Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын дамыту мен ұйымдастыруды жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 26 сәуiрдегi N 557. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002.01.11. N 62 қаулысымен. ~P020062
ЕСКЕРТУ. Мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.26.
N 643 қаулысымен. P990643_
ЕСКЕРТУ. Мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2000.07.26.
N 1125 қаулысымен. P001125_
Халықаралық автомобиль тасымалын ұйымдастыру жүйесiн тәртiпке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
<*>
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарында пайдаланылатын автокөлiк құралдарының 2-қосымшаға сәйкес рұқсат етiлетiн параметрлерi;
<*>
<*>
ЕСКЕРТУ. 2,4,5-абзацтар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.12.03.
N 1556 қаулысымен. P011556_
2. Автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуi шетелдiк автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағына, оның iшiнде үшiншi мемлекеттiң аумағынан арнаулы белгiлi бiр бару пунктiне дейiн кiруiн, шетелдiк немесе отандық автокөлiк құралының белгiлi бiр жөнелту пунктінен Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары, оның iшiнде үшінші мемлекеттiң аумағына шығуын, жөнелту және бару пункттерi Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан шетелдiк автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк жүрiп өтуін, отандық ауыр салмақты және iрi көлемдi автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiн қамтиды.
Осы қаулы Қазақстан Республикасының аумағы бойынша мынадай автокөлiк құралдарының:
жабдықталуы жөнiнен, жүргiзушіні қоса алғанда, бестен көп адамды тасымалдау үшiн жарамды әрi соған арналған және жолаушылар мен жүктердi халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын автобустардың;
жүк автомобильдерінің (жүк көтерiмi 3,5 тоннадан асатын) жүріп өтуiн реттейдi.
Осы қаулы Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша халықаралық қатынаста адамдар мен жүктердi автомобильмен тасымалдауды реттейдi.
Кiрудi, шығуды немесе транзиттiк жүрiп өтудi жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуге құқығын растау үшiн арнайы құжат - рұқсаттама қолданылады. Салмақтық және көлемдiк өлшемдерi рұқсаттағыдан асып түсетiн шетелдiк және отандық автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне құқықты растау үшін арнайы құжат - арнайы рұқсаттама қолданылады.
Аталған арнайы құжаттардан басқа үшiншi мемлекеттің аумағында орналасқан жөнелту пунктiнен Қазақстан Республикасының аумағындағы арнаулы пунктке дейiн, не Қазақстан Республикасының аумағындағы жөнелту пунктiнен үшінші мемлекеттiң аумағында орналасқан пунктке дейiн жолаушыларды және (немесе) жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдары үшiн үшiншi елден/елге тасымалдауды орындауға рұқсат беретiн арнайы құжаттың болуы қажет. <*>
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуге рұқсат (арнаулы рұқсат) берілуі тасымалдаушыны кейін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы көлік құралдары мен жүктерді тасымалдауға арналған кедендік құжаттарды ресімдеу міндетінен босатпайды.
Отандық тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының аумағынан жүріп өтуге (шығуға) рұқсат берудің тәртібін Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі белгілейді. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1998.31.12. N 1397
қаулысымен. P981397_
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 1,2 абзацтары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
1999.05.26. N 643 қаулысымен. P990643_

О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 апреля 1995 г. N 557. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 января 2002 г. N 62 ~P020062
Сноска. В тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ ; от 26 июля 2000 г. N 1125 Р001125_ .
В целях упорядочения системы организации международных автомобильных перевозок Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, согласно приложению 2. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 декабря 2001 г. N 1556 P011556_ .
2. Проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан включает в себя въезд иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, в том числе с территории третьего государства до определенного пункта назначения, выезд иностранного или отечественного автотранспортного средства с определенного пункта отправления за пределы территории Республики Казахстан, в том числе и на территорию третьего государства, транзитный проезд иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, где пункты отправления и назначения находятся вне территории Республики Казахстан, проезд отечественных тяжеловесных и крупногабаритных автотранспортных средств.
Настоящее постановление регулирует проезд по территории Республики Казахстан следующих автотранспортных средств:
автобусов, которые по оснащению пригодны и предназначены для перевозки более девяти человек, включая водителя, и осуществляют международные перевозки пассажиров и багажа;
грузовых автомобилей (грузоподъемностью более 3,5 тонн).
Настоящее постановление регулирует автомобильные перевозки людей в международном сообщении и грузов по автомобильным дорогам Республики Казахстан.
Для удостоверения права проезда иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, осуществляющего въезд, выезд или транзитный проезд, служит специальный документ - разрешение. Для удостоверения права проезда иностранных и отечественных автотранспортных средств, чьи весовые и габаритные параметры превышают допустимые, служит специальный документ - специальное разрешение.
Кроме указанных специальных документов для иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и (или) грузов от пункта отправления, находящегося на территории третьего государства, до пункта назначения на территории Республики Казахстан, либо от пункта отправления на территории Республики Казахстан до пункта назначения на территории третьего государства необходимо наличие специального документа, разрешающего выполнение перевозок из/в третьи страны.
Выдача разрешения (специального разрешения) на проезд по территории Республики Казахстан не освобождает перевозчика от обязанности последующего оформления таможенных документов на перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан транспортные средства и грузы.
Порядок выдачи разрешений отечественным перевозчикам на проезд (выезд) с территории Республики Казахстан устанавливает Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1397 P981397_ . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ .

3. Шетелдiк автотасымалжасаушы жүргiзушiлердiң, жүкке iлесiп жүретiн немесе жолаушы ретiнде жол жүретiн адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына онда болуы және жол жүруi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 10 наурыздағы N 186 қаулысымен бекiтiлген Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасында болу тәртiбiмен, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң тиiстi келiсiмдерiмен реттеледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1998.31.12. N 1397
қаулысымен. P981397_
4 - 7 <*>
ЕСКЕРТУ. 4-7 тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 1998.31.12.
N 1397 қаулысымен. P981397_
8. Халықаралық тасымал жасаушылардан үкiметаралық келiсiмдер мен қолданылып жүрген заңдарда көзделмеген түрлi алымдар, салықтар мен айыппұлдар алуға тыйым салынсын.
Алматы, Талдықорған, Семей облыстарының әкiмдерi халықаралық қатынаста жол жүретiн автокөлiк құралдары мен жолаушыларға қаржылық алымдар немесе алымның басқа түрлерiн белгiлеу туралы жергiлiктi әкiмшiлiктердiң бұрын қабылдаған шешiмдерiнiң күшiн жойсын.
9. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық тасымалды жүзеге асыратын шетелдiк автокөлiк құралдарына бақылау жасайды. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуге рұқсат беру кезінде заңдарға сәйкес шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуының мерзімін белгілейді, Қазақстан Республикасының шекарасындағы барлық өткiзу пункттерiнде шетелдiк автокөлiк құралдарының уақытша кiруiн тiркейтін жүйенi және халықаралық автомобиль тасымалдаулары саласында рұқсат етілмейтiн жүйе қолданылып жүрген мемлекеттерде тiркелген автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына кiруiн тiркейтiн талондардың берiлуiн қамтамасыз етедi. <*>
Халықаралық тасымал жасаушы шетелдiк адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық ережелер мен үкiметаралық келiсiмдердi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын бұза отырып жүріп өтуi, онда болуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шаралар қолдану үшiн көлiк құралын аумақтық кеден органдарына немесе iшкi iстер органдарына жеткiзуге әкелiп соғады. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.10.10.
N 1248 қаулысымен. P961248_
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1998.31.12. N 1397
қаулысымен. P981397_
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.26. N 643
қаулысымен. P990643_

3. Пребывание и проезд по территории Республики Казахстан водителей иностранных автоперевозчиков, лиц, сопровождающих грузы или следующих в качестве пассажиров, регламентируются Правилами пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 г. N 186, а также соответствующими соглашениями государств-участников СНГ. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1397 P981397_ .
4. (Пункты 4,5,6,7 исключены - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1397 P981397_ )
8. Запретить взимание с перевозчиков, осуществляющих международные перевозки, различных сборов, налогов и штрафов, не предусмотренных межправительственными соглашениями и действующим законодательством.
Главам Алматинской, Талдыкорганской и Семипалатинской областных администраций отменить ранее принятые местными администрациями решения об установлении финансовых и других форм сборов с автотранспортных средств и пассажиров, следующих в международном сообщении.
9. Министерству внутренних дел и Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан установить контроль за пребыванием иностранных автотранспортных средств, осуществляющих международные перевозки на территории Республики Казахстан. Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан при выдаче разрешения на проезд по территории Республики Казахстан устанавливает в соответствии с законодательством срок выезда иностранного автотранспортного средства с территории Республики Казахстан, обеспечивает на всех пунктах пропуска на границе Республики Казахстан систему регистрации временного въезда иностранных автотранспортных средств и выдачу талонов регистрации въезда на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств, зарегистрированных в государствах, с которыми действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок.
Проезд и пребывание на территории Республики Казахстан иностранных лиц, осуществляющих международные перевозки в нарушение международных правил по указанным вопросам и межправительственных соглашений, а также действующего законодательства Республики Казахстан влечет за собой доставку транспортного средства в территориальные таможенные органы или органы внутренних дел для принятия мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В абзаце первом исключены слова - постановлением Правительства РК от 10 октября 1996 г. N 1248. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1397 P981397_ ; от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ .