Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 21 қаңтар N 55. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.06.15. N 759 қаулысымен. ~P990759
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы және Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi туралы" 1992 жылғы 15 мамырдағы N 779 U920779_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы (бұдан әрi - Ядролық орталық) Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына ведомстволық бағынысты кешендi ғылым-техникалық бiрлестiк болып табылады деп белгiленсiн. <*>
Ядролық орталық өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының заңдары негiзiнде және Қазақстан Республикасы Ғылым министрi-Ғылым академиясының президентi бекiтетiн Орталық туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады. Ядролық орталықтың дербес балансы мен есеп айырысу шоты, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өзiнiң атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады. <*>
Ядролық орталыққа басшылық етудi Қазақстан Республикасы Ғылым министрi-Ғылым академиясының президентi тағайындайтын Орталықтың Бас директоры бастаған Бас дирекция жүзеге асырады. <*>
Ядролық орталықтың Бас дирекциясының орналасқан жерi - Семей облысының Курчатов қаласы деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.12.28.
N 1668 қаулысымен. P961668_
2. Ядролық орталыққа:
Қазақстан Республикасының атом ғылымы мен техникасы саласындағы босалқы ұйымның мiндеттерi;
радиациялық хауiпсiздiк пен экология жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
республика аумағындағы өндiрiстiк қызмет нәтижесiнде ядролық жарылыстар мен айналадағы ортаны радиациялық ластаудың зардаптарын зерделеу мен жою;
радиоактивтi қалдықтардың проблемаларын зерттеу, оларды кәдеге жарату, сақтау және көму технологиясын әзiрлеу;
ядролық энергетика қондырғыларының сенiмдiлiгiн арттыру және атом энергетикасының хауiпсiздiгi проблемаларын зерттеу;
Қазақстан Республикасының ғылымы мен халық шаруашылығының мүддесi үшiн ядролық-физикалық әдiстер мен ядролық технологияларды әзiрлеп, iс жүзiне асыру;
басқа елдердiң полигондарында ядролық қаруды сынауға және рұқсат етiлмеген ядролық жарылыстар жасалуын бақылауды жүзеге асыру;
ядролық физика мен атом энергетикасы саласында iргелi және қолданбалы зерттеулердi жүргiзу;
атом ғылымы мен өнеркәсiбi саласында ұлттық кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн көтеру;
республика халқының атом энергиясын бейбiт мақсатта пайдалану саласындағы бiлiм деңгейiн көтеру жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыру;
ақпараттық-баспагерлiк қызмет;
атом қуатын пайдалану саласында халықаралық және республикааралық ынтымақтастық орнату жүктелсiн.

О мерах по обеспечению деятельности Национального ядерного центра Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 января 1993 года N 55. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 июня 1999 г. N 759 ~P990759
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 15 мая 1992г. N 779 U920779_ "О национальном ядерном центре и Агентстве по атомной энергии Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что Национальный ядерный центр Республики Казахстан (далее - Ядерный центр) является комплексным научно-техническим объединением, подведомственным Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан.
Ядерный центр осуществляет свою деятельность на основании законодательства Республики Казахстан и в соответствии с Положением о Центре, утверждаемым Министром науки - президентом Академии наук Республики Казахстан. Ядерный центр имеет самостоятельный баланс и расчетный счет, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
Руководство Ядерным центром осуществляет Генеральная дирекция во главе с Генеральным директором Центра, назначаемым Министром науки - президентом Академии наук Республики Казахстан.
Определить местонахождение Генеральной дирекции Ядерного центра в г. Курчатове Семипалатинской области. <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28 декабря 1996 г. N 1668.
2. Возложить на Ядерный центр:
функции головной организации в области атомной науки и техники Республики Казахстан;
проведение работ по радиационной безопасности и экологии;
изучение и ликвидацию последствий ядерных взрывов и радиационного загрязнения окружающей среды в результате производственной деятельности на территории республики;
исследование проблем и разработку технологий утилизации, хранения и захоронения радиоактивных отходов;
повышение надежности ядерных энергетических установок и исследование проблем безопасности атомной энергетики;
разработку и практическую реализацию ядерно-физических методов и ядерных технологий в интересах науки и народного хозяйства Республики Казахстан;
осуществление контроля за проведением испытаний ядерного
оружия и несанкционированных ядерных взрывов на полигонах
других стран;
проведение фундаментальных и прикладных исследований в области
ядерной физики и атомной энергетики;
подготовку и повышение квалификации кадров в области
атомной науки и промышленности;
осуществление работ по повышению уровня знаний населения
республики в области использования атомной энергии в мирных целях;
информационно-издательскую деятельность;
международное и межреспубликанское сотрудничество в области
использования атомной энергии.

3. Ядролық орталық құрамына:
Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiнiң "Луч" ҒӨБ-нiң Бiрлескен экспедициясы;
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Ядролық физика институты;
Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп министрлiгiнiң "Байкал" кәсiпорны;
"Бурабай" геофизикалық обсерваториясы;
Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң N 35 геофизикалық партиясы енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Орталық құрамына берiлген ұйымдар мен бөлiмшелердiң мүлкiн иелену, пайдалану және басқару хұқығын Ядролық орталыққа беру ұсынылсын.
4. Ядролық орталық Маңғыстау энергия комбинатының БН-350 реакторының бөлiмшелерiне және Қазақстан Республикасындағы ядролық бағыттағы басқа да ғылыми-зерттеу бөлiмшелерiне, олардың ведомстволық бағынысына қарамастан, атом энергетикасы жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаны орындау шегiнде ғылыми басшылық етудi жүзеге асырады деп белгiленсiн.
5. N 52605 әскери бөлiмi негiзiнде Қорғаныс бағдарламаларының ғылыми-зерттеу кешенiн құрып, оны Ядролық орталықтың құрамына енгiзу орынды болады деп саналсын.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Ғылым және жаңа технология министрлiгi мүдделi ұйымдармен бiрлесiп N 52605 әскери бөлiмiнiң мәртебесi туралы мәселенi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында тиiсiнше келiсiм жасау негiзiнде шешетiн болсын.
6. <*>
6. Ядролық орталықты қаржыландыру мемлекеттiк бюджеттен, шетелдiк әрiптестердiң инвестицияларынан, халықаралық қорлардан және орталықтың әзiрлемелерiн өткiзуден алынған өз қаржысынан жүргiзiледi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi 1993 жылдан бастап Ядролық орталық ғылымға арналып республикалық бюджет қаражаты есебiне, атом энергетикасы жөнiндегi мемлекеттiк мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламаны орындау үшiн қажеттi мөлшерде мақсатты қаржыландырылуын қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен, Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен, Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Қарағанды, Павлодар және Семей облыстарының әкiмдерiмен бiрлесiп бұрынғы Семей ядролық сынақ полигоны аумағында орналасқан пайдалы қазбалар кен орындары әзiрлемелерiн белгiленген тәртiппен Ядролық орталыққа беру және атом энергетикасын дамыту мен аймақты әлеуметтiк-экономикалық оңалтуға бағытталған iрi ауқымды өнеркәсiптiк-қаржы қызметiн жүзеге асыру үшiн акционерлiк компания құру туралы ұсынысты екi айлық мерзiмде әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзу тапсырылсын.
9. <*>

3. Включить в состав Ядерного центра:
Объединенную экспедицию НПО "Луч" Министерства науки и
новых технологий Республики Казахстан;
Институт ядерной физики Академии наук Республики Казахстан;
предприятие "Байкал" Министерства промышленности Республики
Казахстан;
геофизическую обсерваторию "Боровое";
геофизическую партию N 35 Министерства геологии и охраны недр
Республики Казахстан.
Рекомендовать Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Ядерному центру права владения, пользования и управления имуществом организаций, учреждений, переданных в состав Центра.
4. Установить, что Ядерный центр осуществляет научное руководство подразделениями реактора БН-350 Мангышлакского энергокомбината и другими научно-исследовательскими подразделениями ядерного направления в Республике Казахстан в рамках выполнения государственной программы по атомной энергетике, независимо от их ведомственной подчиненности.
5. Считать целесообразным создать на базе войсковой части N 52605 Научно-исследовательский комплекс оборонных программ с включением его в состав Ядерного центра.
Министерству обороны, Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан совместно с заинтересованными организациями решить вопрос о статусе войсковой части N 52605 на основе заключения соответствующего соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
6. Установить, что финансирование Ядерного центра производится из государственного бюджета, инвестиций зарубежных партнеров, международных фондов и собственных средств, полученных за реализацию разработок центра.
Министерству науки и новых технологий обеспечить начиная с 1993 года целевое финансирование Ядерного центра за счет средств, предусматриваемых бюджетом на финансирование науки в размерах, необходимых для выполнения государственной целевой научно-технической программы по атомной энергетике.
7. Поручить Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике совместно с Министерством науки и новых технологий, Министерством геологии и охраны недр, Министерством энергетики и топливных ресурсов, Министерством экономики Республики Казахстан, главами Карагандинской, Павлодарской и Семипалатинской областных администраций в двухмесячный срок разработать и представить на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан предложения о передаче в установленном порядке Ядерному центру разработки месторождений полезных ископаемых, расположенных на территории бывшего Семипалатинского ядерного полигона, и создании акционерной компании для осуществления крупномасштабной промышленно-финансовой деятельности, направленной на развитие атомной энергетики и социально-экономической реабилитации региона.