Мемлекеттiк қала құрылысының кадастры туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 шiлде N 931 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 желтоқсандағы N 2082 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.11 N 2082 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 22 қазандағы Заңына Z933200_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, N 19, 451-бап) сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Осыған қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын (бұдан әрi - Кадастр) құру және жүргiзу Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Кадастрдi құру 2003 жылға дейiнгi мерзiмде кезең-кезеңiмен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Ескерту. 2 тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.03.28. N 397
қаулысымен. P010397_
3. 1995-1997 жылдар мерзiмiндегi алғашқы кезеңде Кадастрды құру және жүргiзудiң әдiстемесiн тәжiрибеден өткiзуге арналған қалалардың, аудандар мен облыстардың тiзбесi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Алматы, Ақмола, Ақтөбе, Қарағанды облыстары мен Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң қатысуымен осы қаулының қосымшасында көрсетiлген қалалардың, аудандардың және аумақтары бойынша Кадастрды жүргiзудiң тиiстi қызметiн құруды және ұстауды қамтамасыз етсiн, сондай-ақ бұл қызметтердi, бөлiнуi осы қаулының 5-шi тармағында көзделген құралдардан басқа, лайықты өндiрiс алаңдарымен және материалдық-техникалық құралдарымен қамтамасыз етсiн.
Кадастр деректерiнiң банкi бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамалары мен картографиялық материалдардан, инженерлiк-геологиялық, статистикалық және экологиялық деректерден, министрлiктер мен ведомстволардың, техникалық түгендеу бюроларының, басқа кәсiпорындар мен ұйымдардың тиiстi мәлiметтерiнен алынған ақпараттар негiзiнде құралып, қалыптасатын болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, Алматы, Ақмола, Ақтөбе, Қарағанды облыстары мен Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесе отырып:
Кадастрды құру және жүргiзу жөнiндегi жұмыстардың республиканың басқа кадастрлық жүйелерiмен өзара iс-қимыл жасай отырып үйлестiрiлуiн қамтамасыз етсiн;
1997 жылдың аяғына дейiн бiрiншi кезеңдегi Кадастрды құрудың және жүргiзудiң әдiстемесiн қолданудың нәтижелерiн жинақтасын және оны Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында құруға және жүргiзу кезiнде алынған тәжiрибенi пайдалану үшiн қажеттi шешiмдi әзiрлесiн;
Кадастрды құруды және жүргiзудi реттеу мәселелерiне қатысты қолданылып жүрген заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, оны қажет болған жағдайда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзетiн болсын.

О Государственном градостроительном кадастре
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 июля 1995 г. N 931. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года N 2082
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.12.2009 N 2082 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 октября 1993 г. Z933200_ "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 19, ст. 451) Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок создания и ведения Государственного градостроительного кадастра (далее - Кадастр).
2. Установить, что создание Кадастра осуществляется поэтапно в период до 2003 года.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 марта 2001 г. N 397 P010397_ .
3. Утвердить перечень городов, районов и областей для опытной отработки методики создания и ведения Кадастра на первом этапе в период 1995-1997 годов согласно приложению.
Главам Алматинской, Акмолинской, Актюбинской, Карагандинской областных и Алматинской городской администраций с участием Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан обеспечить создание и содержание соответствующих служб ведения Кадастра по территориям городов, районов и областей, указанных в приложении к настоящему постановлению, а также обеспечить эти службы соответствующими производственными площадями и материально-техническими средствами, кроме средств, выделение которых предусмотрено пунктом 5 настоящего постановления.
Установить, что банк данных Кадастра создается и формируется на базе информации, извлекаемой из утвержденной архитектурно-градостроительной документации и картографических материалов, инженерно-геологических, статистических и экологических данных, необходимых сведений министерств и ведомств, бюро технической инвентаризации, других предприятий и организаций.
4. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, главами Алматинской, Акмолинской, Актюбинской, Карагандинской областных и Алматинской городской администраций:
обеспечить координацию работ по созданию и ведению Кадастра во взаимодействии с другими кадастровыми системами республики;
до конца 1997 года обобщить результаты отработки методики создания и ведения Кадастра на первом этапе и подготовить необходимые решения для использования полученного опыта при его создании и ведении на всей территории Республики Казахстан;
подготовить и при необходимости внести в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по совершенствованию действующего законодательства в части вопросов, регламентирующих создание и ведение Кадастра.

5. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, тиiстi облыстардың және Алматы қаласы әкiмдерiмен бiрлесiп Кадастрды құрудың және жүргiзудiң алғашқы кезеңi мерзiмiнде:
нормативтiк-әдiстемелiк негiздi жасау мен қалыптастыру, барлық деңгейдегi Кадастрды құрудың және жүргiзудiң техникалық жобаларын жасау жөнiнде шаралар қолдансын;
Кадастрды жүргiзудiң техникалық және бағдарламалық құралдарын таңдап, сатып алуды жүзеге асырсын және осы құралдармен тиiстi кадастрлық қызметтердi қамтамасыз етсiн;
Россия Федерациясының тиiстi ведомстволарының келiсімi бойынша қала құрылысы кадастрларын интеграциялау саласында бiрлесе жұмыс жүргiзудi көздесiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң негiзделген өтiнiмдерi бойынша 1996 жылдан бастап жалпы республикалық маңызы бар жобалау жұмыстары мен Министрлiктi ұстауға жұмсалатын шығындардың құрамында аталған мақсатқа жыл сайын қажеттi қаражат бөлудi қарастырсын.
6. Облыстардың әкiмдерi Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен бiрлесiп 1995-1997 жылдар мерзiмiнде осы қаулының қосымшасына енбеген қалалардың, аудандар мен облыстардың аумақтары бойынша Кадастр құруға және жүргiзуге дайындалу жөнiнде шаралар кешенiн жүзеге асырсын, соның iшiнде:
облыс орталықтары мен iрi елдi мекендер аумақтары бойынша масштабы 1:500, 1:1000, 1:2000 картографиялық материалы бар үйлер мен ғимараттарға түгендеу жүргiзсiн және қажет болған жағдайда Кадастрды жүргiзу үшiн талап етiлетiн мөлшерде жетпейтiн топографиялық түсiрiлiмдердi жасау жөнiнде шаралар қолдансын;
объектiлердiң техникалық сипаттамасын мен олардың құндылық (бағалық) дәрежесiн белгiлесiн;
қала құрылысына бейiм жобалау ұйымдарын тарту арқылы қала құрылысы факторларын ескере отырып, облыс орталығы мен iрi елдi мекендер аумағының кешендi әлеуметтiк-экономикалық бағалану жобаларын жасауды жүзеге асырсын.
7. Республика аумағы бойынша Кадастрдың Мемлекеттiк тапсырыс берушiсi болып Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi белгiленсiн.
Кадастрдың базалық (қалалар мен аудандар аумақтары бойынша) және облыстық деңгейдегi тапсырыс берушiлерi болып облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi белгiленсiн.
Базалық және облыстық деңгейлердегi Кадастрды жүргiзу аталған Кадастрды жүргiзудiң тиiстi қызметтерiн құру арқылы тиiстi сәулет және қала құрылысы органдарына жүктелсiн.

5. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, соответствующими главами областных и Алматинской городской администраций в период первого этапа создания и ведения Кадастра:
принять меры по подготовке и формированию нормативно-методической базы, разработке технических проектов создания и ведения Кадастра всех уровней;
осуществить выбор и приобретение технических и программных средств ведения Кадастра и обеспечить этими средствами соответствующие кадастровые службы;
предусмотреть по согласованию с соответствующими ведомствами Российской Федерации проведение совместных работ в области интеграции градостроительных кадастров.
Министерству финансов Республики Казахстан по обоснованным заявкам Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан предусматривать начиная с 1996 года на указанные цели ежегодное выделение необходимых средств в составе затрат на проектные работы общереспубликанского значения и содержание Министерства.
6. Главам областных администраций совместно с Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в период 1995-1997 годов осуществить комплекс мер по подготовке к созданию и ведению Кадастра по территории городов, районов и областей, не вошедших в приложение к настоящему постановлению, в том числе:
провести инвентаризацию зданий и сооружений имеющегося картографического материала масштабов 1:500, 1:1000, 1:2000 по территориям областных центров и крупных населенных пунктов и при необходимости принять меры по выполнению недостающей топографической съемки в объемах, требуемых для ведения Кадастра;
провести техническое описание объектов и их стоимостных (оценочных) характеристик;
осуществить с привлечением проектных организаций градостроительного профиля разработку проектов комплексной социально-экономической оценки территории областного центра и крупных населенных пунктов с учетом градостроительных факторов.
7. Государственным заказчиком Кадастра по территории республики определить Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Заказчиками Кадастра базового (по территориям городов и районов) и областного уровней определить глав областных и Алматинской городской администраций.
Ведение Кадастра базового и областного уровней возложить на соответствующие органы архитектуры и градостроительства с образованием соответствующих служб ведения указанного Кадастра.

8. Кадастрды құру және жүргiзу мәселелерiнде Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң құзырына мыналар жататын болып белгiленсiн:
республикалық деңгейде Кадастр құру мен оны жүргiзу;
Кадастрдың бiрыңғай ғылыми-әдiстемелiк және нормативтiк-құқықтық базасын жасау мен бекiтудi ұйымдастыру;
Кадастр ақпаратын құру, жүргiзу және пайдалану жөнiндегi қызметке бақылауды жүзеге асыру;
Кадастрдың Қазақстан Республикасы мемлекеттiк кадастрларының бiрыңғай жүйесiне интеграциясын қамтамасыз ету.
9. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп Кадастрды құру және жүргiзу кезiнде министрлiктер мен ведомстволардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың ақпараттарын түсiру мен пайдаланудың тәртiбiн белгiлеп, бекiтсiн.
10. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен бiрлесiп Кадастрды құру мен жүргiзуге арналған кадрларды даярлау мен қайта даярлау жөнiндегi шараларды белгiлеп, жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасының Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 шiлдедегi N 931 қаулысымен БЕКIТIЛГЕН
Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын құру және жүргiзу
Т Ә Р Т I Б I
Мемлекеттiк қала құрылысы кадастры (бұдан әрi - Кадастр) - қала құрылысын ретке келтiру аумағын оны пайдаланудың әлеуметтiк-құқықтық режимiнiң белгiлерi, инженерлiк-техникалық жарақтану деңгейi, ресурстық жағынан қамтамасыз етiлуi және айналадағы ортаның жағдайы бойынша сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткiштердiң бiрыңғай жүйесi.
Осы Тәртiп елдi мекендерде және қала құрылысын реттеудiң басқа да аумақтарында Кадастрды құрудың және жүргiзудiң негiзгi принциптерiн, Кадастр қызметтерiнiң ұйымдық құрылымы мен функционалдық мiндеттерiн, бағдарламаның орындалуын қамтамасыз етуге деген талаптарды айқындайды.
I. Жалпы ережелер
1. Кадастр сәулет-қала құрылысы қызметiн ақпараттық-құқықтық қамтамасыз ету мақсатымен "Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде құрылады.
2. Кадастрда аумақтың тиiстi функционалдық аймаққа жататындығы және оның келешектегi мақсаты, гигиена-экологиялық, инженерлiк-геологиялық ахуалы, құрылыс салу мен инженерлiк қамтамасыз етiлу жағдайы, меншiктiк нысанына қарамастан үйлер мен ғимараттардың сипаттамасы туралы мәлiметтер жүйесi болады.
3. Кадастр мемлекеттiк кадастрлар жүйесiнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.

8. Установить, что к компетенции Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в вопросах создания и ведения Кадастра относятся:
создание и ведение Кадастра на республиканском уровне;
организация разработки и утверждения единой научно-методической и нормативно-правовой базы Кадастра;
осуществление контроля за деятельностью по созданию, ведению и использованию информации Кадастра;
обеспечение интеграции Кадастра в единую систему государственных кадастров Республики Казахстан.
9. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, главами областных и Алматинской городской администраций разработать и утвердить порядок представления и использования информаций министерств и ведомств, предприятий и организаций при создании и ведении Кадастра.
10. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан совместно с Министерством образования Республики Казахстан разработать и осуществить меры по подготовке и переподготовке кадров для создания и ведения Кадастра.
Премьер-министр Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 июля 1995 г. N 931
ПОРЯДОК
создания и ведения Государственного
градостроительного кадастра
Государственный градостроительный кадастр (далее - Кадастр) - единая система количественных и качественных показателей, включающих картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительного регулирования по признакам социально-правового режима ее использования, уровню инженерно-технической оснащенности, ресурсообеспеченности и состоянию окружающей среды.
Настоящий Порядок устанавливает основные принципы создания и ведения Кадастра в населенных пунктах и других территориях градостроительного регулирования, организационную структуру и функциональные обязанности служб Кадастра, требования к программному обеспечению.
I. Общие положения
1. Кадастр создается на основании Закона Республики Казахстан "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан" с целью информационно-правового обеспечения архитектурно-градостроительной деятельности.
2. Кадастр содержит систему сведений о принадлежности территории к соответствующим функциональным зонам и ее перспективном назначении, гигиено-экологической, инженерно-геологической ситуации, состоянии застройки и инженерного обеспечения, характеристике зданий и сооружений, независимо от форм собственности.
3. Кадастр является неотъемлемой частью государственной системы кадастров.

