Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 24 қаңтардағыы N 75. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.31. N 1378 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Су кодексiн күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 31 наурыздағы N
2062 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
қаулы етедi:
Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзудiң ұсынылып отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 24 қаңтардағы
N 75 қаулысымен
Бекiтiлген
Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу тәртiбi<*>
ЕСКЕРТУ. Тәртiптiң мәтiнiндегi сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен .
1. Мемлекеттiк су кадастры Қазақстан Республикасының бiртұтас су қорының құрамына кiретiн сулардың жай-күйi, пайдаланылуы мен қорғалуы жөнiндегi жүйеге келтiрiлген, үнемi толтырылып және анықталып отырылатын мәлiметтер жиынтығын көрсетедi және судың мөлшерi мен сапалық көрсеткiштерi бойынша есебiн, су пайдалануды тiркеу, сондай-ақ судың пайдаланылуы туралы мәлiметтердi қамтиды және "Жер үстi сулары", "Жер асты сулары", "Судың пайдаланылуы" жайлы үш бөлiмнен тұрады.
Мемлекеттiк су кадастрының басты мiндетi экономика салаларын су объектiлерi, су ресурстары, оның режимi, сапасы мен пайдаланылуы, сондай-ақ су пайдаланушылар туралы қажеттi мәлiметтермен қамтамасыз ету болып табылады.
2. Осы тәртiп - мемлекеттiк су кадастрын жүргiзудiң басты принциптерiн, оны жүргiзудегi Қазақстан Республикасы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасының, Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитеттiң қызметiн анықтайды және олардың қарамағындағы мемлекеттiк су кадастрын жүргiзуге қатысы бар барлық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзудi Қазақстан Республикасы Су ресурстары жөнiндегi комитетi, жер бетi суы бойынша - Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы, жер асты суы бойынша - Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi жүзеге асырады.
Мемлекеттiк су кадастрының көрсеткiштері облыс аумағы мен көлдер және өзендер бассейні бойынша, ал жер асты суы бөлiмi бойынша, сонымен қатар - гидрогеологиялық аймақтар бойынша жүйеге келтiрiлiп және бастырылып шығарылады.
Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу кезiнде:
- жер бетi су ресурстары, олардың сапасы және табиғи жағдай мен шаруашылық қызмет әсерiмен өзгеруi туралы - су объектiлерi мен оның учаскелерi бойынша, мемлекеттiк және мемлекетаралық маңыздылығы бар өзендер мен көлдер бассейндерi, iшкi теңiз бассейiн, су шаруашылық учаскелерi, экономикалық аудандар аумақтары, облыстар және бүкiл Қазақстан Республикасы бойынша;
- жер асты суларының ресурстары, дебиттерi мен деңгейлерi, сондай-ақ гидродинамикалық көрсеткiштерi, оның сапасы және шаруашылық қызмет әсерiмен табиғи жағдайда өзгеруi туралы - жер асты суларының көздерi, өзен бассейндерi және олардың учаскелерi, су жүру белдеуi мен бассейнi, су шаруашылық учаскелерi, экономикалық аудандар, облыстар және бүкiл Қазақстан Республикасы бойынша;
- суды пайдалану туралы - мемлекеттiк маңызы бар iшкi теңiз, өзен бассейндерi, су шаруашылық учаскелер, экономикалық аудандар аумақтары, облыстар және бүкiл Қазақстан Республикасы, сондай-ақ су пайдалану түрлерi және экономика салалары бойынша мәлiметтер пысықталады.

Об утверждении Порядка ведения государственного водного кадастра
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 января 1995 г. N 75. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2003 г. N 1378 (P031378)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. N 2062 "О введении в действие Водного кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемый Порядок ведения государственного водного кадастра.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 24 января 1995 г. N 75
Порядок
ведения государственного водного кадастра <*>
Сноска. В тексте Порядка исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031.
1. Государственный водный кадастр представляет систематизированный, постоянно пополняемый и уточняемый свод сведений о состоянии, использовании и охране вод, составляющих единый водный фонд Республики Казахстан, и включает в себя данные учета вод по количественным и качественным показателям, регистрации водопользований, а также сведения об использовании вод и состоит из трех разделов - "Поверхностные воды", "Подземные воды", "Использование вод".
Основной задачей государственного водного кадастра является обеспечение отраслей экономики необходимыми данными о водных объектах, водных ресурсах, режиме, качестве и использовании вод, а также водопользователях.
2. Настоящий Порядок определяет основные принципы ведения государственного водного кадастра, функции Главного управления по гидрометеорологии Республики Казахстан, Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан и Комитета по водным ресурсам Республики Казахстан по его ведению и является обязательным для всех подведомственных им предприятий, организаций и учреждений, связанных с ведением государственного водного кадастра.
3. Ведение государственного водного кадастра осуществляет Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан, по поверхностным водам - Главное управление по гидрометеорологии Республики Казахстан, по подземным водам - Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан.
Данные государственного водного кадастра систематизируются и издаются по территории областей, бассейнов рек и озер, а по разделу подземные воды, кроме того, - по гидрогеологическим регионам.
При ведении государственного водного кадастра обобщаются данные:
о ресурсах поверхностных вод, их качестве и изменении в естественных условиях и под влиянием хозяйственной деятельности - по водным объектам и их участкам, бассейнам рек и озер государственного и межгосударственного значения, бассейнам внутренних морей, водохозяйственным участкам, территории экономических районов, областям и Республике Казахстан в целом;
о ресурсах, дебитах и уровнях, а также гидродинамических показателях подземных вод, их качестве и изменении в естественных условиях под влиянием хозяйственной деятельности - по месторождениям подземных вод, бассейнам рек и их участкам, водоносным горизонтам и бассейнам подземных вод, водохозяйственным участкам, экономическим районам, областям и Республике Казахстан в целом;
об использовании вод - по бассейнам внутренних морей, рек государственного значения, водохозяйственным участкам, территории экономических районов, областям и Республике Казахстан в целом, а также по видам водопользования и отраслям экономики.

4. Бөлiмдерi бойынша мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу Қазақстан Республикасы мемлекеттiк су кадастрының жалпы автоматтандырылған ақпараттық жүйесi шеңберiнде қолда бар салалық автоматтандырылған ақпараттық жүйелердi (ААЖ) пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттiк су кадастрын (тиiстi бөлiмдерi бойынша) жүргiзу жүйесiнiң бiртұтастығын қамтамасыз ету және жалпы мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу жұмыстарын үйлестiру үшiн құрамына тепе-теңдiк негiзде Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасының өкiлдерi кiретiн ведомствоаралық үйлестiрушi-сарапшы кеңес құрылады.
6. Бөлiмдерi бойынша мемлекеттiк су кадастрын жүргiзудiң нақты тәртiбi мен әдiстерi және мемлекеттiк су кадастрының көрсеткiштер құрамы, үлгiсi мен басылу мерзiмдерi ведомствоаралық үйлестiрушi-сарапшы кеңестiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi, Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi және Қазақстан Республикасы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы бекiткен әдiстемелiк нұсқаулармен анықталады.
7. Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу барысында Қазақстан Республикасының Су ресурстары жөнiндегi комитетi, Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi және Қазақстан Республикасының Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы тиiстi бөлiмдер бойынша:
ақпаратты жинауды, бақылауды, өңдеудi, сақтауды, мәлiметтердiң автоматтандырылған жиынтығын қалыптастыру және ақпаратты төлем негiзiнде таратуды;
мемлекеттiк су кадастр мәлiметтерiнiң жиынтығын қалыптастыру және жүргiзу әдiстерiн, алгоритмдерi мен машиналық бағдарламаларын әзiрлеудi және жетiлдiрудi;
қарамағындағы кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер орындайтын мемлекеттiк су кадастрын жетiлдiру және жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды басқаруды, жобалауды және бақылауды;
мемлекеттiк су кадастрын және басқа да нормативтi-техникалық құжаттарды жүргiзу жөнiндегi нұсқаушылық, әдiстемелiк тапсырмаларды жасауды;
су ресурстарын (су пайдалануды) және оның шаруашылық қызметiнiң әсерiмен өзгеруiнiң ағымдағы және келешекте бағалауды;
мемлекеттiк су кадастрының басылымын баспаға және жариялауға дайындау;
мемлекеттiк су кадастрын және автоматтандырылған ақпарат жүйесiн жүргiзудiң ұйымдық құрылымы мен тәртiбiнiң жалпы принциптерi мен ғылыми-әдiстемелiк негiздерiн жасауды;
мемлекеттiк су кадастрын жетiлдiру жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын;
мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу үшiн қажеттi ведомствоаралық ақпараттармен алмасуды қамтамасыз етедi.

4. Ведение государственного водного кадастра по разделам осуществляется с использованием действующих отраслевых автоматизированных информационных систем (АИС) в рамках общей автоматизированной информационной системы государственного водного кадастра Республики Казахстан.
5. Для обеспечения единства системы ведения государственного водного кадастра (по соответствующим разделам) и координации работ по ведению общего государственного водного кадастра создается Межведомственный координационно-экспертный совет, в состав которого на паритетных началах входят представители Комитета по водным ресурсам Республики Казахстан, Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан и Главного управления по гидрометеорологии Республики Казахстан.
6. Конкретный порядок и методы ведения государственного водного кадастра по разделам и состав данных, формы и сроки изданий государственного водного кадастра определяются методическими указаниями, утверждаемыми Комитетом по водным ресурсам Республики Казахстан, Министерством геологии и охраны недр Республики Казахстан и Главным управлением по гидрометеорологии Республики Казахстан по представлению Межведомственного координационно-экспертного совета.
7. При ведении государственного водного кадастра Комитет по водным ресурсам Республики Казахстан, Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан и Главное управление по гидрометеорологии Республики Казахстан по соответствующим разделам осуществляют:
сбор, контроль, обработку, хранение информации, формирование автоматизированных банков данных и реализацию информации на платной основе;
разработку и совершенствование методов, алгоритмов и машинных программ по формированию и ведению банка данных государственного водного кадастра;
руководство, планирование и контроль исполнения работ по совершенствованию и ведению государственного водного кадастра, выполняемого подведомственными предприятиями, организациями и учреждениями;
разработку инструкций, методических указаний по ведению государственного водного кадастра и других нормативно-технических документов;
текущую и перспективную оценку водных ресурсов (использование вод) и их изменения под влиянием хозяйственной деятельности;
подготовку к печати и публикацию изданий государственного водного кадастра;
разработку общих принципов и научно-методических основ организационной структуры и Порядка ведения государственного водного кадастра и автоматизированной информационной системы;
научно-исследовательские работы по совершенствованию государственного водного кадастра;
межведомственный обмен информацией, необходимой для ведения государственного водного кадастра.

8. Мемлекеттiк су кадастрының бiрлескен ведомствоаралық басылымын әзiрлеу мен жариялауды Қазақстан Республикасы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы жүзеге асырады.

8. Подготовка и публикация объединенных межведомственных изданий государственного водного кадастра осуществляется Главным управлением по гидрометеорологии Республики Казахстан.