Қазақстан Республикасының фармацевтика өнеркәсiбiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 18 қараша 1993 ж. N 1149. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Республикада өзiнiң фармацевтика өнеркәсiбiнiң болмауы, ТМД мемлекеттерi арасындағы экономикалық байланыстардың тұрақсыздығы және денсаулық сақтауды қаржыландырудың шын мәнiнде төмендеуi республиканың медициналық мекемелерi мен халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудiң едәуiр нашарлауына әкелiп соғып отыр.
Республиканың фармацевтика өнеркәсiбiн жедел дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасында Фармацевтика өнеркәсiбiн дамытудың тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының фармацевтика өнеркәсiбiн дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын әзiрлеу жөнiндегi Ведомствоаралық комиссия екi ай мерзiм iшiнде қосымшаға сәйкес қазiргi кәсiпорындарды қайта жаңарту және дәрiлiк заттарды шығару жөнiндегi жаңа өндiрiстер мен химия-фармацевтика инфрақұрылымы объектiлерiн құру мәселелерiн пысықтайтын болсын.
Мүдделi министрлiктер мен ведомстволар аталған жобалардың техникалық-экономикалық негiздемелерiн жасауды қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Қаржы министрлiгiмен және Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiмен бiрлесе отырып, қазiр жұмыс iстейтiн кәсiпорындарды қайта жаңарту, жаңғыртудың және фармацевтика өнеркәсiбiнiң жаңа объектiлерiн салудың әзiрленген жобаларына қажеттi қаржылық қаражаттың республикалық бюджеттен, Қазақстан Республикасының экономикасын қайта құру қорынан, Республикалық валюта қорынан, сондай-ақ мемлекеттiк қаржы кредиттерiне жыл сайын бөлiнiп отырылуын көздесiн.
4. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi фармацевтика өнеркәсiбiн дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыруға аймақтар кәсiпорындарының қатысу мүмкiндiгiн қарасын және фармацевтика өндiрiстерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту мен оны жергiлiктi бюджет есебiнен одан әрi жетiлдiрудiң нақтылы шараларын қолдансын .
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Денсаулық министрлiгi, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi дәрi-дәрмек өндiру және дәрiлiк заттарды, субстанцияларды, шикiзат пен қосымша материалдарды өзара берiп тұру саласында ТМД мемлекеттерiмен бiрлесу мәселесiн пысықтасын.
6. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнiң жанындағы Шетел инвестициялары жөнiндегi ұлттық агенттiк және "Фармация" мемлекеттiк холдинг компаниясы Қазақстан Республикасының фармацевтика өнеркәсiбiн дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасының жобаларын жүзеге асыру үшiн ыңғайлы әрiптестердi белгiлеу жөнiнде шетелдiк фирмалармен келiссөздер жүргiзсiн.

О мерах по развитию фармацевтической промышленности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 ноября 1993 года N 1149. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
Отсутствие в республике собственной фармацевтической промышленности, нестабильность экономических связей между странами СНГ и реальное снижение финансирования здравоохранения привели к значительному ухудшению лекарственного обеспечения медицинских учреждений и населения республики.
В целях ускоренного развития фармацевтической промышленности республики Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить Концепцию развития фармацевтической промышленности Республики Казахстан.
2. Межведомственной комиссии по разработке Государственной программы развития фармацевтической промышленности Республики Казахстан в двухмесячный срок проработать вопросы реконструкции существующих предприятий и создания новых производств по выпуску лекарственных средств и объектов химико-фармацевтической инфраструктуры в соответствии с приложением.
Заинтересованным министерствам и ведомствам обеспечить разработку технико-экономического обоснования указанных проектов.
3. Министерству экономики совместно с Министерством финансов и Министерством внешнеэкономических связей Республики Казахстан предусматривать ежегодное выделение необходимых финансовых средств под разработанные проекты реконструкции, модернизации действующих предприятий и строительства новых объектов фармацевтической промышленности из республиканского бюджета, Фонда преобразования экономики Республики Казахстан, Республиканского валютного фонда, а также государственных финансовых кредитов.
4. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций рассмотреть возможность участия предприятий регионов в реализации Государственной программы развития фармацевтической промышленности и принять конкретные меры по укреплению материально-технической базы фармацевтических производств и ее дальнейшему совершенствованию за счет местных бюджетов.
5. Министерству иностранных дел, Министерству здравоохранения, Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан проработать вопрос интеграции с государствами СНГ в области производства медикаментов и взаимных поставок лекарственных средств, субстанций, сырья и вспомогательных материалов.
6. Министерству здравоохранения, Министерству науки и новых технологий, Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан, Национальному агентству по иностранным инвестициям при Министерстве экономики Республики Казахстан и Государственной холдинговой компании "Фармация" провести переговоры с иностранными фирмами по определению оптимальных партнеров для реализации проектов Государственной программы развития фармацевтической промышленности Республики Казахстан.