Жайық-Каспий бассейнiнде балықтың бекiре түрлерiн және басқа биологиялық бағалы ресурстарын қорғау шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 8 сәуiр 1993 ж. N 278
Жайық-Каспий бассейнiндегi балықтың бекiре түрлерi және басқа биологиялық бағалы ресурстары ұлт байлығы болып табылатыны ескерiлiп, олардың қорғалуын, ұдайы өсiрiлуiн және ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстарының әкiмдерi балықтың бекiре түрлерiн ұрық шашатын, жайылатын, қыстайтын және көшiп жүретiн жерлерде қорғауды қамтамасыз етудiң нақты шараларын жыл сайын жүзеге асыратын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi 1993 жылы "Қазбалыққорғауға:нысаналы мақсатпен 20 УАЗ-469Б және УАЗ-452-д автомобилiн, РМ-376 жобалы 1 теплоход, "Казанка" тұрпатындағы 36 металл қайық, 32 "Қырым" металл қайығын және 55 қайық моторын бөлсiн. Сонымен қатар балық қорғау органдарын түнде көру приборларымен, дүрбiлерiмен, радио стансаларымен, белгi беретiн пистолеттермен, брондi желеттермен, жарылғыш техникалық құралдармен және басқа материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етсiн.
3. "Қазагроөнеркәсiптехника" республикалық бiрлестiгi тозған автокөлiктi жөндеудi ұйымдастыру үшiн 1993 жылы нысаналы мақсатпен "Қазбалыққорғау" органдарына УАЗ-469 маркалы автомобильдер мен олардың жаңғыртылған түрлерiне құрастырылған 28 көпiр (14 артқы және 14 алдыңғы), 18 берiлiс қорабы, 8 құрастырылған қозғалтқыш, бiр жинақылы 4 қораб бөлсiн.
4. "Қазмұнайөнiм" концернi 1993 жылғы III тоқсанда "Қазбалыққорғауға" қосымша А-76 маркалы 100 тонна, АИ-93 маркалы 50 тонна бензин және 3 тонна М-8 майын қосымша бөлетiн болсын.
5. "Легинвест" акционерлiк инвестиция компаниясы 1993 жылы "Қазбалыққорғаудың" өтiнiмi бойынша мемлекеттiк инспекторларға нысанды киiм жасалуын қамтамасыз етсiн.
6. 1993 жылы Маңғыстау облысының балық қорғау органдарының мемлекеттiк инспекторларына еңбекақыға бөлiнген қаржы шегiнде 1,6 мөлшерiнде аудандық коэффициент қолданылатын болсын.
7. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi, Атырау және Батыс Қазақстан облыстарының әкiмдерi Ресей Федерациясы Орынбор облысының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп Жайық өзенiн, әсiресе бекiре ұрық шашатын жерлердi осы облыстардың аумағынан тазартылмаған сарқынды суларды ағызуды тоқтату жолымен ластауды болдырмау шараларын пысықтап, жүзеге асырсын.

О мерах по охране осетровых видов рыб и других ценных биологических ресурсов Урало-Каспийского бассейна
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 апреля 1993 г. N 278
Учитывая, что осетровые виды рыб и другие ценные биологические ресурсы Урало-Каспийского бассейна являются национальным богатством, в целях обеспечения их охраны, воспроизводства и рационального использования Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экологии и биоресурсов, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан, главам Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской областных администраций ежегодно осуществлять конкретные меры по обеспечению охраны осетровых видов рыб в местах размножения, нагула, зимовки и миграции.
2. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан выделить в 1993 году целевым назначением Казглаврыбохране 20 автомобилей УАЗ-469Б и УАЗ-452-д, 1 теплоход проекта РМ-376, 36 металлических лодок типа "Казанка", 32 металлические лодки "Крым" и 55 лодочных моторов. Обеспечить также органы рыбоохраны приборами ночного видения, биноклями, радиостанциями, сигнальными пистолетами, бронежилетами, пиротехническими средствами и другими материально-техническими ресурсами.
3. Республиканскому объединению "Казагропромтехника" для организации ремонта изношенного автотранспорта выделить в 1993 году целевым назначением органам Казглаврыбохраны к автомобилям марки УАЗ-469 и их модификаций 28 мостов в сборе (14 задних и 14 передних), 18 коробок передач, 12 раздаточных коробок, 8 двигателей в сборе и 4 кузова первой комплектности.
4. Концерну "Казнефтепродукт" выделить Казглаврыбохране дополнительно на II квартал 1993 г. 100 тонн бензина марки А-76, 50 тонн - АИ-93 и 3 тонны масла М-8.
5. Акционерной инвестиционной компании "Легинвест" обеспечить изготовление в 1993 году по заказу Казглаврыбохраны форменное обмундирование для государственных инспекторов.
6. Распространить в 1993 году на государственных инспекторов органов рыбоохраны Мангистауской области районный коэффициент в размере 1,6 в пределах средств, выделенных на оплату труда.
7. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан, главам областных администраций Атырауской и Западно-Казахстанской областей проработать совместно с администрацией Оренбургской области Российской Федерации и осуществить мероприятия по предотвращению загрязнения р. Урал, особенно на нерестилищах осетровых, путем прекращения сброса неочищенных стоков вод с территории этих областей.

8. Экономика министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Экология және биоресурстар министрлiгi мен Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясы балықтың бекiре түрлерiн ұдайы өсiру, сақтау және санын молайту жөнiндегi мемлекеттiк кешендi бағдарламаны әзiрлейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Экология және биоресурстар министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi аталған бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстарды қаржыландыру көздерiн анықтасын.
9. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi, Экономика министрлiгi, Еңбек министрлiгi басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың қатысуымен балық қорғау органдарының қызметiн одан әрi жақсарта түсудi жыл сайын қарастырып, шаралар қолдансын, инспекторлар санын көбейту, көлiк және оперативтi-техникалық құралдармен жасақтау шараларын қосымша қаржыландыруды көздеп отырсын, ал Үкiмет шешiмiн керек қылатын мәселелер бойынша ұсыныстар әзiрлесiн.
10. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi, "Қазақстан" мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясы Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан облыстарының әкiмдерiмен бiрлесе отырып, бұқаралық ақпарат құралдарының жүргiзiлiп жатқан балық қорғау шараларының барысын жазып, көрсету жұмысын жандандыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

8. Министерству экономики, Министерству сельского хозяйства, Министерству экологии и биоресурсов и Казахской академии сельскохозяйственных наук разработать государственную комплексную программу по воспроизводству, сохранению и увеличению численности осетровых видов рыб.
Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству экологии и биоресурсов и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан определить источники финансирования работ по реализации указанной программы.
9. Министерству экологии и биоресурсов, Министерству экономики, Министерству труда Республики Казахстан с участием других заинтересованных министерств и ведомств ежегодно рассматривать и принимать меры по дальнейшему улучшению деятельности органов рыбоохраны, предусмотрев финансирование дополнительных мероприятий по увеличению численности инспекторов, оснащению транспортными и оперативно-техническими средствами, а по вопросам, требующим решения Правительства, внести предложения.
10. Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан, Государственной телерадиовещательной компании "Казахстан" совместно с Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан и главами Атырауской, Мангистауской, Западно-Казахстанской областных администраций активизировать работу средств массовой информации по освещению хода проводимых рыбоохранных мероприятий.
Премьер-министр
Республики Казахстан