней среде;
6) рекомендации в области биологической безопасности международных организаций;
7) результаты оценки биологических рисков.
___________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 ноября 2022 года № 895
Перечень патогенных биологических агентов с учетом классификации патогенных биологических агентов по патогенности и степени опасности
Группы патогенности Группа микроорганизмов Видовой состав группы Наименование заболевания
1
2
3
4
Патогенные биологические агенты I группы патогенности
I группа патогенности -
возбудители особо опасных инфекций
Бактерии
Yersinia pestis
Чума
Вирусы
Filoviridae:
Вирус Марбург
Геморрагическая лихорадка Марбурга
Вирус Эбола
Геморрагическая лихорадка Эбола
Arenaviridae:
Вирус Ласса
Геморрагическая лихорадка Ласса
Вирус Хунин
Аргентинская геморрагическая лихорадка
Вирус Мачупо
Боливийская геморрагическая лихорадка
Вирус Себиа
Бразильская геморрагическая лихорадка
Вирус Гуанарито
Венесуэльская геморрагическая лихорадка
Poxviridae (род Ortopoxvirine): вирус натуральной оспы (Variolae)
Натуральная оспа человека
Вирус оспы обезьян (Monkeypox)
Оспа обезьян
Herpesviridae: Обезьяний вирус B
Хронический энцефалит и энцефалопатия
Патогенные биологические агенты II группы патогенности
II группа патогенности – возбудители особо опасных инфекций
Бактерии
Bacillus anthracis
Сибирская язва
Vibrio cholerae (токсигенные штаммы)
Холера
Burkholderia mallei
Сап
Burkholderia pseudomallei
Мелоидоз
Francisella tularensis
Туляремия
Род Brucella: B. melitensis, B. abortus, B. suis, B. neotomae, B. ovis, B. canis, B. ceti, B. pinnipedialis, B. microti
Бруцеллез
Escherichia coli (штаммы, продуцирующие веротоксин: O157:H7, O104:H4 и другие)
Геморрагический колибактериоз Гемолитико-уремический синдром
Хламидии
Chlamydophila psittaci
Орнитоз (пситтакоз)
Риккетсии
Rickettsia rickettsii
Пятнистая лихорадка Скалистых гор
Rikettsia tsutsugmushi
Лихорадка цуцугамуши
Coxiella burnetii
Лихорадка Ку (коксиеллез)
Вирусы
Togaviridae: вирусы лошадиных энцефаломиелитов (Венесуэльский ВНЭЛ, Восточный ВЭЛ, Западный ЗЭЛ)
Комариные энцефалиты, энцефаломиелиты, энцефаломенингиты
Вирусы лихорадок Семлики, Бибару, Эвергладес, Чикунгунья, О'Ньонг-Ньонг, Карельской, Синдбис, реки Росс, Майяро, Мукамбо, Сагиума
Лихорадочные заболевания: лихорадки Семлики, Бибару, Эвергладес, Чикунгунья, О'Ньонг-Ньонг, Карельская, Синдбис, реки Росс, Майяро, Мукамбо, Сагиума
Вирусы комплекса японского энцефалита (ЯЭ), Западного Нила, Ильеус, Росио, Сент-Луис (энцефалиты), Усуту, (энцефалит) долины Муррея
Энцефалиты, менингоэнцефалиты
Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн Зика, Риобраво, Денге, Сокулук
Лихорадочные заболевания
Желтая лихорадка
Геморрагическая лихорадка
Вирусы гемморагических лихорадок: болезни леса Киассанур, Омской
Геморрагические лихорадки (болезнь леса Киассанур, Омская)
Bunyaviridae:
(род Bunyavirus): комплекс С-вирусы Aney, Мадрид, Орибока, Осса, Рестан и др.
Лихорадки с миозитами и артритами
Вирусы Калифорнийского энцефалита, энцефалита Ла Кросс, энцефалита Джеймстаун-каньона, зайцев-беляков, Инко, Тягиня
Энцефалиты, энцефаломиелиты, менингоэнцефалиты, лихорадки с менингеальным синдромом и артритами (энцефалит Ла Кросс, калифорнийский энцефалит, энцефалит Джеймстаун-каньона)
(род Phlebovirus): вирусы лихорадок Сицилии, Неаполя, Тоскана, Рифт-Валли
Москитные лихорадки Паппатачи,
Рифт-Валли и другие, проявляющиеся энцефалитами, лихорадкой, артритами и миозитами
(род Nairovirus): вирус энцефалита Дугбе
Энцефалит Дугбе
Вирусы болезни овец Найроби, Ганджам
Лихорадка с менингеальным синдромом (болезнь Найроби, лихорадка Ганджам)
(род Orthonairovirus)
вирус Конго-крымской геморрагической лихорадки
Конго-крымская геморрагическая лихорадка
(род Hantavirus): вирусы Хантаан, Сеул, Пуумала, Чили, Аидо, Андес, Таиланд, Добрава, Белград, Хабаровск, Тула и другие
Геморрагические лихорадки с почечным синдромом, геморрагические лихорадки с легочным (кардиопульмональным) синдромом
Reoviridae (род Orbivirus): вирусы клещевой лихорадки Кемерово, колорадской клещевой лихорадки, болезни синего языка овец,
лихорадки Чангвинола, лихорадки Орунго
Лихорадки с менингеальным синдромом и артритами (клещевая лихорадка Кемерово, колорадская клещевая лихорадка, болезнь синего языка овец, лихорадка Чангвинола, лихорадка Орунго)
Rhabdoviridae (род Lyssavirus): вирус бешенства
Бешенство
Вирусы дикования (арктического бешенства), Лагос-бат (бешенства летучих мышей)
Псевдобешенство (вирусный арктический энцефаломиелит плотоядных), энцефалопатия
Picornaviridae (род Aphtovirus): вирус ящура
Ящур
Arenaviridae: вирусы лимфоцитарного хориоменингита Такарибе, Пичинде
Астенические менингиты и менингоэнцефалиты
Токсины
Холерный токсин
Интоксикация (холера)
II группа патогенности – возбудители инфекционных заболеваний
Вирусы
Вирус гепатита С
Вирусный гепатит С, гепатоцеллюлярная карцинома
Nodaviridae: вирусы гепатитов Д и Е
Вирусные гепатиты Д и Е
Hepadnaviridae: вирус гепатита B
Вирусный гепатит B

Retroviridae: адамның иммун тапшылығы вирустары (АИТВ-1, АИТВ-2)
АИТВ-инфекциясы
Адамның Т-лимфотропты вирусы
Адамның Т-жасушалық лейкозы және лимфомасы
Coronaviridae: SARS вирусы
Ауыр жіті респираторлық синдром
MERS вирусы
Таяу Шығыс респираторлық синдромы
SARS-CoV-2
Жаңа коронавирус инфекциясы
Flaviviridae: көктемгі-жазғы кене энцефалитінің (барлық типтерінің), Алма-Арасан, Апои, Лангат, Негиши, Повассан кене энцефалиттерінің, қойлардың шотландтық энцефаломиелитінің вирустары
Энцефалиттер және энцефаломиелиттер (көктемгі-жазғы кене, Алма-Арасан, Апои, Лангат, Негиши, Повассан), қойлардың шотландтық энцефаломиелиті
Риккетсиялар
Rickettsia typhi
Егеуқұйрық бөртпе сүзегі
Rickettsia prowazeki
Эпидемиялық бөртпе сүзегі
Брилля-Цинссер ауруы
Приондар (баяу нейроинфекцияның қоздырғыштары)
Ірі қара малдың кеуекті энцефалопатиясының қоздырғышы
Сиыр құтырмасы
Тұяқтылардың созылмалы қалжырататын ауру қоздырғышы
Байлауда ұстаған бұғы мен бұланның созылмалы шаршау ауруы
Күзендер энцефалопатиясының қоздырғышы
Күзен трансмиссивті энцефалопатиясы
Скрепи
Қой мен ешкінің жітілеу энцефалопатиясы
Өлімге әкелетін отбасылық ұйқысыздық қоздырғышы
Өлімге әкелетін отбасылық ұйқысыздық
Адамның оливопонтоцеребеллярлық атрофиясының қоздырғышы
I типті оливопонтоцеребеллярлық атрофия
Адамның трансмиссивті кеуекті энцефалопатиясының қоздырғышы
Амиотрофиялық лейкоспонгиоз
Крейцфельд-Якоб ауруының қоздырғышы (CJD агенті)
Крейтцфельдт-Якоб ауруы
Герстман — Страусслер — Шейнкер синдромы
Куру жітілеу кеуекті энцефалопатиясының қоздырғышы
Куру жітілеу кеуекті энцефалопатиясы
Микроорганизмдер шығаратын уыттар
Ботулотоксиндердің барлық түрлері
Интоксикация, қараңыз ботулизм
Тетанотоксин
Интоксикация, қараңыз сіреспе
Саңырауқұлақтар (терең микоздардың қоздырғыш тары)
Blastomyces dermatitidis
Бластомикоз
Coccidioides immitis, Coccidioides posadasii
Кокцидиоидомикоз
Histoplasma capsulatum (var. capsulatum и duboisii)
Гистоплазмоз
Paracoccidioides brasiliensis
Паракокцидиоидомикоз
* Патогендігі II топтағы патогенді биологиялық агенттердің аттенуирленген штамдары патогендігі III топтағы патогенді биологиялық агенттерге жатады.
Патогендігі III топтағы патогенді биологиялық агенттер
Патогендігі III топ
Бактериялар
Bordetella pertussis
Көкжөтел
Borrelia recurrentis
Қайталама іш сүзегі
Campylobacter fetus
Абсцесс, септицемия
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
Clostridium botulinum
Ботулизм
Clostridium tetani
Сіреспе
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
Erysipehthrix rhusiopathiae
Эризипелоид
Helicobacter pylori
12 елі ішек және асқазан жарасы гастриті
Legionella pneumophila
Легионеллез
Leptospira interrogans
Лептоспироз
Listeria monocytogenes
Листериоз
Mycobacterium Leprae
Алапес
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
Neisseria meningitidis
Менингит
Nocardia asteroides
Пневмония, мидың абсцессі
Nocardia brasiliensis
Менингоэнцефалит, менингит, сепсис, остеомиелит
Pasteurella multocida
Пневмония, менингит және басқалар
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
Salmonella paratyphi А
А паратифі
Salmonella paratyphi В
В паратифі
Salmonella typhi
Іш сүзегі
Shigella spp.
