Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 3 қазан 1994 ж. N 1100. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 29 желтоқсандағы  N 1098 қаулысымен бекiтiлген Халық шаруашылығында статистиканы, бастапқы есеп пен бухгалтерлiк есептi қайта құру жөнiндегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанына Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрi құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрi бiрлестiктердiң, ұйымдардың, мекемелердiң, компаниялардың, кәсiпорындардың, оның iшiнде шетелдiк инвестициялары бар кәсiпорындардың, банк мекемелерiнiң, қоғамдық ұйымдар мен ведомстволық бағыныстылығына, меншiк және шаруашылық жүргiзу түрлерiне қарамастан басқа шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң бiртұтас мемлекеттiк есебi негiзiнде құрылады және Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бекiтетiн ақпараттық-анықтамалық және экономикалық көрсеткiштерi бар статистикалық карточка негiзiнде жүргiзiледi деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiн пайдалануға енгiзудi екi кезеңмен қамтамасыз ететiн болсын, ол үшiн:
- 1994 жылы:
ведомстволық бағыныстылығына, меншiк және шаруашылық жүргiзу нысандарына қарамастан белгiленген тәртiппен тiркеуден өткен Қазақстан Республикасының барлық Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiн қайта есептеу жүргiзiлсiн;
- Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерi туралы ақпараттық-анықтамалық сипаттағы деректердi тұжырымдап, пайдалануға енгiзсiн;
- Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiнiң Қазақстан Республикасының басқа министрлiктерi мен ведомстволарының шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң тiзiмдерiмен және тiркеулерiмен бiрге олармен келiсiлген тәртiппен өзара ақпараттық қатынасын қамтамасыз етсiн;
- 1995 жылы Бiрiккен Ұлттар Ұйымының өнiмдер мен көрсетiлген қызметтi халықаралық сыныптаушы Статистикалық бюросынан алған бойда Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерi туралы экономикалық сипаттағы деректердi жинақтап, пайдалануға енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 3 қазандағы
N 1100 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi
және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрi
туралы
Ереже

О создании государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 октября 1994 г. N 1100. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Государственной программой Республики Казахстан по перестройке статистики, первичного и бухгалтерского учета в народном хозяйстве, утвержденной  постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1992 г. N 1098, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать при Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном регистре хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан.
3. Установить, что Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан создается на базе единого государственного учета объединений, организаций, учреждений, компаний, предприятий, в том числе предприятий с иностранными инвестициями, банковских учреждений, общественных организаций и других хозяйствующих субъектов, независимо от их ведомственной подчиненности, форм собственности и хозяйствования, и ведется на основе статистической карточки, содержащей информационно-справочные и экономические показатели, утверждаемой Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу по согласованию с Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу обеспечить ввод в эксплуатацию Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан в два этапа, для чего:
- в 1994 году:
провести переучет всех хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан, независимо от их ведомственной подчиненности, форм собственности и хозяйствования, прошедших регистрацию в установленном порядке;
- сформировать и ввести в эксплуатацию данные информационно-справочного характера о хозяйствующих и иных субъектах Республики Казахстан;
обеспечить информационное взаимодействие Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан с реестрами и регистрами хозяйствующих и иных субъектов других министерств и ведомств Республики Казахстан в порядке, согласованном с ними;
- в 1995 году по получении от Статистического бюро ООН международного классификатора продукции и услуг сформировать и ввести в эксплуатацию данные экономического характера о хозяйствующих и иных субъектах Республики Казахстан.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 3 октября 1994 г. N 1100
Положение
о Государственном регистре хозяйствующих и иных
субъектов Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрi (ШЖСМР) дегенiмiз автоматтандырылған ақпараттық жүйе болып табылады, оның деректерiнiң базасында Қазақстан Республикасы шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлер туралы ақпараттық-анықтамалық мағлұматтар болады.
Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлердiң ұстаушысы болып табылады.
2. Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлердiң мемлекеттiк регистрi мынадай мақсатта құрылады:
Қазақстан Республикасының барлық шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiн бiртұтас мемлекеттiк есепке алуды қамтамасыз етедi;
ақпараттық-анықтамалық және экономикалық көрсеткiштер негiзiнде субъектiлердiң қызметiне жаппай статистикалық бақылау жүргiзедi;
ШЖСМР негiзiнде бiр жолғы есеп, санақ жүргiзудi, iшiнара тексерудi ұйымдастырады;
мемлекеттiк, аумақтық органдардың және шаруашылық басқармаларының ақпараттық жүйеде өзара iс-әрекетi кезiнде шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлердiң теңесуiн және осы өзара iс-әрекет негiзiнде республиканың әлеуметтiк-экономикалық жағдайын талдау үшiн барынша толық ақпарат алуды қамтамасыз етедi;
автоматтандырылған жиынның, өңдеудiң, сақтаудың кешендерiнде пайдаланылатын нормативтiк-анықтамалық ақпаратты жинайды, статистикалық ақпараттардың маңызын арттырады және ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистр субъектiлерi кәсiпорындарды, ұйымдарды, мекемелердi және шетелдiк инвестициялары бар кәсiпорындарды, банк мекемелерiн, қоғамдық ұйымдарды және олардың ведомстволарына бағынбайтын өзге де тәуелсiз шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi, меншiк және белгiленген тәртiпте мемлекеттiк тiркеуден өткен құқығы бар және құқығы жоқ заңды тұлғалардың шаруашылық жүргiзушi нысандарын қамтитын бiрлестiктер болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiнiң негiзгi құрылысы банкiлердiң мемлекеттiк статистика органдары шеңберiнде таралған деректерi болып табылады, оның деректерiнiң негiзiне қосылған субъектiлер туралы ақпараттық-анықтамалық және экономикалық сипаттағы ауық-ауық жаңартылған мағлұматтар болады.
ШЖСМР-дi жүргiзетiн автоматтандырылған ақпараттық жүйе:
оған енгiзiлген ақпараттың қалыптасуын, сақталуын, жаңартылуын, iрiктелуi мен ұсынылуын жүзеге асырады, сондай-ақ бағдарламалық-технологиялық, компьютерлiк және телекоммуникациялық құралдар кешенiмен қамтамасыз етiледi;
Қазақстан Республикасының және өзге елдердiң министрлiктерi мен ведомстволарының тiркеулерiмен және тiзiмдерiмен өзара iс-әрекет жасайды.

1. Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан (ГРХС) представляет собой автоматизированную информационную систему, база данных которой содержит сведения информационно-справочного и экономического характера о хозяйствующих и иных субъектах Республики Казахстан.
Держателем Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов является Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу.
2. Государственный регистр хозяйствующих и иных субъектов создается в целях:
обеспечения единого государственного учета всех хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан;
ведения за деятельностью субъектов сплошного статистического наблюдения на базе информационно-справочных и экономических показателей;
организации на основе ГРХС единовременных учетов, переписей и выборочных обследований;
обеспечения идентификации хозяйствующих и иных субъектов при взаимодействии информационных систем органов государственного, территориального и хозяйственного управления и получения на основе этого взаимодействия более полной информации для анализа социально-экономического положения республики;
накопления нормативно-справочной информации, используемой в комплексах автоматизированного сбора, обработки, хранения, актуализации и представления статистической информации.
3. Субъектами Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан являются предприятия, организации, учреждения и объединения, включая предприятия с иностранными инвестициями, банковские учреждения, общественные организации и другие хозяйствующие субъекты, независимо от их ведомственной подчиненности, форм собственности и хозяйствования, с правами и без прав юридического лица, прошедшие государственную регистрацию в установленном порядке.
4. Основой построения Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан является распределенный в рамках органов государственной статистики банк данных, база данных которого содержит периодически обновляемые сведения информационно-справочного и экономического характера о включенных в нее субъектах.
Автоматизированная информационная система ведения ГРХС:
осуществляет формирование, хранение, обновление, выбор и предоставление включенной в нее информации и обеспечивается комплексом программно-технологических, компьютерных и телекоммуникационных средств;
взаимодействует с регистрами и реестрами министерств и ведомств Республики Казахстан и других стран.

5. Қазақстан Республикасы Шаруашылық жүргiзушi және өзге субъектiлерiнiң мемлекеттiк регистрiнiң ақпараттық қорын мынадай тәртiпте қалыптастырып, жүргiзу белгiленедi:
- ШЖСМР субъектiлерiнiң есебiн алу үшiн құрылтайшы құжаттар жиынтығы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес тiркелуiн жүзеге асыратын органдардағы мемлекеттiк регистр туралы деректерi бастапқы ақпарат болып табылады;
- ШЖСМР-дiң ақпараттық қорында мыналар болады:
субъектiнiң барлық қызмет атқару мерзiмiне теңестiрiлген коды;
субъектiнiң салалық және ақпараттық тиесiлiлiгi туралы мағлұматтар, оған бағыныстылық, меншiк нысаны, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, үлгiсi;
субъектiнiң мекен-жайы, телефондардың, факстардың, телекстердiң, телетайптардың нөмiрлерi;
субъектiнiң құрылтайшылары туралы мағлұмат;
субъектiнiң негiзгi экономикалық көрсеткiштерi;
- ШЖСМР субъектiлерiн теңестiру мақсатында оларға кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы республикалық жүйеленуiнде теңестiрiлген коды, сондай-ақ олардың сапалық және аумақтық тиесiлiлiгiн, типiн, меншiктiк нысанын, ұйымдастыру-құқықтық нысанын белгiлейтiн кодтар берiледi.
Субъектi бұл үшiн мемлекеттiк регистр кезiнде тiркейтiн ұйымның жөнелтпе хаты бойынша статистикалық органға өзi тұратын органнан субъектiнiң статистикалық карточкасын ресiмдеу үшiн қажеттi құрылтайшы құжаттар (жарғы немесе ереже, құрылтайшы шарт немесе хаттама), ақпараттық-анықтамалық және экономикалық көрсеткiштер ұсынады;
- аталған кодтар берiлген соң субъектiге статистикалық орган бастықтарының қолы қойылып, оның мөрiмен бекiтiлген субъектiге арналған статистикалық карточка берiледi. Сонымен бiр мезгiлде субъектiнiң теңестiрiлген коды мемлекеттiк регистр туралы куәлiкке жазылады.
Субъектiнiң мемлекеттiк статистика органдары берген статистикалық карточкасы регистр туралы куәлiкпен тең дәрежеде банкiлерде есеп-шот ашқан кезде заңды тұлғалардың барлығы ұсынатын негiзгi құжат болып табылады;
- субъектiлер ШЖСМР-дiң енгiзiлуге жататын өзгерiстер туралы мағлұматтарды қайтадан мемлекеттiк регистр кезiнде тiркейтiн органдардың жөнелтпе хаты бойынша статистика органдарына ұсынуға мiндеттi.
ШЖСМР субъектiсiн таратқан кезде тарату комиссиясы немесе өзге өкiлеттi орган он күн iшiнде бұл туралы таратылатын субъектiнiң тұрған жерiндегi мемлекеттiк статистика органын хабардар етедi;
- ШЖСМР-ге енгiзiлуге жататын мәлiметтердi тапсырмау, дер кезiнде тапсырмау немесе бұрмалау Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапкершiлiкке апарып соғады.
6. ШЖСМР-дi пайдаланушылар заңды да, жеке де тұлға бола алады. ШЖСМР-дiң ақпараттық негiзiн көруге рұқсат ету және оны қолданушыларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету "Қазақ ССР-iнiң Статистика және талдау жөнiндегi, облыстық және Алматы қалалық басқармасының мәселелерi" туралы Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 28 ақпандағы N 141 қаулысында белгiленген тәртiпте қамтамасыз етiледi.

5. Устанавливается следующий порядок формирования и ведения информационного фонда Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов Республики Казахстан:
- исходной информацией для учета субъектов в ГРХС являются комплект учредительных документов, а также данные об их государственной регистрации в органах, осуществляющих регистрацию в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
- информационный фонд ГРХС содержит:
идентификационный код на все время функционирования субъекта;
сведения об отраслевой и территориальной принадлежности субъекта его подчиненности, форме собственности, организационно-правовой форме, типе;
адрес субъекта, номера телефонов, факсов, телексов, телетайпов;
сведения об учредителях субъекта;
основные экономические показатели субъекта;
- в целях идентификации субъектов ГРХС им присваивается идентификационный код общереспубликанского классификатора предприятий и организаций, а также коды, устанавливающие их отраслевую и территориальную принадлежность, тип, форму собственности, организационно-правовую форму.
Для этого субъект при государственной регистрации по направлению регистрирующей организации предъявляет статистическому органу по месту своего нахождения учредительные документы (устав или положение, учредительный договор или протокол), информационно-справочные и экономические показатели, необходимые для оформления статистической карточки субъекта;
- после присвоения указанных кодов субъекту выдается статистическая карточка субъекта, подписанная руководителем статистического органа и заверенная его печатью. Одновременно идентификационный код субъекта проставляется в свидетельство о государственной регистрации.
Статистическая карточка субъекта, выданная органом государственной статистики, наряду со свидетельством о регистрации является основным документом, предъявляемым всеми юридическими лицами при открытии счетов в банках;
- сведения об изменениях, подлежащих внесению в ГРХС, субъекты обязаны представлять в органы статистики при государственной перерегистрации по направлению регистрирующей организации.
При ликвидации субъекта ГРХС ликвидационная комиссия или иной уполномоченный орган в десятидневный срок уведомляет об этом орган государственной статистики по месту нахождения ликвидируемого субъекта;
- непредставление, несвоевременное представление или искажение данных, подлежащих включению в ГРХС, влекут за собой ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
6.Пользователями ГРХС могут быть как юридические, так и физические лица. Доступ к информационной базе ГРХС и информационно-справочное обслуживание его пользователей органы госстатистики обеспечивают в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Казахской ССР от 28 февраля 1991 г. N 141 "Вопросы Государственного комитета Казахской ССР по статистике и анализу областных и Алма-Атинского городского управлений по статистике и анализу".

7. ШЖСМР-дi құру мен жүргiзудi мемлекеттiк статистиканың аумақтық органдарының қатысуымен бiртұтас нұсқаулар және бағдарламалық-технологиялық құралдар негiзiнде Қазақстан Республикасының Мемстаткомы қамтамасыз етедi.
ШЖСМР-дi құру және жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының Мемстаткомы:
ақпараттық қорды толықтырудың бiртұтас әдiстемелiгi мен бағдарламалық-технологиялық қамтамасыз етiлуiн бекiтедi, ШЖСМР субъектiлерiнiң есебiн ұйымдастырады;
техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты ШЖСМР-дiң ақпараттық негiзi ретiнде жалпы республикалық жүйелеу мемлекеттiк эталондарын автоматтандырып жүргiзудi қамтамасыз етедi;
ШЖСМР-дiң экономикалық көрсеткiштер жөнiндегi ақпараттарды автоматтандырылған өңдеу кешендерiнiң деректiк негiздерiмен, басқа министрлiктердiң тiзiмдерiмен, тiркеулерiмен және олармен келiсiлген тәртiппен ведомстволармен өзара iс-әрекеттерiн қамтамасыз етедi;
ақпараттық негiздердiң және ШЖСМР субъектiлерiнiң коммерциялық құпияларын сақтауға жауап бередi.
8. ШЖСМР-дi құру мен жүргiзу жөнiндегi жұмысты қаржыландыру мемлекеттiк бюджеттен бөлiнген қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
9. ШЖСМР-дi тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

7. Создание и ведение ГРХС обеспечивает Госкомстат Республики Казахстан с участием территориальных органов государственной статистики на основе единых инструкций и программно-технологических средств.
Для создания и ведения ГРХС Госкомстат Республики Казахстан:
утверждает единую методологию заполнения информационного фонда и программно-технологического обеспечения, организует учет субъектов ГРХС;
обеспечивает автоматизированное ведение государственных эталонов общереспубликанских классификаторов технико-экономической и социальной информации как информационной основы ГРХС;
обеспечивает взаимодействие ГРХС с базами данных комплексов автоматизированной обработки информации по экономическим показателям, с реестрами и регистрами других министерств и ведомств в порядке, согласованном с ними;
отвечает за сохранность информационной базы и коммерческой тайны субъектов ГРХС.
8. Финансирование работ по созданию и ведению ГРХС осуществляется за счет средств, выделяемых из государственного бюджета.
9. Ликвидация ГРХС осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.