"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 945 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қаңтардағы № 43 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 945 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарында:
"Кіріспе" деген бөлімде:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму жоспарын әзірлеу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" Қазақстан халқына Жолдауының (бұдан әрі – "Қазақстан-2050" стратегиясы);
2) Мемлекет басшысы Қ.К. Тоқаевтың "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауының;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 520 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтарының;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық жоспары);
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі – АӨК-ті дамыту тұжырымдамасы) мақсаттары мен міндеттері ескерілді.";
"1. Ағымдағы ахуалды талдау" деген бөлімде:
"1. Сыртқы ортаны талдау" деген кіші бөлімнің "4. Мемлекеттің АӨК саласындағы саясаты" деген тарауында:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"АӨК-ті дамыту тұжырымдамасы шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы форвардтық сатып алуды, астық нарығын тұрақтандыруды, экспортты дамытуды және Азық-түлік келісімшарт корпорациясының шығыстарын өтеуді қамтитын бірқатар іс-шараларды іске асырады.";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет басшысы 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауында Азық-түлік келісімшарт корпорациясына ахуалды тұрақтандырушы рөлді белсендірек атқаруды тапсырды. Қажет болған кезде интервенция жасап, бағаның өсімін тежеп отыруға тиіс. Нарықтағы жекеменшік иелерінің ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіретін, оны сақтайтын және сататын толыққанды желі құруына жәрдемдесуге тиіс.";
он екінші абзацты мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"Осылайша, Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қызметі Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында және Мемлекет басшысының тапсырмаларында белгіленген АӨК саласындағы мемлекеттік саясат шеңберінде жүзеге асырылады.";
"2. Ішкі ортаны талдау" деген кіші бөлімнің "1. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының операциялық қызметі" деген тарауында:
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 945 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2024 года № 43
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 945 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы" следующие изменения и дополнения:
в Плане развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Введение":
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"При разработке Плана развития учтены цели и задачи:
1) Послания Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Назарбаева Н.А. народу Казахстана Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства (далее – Стратегия "Казахстан-2050");
2) Послания Главы государства Токаева К.К. народу Казахстана "Экономический курс Справедливого Казахстана";
3) Общенациональных приоритетов Республики Казахстан до 2025 года, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 520;
4) Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 (далее – Национальный план Республики Казахстан 2025);
5) Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 (далее – Концепция развития АПК).";
в разделе "1. Анализ текущей ситуации":
в главе "4. Политика государства в сфере АПК" подраздела "1. Анализ внешней среды":
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"В рамках Концепции развития АПК Продкорпорация реализует ряд мероприятий, включающих форвардный закуп, стабилизацию зернового рынка, развития экспорта и возмещения расходов Продкорпорации.";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Глава государства в Послании народу Казахстан от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана" поручил Продкорпорации вести более активную стабилизирующую роль. При необходимости осуществлять интервенции, тем самым сдерживая рост цен. Содействовать частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и сбыта сельскохозяйственной продукции.";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"Таким образом, деятельность Продкорпорации осуществляется в рамках государственной политики в сфере АПК, обозначенной в вышестоящих документах Системы государственного планирования и поручений Главы государства.";
в главе "1. Операционная деятельность Продкорпорации" подраздела "2. Анализ внутренней среды":
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:

"Астық қоймалары" ЖШС Ақмола, Солтүстік Қазақстан облыстарындағы АҚК – нан базалары желісі арқылы астықты қабылдау, сақтау, өңдеу және тиеп-жөнелту қызметтерін көрсетеді. Астық қоймаларының жалпы сыйымдылығы 491,7 мың тоннаны құрайды.";
"2. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының миссиясы мен пайымы" деген бөлімде:
үшінші абзацтағы 3) тармақша алып тасталсын;
"3. Қызметтің стратегиялық бағыттары" деген бөлімде:
"1. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және астық нарығын тұрақтандыруға қатысу" деген кіші бөлімде:
"2. Астық пен ӘлМАТ бағасын тұрақтандыруға қатысу" деген мақсатта:
"1. Астық нарығындағы интервенциялар (қажет болған жағдайда)" деген міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"1-міндет. Астық нарығындағы инвестициялар (қажет болған жағдайда)
Астық нарығында тұрақтандыру функциясын орындау шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы мемлекеттің тапсырмасы бойынша сатып алу немесе тауар интервенцияларын қолданатын болады. Бұл шаралар негізінен Қазақстандағы астықтан жоғары өнім алынған немесе түсімі өте төмен болған кезеңдерде пайдаланылатын болады және ішкі бағалардың күрт құбылмалылығын төмендетуге бағытталған.
Сатып алу интервенциялары нарықтан артық астықты алу және Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстарын қалыптастыру мақсатында жоғары өнім алған кезеңдерде қолданылатын болады, оларды кейінгі жылдары ішкі нарықтың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін пайдалануға болады немесе тауар интервенциясын жүзеге асыру қажет болмаған жағдайда, сыртқы нарықтарға жеткізу үшін пайдаланылуға болады. Интервенция кезіндегі сатып алу бағалары астық өндірісінің шығынын барынша азайтатын есептен айқындалатын болады.
Ішкі бағалар күрт өскен кезеңдерде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының астық ресурстары, оның ішінде резервтік қордың бір бөлігі жергілікті атқарушы органдардың өтінімдері (тауар интервенциясы) бойынша белгіленген бағамен жеткізу арқылы ішкі нарықтағы астыққа сұранысты қанағаттандыру үшін пайдаланылатын болады.
Азық-түлік тауарлары бағасының өсуін тежеу мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясы тауар интервенцияларын егін түсімі аз болған және бағаның маусымдық өсуі кезінде ұн тартатын кәсіпорындарға, мал және құс өсіру шаруашылықтарына арзандатылған астықты өткізу арқылы қолданатын болады.
Осылайша, 1-сұрыпты ұн, әлеуметтік нан және түтік кеспе бағасының өсуін тежеу үшін азық-түліктік астықты (қажет болған жағдайда) арзандатылған бағамен өткізу жоспарлануда.
Бұдан басқа, арзандатылған жемдік астық (қажет болған жағдайда) сиыр еті, тауық еті және тауық жұмыртқасы бағасының өсуін тежеу үшін құс және мал өсіру шаруашылықтарына жіберілетін болады.
Нарықтық бағаларға байланысты бөлінетін қаражат шегінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының бағдарламалары арқылы қарақұмық жармасы, күріш және күнбағыс майы үшін шикізат сатып алынатын болады.
Осылайша, Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдерінің номенклатурасы мен көлемін біртіндеп кеңейтетін, сондай-ақ арзандатылған азық-түліктік және жемдік астықты өткізу көлемін ұлғайтатын болады.
Астық нарығында тұрақтандыру функцияларын жүзеге асыру шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қосылған құн салығын қайтару жүргізілетін болады. Бұл шаралар нарықтық тұрақтылықты қолдауға және Қазақстанның барлық азаматтары үшін азық-түліктің қолжетімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Астық бағасын мемлекеттік реттеу қажет болмаған кезде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы астық сатып алуды қалыптасқан нарықтық бағалар дәлізі шегінде жүзеге асыратын болады. Бұл ретте ішкі нарықтың Азық-түлік келісімшарт корпорациясының сатып алу бағаларына сезімтал ден қоюын ескере отырып, сатып алу бағаларын негізсіз көтеру және төмендету арқылы нарықтық баға белгілеудің бұрмалануына жол бермейтін тәсіл пайдаланылатын болады.";
"2. ӘлМАТ қорларын қалыптастыру және өңірлердің тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға жәрдемдесу" деген міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"2-міндет. ӘлМАТ-қа арналған шикізат қорын қалыптастыру және өңірлердің тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға жәрдемдесу
Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ӘлМАТ бағаларының негізсіз өсуін тежеуге жәрдемдесу мақсатында бөлінетін бюджет қаражаты шеңберінде азық-түлік тауарларының, сондай-ақ ӘлМАТ (бидай, қарақұмық, күріш дәні, күнбағыс) өндіру үшін шикізат болып табылатын өсімдік шаруашылығы өнімдерінің қорларын қалыптастыруды жоспарлап отыр.
