Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 16 наурыздағы № 219 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 наурыздағы
№ 219 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 865 қаулысымен.
2. "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 113 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мыналар:
1) ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар мен ұлттық фильмдерді қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдауды ұсыну, оның ішінде қызметінің негізгі нысанасы фильмдер шығару болып табылатын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаға мемлекеттік қаржылық қолдаудың жыл сайынғы сомасының жалпы көлемінің кемінде отыз бес пайызы мөлшерінде ұсыну;
2) кинематография саласындағы субсидияларды төлеу;
3) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру қоғам қызметінің негізгі нысанасы болып айқындалсын.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осы қаулының 2-тармағының 2) тармақшасы 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады".";
көрсетілген қаулыға 2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығының жанындағы сараптама кеңесі туралы ережеде:
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кеңестің негізгі міндеті фильмді ұлттық деп тану жөнінде ұсыныстар тұжырымдау және Қазақстан Республикасының аумағына əкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру болып табылады.
6. Осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген міндетті іске асыру үшін Кеңес мынадай функцияларды жүзеге асырады:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2023 года № 219.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2023 года № 219
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 865.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 113 "О создании Государственного центра поддержки национального кино":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Определить основным предметом деятельности общества:
1) предоставление государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, и национальных фильмов, в том числе юридическому лицу со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати пяти процентов от общего объема ежегодной суммы государственной финансовой поддержки;
2) выплату субсидий в сфере кинематографии;
3) финансирование дубляжа на казахский язык детских анимационных фильмов и фильмов для семейного просмотра, ввозимых на территорию Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Подпункт 2) пункта 2 настоящего постановления действует до 31 декабря 2025 года в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кинематографии".";
приложение 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в Положении об Экспертном совете при Государственном центре поддержки национального кино, утвержденном указанным постановлением:
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Основной задачей Совета является выработка предложений по признанию фильма национальным и финансированию дубляжа на казахский язык детских анимационных фильмов и фильмов для семейного просмотра, ввозимых на территорию Республики Казахстан.
6. Для реализации задачи, указанной в пункте 5 настоящего Положения, Совет осуществляет следующие функции:

1) ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қарайды;
2) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру үшін оларды қарастырады;
3) ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру бойынша қорытындылар дайындайды;
4) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру бойынша қорытындылар дайындайды;
5) фильмді ұлттық деп тану немесе фильмді ұлттық деп танудан бас тарту туралы ұсынымдар дайындайды;
6) өндірістің кез келген кезеңінде киножобаларды қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдау алған киножобалардың бастапқы монтажын қарауды жүзеге асырады;
7) Кеңестің құзыретіне жататын өзге де функцияларды жүзеге асырады.
7. Кеңестің құрамы шығармашыл қызметкерлер, мәдениет қызметкерлері мен кинематография саласындағы сарапшылар қатарынан құрылатын төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Кеңес мүшелерінен тұрады. Кеңес төрағасы Кеңес мүшелерінің арасынан кеңестің бірінші отырысында мүшелердің қарапайым көпшілік даусымен сайланады. Хатшы Кеңес мүшесі болып табылмайды.";
3. "Мемлекеттік фильмдер қорының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 551 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Шәкен Айманов атындағы "Қазақфильм" акционерлік қоғамы Мемлекеттiк фильмдер қоры киноколлекциясының сақталып қалуын қамтамасыз етуге, сақтауға, көшірмесін түсіруге, көбейтіп таратуға, прокаттауға жəне көрсетуге бағытталған іс-шараларды іске асыратын заңды тұлға болып айқындалсын.".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 наурыздағы
№ 219 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 113 қаулысына
2-қосымша
Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығының жанындағы сараптама кеңесінің құрамы
Айбасов
Жандос Нұрдәулетұлы
актер, каскадер, кинорежиссер (келісу бойынша)
Әбдуәлиев
Ақан Жылқышыбайұлы