Дизентерия
Treponema pallidum
Мерез
Yersinia pseudotuberculosis
Жалған туберкулез
Vibrio cholerae O1 уытты емес
Диарея
Vibrio cholerae nоn Ol (О139) уытты емес
Диарея, жара инфекциясы, септицемия және басқалар
Риккетсиялар
Rickettsia sibirica
Солтүстік Азияның кене бөртпесүзегі
Rickettsia conorii
Жерорта теңізінің дақты қызбасы
Rickettsia sharoni
Израиль қызбасы
Rickettsia sp. now?
Астрахань қызбасы
Rickettsia akari
Везикулярлы риккетсиоз
Rickettsia australis
Солтүстік Квинслендтің кене бөртпесүзегі
Rickettsia japon ica
Жапондық дақты қызба
Rickettsia sp.​now?
Африка қызбасы
Rickettsia sp.​now?
Кене риккетсиозы "ТТТ" Тайланд" штаммы
Эрлихиялар
(Ehrlichiae кіші тұқымдасы,
Rickettsiaceae тұқымдастығы)
Ehrlichia sennetsu
Сеннетсу ауруы
E.​canis
-
E.​cha​ffee​nsis
-
Хламидиялар
Chlamydia trachomatis
Трахома, урогенитальды хламидиоз
Chlamydophila pneumoniae
Пневмония, артрит
Вирустар
Orthomyxoviridae:
А, В және С тұмауының вирустары
Тұмау
Picornaviridae, Enterovirus тұқымдасы:
полиомиелит вирустары -жабайы штамдар
Полиомиелит
А және Е гепатиттерінің вирустары
Энтеральды гепатиттер
жіті геморрагиялық конъюнктивит вирусы (АНС)
Геморрагиялық конъюнктивит
Herpesviridae:
I және II типті қарапайым герпес вирустары
Қарапайым герпес
зостер-желшешек герпесвирусы
Желшешек, құрсау герпес теміреткі

Retroviridae: вирусы иммунодефицита человека (ВИЧ-1, ВИЧ-2)
ВИЧ-инфекция
Т-лимфотропный вирус человека
Т-клеточные лейкоз и лимфома человека
Coronaviridae: вирус SARS
Тяжелый острый респираторный синдром
Вирус MERS
Ближневосточный респираторный синдром
SARS-CoV-2
Новая коронавирусная инфекция
Flaviviridae: вирусы клещевого энцефалита весенне-летнего (всех типов), клещевых энцефалитов Алма-Арасан, Апои, Лангат, Негиши, Повассан, шотландского энцефаломиелита овец
Энцефалиты и энцефаломиелиты (клещевой весенне-летний, Алма-Арасан, Апои, Лангат, Негиши, Повассан), шотландский энцефаломиелит овец
Риккетсии
Rickettsia typhi
Крысиный сыпной тиф
Rickettsia prowazeki
Эпидемический сыпной тиф Болезнь Брилля-Цинссера
Прионы (возбудители медленных нейроинфекций)
Возбудитель губчатой энцефалопатии крупного рогатого скота
Коровье бешенство
Возбудитель хронической изнуряющей болезни копытных
Болезнь хронической усталости оленей и лосей в неволе
Возбудитель энцефалопатии норок
Трансмиссивная энцефалопатия норок
Скрепи
Подострая энцефалопатия овец и коз
Возбудитель фатальной семейной бессонницы
Фатальная семейная бессонница
Возбудитель оливопонтоцеребеллярной атрофии человека
Оливопонтоцеребеллярная атрофия I типа
Возбудитель трансмиссивной губчатой энцефалопатии человека
Амиотрофический лейкоспонгиоз
Возбудитель болезни Крейцфельда-Якоба (агент CJD)
Болезнь Крейцфельда-Якоба Синдром Герстмана — Штраусслера — Шейнкера
Возбудитель подострой губчатой энцефалопатии Куру
Подострая губчатая энцефалопатия Куру
Токсины, продуцируемые микроорганизмами
Ботулотоксины всех типов
Интоксикация, см. ботулизм
Тетанотоксин
Интоксикация, см. столбняк
Грибы (возбудители глубоких микозов)
Blastomyces dermatitidis
Бластомикоз
Coccidioides immitis, Coccidioides posadasii
Кокцидиоидомикоз
Histoplasma capsulatum (var. capsulatum и duboisii)
Гистоплазмоз
Paracoccidioides brasiliensis
Паракокцидиоидомикоз
* Аттенуированные штаммы патогенных биологических агентов II группы патогенности относятся к патогенным биологическим агентам III группы патогенности.