4. Кадастр жүйесi үш деңгейлi құрылымынан тұрады:
базалық деңгей қалалар мен аудандарда құрылады. Бұл деңгейде елдi мекен мен қала құрылысын реттеу аумағы туралы ақпаратты жинау, бақылау, жаңартып отыру, бұл деректердiң архивтерiн жүргiзу, пайдаланушылардың сұранымына қызмет көрсету iске асырылады;
облыстық деңгейде облыс аумағы бойынша кадастрлық деректердi қорыту мен талдау, ғылыми-техникалық әдiстемелердi енгiзу iсi, оқу өндiрiстiк қызметi атқарылады;
республикалық деңгейде республика бойынша кадастрлық деректердi қорыту мен талдау Кадастрды құрудың және жүргiзудiң ғылыми-әдiстемелiк және нормативтiк-құқықтық базасын, оның бағдарламалық-техникалық құралдарын жасау жұмыстары жүзеге асырылады.
5. Кадастр мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi өзiн өзi басқару органдарын, Қазақстан Республикасының азаматтары мен заңды тұлғаларын қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған.
6. Кадастрды жинақталған ақпарат елдi мекендер мен аумақтарды дамытуды болжамдау, жоспарлау мен құрылыс салу, азаматтық тұрғын үй, өндiрiстiк, коммуналдық және басқа бағыттағы объектiлердi орналастыру, жобалау, салу, және қайта жаңарту, сәулет және қала құрылысы ескерткiштерiн қорғау, тарихи мекендердi қалпына келтiру, әлеуметтiк, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымды жасау, аумақтар мен оның жеке аймақтарының әлеуметтiк-экономикалық даму дәрежесiн айқындау, елдi мекендердiң жерге салық төлеу мөлшерiн негiздеу, аумақтық ресурстардың ұтымды пайдаланылуын бақылау, бекiтiлген қала құрылысы құжаттамаларының жүзеге асырылуын талдау мiндеттерiн шешу үшiн негiз болып табылады.
7. Базалық және облыстық деңгейдегi Кадастр тиiстi жергiлiктi өкiмет органдары белгiлеген қаражат есебiнен жүргiзiледi.
8. Кадастрдың ақпаратын алу, пайдалану, тарату мен сақтау тәртiбi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен және осы Тәртiппен белгiленедi.
II. Кадастр деректерiнiң құрылымы
9. Кадастрда жердi пайдалану (жерге иелiк жасау) учаскелерi, үйлер (ғимараттар), инженерлiк және көше-жол желiсi учаскелерi мен тораптары және аумақтық аймақтар (функционалдық, күзетiлетiн, сондай-ақ инженерлiк-геологиялық және гигиеналық-экологиялық жағдайды сипаттайтын) туралы негiзгi деректердi қамтитын қала құрылысы объектiлер туралы мәлiметтер көрiнiс табады. 10. Әрбiр объект мынадай типтерге бөлiнген көрсеткiштер тiзбесiмен сипатталады: құқықтық, куәлiктiк, техникалық, экологиялық, құндылық, функционалдық және объектiнiң кеңiстiк жайы белгiленген. Арнайы нысанға енгiзiлген қала құрылысы қызметi объектiсi бойынша деректер жиынтығы объектiнiң тиiстi паспортын құрайды. 11. Жердi пайдалану (жерге иелiк ету) учаскесi туралы мәлiметке мыналар: қала құрылысы жағдайын бейнелейтiн жоспар; белгiленген шекараның жоспары; сыртқы шекаралар бұрыштары координаттарының каталогы; бұрын пайдалануы туралы деректер енедi. 12. Үй (ғимарат) туралы мәлiметке: техникалық сипаттама; үй қабаттары бойынша жоспар; үй орналасқан жер учаскесiнiң жоспары; сыртқы бұрыштар координаттарының каталогы енедi. 13. Инженерлiк және көше-жол желiсi учаскелерi мен тораптары туралы мәлiметке: техникалық сипаттама мен сызба; желi тораптары координаттарының каталогы енедi.

4. Система Кадастра представляет собой трехуровневую структуру:
базовый уровень создается в городах и районах. На этом уровне проводится сбор, контроль, обновление информации о населенном пункте и территории градостроительного регулирования, ведение архивов этих данных, обслуживание запросов пользователей;
на областном уровне выполняется обобщение и анализ кадастровых данных по территории области, внедрение научно-методических разработок, учебно-производственная деятельность;
на республиканском уровне осуществляется обобщение и анализ кадастровых данных по республике, разработка научно-методической и нормативно-правовой базы создания и ведения Кадастра, его программно-технических средств.
5. Кадастр предназначен для обеспечения государственных органов, органов местного самоуправления, граждан и юридических лиц Республики Казахстан необходимой информацией.
6. Информация, содержащаяся в Кадастре, является основой для решения задач прогнозирования развития, планировки и застройки населенных пунктов и территорий, размещения, проектирования, строительства и реконструкции объектов жилищно-гражданского, производственного, коммунального и другого назначения, охраны памятников архитектуры и градостроительства, регенерации исторических поселений, создания социальной, инженерной и транспортной инфраструктуры, определения степени социально-экономического развития территории и отдельных ее зон, обоснования размеров налогообложения земель населенных пунктов, контроля за рациональным использованием территориальных ресурсов, анализа реализации утвержденной градостроительной документации.
7. Кадастр базового и областного уровней ведется за счет средств, определяемых соответствующими местными органами власти в установленном порядке.
8. Порядок получения, использования, распространения и хранения информации Кадастра определяется законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Порядком.
II. Структура данных Кадастра
9. В Кадастре отражаются сведения об объектах градостроительной деятельности, включающие основные данные об участках землепользования (землевладения), зданиях (сооружениях), участках и узлах инженерной и улично-дорожной сети и территориальных зонах (функциональные, охранные, а также характеризующие инженерно-геологическую и гигиено-экологическую ситуацию).
10. Каждый объект характеризуется перечнем показателей, которые подразделяются на следующие типы: правовые, метрические, технические, экологические, стоимостные, функциональные и фиксирующие пространственное положение объекта. Совокупность данных по объекту градостроительной деятельности, занесенных в специальные формы, составляет соответствующий паспорт объекта. 11. Сведения об участке землепользования (землевладения) включают: план с отображением градостроительной ситуации; план установленных границ; каталог координат углов внешних границ; данные о ретроспективном использовании; 12. Сведения о здании (сооружении) включают: техническое описание; поэтажный план; план земельного участка, на котором расположено здание; каталог координат внешних углов. 13. Сведения об участках и узлах инженерной и улично-дорожной сети включают: техническое описание и схему; каталог координат узлов сети.

14. Аумақтық аймақтар туралы мәлiметтер аймақтардың шекарасы мен тиiстi сипаттама түрiнде елдi мекеннiң және қала құрылысын реттеу аумағының масштабты картасымен (сызбасын) ұсынылады. Мысалы: елдi мекен аумағын функционалдық аймақтандыру, экологиялық шектеу аймақтары мен оларға сәйкес айналадағы ортаның ластану параметрi және тiкелей әсерлерiн қосқанда басқа да зиянды факторлар.
15. Қажет болған жағдайда, осы Тәртiптiң 11,12,13-тармақтарында көрсетiлгеннен өзге, объектi паспортында басқа да мәлiметтер болуы мүмкiн.
16. Объектiлердiң әртүрлi аумақтық аймақтарға жататынын және жер учаскелерi, үйлер (ғимараттар), инженерлiк коммуникациялар туралы ақпараттың өзара байланысын анықтау объектiлердiң айрықша нүктелерiнiң координаттары арқылы қамтамасыз етiледi.
17. Объектi туралы деректер - сандар, мәтiндi жолдар, кодтар және кескiндi бейнелеу түрiнде берiледi. Мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi бекiткен мемлекеттiк және жергiлiктi жiктемелiктердi пайдалана отырылып объектiге код берiледi.
III. Кадастрды құру тәртiбi
18. Базалық деңгейдегi Кадастрды құру мынадай тәртiппен:
дайындық кезеңi;
деректердi жинау мен өңдеу;
Кадастрды ақпараттық жүйесiн құру тәртiбiмен жүргiзiледi.
19. Жұмыстың дайындық кезеңiнде қолда бар жоспарлау-картографиялық материалдар, жер есеп-қисабының құжаттамасы, аумақтық бөлшектерiн (жоспарлы аудандар мен жоспарлы бiрлiктер - кварталдар, шағын аудандар) бөлу мен кодтау кiретiн елдi мекендер аумағының жоспарлы жүйесiнiң материалдары, елдi мекен шекарасы шегiндегi учаскелердiң бөлiнуi, сәулет-қала құрылысы құжаттамасы, шаруашылық iшiндегi жерге орналасу жобалары, объектiлердi бұрынғы жылдары түгендеу материалдары орындалған түсiрiлiм материалдары, инженерлiк геология, айналадағы орта мен гигиена жайы туралы деректер зерделенiп, талданады. Қажет болған жағдайда белгiленген тәртiппен елдi мекеннiң шекарасын анықтау немесе белгiлеу жөнiндегi жұмыстар кешенi орындалады.
Кадастр объектiлерiнiң тiзбесi, бөлшектерi көрсетiлген аумақтың жоспарлы желiсiнiң сызбасы, аумақтың экологиялық жағдайының карта сызбасы, тиiстi iздестiрулер, өлшеулер мен басқа да зерттеулер жолымен алынуы қажеттi жетiспейтiн ақпараттың құрамы жұмыстың осы бөлiгiнiң нәтижесi болып табылады.
Кадастрды құру кезiнде Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Экология және биоресурстар министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi органдарының, басқа да ведомстволар мен қызметтердiң қолда бар ақпараттық материалдары барынша пайдаланылады.

14. Сведения о территориальных зонах представляются на масштабной карте (схеме) населенного пункта и территорий градостроительного регулирования в виде границ зон и соответствующих характеристик. Например: функциональное зонирование территории населенного пункта, зоны экологических ограничений и соответствующие им параметры загрязнения окружающей среды и других вредных факторов, включая физические воздействия.
15. Паспорт объекта может содержать при необходимости и другие сведения, кроме указанных в пунктах 11, 12, 13 настоящего Порядка.
16. Определение принадлежности объектов к различным территориальным зонам и взаимосвязь информации о земельных участках, зданиях (сооружениях), инженерных коммуникациях обеспечивается посредством координат характерных точек объектов.
17. Данные об объекте представляются в виде чисел, текстовых строк, кодов и графических изображений. Присвоение кода объекту производится с использованием государственных и локальных классификаторов, утверждаемых Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами. III. Порядок создания Кадастра 18. Создание Кадастра базового уровня проводится в следующем порядке: подготовительная часть; сбор и обработка данных; создание информационных систем Кадастра.
19. В подготовительной части работ выполняется изучение и анализ имеющихся планово-картографических материалов, земельно-учетной документации, материалов планировочной сети территорий населенного пункта, включающее выделение и кодирование ее элементов (планировочных районов и планировочных единиц - кварталов, микрорайонов), отводов участков в пределах границ населенного пункта, архитектурно-градостроительной документации, проектов внутрихозяйственного землеустройства, материалов инвентаризации объектов прошлых лет, материалов исполнительной съемки, данных об инженерной геологии, состоянии окружающей среды и гигиены. При необходимости в установленном порядке выполняется комплекс работ по уточнению или определению границ населенного пункта.
Результатами этой части работ являются перечень объектов Кадастра, схема планировочной сети территории с указанием ее элементов, карта-схема экологического состояния территории, состав недостающей информации, которая должна быть получена путем соответствующих изысканий, замеров и других исследований.
При создании Кадастра максимально используются существующие информационные материалы органов Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, Министерства экологии и биоресурсов, Министерства здравоохранения Республики Казахстан, других ведомств и служб.

20. Деректердi жинау мен өңдеу мынадай кезектiлiкпен жүргiзiледi:
қазiргi құқықтық және техникалық құжаттама негiзiнде объектiлердiң паспорттарын толтыру;
объектi бойынша талап етiлетiн деректер болмаған жағдайда заттық тексерулер (түгендеу) жүргiзу;
нәтижелер бойынша Кадастр объектiлерiнiң паспорттарындағы деректер анықталатын объектiлерге түгендеу жүргiзу;
елдi мекен мен аумақтың кадастрлық картасын құрастыру iске асырылады.
21. Кадастр картасы Кадастрдың картографиялық негiзi болып табылады және дәл де түбегейлi шешiмдер қабылдау үшiн аумақтар учаскелерiнiң желiлiк және алаңдық сипаттамасына өзгертулер енгiзу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
Қала құрылысы кадастры объектiлерiнiң кеңестiгiн белгiлеу Қазақстан Республикасы Геология және картография Бас басқармасы органдарының келiсiмi бойынша белгiленген координаттар жүйесiнде орындалады.
ЕСКЕРТУ. 21-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен. P961031_
22. Картографиялық материалдар Кадастрдың деңгейiне сәйкес мынадай масштабта орындалады:
қалалар, селолық елдi мекендер мен өзге де мекен-жайлар мен олардың бөлiктерi үшiн - 1:500, 1:2000, 1:5000, 1:10000;
аудандар үшiн - 1:25000, 1:50000, 1:100000;
облыстар аумағы мен олардың бөлiктерi үшiн - 1:10000,1:25000, 1:200000, 1:500000;
республика аумағы үшiн - 1:1000000, 1:2000000.
Кадастрды автоматтандырылған тұрғыдан жүргiзу кезiнде картографиялық негiз бiр iзге салынған технология қолданыла отырып электронды карта түрiнде қалыптастырылады.
IV. Кадастрды жүргiзу тәртiбi
23. Бастапқы деректердiң жиналуын Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi бекiткен бiрыңғай нормаларға, ережелер мен әдiстемелiк нұсқауларға сәйкес сәулет және қала құрылысының тиiстi органының кадастрлық қызметi жүзеге асырады.
Деректер жинаудың мерзiмдiлiгi және оларды жаңартып отыру объектiлердiң түрлерiне, ақпараттың сипатына байланысты болады әрi осы тәртiппен реттеледi.
24. Жердi пайдалану (жерге иелiк ету) учаскелерi туралы ақпарат жер кадастрының деректерi бойынша қалыптастырылады және объектiлердi әрбiр тiркегенде немесе объектiлер туралы деректер өзгергенде жаңартылып отырады.
25. Жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарының материалдары бойынша қалыптастырылған қала құрылысының деректерiн Кадастр қызметi мынадай жағдайда:
объектiлердi салуға (қайта жаңартуға) рұқсат бергенде және оларды пайдалануға қабылдап алғанда;
қала құрылысы құжаттамаларын жасағанда (түзеткенде);
елдi мекендi салудың кезекшi жоспарын тоқсан сайын түзегенде тiркейдi.

20. Сбор и обработка данных проводятся в следующей последовательности:
заполнение паспортов объектов на основании существующей правовой и технической документации;
выполнение натурных обследований (инвентаризации) в случае отсутствия требуемых данных по объекту;
проведение инвентаризации объектов, по результатам которой уточняются данные в паспортах объектов Кадастра;
составление кадастровой карты населенного пункта и территории.
21. Кадастровая карта является картографической основой Кадастра и должна обеспечивать возможность внесения изменений линейных и площадных характеристик участков территории с точностью, достаточной для принятия решений.
Пространственная фиксация объектов градостроительного кадастра выполняется в системе координат, определяемой по согласованию с органами Главного управления геодезии и картографии Республики Казахстан. Сноска. В абзаце втором исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ . 22. Картографические материалы выполняются в соответствующем уровню Кадастра масштабе: для городов, сельских населенных пунктов и иных поселений, их частей - 1 : 500, 1 : 2000, 1 : 5000, 1 : 10000; для районов - 1 : 25000, 1 : 50000, 1 : 100000; для территорий областей и их частей - 1 : 10000, 1 : 25000, 1 : 200000, 1 : 500000; для территории республики 1 : 1000000, 1 : 2000000. При автоматизированном ведении Кадастра картографическая основа формируется в виде электронной карты с применением унифицированных технологий. IV. Порядок ведения Кадастра
23. Сбор исходных данных осуществляется кадастровой службой соответствующего органа архитектуры и градостроительства в соответствии с едиными нормами, правилами и методическими указаниями, утверждаемыми Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан. Периодичность сбора данных и их обновление зависит от видов объектов, характера информации и регулируется настоящим Порядком.
24. Информация об участках землепользований (землевладений) формируется по данным земельного кадастра и обновляется при каждой регистрации объектов или изменений данных об объектах.
25. Градостроительные данные, формируемые по материалам местных органов архитектуры и градостроительства, регистрируются службой Кадастра:
при выдаче разрешений на строительство (реконструкцию) объектов и приемке их в эксплуатацию;
при разработке (корректировке) градостроительной документации;
при ежеквартальной корректировке дежурного плана застройки населенного пункта.

26. Орындау түсiрiлiмдерiнiң топографиялық-геодезиялық жұмысының материалдарын, сондай-ақ пайдалануға берiлген объектiлерi қабаттарының жоспары бар техникалық сипаттамасын құрылыстың тапсырыс берушiсi бiр ай мерзiм iшiнде өңдеу мен тiркеу үшiн базалық деңгейдегi тиiстi Кадастр қызметiне бередi.
27. Үйлердiң, ғимараттардың, инженерлiк-көлiктiк жүйелердiң пайдаланылуымен және есебiн алумен шұғылданатын қызметтер мен ұйымдардың деректерi объектiлер бойынша деректердiң өзгеруiне орай Кадастрда тiркеледi.
28. Айналадағы табиғи ортаның жағдайы туралы деректер Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi Бас басқарманың, Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi мен өзге де ведомстволар органдарының, олар кемiнде жылына бiр рет тексеру жүргiзгендегi материалдары бойынша Кадастрда тiркеледi.
29. Аумақтық инженерлiк-геологиялық сипаттамасы бес жылда бiр рет, гидрогеологиялық сипаттамасы үш жылда бiр рет жаңартылып отырылады.
30. Кадастрды қағаз жүзiнде де сол секiлдi ақпаратты жинаудың, өңдеудiң және сақтаудың электрондық жүйесiн қолдана отырып та жүргiзуге болады.
31. Кадастрдың автоматтандырылған ақпарат жүйесi мамандандырылған бағдарламалық-техникалық кешендер негiзiнде құрылады, олардың қызмет ету тәртiбiн Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi белгiлейдi.
32. Кадастрдың объектiлерi туралы ақпараттың дұрыстығы мен уақтылы жаңартылып отырылуын қамтамасыз ету үшiн жергiлiктi атқару органдарына өз шешiмiмен тәртiп белгiлеу ұсынылады; сол тәртiп бойынша объектiлерге иелiк жасауға (пайдалануға) құқықтық актiлердi бекiту және құрылыс объектiлерiн пайдалануға қабылдау актiлерiн бекiту Кадастр қызметiнде тiркеуден өткiзумен бiр мезгiлде жүргiзiледi.
V. Кадастр ақпаратын пайдалану
33. Мыналар Кадастр ақпаратын пайдаланушылар:
сәулет-қала құрылысы құжаттамаларына тапсырыс берушiлер - құрылыс салуға жер таңдау және беру, iздестiруге, жобалауға және құрылыс салуға бастапқы деректер мен рұқсат алу мәселелерi бойынша;
жобалау, iздестiру және ғылыми-зерттеу ұйымдары - жобалау-iздестiру және ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн бастапқы деректер алу мәселелерi бойынша;
сәулет және қала құрылысы органдары - сәулет-қала құрылысы тапсырмаларын құрастыру, қала құрылысы құжаттамаларын әзiрлеудi реттеу, жер учаскелерiнiң қала құрылысына игерiлуiне бақылау жасау, қала құрылысы объектiлерi мен өзге де қала құрылысы жұмыстарына мониторинг жүргiзу мәселелерi бойынша;
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктердi бағалау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының органдары - аумақтық қала құрылысына құндылығын ескере отырып жылжымайтын мүлiктiң құндылық сипаттамасын айқындау мәселелерi бойынша;
айналадағы орта мен табиғи ресурстарды қорғау, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органдары - табиғи ресурстарды пайдалануға және қалалық және селолық мекендерде айналадағы ортаның жағдайына мониторинг және бақылау жүргiзу, қоршаған ортаны қорғау шараларын қолдану мәселелерi бойынша;
салық қызметтерi - аумақтық қала құрылысына құндылығын ескере отырып елдi мекендердiң жерлерiне жер салығы мөлшерiн белгiлеу мәселелерi бойынша;
өзге де заңды және жеке тұлғалар - Кадастр ақпаратын пайдаланушылар болып табылады.

26. Материалы топографо-геодезических работ исполнительной съемки, а также техническое описание введенного в эксплуатацию объекта с планами этажей, заказчиком строительства в месячный срок передаются соответствующей службе Кадастра базового уровня для обработки и регистрации.
27. Данные служб и организаций, занимающихся эксплуатацией и учетом зданий, сооружений, инженерно-транспортных сетей, фиксируются в Кадастре по мере возникновения изменений в данных по объектам.
28. Данные о состоянии окружающей природной среды фиксируются в Кадастре по материалам органов Главного управления по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан, Министерства экологии и биоресурсов, Министерства здравоохранения Республики Казахстан и иных ведомств при проведении ими обследований, но не реже одного раза в год.
29. Инженерно-геологическая характеристика территории обновляется один раз в пять лет, гидрогеологическая - один раз в три года.
30. Кадастр может вестись как на бумажных носителях, так и с использованием электронных систем сбора, обработки и хранения информации.
31. Автоматизированные информационные системы Кадастра создаются на базе специализированных программно-технических комплексов, порядок деятельности которых определяется министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
32. Для обеспечения достоверности и своевременного обновления информации об объектах Кадастра местным исполнительным органам рекомендуется своим решением установить порядок, согласно которому утверждение правовых актов на владение (пользование) объектами и утверждение актов приемки объектов строительства в эксплуатацию проводится одновременно с прохождением регистрации в службе Кадастра.
V. Пользование информацией Кадастра
33. Пользователями информации Кадастра являются:
заказчики архитектурно-градостроительной документации - по вопросам выбора и предоставления земель под застройку, получения исходных данных и разрешений на изыскания, проектирование и строительство;
проектные, изыскательские и научно-исследовательские организации - по вопросам получения исходных данных для выполнения проектно-изыскательских и научно-исследовательских работ;
органы архитектуры и градостроительства - по вопросам составления архитектурно-градостроительных заданий, регулирования разработки градостроительной документации, контроля за градостроительным освоением земельных участков, проведения мониторинга градостроительных объектов и иной градостроительной деятельности;
органы Государственной компании по оценке недвижимости в жилищной сфере - по вопросам определения стоимостных характеристик недвижимости с учетом градостроительной ценности территории;
государственные органы охраны окружающей среды и природных ресурсов, санитарно-эпидемиологической службы - по вопросам проведения мониторинга и контроля за использованием природных ресурсов и состоянием окружающей среды городских и сельских поселений, разработки средоохранных мероприятий;
налоговые службы - по вопросам установления ставок земельного налога на земли населенных пунктов с учетом градостроительной ценности территорий;
иные юридические и физические лица.

34. Кадастрдың ақпаратына рұқсат беру ережелерiн Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi белгiлейдi.
35. Кадастрдың мемлекеттiк құпиясы және өзге де шектеулерi жоқ ақпараты оны алуға ықылас бiлдiрген кез-келген заңды және жеке тұлғаға берiледi. Құпиялық сипаттағы ақпарат тек бұл ақпарат мүддесiне қатысты нақты субъектiлердiң келiсiмiмен берiлуi мүмкiн.
36. Кадастрды пайдалану қағазға немесе магнит таспасына стандартты ресiмделген кадастр құжаттарымен танысу және (немесе) алу, сондай-ақ тiкелей рұқсат ету арқылы Кадастр деректерiнiң сақталу орнына техникалық және телекоммуникациялық байланыс құралдарын қолдану арқылы нысанда жүзеге асырылады.
37. Кадастр деректерiне тiкелей рұқсат алу құқымен кiретiн пайдаланушылардың тiзбесiн оған өкiмдiк етушi айқындайды.
38. Кадастр ақпаратына беру тәртiбiн бұзу немесе жалған ақпарат беру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке әкеп соғады.
39. Кадастрдың ақпаратын пайдаланушылар Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi айқындаған тәртiппен ереже мен мөлшер бойынша деректердi iздеу, өңдеу және сұратуға жауап берудi ресiмдеу жөнiндегi шығындарды төлейдi.
Кадастр деректерiнiң қалыптасуына атсалысқан министрлiктер мен ведомстволар және олардың жергiлiктi органдары, сондай-ақ басқа кәсiпорындар мен ұйымдар үшiн ақпарат жеңiлдiк жағдаймен берiледi.
VI. Кадастрды үлестiрушiлер
40. Мыналар Кадастрды үлестiрушiлер болып табылады:
базалық деңгейде - қала, аудан әкiмi;
облыстық деңгейде - облыс әкiмi;
республикалық деңгейде - Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi.
41. Базалық деңгейдегi Кадастрды үлестiрушi:
өз деңгейiнде Кадастрдың жасалуын және жүргiзiлуiне бақылауды қамтамасыз етедi;
Кадастр объектiлерi бойынша деректердiң өзгертiлуiне қала құрылысы мониторингiн қамтамасыз етедi;
ведомствоға қарасты аумақ бойынша Кадастр үшiн бастапқы ақпарат берушiлердiң тiзбесiн белгiлейдi, өз құзырының шегiнде оның дұрыстығы мен уақытылы берiлуi үшiн жауапкершiлiктi айқындайды;
жыл сайын 1 наурызға дейiн ведомствоға қарасты аумақтағы қала құрылысы әлеуетiнiң жағдайы мен оның пайдаланылуы туралы баяндаманы бекiтедi және қорыту үшiн облыстық деңгейдегi Кадастр үлестiрушiсiне ұсынады.
42. Облыстық деңгейдегi Кадастрдың үлестiрушi:
облыстық деңгейдегi Кадастрдың жасалуын және жүргiзiлуiне бақылауды қамтамасыз етедi;
Кадастр объектiлерi бойынша деректердiң өзгертiлуiне қала құрылысы мониторингiн қамтамасыз етедi;
облыс Кадастры үшiн бастапқы ақпарат берушiлердiң тiзбесiн белгiлейдi, өз құзырының шегiнде оның дұрыстығы мен уақтылы берiлуi үшiн жауапкершiлiктi айқындайды;
базалық деңгейдегi баяндамаларды қорытады, жыл сайын 1 мамырға дейiн ведомствоға қарасты аумақтағы қала құрылысы әлеуетiнiң жағдайы мен оның пайдаланылуы туралы баяндаманы бекiтедi және Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiне ұсынады.
43. Қазақстан Республикасының Кадастрын үлестiрушi:
Қазақстан Республикасының Кадастрын енгiзуге және оның бiрыңғай ғылыми-әдiстемелiк, нормативтiк-құқықтық базасын құруға байланысты жұмыстарды ұйымдастырады және бөлiнген қаражат шегiнде қаржыландырып отырады;
Кадастрдың барлық деңгейде жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асырады;
Кадастрды жүргiзу жөнiндегi бiрыңғай нормаларды, ережелер мен әдiстемелiк нұсқауларды бекiтедi;
Кадастр үшiн бастапқы ақпарат берушiлердiң тiзбесiн айқындайды;
облыстық деңгейдегi Кадастрды үлестiрушiлердiң баяндамаларын қорытады және жыл сайын 1 шiлдеге дейiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне баяндама түсiредi.
VII. Кадастрдың қызметi

34. Правила доступа к информации Кадастра устанавливаются Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
35. Информация Кадастра, не содержащая государственных секретов и не имеющая иных ограничений доступа, предоставляется любому юридическому или физическому лицу, желающему ее получить. Информация конфиденциального характера может быть предоставлена только с согласия конкретных субъектов, чьи интересы эта информация затрагивает.
36. Пользование Кадастром осуществляется в форме ознакомления и (или) получения стандартно оформленных на бумажных или магнитных носителях кадастровых документов, а также непосредственным санкционированным доступом к банку данных Кадастра с применением технических и телекоммуникационных средств связи.
37. Перечень пользователей с правом непосредственного санкционированного доступа к банку данных Кадастра устанавливается его распорядителем.
38. Нарушение режима доступа к информации Кадастра или предоставление недостоверной информации влекут за собой ответственность согласно действующему законодательству.
39. Пользователи информации Кадастра оплачивают расходы по поиску, обработке данных и оформлению ответа на запрос по правилам и в размерах, определяемыми в установленном порядке Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан. Информация для министерств, ведомств и их органов на местах, а также других предприятий и организаций, участвующих в формировании данных Кадастра, предоставляется на льготных условиях. VI. Распорядители Кадастра 40. Распорядителями Кадастра являются: на базовом уровне - глава администрации города, района; на областном уровне - глава областной администрации; на республиканском уровне - Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан. 41. Распорядитель Кадастра базового уровня: обеспечивает разработку и контроль ведения Кадастра своего уровня; обеспечивает градостроительный мониторинг за изменениями данных по объектам Кадастра;
устанавливает перечень поставщиков исходной информации для Кадастра по подведомственной территории, в пределах своей компетенции определяет ответственность за достоверность и своевременность ее представления;
утверждает и представляет ежегодно до 1 марта доклад о состоянии и использовании градостроительного потенциала подведомственной территории распорядителю Кадастра областного уровня для обобщения.
42. Распорядитель Кадастра областного уровня:
обеспечивает разработку и контроль ведения Кадастра областного уровня;
обеспечивает градостроительный мониторинг за изменениями данных по объектам Кадастра;
устанавливает перечень поставщиков исходной информации для Кадастра области, определяет в пределах своей компетенции ответственность за достоверность и своевременность ее представления;
обобщает доклады базового уровня, утверждает и представляет ежегодно до 1 мая доклад о состоянии и использовании градостроительного потенциала подведомственной территории в Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан. 43. Распорядитель Кадастра Республики Казахстан: организует и финансирует в пределах выделенных средств работы, связанные с ведением Кадастра Республики Казахстан и созданием его единой научно-методической и нормативно-правовой базы; осуществляет контроль за ведением Кадастра всех уровней; утверждает единые нормы, правила и методические указания по ведению Кадастра; определяет перечень поставщиков исходной информации для Кадастра; обобщает доклады распорядителей Кадастра областного уровня и представляет ежегодно до 1 июля доклад в Кабинет Министров Республики Казахстан. VII. Служба Кадастра

44. Республикалық деңгейдегi Кадастрды жүргiзудi Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң кадастрлық қызметi өзiнiң орталық ақпаратының адам саны мен еңбекақы қорының шегiнде жүзеге асырады.
Базалық және облыстық деңгейдегi Кадастрды жүргiзудi сәулет және қала құрылысы тиiстi органының кадастрлық қызметi Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi бекiткен бiрыңғай нормаларға, ережелер мен әдiстемелiк нұсқауларға сәйкес жүзеге асырады. Базалық және жергiлiктi деңгейдегi қала құрылысы кадастрының қызметi жергiлiктi атқару органдарының шешiмiмен құрылады. Базалық және облыстық деңгейдегi Кадастр қызметiнiң құрылымы мен штатын Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жасаған және бекiткен үлгi ереже негiзiнде жергiлiктi атқару органдары белгiлеп, бекiтедi. 45. Барлық деңгейдегi Кадастр қызметтерi: ақпараттық деректердi сақтауды, жаңартып отыруды және берудi; Кадастрге кiргiзiлген ақпаратты тiркеудi; архив жүргiзудi; кадастрлық ақпаратты пайдаланушыларға қызмет көрсетудi; тиiстi аумақтағы қала құрылысы әлеуетiнiң жағдайы мен оны пайдалану туралы жыл сайын баяндама әзiрлеп, ұсынуды жүзеге асырады. 46. Ақпарат таратуды барлық деңгейдегi Кадастр қызметтерi жұртшылықты хабардар етiп отыру үшiн Кадастрдың қорытылған деректерiн үнемi жариялап отыру жолымен жүзеге асырады. 47. Республика аумағында Кадастрдың бiрыңғай жүйесiн құрудың бiрiншi кезеңiне: Кадастр қызметi жұмысының құқықтық негiзiн қамтамасыз ететiн тиiстi заңдық, нормативтiк-құқықтық және басқа актiлердi әзiрлеп iске қосу; түрлi деңгейлер үшiн Кадастрды құрудың және жүргiзудiң техникалық жобаларын жасау; бағдарламалық құралдарды жасау (таңдау, алу); Кадастрлық қызметтi ұйымдастыру; бастапқы ақпаратты түгендеу және алғашқы iрiктеу, оны өңдеу, тiркеу және деректер банкiне кiргiзу; Кадастрдың тәжірибелiк пайдаланылуы қамтылады. 48. Кадастрды құрудың және жүргiзудiң техникалық жобасы деректер банкiндегi ақпараттың құрылымы мен құрамын, бағдарламалық және техникалық құралдарға қойылатын талапты, кадастрлық қызметтiң құрамын, оның материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етiлуiн, Кадастрды құрудың мерзiмдерiн, оны құруға және жүргiзуге қажеттi шығындарды, өзiн-өзi ақтауға көшу жағдайын айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 шiлдедегi N 931 қаулысына ҚОСЫМША
1995-1997 жылдар мерзiмiндегi алғашқы кезеңде Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын құрудың және жүргiзудiң тәжiрибелiк әдiстемесiн тәжірибеден өткiзуге арналған қалалардың, аудандардың және облыстардың Т I З Б Е С I _____________________________________________________________ Қалалардың,ау. | Кадастр| Кадастрды жүргiзуге жауапты дандардың және |қызметiн| ұйым және жобаны жасаушы облыстардың |құру | атауы |мерзiмi | __________________|________|____________________________________ Алматы қаласы 1995 жыл Алматы қалалық әкiмшiлiгiнiң Сәулет және қала құрылысы департаментi "Алматыгенплан" АҚ Алматы облысы 1996 жыл Алматы облыстық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитетi "Алматыгенплан" АҚ соның iшiнде: Қаскелең қаласы 1995 жыл Қаскелең ауданы 1995 жыл Ақмола қаласы 1995 жыл Ақмола облыстық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитетi "Казгипроград" институты Ақтөбе қаласы 1995 жыл Ақтөбе облыстық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитетi "Казгипроград" институты Қарағанды қаласы 1995 жыл Қарағанды облыстық құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу комитетi "Казгипроград" институты

44. Ведение Кадастра республиканского уровня осуществляется кадастровой службой Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в пределах численности и фонда оплаты труда его центрального аппарата.
Ведение Кадастра базового и областного уровней осуществляется кадастровой службой соответствующего органа архитектуры и градостроительства в соответствии с едиными нормами, правилами и методическими указаниями, утверждаемыми Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Служба градостроительного кадастра базового и местного уровней создается решением местных исполнительных органов.
Структура и штаты служб ведения Кадастра базового и областного уровней определяются и утверждаются местными исполнительными органами на основе типового положения, разрабатываемого и утверждаемого Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
45. Службы Кадастра всех уровней осуществляют:
хранение, обновление и выдачу информационных данных;
регистрацию заносимой в Кадастр информации;
ведение архива;
обслуживание пользователей кадастровой информации;
подготовку и представление ежегодного доклада о состоянии и использовании градостроительного потенциала соответствующей территории.
46. Распространение информации может производиться службами Кадастра всех уровней путем регулярного опубликования обобщенных данных Кадастра для информирования общественности.
47. Первый этап создания единой системы Кадастра на территории Республики включает: разработку и ввод в действие соответствующих законодательных, нормативно-правовых и других актов, обеспечивающих правовую основу деятельности служб Кадастра; разработку технических проектов создания и ведения Кадастра для различных уровней; разработку (выбор, приобретение) программных средств; организацию кадастровых служб; инвентаризацию и стартовый сбор исходной информации, ее обработку, регистрацию и включение в банк данных; опытную эксплуатацию Кадастра. 48. Технический проект создания и ведения Кадастра устанавливает структуру и состав информации банка данных, требования к программным и техническим средствам, состав кадастровой службы, ее материально-техническое и финансовое обеспечение, сроки создания Кадастра, затраты, необходимые на его создание и ведение, условия перехода к самоокупаемости. Приложение к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 июля 1995 г. N 931 Перечень городов, районов и областей для опытной отработки методики создания и ведения Государственного градостроительного кадастра на первом этапе в период 1995 -1997 годов ---------------------------------------------------------------------- Наименование | | Организация, ответственная городов, районов| Сроки создания | за ведение Кадастра, и и областей |службы Кадастра | разработчик проекта | | ---------------------------------------------------------------------- г. Алматы 1995 год Департамент архитектуры и градостроительства Алматинской городской администрации АО "Алматыгенплан" Алматинская 1996 год Алматинский областной комитет область строительства, жилья и застройки территорий АО "Алматыгенплан" В том числе: г. Каскелен 1995 год Каскеленский 1995 год район г. Акмола 1995 год Акмолинский областной комитет строительства, жилья и застройки территорий институт "Казгипроград" г. Актюбинск 1995 год Актюбинский областной комитет строительства, жилья и застройки территорий институт "Казгипроград" г. Караганда 1995 год Карагандинский областной комитет строительства, жилья и застройки территорий институт "Казгипроград"