Ғибадат үйлерiн, ғимараттарды және өзге де мүлiктi дiни бiрлестiктерге беру тәртiбi туралы ереженi бекiту жайында
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 14 желтоқсан 1993 ж. N 1247 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 ақпандағы № 210 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.02.07 № 210 Қаулысымен.
"Дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулысын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ғибадат үйлерiн, ғимараттарды және өзге де мүлiктi дiни бiрлестiктерге беру тәртiбi туралы осыған қосылған ереже бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi дiнибiрлестiктерге берiлген ғибадат үйлерiне, ғимараттарға және өзге де мүлiкке олардың меншiк иесi болып қалыптасуына көмек көрсетсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi дiнибiрлестiктердiң тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдалану тәртiбi мен шарттарын анықтайтын қорғау құжаттарының (қорғау шарты, қорғау және жалдау шарты, қорғау мiндеттемесi) нысандарын әзiрлейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 14 желтоқсандағы
N 1247 қаулысымен
Бекiтiлген
Ғибадат үйлерiн, ғимараттарын және
өзге де мүлiктi дiни бiрлестiктерге
беру тәртiбi туралы
Ереже
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi (жалпы бөлiм) 109-бабының 9-тармағына және "Дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес дiни бiрлестiктер иелiк еткен немесе олар өздерiнiң қаражаты, азаматтардың, ұйымдардың қайырымдылығы есебiнен түзген яки мемлекет берген және Заң актiлерiне қайшы келмейтiн басқа да негiздер бойынша алған мүлiктi меншiктеушi құқын иеленедi.
Ескерту. 1-абзац жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1996.01.19.
N 71 қаулысымен.
Дiни бiрлестiктердiң азаматтардың, ұйымдардың қайырмалдығынан құралған өз қаржысы есебiнен сатып алған немесе жасаған мүлiктi, немесе мемлекет берген және заңдарға қайшы келмейтiн басқа да негiзде сатып алған мүлiктi меншiктену құқығы бар.
Дiни бiрлестiктердiң Қазақстан Республикасының "Дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Заңның 17-бабында көзделгенiндей ғибадат үйлерi айналасындағы аумағымен қоса меншiгiне берiлуiне немесе өтемсiз пайдалануына артықшылық құқығы бар. Жергiлiктi атқарушы және өкiлдi органдар мемлекет меншiгiндегi өзге де ғибадат мақсатындағы мүлiктi дiни бiрлестiктерге беруге құқылы.

Об утверждении Положения о порядке передачи религиозным объединениям культовых (молитвенных) зданий, сооружений и иного имущества
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 декабря 1993 года N 1247. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2012 года № 210
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.02.2012 № 210.
Во исполнение постановления Верховного Совета Республики Казахстан "О введении в действие Закона Республики Казахстан "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке передачи религиозным объединениям культовых (молитвенных) зданий, сооружений и иного имущества.
2. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций оказывать содействие религиозным объединениям в становлении собственниками передаваемых им культовых (молитвенных) зданий, сооружений и иного имущества.
3. Министерству культуры Республики Казахстан разработать формы охранных документов (охранный договор, договор охраны и найма, охранное обязательство), определяющих порядок и условия использования религиозными объединениями памятников истории и культуры.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 14 декабря 1993 г. N 1247
Положение
о порядке передачи религиозным
объединениям культовых (молитвенных) зданий,
сооружений и иного имущества
В соответствии с пунктом 9 статьи 109 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть) и абзацем вторым статьи 16 Закона Республики Казахстан "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" религиозные объединения имеют право собственности на имущество, приобретенное или созданное ими за счет собственных средств, пожертвованное гражданами, организациями или переданное государством и приобретенное по другим основаниям, не противоречащим законодательным актам.
Сноска. Абзац первый - в редакции постановления Правительства РК от 19 января 1996 г. N 71.
Религиозные объединения имеют право собственности на имущество, приобретенное или созданное ими за счет собственных средств, пожертвованное гражданами, организациями или переданное государством и приобретенное по другим основаниям, не противоречащим закону.
Религиозные объединения имеют преимущественное право на передачу им в собственность или безвозмездное пользование культовых (молитвенных) зданий с прилегающей территорией, что предусмотрено ст. 17 Закона Республики Казахстан "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях". Местные исполнительные и представительные органы вправе передать религиозным объединениям и иное имущество культового назначения, находящееся в собственности государства.

1. Дiни бiрлестiктерге ғибадат үйлерiн, ғимараттарын және өзге де мүлiктi беру тәртiбi жергiлiктi атқарушы және өкiлдi органдардың балансындағы, дiни бiрлестiктер иелену мен пайдалану құқығын жүзеге асыратын жылжымайтын және жылжитын барлық мүлiк түрлерiне, сондай-ақ кезiнде мемлекет ұлт меншiгiне айналдырған дiни бiрлестiктердiң мүлкiне және тарих пен мәдениет ескерткiштерi - ғибадат үйлерi мен ғимараттарына қолданылады.
2. Ғибадат үйлерi, ғимараттарының және өзге де мүлiктiң берiлуiне мүдделi дiни бiрлестiктер бұл жөнiнде жергiлiктi әкiмнiң атына өтiнiш жасайды. Өтiнiш бiр ай мерзiм iшiнде қаралады.
3. Жергiлiктi әкiмнiң өтiнiшi алдын ала барлық мүдделi органдармен келiсiлгеннен кейiн түпкiлiктi шешiм қабылдау үшiн мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитетке жiберiледi.
4. Дiни бiрлестiктердiң бұрын өз қаражаты есебiнен сатып алған, кейiн мемлекет ұлт иелiгiне айналдырған ғибадаттық мақсаттағы жылжымалы және өзге де мүлiгi олардың өтiнiшi бойынша осындай тәртiп бойынша қайтарылады.
5. Белгiленген тәртiппен тарихи және мәдениет ескерткiшi деп танылған ғибадат үйлерi, ғимараттары мен ғибадаттық мақсаттағы өзге де мүлiк тек Қазақстан Республикасының меншiгi болып табылады, олар дiни бiрлестiктердiң тек пайдалануына ғана берiледi. Оларды беру Қазақстан Республикасының "Тарих-мәдениет мұраларын қорғау және пайдалану туралы" Заңымен және осы Ережемен реттеледi.
6. Дiни бiрлестiктердiң тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдалану тәртiбiн, сипаты мен шарттарын мемлекеттiк тарих-мәдениет мұраларын қорғау және пайдалану органдары белгiлейдi, ал әрбiр ескерткiшке тиiстi қорғау құжатымен анықталады.
7. Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi болып табылатын ғибадат үйлерiн, ғимараттарын және өзге де мүлiктi дiни бiрлестiктердiң пайдалануына берудi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, Мәдениет министрлiгi, мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, ал жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiн - жергiлiктi тарих және мәдениет мұраларын қорғау мен пайдалану органдарының (мәдениет бөлiмдерiнiң, басқармаларының) келiсуi бойынша жергiлiктi әкiм жүзеге асырады.
8. Қорғау құжаттарының (қорғау шарты, қорғау және жалдау шарты, қорғау мiндеттемесi) нысандарын Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi белгiлейдi.

