Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды алу, жобалау, жасау (орнату), пайдалану және шет елдерден әкелу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 9 қазан 1992 ж. N 851. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.10.06. N 1293 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды алу, жобалау, жасау (орнату), пайдалану және шет елдерден әкелу тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 9 қазандағы
N 851 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының аумағында
радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi
құрылғыларды алу, жобалау, жасау (орнату),
пайдалану және шет елдерден әкелу тәртiбi туралы
Ереже
Ескерту. Мәтiнiндегi сөздер ауыстырылды - ҚРҮ-нiң 1998.12.23.
N 1322 қаулысымен. P981322_
1. Бұл Ереже Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды алудың, жобалаудың, жасаудың (орнатудың), пайдаланудың және шет елдерден әкелудiң жалпы тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ереженiң күшi Қазақстан аумағында алынатын, жобаланатын, жасалатын (орнатылатын), пайдаланылатын және:
Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, кәсiпорындары, ұйымдары, мекемелерi, басқа да заңды ұйымдары, мен азаматтары, шетел заңды ұйымдары мен жеке адамдары, азаматтығы жоқ адамдар;
шет ел фирмаларының, банкiлерi мен ұйымдарының өкiлдiктерi мен делегациялары;
шет мемлекеттердiң дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерi шет елдерден әкелетiн радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктегi құрылғыларға қолданылады.
2. Осы Ереженiң күшi:
Қазақстан Республикасында сауда жүйесi арқылы сатуға рұқсат етiлген, Қазақстан Республикасының азаматтары, шет елдiң жеке адамдары және азаматтығы жоқ адамдар алатын (беретiн) және пайдаланатын телевизия мен радио бағдарламаларын қабылдауға арналған құрылғыларға, тұрмыстық радиоэлектроника бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Салық полициясы комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және Қазақ азаматтық авиация басқармасы пайдаланатын радиоэлектрондық құралдарға қолданылмайды.
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.01.14.
N 60 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1999.05.26.
N 651 P990651_ қаулысымен.

Об утверждении Положения о порядке приобретения, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 октября 1992 года N 851. Утратил силу - постановлением Правительства РК от 6 октября 2001 г. N 1293 ~P011293.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Положение о порядке приобретения, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 октября 1992г. N 851
П О Л О Ж Е Н И Е
по порядке приобретения, проектирования, строительства
(установки), эксплуатации на территории Республики
Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных
средств и высокочастотных устройств
Сноска. В тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.) P981322_ .
1. Настоящее Положение определяет общий порядок приобретения, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
Действие настоящего Положения распространяется на радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, приобретаемые, проектируемые, строящиеся (устанавливаемые), эксплуатируемые на территории Республики Казахстан и ввозимые из-за границы:
министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями, учреждениями, другими юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан, иностранными юридическими и физическими лицами, лицами без гражданства;
представительствами и делегациями иностранных фирм, банков и организаций;
дипломатическими и консульскими представительствами иностранных государств.
2. Действие настоящего Положения не распространяется на:
устройства, предназначенные для приема программ телевизионного и радиовещания, изделия бытовой радиоэлектроники, приобретаемые (передаваемые) и эксплуатируемые гражданами Республики Казахстан, иностранными физическими лицами и лицами без гражданства, если продажа таких устройств и изделий в Республике Казахстан разрешена через торговую сеть;
радиоэлектронные средства, используемые Министерством обороны, Комитетом налоговой полиции Министерства государственных доходов, Министерством внутренних дел, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан и Казахским управлением гражданской авиации.
Сноска. Абзац третий пункта 2 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 января 1997 г. N 60 P970060_ ; от 26 мая 1999 г. N 651 Р990651_ .

3. Қандай да бiр түрдегi және бағыттағы орнықты радиоэлектрондық құралдар Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсатымен ғана жобаланады және жасалады (орнатылады).
Мұндай құралдар қойылатын жердi таңдау iсi орнатылатын құралдардың сол ауданда бұрыннан пайдаланылып келе жатқан және бұрын құрылысы жобаланған радиоэлектрондық және электр байланыс құралдарымен электромагниттi үйлесiмдiлiгi, сондай-ақ радиохабарын берушi және қабылдаушы құралдардың орналасуы үшiн бөлiнетiн аймақтар ескерiлiп, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiмен келiсiлуге тиiстi. Радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесушiлiгiн сараптау - сол құралдар орнатылатын жердi таңдау арқылы жүргiзiлiп, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң келiсiледi.
4. Қазақстан Республикасында қандай да бiр түрдегi және бағыттағы радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды жобалау, жаңарту (радио жиiлiгiн таратудың техникалық сипаттамасын өзгерту арқылы), көптеп шығару, шет елдерден сатып алу, сондай-ақ радиожиiлiктi пайдалану арқылы ғылыми-зерттеу және конструкторлық тәжiрибе жұмыстарын жүргiзу - Қазақстан Республикасының Радиожиiлiгi жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы тиiстi диапазондағы радиожиiлiктi бөлгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, кәсiпорындары, ұйымдары, мекемелерi, басқа да заңды ұйымдары мен азаматтары, шетелдiң заңды ұйымдары мен жеке адамдары, азаматтығы жоқ адамдар радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктегi құрылғыларды 2-тармақта көрсетiлгеннен басқа уақытта Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсатымен алады.
6. Қазақстан Республикасы азаматтарына әуесқойлық радио байланысы және радиомен басқарылатын спорттық моделдердi сату арнайы дүкендер арқылы Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң тиiстi рұқсаты көрсетiлгеннен кейiн жүзеге асырылады. Рұқсат қағазға сауда орны сатылған бұйымның түрi және заводтық нөмiрi туралы белгi соғуы тиiс.
7. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, кәсiпорындары, ұйымдары, мекемелерi заңды ұйымдары мен азаматтары, шетелдердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдары, азаматтығы жоқ адамдар радио электрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды басқа министрлiктерге, ведомстволарға, кәсiпорындарға, ұйымдарға, мекемелерге, заңды ұйымдарға (сондай-ақ бiр министрлiктiң немесе мекеменiң iшiнде), Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдарына, азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсатымен тұрақты немесе уақытша пайдалануға бере алады.

3. Проектирование и строительство (установка) стационарных радиоэлектронных средств любого вида и назначения могут производиться только при наличии разрешения Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Выбор земельного участка под строительство этих средств должен производиться по согласованию с Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан с учетом обеспечения электромагнитной совместимости сооружаемых средств с эксплуатируемыми и ранее запроектированными к строительству в данном районе радиоэлектронными средствами и средствами электросвязи, а также с учетом зон размещения радиопередающих и радиоприемных средств. Экспертиза электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств проводится в процессе выбора земельного участка для их строительства и согласовывается с Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Разработка, модернизация (с изменением технических характеристик радиоизлучений), серийный выпуск в Республике Казахстан, закупка за границей радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств любого вида и назначения, а также проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с использованием радиочастот проводятся только после выделения Государственной комиссией по радиочастотам Республики Казахстан соответствующих диапазонов радиочастот.
5. Приобретение радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями, учреждениями, другими юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан, иностранными юридическими и физическими лицами, лицами без гражданства производится по разрешению Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, за исключением указанных в пункте 2.
6. Продажа радиоэлектронных средств гражданам Республики Казахстан для любительской радиосвязи и радиоуправления спортивными моделями производится через специализированные магазины по предъявлении соответствующего разрешения Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, на котором торгующие организации должны сделать отметку о типе и заводском номере проданного изделия.
7. Передача министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями, учреждениями, юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан, иностранными юридическими и физическими лицами, лицами без гражданства в постоянное или временное пользование радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств другим министерствам, ведомствам, предприятиям, организациям, юридическим лицам (в том числе внутри одного министерства или ведомства), гражданам Республики Казахстан, иностранным юридическим и физическим лицам, лицам без гражданства производится по разрешению Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану үшiн қандай да бiр түрдегi және бағыттағы (сондай-ақ әр түрлi жабдықтардың және көлiк құралдарының құрамын толықтыруға кiретiн) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктегi құрылғыларды шетелден алып келу Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсатымен жасалады.
9. Шет ел фирмаларының, банкiлерiнiң, ұйымдарының өкiлдiктерi мен делегациялары, шетелдердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдары, азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының аумағына радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды өкiлдiктер ашуға, көрмелер, жәрмеңкелер, спорт жарыстары мен басқа шаралар өткiзуге рұқсат берген министрлiктер мен ведомстволардың өтiнiшi бойынша, осы құралдар мен құрылғыларды керi алып кетуге мiндеттене отырып, белгiленген тәртiп бойынша әкеле алады.
Министрлiктер мен ведомстволардың аталған өтiнiштерiнiң негiзi - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсаты болып табылады.
10. Шет елдерге ресми спорттық жарыстарда, сондай-ақ көрмелер мен жәрмеңкелерде пайдалануға уақытша апарылған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктегi құрылғыларды Қазақстан аумағына әкелу оларды алып кеткен кезде қайта әкелу туралы кеден мекемелерiне берiлген мiндеттемеге сәйкес орындалады.
11. Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдарды, жоғары жиiлiктегi құрылғыларды және коммерциялық (кабельдiк және эфирлiк) теледидар жүйесiн пайдалану Қазақстан Республикасының министрлiктерiне, ведомстволарына, кәсiпорындарына, ұйымдарына, мекемелерiне, басқа да заңды ұйымдары мен азаматтарға Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң тiкелей берген рұқсат бойынша, ал шет ел фирмаларының, банкiлерiнiң, ұйымдарының, шетелдердiң заңды ұйымдары мен жеке адамдарына, азаматтығы жоқ адамдарға - олардан Қазақстан Республикасының аумағына келуiне рұқсат берген тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың тиiстi қызметi арқылы iске асырылады.
12. Қазақстан Республикасы аумағындағы шет ел мемлекетiнiң дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерiне қойылатын радиохабарлағыштарды пайдалану - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi арқылы берiлген Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсатымен iске асырылады.
13. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, кәсiпорындары, мекемелерi, басқа да заңды ұйымдары мен азаматтары тиiстi рұқсатсыз жасалған немесе алған радиоэлектрондық құралдар және жоғары жиiлiктегi құрылғылар Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi органдарының талабымен сатылуға тиiс немесе оларды пайдалануға рұқсат беруге болмайтын жағдайда осы органдар арқылы алынады.
Алынған құралдар мен құрылғыларды кәдеге жарату тәртiбiн Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi анықтайды.
(14-19)
ЕСКЕРТУ. 14-19-тармақтар алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.12.23.
N 1322 қаулысымен. P981322_

