Инвестициялық жекешелендiру қорларының және осы қорлар басқарушыларының қызметiн бақылау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 3 мамыр 1994 ж. N 471. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес инвестициялық жекешелендiру купондарын инвестициялық жекешелендiру қорларына салған азаматтардың мүдделерiн қорғау және бағалы қағаздардың тұрақты нарығын жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Инвестициялық жекешелендiру қорларының және осы қорлар басқарушыларының қызметiн бақылау туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Инвестициялық жекешелендiру қорларына және осы қорлар басқарушыларына лицензиялар беру жөнiндегi ведомствоаралық комиссия Инвестициялық жекешелендiру қорлары мен осы қорлар басқарушылары қызметiнiң тәртiбi туралы Ереженi бiр апта мерзiм iшiнде әзiрлеп, бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 3 мамырдағы N 471 қаулысымен БЕКIТIЛГЕН
Инвестициялық жекешелендiру қорларының және
қорлар басқарушыларының қызметiн бақылау туралы
ЕРЕЖЕ
I.Жалпы ережелер
1. Осы Ереже инвестициялық жекешелендiру қорларына және олардың басқарушыларына лицензиялар беру жөнiндегi Ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрi- Комиссия) және оның жұмыс органдарының инвестициялық жекешелендiру қорлары (0бұдан-әрi қорлар) мен оларды басқарушылардың қызметiн бақылауды жүзеге асыруының тәртiбiн, сондай-ақ олардың функциялары мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi.
2. Бақылаудың мақсаты өздерiнiң инвестициялық жекешелендiру купондарын (бұдан әрi - купондар) қорларға салған азаматтардың мүдделерiн қорғау үшiн заңдар мен нормативтiк актiлерде қорлардың ұйымдық-құқықтық мәртебесiне қойылатын талаптарды олардың орындалуын қамтамасыз ету болып табылады.
II. Комиссияның қорлар қызметiн
бақылайтын жұмыс органдары
3. Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жекешелендiру қорының құрылымдық бөлiмшелерi Комиссияның жұмыс органдары болып табылады.
Комиссияның тапсыруы бойынша қолданылып жүрген заңдарға, нормативтiк актiлер мен осы Ережеге сәйкес комиссияның жұмыс органдары қорлардың және қорлар басқарушыларының қызметiн реттеп отырады және бақылайды.
4. Қорлар мен олардың басқарушылары қызметiнiң заңдылығын тексеру үшiн жұмыс органдарының:
осы Ережеге сәйкес қорларды басқару органдарымен олардың басқарушыларынан кез келген ақпарат (анықтамаларды, түсiнiктемелiк жазбаларды және басқаларды) пен құжаттаманы сұрауға;
қажет болғанда қаржы бақылау органдарын, салық қорлар мен олардың басқарушылары қызметiнiң сәйкестiгiн тексеруге;
қолданылып жүрген заңдар мен нормативтiк актiлердiң бұзылғаны анықталған жағдайда шаралар қолдану үшiн Комиссияға тиiстi құжаттама түсiруге құқы бар.

О контpоле за деятельностью инвестиционных пpиватизационных фондов и упpавляющих фондами
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 3 мая 1994 г. N 471. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап), в целях защиты интересов граждан, вложивших свои приватизационные инвестиционные купоны в инвестиционные приватизационные фонды, и создания стабильного рынка ценных бумаг Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о контроле за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов и управляющих фондами. 2. Межведомственной комиссии по выдаче лицензий инвестиционным приватизационным фондам и их управляющим в недельный срок разработать и утвердить Положение о правилах деятельности инвестиционных приватизационных фондов и их управляющих. Премьер-министр Республики Казахстан Утверждено постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 мая 1994 г. N 471 ПОЛОЖЕНИЕ о контроле за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов и управляющих фондами I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок осуществления контроля за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов (далее - фонды) и управляющих фондами Межведомственной комиссией по выдаче лицензии инвестиционным приватизационным фондам и их управляющим (далее - Комиссия) и ее рабочими органами, а также их функции и полномочия.
2. Целью контроля является обеспечение выполнения фондами законодательства и нормативных актов, определяющих их организационно-правовой статус для защиты интересов граждан, вложивших свои приватизационные инвестиционные купоны (далее - купоны) в фонды.
II. Рабочие органы Комиссии, осуществляющие
контроль за деятельностью фондов
3. Рабочими органами Комиссии являются структурные подразделения Госкомимущества Республики Казахстан и Государственного приватизационного фонда Республики Казахстан.
По поручению Комиссии в соответствии с действующим законодательством, нормативными актами и настоящим Положением рабочие органы Комиссии осуществляют регулирование и контроль за деятельностью фондов и управляющих фондами.
4. Для проверки законности деятельности фондов и управляющих фондами рабочие органы имеют право:
запрашивать в соответствии с настоящим Положением любую информацию (справки, объяснительные записки и др.) и документацию от органов управления фондами и их управляющих;
осуществлять на местах проверку соответствия деятельности фондов и управляющих фондами, привлекая при необходимости органы финансового контроля, налоговые службы и органы статистики;
при выявлении нарушений действующего законодательства и нормативных актов представлять в Комиссию соответствующую документацию для принятия мер.

5. Өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде жұмыс органдары:
қорлар аудиторлары мен депозитарийлерiнiң ақпаратын;
салық органдары мен басқа да мемлекеттiк бақылау органдарының ақпаратын;
бақылау жөнiндегi тiкелей қызметiнiң нәтижесiнде алынған ақпаратты, сондай-ақ қорлар мен олардың басқарушыларының қызметiн тексерудiң қорытындыларын;
қорлардың акционерлерiнен немесе жұртшылықтан келiп түсетiн шағымдар мен ұсыныстарды пайдалана алады.
6. Жергiлiктi жерлердегi қорлардың қызметiн бақылау комиссиясы жұмыс органдарының қызметiн мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi аумақтық комитеттер (бұдан әрi -аумақтық комитет) қамтамасыз етедi.
7. Аумақтық комитеттердiң жұмысын Қазақстан Республикасы Меммүлiккомының тиiстi басқармасы үйлестiрiп, ол Комиссия бекiткен тексеру жоспарын аумақтық комитеттерге жеткiзедi, есеп-қисап алады, оларды тұжырымдап, Комиссияның мәжiлiсiне тапсырады. 8. Комиссияның мәжiлiстерi қажетiне қарай, бiрақ айына кем дегенде бiр рет өткiзiледi. Жұмыс органдары түсiрген ақпарат негiзiнде Комиссия тиiстi шешiмдер қабылдайды. III. Комиссияның жұмыс органдарының бақылау функциялары 9. Қорлар мен олардың басқарушыларының қызметiн бақылау: қорлар құжаттамасын ресiмдеу, шешiмдер қабылдау процедурасы, басқару органдары; қаржы тәртiбiн және азаматтардың купондарын жинақтау ережелерiн сақтау бағытында жүзеге асырылады.
10. Қазақстан Республикасының Меммүлiккомы қорлардың қызметiн үйлестiрiп, реттейдi, сондай-ақ қорлар мен олардың басқарушыларының нормативтiк құжаттар мен осы Ережеге қатысты:
қорлардың құрылтайлық құжаттарды жинақы ұстау мен тиiсiнше ресiмдеуiне және олардың қайта тiркелуiне;
жетекшi адамдардың ықпалы арқылы шектеулердiң сақталуына;
акционерлердiң жалпы жиналыстарын өткiзу процедурасының сақталуына және олар қабылдайтын шешiмдердiң заңдарға сәйкес келуiне;
қорларды басқару құрылымының Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1290 қаулысымен бекiтiлген инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы Ережеге сәйкес келуiне;
бұқаралық ақпарат құралдарында берiлетiн қорлардың жарнамасының дұрыс болуына;
нормативтiк актiлердiң талаптарына сәйкес қорлардың қажеттi ақпаратты Қазақстан Республикасының Меммүлiккомына дер кезiнде беруi мен баспасөзде жариялауына бақылау жасауды жүзеге асырады.
11. Мемлекеттiк жекешелендiру қоры қорлар мен оларды басқарушылардың қызметiне қатысты:
қорлардағы азаматтар купондарының нақты санына, олардың қозғалымына, дер кезiнде өтелуiне және тиiстi құжаттаманың дұрыс ресiмделуiне;
қорлардың қаржы тәртiбiн сақтауына, өзара есеп-қисапты жүзеге асыруына, барлық алымдар мен төлемдердiң өтелуiне; Инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы Ереженiң басқарушы мен депозитарийдiң қызмет көрсетуiне ақы төленуiне қатысты сақталуына; қорлардың төлемдiк қабiлетiнiң анықталуына; қорлар капиталына қаржы-инвестициялық баға беру жайында бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын материалдардың дұрыстығына; Инвестициялық жекешелендiру қорлары туралы Ережеге және басқа да нормативтiк актiлерге сәйкес қор қызметiн шектеулердi қорлардың сақтауына бақылау жасайды. IV. Қорлардың қызметiн бақылау жөнiндегi Комиссиясының өкiлеттiгi Комиссия қорлар мен олардың басқарушыларының қызметiн бақылау жөнiндегi өз өкiлеттiгiн: ескерту жасау; лицензияның күшiн уақытша тоқтату; лицензияны қайтарып алу арқылы жүзеге асырады.

5. При осуществлении своих полномочий рабочие органы могут использовать:
информацию аудиторов и депозитариев фондов;
информацию налоговых и других государственных контролирующих органов;
информацию, полученную в результате своей непосредственной деятельности по контролю, а также результаты проверок деятельности фондов и их управляющих;
претензии и предложения, поступающие от акционеров фондов или от общественности.
6. Обеспечение деятельности рабочих органов Комиссии по контролю за деятельностью фондов на местах осуществляют территориальные комитеты по государственному имуществу (далее - территориальный комитет).
7. Координацию работы территориальных комитетов осуществляет соответствующее управление Госкомимущества Республики Казахстан, которое доводит до территориальных комитетов утвержденный Комиссией план проверок, получает отчеты, обобщает их и представляет на заседание Комиссии.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. На основе представляемой рабочими органами информации Комиссия принимает соответствующие решения.
III. Контрольные функции рабочих органов комиссии
9. Контроль за деятельностью фондов и их управляющих осуществляется по следующим направлениям:
оформление документации фондов, процедура принятия решения;
соблюдение финансовой дисциплины и правил аккумулирования купонов граждан.
10. Госкомимущество Республики Казахстан осуществляет координацию и регулирование деятельности фондов, а также контроль за соблюдением фондами и их управляющими нормативных документов и настоящего Положения в части:
комплектности и соответствующего оформления фондами учредительных документов и их перерегистрации;
соблюдения ограничений через механизм аффилированных лиц;
своевременности соблюдения процедуры проведения общих собраний акционеров и соответствия законодательству принимаемых ими решений;
соответствия структуры управления фондами Положению об инвестиционных приватизационных фондах, утвержденному постановлением Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1290;
объективности передаваемой в средствах массовой информации рекламы фондов;
своевременного представления фондами в Госкомимущество Республики Казахстан и публикования в печати необходимой информации согласно требованиям нормативных актов.
11. Государственный приватизационный фонд контролирует деятельность фондов и их управляющих в части:
фактического наличия в фондах купонов граждан, их движения, своевременного погашения и правильного оформления соответствующей документации; соблюдения фондами финансовой дисциплины, осуществления взаиморасчетов, оплаты всех сборов и платежей; соблюдения Положения об инвестиционных приватизационных фондах в части оплаты услуг управляющего и депозитария; определения платежеспособности фондов; объективности публикуемых в средствах массовой информации материалов о финансово-инвестиционной оценке капитала фондов; соблюдения фондами ограничения их деятельности согласно Положению об инвестиционных приватизационных фондах и другим нормативным актам. IV. Полномочия Комиссии по контролю за деятельностью фондов 12. Комиссия реализует свои полномочия по контролю за деятельностью фондов и управляющих фондами посредством: вынесения предупреждения; временной приостановки действия лицензии; отзыва лицензии.

13. Комиссия қолданылып жүрген заңдарды немесе нормативтiк құжаттарды қорлар немесе олардың басқарушылары бұзған жағдайда оларға кез келген уақытта ескерту жасауға құқылы.
Ескертуде тәртiп бұзу деп саналатын iс әрекет нақтылы және оны жоюдың мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
14. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 20 шiлдедегi N 663 қаулысымен бекiтiлген Инвестициялық жекешелендiру қорларының, сол қорлар басқарушыларының қызметiн лицензиялаудың тәртiбi туралы және лицензияның күшiн тоқтату мен қайтып алу туралы Ережеде белгiленген жағдайларда лицензияның күшi тоқтатылуы немесе қайтарып алынуы мүмкiн.
15. Қорлар немесе олардың басқарушылары қолданылып жүрген заңдармен нормативтiк актiлердi бұзған жағдайда Комиссия өз қалауынша басқа жағдайларда да лицензияның күшiн тоқтата немесе оны қайтарып ала алады.
16. Лицензияның күшi 30 күнге дейiнгi мерзiмге немесе жол берiлген тәртiп бұзушылықтар жойылғанға дейiн тоқтатылуы мүмкiн.
Лицензиясының күшi уақытша тоқтатылған қор мамандандырылған купондық аукционға жiберiлмейдi әрi оның азаматтардан купондар жинақтауына тиым салынады.
17. Қор лицензиясы қайтарып алынған жағдайда оның басқарушысы да қорды басқару лицензиясынан және бағалы қағаздармен одан әрi iстеу құқығынан айырылады. Басқарушының лицензиясы қайтарып алынған жағдайда қордың Байқаушы кеңесi басқа басқарушы тағайындайды.
18. Қор лицензиясы қайтарып алынған жағдайда Комиссия төрелiк сотқа қорды жабу туралы өтiнiш жасайды. Комиссияның жұмыс органдары қордың бағалы қағаздарының, ақша қаражаты мен мүлкiнiң Комиссия тиiстi шешiм қабылдағанға дейiн сақталуын қамтамасыз ету үшiн шаралар қолданады.
19. Комиссия қорларды және олардың басқарушыларын өзiнiң шешiмдерiмен тәртiптiк ықпал ету шаралары туралы жазбаша түрде хабардар етедi. V. Комиссияның жұмыс органдарының iс-қимылдарына шағым беру
20. Комиссия жұмыс органдарының қорлар мен қорлар басқарушыларының қызметiн бақылауындағы iс-қимылдары жайында Комиссияға шағым жасауға болады. Шағым жазбаша түрде Комиссия Төрағасының атына берiлiп, Комиссияның мәжiлiсiнде алынған күннен бастап 10 күн iшiнде қаралуға жатады.
21. Комиссия өз жұмыс органдарының iс-қимылдарының дұрыстығын қуаттаған жағдайда қор өкiлдерi, қор басқарушысы немесе өзге де заңды және жеке тұлғалар Комиссияның шешiмдерiне сот арқылы шағым жасауға құқы бар.

13. Комиссия вправе вынести предупреждение фондам или управляющим фондами в любое время в случае нарушения ими действующего законодательства или нормативных документов.
В предупреждении должно содержаться конкретное указание действия, являющегося нарушением, и сроки его устранения.
14. Лицензия может быть приостановлена или отозвана в случаях, определенных Положением о порядке лицензирования деятельности инвестиционных приватизационных фондов, управляющих этими фондами и о приостановке действия и отзыве лицензии, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 июля 1993 г. N 633.
15. Комиссия может приостановить действие лицензии или отозвать лицензию по своему усмотрению и в других случаях при нарушении фондами или их управляющими действующего законодательства и нормативных актов.
16. Действие лицензии может быть приостановлено сроком до 30 дней или до момента устранения допущенных нарушений.
Фонд, действие лицензии которого временно приостановлено, к специализированному купонному аукциону не допускается и ему запрещается аккумулирование купонов граждан.
17. При отзыве лицензии фонда его управляющий также лишается лицензии на управление фондом и права дальнейшей работы с ценными бумагами.
В случае отзыва лицензии управляющего Наблюдательный совет фонда назначает другого управляющего.
18. В случае отзыва лицензии фонда Комиссия выходит с ходатайством в арбитражный суд о ликвидации фонда. Рабочие органы Комиссии принимают меры для обеспечения сохранности ценных бумаг, денежных средств и имущества фонда до принятия Комиссией соответствующего решения.
19. Комиссия в письменной форме уведомляет фонды и их управляющих о своих решениях и принятых дисциплинарных взысканиях.
V. Обжалование действий рабочих органов Комиссии
20. Действия рабочих органов Комиссии по осуществлению контроля за деятельностью фондов и управляющих фондами могут быть обжалованы в Комиссии. Жалоба подается в письменной форме на имя Председателя Комиссии и подлежит рассмотрению на заседании Комиссии в течение 10 дней со дня ее получения.
21. При подтверждении Комиссией правомерности действий ее рабочих органов представители фонда, управляющий фондом или иные юридические и физические лица имеют право обжаловать решения Комиссии через суд.