Аталған шикізат қорлары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің қызметін қаржыландыру және өңдеуші кәсіпорындардың қуаттарын жүктеу есебінен қалыптастырылатын болады. Бұл ретте ішкі нарыққа қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау тиімділігін арттыру үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, қайта өңдеу, сақтау және тиеп-жөнелту процестерін регламенттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіруді жоспарлап отыр.
Шикізат қорларын ұстап тұру үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясының меншікті қоймалары/сақтау сыйымдылықтары, сондай-ақ өнім өндірушілердің өз сақтау сыйымдылықтары пайдаланылатын болады. Бұл ретте ӘлМАТ өзіндік құнын төмендету үшін нан базаларын жаңғырту жүргізіліп, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімдерінің алуан түрлеріне арналған сақтау сыйымдылықтарын кеңейту мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Маусымдық тапшылық туындаған және ішкі нарықта нақты өнім бағасы өскен жағдайда Азық-түлік келісімшарт корпорациясы осы өнімді ӘлМАТ-қа арналған шикізат қорларынан тіркелген бағамен жеткізетін болады.
ӘлМАТ-тың жекелеген санаттары бойынша азық-түлік қауіпсіздігіне төнетін қауіп-қатерге жедел ден қою мақсатында ішкі және сыртқы нарықтарда шұғыл сатып алу операцияларын жүргізу үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясының тұрақты жұмыс істейтін ақша қорын қалыптастыру мүмкіндігі мен ұстау тетіктері де қарастырылатын болады.
Бұған қоса, Азық-түлік келісімшарт корпорациясы жергілікті бюджеттер есебінен астық сатып алу және жеткізу арқылы жергілікті атқарушы органдардың тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға жәрдемдесе алады.";
мынадай мазмұндағы "Көктемгі егіс жұмыстарын (КЕЖ) жүргізу үшін ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді қолдау" деген 3-міндетпен толықтырылсын:
"3-міндет. Көктемгі егіс жұмыстарын (КЕЖ) жүргізу үшін ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді қолдау
Ішкі нарықты одан әрі тұрақтандыру және экспортты дамыту үшін ауыл шаруашылығы өнімдерінің кепілдік берілген көлемін қалыптастыру мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясының неғұрлым прогрессивті құралы – республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын форвардтық сатып алу жандандырылатын болады.
АӨК субъектілерінің форвардтық сатып алу бағдарламаларына қатысуы үшін неғұрлым қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету үшін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың кепілдіктері де қамтамасыз ету ретінде қабылданатын болады. Кейіннен отандық ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытудың белгілі бір деңгейіне қол жеткізу кезеңінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басымдығы қатысушылары форвардтық мәмілелер шеңберіндегі міндеттемелер бойынша ортақ жауаптылықта болатын кооперативтермен жұмыс істеуге берілетін болады.
Форвардтық сатып алу бағдарламалары арқылы отандық АШТӨ КЕЖ-ді уақтылы жүргізуге мүмкіндік беретін және елде сұранысқа ие ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін қолдауға мүмкіндік беретін жеңілдікті қаржыландыруға қол жеткізеді.
Фермерлерді қаржылай қолдау көлемдерін кеңейту мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясы тартылған қаражатты қосымша пайдаланатын болады, осыған байланысты олар бойынша сыйақы мөлшерлемесін, оның ішінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының облигациялары бойынша купондық сыйақыны (мөлшерлемелер) субсидиялау есебінен тартылған қаржы қаражаты бойынша сыйақы шығыстарын азайту туралы мәселе пысықталуда.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші және қайта өңдеуші кәсіпорын арасында шикізат пен дайын өнімге бағаны тіркеу жөніндегі міндетті шартпен шикізатты (күнбағыс тұқымы, күріш дәні және қарақұмық) үш жақты форвардтық сатып алуды енгізу жоспарлануда:

"ТОО "Астық қоймалары" оказывает услуги по приемке, хранению, подработке и отгрузке зерна через сеть ХПП – хлебных баз в Акмолинской, Северо-Казахстанской областях. Общая емкость зернохранилищ составляет 491,7 тыс. тонн.";
в разделе "2. Миссия и видение Продкорпорации":
подпункт 3) абзаца третьего исключить;
в разделе "3. Стратегические направления деятельности":
в подразделе "1. Участие в обеспечении продовольственной безопасности и стабилизации рынка зерна":
в цели "2. Участие в стабилизации цен на зерно и СЗПТ":
задачу "1. Интервенции на рынке зерна (при необходимости)" изложить в следующей редакции:
"Задача 1. Инвестиции на рынке зерна (при необходимости)
В рамках выполнения стабилизационной функции на зерновом рынке Продкорпорацией по поручению государства будут применяться закупочные либо товарные интервенции. Данные меры будут использованы преимущественно в периоды высокого урожая либо критически низкого урожая зерна в Казахстане и направлены на снижение резкой волатильности внутренних цен.
Закупочные интервенции будут применяться в периоды высокого урожая с целью изъятия с рынка излишков зерна и формирования ресурсов Продкорпорации, которые в последующие годы могут быть использованы для обеспечения потребностей внутреннего рынка или в случае отсутствия необходимости осуществления товарной интервенции, могут быть использованы для поставки на внешние рынки. Закупочные цены при интервенции будут определяться из расчета, который минимизирует убыток производства зерна.
В периоды резкого роста внутренних цен ресурсы зерна Продкорпорации, в том числе часть резервного запаса, будут использованы для удовлетворения спроса на зерно на внутреннем рынке путем поставок по фиксированным ценам по заявкам местных исполнительных органов (товарная интервенция).
В целях сдерживания роста цен на продовольствие Продкорпорация будет использовать товарные интервенции через реализацию удешевленного зерна мукомольным предприятиям, животноводческим и птицеводческим хозяйствам в годы неурожая и сезонного роста цен.
Так, планируется реализация (при необходимости) продовольственного зерна по удешевленной цене для сдерживания роста цен на муку 1 сорта, социальный хлеб и рожки.
Кроме того, удешевленное фуражное зерно (при необходимости) будет направлено птицеводческим и животноводческим хозяйствам для сдерживания роста цен на говядину, мясо кур и яйцо куриное.
В зависимости от рыночных цен будет произведен закуп сырья для гречневой крупы, риса и подсолнечного масла через программы Продкорпорации в пределах выделяемых финансовых средств.
Таким образом, Продкорпорация будет постепенно расширять номенклатуру и объемы сельхозпродукции, а также увеличивать объем реализации удешевленного продовольственного и фуражного зерна.
В рамках осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке будет производиться возврат налога на добавленную стоимость Продкорпорации. Эти меры позволят поддержать рыночную стабильность и обеспечить доступность продуктов питания для всех граждан Казахстана.
При отсутствии необходимости государственного регулирования цен на зерно Продкорпорация будет осуществлять закуп зерна в пределах коридора сложившихся рыночных цен. При этом, учитывая чувствительное реагирование внутреннего рынка на закупочные цены Продкорпорации, будет использован подход, при котором исключается искажение рыночного ценообразования путем необоснованного завышения и занижения закупочных цен.";
задачу "2. Формирование фондов СЗПТ и содействие формированию стабилизационных фондов регионов" изложить в следующей редакции:
"Задача 2. Формирование запасов сырья для СЗПТ и содействие формированию стабилизационных фондов регионов
В целях содействия сдерживанию цен на СЗПТ от необоснованного роста Продкорпорация планирует формировать запасы сырья для продовольственных товаров, а также растениеводческой продукции, являющейся сырьем для производства СЗПТ (пшеница, гречиха, зерно риса, подсолнечник) в рамках выделяемых бюджетных средств.
Данные запасы сырья будут формироваться за счет финансирования деятельности сельхозпроизводителей и загрузки мощностей перерабатывающих предприятий. При этом для повышения эффективности взаимодействия с участниками внутреннего рынка Продкорпорация планирует усовершенствовать нормативную правовую базу, регламентирующую процессы закупа, переработки, хранения и отгрузки сельхозпродукции.
Для содержания запасов сырья будут использованы как собственные склады/емкости хранения Продкорпорации, так и емкости хранения самих производителей продукции. При этом для снижения себестоимости СЗПТ будет проведена модернизация хлебных баз, а также рассмотрена возможность расширения емкостей хранения для разных видов сельхозпродукции.
В случае возникновения сезонного дефицита и роста цен на внутреннем рынке на конкретный продукт Продкорпорация будет поставлять данный продукт из запасов сырья для СЗПТ по фиксированным ценам.
В целях оперативного реагирования на возникающие угрозы продовольственной безопасности по отдельным категориям СЗПТ также будут рассмотрены возможность формирования и механизмы содержания постоянно действующего денежного фонда Продкорпорации для проведения экстренных закупочных операций на внутреннем и внешних рынках.
Кроме того, Продкорпорация может содействовать формированию стабилизационных фондов местных исполнительных органов путем закупа и поставки зерна за счет местных бюджетов.";
дополнить задачей "3. Поддержка сельхозтоваропроизводителей для проведения весенне-полевых работ (ВПР)" следующего содержания:
"Задача 3. Поддержка сельхозтоваропроизводителей для проведения весенне-полевых работ (ВПР)
В целях формирования гарантированных объемов сельхозпродукции для дальнейшей стабилизации внутреннего рынка и развития экспорта будет активизирован наиболее прогрессивный инструмент Продкорпорации – форвардный закуп, который будет финансироваться за счет республиканского бюджета.
Для обеспечения наиболее приемлемых условий для участия субъектов АПК в программах форвардного закупа в качестве обеспечения будут приниматься в том числе гарантии социально-предпринимательских корпораций. В последующем на этапе достижения определенного уровня развития отечественной сельхозкооперации приоритет Продкорпорации будет отдан работе с кооперативами, участники которых будут нести солидарную ответственность по обязательствам в рамках форвардных сделок.
Через программы форвардного закупа отечественные СХТП получат доступ к льготному финансированию, позволяющему своевременно проводить ВПР и поддерживать производство в стране востребованной сельхозпродукции.
В целях расширения объемов финансовой поддержки фермерам Продкорпорация дополнительно будет использовать привлеченные средства, в связи с этим прорабатывается вопрос об уменьшении расходов на вознаграждения по привлеченным финансовым средствам за счет субсидирования ставки вознаграждения по ним, в т.ч. купонного вознаграждения (ставки) по облигациям Продкорпорации.
В рамках содействия частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и сбыта сельхозпродукции планируется внедрить трехсторонний форвардный закуп сырья (семена подсолнечника, зерно риса и гречиха) между Продкорпорацией, сельхозтоваропроизводителем и перерабатывающим предприятием с обязательным условием по фиксированию цен на сырье и готовую продукцию:

1) ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді қолдау үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы АШТӨ-нің кейіннен көктемгі егіс жұмыстарын жүргізуі үшін тіркелген бағадан 70 % мөлшерінде аванс төлей отырып, жеңілдікті шарттармен (пайызсыз қаржыландыру және анық кепілдерге қойылатын талаптардың болмауы) АШТӨ-ні қаржыландыратын болады. Бағаны тіркеу АШТӨ тәуекелдерін өнімнің жоғары болуынан немесе басқа елдер тарапынан болған баға демпингінен туындауы мүмкін ауыл шаруашылығы өнімдері бағасының күрт төмендеуінен сақтандыруды қамтамасыз етеді;
2) ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауды қамтамасыз ету үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы қайта өңдеуші кәсіпорындардың осы тетікке тартылуын көздейді. Айталық, егін жиналғаннан кейін АШТӨ ауыл шаруашылығы өнімін (шикізатын) қайта өңдеуші кәсіпорынға сақтауға тікелей жеткізеді және Азық-түлік келісімшарт корпорациясынан тіркелген бағаның 30 %-ы мөлшерінде қалған сомадан қосымшаақы алады. Қайта өңдеуші кәсіпорын өз кезегінде келесі егінге дейін өз кәсіпорнының жүктемесін алады, өйткені ол шикізатты өз өндірісінде сақтайды және дайын өнімді шығарады;
3) ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуді қамтамасыз ету үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы шикізатты қайта өңдеуші кәсіпорындарға жеткізгеннен кейін форвардтық сатып алу бойынша жасалған келісімшарттар шеңберінде АШТӨ-ден шикізат көлемін кепілді түрде сатып алады. Өз кезегінде қайта өңдеуші кәсіпорындар дайын өнімді бір жыл ішінде өткізеді және дайын өнімді сату фактісі бойынша шикізат үшін Корпорациямен есептеседі.
Осылайша, шикізат пен түпкілікті өнім бағасын тіркей отырып, үш жақты форвардтық сатып алу ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруға, сондай-ақ бағаның өсуін тежеуге ықпал етеді. Бұл схемада өңдеуші кәсіпорындардың әлеуеті оларды Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолжетімді шикізатымен (қарақұмық, күнбағыс, күріш дәні) жүктеу арқылы ашылады.
Форвардтық сатып алу бағдарламалары шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдерінің қажетті ресурстарын қалыптастырады, оның ішінде жемдік қорды қалыптастыру үшін жемшөп дақылдарын өндіруді ынталандырады, астықтың резервтік қорын уақтылы жаңарту үшін көлемдерді кепілді түрде тіркейді, жасалған экспорттық келісімшарттардың орындалуын қамтамасыз ететін және жинақталған өткізу арналары бойынша экспорттың ұзақ мерзімді стратегиясын қолдауға мүмкіндік беретін ресурстарды қалыптастырады.
Сонымен қатар Азық-түлік келісімшарт корпорациясы форвардтық сатып алу бағдарламасына балама немесе қосымша ретінде тауарлық кредиттер беру бағдарламасы бойынша КЕЖ жүргізу үшін АШТӨ-ге қолдау көрсете алады.";
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу көлемі, мың тонна:
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің, оның ішінде ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын өнімдердің көлемі, мың тонна;
форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландырудың жалпы көлемінен үш жақты форвардтық сатып алуды қаржыландыру үлесі, %;
өңірлердің азық-түліктік және жемдік астыққа деген қажеттілігін қамтамасыз ету, %.
Стратегиялық бағытты іске асырудан күтілетін нәтижелер:
Форвардтық сатып алу және тауарлық кредит беру бағдарламалары ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді КЕЖ жүргізу үшін жеңілдікті қаржыландырумен/тауармен, сондай-ақ өндірілген өнімнің кепілдендірілген өткізілуін қамтамасыз етеді. Аталған бағдарламалар Қазақстан Республикасында басым дақылдар өндірісінің өсуін ынталандырады және ішкі нарықта тұрақтандыру функциясын одан әрі орындау үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстарына ауыл шаруашылығы өнімдерінің тұрақты жеткізілімдерін қамтамасыз етеді.
ӘлМАТ-қа арналған шикізат қорлары (бидай, қарақұмық, күріш дәні, күнбағыс) бойынша азық-түлік тәуелсіздігін қамтамасыз ету арқылы елдің экономикалық қауіпсіздігі қамтамасыз етілетін болады. Бұдан басқа, астық бағасының өсуі кезеңінде ұн тартатын кәсіпорындар үшін шикізаттың тіркелген құны әлеуметтік нан бағасын тежеуге мүмкіндік береді.
ӘлМАТ-қа арналған шикізат қорларын қалыптастыру Азық-түлік келісімшарт корпорациясында нақты кезеңде ішкі нарықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті шикізат көлемінің болуын қамтамасыз етеді.
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының маусымдық тапшылық кезеңінде ішкі нарыққа тіркелген бағалар бойынша ӘлМАТ-қа арналған сұраныстағы шикізат көлемін ұтқыр жеткізуі осы шикізаттан өндірілетін дайын өнімнің бағасын тұрақтандыруға септігін тигізеді.";
"2. Егіс алаңдарын әртараптандыруға және АӨК субъектілерін қаржылық қолдауға жәрдемдесу" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2-кіші бөлім. Егіс алқаптарын әртараптандыруға жәрдемдесу
1-мақсат. Басым ауыл шаруашылығы дақылдарының өндірісін ынталандыру
1-міндет. Егіс алаңдарын әртараптандыру
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының форвардтық сатып алу бағдарламалары өңірлер мен дақылдар бойынша әртараптандырылады және монодақылды (бидайды) қаржыландыруды азайту есебінен ішкі және сыртқы нарықтарда сұраныстағы неғұрлым басым ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді ынталандыруға бағытталады. Сондай-ақ Азық-түлік келісімшарт корпорациясының форвардтық сатып алуына тауар желісін айқындау үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын нақты өнім түрлерін өндіру үшін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандыру схемасы ескерілетін болады.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
форвардтық сатып алу бағдарламалары бойынша қаржыландырылған егіс алқаптары, млн га,
форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландыру шеңберінде монодақыл (бидай) үлесін азайту, %.
Стратегиялық бағытты іске асырудан күтілетін нәтижелер:
Өндірісті әртараптандыру және ауыспалы егістерді сақтау, бұл рентабельділігі жоғары дақылдарды, оның ішінде жемшөп дақылдарын өндіруге ауысуды қамтамасыз етеді.";
"3. Ауыл шаруашылығы дақылдарының сапасы мен егін шығымдылығын арттыруға жәрдемдесу" деген кіші бөлім алып тасталсын.
"4. АӨК-нің тұрақты азықтық базасын құруға жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"4-кіші бөлім. АӨК-нің тұрақты жемшөп базасын құруға жәрдемдесу";
"1. Ішкі нарықтың азық-түлікке деген қажеттілігін қанағаттандыру" деген мақсатта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"1-мақсат. Ішкі нарықтың жемшөпке деген қажеттілігін қанағаттандыру";
"1. Жемдік қорды қалыптастыру және басқару" деген міндетте:
жетінші абзац алып тасталсын;
"5. Астық экспортының дамуына жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
"1. Астық экспорты көлемінің өсуі және сыртқы өткізу нарықтарында орнығу" деген мақсатта:
"1. Жеткізілімдерді тұрақтандыру және экспорттық операцияларды әртараптандыру" деген міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеткізілімдерді тұрақтандыру және экспорттық операцияларды әртараптандыру
Әлемдік нарықта қазақстандық астықтың позицияларын орнықтыру үшін тұрақты экспорттық жеткізілімдерді ұйымдастыру талап етіледі.
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының жұмысы сыртқы нарықтарда тұрақты болуын қамтамасыз етуге және жасалған келісімшарттардың мінсіз орындалуы мен жеткізілетін өнімнің жоғары сапасын қамтамасыз етуге кепілдік беретін қазақстандық экспорттаушының имиджін қалыптастыруға бағытталатын болады.
Осы жұмыстың шеңберінде перспективалы шетелдік нарықтарда, оның ішінде қазақстандық бизнестің қатысуымен сауда өкілдігін, сондай-ақ АҚК және (немесе) диірмен кешенін ашу жоспарлануда. Бұл инфрақұрылым шетелдік нарықта қазақстандық астық пен ұнды орнықтыру және Орталық Азия өңірінде экспортты дамыту мақсатында өз өнімдерін сату үшін отандық экспорттаушыларға берілетін болады.
Астықты басқа стратегиялық өткізу нарықтарына экспорттау жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады. Қазақстандық ауыл шаруашылығы өнімдері мен қайта өңдеу өнімдері саудасының дамуына жәрдемдесу мақсатында экспорттық нарықта қазақстандық экспорттаушылар үшін перспективалы шетел нарықтарында сауда үйін ашу мүмкіндігі зерделенетін болады. Бұл шетелдік әріптестермен келіссөздер процестерін ретке келтіреді және тұтас алғанда, шетелдік нарықта қазақстандық экспорттаушыларға жәрдем көрсетуге мүмкіндік береді.
Азық-түлік келісімшарт корпорациясы қазақстандық астық экспортының географиясын одан әрі кеңейту және жаңа бағыттарды игеру мақсатында тұрақты негізде әлеуетті импорттаушыларды іздеу және олармен ұзақ мерзімді сауда байланыстарын орнату бойынша жұмыс жүргізетін болады. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының негізгі контрагенттері импорттаушы елдердің мемлекеттік және ірі жеке компаниялары болады.
Бұдан басқа, Азық-түлік келісімшарт корпорациясының сыртқы нарықтардағы бәсекеге қабілеттілігі мен ұтқырлығын арттыру үшін көрші Ресей мен Украина нарықтарында астық сатып алу және экспорттық бағыттар бойынша, сондай-ақ қажет болған жағдайда ішкі нарыққа жеткізу тетіктері пайдаланылатын болады. Бұл үшін Каспий теңізіндегі Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолда бар порттық инфрақұрылымының әлеуеті барынша пайдаланылатын болады.
Логистикалық жүйені оңтайландыру және экспорттық әлеуетті одан әрі дамыту шеңберінде астықты ауыстырып тиеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер кешенін қамтитын экспедиторлық қызметтер көрсету жоспарлануда, бұл Каспий бағытында қазақстандық астықтың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға және Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ауыл шаруашылығы өнімдері нарығындағы операциялық шығындарын оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Бағаны бәсекелестермен (Ресей Федерациясы) теңестіру және дәстүрлі өткізу нарықтарын (Қытай Халық Республикасы, Орталық Азия, Иран және т.б.) сақтау қажет болған кезде мемлекет қазақстандық астық экспорттаушыларына, оның ішінде тасымалдау бойынша жекелеген қолдау шараларын енгізу мәселесін қарастыратын болады.
Бұдан басқа, 2023 жылғы қыркүйектегі Қазақстан халқына жолдауында Мемлекет басшысы ҚҚС-ты қайтару рәсімін оңайлату қажеттігін атап өтті. ҚҚС-тың асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібі рәсімін енгізу астық нарығының операторына қаржылық міндеттемелерді азайтуға не ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуға қаражат жіберуге мүмкіндік береді.
Қазақстандық нарық қатысушыларының үйлестірілген іс-қимылдарын қамтамасыз ету жөніндегі орталықтандырылған жұмыс шеңберінде сыртқы нарықтарға қол жеткізу үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы арқылы астық экспортын біртіндеп ұлғайту қажет.

1) для поддержки производства сельхозпродукции Продкорпорация будет финансировать СХТП под льготные условия (беспроцентное финансирование и отсутствие требований к твердым залогам) с оплатой аванса в размере 70 % от фиксированной цены для последующего проведения СХТП весенне-полевых работ. Фиксирование цены обеспечит страхование рисков СХТП от резкого понижения цены на сельхозпродукцию, которая может быть вызвана высоким урожаем или демпингом цен со стороны других стран;
2) для обеспечения хранения сельхозпродукции Продкорпорация предусматривает вовлечение перерабатывающих предприятий в данный механизм. Так, после сбора урожая СХТП поставляет сельхозпродукцию (сырье) напрямую перерабатывающему предприятию на хранение и получает от Продкорпорации доплату оставшейся суммы в размере 30 % от фиксированной цены. Перерабатывающее предприятие, в свою очередь получает загруженность своего предприятия до следующего урожая, так как оно хранит сырье у себя на производстве и производит готовую продукцию;
3) для обеспечения сбыта сельхозпродукции Продкорпорация гарантированно закупает объемы сырья у СХТП в рамках заключенных контрактов по форвардному закупу после поставки сырья в перерабатывающие предприятия. В свою очередь перерабатывающие предприятия реализуют готовую продукцию в течение года и рассчитываются с Продкорпорацией за сырье по факту продаж готовой продукции.
Таким образом, трехсторонний форвардный закуп с фиксированием цен на сырье и конечную продукцию способствует созданию полноценной сети производства, хранения и сбыта сельскохозяйственной продукции, а также сдерживанию роста цен. В данной схеме будет раскрыт потенциал перерабатывающих предприятий путем их загрузки доступным сырьем Продкорпорации (гречиха, подсолнечник, зерно риса).
В рамках программ форвардного закупа Продкорпорация будет формировать необходимые ресурсы сельхозпродукции, в том числе стимулировать производство кормовых культур для формирования фуражного фонда, гарантированно фиксировать объемы для своевременного освежения резервного запаса зерна, формировать ресурсы, обеспечивающие исполнение заключенных экспортных контрактов и позволяющие поддерживать долгосрочную стратегию экспорта по наработанным каналам сбыта.
Вместе с тем в качестве альтернативы или дополнения к программе форвардного закупа Продкорпорация может оказывать поддержку СХТП для проведения ВПР по программе выдачи товарных кредитов.
Ключевые показатели деятельности:
объем закупа сельхозпродукции, являющейся сырьем для СЗПТ, тыс. тонн;
объем сельхозпродукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации, тыс. тонн;
доля финансирования трехстороннего форвардного закупа от общего объема финансирования программы форвардного закупа, %;
обеспечение потребности регионов в продовольственном и фуражном зерне, %.
Ожидаемые результаты от реализации стратегического направления:
Программы форвардного закупа и выдачи товарного кредита обеспечат сельхозпроизводителей льготным финансированием/товаром для проведения ВПР, а также гарантированный сбыт произведенной продукции. Данные программы будут стимулировать рост производства приоритетных культур в Республике Казахстан и обеспечат стабильные поставки сельхозпродукции в ресурсы Продкорпорации для дальнейшего выполнения стабилизационной функции на внутреннем рынке.
Будет обеспечиваться экономическая безопасность страны посредством обеспечения продовольственной независимости по запасам сырья для СЗПТ (пшеница, гречиха, зерно риса, подсолнечник). Кроме того, фиксированная стоимость сырья для мукомольных предприятий в период роста цен на зерно позволит сдерживать цены на социальный хлеб.
Формирование запасов сырья для СЗПТ будет гарантировать наличие у Продкорпорации в конкретный период необходимых объемов сырья для удовлетворения потребностей внутреннего рынка.
Мобильные поставки Продкорпорацией востребованных объемов сырья для СЗПТ на внутренний рынок по фиксированным ценам в период сезонного дефицита окажут содействие в стабилизации цен на готовую продукцию из данного сырья.";
подраздел "2. Содействие диверсификации посевных площадей и финансовой поддержке субъектов АПК" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 2. Содействие диверсификации посевных площадей
Цель 1. Стимулирование производства приоритетных сельскохозяйственных культур
Задача 1. Диверсификация посевных площадей
Программы форвардного закупа Продкорпорации будут диверсифицированы по регионам и культурам и направлены на стимулирование выращивания наиболее приоритетных сельскохозяйственных культур, востребованных на внутреннем и внешнем рынках, за счет уменьшения финансирования монокультуры (пшеницы). Также для определения товарной линейки для форвардного закупа Продкорпорацией будет учитываться схема специализации регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов продукции.
Ключевые показатели деятельности:
посевные площади, профинансированные по программам форвардного закупа, млн га;
уменьшение доли монокультуры (пшеницы) в рамках финансирования программы форвардного закупа, %.
Ожидаемые результаты от реализации стратегического направления:
Диверсификация производства и соблюдение севооборотов, что обеспечит переход на производство высокорентабельных культур, в том числе кормовых культур.";
подраздел "3. Содействие повышению качества и урожайности сельскохозяйственных культур" исключить;
в подразделе "4. Содействие созданию устойчивой кормовой базы АПК":
в заголовке вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
в задаче "1. Формирование и управление фуражным фондом" цели "1. Удовлетворение потребностей внутреннего рынка в кормах":
абзац седьмой исключить;
в подразделе "5. Содействие развитию экспорта зерна":
в цели "1. Рост объемов экспорта зерна и закрепление на внешних рынках сбыта":
задачу "1. Стабилизация поставок и диверсификация экспортных операций" изложить в следующей редакции:
"Задача 1. Стабилизация поставок и диверсификация экспортных операций
Для закрепления позиций казахстанского зерна на мировом рынке требуется организация стабильных экспортных поставок.
Работа Продкорпорации будет направлена на обеспечение постоянного присутствия на внешних рынках и формирование имиджа казахстанского экспортера, гарантирующего безупречное исполнение заключенных контрактов и обеспечение высокого качества поставляемой продукции.
В рамках данной работы планируется открытие торгового представительства, а также ХПП и (или) мельничного комплекса на перспективных зарубежных рынках, в том числе с участием казахстанского бизнеса. Данная инфраструктура будет предоставляться отечественным экспортерам для торговли своей продукцией в целях закрепления казахстанского зерна и муки на зарубежном рынке и развития экспорта в центральноазиатском регионе.
Будет продолжена работа по экспорту зерна на другие стратегические рынки сбыта. В целях содействия развитию торговли казахстанской сельхозпродукцией и продуктами переработки на экспортном рынке будет изучена возможность открытия торгового дома для казахстанских экспортеров на перспективных зарубежных рынках. Это упорядочит переговорные процессы с зарубежными партнерами и в целом позволит оказывать содействие казахстанским экспортерам на зарубежном рынке.
В целях дальнейшего расширения географии экспорта казахстанского зерна и освоения новых направлений Продкорпорацией на постоянной основе будет проводиться работа по поиску потенциальных импортеров и установлению с ними долгосрочных торговых связей. Ключевыми контрагентами Продкорпорации будут государственные и крупные частные компании стран-импортеров.
