Қазақстан Республикасы Жинақ банкiсiнiң салымдарында жатқан халықтың ақшалай қаражатын қорғау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 3 тамыз 1992 ж. N 647
Азаматтардың ақшалай қаражаттарын Қазақстан Республикасы Жинақ банкiсiнiң мекемелерiнде сақтауға мүдделiлiгiн арттыру, бөлшек сауда бағасының күрт өсуiне байланысты салымшылардың мүдделерi қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Халықтың балалар, қорлану, мақсатты автомобиль және тұрғын үй салымдарында, сондай-ақ мерзiмдi салымдардың (бұрынғы КСРО Президентiнiң "Бөлшек сауда бағасының бiр мезетте өсуiне байланысты ақша қаражатының құнсыздануынан халықтың шеккен зиянына өтем жасау туралы" 1991 жылғы 22 наурыздағы N 1708 Жарлығына сәйкес ашылған өтем жасау есепшоттарында жатқан сомалардан басқалары) барлық түрлерiнде жатқан ақшалай қаражаттарының құнсыздануынан шеккен зиянына өтем жасалсын.
Өтем жасау 1993 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша аталған салымдарға 1992 жылғы 1 тамызда есептелген қалдықтарын 50 процент өсiру жолымен жүргiзiлетiн болсын.
Аталған өтем жасау республикалық бюджеттiң қаржысы есебiнен жүргiзiледi және оларды есептеу аяқталғаннан кейiн 1993 жылдың 1 сәуiрiнен бастап халыққа төленедi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi өтем жасауға арнап есептелген соманы 1993 жылдың 1 тоқсанында Жинақ банкiсiне қайтаратын болсын.
2. 1992 жылғы 1 тамыздан бастап халықтың салымдары жөнiндегi
проценттiк ставкалар орта есеппен 2 есе арттырылсын.
Қазжинақбанкiсi Қазұлттықмембанктiң келiсуi бойынша сақталу
мерзiмдерiне қарай салымдардың түрлерi бойынша проценттiк ставкалардың
нақты мөлшерiн анықтасын.
3. Қазақстан Республикасының Жинақ банкiсi салымдарды қайта
бағалау және проценттер есептеу жөнiндегi жұмыстың уақтылы жүргiзiлуiн
қамтамасыз етiп, халыққа қызмет көрсету сапасын арттыруға шаралар
қолдансын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

О защите сбеpежений населения, помещенных во вклады сбеpегательного банка Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 3 августа 1992 года N 647
В целях повышения заинтересованности граждан в хранении своих сбережений в учреждениях Сберегательного банка Республики Казахстан, обеспечения защиты интересов вкладчиков в связи с резким ростом розничных цен Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Произвести компенсацию населению потерь от обесценения сбережений, помещенных ими на детские, накопительные, целевые автомобильные и жилищные вклады, а также на все разновидности срочных вкладов (кроме сумм, находящихся на компенсационных счетах, открытых в соответствии с Указом Президента бывшего СССР от 22 марта 1991 г. N 1708 "О компенсации населению потерь от обесценения сбережений в связи с единовременным повышением розничных цен").
Компенсацию произвести по указанным вкладам, действующим по состоянию на 1 января 1993 г., путем увеличения на 50 процентов их остатков, числившихся на 1 августа 1992 г.
Установить, что указанные компенсации производятся за счет республиканского бюджета и выплаты их населению начинаются после завершения их начисления с 1 апреля 1993 г.
Министерству финансов Республики Казахстан произвести в I квартале 1993 г. возмещение Сберегательному банку начисленной суммы компенсации.
2. Повысить с 1 августа 1992 г. в среднем в 2 раза процентные ставки по вкладам населения.
Казсбербанку по согласованию с Нацгосбанком определить конкретные размеры процентных ставок по видам вкладов в зависимости от сроков их хранения.
3. Сберегательному банку Республики Казахстан обеспечить своевременное проведение работы по переоценке вкладов и начислению процентов, принять меры к повышению качества обслуживания населения.
Премьер-министр
Республики Казахстан