ШЫМКЕНТТЕГI ХИМИЯ ТЕХНОЛОГИЯСЫ ЖӘНЕ ӨНЕРКӘСIП ЭКОЛОГИЯСЫ ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ИНСТИТУТЫ ЖАНЫНАН РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ТЕХНИКА ҚАУIПСIЗДIГI ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ОРТАЛЫҒЫН ҚҰРУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 12 сәуiр 1994 ж. N 374. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 мамырдағы № 286 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.05.2017 № 286 қаулысымен.
Химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу өнеркәсiбiнде техника қауiпсiздiгi проблемалары бойынша республика аумағында ғылыми-зерттеулер жүргiзу және жобалау-смета құжаттарына сараптама жасау, авариялық пен травматизмнен сақтандыру жөнiндегi басқа да алдын алу шараларын жүзеге асыру қажеттiгiне байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң Шымкенттегi химия технологиясы және өнеркәсiп экологиясы ғылыми-зерттеу институты жанынан Химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу, микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбiндегi техника қауiпсiздiгi республикалық ғылыми-зерттеу орталығы құрылсын.
Ғылыми-зерттеу орталығының орналасқан жерi Шымкент қаласы болып белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау мемлекеттiк комитетiне ғылыми-зерттеу орталығының қызметiне әдiстемелiк және жедел басшылық ету, орталықтың ережесi мен құрылымын, оның жұмысын реттейтiн өзге де нормативтi құжаттарды пысықтау мен келiсiп алу жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен бiрлесiп екi ай мерзiмде аталған ғылыми-зерттеу орталығының ережесi (жарғысы) мен құрылымын әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу, микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбiндегi техника қауiпсiздiгi ғылыми-зерттеу орталығы қызметiнiң мынадай негiзгi бағыттары белгiленсiн:
техникалық құжаттамаға мемлекеттiк сараптауды жүзеге асыру, мемлекеттiк стандарттарға, нормалар мен қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiлiгi шарттарын басшылыққа алып, жаңадан әзiрленетiн және жаңғыртылатын технологиялық жабдықтар мен өндiрiс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн приборларды сынау және сертификаттау;
мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асырудың барлық кезеңдерiнде - химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу, микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбi объектiлерiн салу, қайта құру және доғара тұру (тарату) кезеңiнде еңбек қорғау және техника қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша жобалық құжаттамаға нысаналы сараптама жүргiзу;
технологиялық жабдықтардың қалдық ресурсын зерттеудiң қолданылып жүрген тәсiлдерi мен әдiстерiн жетiлдiру және олардың жаңасын әзiрлеу;
концерндермен, бiрлестiктермен, кәсiпорындармен бiрлесiп техника қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелердi, нұсқамаларды және басқа нормативтi техникалық құжаттаманы әзiрлеу, сондай-ақ химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу, микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбiнде жұмысты қауiпсiз жүргiзу мәселелерi бойынша сараптық қорытындылар мен ұсыныстарды келiсiп алу және оларды беру;
техника қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша жоба-смета құжаттамасын және мамандар даярлаудың, инженер-техник қызметкерлер мен қызмет көрсетушi адамдардың бiлiктiлiгiн көтерудiң үлгi бағдарламаларын әзiрлеуге қатысу.

О создании Республиканского научно-исследовательского центра технической безопасности при Шымкентском научно-исследовательском институте химической технологии и пpомышленной экологии (НИИХТПЭ)
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 апреля 1994 года N 374. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2017 года № 286
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.05.2017 № 286.
В связи с необходимостью проведения научных исследований и экспертизы проектно-сметной документации по проблемам технической безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей промышленности на территории республики, осуществления других профилактических мер по предупреждению аварийности и травматизма Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Республиканский научно-исследовательский центр технической безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности при Шымкентском научно-исследовательском институте химической технологии и промышленной экологии (НИИХТПЭ) Министерства образования Республики Казахстан.
Определить местонахождение научно-исследовательского центра в г. Шымкенте.
2. Возложить на Государственный комитет Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору методическое и оперативное руководство деятельностью научно-исследовательского центра, проработку и согласование положения и структуры, иных нормативных документов, регламентирующих работу этого центра.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, комитетами в двухмесячный срок разработать и утвердить положение (устав) и структуру указанного научно-исследовательского центра.
4. Установить следующие основные направления деятельности научно-исследовательского центра технической безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности:
осуществление государственной экспертизы технической документации, испытание и сертификация вновь разрабатываемого и модернизируемого технологического оборудования и приборов обеспечения безопасности производства, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности;
проведение целевой экспертизы проектной документации на всех этапах осуществления государственного надзора - строительство, реконструкция и консервация (ликвидация) объектов химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности - по вопросам охраны труда и технической безопасности;
совершенствование существующих и разработка новых способов и методов исследования остаточного ресурса технологического оборудования;
разработка совместно с концернами, объединениями, предприятиями правил, инструкций и другой нормативно-технической документации по технической безопасности, а также согласование и выдача экспертных заключений и рекомендаций по вопросам безопасного ведения работ в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности;
участие в разработке проектно-сметной документации по вопросам технической безопасности и типовых программ подготовки специалистов, повышения квалификации инженерно-технических работников и обслуживающего персонала.

5. Ғылыми-зерттеу орталығын қаржыландыру барлық нысандағы химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу, микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындарымен жасалған төте шарттар бойынша шаруашылық есеп негiзiнде, ал келешектi және ұзақ мерзiмдi сипаты бар ғылыми зерттеулер - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аталған өнеркәсiп салалары кәсiпорындарының техника қауiпсiздiгi проблемалары жөнiндегi нысаналы ғылыми зерттеулерге аударымдары есебiнен құралатын орталықтандырылған қорларынан жүзеге асырылады.
6. Ғылыми-зерттеу орталығы қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы
төлеу қолданылып жүрген заңдар мен нормативтi актiлерге сәйкес
белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi, Энергетика
және отын ресурстары министрлiгi, мемлекеттiк концерндер,
корпорациялар, бiрлестiктер, химия, мұнай-химия, мұнай өңдеу,
микробиология, химия-фармацевтика және тамақ өнеркәсiбiнiң
кәсiпорындары материалдық, ғылыми-техникалық және эксперименттiк
база жасауда, кадрлармен жасақтауда орталыққа көмек көрсетiп
отыратын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

5. Финансирование научно-исследовательского центра осуществлять на хозрасчетной основе по прямым договорам с предприятиями всех форм собственности химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности, а научные исследования перспективного и долгосрочного характера - из централизованных фондов Государственного комитета Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору, образуемых за счет отчислений предприятий указанных отраслей промышленности на целевые научные исследования по проблемам технической безопасности.
6. Оплату труда работников научно-исследовательского центра установить в соответствии с действующим законодательством и нормативными актами.
7. Министерству промышленности, Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, государственным концернам, корпорациям, объединениям, предприятиям химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности оказать содействие центру в создании материальной, научно-технической и экспериментальной базы, комплектовании кадров.
Премьер-министр Республики Казахстан