1. Порядок передачи религиозным объединениям культовых (молитвенных) зданий, сооружений и иного имущества распространяется на все виды недвижимого и движимого имущества, находящегося на балансе местных исполнительных и представительных органов, по отношению к которому религиозные объединения осуществляют права владения и пользования, а также на имущество религиозных объединений, национализированное в свое время государством, и на культовые (молитвенные) здания и сооружения - памятники истории и культуры.
2. Религиозные объединения, заинтересованные в передаче им в собственность культовых (молитвенных) зданий, сооружений, обращаются с ходатайством к главе местной администрации, которое рассматривается в месячный срок.
3. Ходатайство главой местной администрации после предварительного согласования со всеми заинтересованными органами направляется в территориальный комитет по госимуществу для вынесения окончательного решения.
4. Движимое и иное имущество религиозных объединений культового назначения, ранее приобретенное ими за счет собственных средств, а затем национализированное государством, передается по их ходатайству в таком же порядке.
5. Культовые (молитвенные) здания, сооружения и иное имущество культового назначения, признанные в установленном порядке памятниками истории и культуры, являются исключительной собственностью Республики Казахстан и могут передаваться религиозным объединениям лишь в пользование. Передача их регулируется Законом Республики Казахстан "Об охране и использовании историко-культурного наследия" и настоящим Положением.
6. Порядок, характер и условия использования религиозными объединениями памятников истории и культуры устанавливаются государственными органами охраны и использования историко-культурного наследия и определяются для каждого памятника соответствующим охранным документом. P071031
7. Передача в пользование религиозным объединениям культовых (молитвенных) зданий, сооружений и иного имущества, являющихся памятниками истории и культуры международного и республиканского значения, осуществляется Кабинетом Министров Республики Казахстан, Министерством культуры, Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, а памятников истории и культуры местного значения - главой местной администрации по согласованию с местными органами охраны и использования историко-культурного наследия (отделами, управлениями культуры).
8. Формы охранных документов устанавливаются Министерством культуры Республики Казахстан (охранный договор, договор охраны и найма, охранное обязательство).

9. Қорғау шарттары жылжымайтын тарих және мәдениет ескерткiштерi пайдалануына берiлетiн дiни бiрлестiктер мен осы ескерткiштер балансында тұратын жергiлiктi тарих-мәдениет мұраларын қорғау және пайдалану органдарының арасында жасалады.
10. Дiни бiрлестiктер жылжымайтын ескерткiштердi, олардың жеке үй-жайларын, сондай-ақ оларға байланысты аумақтар мен ғимараттарды шаруашылық мақсатқа пайдаланатын жағдайда қорғау және жалдау шарттары жалпы негiзде жасалады.
11. Дiни бiрлестiктер қорғау мiндеттемелерiн жергiлiктi тарих-мәдениет мұраларын қорғау мен пайдалану органдарына егер:
жылжымайтын ескерткiштер дiни бiрлестiктердiң меншiгiнде болған;
жер аумағы онда орналасқан жылжымайтын ескерткiштермен қоса дiни бiрлестiктердiң пайдалануына берiлген, қорғау және жалдау шарттары негiзiнде пайдаланатын ескерткiштерден басқасы;
жылжымалы тарих және мәдениет ескерткiштерi дiни бiрлестiктердiң пайдалануында немесе меншiгiнде болған жағдайда бередi.
12. Ғибадат үйлерi мен ғимараттарын меншiктену құқығы ауысқан кезде сол объектiлермен бiрге Қазақстан Республикасының Жер кодексiнде белгiленген тәртiп пен шарттар негiзiнде жер учаскесiн пайдалану құқығы да ауысады.

9. Охранные договоры заключаются между религиозными объединениями, в пользование которым предоставляются недвижимые памятники истории и культуры для совершения в них религиозных обрядов, и местными государственными органами охраны и использования историко-культурного наследия, на балансе которых состоят эти памятники.
10. При использовании религиозными объединениями недвижимых памятников, их отдельных помещений, а также связанных с ними территорий и сооружений в хозяйственных целях заключаются договоры охраны и найма на общих основаниях.
11. Охранные обязательства выдаются местным органам охраны и использования историко-культурного наследия религиозными объединениями в случаях, если:
недвижимые памятники находятся в собственности религиозных объединений;
в пользование религиозным объединениям предоставлены земли с расположенными на них недвижимыми памятниками, за исключением памятников, используемых на основе договоров охраны и найма;
в пользовании или собственности религиозных объединений находятся движимые памятники истории и культуры.
12. При переходе права собственности на культовые (молитвенные) здания и сооружения вместе с этими объектами переходит право пользования земельным участком в порядке и на условиях, установленных  Земельным Кодексом  Республики Казахстан.