Патогенные биологические агенты III группы патогенности
III группа патогенности
Бактерии
Bordetella pertussis
Коклюш
Borrelia recurrentis
Возвратный тиф
Campylobacter fetus
Абсцессы, септицемии
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
Clostridium botulinum
Ботулизм
Clostridium tetani
Столбняк
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
Erysipehthrix rhusiopathiae
Эризипелоид
Helicobacter pylori
Гастрит, язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки
Legionella pneumophila
Легионеллез
Leptospira interrogans
Лептоспироз
Listeria monocytogenes
Листериоз
Mycobacterium Leprae
Проказа
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
Neisseria meningitidis
Менингит
Nocardia asteroides
Пневмония, абсцессы мозга
Nocardia brasiliensis
Менингоэнцефалит, менингит, сепсис, остеомиелит
Pasteurella multocida
Пневмония, менингит и другие
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
Salmonella paratyphi А
Паратиф А
Salmonella paratyphi В
Паратиф В
Salmonella typhi
Брюшной тиф
Shigella spp.
Дизентерия
Treponema pallidum
Сифилис
Yersinia pseudotuberculosis
Псевдотуберкулез
Vibrio cholerae O1 не токсигенный
Диарея
Vibrio cholerae nоn Ol (О139) не токсигенный
Диарея, раневые инфекции, септицемия и другие
Риккетсии
Rickettsia sibirica
Клещевой сыпной тиф Северной Азии
Rickettsia conorii
Средиземноморская пятнистая лихорадка
Rickettsia sharoni
Израильская лихорадка
Rickettsia sp. now
Астраханская лихорадка
Rickettsia akari
Везикулезный риккетсиоз
Rickettsia australis
Клещевой сыпной тиф Северного Квинсленда
Rickettsia japon ica
Японская пятнистая лихорадка
Rickettsia sp.​now
Африканская лихорадка
Rickettsia sp.​now
Клещевой риккетсиоз штамм "ТТТ" Таиланд"
Эрлихии
(подсемейство Ehrlichiae,
семейство
Rickettsiaceae)
Ehrlichia sennetsu
Болезнь сеннетсу
E.​canis
-
E.​cha​ffee​nsis
-
Хламидии
Chlamydia trachomatis
Трахома, урогенитальный хламидоз
Chlamydophila pneumoniae
Пневмония, артрит
Вирусы
Orthomyxoviridae:
вирусы гриппа А, В и С
Грипп
Picornaviridae, Род Enterovirus:
вирусы полиомиелита - дикие штаммы
Полиомиелит
вирусы гепатитов А и Е
Энтеральные гепатиты
вирус острого геморрагического конъюнктивита (АНС)
Геморрагический конъюнктивит
Herpesviridae:
вирусы простого герпеса I и II типов
Герпес простой
герпесвирус зостер-ветрянки
Ветряная оспа, опоясывающий герпетический лишай

6 типті герпес вирусы (HBLv-HHv6)
Адамның В-лимфоциттерінің зақымдануы, туу экзантемасы, лимфопролиферативті аурулар
цитомегалия вирусы
Цитомегалия
Эпштейн-Барр вирусы
Инфекциялық мононуклеоз, Беркитт лимфомасы, назофарингеальді карцинома
Саңырауқұлақтар
Aspergillus flavus
Aspergillus fumigatus
Aspergillus terreus
Аспергиллез
Candida albicans
Candida glabrata
Candida crusei
Candida tropicalis
Кандидоз
Cryptococcus neoformans
Криптоккоз
Cladophialophora bantiana
Феогифомикоз
Ramichloridium mackenzei
Феогифомикоз
Penicillum marneffei
Пенициллиоз
Қарапайымдылар
Leishmania donovani
Висцеральды лейшманиоз
Pentatrichomonas (Trichomonas) hominis
Ішек трихомониазы
Plasmodium vivax
Plasmodium malariae
Plasmodium falciparum
Plasmodium ovale
Безгек
Trichomonas vaginalis
Несеп-жыныс жолдары трихомониазы
Trypanosoma cruzi
Америкалық трипаносомиаз (Шагас ауруы)
Trypanosoma gambiense
Trypanosoma rhodesiense
Африкалық трипаносомиаз (ұйқы ауруы)
Гельминттер
Echinococcus multilocularis
Альвеолярлы эхинококкоз
Echinococcus granulosus
Гидатидозды эхинококкоз
Trichinella spp.
Трихинеллез
Буынаяқты лар
Sarcoptes scabiei
Қышыма
Токсиндер
Микотоксиндер
Микотоксикоз
Дифтерия токсині
А тобының стрептококкты токсині
* Патогендігі IIІ топтағы патогенді биологиялық агенттердің аттенуирленген штамдары патогендігі IV топтағы патогенді биологиялық агенттерге жатады.
Патогендігі IV топтағы патогенді биологиялық агенттер
Патогендігі IV топ
Бактериялар
Aerobacter aerogenes
Энтерит
Bacillus cereus, Bacillus subtilis
Тағамдық токсикоинфекция
Bacteroides spp
Сепсис, бас пен мойынның іріңді инфекциясы, ОЖЖ іріңді инфекциясы, стоматинфекция, іріңді плеврит, жұмсақ тіндердің іріңді инфекциясы, параректальді абсцесс, декубитальды ойық жаралар, табан жаралары, остеомиелит, ішкі абдоминальды инфекциялар
Borrelia spp.
Кене спирохетозы
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Көкжөтелге ұқсас ауру
Branchamella catarralis
Төменгі және жоғарғы тыныс алу жолдарының қабыну аурулары, созылмалы
бронхиттер, уретриттер, эндокардиттер, менингиттер
Burkholderia cepacia
Жергілікті қабыну процестері және сепсис
Burkholderia thailandensis
Жергілікті қабыну процестері
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
Citrobacter spp
Жергілікті қабыну процестері, тағамдық токсикоинфекциялар
CIostridium perfringens,
CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium histolyticum, CIostridium bifermentans
Газды гангрена
Eikinella corrodens
Перитонзиллярлық абсцесс, ми абсцессі
Escherichia coli
Энтерит
Eubacterium endocarditidis
Септикалық эндокардит
Eubacterium lentum,
Eubacterium ventricosum
Қайталама септицемия,
абсцесстер
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
Enterococcus faecalis
Enterococcus faecium
Эндокардит, созылмалы
обструктивті бронхит, жара
инфекциясы, септицемия
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
Klebsiella ozaenae
Озена
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
Mycobacterium spp.,
Mycobacterium рhotochromogens , Mycobacterium scotochromogens , Mycobacterium nonphotochromogens, Mycobacterium rapid growers
Микобактериоздар
Micoplasma genitalium,
Micoplasma hominis,
Micoplasma pneumoniae
Урогенитальды жолдың қабыну процестері, жүктілік кезіндегі асқынулар
Жоғарғы тыныс алу жолдарының қабыну аурулары, пневмония
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцесстер
Proteus spp.
Тағамдық токсикоинфекция, сепсис, жергілікті қабыну процестері
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
Salmonella spp.
Сальмонеллез
Serratia marcescens
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
Staphylococcus spp.
Тағамдық токсикоинфекция, септицемия, пневмония
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия, ревматизм, жақ-бет түсының іріңді инфекциясы, некротикалық фасциттер, миозиттер, уытты шок синдромы, скарлатина, тісжегі, импетиго, тілме қабыну
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus, Vibrio mimicus, Vibrio fluviales, Vibrio vulnificus , Vibrio alginolyticus
Диарея, тағамдық токсикоинфекция, жара инфекциясы, септицемия және басқалары
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
Actinomyces albus
Актиномикоз
Вирустар
Adenoviridae: аденовирустардың барлық түрлері
ЖРВИ, пневмония, конъюнктивиттер
Reoviridae: Адам реовирустары,
Адамның ротавирустары, Небраска бұзауларының диарея вирусы (NCDV)
Риниттер, гастроэнтериттер
Гастроэнтериттер және энтериттер
Picornaviridae, А және В тобындағы Коксаки вирустары,
ECHO вирустары
Энтеровирустар 68-71 түрлері
Адамның риновирустары – 130 түрі
Кардиовирустар:
энцефаломиокардит вирусы және Менго вирусы
ЖРВИ, Борнхольм ауруы, герпангина, полиневрит,
серозды менингит, диарея, ЖРВИ, полиневрит, увеит
конъюнктивит, энцефаломиокардит, перикардит
Coronaviridae: адамның коронавирустары -
ЖРВИ (температурасыз профузды мұрын бітелуі), энтерит
Caliciviridae:
Норфолк вирусы
Жіті гастроэнтерит
Paramyxoviridae:

вирус герпеса 6 типа (HBLv- HHv6)
Поражение В-лимфоцитов человека, родовая экзантема, лимфопролиферативные заболевания
вирус цитомегалии
Цитомегалия
вирус Эпштейн-Барра
Инфекционный мононуклеоз, лимфома Беркитта, назофарингиальная карцинома
Грибы
Aspergillus flavus
Aspergillus fumigatus
Aspergillus terreus
Аспергиллез
Candida albicans
Candida glabrata
Candida crusei
Candida tropicalis
Кандидоз
Cryptococcus neoformans
Криптоккоз
Cladophialophora bantiana
Феогифомикоз
Ramichloridium mackenzei
Феогифомикоз
Penicillum marneffei
Пенициллиоз
Простей
шие
Leishmania donovani
Висцеральный лейшманиоз
Pentatrichomonas (Trichomonas) hominis
Кишечный трихомониаз
Plasmodium vivax
Plasmodium malariae
Plasmodium falciparum
Plasmodium ovale
Малярия
Trichomonas vaginalis
Мочеполовой трихомониаз
Trypanosoma cruzi
Американский трипаносомоз (болезнь Шагаса)
Trypanosoma gambiense
Trypanosoma rhodesiense
Африканский трипаносомоз (сонная болезнь)
Гельминты
Echinococcus multilocularis
Альвеолярный эхинококкоз
Echinococcus granulosus
Гидатидозный эхинококкоз
Trichinella spp.
Трихинеллез
Членисто
ногие
Sarcoptes scabiei
Чесотка
Токсины
Микотоксины
Микотоксикоз
Дифтерийный токсин
Стрептококковый токсин группы А
* Аттенуированные штаммы патогенных биологических агентов III группы патогенности относятся к патогенным биологическим агентам IV группы патогенности.
