Қазақстан Республикасының Әдебиет, Журналистика, Музыка, Сурет және Сәулет қорлары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 8 қазан N 843. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.04.03. N 468 қаулысымен. ~P970468
Нарықтық қатынастар жағдайында республиканың шығармашылық одақтарының материалдық базасын нығайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының тиiстi шығармашылық одақтары жанынан Әдебиет, Журналистика, Музыка, Сурет және Сәулет қорлары құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әдебиет қорының қаражаты:
а) меншiк нысандарына қарамастан мемлекеттiк, қоғамдық, кооперативтiк және басқа ұйымдар, мекемелер мен кәсiпорындар, көркем әдебиет баспалары мен журналдардың редакциялары түпнұсқа және аударма көркем-әдеби шығармалар үшiн төлеген авторлық қаламақы сомасының 10 процентiне тең мөлшерде аударатын жарнасынан;
б) ойын-сауық кәсiпорындары музыкасыз да, музыканың сүйемелдеуiмен де спектакльдер мен әдеби концерттер қойғаны үшiн (оның iшiнде мемлекет меншiгi деп жарияланған түгелдей әдеби шығармалардан тұратындары) алынған жалпы түсiм сомасының немесе спектакль не концерт үшiн шарт бойынша алынған соманың 2 процентi мөлшерiнде аударатын алымынан;
в) авторлық хұқық арқылы қорғалмайтын шығармаларды шығарғаны үшiн ең төменгi ставка бойынша есептелген қаламақы сомасының 10 процентiне тең мөлшердегi аударым сомасы құралатын болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасы Журналистика қорының қаражаты:
а) мемлекеттiк, кооперативтiк және қоғамдық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, газеттер мен журналдардың редакциялары, баспалар, Қазақ мемлекеттiк ақпарат агенттiгi, теледидар мен радиохабар органдары төлеген авторлық қаламақының (Әдебиет, Музыка және Сурет қорларына аударылым жасалатын қаламақыдан басқалары) 6 процентi мөлшерiндегi аударым сомасынан;
б) республикалық, облыстық, қалалық, аудандық, ведомстволық, салалық және бiрiккен газеттердiң редакциялары, Қазақ мемлекеттiк ақпарат агенттiгi пайдаланатын және тапсырыс беретiн барлық шығармалар мен материалдар үшiн жасалатын аударым сомасынан;
в) қоғамдық-саяси, ғылыми-көпшiлiк және салалық журналдардың редакциялары, телерадиохабар компаниясы пайдаланатын немесе тапсырыс беретiн публицистикалық, ғылыми-көпшiлiк, қоғамдық-саяси, хабарламалық және безендiрiлген шығармалар мен материалдар үшiн жасалатын аударым сомасынан;
г) кiтап және кiтап-журнал баспалары шығаратын немесе тапсырыс беретiн қоғамдық-саяси, публицистикалық, хабарламалық және ғылыми- көпшiлiк шығармалар мен материалдар үшiн жасалатын аударым сомасынан құралатын болып белгiленсiн.
Аталған аударым сомалары газеттер мен журналдар редакцияларының, баспалардың, телеграф-ақпарат агенттiктерiнiң және теледидар мен радиохабар органдарының жоспарларында (сметаларында) көзделген шығындардың жалпы сомасы шегiнде жасалады.

О литеpатуpном, жуpналистском, музыкальном, художественном и аpхитектуpном фондах Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 8 октябpя 1992 года N 843. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 апреля 1997 г. N 468 ~P970468
В целях укрепления материальной базы творческих союзов республики в условиях рыночных отношений Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Литературный, Журналистский, Музыкальный, Художественный и Архитектурный фонды Республики Казахстан при соответствующих творческих союзах Республики Казахстан.
2. Установить, что:
средства Литературного фонда Республики Казахстан образуются:
а) из производимых государственными, общественными, кооперативными и другими организациями, учреждениями и предприятиями, независимо от форм собственности, издательствами художественной литературы и редакциями журналов выплат в размере 10 процентов суммы авторского гонорара, начисленного за оригинальные и переводные художественно-литературные произведения;
б) из производимых зрелищными предприятиями отчислений за исполнение спектаклей и литературных концертов (в том числе целиком состоящих из литературных произведений, объявленных достоянием государства), как без музыки, так и с музыкальным сопровождением в размере 2 процентов суммы валового сбора или суммы, полученной по договору за спектакль или концерт;
в) из отчислений, производимых за издание произведений, не охраняемых авторским правом, в размере 10 процентов суммы гонорара, исчисленного по минимальной ставке.
3. Средства Журналистского фонда Республики Казахстан образуются из производимых государственными, кооперативными и общественными предприятиями, организациями и учреждениями, редакциями газет и журналов, издательствами, Казахским государственным информационным агентством, органами телевидения и радиовещания отчислений в размере 6 процентов выплаченного авторского гонорара (за исключением гонорара, с которого производятся отчисления в Литературный, Музыкальный и Художественный фонды):
а) за все произведения и материалы, используемые и заказываемые редакциями республиканских, областных, городских, районных, ведомственных, отраслевых и объединенных газет, Казахским Государственным информационным агентством;
б) за публицистические, научно-популярные, общественно-политические, информационные и иллюстрированные произведения и материалы, используемые или заказываемые редакциями общественно-политических, научно-популярных и отраслевых журналов, телерадиовещательной компанией;
в) за общественно-политические, публицистические, информационные и научно-популярные произведения и материалы, издаваемые или заказываемые книжными и книжно-журнальными издательствами.
Указанные отчисления производятся в пределах общей суммы расходов, предусматриваемых в планах (сметах) редакций газет и журналов, издательств, телеграфно-информационных агентств и органов телевидения и радиовещания.

4. Қазақстан Республикасы Музыка қорының қаражаты:
а) мемлекеттiк, қоғамдық және кооперативтiк кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер, баспалар музыкалық шығармалар мен музыкатану еңбектерiн шығарғаны үшiн шарт бойынша төленетiн авторлық қаламақы сомасының 10 процентi мөлшерiнде аударым сомасынан;
б) ойын-сауық кәсiпорындары музыкалық спектакльдер мен эстрадалық концерттерден түскен жалпы түсiмнен 2 процент мөлшерiндегi аударым сомасынан;
в) концерттерде авторлық хұқықпен қорғалмайтын шығармаларды орындағаны үшiн алынатын аударым сомаларынан құралатын болып белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасы Сурет қорының қаражаты:
а) барлық мемлекеттiк, кооперативтiк және қоғамдық мекемелер, ұйымдар мен кәсiпорындар суретшiлерге (сұңғатшыларға, кескiндемешiлерге, көркемдеушiлерге және өнеркәсiп суретшiлерiне, зергерлерге, граверлерге, декораторларға, бутафорларға) өз мамандығы бойынша орындаған жұмыстары үшiн төленген сыйақыға 2 процент мөлшерiнде қосылатын сомадан құралатын болып белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасы Сәулет қорының қаражаты:
а) меншiк нысандарына қарамастан барлық жобалау және басқа ұйымдар мен кәсiпорындарда сәулет-құрылыс жобалауының барлық түрлерiмен шұғылданатын сәулеткерлердiң жалақысына қосылған 7 процент мөлшерiндегi сомадан құралатын болып белгiленсiн.
Аталған аударым сомалары сәулет-жобалау жұмыстарына арналған сметаларда жеке баппен көрсетiлген жобалау жұмыстарының өзiндiк құнына жатқызылуға тиiс.
7. Жоғарыда аталған қорлардың қаражаты сондай-ақ:
- тиiстi шығармашылық одақтарының Жарғысы бойынша анықталатын осы одақ мүшелерiнiң арнаулы жарналарынан;
- одақтарға тиесiлi мүлiк пен қаражаттан түскен кiрiстерден құралады.
8. Республиканың Музыка, Әдебиет, Сурет және Журналистика қорларына аударымдарды Қазақстан Республикасының Музыка, Журналистика, Әдебиет, Сурет және Сәулет қорларына аударым жасау тәртiбi жөнiндегi Нұсқамаға сәйкес Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi жасайды.
9. Музыка, Журналистика, Әдебиет, Сурет және Сәулет қорлары бiр ай мерзiмде Жарғы (Ереже) әзiрлесiн және оны белгiленген тәртiп бойынша бекiтсiн.
10. Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас құқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi Қаржы министрлiгiмен және тиiстi шығармашылық одақтармен келiсе отырып бiр ай мерзiмде аталған қорларға аударымдар жасау тәртiбi туралы Нұсқаманы әзiрлеп бекiтетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

4. Средства Музыкального фонда Республики Казахстан образуются:
а) из производимых государственными, общественными и кооперативными предприятиями, организациями и учреждениями, издательствами выплат в размере 10 процентов суммы авторского гонорара, начисленного по договорам за издание музыкальных и музыковедческих работ;
б) из производимых зрелищными предприятиями отчислений от валового сбора с музыкальных спектаклей и эстрадных концертов в размере 2 процентов;
в) из отчислений, производимых за исполнение в концертах произведений, не охраняемых авторским правом.
5. Средства Художественного фонда Республики Казахстан образуются из производимых всеми государственными, кооперативными и общественными учреждениями, организациями и предприятиями начислений в размере 2 процентов от вознаграждений, выплачиваемых художникам (живописцам, скульпторам, графикам, оформителям и художникам промышленности, ювелирам, граверам, декораторам, бутафорам) за выполняемые ими по своей специальности работы.
6. Средства Архитектурного фонда Республики Казахстан образуются из производимых проектными организациями и предприятиями, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, начислений в размере 7 процентов на заработную плату архитекторов, занятых всеми видами архитектурно-строительного проектирования.
Указанные отчисления должны относиться на себестоимость проектных работ отдельной статьей в сметах на архитектурно-проектные работы.
7. Средства вышеперечисленных фондов образуются также:
из специальных взносов членов соответствующих творческих союзов, определяемых их Уставом;
из доходов от имущества и финансовых средств, принадлежащих союзам.
8. Отчисления в Музыкальный, Литературный, Художественный и Журналистский фонды республики производит Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам, в соответствии с Инструкцией о порядке отчислений в Музыкальный, Журналистский, Литературный, Художественный и Архитектурный фонды Республики Казахстан, производимых ранее в соответствующие фонды.
9. Музыкальному, Журналистскому, Литературному, Художественному и Архитектурному фонду в течение месячного срока разработать и утвердить Устав (Положение) в установленном порядке.
10. Государственному агентству Республики Казахстан по авторским и смежным правам по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан и соответствующими творческими союзами в месячный срок разработать и утвердить Инструкцию о порядке отчислений средств в вышеуказанные фонды.
Премьер-министр
Республики Казахстан