Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесінің пробация қызметі мен полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 және "Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 7 қарашадағы № 1180 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 509 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Ішкі істер министрлігінің заңды тұлғалар болып табылатын арнайы мақсаттағы бөлімшелеріне шартты атаулар береді;";
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 52-1) тармақшамен толықтырылсын:
"52-1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың полиция департаменті, қалалық, аудандық, қаладағы аудандық полиция органы бастығының халық алдында есеп беруін ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекітеді;";
58) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"58) жол жүрісі қағидаларын, көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнаулы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнаулы түсті-графикалық схемалармен боялуға жататын жедел және арнаулы қызметтер тізбесін бекітеді;";
83) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"83) жеке басты куәландыратын құжаттардың: Қазақстан Республикасының азаматы паспортының, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiнің, шетелдiктiң Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының, азаматтығы жоқ адам куәлiгiнің және жол жүру құжатының үлгiлерiн, оларды ресiмдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою тәртiбiн бекітеді;

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" и от 7 ноября 2014 года № 1180 "Об утверждении перечня электронных средств слежения, используемых службой пробации уголовно-исполнительной системы и сотрудниками полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, и внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма" и от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 509.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) присваивает условные наименования подразделениям специального назначения Министерства внутренних дел, являющимся юридическими лицами;";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) утверждает совместно с уполномоченным государственным органом по координации деятельности в сфере противодействия терроризму типовой паспорт антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;";
дополнить подпунктом 52-1) следующего содержания:
"52-1) утверждает правила организации и проведения отчета начальника департамента полиции области, города республиканского значения, столицы, городского, районного, районного в городе органа полиции перед населением;";
подпункт 58) изложить в следующей редакции:
"58) утверждает правила дорожного движения, основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечень оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам;";
подпункт 83) изложить в следующей редакции:
"83) утверждает образцы, порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения документов, удостоверяющих личность: паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и проездного документа;";

мынадай мазмұндағы 83-1), 83-2), 83-3), 83-4), 83-5) және 83-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"83-1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау қағидаларын бекiтеді;
83-2) шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу және одан кету үшiн қажеттi қаражатының бар екендiгiн растау қағидаларын бекiтеді;
83-3) жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру қағидаларын бекітеді;
83-4) жеке басты куәландыратын құжаттарды дайындау кезінде пайдаланылатын интеграциялық микросхемаға қойылатын талаптарды және сәйкестендіру нөмірін интегралдық микросхемаға енгізу қағидаларын бекітеді;
83-5) халықты құжаттандыру және тіркеу қағидаларын бекітеді;
83-6) Әділет министрлігімен бірлесіп, сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидаларын бекітеді;";
101) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 223-1), 223-2), 223-3), 223-4), 223-5) және 223-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"223-1) пробация қызметі пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесін бекітеді;
223-2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің инженерлік және техникалық қадағалау, бақылау және күзет құралдарының тізбесін бекітеді;
223-3) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша пробация қолданылатын адамдарға қатысты әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларын бекітеді;
223-4) мемлекеттiк сатып алу саласындағы уәкілетті органмен және бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен сатып алынатын қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің мемлекеттiк кәсiпорындары өндiретiн, орындайтын, көрсететiн тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердiң тiзбесi мен көлемiн, сондай-ақ мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынатын қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелері мемлекеттік кәсiпорындарының тiзбесiн бекiтеді;
223-5) байланыс операторларының қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің аумағында арнайы техникалық жабдықты пайдалану кезінде қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекітеді;
223-6) сотталғандардың киім нысанының үлгілерін бекітеді;";
2) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесінің пробация қызметі мен полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 және "Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 1180 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 83-1), 83-2), 83-3), 83-4), 83-5) и 83-6) следующего содержания:
"83-1) утверждает правила подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан;
83-2) утверждает правила подтверждения иностранцами наличия средств, необходимых для пребывания и выезда из Республики Казахстан;
83-3) утверждает правила формирования индивидуального идентификационного номера;
83-4) утверждает требования к интегральной микросхеме, используемой при изготовлении документов, удостоверяющих личность, и правила занесения идентификационного номера в интегральную микросхему;
83-5) утверждает правила документирования и регистрации населения;
83-6) утверждает совместно с Министерством юстиции правила создания, ведения и использования национального реестра идентификационных номеров;";
подпункт 101) исключить;
дополнить подпунктами 223-1), 223-2), 223-3), 223-4), 223-5) и 223-6) следующего содержания:
"223-1) утверждает перечень электронных средств слежения, используемых службой пробации;
223-2) утверждает перечень инженерных и технических средств надзора, контроля и охраны учреждений уголовно-исполнительной системы;
223-3) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения правила оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация;
223-4) утверждает по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок и уполномоченным органом в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности перечень и объемы товаров, работ, услуг, производимых, выполняемых, оказываемых государственными предприятиями учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, которые приобретаются способом из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках, а также перечень государственных предприятий учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, у которых приобретаются такие товары, работы, услуги;
223-5) утверждает правила взаимодействия операторов связи с учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при эксплуатации специального технического оборудования на территории учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
223-6) утверждает образцы формы одежды осужденных;";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 1180 "Об утверждении перечня электронных средств слежения, используемых службой пробации уголовно-исполнительной системы и сотрудниками полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, и внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма" и от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям":
заголовок изложить в следующей редакции:

"Полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан құралатын топтардың алдын ала болу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 26 наурыздағы № 266 және "Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының алдын ала болу бойынша шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 301 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабының бірінші бөлігіне және 172-бабының төртінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесінің пробация қызметі мен полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Полиция қызметкерлері пайдаланатын электрондық бақылау құралдарының тізбесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Полиция қызметкерлері шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға тиісті бақылауды қамтамасыз ету және олардың жүрген жері туралы ақпарат алу үшін, сондай-ақ тиісті әкімшілік қадағалауды жүзеге асыру және сот әкімшілік қадағалау белгілеген адамға қатысты жүрген жері туралы ақпарат алу үшін пайдаланатын электрондық бақылау құралдары дербес бақылау құралдарынан, техникалық құралдардан және мониторинг құрылғыларынан тұрады.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

"Об утверждении перечня электронных средств слежения, используемых сотрудниками полиции, и внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 266 "Об утверждении Правил превентивных посещений группами, формируемыми из участников национального превентивного механизма" и от 2 апреля 2014 года № 301 "Об утверждении Правил возмещения расходов участников национального превентивного механизма по превентивным посещениям";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью первой статьи 169 и частью четвертой статьи 172 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый перечень электронных средств слежения, используемых сотрудниками полиции.";
в перечне электронных средств слежения, используемых службой пробации уголовно-исполнительной системы и сотрудниками полиции органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень электронных средств слежения, используемых сотрудниками полиции";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Электронные средства слежения, используемые сотрудниками полиции для обеспечения надлежащего контроля и получения информации о месте нахождения лиц, освобожденных условно-досрочно, а также осуществления надлежащего административного надзора и получения информации о месте нахождения лица, в отношении которого судом установлен административный надзор, включают средства персонального контроля, технические средства и устройства их мониторинга.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов