Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 27 қыркүйек 1994 ж. N 1068
Табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлардан сақтандыру мен олардың медициналық-санитарлық зардаптарын жою және Төтенше жағдайларда сақтандыру мен iс-қимыл жасаудың республикалық жүйесiн одан әрi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметi құрылсын.
Аталған қызмет орнына шұғыл медициналық жәрдем орталықтары, мамандандырылған орталықтар, төтенше жағдайлар кезiнде зақымданғандарды орналастыруға арналған емдеу орындары, мамандандырылған медициналық жәрдем көрсететiн бригадалар, оның iшiнде ұдайы әзiрлiктегi бригадалар, дәрiгерлiк-медбикелер (фельдшерлiк) бригадалары, жедел және шұғыл медициналық жәрдем станциялары (бөлiмшелерi), шұғыл және жоспарлы-консультациялық жәрдем көрсету бөлiмшелерi, қан құю станциялары (бөлiмшелерi), азаматтық қорғаныстың медициналық қызметiнiң мекемелерi мен құрамалары, "Фармация" мемлекеттiк акционерлiк холдинг компаниясының, "Медтехника" акционерлiк қоғамының, "Қазмеджабдықтау" республикалық жалгерлiк кәсiпорнының республикалық, облыстық және қалалық ұйымдары кiредi деп белгiленсiн.
Аса қатерлi төтенше жағдайлар туған кезде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының шешiмiмен Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметiнiң құрамына басқа министрлiктер мен ведомстволардың медициналық күштерi мен құрамдары, оның iшiнде Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң, "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк авиакомпаниясының, Алматы, Батыс Қазақстан және Тың темiр жолдары басқармаларының азаматтық қорғанысының санитарлық-көлiк құрамалары қосыла алады.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрiне Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметiн одан әрi дамыту мен жетiлдiру мақсатында оның құрамына өзгерiстер енгiзу құқығы берiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметiне ұйымдық-әдiстемелiк және ғылыми жағынан жетекшiлiк ету iсi жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрге Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметi туралы ереженi және оның бөлiмшелерiнiң қызметiн, оның iшiнде басқа министрлiктермен және ведомстволармен өзара iс-қимылының тәртiбiн, аса қатерлi төтенше жағдайлар кезiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру шарттарын реттейтiн басқа да нормативтiк құжаттарды үш ай мерзiм iшiнде әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясымен келiсу бойынша бекiтетiн болсын.

О создании службы экстpенной медицинской помощи Республики Казахстан в чpезвычайных ситуациях
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 27 сентябpя 1994 г. N 1068
В целях предупреждения и ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и дальнейшего развития Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях Кабинет Министров республики Казахстан постановляет:
1. Создать службу экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях.
Установить, что в указанную службу входят центры экстренной медицинской помощи, специализированные центры, лечебные учреждения для размещения пораженных при чрезвычайных ситуациях, бригады специализированной медицинской помощи, в том числе бригады постоянной готовности, врачебно-сестринские (фельдшерские) бригады, станции (отделения) скорой и неотложной медицинской помощи, отделения экстренной и планово-консультативной помощи, станции (отделения) переливания крови, учреждения и формирования медицинской службы граджданской обороны, республиканские, областные и городские организации Государственной акционерной холдинговой компании "Фармация", акционерного общества "Медтехника", Республиканского арендного предприятия "Казмедснаб".
При возникновении крупномасштабных чрезвычайных ситуаций решением Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в состав службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях могут включаться медицинские силы и средства других министерств и ведомств, в том числе санитарно-транспортные формирования гражданской обороны Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы", управлений Алматинской, Западно-Казахстанской и Целинной железных дорог.
Предоставить право Министру здравоохранения Республики Казахстан вносить изменения в состав службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях в целях ее дальнейшего развития и совершенствования.
2. Возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан организационно-методическое и научное руководство службой экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях.
Министерству здравоохранения Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок разработать и по согласованию с Государственной комиссией Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям утвердить Положение о службе экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях и другие нормативные документы, регламентирующие деятельность ее подразделений, в том числе порядок взаимодействия с другими министерствами и ведомствами, условия осуществления международного сотрудничества при крупномасштабных чрезвычайных ситуациях.

3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi тиiстi денсаулық сақтау органдарының өтiнiмдерi бойынша объектiлер салуға, шұғыл медициналық көмек қызметiнiң бөлiмшелерiн жабдықтауға, өркендету мен ұстауға жыл сайын қаражат бөлiнуiн көздесiн.
4. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң: "Төтенше жағдайларда сақтандырудың және iс-әрекет жасаудың республикалық жүйесiн көлiк құралдарымен қамтамасыз ету және оның күштерi мен құрал-жабдықтарын тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1993 жылғы 16 сәуiрдегi N 315 P930315_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 13, 159-бап) және "Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайларда мемлекеттiк басқару органдарын байланыспен қамтамасыз ету туралы" 1993 жылғы 4 қазандағы N 981 P930981_ қаулысына сәйкес Төтенше жағдайларда шұғыл медициналық жәрдем көрсету қызметiн көлiк құралдарымен және байланыспен қамтамасыз ету басымдылық тәртiппен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

3. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций предусматривать ежегодное выделение ассигнований на строительство объектов, оснащение, развитие и содержание подразделений службы экстренной медицинской помощи по заявкам соответствующих органов здравоохранения.
4. Установить, что обеспечение транспортными средствами и связью службы экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях осуществляется в приоритетном порядке в соответствии с постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 апреля 1993 г. N 315 P930315_ "Об утверждении Положения о порядке обеспечения трансопртными средствами и организации перевозок сил и средств Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях" (САПП РК, 1993 г., N 13, ст. 159) и от 4 октября 1993 г. N 981 "Об обеспечении связью органов государственного управления в чрезвычайных ситуациях на территории Республики Казахстан".
Премьер-министр
Республики Казахстан