Патогенные биологические агенты IV группы патогенности
IV группы патогенности
Бактерии
Aerobacter aerogenes
Энтерит
Bacillus cereus, Bacillus subtilis
Пищевая токсикоинфекция
Bacteroides spp
Сепсис, гнойные инфекции головы и шеи, гнойные инфекции ЦНС, стоматоинфекции, гнойные плевриты, гнойные инфекции мягких тканей, параректальные абсцессы, декубитальные язвы, язвы стоп, остеомиелит, внутриабдоминальные инфекции
Borrelia spp.
Клещевой спирохетоз
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Паракоклюш
Branchamella catarralis
Воспалительные заболевания нижних и верхних дыхательных путей, хронические бронхиты, уретриты, эндокардиты, менингиты
Burkholderia cepacia
Местные воспалительные процессы и сепсис
Burkholderia thailandensis
Местные воспалительные процессы
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
Citrobacter spp
Местные воспалительные процессы, пищевые токсикоинфекции
CIostridium perfringens,
CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium histolyticum, CIostridium bifermentans
Газовая гангрена
Eikinella corrodens
Перитонзиллярные абсцессы, абсцессы мозга
Escherichia coli
Энтерит
Eubacterium endocarditidis
Септический эндокардит
Eubacterium lentum,
Eubacterium ventricosum
Вторичные септицемии,
абсцессы
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
Enterococcus faecalis
Enterococcus faecium
Эндокардит, хронический
обструктивный бронхит, раневые инфекции, септицемия
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
Klebsiella ozaenae
Озена
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
Mycobacterium spp.,
Mycobacterium рhotochromogens , Mycobacterium scotochromogens , Mycobacterium nonphotochromogens, Mycobacterium rapid growers
Микобактериозы
Micoplasma genitalium,
Micoplasma hominis,
Micoplasma pneumoniae
Воспалительные процессы
урогенитального тракта, осложнения беременности
Воспалительные заболевания верхних дыхательных путей, пневмонии
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцессы
Proteus spp.
Пищевая токсикоинфекция, сепсис, местные воспалительные процессы
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, местные воспалительные процессы
Salmonella spp.
Сальмонеллез
Serratia marcescens
Сепсис, местные воспалительные процессы
Staphylococcus spp.
Пищевая токсикоинфекция, септицемия, пневмония
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия, ревматизм, гнойные инфекции челюстно-лицевой области, некротизирующие фасциты, миозиты, синдром токсического шока, скарлатина, зубной кариес, импетиго, рожистые воспаления
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus, Vibrio mimicus, Vibrio fluviales, Vibrio vulnificus , Vibrio alginolyticus
Диарея, пищевая токсикоинфекция, раневая инфекция, септицемия и прочее
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
Actinomyces albus
Актиномикоз
Вирусы
Adenoviridae: аденовирусы всех типов
ОРВИ, пневмонии, конъюнктивиты
Reoviridae: Реовирусы человека, Ротавирусы человека, вирус диареи телят Небраски (NCDV)
Риниты, гастроэнтериты
Гастроэнтериты и энтериты
Picornaviridae, вирусы Коксаки группы А и В, вирусы ECHO Энтеровирусы-типы 68-71 Риновирусы человека-130 типов Кардиовирусы: вирус энцефаломиокардита и вирус Менго
ОРВИ, болезнь Борнхольма, герпангина, полиневрит,
серозный менингит, диарея, ОРВИ, полиневрит, увеит
коньюнктивит, энцефаломиокардит, перикардит
Coronaviridae: коронавирусы человека
ОРВИ (профузный насморк без температуры), энтерит
Caliciviridae:
вирус Норфолк
Острый гастроэнтерит
Paramyxoviridae:

1-4 типті адамның паратұмау вирустары,
тыныс алудың синцитиальды вирусы (PC вирусы),
эпидемиялық паротит вирусы,
қызылша вирусы,
Ньюкасл ауруы вирусы
ЖРВИ, бронхопневмония
Пневмония, бронхит, бронхиолит
Эпидемиялық паротит
Қызылша
Конъюнктивит
Togaviridae
Rubivirus тұқымдасы: қызамық вирусы
Қызамық
Rabdoviridae,
Vesiculovirus тұқымдасы: везикулярлы стоматит вирусы
Везикулярлы стоматит
Poxviridae:
сиыр шешек вирусы,
эктромелия вирусы,
сауыншылардың түйін вирусы, Орфавирус
Контагиозды моллюск вирусы,
Тана және Яба вирустары
Сиыр шешегі
Тышқандардың эктромелиясы
Сауыншылардың қолының созылмалы ауруы
Контагиозды пустулярлы дерматит
Тері мен шырышты қабықтардың контагиозды моллюскі
Тана және Яба ауруы
Саңырау құлақтар
(микоз қоздырғыш тары)
Absidia corymbifera
Зигомикоз
Acremonium spp.
Гиалогифомикоз
Alternaria spp.
Феогифомикоз
Aphanoascus fulvescens (анаморфа - Chrysosporium)
Гиалогифомикоз
Apophysomyces elegans
Зигомикоз
Aspergillus spp.
Aspergillus niger,
Aspergillus nidulans
Аспергиллез
Aureobasidium pullulans
Феогифомикоз
Basidiobolus spp.
Зигомикоз
Beavueria bassiana
Феогифомикоз
Botryomyces caespitosus
Ботриомикоз
Candida spp.
Candida brumptii, Candida crusei, Candida intermedia, Candida pseudotropicalis, Candida tropicalis, Candida guillermondii
Кандидоз
Chaetomium spp.
Феогифомикоз
Cephalosporium acremonium, Cephalosporium cinnabarium
Цефалоспориоз
Cladophialophora spp.
Феогифомикоз
Cokeromyces recurvatus
Зигомикоз
Conidiobolus spp.
Зигомикоз
Cryptococcus spp.
Криптококкоз
Cunnunghmella bertholletiae
Зигомикоз
Curvularia spp.
Феогифомикоз
Emmonsia spp.
Адиаспиромикоз
Epidermophyton floccosum
Дерматофитии
Exophiala spp.
Феогифомикоз
Fonsecaea spp.
Феогифомикоз, хромомикоз
Fusarium spp.
Гиалогифомикоз
Geotrichum spp.
Geotrichum candidum
Гиалогифомикоз
Graphium eumorphum
Феогифомикоз
Gymnoascus dankalensis
Онихомикоз
Histoplasma falciminosum
Эпизоотиялық лимфангоит
Hoptaea werneckii
Қара тұғыр
Lacazia loboi
Лобо ауруы
Leptosphaeria spp.
Эумицетомдар
Madurella spp.
Эумицетомдар
Malassezia spp.
Малассезиоз
Microascus spp.
Гиалогифомикоз
Microsporum spp.
Дерматофитиялар
Mortierella wolfii
Зигомикоз
Mucor spp.
Mucor musedo
Мукороз
Nattrassia mangiferae
(Scytalidium spp.)
Онихомикоз
Neotestudina rosatii
Эумицетома
Ochroconis spp.
Феогифомикоз
Onychocola spp.
Онихомикоз
Paecilomyces spp.
Гиалогифомикоз
Penicillium spp.
Penicillium crustosum, Penicillium luteo-viride, Penicillium notatum
Гиалогифомикоз
Пенициллиоз
Phaeoacremonium spp.
Феогифомикоз
Phialemonium spp.
Феогифомикоз
Phialophora spp.
Феогифомикоз
Phoma spp.
Феогифомикоз
Piedraia hortae
Қара тұғыр
Pneumocystis carinii
Пневмоцистоз
Pseudoallecheria boydii
(Scedosporium apiospermum)
Хромомикоз, Эумицетома
Pseudochaetosphaeronema larense
Эумицетома
Pyrenochaeta spp.
Онихомикоз
Pythium insidiosum
Питиоз
Ramichloridium spp.
Феогифомикоз
Rhinocladiella aquaspersa
Хромомикоз
Rhinosporidium seeberi
Риноспоридиоз
Rhizomucor spp.
Зигомикоз
Rhizopus spp.
Зигомикоз
Saksenaea vasiformis
Зигомикоз
Scedosporium profilicans
Гиалогифомикоза
Scopulariopsis spp.
Гиалогифомикоз
Sporothrix schenkii
Споротрихоз
Syncephalastpum racemosum
Зигомикоз
Pityrosporum orbiculare
Түрлі түсті теміреткі
Rhizopus nigricans
Мукороз
Trichoderma spp.
Гиалогифомикоз
Trichophyton spp.
Шандырлы микоз
Trichosporon cerebriforme
Түйінді трихоспория
Ulocladium spp.
Феогифомикоз
Wangiella dermatitidis
Феогифомикоз
Қарапайым дылар
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
Babesia caucasica
Бабезиаз
Balantidium coli
Балантидиоз
Blastocystis hominis
Колит
Cryptosporidium parvum
Криптоспоридиоз
Cyclospora cayetanensis
Циклоспороз
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
Isospora belli Lamblia intestinalis
Энтерит
Lamblia intestinalis(Giardia lamblia)
Лямблиоз
Leishmania major
Leishmania tropica
Тері лейшманиозы
Naegleria spp.[нэглерия эспэпэ]
Менингоэнцефалит
Sarcocystis suihominis
Sarcocystis hominis (bovihominis)
Саркоцистоз
Pentatrichomonas hominis
Колит
Leishmania tropica major
Тері лейшманиозы
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз

вирусы парагриппа человека 1-4 типа, респираторно-синцитиальный вирус (PC-вирус), вирус эпидемического паротита, вирус кори,
вирус Ньюкаслской болезни
ОРВИ, бронхопневмония
Пневмония, бронхит, бронхиолит
Эпидемический паротит
Корь
Коньюктивит
Togaviridae род Rubivirus: вирус краснухи
Краснуха
Rabdoviridae , род Vesiculovirus: вирус везикулярного стоматита
Везикулярный стоматит
Poxviridae:
вирус оспы коров,
вирус эктромелии, вирус узелков доильщиц
Орфавирус
Вирус контагиозного моллюска,
Вирусы Тана и Яба
Оспа коров Эктромелия мышей Хроническая болезнь рук доильщиц
Контагиозный пустулярный дерматит
Контагиозный моллюск кожи и слизистых
БолезньТана и Яба
Грибы (возбудители микозов)
Absidia corymbifera
Зигомикоз
Acremonium spp.
