Каспий теңiзi жағалауының су басу мен су жайылу қаупi төнген аймағындағы тұрақты шаруашылық қызметтi және халықты қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 30 қазан 1992 ж. N 925
Каспий теңiзi жағалауының су басу мен су жайылу қаупi төнген аймағындағы тұрақты шаруашылық қызметтi және халықты қорғауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Каспий теңiзi деңгейiнiң көтерiлуiнен қорғау төтенше маңызды проблема деп танылсын. Оның су басу мен су жайылу аймағындағы тұрақты шаруашылық қызметтi және халықты қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар Каспий теңiзiндегi трансагрессия кезеңiнде Қазақстан Республикасының ең басты әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiнiң бiрi деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасының Экономика жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлген Атырау және Маңғыстау облыстық әкiмшiлiктерiнiң республикалық және жергiлiктi бюджет қаржыларының, сондай-ақ тиiстi бiрлестiктер, кәсiпорындар және ұйымдар қаржыларының есебiнен жылдық ниет бiлдiруi негiзiнде Каспий өңiрiнiң тұрақты шаруашылық қызметiн және халықты қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi практикалық шараларға қаржы туралы ұсынысы қабылдансын. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi белгiленген тәртiппен Министрлiкке республикалық ғылыми-техникалық бағдарламаларды қаржыландыруға бөлiнген қаржы шегiнде, Каспий теңiзiнiң проблемалары жөнiндегi республикалық ғылыми-техникалық бағдарламаларды қаржыландыруды қарастырсын.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiне, оны Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының ғылыми зерттеулердi жүргiзу және жинақтау жөнiндегi бас ұйымдастырушы етiп белгiлей отырып, халықаралық деңгейдегi жұмыстарды қоса, Каспий теңiзiнiң проблемалары бойынша ғылыми зерттеулердi үйлестiру және iске асыру;
Қазақстан Республикасының Сәулет және құрылыс жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне су басқан және су астында қалуға тап болған Каспий теңiзiнiң жағалау аймағы үшiн жаңа құрылыс саясатын әзiрлеп, iске асыру;
Қазақстан Республикасының су ресурстары жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, халықаралық келiсiмдер жөнiндегi практикалық жұмыстарды үйлестiрудi қоса, гидротехникалық қорғаныс құрылыстарын жобалау және салу, iрi ауқымды қорғаныс шараларын әзiрлеу;
Атырау және Маңғыстау облыстарының әкiмдерiне, сондай-ақ Каспий теңiзi деңгейiнiң көтерiлуiнен қорғау проблемаларын шешуге қатысатын министрлiктердiң, ведомстволардың, концерндердiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың бiрiншi басшыларына Каспий теңiзiнiң жағалау аймағында тұрақты шаруашылық қызметтi және халықты қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi практикалық шараларды тiкелей ұйымдастыру мен жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Каспий теңiзiнiң проблемалары бойынша шаралар кешенiнiң орындалуын жалпы бақылау жөнiндегi мiндеттер жүктелсiн. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.

О меpах по обеспечению устойчивой хозяйственной деятельности и защиты населения в пpибpежной зоне Каспийского моpя, находящейся под угpозой затопления и подтопления
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 октябpя 1992 года N 925
В целях обеспечения устойчивой хозяйственной деятельности и защиты населения в прибрежной зоне Каспийского моря, находящейся под угрозой затопления и подтопления, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Признать чрезвычайную важность проблемы защиты от повышения уровня Каспийского моря. Определить мероприятия по обеспечению устойчивой хозяйственной деятельности и защиты населения в его прибрежной зоне, находящейся под угрозой затопления и подтопления, как одну из главнейших социально-экономических задач Республики Казахстан на период трансгрессии Каспийского моря.
2. Принять предложение Государственного комитета Республики Казахстан по экономике, согласованное с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, о выделении ассигнований за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также средств соответствующих объединений, предприятий и организаций на практические мероприятия по обеспечению устойчивой хозяйственной деятельности и защиты населения в Прикаспийском регионе на основе годовых намерений глав Атырауской и Мангистауской областных администраций. <*>
Сноска. В пункте 2 заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
3. Министерству науки и новых технонологий Республики Казахстан в установленном порядке предусматривать финансирование республиканской научно-технической программы по проблеме Каспийского моря в пределах ассигнований, выделяемых Министерству на финансирование республиканских научно-технических программ.
4. Возложить обязанности по:
координации и реализации научных исследований по проблеме Каспийского моря, включая работы на межгосударственном уровне, на Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан, определив головной организацией по проведению и обобщению научных исследований Академию наук Республики Казахстан;
разработке и реализации строительной политики для прибрежной зоны Каспийского моря, подверженной наводнениям и подтоплениям, на Государственный комитет Республики Казахстан по архитектуре и строительству;
проектирование и заказам по строительству гидротехнических защитных сооружений и разработке крупномасштабных защитных мероприятий, включая координацию практических работ по международным соглашениям, на Государственный комитет Республики Казахстан по водным ресурсам;
организации и осуществлению практических мер по обеспечению устойчивой хозяйственной деятельности и защиты населения в прибрежной зоне Каспийского моря персонально на глав Атырауской и Мангистауской областных администраций, а также на первых руководителей министерств, ведомств, концернов, предприятий и организаций, принимающих участие в решении проблемы защиты и повышения уровня Каспийского моря;
общему контролю за выполнением комплекса мероприятий по проблеме Каспийского моря на Государственный комитет Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям. <*>
Сноска. В абзаце шестом заменены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .

5. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң және Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң: <*>
Каспий теңiзiнiң проблемалары бойынша техникалық-экономикалық баяндама әзiрлеу үшiн уақытша шығармашылық жобалау-iздестiру ұжымын құрудың дұрыстығы;
жобалау-iздестiру ұжымының жұмысын Каспий теңiзi деңгейiнiң көтерiлуiнен туындаған халық шаруашылығы объектiлерiн және елдi мекендердi су астында қалудан қорғау жөнiндегi бiрiншi кезектi шараларды жүзеге асыру үшiн Атырау және Маңғыстау облыстарының әкiмдерiне бөлген қаражат есебiнен қаржыландыру туралы ұсынысы қабылдансын.
Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi уақытша шығармашылық ұжымының құрамына ғалымдар мен
мамандарды iрiктеу туралы мәселенi бiр ай мерзiмде шешсiн және Каспий
теңiзiнiң проблемалары жөнiндегi техникалық-экономикалық баяндаманы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне 1993 жылдың I
тоқсанында тапсыруды қамтамасыз етсiн.
ЕСКЕРТУ. 5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

5. Принять предложения Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Государственного комитета Республики Казахстан по водным ресурсам о:
целесообразности создания временного творческого проектно-изыскательского коллектива для разработки технико-экономического доклада по проблеме Каспийского моря;
финансировании работ проектно-изыскательского коллектива за счет средств, выделяемых главам Атырауской и Мангистауской областных администраций для осуществления первоочередных мер по защите народнохозяйственных объектов и населенных пунктов от затопления, вызванного подъемом уровня Каспийского моря.
Государственному комитету Республики Казахстан по водным ресурсам в месячный срок решить вопрос о подборе ученых и специалистов в состав временного творческого коллектива и обеспечить представление технико-экономического доклада по проблеме Каспийского моря Кабинету Министров Республики Казахстан в 1 квартале 1993 г. <*>
Сноска. В абзаце первом исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан