Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 28 желтоқсан 1994 ж. N 1478. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Құқықтық реформаны жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстарды жандандыру мен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң заң шығару қызметiндегi ролiн көтеру мақсатында және "Қазақстан Республикасының әдiлет органдары, мекемелерi және нотариат қызметкерлерiнiң сыныптық шендерi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 18 сәуiрдегi N 1669 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасының әдiлет органдары мекемелерi және нотариат қызметкерлерiнiң сыныптық шенi туралы Ереже бекiтiлсiн және ол 1995 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енгiзiлсiн (N 1 қосымша); <*>
Ескерту. 1-тармақтың 3-шi абзацы күшiн жойды - ҚР Үкiметiнiң
1995.12.19. N 1741 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2002.01.11.  N 41
қаулысымен.
2.<*>
3.<*>
Ескерту. 2,3-шi тармақтар күшiн жойған - ҚР Үкiметiнiң 1995.12.19. N 1741 қаулысымен.
4. "Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 9 қарашадағы N 1250 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1478 қаулысына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының әдiлет органдары,
мекемелерi және мемлекеттiк нотариат қызметкерлерiнiң
сыныптық шендерi туралы
Ереже <*>
Ескерту. Тақырыбы өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2002.01.11.  N 41
қаулысымен.
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жүйесiндегi органдар мен мекемелердiң басшыларына және мамандарына қоса облыстардың, Алматы қалалық басқармасының және Ленинск қалалық
әдiлет бөлiмiнiң, мемлекеттiк нотариалдық кеңселердiң, сондай-ақ әдiлет жүйесiне енетiн ғылыми-зерттеу институттарының қызметкерлерiне сыныптық шендер беру тәртiбiн анықтайды.
2. Әдiлет органдары, мекемелерi және мемлекеттiк нотариат қызметкерлерiнiң сыныптық шенi мынадай 10 сыныпқа бөлiнедi.
Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк заң кеңесшiсi      бiрiншi сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi
екiншi сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi
үшiншi сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi
бiрiншi сыныпты заң кеңесшiсi
екiншi сыныпты заң кеңесшiсi
үшiншi сыныпты заң кеңесшiсi
бiрiншi сыныпты заңгер
екiншi сыныпты заңгер
үшiншi сыныпты заңгер

Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 декабря 1994 г. N 1478. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях активизации работы по осуществлению правовой реформы и повышения роли Министерства юстиции Республики Казахстан в законотворческой деятельности и в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 апреля 1994 года N 1669 U941669_ "О классных чинах работников органов, учреждений юстиции и государственного нотариата Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
Положение о классных чинах работникам органов, учреждений юстиции и государственного нотариата Республики Казахстан и ввести его в действие с 1 января 1995 г. (приложение N 1);
(абзац третий утратил силу - постановлением Правительства РК от 19 декабря 1995 г. N 1741. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 (вступает в силу с 1 января 2002 г.) P020041_ .
2. Пункты 2 и 3 утратили силу - постановлением Правительства РК от 19 декабря 1995 г. N 1741.
4. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 ноября 1994 г. N 1250 "О структуре центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан".
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 28 декабря 1994 г. N 1478
Положение
о классных чинах работникам органов, учреждений юстиции
и государственного нотариата Республики Казахстан <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 (вступает в силу с 1 января 2002 г.) P020041_ .
1. Настоящее Положение определяет порядок присвоения классных чинов руководителям и специалистам органов и учреждений системы Министерства юстиции Республики Казахстан, включая сотрудников областных, Алматинского городского управления и Ленинского городского отдела юстиции, государственных нотариальных контор, а также входящих в систему юстиции научно-исследовательских институтов.
2. Классные чины работников органов, учреждений юстиции и государственного нотариата подразделяются на 10 классов:
главный государственный советник юстиции Республики Казахстан
государственный советник юстиции первого класса
государственный советник юстиции второго класса
государственный советник юстиции третьего класса
советник юстиции первого класса
советник юстиции второго класса
советник юстиции третьего класса
юрист первого класса
юрист второго класса
юрист третьего класса

