Тәуелсiз мемлекеттер достастығына қатысушы мемлекеттердiң кәсiпорындары мен салаларының өндiрiстiк кооперациясын дамытуды қолдаудың жалпы шарттары мен механизмi туралы келiсiм мен осы келiсiмдi жүзеге асырудың механизмi туралы хаттаманың орындалуын қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы<*> ЕСКЕРТУ. Қаулының және Ереженiң мәтiнiне өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен. ~P961031
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 4 шiлде N 914
Қазақстан Республикасы мен Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы басқа да мемлекеттердiң кәсiпорындары мен салалары арасындағы өзара тиiмдi өндiрiстiк кооперацияны дамыту үшiн қолайлы жағдайды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы мен Тәуелсiз Мемлекеттер Достығына қатысушы басқа да мемлекеттердiң кәсiпорындары мен салалары арасындағы өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) берудiң тәртiбi туралы Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасы Кеден комитетi мен атқарушы өкiметтiң басқа да мемлекеттiк органдары Ашғабат қаласында 1993 жылғы 23 желтоқсандағы қол қойылған Тәуелсiз мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң кәсiпорындары мен салаларының өндiрiстiк кооперациясын дамытуды қолдаудың жалпы шарттары мен механизмi туралы Келiсiмдi (бұдан әрi - 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiм) уақытша қолдану туралы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер үкiметтерiнiң 1994 жылғы 15 сәуiрдегi қабылдаған шешiмiне орай, осы Келiсiм аталған мемлекеттер үкiметтерiнiң 1994 жылғы 15 сәуiрдегi шешiмiмен енгiзiлген өзгерiстердi ескере отырып және 1994 жылғы 15 сәуiрде Мәскеуде қол қойылған осы Келісiмнiң ажыратылмас бөлiгi болып табылатын Келiсiмдi жүзеге асырудың механизмi туралы Хаттама (бұдан былай - Хаттама) бойынша Қазақстан Республикасы қабылдаған мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы Келiсiммен және Хаттамамен көзделген өндiрiстiк кооперация және өндiрiстi мамандандыру туралы келiсiмдердi жасау мен жүзеге асыру үшiн жауапкершiлiк мыналарға жүктелсiн:
Қазақстан Республикасының өнеркәсiп және сауда министрлiгiне - кен-металлургия, химия, мұнай-химия, машина жасау және қорғаныс (азаматтық өнiм жөнiндегi) кешендерiнiң кәсiпорындары, жеңiл, ағаш, ағаш өңдеу өнеркәсiптерi мен сауда кәсiпорындары бойынша;
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiне - отын-энергетика кешенiнiң, оның iшiнде атом өнеркәсiбi мен атом энергетикасы кәсiпорындары бойынша;
Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiне - мұнай-газ кешенiнiң кәсiпорындары бойынша;
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне - көлiк және байланыс кәсiпорындары бойынша;
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiне - құрылыс кешенiнiң және руда емес материалдардың кәсiпорындары мен ұйымдары бойынша;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне - мал шаруашылығының өнiмiн ұқсатушы кәсiпорындары бойынша.

О мерах по обеспечению выполнения Соглашения об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств - участников Содружества Независимых Государств и протокола о механизме реализации этого Соглашения<*> Сноска. В тексте постановления исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 ~P961031.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1995 г. N 914
В целях обеспечения благоприятных условий для развития взаимовыгодной производственной кооперации между предприятиями и отраслями Республики Казахстан и других государств - участников Содружества Независимых Государств Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о порядке поставок товаров (работ, услуг) в рамках производственной кооперации и специализации производства между предприятиями и отраслями Республики Казахстан и других государств - участников Содружества Независимых Государств (прилагается).
2. Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли, Таможенному комитету Республики Казахстан и другим государственным органам исполнительной власти, исходя из решения правительств государств - участников Содружества Независимых Государств от 15 апреля 1994 года о временном применении Соглашения об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств - участников Содружества Независимых Государств, подписанного в Ашгабате 23 декабря 1993 года (далее - Соглашение от 23 декабря 1993 года), обеспечить выполнение обязательств, принятых Республикой Казахстан по этому Соглашению (с учетом изменений, внесенных в него решением правительств указанных государств от 15 апреля 1994 года), и Протоколу о механизме реализации Соглашения, подписанному в Москве 15 апреля 1994 года и являющемуся его неотъемлемой частью (далее - Протокол).
3. Возложить ответственность за заключение и реализацию соглашений о производственной кооперации и специализации производства, предусмотренных Соглашением и Протоколом, на:
Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан - по предприятиям горно-металлургического, химического, нефтехимического, машиностроительного и оборонного комплексов (по гражданской продукции), легкой, лесной, деревообрабатывающей промышленности, торговли;
Министерство энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан - по предприятиям топливно-энергетического комплекса, в том числе по предприятиям атомной промышленности и атомной энергетики;
Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан - по предприятиям нефтегазового комплекса;
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - по предприятиям транспорта и связи;
Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан - по предприятиям и организациям строительного комплекса и нерудных материалов;
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - по предприятиям, перерабатывающим животноводческую продукцию.

4. Осы қаулының 3-тармағында көрсетiлген атқарушы өкiметтiң мемлекеттiк органдары Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне, және Қазақстан Республикасы Кеден комитетiне өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру туралы келiсiмдердiң көшiрмелерiн, сондай-ақ осы келiсiмдердiң негiзiнде жасалған шаруашылық шарттар, контрактылар бойынша тауарларды (жұмыс, қызмет көрсету) берiп тұрушы (алып тұрушы) Қазақстан кәсiпорындарының тiзбесiн ұсынуды қамтамасыз
етсiн.
5. Қазақстан Республикасы Кеден комитетi бiр ай мерзiмде
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы осы Келiсiм мен
Хаттамаға сәйкес берiлiп тұратын тауарларды тасымалдаудың тәртiбiн
айқындасын, сондай-ақ осы тауарлардың жеткiзiлiмiн есепке алуды
қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 4 шiлдедегi
N 914 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы мен Тәуелсiз Мемлекеттер
Достастығына қатысушы басқа да мемлекеттердiң
кәсiпорындары мен салалары арасындағы өндiрiстiк
кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде
тауарларды (жұмыс, қызмет көрсету)
берудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже 1993 жылдың 23 желтоқсанында Ашғабатта қойылған (бұдан әрi - 1993 жылғы желтоқсандағы келiсiм) Қазақстан Республикасы мен Тәуелсiз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердiң кәсiпорындары мен салаларының өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) берудiң тәртiбi туралы үкiметаралық Келiсiмдi және 1994 жылдың 15 сәуiрiнде Мәскеуде қол қойылған осы Келiсiмдi жүзеге асырудың механизмi туралы Хаттаманы (бұдан әрi - тиiсiнше Келiсiм және Хаттама) жүзеге асыру мақсатында әзiрлендi.
2. 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiмге және Хаттамаға сәйкес осы Ереже кооперация бойынша берiлетiн тауарлардың ретi мен кедендiк ресiмдеу мәселелерi жөнiндегi бiр iзге түсiрiлген нормативтiк құжаттарды қабылдаған және оларды iске қосқан мемлекеттер арасындағы қарым-қатынастарда қолданылады.
3. Ереже бiрлестiктердi, акционерлiк қоғамдарды, бiрлескен кәсiпорындарды, ұйымдарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының кәсiпорындары мен салаларының Достастыққа қатысушы басқа да мемлекеттердiң кәсiпорындарымен, салаларымен және ұқсас құрылымдарымен 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiмге және Хаттамаға сәйкес өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде тауарлар берудiң және қызметтер көрсетудiң тәртiбiн айқындайды.
4. Өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде тауарлар берiп тұру дегенiмiз - шикiзатты, материалдарды, тораптарды, бөлшектердi, босалқы бөлшектердi, дайындамаларды, жартылай өңделген өнiмдердi, жинақтаушы бұйымдарды және технологиялық өзара байланысты өндiрiс пен түпкi өнiмдi бiрлесiп шығару үшiн қажеттi салалық және салааралық мақсаттағы басқа да бұйымдарды берiп тұру.
Көрсетiлетiн қызметтер дегенiмiз - жобалау және жөндеу жұмыстары, техникалық қызмет көрсету және технологиялық операциялар.
Тауарларды тексерудiң кедендiк режимдерiнiң шеңберiнде берiп тұру дегенiмiз - Келiсiмге қатысушы елдердiң кедендiк заңдарында белгiленген шарттарға сәйкес тауарлар беру.

4. Государственным органами исполнительной власти, указанным в пункте 3 настоящего постановления, обеспечить представление Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли и Таможенному комитету Республики Казахстан копий соглашений о производственной кооперации и специализации производства, а также перечень казахстанских предприятий, поставляющих (получающих) товары (работы, услуги) по хозяйственным договорам (контрактам), заключенным на основе соглашений.
5. Таможенному комитету Республики Казахстан в месячный срок определить порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан товаров, поставляемых в соответствии с Соглашением и Протоколом, а также обеспечить учет поставок этих товаров.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 июля 1995 г. N 914
Положение
о порядке поставок товаров
(работ, услуг) в рамках производственной
кооперации и специализации производства между
предприятиями и отраслями Республики Казахстан и других
государств-участников Содружества Независимых государств
1. Настоящее Положение разработано в целях реализации межправительственного Соглашения о порядке поставок товаров (работ, услуг) в рамках производственной кооперации и специализации производства между предприятиями и отраслями Республики Казахстан и других государств - участников Содружества Независимых Государств, подписанного в Ашгабате 23 декабря 1993 г. (далее - Соглашение от 23 декабря 1993 г.), и Протокола о механизме реализации Соглашения, подписанного в Москве 15 апреля 1994 г. (далее - Протокол).
2. Положение определяет порядок поставок товаров и предоставляемых услуг в рамках производственной кооперации и специализации производства предприятий и отраслей, включая объединения, акционерные общества, совместные предприятия, организации Республики Казахстан, с предприятиями, отраслями и аналогичными структурами других государств - участников Содружества в соответствии с Соглашением от 23 декабря 1993 г. и Протоколом.
3. В соответствии с Соглашением от 23 декабря 1993 г. и Протоколом настоящее Положение применяется в отношениях между теми государствами, которые приняли унифицированные нормативные документы по вопросам порядка и таможенного оформления товаров, поставляемых по кооперации, и ввели их в действие.
4. Под поставками товаров в рамках производственной кооперации и специализации производства понимаются поставки сырья, материалов, узлов, деталей, запасных частей, заготовок, полуфабрикатов, комплектующих и других изделий отраслевого и межотраслевого назначения, необходимых для технологически взаимосвязанных производств и совместного изготовления конечной продукции.
Под предоставлением услуг понимаются проектные, ремонтные работы, техническое обслуживание и технологические операции.
Под поставками в рамках таможенных режимов переработки товаров понимаются поставки товаров в соответствии с условиями, установленными таможенным законодательством стран - участниц Соглашения от 23 декабря 1993 г.

5. Ереженiң күшi Достастыққа қатысушы басқа мемлекеттердiң кәсiпорындарымен және ұқсас құрылымдарымен өндiрiстiк операция мен өндiрiстi мамандандыру туралы халықаралық салалық және салааралық келiсiмдердiң негiзiндегi 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiм шартымен контракт (шарт) жасаған кәсiпорындарға, акционерлiк қоғамдарға, бiрлестiктерге, бiрлескен кәсiпорындарға, басқа да шаруашылық субъектiлерiне таратылады.
6. Қару-жарақ пен әскери техниканы өндiруге арналған арнаулы жинақтаушы бұйымдарды, материалдарды, жабдықтар мен технологияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерi мен халықаралық мiндеттемелерiн сақтау мақсатындағы реттеудiң тарифтiк емес шараларына жататын басқа да тауарларды берiп тұру Қазақстан Республикасының күшiндегi заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының тарапынан келiсiмдердi жасау мен жүзеге асыру үшiн жауапкершiлiк атқарушы өкiметтiң мемлекеттiк органдарына жүктеледi. Олар мынадай кәсiпорындар бойынша аталған келiсiмдi жасайды:
кен-металлургия, химия, мұнай-химия, машина жасау, қорғаныс (азаматтық өнiм жөнiндегi) кешендерi, жеңiл, ағаш, ағаш өңдеу өнеркәсiптерi, сауда бойынша - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi;
отын-энергетика кешенi, оның iшiнде атом өнеркәсiбi мен атом энергетикасы кәсiпорындары бойынша - Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi;
мұнай-газ кешенi - Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi;
көлiк және байланыс - Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi;
құрылыс кешенi - Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi;
мал шаруашылығының өнiмiн ұқсату жөнiнде - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi.
Атқарушы өкiметтiң көрсетiлген органдарының басқару саласына кiрмейтiн кәсiпорындар, ұйымдар мен бiрлестiктер келiсiмдерге қосылу үшiн өндiрiстiң тиiстi профилiмен байланысты ұсыныстарын жоғарыда аталған атқару өкiметiнiң органдарына жолдайды.
8. Келiсiмдерге өндiрiстiң мамандандырылуын сақтаушы және тауарлар шығару мен қызметтер көрсету жөнiндегi кооперацияға қатысушы кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың тiзбесi, олар кооперация арқылы шығаратын өнiмдердiң, көрсететiн қызметтердiң аса маңызды түрлерiнiң номенклатурасы мен жеткiзiлiмнiң көлемi енгiзiледi.
Технологиялық қажеттiлiк туындаған жағдайда кооперация арқылы шығаратын өнiмнiң тiзбесiне басқа салалардың өнiмi енгiзiлуi мүмкiн. Бұл орайда оны тiзбеге қосудың негiздемесi үшiн атқарушы өкiметтiң Келiсiмге қол қойған органы жауапты болады.

5. Действие Положения распространяется на предприятия, акционерные общества, объединения, совместные предприятия, иных хозяйствующих субъектов, заключившие с предприятиями и аналогичными структурами других государств - участников Содружества контракты (договора) на основе международных отраслевых и межотраслевых соглашений о производственной кооперации и специализации производства на условиях Соглашения от 23 декабря 1993 г.
6. Поставка специальных комплектующих изделий, материалов, оборудования и технологий, предназначенных для производства вооружения и военной техники, а также других товаров, подлежащих нетарифным мерам урегулирования в целях соблюдения национальных интересов и международных обязательств Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Ответственность за заключение и реализацию соглашений со стороны Республики Казахстан возлагается на государственные органы исполнительной власти. Заключают указанные соглашения по предприятиям: горно-металлургического, химического, нефтехимического, машиностроительного и оборонного комплексов (по гражданской продукции), легкой, лесной, деревообрабатывающей промышленности, по торговле - Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан;
топливно-энергетического комплекса, в том числе по предприятиям атомной промышленности и атомной энергетики - Министерство энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан;
нефтегазового комплекса - Министерство нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан;
транспорта и связи - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
строительного комплекса - Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан;
по переработке животноводческой продукции - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Предприятия, организации и объединения, которые не входят в сферу управления указанных органов исполнительной власти, направляют предложения, связанные с соответствующим профилем производства, перечисленным выше органам исполнительной власти для включения в соглашения.
8. Соглашения включают в себя перечни предприятий, объединений и организаций, сохраняющих специализацию производства и участвующих в кооперации по выпуску товаров и оказанию услуг, номенклатуру и объемы кооперированных поставок важнейших видов выпускаемой ими продукции, предоставляемых услуг.
В случае технологической необходимости в перечни кооперированной продукции может включаться продукция других отраслей. При этом ответственность за обоснованность ее включения в перечни несет орган исполнительной власти, подписавший соглашение.

Халықаралық мiндеттемелерге сәйкес өнiмнiң, стратегиялық маңызды шикiзат тауарларының, оның iшiнде ұқсатуға келiп түсетiн алыс-берiс шикiзаттың, сондай-ақ осы Ереженiң 5-тармағында ескертiлген келiсiмдерге енгiзiлетiн Қазақстан Республикасы мен Достастыққа қатысушы басқа да мемлекеттердiң арасындағы қолданып жүрген келiсiмдерге сәйкес еркiн сауда тәртiбiнен алынып тасталуға жататын өнiмнiң де тiзбелерiн осы Ереженiң 7-тармағында аталған атқарушы өкiмет органдары алдын-ала Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне табыс етедi.
9. Осы Ереженiң 7-тармағында аталған мемлекеттiк атқарушы өкiмет органдары жасалған келiсiмдердiң көшiрмелерiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне және Қазақстан Республикасы Кеден комитетiне жiбередi.
10. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Өнеркәсiп және сауда министрлiгi атқарушы өкiметтiң мүдделi мемлекеттiк органдарын тартып:
өнiм алмасудың баламалылығын тексеру мақсатындағы бағаларды сараптауды, өнеркәсiптiң машина жасау және электротехникалық базасын қамтамасыз етушi меншiктi өндiрiстердi қолдаудың мөлшерiне сараптауды қоса алғанда осы келiсiмдерге талдау жасауды және баға берудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының кәсiпорындары мен салаларының Достастыққа қатысушы басқа да мемлекеттердiң кәсiпорындарымен, салаларымен өндiрiстiк кооперациясын дамыту және қолдау механизмiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi және оларды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етедi.
11. Халықаралық мiндеттемелерге сәйкес Қазақстаннан берiлетiн экспорт, сондай-ақ стратегиялық маңызды шикiзат тауарлары Қазақстан республикасының күшiндегi заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
12. Кооперация арқылы шығарылған өнiмдi беру Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы басқа мемлекеттермен сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы мемлекетаралық келiсiмдерге енгiзiлуi мүмкiн.
13. 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiмге және Хаттамаға сәйкес берiлетiн тауарларды Қазақстан Республикасының Кеден шекарасы арқылы өткiзудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасы Кеден комитетi бекiтедi, ол бұл тауарлардың жеткiзiлiмiн есепке алуды қамтамасыз етедi.
14. Келiсiмдердiң iске асырылуы Қазақстан Республикасы кәсiпорындарының, бiрлестiктерi мен ұйымдарының олардың негiзiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы басқа мемлекеттердiң кәсiпорындары мен ұқсас құрылымдарының арасында контракт (шарт) жасау жолымен жүзеге асырылады.

Перечни поставляемых в соответствии с международными обязательствами видов продукции, стратегически важных сырьевых товаров, в том числе давальческого сырья, поступающего на переработку, а также продукции, подпадающей под изъятие из режима свободной торговли в соответствии с действующими между Республикой Казахстан и другими государствами - участниками Содружества соглашениями, включаемых в соглашения, упомянутые в пункте 5 настоящего Положения, предварительно представляются органами исполнительной власти, упомянутыми в пункте 7 настоящего Положения, в Министерство экономики и Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан.
9. Государственные органы исполнительной власти, перечисленные в пункте 7 настоящего Положения, направляют в адрес Министерства экономики, Министерства промышленности и торговли и Таможенного комитета Республики Казахстан копии заключенных соглашений.
10. Министерство экономики и Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан с привлечением заинтересованных государственных органов исполнительной власти:
осуществляют анализ и оценку этих соглашений, включая экспертизу цен в целях проверки эквивалентности обмена продукции, экспертизу на наличие поддержки собственных производств, обеспечивающих машиностроительную и электротехническую базу промышленности; подготавливают и представляют Кабинету Министров Республики Казахстан предложения по совершенствованию механизма поддержки и развития производственной кооперации предприятий и отраслей Республики Казахстан с предприятиями и отраслями других государств - участников Содружества.
11. Экспорт из Казахстана продукции, поставляемой в соответствии с международными обязательствами, а также стратегически важных сырьевых товаров осуществляются в соответствии с порядком, определенным действующим законодательством Республики Казахстан.
12. Поставки кооперированной продукции могут включаться в межправительственные соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве Республики Казахстан с другими государствами - участниками Содружества.
13. Порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан товаров, поставляемых в соответствии с Соглашением от 23 декабря 1993 г. и Протоколом, утверждается Таможенным комитетом Республики Казахстан, который обеспечивает учет поставок этих товаров.
14. Реализация соглашений осуществляется путем заключения на их основе контрактов (договоров) между предприятиями, объединениями и организациями Республики Казахстан и предприятиями и аналогичными структурами других государств - участников Содружества.

15. 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiм негiзiнде жасалған контракт (шарт) бойынша берiлетiн тауарлар мен қызметтер үшiн кәсiпорындар арасындағы есеп айырысу және ақы төлеу Қазақстан Республикасының өкiлеттi банктерiнде ашылған есеп шоттар арқылы жүзеге асырылады.
16. 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Келiсiмге сәйкес өндiрiстiк кооперация мен өндiрiстi мамандандыру шеңберiнде Қазақстан Республикасына берiлетiн тауарларды үшiншi бiр елдерге, оның iшiнде шетелдiк жеке және заңды тұлғаларға немесе халықаралық ұйымдарға өз аумағынан осы өнiмдi жiберiп отырған мемлекеттiң өкiлеттi органының жазбаша келiсiмiнсiз қайта экспорттауға болмайды.
17. Қазақстан Республикасы Сауда-өнеркәсiп палатасының жүйесiндегi кәсiпорындар шарт негiзiнде мүдделi ұйымдар мен кәсiпорындарға маркетингтiк зерттеулер жүргiзуге, кадрларды даярлауға, құқықтық, ақпараттық және лизинг қызметiн көрсетуге, кәсiпорындардың өндiрiстiк кооперациясын дамытуға бағытталған көрмелер, жарнамалық компаниялар ұйымдастыруға көмек көрсете алады.

15. Расчеты и платежи между предприятиями за товары и услуги, поставляемые по контрактам (договорам), заключенным на основе Соглашения от 23 декабря 1993 г., осуществляются через счета, открытые в уполномоченных банках Республики Казахстан.
16. В соответствии с Соглашением от 23 декабря 1993 г. товары, поставляемые в Республику Казахстан в рамках производственной кооперации и специализации производства, не подлежат реэкспорту в третьи страны, в том числе иностранными физическими и юридическими лицами или международными организациями без письменного согласия уполномоченного органа государства, с территории которого производятся поставки этой продукции.
17. Предприятия системы Торгово-промышленной палаты Республики Казахстан могут на договорной основе оказывать содействие заинтересованным предприятиям и организациям в проведении маркетинговых исследований, подготовке и переподготовке кадров, предоставлении правовых, информационных и лизинговых услуг, организации выставок, рекламных кампаний, направленных на развитие производственной кооперации предприятий.