Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық министрлiгi Мiндеттi медициналық сақтандыру қорын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 29 қыркүйек N 1295. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.01.29. N 70 қаулысымен.
Атауы мен мәтiнi өзгердi - ҚР Үкіметінiң 1998.08.04. N 737   қаулысымен .
"Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 15 маусымдағы N 2329  Жарлығын  жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық министрлiгi Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры құрылсын.<*>
2. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының қызметiн жергiлiктi атқарушы органдармен, медициналық ұйымдармен және сақтандырылған азаматтарға медициналық қызмет көрсету жөнiндегi медициналық қызметпен айналысатын тұлғалармен үйлестiру жөнiндегi өкiлеттiктердi Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрi жүзеге асырады деп белгiленсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 2-тармақпен толықтырылды, 2-7-тармақтар тиiсiнше 3-8-тармақтар болып саналды - ҚР Үкіметінiң 1998.10.12.
N 1556   қаулысымен
3. Осыған қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық министрлiгi Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры туралы Ереже, Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы бекiтiлсiн.<*>
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1995 жылғы нақтыланған бюджетте денсаулық сақтауға арналып көзделген қаражат есебiнен Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық министрлiгi Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына 10,0 (он) млн. теңге сомасындағы жарна белгiленсiн, ол кейiннен 1996 жылдың республикалық бюджетiн орындау барысында аталған Қорға сақтандыру төлемдерiн аудару кезiңде есепке алынсын.<*>
Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiне осындай тәртiппен 1995 жылы Қордың тиiстi бөлiмшелерiне жарналар жинау ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1996 жылға арналған республикалық бюджеттiң жобасын қалыптастырған кезде әлеуметтiк сақтандырудың мiндеттi түрлерiне (Зейнетақы қоры Әлеуметтiк сақтандыру қоры және Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры) жұмсалатын қаражатты қайта бөлу жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, енгiзетiн болсын.
6. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен және Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп сыртқы көздерден қарыз алудың есебiнен Қор мен оның бөлiмшелерiн жарақтандыруға 1996 жылға қаражат бөлiнуiн қарастырсын.

О создании Фонда обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан<*> Сноска. В названии и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 4 августа 1998 г. N 737 ~P980737.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1995 г. N 1295. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 января 1999 г. N 70 ~P990070.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 15 июня 1995 г. N 2329 U952329_ "О медицинском страховании граждан", Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Создать Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
2. Установить, что полномочия по координации деятельности фонда обязательного медицинского страхования с местными исполнительными органами, медицинскими организациями и лицами, занимающимися деятельностью по оказанию медицинских услуг застрахованным гражданам, осуществляет Министр образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан. <*>
Сноска. Постановление дополнено пунктом 2, пункты 2-7 считать соответственно пунктами 3-8 - постановлением Правительства РК от 12 ноября 1997 г. N 1556 P971556_ .
3. Утвердить прилагаемые Положение о Фонде обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, Базовую программу обязательного медицинского страхования.
4. Министерству финансов Республики Казахстан за счет ассигнований, предусмотренных в уточненном бюджете на здравоохранение на 1995 год, определить взнос в Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан в сумме 10,0 (десяти) млн. тенге с ее последующем зачетом при отчислении страховых платежей в указанный Фонд в процессе исполнения республиканского бюджета 1996 года.
Рекомендовать главам областных и Алматинской городской администраций в аналогичном порядке в 1995 году произвести взносы в соответствующие отделения Фонда.
5. Министерству финансов Республики Казахстан подготовить и внести предложения по перераспределению средств, направляемых на обязательные виды социального страхования (Пенсионный Фонд, Фонд социального страхования и Фонд обязательного медицинского страхования), при формировании проекта республиканского бюджета на 1996 год.
6. Комитету по использованию иностранного капитала при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан предусмотреть на 1996 год выделение средств на оснащение Фонда и его отделений за счет внешних источников заимствования.

7. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитет Қормен және оның бөлiмшелерiмен бiрлесе отырып, мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiн ұйымдастыру мен оның қызметiне байланысты мәселелердi шешетiн болсын.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгердi - ҚР Үкіметінiң 1998.08.04. N 737
қаулысымен .
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi екi ай мерзiмде Қор мен оның бөлiмшелерi үшiн қызметтiк үй-жайдың бөлiнуiн қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 29 қыркүйектегi
N 1295 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрi - Қор) Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн шоғырландыруға және сақтандыру төлемдерiн өтеуге арналған мемлекеттiк қаржы ұйымы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры облыстық және Алматы қалалық бөлiмшелерiн (бұдан әрi - бөлiмшелер) құрады, олар өз қызметiн осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры заңды тұлға болып табылады және өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
Қор туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Қордың орналасқан жерi - Қазақстан Республикасының астанасы.
Қор бөлiмшелерiнiң орналасқан жерi - облыс орталықтары мен Алматы қаласы.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының мiндеттерi
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының негiзгi мiндеттерi:
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнде сақтандырылған азаматтардың Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құқықтарын қамтамасыз ету;
мiндеттi медициналық сақтандыру саласында мемлекеттiк қаржы саясатын әзiрлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнде қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында сақтандырылған азаматтарға берiлетiн медициналық көмектiң көлемi мен сапасын теңестiру үшiн жағдай жасау жөнiнде шаралар қолдану мен жүзеге асыру болып табылады.
Қордың материалдық-техникалық базасын нығайту және әлеуметтiк бағдарламаларын жүзеге асыру жөнiндегi шараларды қаржыландыру.<*>

7. Главам областных и Алматинской городской администраций, Министерству образования, культуры и здравоохранения, Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с Фондом и его отделениями решить вопросы, связанные с организацией и деятельностью системы обязательного медицинского страхования. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 августа 1998 г. N 737 p980737_ .
8. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом в двухмесячный срок обеспечить выделение служебных помещений для Фонда и его отделений.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1995 г. N 1295
ПОЛОЖЕНИЕ
о Фонде обязательного
медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан
1. Общие положения
Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан (далее - Фонд) является государственной финансовой организацией для аккумулирования страховых платежей и выплаты страхового возмещения по обязательному медицинскому страхованию.
Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан создает областные и Алматинское городское отделения (далее - отделения), которые осуществляют свою деятельность в соответствии с настоящим Положением.
Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Положение о Фонде утверждается Правительством Республики Казахстан.
Местонахождение Фонда - столица Республики Казахстан.
Местонахождение отделений Фонда - областные центры и город Алматы.
2. Задачи Фонда обязательного
медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан
Основными задачами Фонда обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан являются:
обеспечение предусмотренных законодательством Республики Казахстан прав застрахованных граждан в системе обязательного медицинского страхования;
участие в разработке и осуществлении государственной финансовой политики в области обязательного медицинского страхования;
разработка и осуществление мероприятий по обеспечению финансовой устойчивости системы обязательного медицинского страхования, созданию условий для выравнивания объема и качества медицинской помощи, предоставляемой застрахованным граждан на всей
территории Республики Казахстан;
финансирование мероприятий по укреплению
материально-технической базы и реализации социальных программ
Фонда
<*>
.

Ескерту. 2-бөлiм жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Үкiметiнiң
1996.03.28. N 369   қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының функциясы
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры:
қаржы қаражатын шоғырландырады, осы Ережеде көзделген мiндеттердi орындау жөнiндегi қаржы қызметiн жүзеге асырады;
мiндеттi медициналық сақтандыру бойынша медициналық қызмет көрсетудiң жағдайларын теңестiру мақсатында Қордың тиiстi аумақтардағы бөлiмшелерiн демеудi жүзеге асырады;
мiндеттi медициналық сақтандыру бағдарламаларын әзiрлеу мен жүзеге асыру жөнiндегi шараларды қаржыландыруға қатысады;
мiндеттi медициналық сақтандыру мәселелерi жөнiндегi нормативтiк-әдiстемелiк құжаттарды әзiрлеудi ұйымдастырады және оны бекiтедi;
мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасын әзiрлеуге қатысады;
мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiнiң мөлшерi туралы ұсынысты белгiленген тәртiппен енгiзедi;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнiң қаржы ресурстары туралы ақпарат жинаудың және таңдауды жүзеге асырады;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi үшiн мамандарды кәсiби даярлауды ұйымдастыруды;
Қор бөлiмшелерiнiң қаржы қаражатын ұтымды пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
Қорды ұстауға арналған қаражаттың нысаналы түрде пайдаланылуы туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Қаржы-валюта бақылау комитетiне ақпарат түсiредi;<*>
мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi шығындарды өтеуге бағытталған Қор қаражатының нысаналы түрде пайдаланылуы туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, Денсаулық сақтау министрлiгiне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Қаржы-валюта бақылау комитетiне ақпарат түсiредi;<*>
мемлекеттiк сақтандыру проблемалары жөнiндегi халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды қамтамасыз етедi;
мiндеттi медициналық сақтандыру мәселелерi жөнiндегi қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмейтiн басқа да шараларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.20. N 1031   қаулысымен .
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының қаражаты
Қордың қаржы қаражаты медициналық сақтандырудың мемлекеттiк жүйесiнiң меншiгiнде болады, бюджеттiң, басқа қорлардың құрамына кiрмейдi және алып қоюға жатпайды.
Қор қаражаты:
жұмыс берушiлердiң мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiнiң Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшердегi бөлiгi;
Қордың қаржы қаражатының нормаланған сақтандыру қоры;
Бiр тұрғынға есептелген қаржыландыру шығындарының үлестiк салмағына сәйкес жұмыс iстемейтiн халық үшiн бюджеттiң қаржысы;<*>
Қордың уақытша еркiн қаржы қаражатын пайдаланудан түскен табыс;
заңды және жеке тұлғалардың ерiктi жарналары мен сыйсияпаттары;
Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған басқа да түсiмдер есебiнен құралады.
Қордың уақытша еркiн қаржы қаражаты "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес пайдаланылады.
Қордың уақытша еркiн қаржы қаражатын пайдаланудан түскен табыс оның мiндеттерiне сәйкес жүзеге асырылатын шараларды ғана қаржыландыруға пайдаланыла алады.
Қордың аппаратын, оның материалдық-техникалық базасын ұстауға арналған шығын Қордың тиiстi қаражаты есебiнен Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен мөлшерде жүргiзiледi.
Қордың есептi жылда пайдаланылмаған қаражаты алып қоюға жатпайды және келесi жылға қаражат бекiткен кезде еске алынбайды.
Ескерту. 4-бөлiм жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Үкіметінiң
1996.03.28. N 369   қаулысымен .

Сноска. Раздел 2 дополнен - постановлением Правительства
Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 369.
3. Функции Фонда обязательного
медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан
Фонд обязательного медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
аккумулирует финансовые средства, осуществляет финансовую деятельность по выполнению задач, предусмотренных настоящим Положением;
осуществляет субсидирование отделений Фонда соответствующих территорий с целью выравнивания условий оказания медицинских услуг по обязательному медицинскому страхованию;
участвует в финансировании мероприятий по разработке и реализации программ обязательного медицинского страхования;
организует разработку и утверждает нормативно-методические документы по вопросам обязательного медицинского страхования;
участвует в разработке базовой программы обязательного медицинского страхования;
вносит в установленном порядке предложения о размере страховых платежей на обязательное медицинское страхование;
осуществляет сбор и анализ информации о финансовых ресурсах системы обязательного медицинского страхования;
организует профессиональную подготовку специалистов для системы обязательного медицинского страхования;
осуществляет контроль за рациональным использованием финансовых средств отделениями Фонда;
представляет информацию о целевом использовании средств Фонда, предназначенных на его содержание, Комитету финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан; <*>
представляет информацию о целевом использовании средств Фонда, предназначенных на возмещение расходов по обязательному медицинскому страхованию, Министерству финансов, Министерству здравоохранения; <*>
осуществляет международное сотрудничество по проблемам
медицинского страхования;
обеспечивает организацию научно-исследовательских работ по
обязательному медицинскому страхованию;
осуществляет другие не противоречащие действующему
законодательству мероприятия по вопросам обязательного медицинского
страхования.
Сноска. Абзацы одиннадцатый и двенадцатый изменены -
постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031
P961031_
.
4. Средства Фонда обязательного
медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан
Финансовые средства Фонда находятся в собственности государственной системы медицинского страхования, не входят в состав бюджетов, других фондов и изъятию не подлежат.
Средства Фонда образуются за счет:
части страховых платежей работодателей на обязательное медицинское страхование в размерах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан;
нормированного страхового запаса финансовых средств Фонда;
средств бюджета для неработающего населения в соответствии с удельным весом расходов финансирования из расчета на одного жителя <*> ;
доходов от использования временно свободных финансовых средств Фонда;
добровольных взносов и дарений юридических и физических лиц;
других поступлений, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Временно свободные финансовые средства Фонда используются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О медицинском страховании граждан".
Доходы от использования временно свободных финансовых средств Фонда могут быть использованы на финансирование только тех мероприятий, которые осуществляются в соответствии с его задачами.
Затраты на содержание аппарата Фонда, его материально-технической базы производятся за счет соответствующих средств Фонда в размере, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
Средства Фонда, не использованные в отчетном году, изъятию не подлежат и при утверждении ассигнований на следующий год не учитываются.
Сноска. Раздел 4 дополнен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 369.

5. Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорын басқару
Қорды басқару органы оның Дирекциясы болып табылады.
Қор Дирекциясы өзiне жүктелген мiндеттердi қызметi халықтың денсаулығын қорғау проблемаларына байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметiмен, министрлiктермен, ведомстволармен және республиканың басқа да ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып шешедi.
Қор дирекциясының қызметiн жалпы үйлестiру мен оған басшылық жасауды Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Денсаулық сақтау комитетi жүзеге асырады.<*>
Қор Дирекциясы:
мiндеттi медициналық сақтандырудың республикалық бағдарламасында көзделген шығындардың уақытылы әрi толық қаржыландырылуы үшiн бүкiл жауапкершiлiктi мойнына алады;
Қордың перспективалық және кезектi мiндеттерiн айқындайды;
Қор қызметiнiң нәтижесi туралы жылдық есептi бекiтедi;
Қордың табысын, қаржы қаражатының нормаланған сақтандыру қорын пайдаланудың бағыттарын және шығынның орнын толтырудың тәртiбiн айқындайды;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне жұмыс берушiлердiң Қорға сақтандыру төлемдерiнiң мөлшерi жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
жергiлiктi әкiмдермен және өзiнiң медициналық қызметi бар ведомстволармен келiсе отырып, Қор бөлiмшелерi туралы Ереженi, сондай-ақ Қордың қызметiне қатысты мәселелер жөнiнде қажеттi ережелер мен нұсқаулықтарды өз құзыры шегiнде әзiрлейдi әрi бекiтедi;
Қордың құзырына жататын мәселелер жөнiнде ұйымдарымен белгiленген тәртiппен ынтымақтасады әрi шетелдiк және халықаралық мемлекеттiк, қоғамдық ұйымдарымен өзара қарым-қатынасты Қордың атынан сөйлейдi.
Дирекцияны Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрi тағайындайтын Қордың бас директоры басқарады және қалыптастырады.<*>
Қордың Бас директоры:
оның мүддесiн бiлдiредi;
Қор мүлкiнiң қозғалысына билiк жүргiзедi;
облыстардың және Алматы қаласы әкiмдерiнiң ұсынуымен Қор бөлiмшелерiнiң директорларын тағайындайды;
Қор қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша уақытша комитеттердi және басқа құрылымдарды құрады;
шарттар, соның iшiнде еңбек шарттарын жасайды;
банктерде есеп айырысу және басқа шоттар ашады;
Қор қаражатына өкiмдiк ету құқын пайдаланады, штат кестесi мен шығын сметасын бекiтедi, орындау үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады әрi нұсқаулар бередi, қызметкерлер арасындағы мiндеттердi бөледi;
Қор мен оның бөлiмшелерi орындау үшiн мiндеттi нормативтiк актiлердi бекiтедi;
басқару жөнiндегi әкiмшiлiк-өкiмдiк қызметтi жүзеге асырады;
есеп жүргiзудi және есеп берудi белгiленген тәртiппен ұйымдастырады;
азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттiк басқару органдарының Қордың мүддесiн қозғайтын құқыққа жат әрекеттерiне заңда белгiленген тәртiппен сотқа шағым жасайды.
ЕСКЕРТУ. 5-тарау өзгердi - ҚР Үкіметінiң 1998.09.21. N 929   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 29 қыркүйектегi
N 1295 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы
1. Жалпы ережелер
1. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы - бұл мiндеттi медициналық сақтандырудың жүйесiндегi барлық сақтандырылған адамдарға ұсынылатын медициналық қызметтiң Қазақстан Республикасының бүкiл аумағындағы бiртұтас жүйесi.
Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы қолда бар қаржы ресурстарына сәйкес облыстар (Алматы қаласы) деңгейiнде кеңейтiлуi мүмкiн.

5. Управление Фондом обязательного
медицинского страхования Министерства образования,
культуры и здравоохранения Республики Казахстан <*>
Сноска. В раздел 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 сентября 1998 г. N 929. P980929_
Органом управления Фонда является его Дирекция.
Дирекция Фонда решает возложенные на него задачи во взаимодействии с Правительством Республики Казахстан, министерствами, ведомствами и другими организациями республики, деятельность которых связана с проблемами охраны здоровья народа.
Общую координацию и руководство деятельностью Дирекции Фонда осуществляет Комитет здравоохранения Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
Дирекция Фонда:
несет всю полноту ответственности за своевременное и полное финансирование расходов, предусмотренных в республиканской программе обязательного медицинского страхования;
определяет перспективные и очередные задачи Фонда;
утверждает годовые отчеты о результатах деятельности фонда;
определяет направления использования доходов, нормированного страхового запаса финансовых средств Фонда и порядок покрытия убытков;
вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по размерам страховых платежей работодателей в Фонд;
в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает Положение об отделениях Фонда по согласованию с главами местных администраций и ведомствами, имеющими собственную медицинскую службу, а также необходимые положения и инструкции по вопросам, относящимся к деятельности Фонда;
сотрудничает в установленном порядке с организациями по вопросам, относящимся к компетенции Фонда, и представляет Фонд во взаимоотношениях с зарубежными и международными государственными и общественными организациями.
Возглавляет и формирует Дирекцию Генеральный директор Фонда,
который назначается Министром образования, культуры и здравоохранения
Республики Казахстан.
Генеральный директор Фонда:
представляет его интересы;
распоряжается движимым имуществом Фонда;
назначает директоров отделений Фонда по представлению глав
областных и Алматинской городской администраций;
создает временные комитеты и другие формирования по основным
направлениям деятельности Фонда;
заключает договоры, в том числе трудовые;
открывает в банках расчетный и другие счета;
пользуется правом распоряжения средствами Фонда, утверждает штатное расписание и смету расходов, издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения, распределяет обязанности между работниками;
утверждает нормативные акты, обязательные для исполнения Фондом и его отделениями;
осуществляет административно-распорядительную деятельность по управлению;
организует учет и отчетность в установленном порядке;
оспаривает в суде, в установленном законом порядке неправомерные действия граждан, юридических лиц, органов государственного управления, затрагивающие интересы Фонда.
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1995 г. N 1295
БАЗОВАЯ ПРОГРАММА
обязательного медицинского страхования
I. Общие положения
1. Базовая программа обязательного медицинского страхования - это единый на всей территории Республики Казахстан объем медицинских услуг, представляемых всем застрахованным лицам, в системе обязательного медицинского страхования.
Базовая программа обязательного медицинского страхования может быть расширена на уровне области (г. Алматы) в соответствии с имеющимися финансовыми ресурсами.

2. Базалық бағдарламаның орындалуын медициналық ұйымдар мен жеке медициналық практикамен шұғылданатын адамдар мiндеттi сақтандыру шартының негiзiнде жүзеге асырады.
3. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасына кiрмейтiн медициналық қызмет көрсетулер басқа көздерден қаржыландырылады.
4. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасына шығыны жөнiнде теңдестiрiлген деп есептелетiн және жоғары тиiмдiлiгiне қоса құны төмен келетiн медициналық қызмет көрсетулер енедi.
II. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық
бағдарламасы беретiн кепiлдiктер
5. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы сақтандырылғандарға қажеттi көлемдегi және тиiстi сападағы медициналық көмектi сақтандырылғандар тарапынан қосымша шығындалусыз бередi.
III. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық
бағдарламасы шеңберiнде берiлетiн медициналық
қызмет көрсету көлемi
6. <*>
7. <*>
8. <*>.
9. <*>
10. <*>
11. <*>
Ескерту. 6-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкiметiнiң 1996.03.28. N 369   қаулысымен
ЕСКЕРТУ. 7-11-тармақтардың күшi жойылды - ҚР Үкіметінiң 1997.04.07. N 493  қаулысымен
12. Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бюджетiмен бiр уақытта Базалық бағдарлама бойынша медициналық қызмет көрсетудiң тiзбесiн бекiтедi.<*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінiң 1997.04.07.
N 493   қаулысымен .
IV. Мiндеттi медициналық сақтандырудың
аумақтық базалық бағдарламасы
13.<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ алынып тасталған - ҚР Үкіметінiң 1997.04.07.
N 493   қаулысымен .
V. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық және
аумақтық бағдарламалары шеңберiнде медициналық
қызмет көрсетудiң сапасын қамтамасыз ету
14. Медициналық қызмет көрсетудi ұсынудың сапасына, көлемi мен мерзiмiне бақылау жасауды Мiндеттi медициналық сақтандыру қорымен оның бөлiмшелерi (шарт талаптарына сәйкес), сондай-ақ денсаулық сақтау басқармаларының тиiстi органдары жүзеге асырады.
15. Аумақтық базалық бағдарламаларының сапасын бағалау үшiн Қор медициналық көмек көрсетуге және Қор бөлiмшелерiнiң қаржы-қаражатын нысаналы түрде пайдалану жөнiндегi шарттарын тексеруi әрi тиiстi басқарушылық шешiмiн қабылдауы мүмкiн.
16. Көрсетiлетiн қызметтiң сапасына кепiлдiк беру үшiн Қор бөлiмшелерiнiң контрактi бойынша контрактiнi тоқтатуы және кез келген қанағаттанғысыз қызмет көрсетулер үшiн төлемнен бас тартуы мүмкiн.

2. Выполнение базовой программы обеспечивается медицинскими
организациями и лицами, занимающимися частной медицинской практикой
на основе договора обязательного медицинского страхования.
3. Медицинские услуги, не входящие в базовую программу
обязательного медицинского страхования, финансируются из других
источников.
4. Базовая программа обязательного медицинского страхования
включает в себя медицинские услуги, которые считаются
сбалансированными по затратам и имеют низкую стоимость при высокой
эффективности.
II. Гарантии, предоставляемые
базовой программой обязательного
медицинского страхования
5. Базовая программа обязательного медицинского страхования
гарантирует застрахованным медицинскую помощь необходимого объема и
соответствующего качества без дополнительных затрат со стороны
застрахованных.
III. Объем медицинских услуг, предоставляемых в рамках
базовой программы обязательного медицинского страхования
6. ( Пункт 6 исключен - постановлением Правительства
Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 369)
7. (Пункты 7-11 исключены - постановлением Правительства РК
от 7 апреля 1997 г. N 493
P970493_
)
12. Правительство Республики Казахстан ежегодно утверждает
перечень медицинских услуг по Базовой программе одновременно
с бюджетом Фонда обязательного медицинского страхования Министерства
образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
<*>
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК
от 7 апреля 1997 г. N 493
P970493_
.
IV. Территориальная базовая программа
обязательного медицинского страхования
13. (Пункт 13 исключен - постановлением Правительства РК
от 7 апреля 1997 г. N 493
P970493_
)
V. Обеспечение качества
медицинских услуг в рамках
базовой и территориальных программ
обязательного медицинского страхования
14. Контроль за качеством, объемами и сроками предоставления медицинских услуг осуществляется Фондом обязательного медицинского страхования и его отделениями (в соответствии с условиями договора), а также соответствующими органами управления здравоохранения.
15. Для оценки качества территориальной базовой программы Фонд может проверять договора на оказание медицинской помощи и целевое использование финансовых средств отделения Фонда и принимать соответствующие управленческие решения.
16. Для гарантирования качества оказываемых услуг по контракту отделения Фонда могут прервать контракт и отказаться от оплаты за любые неудовлетворительно оказанные услуги.