3. Атқаратын қызметi бойынша шектi шендер мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының    Қазақстан Республикасының Әдiлет
бас мемлекеттiк заң          министрi үшiн
кеңесшiсi
бiрiншi және екiншi          Қазақстан Республикасы Әдiлет
сыныпты мемлекеттiк заң      министрiнiң орынбасарлары үшiн
кеңесшiсi
үшiншi сыныпты мемлекеттiк   облыстық және соларға теңестiрiлген
заң кеңесшiсi                әдiлет басқармаларының
бастықтары, Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгi
басқармаларының бастықтары үшiн
ғылыми-зерттеу институттарының
басшылары үшiн
бiрiншi сыныпты заң          басқарма бастықтарының орынбасарлары,
кеңесшiсi                    бөлiм бастықтары,
кеңесшi-консультанттар, Қазақстан
Республикасы Әдiлет министрiнiң
көмекшiсi үшiн
ғылыми-зерттеу институттары
басшыларының орынбасарлары, ғылыми
хатшылар үшiн
екiншi сыныпты заң           Бiрiншi мемлекеттiк нотариалдық
кеңесшiсi                    кеңселердiң мемлекеттiк аға
нотариустерi мен олардың орынбасарлары
үшiн
бөлiм бастықтарының орынбасарлары, бас
мамандар мен бас ғылыми қызметкерлер
үшiн
үшiншi сыныпты заң           жетекшi мамандар, жетекшi (аға) ғылыми
кеңесшiсi                    қызметкерлер мен аға сарапшылар үшiн
мемлекеттiк нотариалдық кеңселердiң
мемлекеттiк аға нотариустерi, Бiрiншi
мемлекеттiк нотариалдық кеңселердiң
мемлекеттiк нотариустерi үшiн
бiрiншi сыныпты заңгер       мемлекеттiк нотариалдық кеңселердiң
мемлекеттiк нотариустерi үшiн
бiрiншi және екiншi санаттағы
мамандар, ғылыми қызметкерлер,
сарапшылар үшiн
екiншi сыныпты заңгер        мамандар, кiшi ғылыми қызметкерлер
үшiн
үшiншi сыныпты заңгер        Мемлекеттiк нотариалдық кеңселердiң
консультанттары үшiн
4. Жұмысқа тұңғыш рет қабылданып отырған қызметкерлерге
сыныптық шен беру сабақтастық тәртiбiмен жүргiзiледi.
Бiлiктiлiгiн, атқаратын лауазымын, жұмыс стажын, сыныптық шенiн, бұрынғы жұмыс iстеген немесе қызмет атқарған жерi берген арнаулы және әскери атағын ескере отырып, жұмыс iстейтiн
қызметкерлерге, әдiлет органдарына, мекемелерiне және мемлекеттiк нотариатқа басшы қызметке тағайындалған адамдарға, сондай-ақ ғылыми дәрежесi мен атағы бар адамдарға бастапқы сыныптық шендi сабақтастық тәртiбiн сақтамай-ақ беруге болады.
5. Әрбiр шенде болу мерзiмi:
үшiншi сыныпты заңгерлер үшiн                    - 2 жыл
екiншi және бiрiншi сыныпты заңгерлер үшiн        - 3 жыл
екiншi және үшiншi сыныпты
заң кеңесшiлерi үшiн                             - 4 жыл
бiрiншi сыныпты заң кеңесшiлерi үшiн             - 5 жыл
Мемлекеттiк заң кеңесшiсiнiң шенiнде болудың мерзiмi белгiленбейдi.
Қызметкердi жоғары лауазымға тағайындаған кезде сыныптық
шен мерзiмiнен бұрын берiлуi мүмкiн.

3. Предельными чинами по занимаемой должности являются:
главный государственный советник   для Министра юстиции Республики
юстиции Республики Казахстан       Казахстан
государственный советник юстиции   для заместителей Министра юстиции
первого и второго класса           Республики Казахстан
государственный советник юстиции   для начальников областных и
третьего класса                    приравненных к ним управлений
юстиции, начальников управлений
Министерства юстиции Республики
Казахстан
для руководителей
научно-исследовательских
институтов
советник юстиции первого класса    для заместителей начальников
управлений, начальников отделов,
советников-консультантов,
помощника Министра юстиции
Республики Казахстан
для заместителей руководителей
научно-исследовательских
институтов, ученых секретарей
советник юстиции второго класса    для старших государственных
нотариусов Первых государственных
нотариальных контор и их
заместителей
для заместителей начальников
отделов, главных специалистов
и главных научных сотрудников
советник юстиции третьего класса   для ведущих специалистов, ведущих
(старших) научных сотрудников
и старших экспертов
для старших государственных
нотариусов государственных
нотариальных контор,
государственных нотариусов
Первых государственных
нотариальных контор
юрист первого класса               для государственных нотариусов
государственных нотариальных
контор
для специалистов первой и второй
категорий, научных сотрудников,
экспертов
юрист второго класса               для специалистов, младших научных
сотрудников
юрист третьего класса              для консультантов государственных
нотариальных контор
4. Присвоение классного чина впервые принимаемым на работу сотрудникам производится в последовательном порядке.
Без соблюдения последовательности первичное присвоение классного чина допускается только работающим сотрудникам, с учетом их квалификации, занимаемой должности, стажа работы, классного чина, специального и воинского звания, присвоенных им по прежнему месту работы или службы, и лицам, назначаемым на руководящие должности в органы, учреждения юстиции и государственного нотариата, а также лицам, имеющим ученые степени и звания.
5. Сроки пребывания в каждом чине составляют:
для юристов третьего класса - 2 года
для юристов второго и первого классов - 3 года
для советников юстиции
третьего и второго классов - 4 года
для советников юстиции первого класса - 5 лет
Сроки пребывания в чине государственного советника юстиции не устанавливаются.
При назначении работника на вышестоящую должность классный чин может быть присвоен досрочно.

6. Жұмысты айрықша жақсы атқарғаны үшiн қызметкерге атқаратын лауазымы бойынша көзделген шенге қарамастан және онда болудың сабақтастығы мен мерзiмiн сақтамай-ақ екiншi сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi шенiне дейiн (қоса) беруге болады.
7. Мамандығы бойынша жұмыста тәжiрибесi жоқ қызметкерлерге сыныптық шен лауазымға тағайындалғаннан кейiн кемiнде 6 айдан соң, ал жас мамандарға - сынақ мерзiмi бiтiп, лауазымға бекiтiлгеннен кейiн берiледi.
8. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк заң кеңесшiсi, 1, 2 және 3 сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi сыныптық шендерiн Қазақстан Республикасы Конституциясының 78 бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Президентi бередi.
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының, ғылыми-зерттеу институттарының қызметкерлерi үшiн 1, 2 және 3 сыныпты заң кеңесшiсi сыныптық шендерiн, сондай-ақ 1, 2 және 3 сыныпты заңгер шендерiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi бередi.
1, 2 және 3 сыныпты заңгер сыныптық шендерiн облыстардың, Алматы және Ленинск қалалары әдiлет басқармаларының (бөлiмдерiнiң) бастықтары бередi.
9. Әдiлет органдары мен мекемелерiнде және мемлекеттiк нотариатта жұмыс iстеумен сыйыспайтын әрекетi үшiн жұмыстан шығарылған әдiлет қызметкерлерi сыныптық шеннен айырылуы мүмкiн.
10. Қызметтегi парызын өрескел бұзғаны, ұятқа қалдыратын терiс қылығы немесе қызметтiк мiндеттi ұдайы дұрыс атқармағаны үшiн қызметкердiң шенi төмендетiлуi мүмкiн, бiрақ оны иелiгiндегi шеннен екi сыныптық шеннен әрiге төмендетуге болмайды.
11. Сыныптық шеннен айыруды және шенiн төмендетудi сол шендi берген лауазымды адамдар жүргiзедi.
12. Сыныптық шеннен айыру және шенiн төмендету туралы Қазақстан Республикасының Президентi қабылдаған шешiм түпкiлiктi әрi шағым жасауға жатпайды.
Сыныптық шеннен айыру және шенiн төмендету туралы басқа лауазымды адамдар қабылдаған шешiмге бағыныстылық тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
13. Әдiлет органдары, мекемелерi және мемлекеттiк нотариат қызметкерлерiнен сыныптық шен беруге ұсынудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi айқындайды.
14. Әдiлет органдарының, мекемелерiнiң және мемлекеттiк нотариаттың сыныптық шенi бар қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақыларына ай сайын мынадай мөлшерде (процентпен) қосымша ақы белгiленедi:
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк
заң кеңесшiсi                                         30
I сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi                   30
II сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi                  25
III сыныпты мемлекеттiк заң кеңесшiсi                 25
I сыныпты заң кеңесшiсi                               22
II сыныпты заң кеңесшiсi                              22
III сыныпты заң кеңесшiсi                             20
I сыныпты заңгер                                      20
II сыныпты заңгер                                     17
III сыныпты заңгер                                    15

6. За особые отличия в работе допускается присвоение работнику классного чина до чина государственного советника юстиции второго класса включительно вне зависимости от предусмотренного чина по занимаемой должности и без соблюдения последовательности и сроков пребывания в нем.
7. Работникам, не имеющим опыта работы по специальности, классные чины присваиваются не ранее чем через 6 месяцев после назначения на должность, а молодым специалистам - по окончании срока стажировки и утверждения в должности.
8. Классные чины главного государственного советника юстиции Республики Казахстан, государственных советников юстиции 1, 2 и 3 класса в соответствии со статьей 78 Конституции Республики Казахстан присваивает Президент Республики Казахстан.
Классные чины советника юстиции 1, 2 и 3 класса, а также чины юриста 1, 2 и 3 класса для работников центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, научно-исследовательских институтов присваивает Министр юстиции Республики Казахстан.
Классные чины юриста 1, 2 и 3 класса присваиваются начальниками управлений (отделов) юстиции областей, городов Алматы и Ленинска.
9. Работники юстиции могут быть лишены классного чина при увольнении за действия, несовместимые с работой в органах и учреждениях юстиции и государственного нотариата.
10. За грубые нарушения служебного долга, совершение порочащего проступка или систематическое ненадлежащее исполнение служебных обязанностей, работник может быть понижен в чине, но не более чем на два классных чина ниже того, который он имеет.
11. Лишение классного чина и понижение в чине производится должностными лицами, которые этот чин присвоили.
12. Решения о лишении классного чина и понижение в чине, принятые Президентом Республики Казахстан, являются окончательными и обжалованию не подлежат.
Решения о лишении классного чина и понижении в чине, принятые другими должностными лицами, могут быть обжалованы в порядке подчиненности.
13. Порядок представления работников органов, учреждений юстиции и государственного нотариата к присвоению классных чинов определяется Министром юстиции Республики Казахстан.
14. Работникам органов, учреждений юстиции и государственного нотариата, имеющим классные чины, устанавливаются ежемесячные доплаты к должностным окладам в следующих размерах (в процентах):
главный государственный советник
юстиции Республики Казахстан                    30
государственный советник юстиции I класса       30
государственный советник юстиции II класса      25
государственный советник юстиции III класса     25
советник юстиции I класса                       22
советник юстиции II класса                      22
советник юстиции III класса                     20
юрист I класса                                  20
юрист II класса                                 17
юрист III класса                                15

15. <*>
Ескерту. 15-тармақ алып тасталды - ҚР Үкiметiнiң 2002.01.11.  N 41 қаулысымен.
16. Мамандығы бойынша жұмыс стажына: <*>
а) жоғары және орталау заң бiлiмi бар мамандар орнын алмастыруға жататын сот орындарындағы лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты;
б) жоғары заң бiлiмi бар мамандар орнын алмастыруға жататын әдiлет органдарындағы, мекемелерiндегi және адвокаттар алқаларындағы лауазымдарда жұмыс iстеген уақыты;
в) мемлекеттiк төрелiк органдарында төрелiк соттың төрешiсi мен судья ретiнде жұмыс iстеген уақыты;
г) сыныптық шен берудi көздейтiн лауазымға тағайындалған күннен бастап прокуратура органдарындағы қызмет уақыты;
д) офицерлiк жедел тергеу лауазымында iшкi iстер және мемлекеттiк (ұлттық) қауiпсiздiк органдарындағы қызмет уақыты;
е) заңгер мамандығы бойынша мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарында, кәсiпорындарда, ұйымдарда және мекемелерде жұмыс iстеген уақыты;
ж) заңгер мамандығы бойынша ғылыми және педагогикалық жұмыста болған уақыты енгізіледi. <*>
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2002.01.11.  N 41
қаулысымен.
17. Мамандығы бойынша жұмыс стажын, құрылымы мен қызмет тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi белгiлейтiн комиссия айқындайды. <*>
Ескерту. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2002.01.11.  N 41
қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 28 желтоқсандағы
N 1478 қаулысына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
орталық аппаратының
Құрылымы
Басшылық
Заң шығару бас басқармасы
Халықаралық құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (жетекшi)
Соттардың жұмыстарын ұйымдастыру басқармасы (жетекшi)
Қоғамдық және дiни бiрлестiктер iстерi жөнiндегi басқарма
(жетекшi)
Кадр және оқу орындары басқармасы (жетекшi)
Әскери сот басқармасы (жетекшi)
Бiрiншi және құқықтық статистика бөлiмi (жетекшi)
Нотариат, азаматтардың хал актiлерiн тiркеу және адвокатура
бөлiмi (жетекшi)
Заң қызметi және құқықтық тәрбие бөлiмi (жетекшi)
Жоспарлау-қаржы бөлiмi (жетекшi)
Бухгалтерлiк есеп және есеп беру бөлiмi (дербес)
Ұйымдастыру-бақылау басқармасы (дербес)
Шаруашылық қамтамасыз ету және жабдықтау басқармасы (дербес)

15. (Пункт 15 исключен - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 (вступает в силу с 1 января 2002 г.) P020041_ .
16. В стаж работы по специальности включается:
а) время работы в судах на должностях, подлежащих замещению специалистами с высшим и средним юридическим образованием;
б) время работы в органах, учреждениях юстиции и коллегиях адвокатов на должностях, подлежащих замещению специалистами с высшим юридическим образованием;
в) время работы в органах государственного арбитража в качестве арбитров и судей арбитражного суда;
г) время службы в органах прокуратуры со дня назначения на должность, предусматривающую присвоение классного чина;
д) время службы в органах внутренних дел и государственной (национальной) безопасности на офицерских следственно-оперативных должностях;
е) время работы в органах государственной власти и управления, предприятиях, организациях и учреждениях по юридической специальности;
ж) время научной и педагогической работы по юридической специальности. <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 (вступает в силу с 1 января 2002 г.)  P020041_ .
17. Стаж работы по специальности определяется комиссиями, порядок образования и деятельности которых устанавливается Министром юстиции Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 (вступает в силу с 1 января 2002 г.)  P020041_ .