Қазақстан Республикасында хром өнеркәсiбiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 6 маусым N 781
Хром өнеркәсiбiн жедел әрi кешендi түрде дамыту, оның экспорттық әлеуетiнiң тиiмдiлiгiн арттыру және хром өнiмдерiнiң әлемдiк нарығындағы Қазақстанның позициясын нығайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Республиканың хром өнеркәсiбiндегi:
"Дөң тау-кен комбинаты" акционерлiк қоғамы;
"Феррохром"акционерлiк қоғамы;
Ермак ферроқорытпа зауыты кәсiпорындарын бiрiктiретiн "Казхром" /"каzсrоме соrроrаtiоn"/, ұлтаралық акционерлiк компанияның құрылуы жөн саналсын.
2. Ұлтаралық "Казхром" акционерлiк компаниясының негiзгi мiндеттерi:
ферроқорытпалар өндiрiсiн, оның шикiзат базасын дамытудың, ғылыми-техникалық прогресс, стандарттау және экология салаларындағы аса маңызды бағдарламалардың басым бағыттарын әзiрлеу;
компания кәсiпорындарының өндiрiстiк-шаруашылық және қаржы-шаруашылық қызметiн үйлестiру, шетелдiк инвесторларды тарту;
компанияның сыртқы экономикалық қызметi мен өнiмдерiн сыртқа шығару, дайын өнiмдерiн сыртқа шығарып, өткiзу жүйесiн дамыту;
компания кәсiпорындарының басшы органдарын құру болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Казхром" ұлтаралық акционерлiк компаниясын құру жөнiнде қажеттi ұйымдастыру шараларын жүзеге асырсын, соның iшiнде:
Қазақстан Республикасы Үкiметi мен бiр топ жапон компаниялары арасында жасалған Келiсiмге сәйкес республика хром кәсiпорындарының қаражатын "КРАМДС" ұлттық акционерлiк компаниясының және "Қайсар" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының жарғылық қорларынан алсын. Мұнда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес көрсетiлген акционерлiк компаниялар акционерлерi мен кредиторларының мүддесi сақталуына айрықша назар аударылсын;
"КРАМДС" ұлттық акционерлiк компаниясымен "Дөң Мак" және "Феррохром" акционерлiк қоғамдарының акциялар пакеттерiн алу жөнiндегi шартта "КРАМДС" ұлттық акционерлiк компаниясының жарғылық қорының тиiсiнше азайтылуын қарастырсын;
"КРАМДС" ұлттық акционерлiк компаниясымен шартта оның жарғылық қорының азайтылуына байланысты компания кредиторларымен өзара қарым-қатынасы реттелгеннен кейiн "Japan chrome соrр." фирмасынан уақытша алынған 30 миллион АҚШ долларының Қазақстан Республикасы Үкiметiне қайтарылуын қарастырсын;
"Қазхром" ұлтаралық акционерлiк компаниясының жарғылық қорын құру кезiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасымен ол төлеген 30 миллион АҚШ доллары құрылатын компания акциялары бөлiгiнiң төлемi ретiнде "Japan chrome соrр." фирмасына есептелсiн.

О меpах по pазвитию хpомовой пpомышленности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 6 июня 1995 г. N 781
В целях ускоренного и комплексного развития хромовой промышленности, повышения эффективности ее экспортного потенциала и укрепления позиций Казахстана на мировом рынке хромовой продукции Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Считать целесообразным создание Транснациональной акционерной компании "Казхром" ("Kazchrome соrроrаtiоn"), объединяющей предприятия хромовой промышленности республики:
акционерное общество "Донской горно-обогатительный комбинат";
акционерное общество "Феррохром";
Ермаковский завод ферросплавов.
2. Определить основными задачами Транснациональной акционерной компании "Казхром":
разработку приоритетных направлений развития производства ферросплавов, его сырьевой базы, важнейших программ в области научно-технического прогресса, стандартизации и экологии;
координацию производственно-хозяйственной и финансово- экономической деятельности предприятий компании, привлечение иностранных инвесторов;
внешнеэкономическую деятельность и экспорт продукции предприятий компании, развитие сети сбыта готовой продукции на внешнем рынке;
формирование руководящих органов предприятий компании.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом осуществить необходимые организационные меры по созданию Транснациональной акционерной компании "Казхром", в том числе:
изъять в соответствии с заключенным между Правительством Республики Казахстан и группой японских компаний Соглашением активы хромовых предприятий республики из уставных фондов Национальной акционерной компании "КРАМДС" и Государственной акционерной компании "Кайсар". Особое внимание при этом, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, необходимо обратить на соблюдение интересов акционеров и кредиторов указанных акционерных компаний;
в Договоре с Национальной акционерной компанией "КРАМДС" об изъятии пакетов акций акционерных обществ "Донской ГОК" и "Феррохром" предусмотреть соответствующее уменьшение уставного фонда Национальной акционерной компании "КРАМДС";
предусмотреть в Договоре с Национальной акционерной компанией "КРАМДС" возврат Правительству Республики Казахстан временно полученных от фирмы "Japan chrome соrр." 30 миллионов долларов США (за исключением реально произведенных расходов) после урегулирования взаимоотношений с кредиторами компании в связи с уменьшением ее уставного фонда;
при формировании уставного фонда Транснациональной акционерной компании "Казхром" зачесть фирме "Japan chrome соrр." как оплату части акций формируемой компании 30 миллионов долларов США, выплаченных ею по поручению Правительства Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Крамдс ҰАҚ-ның Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасымен "Japan chrove соrр."фирмасынан алынған және оның жарғылық қорының азаюына байланысты компанияның кредиторларымен өзара қарым-қатынасын реттелгеннен кейiн қайтарылатын қаражатты пайдалану бағыттарын айқындасын.
5. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi
республика хром өнеркәсiбi кәсiпорындарын кешендi дамыту мақсатында
шетелдiк инвестицияларды тарту жөнiндегi ұсыныстарын Қазақстан
Республикасының Үкiметiне табыс етсiн.
6. Осы қаулының жүзеге асырылуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасы Премьер-министрiнiң бiрiншi орынбасары В.Л.Меттеге
жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

4. Министерству финансов Республики Казахстан определить направления использования финансовых средств, временно полученных НАК КРАМДС от фирмы "Japan chrome соrр." по поручению Правительства Республики Казахстан и возвращаемых после урегулирования взаимоотношений с кредиторами компании в связи с уменьшением ее уставного фонда.
5. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан
представить Правительству Республики Казахстан предложения о
привлечении иностранных инвестиций в целях комплексного развития
предприятий хромовой промышленности республики.
6. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить
на Первого заместителя Премьер-министра Республики Казахстан
Метте В.Л.
Премьер-министр
Республики Казахстан