"Электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графиктерiн жасау мен қолдану туралы уақытша ереженi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 5 қаңтар 1993 ж. N 8. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Энергетика жүйесiндегi электр энергиясының немесе қуатының авариялық тапшылығы пайда болған жағдайында энергетика жүйелерiнiң тұрақты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графиктерiн жасау мен қолдану туралы қоса берiлiп отырған Уақытша ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Мемэкономкомымен келiсе отырып, "Қазақстан энергетика жүйелерiнде электр энергиясы мен қуатының жетiспеушiлiгi кезiнде электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графиктерiн жасау мен қолдану тәртiбi туралы нұсқауды" әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
3. Электр тұтынудың белгiленген тәртiбiнiң сақталуын бақылауды жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдарымен бiрлесiп атқару Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң "Қазақстанэнерго" мемлекеттiк электроэнергиялық компаниясын энергиямен жабдықтайтын ұйымдарына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 5 қаңтардағы
N 8 қаулысына
Қосымша
Электр энергиясын тұтынуға шек қою және
ажырату графиктерiн жасау мен қолдану
туралы Уақытша ереже
1. Электр энергиясының немесе қуатының жетiспеушiлiгi кезiнде тұтынушыларды электрмен жабдықтау шарттары осы Уақытша ережемен анықталады.
2. Электр энергиясының немесе қуатының жетiспеушiлiгi пайда болған жағдайда, энергиямен жабдықтау ұйымдары тұтынушылармен бiрлесiп, үстiмiздегi жылғы 1-қазаннан келесi жылғы 1 қазанға дейiнгi кезеңде электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графигiн жасайды.
Графиктер "Электр энергиясының немесе қуатының жетiспеушiлiгi кезiнде электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графигiн жасау мен қолдану тәртiбi туралы нұсқауға" сәйкес жасалады.
Графиктердi энергиямен жабдықтау ұйымдарының басшылары жергiлiктi жерлердегi тиiстi атқарушы өкiмет органдарымен келiсiп бекiтедi және тұтынушыларға хабарлайды.
3. Электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графиктерiнде электр энергиясын тұтынуды электр энергиясының тәулiктiк пайдалы жiберiлуiнiң 25 процентке дейiнгi ортақ көлемiне кезек бойынша қысқарту және тұтас энергетика жүйесi бойынша ең жоғары салмақ түсетiн сағаттарда электр тұтынымын 20 процентке дейiн қысқарту көзделуге тиiс.

Об утверждении Временного положения о составлении и применении графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 января 1993 года N 8. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях обеспечения устойчивой работы энергетических систем в условиях возникновения аварийного дефицита электрической энергии или мощности Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Временное положение о составлении и применении графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии.
2. Поручить Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан в месячный срок разработать, согласовать с Госэкономкомитетом Республики Казахстан и утвердить Инструкцию о порядке составления и применения графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии при недостатке электрической энергии и мощности в энергосистемах Казахстана.
3. Возложить контроль за соблюдением установленных режимов электропотребления на энергоснабжающие организации Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан совместно с органами исполнительной власти на местах.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 5 января 1993 года N 8
Временное положение
о составлении и применении графиков ограничения
потребления и отключения электрической энергии
1. Настоящим Временным положением определяются условия электроснабжения потребителей при недостатке электрической энергии или мощности.
2. На случай возникновения недостатка электрической энергии или мощности энергоснабжающими организациями совместно с потребителями на период с 1 октября каждого года до 1 октября следующего года составляются графики ограничения потребления и отключения электрической энергии.
Графики составляются в соответствии с Инструкцией о порядке составления и применения графиков ограничения потребления и отключения электроэнергии при недостатке электрической энергии и мощности.
Графики утверждаются руководителями энергоснабжающих организаций по согласованию с соответствующими органами исполнительной власти на местах и сообщаются потребителям.
3. Графики ограничения потребления и отключения электрической энергии должны предусматривать сокращение потребления электрической энергии по очередям на общую величину до 25 процентов суточного полезного отпуска электрической энергии и до 20 процентов потребления электрической мощности в часы максимальных нагрузок в целом по энергетической системе.

4. Энергиямен жабдықтау ұйымдары тұтынушыларға электр энергиясын тұтынуға шек қою графигiнiң алдағы тәулiктерде күшiне енетiнi туралы, ағымдағы тәулiкте сағат 14-тен кешiктiрмей (жергiлiктi уақыт бойынша) шек қоюдың басталуы мен аяқталу уақытын көрсетiп хабарлап отырады.
Авариялық ахуал бола қалғандай жағдайда электр энергиясын тұтынуға шек қою графиктерiн шұғыл күшiне енгiзудiң жүзеге асырылуы мүмкiн. Бұл туралы шек қою күшiне енгiзiлгенге дейiн 1-сағат бұрын тұтынушыларға хабарланатын болады.
5. Энергиямен жабдықтау ұйымдарының электр энергиясын ажырату графигiнiң күшiне енгiзiлгенi туралы өкiмiн тұтынушылар дереу орындауға тиiс.
6. Электр энергиясынан ажырату графигiне: электр энергиясын ажырату салдарынан адамдар өмiрiне қатер төндiруi және ауыр экологиялық зардап шектiруi, жарылғыш әрi улы өнiмдер мен қоспалардың бөлiнiп шығуына әкелiп соқтыруы мүмкiн өндiрiс орындары, мемлекеттiк өкiмет және басқару органдары орналасқан ғимараттар; медицина мекемелерi; байланыс мекемелерi; сумен қамтамасыз ету мен канализация объектiлерi; желдеткiш, су төгу объектiлерi мен көмiр және тау-кен кәсiпорындарының негiзгi көтергiш құрылғылары; өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн объектiлер; темiр жол және ортақ пайдаланудағы электрлендiрiлген көлiк; әуе және су көлiгiндегi диспетчерлiк басқару жүйесi, блоктау, белгi беру мен қорғау объектiлерi; мектеп-интернаттар, бала бақшалары, мектептер мен мектепке дейiнгi балалар мекемелерi; инкубаторлы құс стансалары және құс фабрикалары; нан зауыттары; сүт зауыттары, теплица-парник шаруашылықтары, мал шаруашылығы кешендерi, мұнай, мұнай өнiмдерi мен газға арналған құбырлар көлiгi; мұнай, мұнай өнiмдерi мен газ өндiру және өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар; мемлекеттiң хауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн объектiлер енгiзiлмейдi.
Үздiксiз технологиялық процеспен жұмыс iстейтiн өндiрiстер үшiн электр энергиясын ажырату графигiн қолданудың электрмен жабдықтаудағы үзiлiстен келетiн ықтимал залалды шектейтiн тәртiбi "Электр энергиясы мен қуатының жетiспеушiлiгi кезiнде электр энергиясын тұтынуға шек қою және ажырату графигiн жасау мен қолдану тәртiбi туралы нұсқаумен" белгiленедi.
Графикке енгiзуге жатпайтын объектiлер және өндiрiстер тiзбесi Қазақстан Республикасы Мемэкономкомитетi мен Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң бiрлескен шешiмi бойынша өзгертiлуi мүмкiн.
7. Жекелеген аймақтарда энергетика ресурстарының жетiмсiздiгiнен ұзақ мерзiмге туындаған, өнiм шығаруды төмендетуге әкелiп соғатын электр энергиясы мен қуатын тұтынуды қысқарту атқарушы өкiмет органдарының Мемэкономкомитетiмен және Қазақстан Республикасы Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен келiсiп анықтаған тәртiбi бойынша жүзеге асырылады.

4. Энергоснабжающие организации извещают потребителей о введении в действие графиков ограничения потребления электрической энергии на следующие сутки не позднее 14 часов текущих суток (по местному времени) с указанием размера, времени начала и окончания ограничения.
При аварийной ситуации может осуществляться срочное введение в действие графиков ограничения потребления электрической энергии. Извещение об этом передается потребителям не позднее чем за 1 час до начала ввода в действие ограничения.
5. Исполнение распоряжений энергоснабжающих организаций о введении в действие графиков отключения электрической энергии производится потребителем немедленно.
6. В графики отключения электрической энергии не включаются: производства, отключение электроснабжения которых может привести к опасности для жизни людей и тяжелым экологическим последствиям, к выделению взрывоопасных и ядовитых продуктов и смесей; здания, занимаемые органами государственной власти и управления; медицинские учреждения; предприятия связи; объекты водоснабжения и канализации; объекты вентиляции, водоотлива и основные подъемные устройства угольных и горнорудных предприятий; объекты, обеспечивающие противопожарную безопасность; железнодорожный и электрифицированный транспорт общего пользования, объекты систем диспетчерского управления, блокировки, сигнализации и защиты воздушного и водного транспорта; школы-интернаты, детские сады, школы и дошкольные учреждения; инкубаторно-птицеводческие станции и птицефабрики; хлебозаводы; молочные заводы; теплично-парниковые хозяйства, животноводческие комплексы; население; трубопроводный транспорт для нефти, нефтепродуктов и газа; предприятия по добыче и переработке нефти, нефтепродуктов и газа; объекты, обеспечивающие безопасность государства.
Порядок применения графиков отключения электрической энергии для производства с непрерывным технологическим процессом, ограничивающий возможный ущерб от перерыва в электроснабжении, устанавливается Инструкцией о порядке составления и применения графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии при недостатке электрической энергии и мощности.
Перечень объектов и производств, не подлежащих включению в график, может изменяться совместным решением Госэкономкомитета Республики Казахстан и Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан.
7. Сокращение потребления электрической энергии или мощности, вызванное недостатком энергетических ресурсов, на длительный период по отдельным регионам, приводящее к снижению выпуска продукции, осуществляется в порядке, определяемом органами исполнительной власти по согласованию с Госэкономкомитетом и Министерством энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан.

8. Тұтынушылар электр энергиясын тұтынуға шек қою мен ажырату графиктерiн күшiне енгiзу туралы өкiмдердi орындамаса, онда энергиямен жабдықтау ұйымдары мұндай тұтынушыларды электр энергиясын тұтынуды кемiтудiң берiлген мөлшерiн қамтамасыз ететiн мөлшерге дейiн шектеуге мәжбүр етедi.
9. Электр энергиясына шек қою мен ажырату графиктерi күшiне енгiзiлгеннен кейiн энергиямен жабдықтау ұйымдары толық берiлмеген электр энергиясының қалғанын тұтынушымен келiсе отырып, кейiнгi кезеңде беруге мiндеттi.

8. Энергоснабжающие организации при невыполнении потребителями распоряжений о введении в действие графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии принудительно ограничивают отпуск электрической энергии таким потребителям в размере, обеспечивающем заданную величину снижения потребления.
9. При введении в действие графиков ограничения потребления и отключения электрической энергии энергоснабжающие организации обязаны поставить недоданное количество электрической энергии в последующие периоды по согласованию с потребителем.