Каспий теңiзi қазақстандық секторының мұнайлы-газдылығының келешегiн бағамдауды жеделдету және оны игеру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 маусымдағы N 488 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 мамырдағы N 406 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.04  N 406  Қаулысымен.
Каспий теңiзi қазақстандық секторының мұнайлы-газдылығының келешегiн бағамдауды жеделдету және шельф кен орындарын Халықаралық консорциум құру жолы мен шетел инвестицияларын қатыстыра отырып игеру үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ұйымдастыру комиссиясы әзiрлеген Каспий теңiзi қазақстандық секторының шельфтiк кен орындарын бағамдау мен дамыту жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаның бiрiншi кезеңi толығымен және Қазақстан Республикасының тиiстi мiндеттемелерi енгiзiлетiн, Каспий теңiзi шельфiнiң қазақстандық секторын зерттеу мен игеру жөнiндегi консорциум туралы алдын ала келiсiмнiң Энергетика және отын ресурстары министрлiгi табыс етiп, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсiлген тексi мақұлдансын.
Жоғарыда аталған Келiсiмге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қол қою Энергетика және отын ресурстары министрi Қ.Қ. Бәйкеновке тапсырылсын.
2. Энергетика және отын ресурстары министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiкпен бiрлесiп, Каспий теңiзi шельфiнiң геологиялық-геофизикалық экологиялық зерделеу, кадрларды оқыту және қайта даярлау, аймақты әлеуметтiк дамыту бағдарламасын талдап жасау үшiн мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың өкiлдерiнен жұмыс тобын құратын болсын.
3. "Қазақстанкаспийшельф" мемлекеттiк компаниясы Қазақстан Республикасынан Консорциумға мүше, сондай-ақ Консорциумның операторы болып табылатыны ескерiлiп, оған аталған Келiсiмдегi өкiлеттiктер берiлсiн.
4. Консорциумның ұйымдастырылуына байланысты Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi алдын ала келiсiмге қол қойылған сәттен бастап, Каспий теңiзiнiң қазақстандық бөлiгiнiң аумақтық аймағында геологиялық барлау жұмыстарына арналған лицензиялар берудi тоқтатсын.
Консорциум қолданылатын кезеңге оған "Қазақстанкаспийшельф" мемлекеттiк компаниясы атынан осы аймақты геологиялық зерттеу үшiн жер қойнауы берiлсiн, Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi Каспий теңiзi қазақстандық секторының бүкiл аумағында геологиялық барлау жұмыстарына арналған бас лицензия, сондай-ақ Консорциум туралы келiсiмде ескертiлген шарттар негiзiнде кен бөлiктерiн беретiн болсын.

О меpах по ускоpению оценки пеpспектив нефтегазоносности и освоению казахстанского сектоpа Каспийского моpя
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 9 июня 1993 г. N 488. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2008 года N 406.
Сноска. Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 9 июня 1993 г. N 488 утратило силу постановлением Правительства РК от 04.05.2008  N 406 .
Для ускорения оценки перспектив нефтегазоносности казахстанского сектора Каспийского моря и освоения месторождений шельфа с привлечением иностранных инвестиций путем создания международного Консорциума Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить в целом подготовленный организационной комиссией первый этап Государственной программы по оценке и развитию шельфовых месторождений казахстанского сектора Каспийского моря и представленный Министерством энергетики и топливных ресурсов, согласованный с заинтересованными министерствами и ведомствами текст Предварительного соглашения о Консорциуме по изучению и освоению казахстанского сектора шельфа Каспийского моря, включающего соответствующие обязательства Республики Казахстан.
Поручить Министру энергетики и топливных ресурсов Байкенову К.К. подписать от имени Правительства Республики Казахстан вышеуказанное Соглашение.
2. Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан совместно с Агентством по иностранным инвестициям создать рабочую группу из представителей заинтересованных министерств и ведомств для разработки программы геолого-геофизического, экологического изучения шельфа Каспийского моря, обучения и переподготовки кадров, социального развития региона.
3. Учитывая, что Государственная компания "Казахстанкаспийшельф" является членом Консорциума от Республики Казахстан, а также оператором Консорциума, наделить ее полномочиями, содержащимися в указанном Соглашении.
4. В связи с организацией Консорциума Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан с момента подписания Предварительного соглашения прекратить выдачу лицензий на геологоразведочные работы по территориальной зоне казахстанской части Каспийского моря.
На период действия Консорциума предоставить ему в лице Государственной компании "Казахстанкаспийшельф" недра для геологического изучения данной территории, Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан выдать генеральную лицензию на геологоразведочные работы на всю территорию казахстанского сектора Каспийского моря, а также горные отводы на условиях, оговоренных в Соглашении о Консорциуме.

5. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Ұлттық ғылым академиясымен бiрлесiп, үстiмiздегi жылдың iшiнде Каспий теңiзiнiң қорық аймағы болып табылатын солтүстiк секторында геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзудi регламенттейтiн нормативтiк және заңдық актiлердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына табыс етсiн.
6. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Геодезия және картография бас басқармасы мен Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен және Ұлттық ғылым академиясымен бiрлесiп, екi айлық мерзiмде Каспий теңiзi бойынша геологиялық-геофизикалық және барлау жұмыстарын жобалау мен жүргiзудi қамтамасыз етуге қажеттi материалдарды әзiрлейтiн болсын.
7. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, Атырау, Маңғыстау облыстары мен Алматы қаласының әкiмдерi Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторына қатысты қажеттi ақпараттар алуда, қызметтiк және өндiрiстiк үй-жайлар, мамандарға тұрғын алаң, өндiрiстiк базалар мен тұрғын үйлер салу үшiн жер учаскелерiн бөлуде, әлеуметтiк, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз етуде "Қазақстанкаспийшельф" мемлекеттiк компаниясына көмек көрсетсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

5. Министерству энергетики и топливных ресурсов совместно с Министерством экологии и биоресурсов, Национальной академией наук Республики Казахстан в течение текущего года представить на рассмотрение в Кабинет Министров Республики Казахстан проекты нормативных и законодательных актов, регламентирующих проведение геологоразведочных работ в северном секторе Каспийского моря, являющимся заповедной зоной.
6. Главному управлению геодезии и картографии и Главному управлению по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики и топливных ресурсов и Национальной академией наук Республики Казахстан в двухмесячный срок подготовить материалы по Каспийскому морю, необходимые для обеспечения проектирования и проведения геолого-геофизических и разведочных работ.
7. Министерствам, ведомствам Республики Казахстан, главам Атырауской, Мангистауской областных и Алматинской городской администраций оказать содействие Государственной компании "Казахстанкаспийшельф" в получении необходимой информации, относящейся к казахстанскому сектору Каспийского моря, выделении служебных и производственных помещений жилой площади для специалистов, земельных отводов под строительство производственных баз и жилья, обеспечении услугами соцкультбыта.
Премьер-министр
Республики Казахстан