8. Ввоз из-за границы для использования на территории Республики Казахстан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств любого вида и назначения (в том числе входящих в качестве комплектующих изделий в различное оборудование и транспортные средства) производится по разрешению Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
9. Ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территорию Республики Казахстан представительствами и делегациями иностранных фирм, банков, организаций, иностранными юридическими и физическими лицами, лицами без гражданства в установленном порядке по ходатайствам министерств и ведомств, выдавших разрешение на открытие представительств, проведение выставок, ярмарок, спортивных соревнований и других мероприятий, под обязательство об обратном вывозе этих средств и устройств за границу.
Основанием для указанных ходатайств министерств и ведомств является разрешение Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
10. Ввоз на территорию Республики Казахстан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, временно вывезенных за границу для использования на официальных спортивных соревнованиях, а также на выставках и ярмарках, производится на основании обязательства о обратном ввозе этих средств и устройств, данного таможенному учреждению при их вывозе.
11. Эксплуатация радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств и систем коммерческого (кабельного и эфирного) телевидения на территории Республики Казахстан производится по разрешению Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, выдаваемому министерствам, ведомствам, предприятиям, организациям, учреждениям, другим юридическим лицам и гражданам Республики Казахстан непосредственно, а представительствам иностранных фирм, банков, организаций, иностранным юридическим и физическим лицам, лицам без гражданства - через соответствующие службы министерств и ведомств, выдавших разрешение на их пребывание в Республике Казахстан.
12. Эксплуатация радиопередатчиков, устанавливаемых в дипломатических и консульских представительствах иностранных государств на территории Республики Казахстан, производится по разрешению Государственной инспекции электросвязи Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
13. Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, изготовленные или приобретенные министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями, учреждениями, другими юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан без соответствующего разрешения, подлежат реализации владельцами по предписанию органов Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан или изъятию этими органами в установленном порядке, если не может быть выдано разрешение на их эксплуатацию.
Порядок утилизации изъятых радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств определяется Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
14. (Пункты 14,15,16,17,18,19 исключены - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.) P981322_ )

20. Министрлiктер, ведомстволар өз қарауындағы кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң осы Ереженiң талаптарын орындауына бақылау жасап отырады.
21. Мемлекеттiк автомобиль инспекциясы автокөлiк құралдарына мерзiмдi техникалық байқау жүргiзген кезде Мемлекеттiк автомобиль инспекциясының бақылауындағы автомобильдерге және басқа да көлiк құралдарына электрондық құралдар орнатуға Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң рұқсаты бар-жоғын тексередi.
22. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң органдары, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Салық комитетi, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетiнiң лауазымды қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының кәсiпорындары, ұйымдары, мекемелерi, басқа да заңды ұйымдары мен азаматтары тиiстi рұқсатсыз жасаған, алған немесе пайдаланған радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды заңсыз қолдануына жол бермеуiне және алып қоюына белгiленген тәртiппен қажеттi жәрдем көрсетедi.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ сөздермен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.01.14.
N 60 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 22-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1999.05.26.
N 651 P990651_ қаулысымен.

20. Министерства, ведомства осуществляют контроль за выполнением подведомственными им предприятиями, организациями, учреждениями требований настоящего Положения.
21. Государственная автомобильная инспекция при проведении периодических технических осмотров автотранспортных средств осуществляет контроль за наличием разрешений Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на установку радиоэлектронных средств в автомобилях и других транспортных средствах, поднадзорных Государственной автомобильной инспекции.
22. Органы Комитета налоговой полиции Министерства государственных доходов, Министерства внутренних дел Республики Казахстан оказывают в установленном порядке необходимое содействие должностным лицам Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в пресечении незаконного использования и в изъятии радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, изготовленных, приобретенных или эксплуатируемых предприятиями, организациями, учреждениями, другими юридическими лицами и гражданами Республики Казахстан без соответствующего разрешения.
Сноска. Пункт 22 - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 января 1997 г. N 60 P970060_ ; от 26 мая 1999 г. N 651 P990651_ .