Жастарға арналған әлеуметтiк қызмет құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 3 мамыр 1993 ж. N 340
"Қазақ КСР-дегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Жастардың рухани дүниесiнiң, дене бiтiмiнiң жан-жақты дамуына, кәсiби даярлығына қажеттi экономикалық, әлеуметтiк, құқылық жағдай жасап, олардың интеллектуалды және шығармашылық әлеуетiн жүзеге асыруға мүмкiндiк туғызу мақсатында республиканың қалалық және аудандық деңгейiнде жастарға арналған әлеуметтiк қызметтi құру орынды болады деп саналып, Жастарға арналған әлеуметтiк қызметтiң жұмысы жергiлiктi бюджет қаржылары, кәсiпорындардың, қоғамдық ұйымдардың, жеке адамдардың ерiктi түрде жасайтын аударымдары, сондай-ақ өзiнiң шаруашылық есептегi қызметiнен алатын табысы есебiнен қаржыландырылсын.
2. Жастарға арналған әлеуметтiк қызмет туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Еңбек министрлiгi, Бiлiм министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Мәдениет министрлiгi, Жастар iсi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және олардың жергiлiктi жерлердегi бөлiмшелерi қалалық және аудандық деңгейде Жастарға арналған әлеуметтiк қызметтi құру үшiн қажеттi шаралар қолданатын болсын.
4. Жергiлiктi әкiмдерге Жастарға арналған әлеуметтiк
қызметтiң құрылымын анықтау, штат кестесiн бекiту, орналастыру
және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерiн шешу
ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Жастар iсi жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi мен оның жергiлiктi жерлердегi бөлiмшелерiне Жастарға
арналған әлеуметтiк қызметтiң жұмысын үйлестiру, сондай-ақ осы
қаулының орындалуын бақылау жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 3 мамырдағы
N 340 қаулысымен
Бекiтiлген
Жастарға арналған Әлеуметтiк қызмет туралы
Ереже
1. Осы Ереже "Қазақ КСР-дегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және Жастарға арналған әлеуметтiк қызметтiң (бұдан былай - Әлеуметтiк қызмет) негiзгi мiндеттерiн, функциясы мен құқықтарын анықтайды.
2. Әлеуметтiк қызмет заңды ұйым болып табылады, құқықтармен пайдаланады және өз қызметiне байланысты мiндеттердi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс шегiнде орындайды.
Әлеуметтiк қызметтiң дербес балансы және банктерде есепшоттары болады.
3. Өз жұмысында Әлеуметтiк қызмет Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республика Жастар iсi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң қаулыларын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

О создании Социальной службы для молодежи
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 мая 1993 года N 340
Во исполнение Закона Республики Казахстан Z911800_ "О государственной молодежной политике в Казахской ССР" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. С целью создания необходимых экономических, социальных, правовых условий для духовного, физического развития, профессиональной подготовки молодежи и возможностей реализовать свой интеллектуальный и творческий потенциал считать целесообразным образовать на городских и районных уровнях республики Социальную службу для молодежи, с осуществлением финансирования деятельности Социальной службы для молодежи за счет добровольных отчислений предприятий, общественных организаций, частных лиц, доходов от собственной хозрасчетной деятельности, а также изыскиваемых собственных средств местных бюджетов.
2. Утвердить Положение о Социальной службе для молодежи (прилагается).
3. Министерству внутренних дел, Министерству труда, Министерству образования, Министерству здравоохранения, Министерству культуры, Государственному комитету Республики Казахстан по делам молодежи и их подразделениям на местах принять необходимые меры для создания Социальной службы для молодежи на городском и районном уровнях.
4. Главам местных администраций при необходимости определять структуру, утверждать штатное расписание, решать вопросы размещения и материально-технического обеспечения Социальной службы для молодежи.
5. Возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по делам молодежи и его подразделения на местах координацию деятельности Социальной службы для молодежи, а также контроль за исполнением настоящего постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 мая 1993г. N 340
ПОЛОЖЕНИЕ
о Социальной службе для молодежи
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной молодежной политике в Казахской ССР" и определяет основные задачи, функции и права Социальной службы для молодежи (в дальнейшем - социальная служба).
2. Социальная служба является юридическим лицом, пользуется правами и выполняет обязанности, связанные с ее деятельностью, в пределах административно-территориального деления.
Социальная служба имеет самостоятельный баланс и счета в банках.
3. В своей деятельности Социальная служба руководствуется законами Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, постановлениями Государственного комитета по делам молодежи Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

4. Әлеуметтiк қызмет қалалық және аудандық әкiмшiлiктердiң жанынан құрылады.
Әлеуметтiк қызметтiң жұмысына жастар iсi жөнiндегi комитеттер, еңбек және жұмыспен қамту органдары, бiлiм беру, мәдениет, денсаулық сақтау мекемелерi, құқық қорғау органдары қатысады, сондай-ақ кәсiподақ, жастар ұйымдары, қоғамдық және дiни бiрлестiктер қатыса алады.
5. Әлеуметтiк қызметтi ұйымдастырудың мақсаты - жастардың
рухани дүниесiнiң, дене бiтiмiнiң дамуына, кәсiби даярлығына
қажеттi экономикалық, әлеуметтiк, құқылық жағдай жасап, олардың
интеллектуалдық және шығармашылық әлеуетiн жүзеге асыруға,
сондай-ақ жастар саясатын орындау саласында туындайтын
проблемаларды жедеғабыл шешуге мүмкiндiк туғызу.
6. Әлеуметтiк қызмет мынадай функцияларды:
кәмелетке толмаған және басқа жас азаматтарға
психологиялық-педагогикалық, заңгерлiк көмек көрсету мен кеңес
берудi;
жас отбасыларына, оқушы жастарға әлеуметтiк көмек көрсетудi;
еңбек, оқу ұжымдарында жастарды құқылық қорғауды;
жастардың құқыққа қарсы iс-әрекеттерiнiң алдын алуды;
бас бостандығынан айыру орындарынан және арнайы тәрбиелеу
мекемелерiнен қайтқан жас азаматтарды әлеуметтiк қалпына
келтiрудi (оңалтуды);
жастардың кәсiпкерлiк қызметiн қолдау мен дамытуды;
жастардың өзiн-өзi басқару нысандарын дамытуға, олардың
бос уақыттарын мазмұнды ұйымдастыруға көмектесудi жүзеге асырады.
7. Әлеуметтiк қызметке:
жастарға арналған ақпарат орталықтары;
жастардың еңбек биржалары;
әлеуметтiк-психологиялық көмек пункттерi;
үйдегi шиеленiс ахуалынан кетiп қалған немесе белгiлi бiр тұрақты мекенжайы жоқ жасөспiрiмдер мен жастарға арналған жатақханалар-жетiмханалар;
психологиялық қолдау клубтары және мүгедектерге арналған оңалту орталықтары;
жастардың спорттық, демалыс және мәдениет бiрлестiктерi;
бас бостандығынан айыру орындарынан қайтқан жас азаматтарды қайта бейiмдеу орталықтары кiре алады.
8. Жастарға арналған Әлеуметтiк қызметтiң өзге бөлiмшелерi жергiлiктi қажеттiлiкке және оның ерекшелiгiне қарай құрылуы мүмкiн.
9. "Қазақ КСР-дегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Заңның 17, 19-баптарына сәйкес Әлеуметтiк қызметтiң жұмысы жергiлiктi әкiмшiлiктердiң тiкелей басшылығымен жүзеге асырылады.
10. Әлеуметтiк қызмет жұмысына әлеуметтiк қызметкерлер ретiнде педагогикалық, медициналық, психологиялық, экономикалық, заңгерлiк бiлiмi және жастармен жұмыс iстеу тәжiрибесi бар адамдар жiберiледi.
Аталған қызметкерлер контракт негiзiнде жұмысқа алынады.
11. Өз жұмысын қамтамасыз ету үшiн Жастарға арналған әлеуметтiк қызметтiң:
өндiрiстiк және шаруашылық қызметпен шұғылдануға;
меншiгiнде үй-жайлар, ғимараттар, көлiк құралдары, жабдықтар және басқа мүлiк болуына;
қайырымдылық концерттерiн, конкурстарын, лотереяларын, байқауларын және басқаларын өткiзiп, олардан түскен қаржыны жастардың әлеуметтiк проблемаларын шешуге жұмсауға;
меншiктiң барлық нысандарындағы кәсiпорындармен, қоғамдық ұйымдармен және жеке азаматтармен шарттық қатынас орнатуға;
белгiленген тәртiппен өз кәсiпорындарын, мекемелерiн және ұйымдарын құруға және оларды қайта ұйымдастыруға;
филиалдар, уақытша шығармашылық және басқа ұжымдар құруға;
мемлекеттiк басқару құрылымдарынан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi ақпарат алуға;
төрелiк немесе аралық соттарда талапкер немесе жауапкер болуға;
баспа қызметiн жүзеге асыруға;
жұмыс iстеу, оқу, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру үшiн шет елдерге жiберуге құқығы бар.

4. Социальная служба создается при городских и районных администрациях.
В работе Социальной службы участвуют комитеты по делам молодежи, органы по труду и занятости, учреждения образования, культуры, здравоохранения, правоохранительные органы, а также могут участвовать профсоюзные, молодежные организации, общественные и религиозные объединения.
5. Целью организации Социальной службы является создание необходимых экономических, социальных, правовых условий для духовного, физического развития, профессиональной подготовки молодежи и возможностей реализовать свой интеллектуальный и творческий потенциал, а также оперативного решения проблем, возникающих в сфере
реализации молодежной политики.
6. Социальная служба осуществляет:
оказание психолого-педагогической, юридической помощи,
консультирование несовершеннолетних и других молодых граждан;
оказание социальной помощи молодым семьям и учащейся молодежи;
правовую защиту молодежи в трудовых, учебных коллективах;
профилактику противоправных действий молодежи;
социальное восстановление (реадаптация) молодых граждан,
вернувшихся из мест лишения свободы и специальных воспитательных
учреждений;
поддержку и развитие предпринимательской деятельности молодежи;
содействие развитию форм молодежного самоуправления, организации
содержательного досуга молодежи.
7. В Социальную службу могут входить:
центры информации для молодежи;
молодежные биржи труда;
пункты социально-психологической помощи;
общежития-приюты для подростков и молодежи, оказавшихся в конфликтной ситуации дома или без определенного места жительства;
клубы психологической поддержки и реабилитационные центры для инвалидов;
спортивные, досуговые и культурные объединения молодежи;
реадаптационные центры для молодых граждан, освободившихся из мест лишения свободы.
8. Иные подразделения Социальной службы для молодежи могут создаваться исходя из местных потребностей и специфики.
9. В соответствии со статьями 17, 19 Закона "О государственной молодежной политике в Казахской ССР" деятельность Социальной службы осуществляется под непосредственным руководством глав местных администраций.
10. К деятельности Социальной службы в качестве социальных работников допускаются лица, имеющие педагогическое, медицинское, психологическое, экономическое, юридическое образование и опыт работы с молодежью.
Прием на работу указанной категории работников осуществляется на контрактной основе.
11. Для обеспечения своей деятельности Социальная служба для молодежи имеет право:
заниматься производственной и хозяйственной деятельностью;
иметь в собственности здания, сооружения, транспортные средства, оборудование и иное имущество;
проводить благотворительные концерты, конкурсы, лотереи, смотры и др. с привлечением вырученных средств на решение социальных проблем молодежи;
вступать в договорные отношения с предприятиями любой формы собственности, общественными организациями и частными лицами;
в установленном порядке осуществлять создание и реорганизацию своих предприятий, учреждений и организаций;
создавать филиалы, временные творческие и другие коллективы;
получать от государственных структур управления информацию, необходимую для осуществления своей деятельности;
выступать истцом или ответчиком в арбитражном или третейском суде;
осуществлять издательскую деятельность;
направлять специалистов для работы, обучения, переподготовки и повышения квалификации за рубеж.

12. Жастарға арналған әлеуметтiк қызмет;
жас азаматтарға тегiн қызмет көрсетуге (ақылы қызмет көрсету нысандары әдетте ұжымдық пайдаланушылармен арнаулы шарттарда көзделедi);
мезгiл-мезгiл жергiлiктi әкiмшiлiк алдында өзiнiң шаруашылық, қаржылық және басқа қызметi туралы есеп берiп отыруға;
әлеуметтiк қызметтiң клиенттерi туралы құпия ақпаратты олардың келiсiмiнсiз таратпауға мiндеттi.
13. Әлеуметтiк қызметтiң қаржысын қалыптастыру көздерi:
жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаржы;
ерiктi жарналар және қайырымдылық қайырмалдықтары;
кәсiпорындардың, ұйымдардың және жеке азаматтардың, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес өткiзiлген шаралардан түскен қаржы;
өндiрiстiк, шаруашылық және баспа қызметiнен түскен кiрiс;
Заңмен тыйым салынбаған басқа да түсiмдер болуы мүмкiн.
14. Әлеуметтiк қызметтi қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.

12. Социальная служба для молодежи обязана:
оказывать бесплатные услуги молодым гражданам (платные формы услуг предусматриваются специальными договорами, обычно с коллективными пользователями);
периодически отчитываться перед главой местной администрации о своей хозяйственной, финансовой и иной деятельности;
не разглашать конфиденциальную информацию о клиентах Социальной службы без их согласия.
13. Источниками формирования средств Социальной службы могут быть:
ассигнования из местных бюджетов;
добровольные взносы и благотворительные пожертвования;
средства предприятий, организаций и частных лиц, а также поступающие от проведения мероприятий, проводимых в соответствии с данным Положением.
доходы от производственной, хозяйственной и издательской деятельности;
другие, не запрещенные Законом, поступления.
14. Реорганизация и ликвидация Социальной службы производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.