Гиалогифомикоз
Alternaria spp.
Феогифомикоз
Aphanoascus fulvescens (анаморфа - Chrysosporium)
Гиалогифомикоз
Apophysomyces elegans
Зигомикоз
Aspergillus spp.
Aspergillus niger,
Aspergillus nidulans
Аспергиллез
Aureobasidium pullulans
Феогифомикоз
Basidiobolus spp.
Зигомикоз
Beavueria bassiana
Феогифомикоз
Botryomyces caespitosus
Ботриомикоз
Candida spp.
Candida brumptii, Candida crusei, Candida intermedia, Candida pseudotropicalis, Candida tropicalis, Candida guillermondii
Кандидоз
Chaetomium spp.
Феогифомикоз
Cephalosporium acremonium, Cephalosporium cinnabarium
Цефалоспориоз
Cladophialophora spp.
Феогифомикоз
Cokeromyces recurvatus
Зигомикоз
Conidiobolus spp.
Зигомикоз
Cryptococcus spp.
Криптококкоз
Cunnunghmella bertholletiae
Зигомикоз
Curvularia spp.
Феогифомикоз
Emmonsia spp.
Адиаспиромикоз
Epidermophyton floccosum
Дерматофитии
Exophiala spp.
Феогифомикоз
Fonsecaea spp.
Феогифомикоз, хромомикоз
Fusarium spp.
Гиалогифомикоз
Geotrichum spp.
Geotrichum candidum
Гиалогифомикоз
Graphium eumorphum
Феогифомикоз
Gymnoascus dankalensis
Онихомикоз
Histoplasma falciminosum
Эпизоотический лимфангоит
Hoptaea werneckii
Черная пьедра
Lacazia loboi
Болезнь Лобо
Leptosphaeria spp.
Эумицетомы
Madurella spp.
Эумицетомы
Malassezia spp.
Малассезиоз
Microascus spp.
Гиалогифомикоз
Microsporum spp.
Дерматофитии
Mortierella wolfii
Зигомикоз
Mucor spp.
Mucor musedo
Мукороз
Nattrassia mangiferae
(Scytalidium spp.)
Онихомикоз
Neotestudina rosatii
Эумицетома
Ochroconis spp.
Феогифомикоз
Onychocola spp.
Онихомикоз
Paecilomyces spp.
Гиалогифомикоз
Penicillium spp.
Penicillium crustosum, Penicillium luteo-viride, Penicillium notatum
Гиалогифомикоз
Пенициллиоз
Phaeoacremonium spp.
Феогифомикоз
Phialemonium spp.
Феогифомикоз
Phialophora spp.
Феогифомикоз
Phoma spp.
Феогифомикоз
Piedraia hortae
Черная пьедра
Pneumocystis carinii
Пневмоцистоз
Pseudoallecheria boydii
(Scedosporium apiospermum)
Хромомикоз, Эумицетома
Pseudochaetosphaeronema larense
Эумицетома
Pyrenochaeta spp.
Онихомикоз
Pythium insidiosum
Питиоз
Ramichloridium spp.
Феогифомикоз
Rhinocladiella aquaspersa
Хромомикоз
Rhinosporidium seeberi
Риноспоридиоз
Rhizomucor spp.
Зигомикоз
Rhizopus spp.
Зигомикоз
Saksenaea vasiformis
Зигомикоз
Scedosporium profilicans
Гиалогифомикоза
Scopulariopsis spp.
Гиалогифомикоз
Sporothrix schenkii
Споротрихоз
Syncephalastpum racemosum
Зигомикоз
Pityrosporum orbiculare
Разноцветный лишай
Rhizopus nigricans
Мукороз
Trichoderma spp.
Гиалогифомикоз
Trichophyton spp.
Черепитчатый мукоз
Trichosporon cerebriforme
Узловатая трихоспория
Ulocladium spp.
Феогифомикоз
Wangiella dermatitidis
Феогифомикоз
Простейшие
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
Babesia caucasica
Бабезиаз
Balantidium coli
Балантидиоз
Blastocystis hominis
Колит
Cryptosporidium parvum
Криптоспоридиоз
Cyclospora cayetanensis
Циклоспороз
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
Isospora belli Lamblia intestinalis
Энтерит
Lamblia intestinalis(Giardia lamblia)
Лямблиоз
Leishmania major
Leishmania tropica
Кожный лейшманиоз
Naegleria spp.[нэглерия эспэпэ]
Менингоэнцефалит
Sarcocystis suihominis
Sarcocystis hominis (bovihominis)
Саркоцистоз
Pentatrichomonas hominis
Колит
Leishmania tropica major
Кожный лейшманиоз
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
________________________________________