"Жамбыл атындағы Қазақ мемлекеттік филармониясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісу бойынша)
Әмірбекова
Дана Нұрмұхаметқызы
кинотанушы, "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі "Кино және ТВ" факультетінің оқытушысы (келісу бойынша)
Борецкий
Олег Михайлович
кинотанушы, киносыншы (келісу бойынша)
Жолжақсынов
Досхан Қалиұлы
актер, кинорежиссер, Қазақстанның халық әртісі (келісу бойынша)
Күрішбаев
Еркебұлан Маратұлы
"Qara production" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің атқарушы продюсері (келісу бойынша)
Қособаев
Алмаз Құрманбекұлы
"Equity" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры, режиссер, сценарист, продюсер (келісу бойынша)
Маемиров
Асхат Максимұлы
"Астана қаласы әкімдігінің Музыкалық жас көрермен театры" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының директоры (келісу бойынша)
Мамасарипова
Гүлнұр Молдабекқызы
кинопродюсер, сценарист (келісу бойынша)
Мұрсәлімова
Гүлнар Амангелдіқызы
өнертану кандидаты, "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі "Кино және ТВ" факультетінің деканы (келісу бойынша)
Мұқышева
Нәзира Рахманқызы
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің профессоры (келісу бойынша)
Нөгербек
Баубек Бауыржанұлы
"Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі "Кино тарихы мен теориясы" кафедрасының меңгерушісі (келісу бойынша)
Омаров
Жанай Сейітжанұлы
"Орталық мемлекеттік кино-фото құжаттар мен дыбыс жазбалар архиві" республикалық мемлекеттік мекемесінің бас сарапшысы (келісу бойынша)

1) рассматривает кинопроекты, претендующие на признание их национальными фильмами;
2) рассматривает детские анимационные фильмы и фильмы для семейного просмотра, ввозимые на территорию Республики Казахстан, для финансирования их дубляжа на казахский язык;
3) готовит заключения по финансированию кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами;
4) готовит заключения по финансированию дубляжа на казахский язык детских анимационных фильмов и фильмов для семейного просмотра, ввозимых на территорию Республики Казахстан;
5) готовит рекомендации о признании фильма национальным или об отказе в признании фильма национальным;
6) осуществляет просмотр чернового монтажа кинопроектов, получивших государственную поддержку в виде финансирования кинопроектов, на любом этапе производства;
7) осуществляет иные функции, отнесенные к компетенции Совета.
7. Состав Совета состоит из председателя, заместителя председателя и членов Совета, формируемых из числа творческих работников, работников культуры и экспертов в сфере кинематографии. Председатель Совета избирается из числа членов Совета простым большинством голосов членов на первом заседании Совета. Секретарь не является членом Совета.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 551 "О некоторых вопросах Государственного фонда фильмов":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Определить акционерное общество "Казахфильм" имени Шакена Айманова" юридическим лицом, осуществляющим мероприятия, направленные на обеспечение сохранности, хранение, копирование, тиражирование, прокат и показ киноколлекции Государственного фонда фильмов".".
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2023 года № 219
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 113
Состав
Экспертного совета при Государственном центре поддержки национального кино
Айбасов
Жандос Нурдаулетович
актер, каскадер, кинорежиссер (по согласованию)
Абдуалиев
Акан Жылкышыбаевич
директор республиканского государственного казенного предприятия "Казахская государственная филармония имени Жамбыла" (по согласованию)
Амирбекова
Дана Нурмухаметовна
киновед, преподаватель республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" (по согласованию)
Борецкий
Олег Михайлович
киновед, кинокритик (по согласованию)
Жолжаксынов
Досхан Калиевич
актер, кинорежиссер, народный артист Казахстана (по согласованию)
Куришбаев
Еркебулан Маратович
исполнительный продюсер товарищества с ограниченной ответственностью "Qara production" (по согласованию)
Кособаев
Алмаз Курманбекович
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Equity", режиссер, сценарист, продюсер (по согласованию)
Маемиров
Асхат Максимович
директор государственного коммунального казенного предприятия "Музыкальный театр юного зрителя акимата города Астаны" (по согласованию)
Мамасарипова
Гүльнур Молдабековна
кинопродюсер, сценарист (по согласованию)
Мурсалимова
Гульнар Амангельдиновна
кандидат искусствоведения, декан факультета "Кино и ТВ" республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" (по согласованию)
Мукушева
Назира Рахмановна
профессор республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" (по согласованию)
Ногербек
Баубек Бауыржанович
заведующий кафедрой "История и теория кино" республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова" (по согласованию)
Омаров
Жанай Сейтжанович
главный эксперт республиканского государственного учреждения "Центральный государственный архив кинофотодокументов и звукозаписи" (по согласованию)