Кроме того, для повышения конкурентоспособности и мобильности Продкорпорации на внешних рынках будут использоваться механизмы закупок зерна на соседних рынках России и Украины и поставок по экспортным направлениям, а также при необходимости на внутренний рынок. Для этого будет максимально использован потенциал имеющейся портовой инфраструктуры Продкорпорации на Каспийском море.
В рамках оптимизации логистической системы и дальнейшего развития экспортного потенциала планируется оказание экспедиторских услуг в комплексе с услугами по перевалке зерна, что позволит повысить конкурентоспособность казахстанского зерна в каспийском направлении и оптимизировать операционные издержки Продкорпорации на рынке сельхозпродукции.
При необходимости выравнивания цен с конкурентами (Российская Федерация) и сохранения традиционных рынков сбыта (Китайская Народная Республика, Центральная Азия, Иран и пр.) государством будет рассмотрен вопрос введения отдельных мер поддержки казахстанским экспортерам зерна, в том числе по транспортировке.
Кроме того, в своем Послании народу Казахстана в сентябре 2023 года Глава государства отметил о необходимости упрощения процедуры возврата НДС. Внедрение процедуры упрощенного порядка возврата превышения НДС позволит оператору рынка зерна направить средства на уменьшение финансовых обязательств либо на закуп сельхозпродукции.
В рамках централизованной работы по обеспечению скоординированных действий казахстанских участников рынка для доступа на внешние рынки необходимо постепенно увеличивать экспорт зерна через Продкорпорацию.

"3-стратегиялық бағыт. Ауыл шаруашылығы дақылдарының сапасы мен егін шығымдылығын арттыруға жәрдемдесу" деген жол және реттік нөмірлері 9 және 10-жолдар алып тасталсын;
1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "29" қаңтардағы
№ 43 қаулысына
1-қосымша
1-қосымша
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының стратегиялық картасы
Р/с
МЖЖ-ның бірінші деңгейіндегі құжат
МЖЖ-ның екінші деңгейіндегі құжат
МЖЖ-ның үшінші деңгейіндегі құжат
Даму жоспарында көзделген Азық-түлік корпорациясының ҚТК
1
2
3
4
5
1
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары:
1) үй шаруашылықтарының азық-түлік тауарларына жұмсайтын шығыстары, республика бойынша жалпы шығыстардан %:
2018 жылы – 48,5,
2019 жылы– 50,
2020 жылы – 56,4,
2021 жылы – 53,1,
2022 жылы – 49,8,
2023 жылы – 46,6,
2024 жылы – 43,3,
2025 жылы – 40;
2) еңбек өнімділігінің өсуі, 2019 жылғы бағамен 2019 жылғы деңгейден өсім %;
республика бойынша:
2019 жылы – 0,
2020 жылы – (-) 2,6,
2021 жылы – 0,4,
2022 жылы – 4,7,
2023 жылы – 10,4,
2024 жылы – 15,
2025 жылы – 20,6;
салалар бойынша:
ауыл шаруашылығы
2019 жылы – 0,
2020 жылы – 7,6,
2021 жылы – 23,9,
2022 жылы – 39,1,
2023 жылы – 52,9,
2024 жылы – 64,9,
2025 жылы – 75,7;
орман және балық шаруашылығы
2019 жылы – 0,
2020 жылы – (-) 5,7,
2021 жылы – 8,5,
2022 жылы – 21,9,
2023 жылы – 33,9,
2024 жылы – 44,5,
2025 жылы – 53,9.
АӨК-ті дамыту тұжырымдамасы:
"200 мың тонна көлемінде жем-шөп қорын құру" іс-шарасы;
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ жарғылық капиталын 800 мың тонна көлемінде форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша АӨК субъектілерінен ен кепілді астық сатып алуды қамтамасыз ету үшін 100 млрд теңгеге ұлғайту" іс-шарасы,
2024 жыл";
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қолдау жөніндегі іс-шараларды жыл сайын жүзеге асыру үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы"
ҰК" АҚ-на 800 мың тонна сомасында 100 млрд теңге сомасында бюджеттік кредит бөлу" іс-шарасы, 2024 – 2030 жылдар".
АШМ-ның 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары:
1) ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің өсуі (2019 жылғы бағамен 2019 жылғы деңгейден өсу %) 2020 ж. – 4,9,
2021 ж. – 23,9, 2022 ж. – 39,1, 2023 ж. – 52,9, 2024 ж. – 64,9, 2025 ж. – 75,7, 2026 ж. – 84,9, 2027 ж. – 113;
2)      АӨК өнімі экспортының көлемі (АҚШ млрд долл.) 2020 ж. – 3,1, 2021 ж. – 3,9, 2022 ж. – 4,6, 2023 ж. – 4,9, 2024 ж. – 5,6, 2025 ж. – 6,6, 2026 ж. – 7,4, 2027 ж. – 8,1;

строку "Стратегическое направление 3. Содействие повышению качества и урожайности сельскохозяйственных культур" и строки, порядковые номера 9 и 10, исключить;
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2024 года № 43
Приложение 1
Стратегическая карта Продкорпорации
№ п/п
Документ первого уровня СГП
Документ второго уровня СГП
Документ третьего уровня СГП
КПД Продкорпорации, предусмотренные Планом развития
1
2
3
4
5
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года:
1) расходы домашних хозяйств на продовольственные товары, % от общих расходов по республике: 2018 год – 48,5,
2019 год – 50, 2020 год – 56,4, 2021 год – 53,1, 2022 год – 49,8, 2023 год – 46,6, 2024 год – 43,3, 2025 год – 40;
2) рост производительности труда, % прироста от уровня 2019 года в ценах 2019 года;
по республике:
2019 год – 0, 2020 год – (-) 2,6, 2021 год – 0,4, 2022 год – 4,7, 2023 год – 10,4, 2024 год – 15, 2025 год – 20,6;
по отраслям:
сельское хозяйство
2019 год – 0,
2020 год –7,6,
2021 год – 23,9, 2022 год – 39,1, 2023 год – 52,9, 2024 год – 64,9, 2025 год – 75,7;
лесное и рыбное хозяйство 2019 год – 0,
2020 год – (-)5,7, 2021 год – 8,5,
2022 год – 21,9, 2023 год – 33,9, 2024 год – 44,5, 2025 год – 53,9.
Концепция развития АПК:
мероприятие "Создание фуражного фонда в объеме 200 тыс. тонн";
мероприятие "Увеличение уставного капитала АО "НК "Продкорпорация" на сумму до 100 млрд тенге для обеспечения гарантированного закупа зерна у субъектов АПК по программе форвардного закупа в объеме 800 тыс. тонн, 2024 год";
мероприятие "Выделение бюджетного кредита АО "НК "Продкорпорация" в сумме до 100 млрд тенге для ежегодного проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса в объеме 800 тыс. тонн", 2024 – 2030 годы".
План развития МСХ на 2023 – 2027 годы:
1) рост производительности труда в сельском хозяйстве (% прироста от уровня 2019 года в ценах 2019 года), 2020 г. – 4,9, 2021 год – 23,9, 2022 год – 39,1, 2023 год – 52,9, 2024 год – 64,9, 2025 год – 75,7, 2026 год – 84,9, 2027 год – 113;
2) объем экспорта продукции АПК (млрд долл. США), 2020 год – 3,1, 2021 год – 3,9, 2022 год – 4,6, 2023 год– 4,9, 2024 год – 5,6, 2025 год – 6,6, 2026 год – 7,4, 2027 год – 8,1;

3) ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялардың өсуі (2019 жылғы деңгейге қарағанда нақты өсу %) 2020 ж. – 15, 2021 ж. – 22,8, 2022 ж. – 31,8, 2023 ж. – 43,1, 2024 ж. – 53,9, 2025 ж. – 53,9, 2026 ж. – 65,2, 2027 ж. – 73,6.
1) Тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша азық-түліктік астықтың резервтік қорының көлемі;
2) Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің, оның ішінде ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын өнімдердің көлемі
3) форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландырудың жалпы көлемінен үш жақты форвардтық сатып алуды қаржыландыру үлесі;
4) өңірлердің
азық-түліктік және жемдік астыққа деген қажеттілігін қамтамасыз ету;
5) форвардтық сатып алуда монодақылдың (бидай) үлесін азайту;
6) тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жемдік қордың көлемі;
7) стратегиялық өткізу нарықтарына астық жөнелтудің ең аз көлемі;
8) ROE;
9) Азық-түлік келісімшарт корпорациясының өндірістік объектілеріндегі негізгі капиталға инвестициялар, млн теңге;
10) Азық-түлік келісімшарт корпорациясының өндірістік объектілеріндегі еңбек өнімділігі,
1 жұмыскерге шаққанда мың теңге;
11) корпоративтік басқаруды бағалау;
12) Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "29" қаңтардағы
№ 43 қаулысына
2-қосымша
2-қосымша
Қызметтің түйінді көрсеткіштерін есептеу әдістемесі
"1. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және астық нарығын тұрақтандыруға қатысу" стратегиялық бағыты.
1-мақсат. Астықтың резервтік қорын ұстап тұру.
1-ҚТК. Тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша азық-түліктік астықтың резервтік қорының көлемі;
ҚТК астықтың резервтік қорын ұстап тұру үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстарында азық-түліктік астықтың болуын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Азық-түлік келісімшарт корпорациясына меншік құқығында тиесілі азық-түліктік астықтың көлемдері.
2-мақсат. Астық пен ӘлМАТ бағасын тұрақтандыруға қатысу
1-ҚТК. ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу көлемі;
ҚТК ӘлМАТ қорларын қалыптастыру үшін пайдалануға болатын Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ауыл шаруашылығы өнімдерінің қорларын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
Азық-түлік келісімшарт корпорациясы есепті жылы сатып алған ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі.
2-ҚТК. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің, оның ішінде ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын өнімдердің көлемі;
ҚТК-ны есептеу формуласы:
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі = есепті жылы форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша қаржыландырылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі + есепті жылы тікелей сатып алу арқылы сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі + есепті жылы АШТӨ берген тауарлық кредиттің көлемі.
3-ҚТК. Форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландырудың жалпы көлемінен үш жақты форвардтық сатып алуды қаржыландыру үлесі;
ҚТК-ны есептеу формуласы:
(үш жақты форвардтық сатып алуды қаржыландыру көлемі) / (форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландырудың жалпы көлемі)*100.
4-ҚТК. Өңірлердің азық-түліктік және жемдік астыққа деген қажеттілігін қамтамасыз ету;
ҚТК-ны есептеу формуласы:
өңірлерге өткізілген азық-түліктік және жемдік астықтың көлемі / мүдделі тараптар растаған азық-түліктік және жемдік астықтың көлемі.
"2. Егіс алқаптарын әртараптандыруға жәрдемдесу" стратегиялық бағыты.
1-мақсат. Басым ауыл шаруашылығы дақылдарының өндірісін ынталандыру
1-ҚТК. Форвардтық сатып алу бағдарламалары бойынша қаржыландырылған егіс алқаптары;
ҚТК егіс алқаптарының Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қаржылық қолдау шараларымен қамтылуын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
есепті жылы форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қаржыландыруымен қамтылған егіс алқаптары.
2-ҚТК. Форвардтық сатып алу бағдарламасын қаржыландыру шеңберінде монодақылдың (бидай) үлесін азайту;
ҚТК-ны форвардтық сатып алуда монодақыл (бидай) үлесінің азаюын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
(есепті жылы форвардтық сатып алуда монодақылды (бидайды) қаржыландыру көлемі / есепті жылы Азық-түлік келісімшарт корпорациясының форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша қаржыландырылған ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі)*100.
"4. АӨК-нің тұрақты жемшөп базасын құруға жәрдемдесу" стратегиялық бағыты.
1-мақсат. Ішкі нарықтың жемшөпке деген қажеттілігін қанағаттандыру.
1-ҚТК. Құс шаруашылығы, мал шаруашылығы кәсіпорындары мен балық шаруашылығы субъектілеріне жеткізілген жемдік астықтың көлемі;
ҚТК Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ішкі нарықтың қолжетімді жемшөпке деген қажеттілігін қанағаттандыруға жіберген жемдік астықтың көлемін мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
есепті жылы құс шаруашылығы, мал шаруашылығы кәсіпорындары мен балық шаруашылығы субъектілерінің өтінімдері бойынша жеткізілген Азық-түлік келісімшарт корпорациясы астығының көлемі.

3) рост инвестиций в основной капитал сельского хозяйства (% реального роста к уровню 2019 года), 2020 г. – 15, 2021 год – 22,8, 2022 год – 31,8, 2023 год – 43,1, 2024 год – 53,9, 2025 г. – 53,9, 2026 г. – 65,2, 2027 г. – 73,6.
1) Объем резервного запаса продовольственного зерна на 31 декабря соответствующего года;
2) объем сельхозпродукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации;
3) доля финансирования трехстороннего форвардного закупа от общего объема финансирования программы форвардного закупа;
4) обеспечение потребности регионов в продовольственном и фуражном зерне;
5) уменьшение доли монокультуры (пшеница) в форвардном закупе;
6) объем фуражного фонда на 31 декабря соответствующего года;
7) минимальный объем отгрузок зерна на стратегические рынки сбыта;
8) ROE;
9) инвестиции в основной капитал на производственных объектах Продкорпорации, млн тенге;
10) производительность труда на производственных объектах Продкорпорации, тыс. тенге на 1 работника;
11) оценка корпоративного управления;
12) доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации.
_________________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2024 года № 43
Приложение 2
Методика расчета ключевых показателей деятельности
Стратегическое направление "1. Участие в обеспечении продовольственной безопасности и стабилизации рынка зерна".
Цель 1. Поддержание резервного запаса зерна.
КПД 1. Объем резервного запаса продовольственного зерна на 31 декабря соответствующего года.
КПД рассчитывается для мониторинга наличия продовольственного зерна в ресурсах Продкорпорации для поддержания резервного запаса зерна.
Формула расчета КПД:
объемы продовольственного зерна, принадлежащего Продкорпорации на праве собственности по состоянию на 31 декабря соответствующего года.
Цель 2. Участие в стабилизации цен на зерно и СЗПТ.
КПД 1. Объем закупа сельхозпродукции, являющейся сырьем для СЗПТ.
КПД рассчитывается для мониторинга запасов сельхозпродукции Продкорпорации, которая может быть использована для формирования фондов СЗПТ.
Формула расчета КПД:
объемы сельхозпродукции, являющейся сырьем для СЗПТ, закупленные Продкорпорацией в отчетном году.
КПД 2. Объем сельхозпродукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
Объем сельхозпродукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации, = объем сельхозпродукции, профинансированный по программе форвардного закупа в отчетном году, + объем сельхозпродукции, приобретенный через прямой закуп в отчетном году, + объем товарного кредита, выданного СХТП в отчетном году.
КПД 3. Доля финансирования трехстороннего форвардного закупа от общего объема финансирования программы форвардного закупа, %.
Формула расчета КПД:
(Объем финансирования трехстороннего форвардного закупа) / (общий объем финансирования программы форвардного закупа) *100.
КПД 4. Обеспечение потребности регионов в продовольственном и фуражном зерне, %
Формула расчета КПД:
Реализованный объем продовольственного и фуражного зерна регионам / подтвержденный объем продовольственного и фуражного зерна заинтересованными сторонами.
Стратегическое направление "2. Содействие диверсификации посевных площадей".
Цель 1. Стимулирование производства приоритетных сельскохозяйственных культур.
КПД 1. Посевные площади, профинансированные по программам форвардного закупа.
КПД рассчитывается для мониторинга охвата посевных площадей мерами финансовой поддержки Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
посевные площади, охваченные финансированием Продкорпорации по программе форвардного закупа в отчетном году.
КПД 2. Уменьшение доли монокультуры (пшеница) в рамках финансирования программы форвардного закупа.
КПД рассчитывается для мониторинга уменьшения доли монокультуры (пшеница) в форвардном закупе.
Формула расчета КПД:
(объем финансирования монокультуры (пшеница) в форвардном закупе в отчетном году / объем сельхозпродукции, профинансированный по программе форвардного закупа Продкорпорации в отчетном году) *100.
Стратегическое направление "4. Содействие созданию устойчивой кормовой базы АПК".
Цель 1. Удовлетворение потребностей внутреннего рынка в кормах.
КПД 1. Объем фуражного зерна, поставленный птицеводческим, животноводческим предприятиям и субъектам рыбного хозяйства.
КПД рассчитывается для мониторинга объема фуражного зерна, направленного Продкорпорацией на удовлетворение потребностей внутреннего рынка в доступных кормах.
Формула расчета КПД:
объем зерна Продкорпорации, поставленный по заявкам птицеводческих, животноводческих предприятий и субъектов рыбного хозяйства в отчетном году.

2-ҚТК. Тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жемдік қордың көлемі.
ҚТК жемдік қорды ұстап тұру үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстарында жемшөптік мақсаттарға арналған астықтың болуын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Азық-түлік келісімшарт корпорациясына меншік құқығында тиесілі жемшөптік азықтық мақсаттарға арналған астық көлемі.
"5. Астық экспортының дамуына жәрдемдесу" стратегиялық бағыты.
1-мақсат. Астық экспорты көлемінің өсуі және сыртқы өткізу нарықтарында орнығу.
1-ҚТК. Стратегиялық өткізу нарықтарына астық жөнелтудің ең аз көлемі.
ҚТК қазақстандық астықтың сыртқы өткізу нарықтарында болуын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
есепті жылы экспортқа жөнелтілген Азық-түлік келісімшарт корпорациясының астық көлемі.
"6. Азық-түлік келісімшарт корпорациясы қызметінің тиімділігін арттыру" стратегиялық бағыты.
1-мақсат. Қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету.
1-ҚТК. ROE.
ҚТК Азық-түлік келісімшарт корпорациясы меншікті капиталының рентабельділік деңгейін айқындау үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
Азық-түлік келісімшарт корпорациясы меншікті капиталының рентабельділігі (ROE) = (есепті жылдың аяғындағы таза табыс / меншікті капиталдың есепті жылдың аяғындағы ортажылдық сомасы) *100.
2-ҚТК. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының өндірістік объектілеріндегі негізгі капиталға инвестициялар, млн теңге.
ҚТК Азық-түлік келісімшарт корпорациясының еншілес ұйымдарының өндірістік объектілеріне күрделі салымдардың деңгейін айқындау үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
тиісті жылдың 31 желтоқсандағы жағдай бойынша "Ақ Бидай-Терминал" АҚ мен "Астық қоймалары" ЖШС-ға негізгі құрал-жабдықтарды ұстап тұруға және дамытуға жіберілген ақша қаражатының көлемдері.
3-ҚТК. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының өндірістік объектілеріндегі еңбек өнімділігі, 1 жұмыскерге шаққанда мың теңге.
ҚТК-ны Азық-түлік келісімшарт корпорациясы еншілес ұйымдарының өндірістік қызметінің тиімділік деңгейін айқындау үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
"Ақ Бидай-Терминал" АҚ мен "Астық қоймалары" ЖШС-ның негізгі қызметінен түскен есепті жылдың аяғындағы жалпы жиынтық кіріс/осы ұйымдардағы жұмыскерлердің іс жүзіндегі саны.
2-мақсат. Корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру.
1-ҚТК. Корпоративтік басқаруды бағалау.
ҚТК Азық-түлік келісімшарт корпорациясындағы корпоративтік басқарудың даму деңгейіне тәуелсіз бағалау жүргізу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
бөгде ұйым шарттық негізде 3 жылда бір рет жүргізетін корпоративтік басқару диагностикасының компоненттері бойынша орташа арифметикалық мән.
2-ҚТК. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі.
ҚТК Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық органдарында әйелдердің болу деңгейін айқындау үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының Директорлар кеңесі мен басқармасының құрамындағы әйелдер саны/Азық-түлік келісімшарт корпорациясының Директорлар кеңесі мен басқармасы мүшелерінің жалпы саны *100.

КПД 2. Объем фуражного фонда на 31 декабря соответствующего года.
КПД рассчитывается для мониторинга наличия зерна на кормовые цели в ресурсах Продкорпорации для поддержания фуражного фонда.
Формула расчета КПД:
объемы зерна на кормовые цели, принадлежащие Продкорпорации на праве собственности, по состоянию на 31 декабря соответствующего года.
Стратегическое направление "5. Содействие развитию экспорта зерна".
Цель 1. Рост объемов экспорта зерна и закрепление на внешних рынках сбыта.
КПД 1. Минимальный объем отгрузок зерна на стратегические рынки сбыта.
КПД рассчитывается для мониторинга присутствия казахстанского зерна на внешних рынках сбыта.
Формула расчета КПД:
объем зерна Продкорпорации, отгруженный на экспорт в отчетном году.
Стратегическое направление "6. Повышение эффективности деятельности Продкорпорации".
Цель 1. Обеспечение финансовой устойчивости.
КПД 1. ROE.
КПД рассчитывается для определения уровня рентабельности собственного капитала Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
рентабельность собственного капитала Продкорпорации (ROE) = (чистая прибыль на конец отчетного года / среднегодовая сумма собственного капитала на конец отчетного года) *100.
КПД 2. Инвестиции в основной капитал на производственных объектах Продкорпорации, млн тенге.
КПД рассчитывается для определения уровня капитальных вложений в производственные объекты дочерних организаций Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
объемы денежных средств, направленных АО "Ак Бидай-Терминал" и ТОО "Астық қоймалары" на поддержание и развитие основных средств по состоянию на 31 декабря соответствующего года.
КПД 3. Производительность труда на производственных объектах Продкорпорации, тыс. тенге на 1 работника.
КПД рассчитывается для определения уровня эффективности производственной деятельности дочерних организаций Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
суммарный доход от основной деятельности АО "Ак Бидай-Терминал" и ТОО "Астық қоймалары" на конец отчетного года / общая фактическая численность работников данных организаций.
Цель 2. Повышение эффективности системы корпоративного управления.
КПД 1. Оценка корпоративного управления.
КПД рассчитывается для независимой оценки уровня развития корпоративного управления в Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
среднеарифметическое значение по компонентам диагностики корпоративного управления, проводимой сторонней организацией на договорной основе один раз в 3 года.
КПД 2. Доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации.
КПД рассчитывается для определения уровня присутствия женщин в руководящих органах Продкорпорации.
Формула расчета КПД:
Количество женщин в составе Совета директоров и правления Продкорпорации / общее число членов Совета директоров и правления Продкорпорации *100.
__________________________________