Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанынан Азық-түлiк контракт комитетiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 412
Мемлекет мұқтажы үшiн астық сатып алуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанынан Азық-түлiк контракт комитетi құрылсын (бұдан былай - Азық-түлiк контракт комитетi).
2. Азық-түлiк контракт комитетiне мыналар:
мемлекеттiк ресурсқа орталықтандырылған астық сатып алу жөнiндегi мемлекеттiк тапсырысшы мiндетiн жүзеге асыру;
дайындаушы ұйымдар арасында мемлекет мұқтажы үшiн астық сатып алуға тапсырыстарды орналастыру;
мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алуды ұйымдастыру және беруге бақылау жасау;
мемлекеттiк ресурс астығын пайдалануды ұйымдастыру, оның қозғалысына есеп және бақылау жасауды жүзеге асыру жүктелсiн.
3. Азық-түлiк контракт комитетi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мемлекеттiк ресурсқа астық көлемiн сатып алуға керектi қаражат қажеттiлiгiн белгiлесiн және аталған операцияларды қаржыландыруға тартылатын кредит бойынша берешектi өтеу жөнiндегi есеп айырысуларды жүргiзетiн болсын.
4. Азық-түлiк контракт комитетiнiң 10 адам құрамындағы шектi саны және бiр жеңiл қызмет автомобилiне лимит белгiленсiн (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң есебiнен).
Азық-түлiк контракт комитетiн ұстау республиканың бюджет қаржысы есебiнен жүзеге асырылсын.
5. Азық-түлiк контракт комитетiнiң қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң тиiстi категориясы үшiн белгiленгендегiдей материалдық тұрмыстық қамтамасыз ету, медициналық қызмет көрсету жағдайы жасалсын.
6. Азық-түлiк контракт комитетi жөнiндегi қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
7. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекеттiк ресурсқа 1995 жылдың астығын сатып алуды қамтамасыз ету туралы" 1995 жылғы 21 наурыздағы N 309 қаулысының 2 тармағының бiрiншi абзацы мынадай редакциямен берiлсiн:
"Сақтауға жинақтау сәтiнен 3 класты жұмсақ бидайдың бiр
тоннасы үшiн 80-нен (сексен) аспайтын АҚШ долларына пара-пар
баға бойынша жоғарыда аталған астық компанияларымен астық сатып
алуға тиiстi шарттар жасайтын Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрлiгi жанынан Азық-түлiк контракт комитетiн
құру мақсатты деп танылсын".
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 5 сәуiрдегi
N 412 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлiгi жанындағы Азық-түлiк контракт
комитетi туралы
Ереже

О создании Продовольственного контрактного комитета при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1995 г. N 412
В целях обеспечения закупок зерна для государственных нужд Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Продовольственный контрактный комитет при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Продовольственный контрактный комитет).
2. Возложить на Продовольственный контрактный комитет:
осуществление функций государственного заказчика по централизованным закупкам зерна в государственные ресурсы;
размещение заказов на закупку зерна для государственных нужд среди заготовительных организаций;
организацию закупок и контроля поставок зерна в государственные ресурсы;
организацию использования зерна государственных ресурсов, осуществление учета и контроля за его движением.
3. Продовольственному контрактному комитету определять потребность в финансовых средствах, необходимых для закупки устанавливаемых Правительством Республики Казахстан объемов зерна в государственные ресурсы, и производить расчеты по погашению задолженности по кредитам, привлекаемым на финансирование указанных операций.
4. Установить предельную численность Продовольственного контрактного комитета в количестве 10 единиц и лимит на один служебный легковой автомобиль (за счет Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан).
Содержание Продовольственного контрактного комитета осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
5. Распространить на работников Продовольственного контрактного комитета условия материально-бытового обеспечения и медицинского обслуживания, установленные для соответствующих категорий работников центрального аппарата Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Утвердить прилагаемое Положение о Продовольственном контрактном комитете.
7. Абзац первый пункта 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 марта 1995 г. N 309 "Об обеспечении закупки в государственные ресурсы зерна урожая 1995 года" изложить в следующей редакции:
"Признать целесообразным образовать при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан Продовольственный контрактный комитет, которому заключить соответствующие договоры на закупку зерна с вышеуказанными зерновыми компаниями по цене, эквивалентной не более 80 (восьмидесяти) долл. США за одну тонну мягкой пшеницы 3-го класса в момент закладки на хранение".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 5 апреля 1995 г. N 412
Положение
о Продовольственном контрактном комитете при
Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы жанындағы Азық-түлiк контракт комитетi (бұдан былай - Комитет) контракттық негiзде ресурсқа орталықтандырылған астық сатып алуды қамтамасыз ету мақсатында құрылды.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулылары мен басқа да актiлерiн, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң бұйрықтары мен өкiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитет заңды ұйым болып табылады, осы Ереже белгiлеген құқықтарды пайдаланады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында өз қызметiне байланысты мiндеттердi орындайды.
Комитеттiң дербес балансы, банк мекемелерiнде шоты, қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған белгiленген үлгiдегi мөрi болады.
4. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
мемлекеттiк ресурсқа орталықтандырылған астық сатып алу жөнiндегi мемлекеттiк тапсырысшы мiндетiн жүзеге асыру;
дайындаушы ұйымдар арасында мемлекет мұқтажы үшiн астық сатып алуға тапсырыстарды орналастыру;
мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алуды ұйымдастыру, беруге және оны мемлекет мұқтажы үшiн пайдалануға бақылау жасау;
мемлекеттiк ресурс астығының қозғалысына есеп және бақылау жасау.
5. Жүктелген мiндетке сәйкес Комитет:
конкурстық негiзде астық сатып алу жүктелетiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi анықтайды және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген баға бойынша мемлекеттiк ресурсқа астық сатып алуға олармен шарттар жасайды;
мемлекеттiк ресурс астығын есеп және бақылау жасайды, оларды пайдалануға жiберу жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi.
Астықты ауыл шаруашылық тауарларын өндiрушiлерден астық қабылдау пунктерiне дейiн жеткiзу жөнiндегi шығындар дайындау ұйымдарының (астық компанияларының) шығындарына енгiзiледi.
Астықты сақтау мен әзiрлеу үшiн есеп айырысулар шарттарда келiсiлген баға бойынша жүзеге асырылады.
мемлекеттiк ресурс астығының қозғалысы мен оны пайдалану жөнiнде тоқсан сайын есеп тапсырады.
6. Комитет мемлекеттiк астық сатып алуды жүзеге асыру үшiн кредиттiк ресурстарды, шет елдiк және отандық қаржыны, басқа да қаржы ресурстарын тарта алады.
7. Комитет өзiне жүктелген мiндеттер мен қызметтердi қамтамасыз ету үшiн белгiленген тәртiппен министрлiктерден, ведомстволардан және басқа органдардан қажеттi ақпаратты сұрауға және алуға құқы бар.
8. Комитеттi ұстайтын шығындарды қаржыландыру республика бюджетiнiң қаржысы есебiнен жүзеге асырылады.
Комитеттiң құрылымын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi бекiтедi.

1. Продовольственный контрактный комитет при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) создан в целях обеспечения централизованных закупок зерна в государственные ресурсы на контрактной основе.
2. В своей деятельности Комитет руководствуется законодательством Республики Казахстан, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями и другими актами Кабинета Министров Республики Казахстан, приказами и распоряжениями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом, пользуется правами, определенными настоящим Положением, и выполняет функции, связанные с его деятельностью, на всей территории Республики Казахстан.
Комитет имеет самостоятельный баланс, счета в учреждениях банка, печать установленного образца со своим наименованием на казахском и русском языках.
4. Основными задачами Комитета являются:
осуществление функций государственного заказчика по централизованным закупкам зерна в государственные ресурсы;
размещение заказов за закупку зерна для государственных нужд среди заготовительных организаций;
организация закупок, контроль поставок зерна в государственные ресурсы и его использование для государственных нужд;
учет и контроль движения зерна государственных ресурсов.
5. В соответствии с возложенными задачами Комитет:
определяет на основе конкурса хозяйствующие субъекты, на которые возлагаются закупки зерна, и заключает с ними договора на закупку зерна в государственные ресурсы по ценам, установленным Кабинетом Министров Республики Казахстан;
осуществляет учет и контроль за государственными ресурсами зерна и подготавливает предложения о направлении их использования.
Расходы по доставке зерна от сельскохозяйственных товаропроизводителей до хлебоприемных предприятий включаются в затраты заготовительных организаций (зерновых компаний). Расчеты за хранение и подработку зерна осуществляются по согласованным в договорах ценам;
представляет ежеквартально отчет о движении и использовании зерна государственных ресурсов.
6. Для осуществления государственных закупок зерна Комитет может привлекать кредитные ресурсы, средства иностранных и отечественных инвесторов и иные финансовые ресурсы.
7. Комитет для обеспечения возложенных на него задач и функций имеет право запрашивать и получать в установленном порядке от министерств, ведомств и других органов необходимую информацию.
8. Финансирование расходов на содержание Комитета
осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Структура Комитета утверждается Министерством сельского
хозяйства Республики Казахстан.

9. Комитеттi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын Төраға басқарады.
Комитет Төрағасы Азық-түлiк контракт комитетiне жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi.

9. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый Кабинетом
Министров Республики Казахстан по представлению Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан.
Председатель Комитета несет персональную ответственность за
выполнение возложенных на Продовольственный контрактный комитет
задач и функций.