"Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 1130 қаулысы
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) құрылсын.
2. Отандық ғылыми-техникалық әзірлемелерді қаржылық қолдау және қорғаныстық-өнеркәсіптік кешен ұйымдарын жаңғырту қоғам қызметінің негізгі нысанасы болып айқындалсын.
3. Қоғамның жарғылық капиталы республикалық бюджет қаражаты есебінен 265722000 (екі жүз алпыс бес миллион жеті жүз жиырма екі мың) теңге мөлшерінде қалыптастырылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) қоғамның жарғысын бекітуді;
2) мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарға қоғам атынан қол қоюға уәкілетті тұлғаны сайлауды, қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асыруды және басқару органдары құрылғанға дейін үшінші тұлғалар алдында оның мүдделерін білдіруді;
3) қоғамды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркеуді;
4) қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтарын Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне беруді;
5) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
5. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1130 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Астана қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-212-жолмен толықтырылсын:

О создании акционерного общества "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2023 года № 1130
В соответствии с подпунктом 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса" (далее – общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности общества финансовую поддержку отечественных научно-технических разработок и модернизации организаций оборонно-промышленного комплекса.
3. Уставной капитал общества сформировать за счет средств республиканского бюджета в размере 265722000 (двести шестьдесят пять миллионов семьсот двадцать две тысячи) тенге.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) утверждение устава общества;
2) избрание лица, уполномоченного на подписание от имени общества документов для государственной регистрации, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление его интересов перед третьими лицами до образования органов управления;
3) государственную регистрацию общества в Государственной корпорации "Правительство для граждан";
4) передачу Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан прав владения и пользования государственным пакетом акций общества;
5) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
5. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2023 года № 1130
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-212, следующего содержания:

"21-212. "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы.".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне:" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 410-2-1-жолмен толықтырылсын:
"410-2-1. "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы.".
3. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"1. Министрлік" деген бөлім мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) "Қорғаныстық-өнеркәсіптік кешенді дамыту қоры" акционерлік қоғамы.".

"21-212. Акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 410-2-1, следующего содержания:
"410-2-1. Акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
раздел "1. Министерство" дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) акционерное общество "Фонд развития оборонно-промышленного комплекса".".
_____________________________________________