Қазақстан Республикасының Атом энергетикасын дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1995 жылғы 18 қазандағы N 1344
Елiмiздiң энергия тәуелсiздiгiн оның атом-өнеркәсiп әлеуетiн пайдалану арқылы қамтамасыз етуге бағытталған кешендi бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi мен Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Энергетикасын, 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған атом энергетикасын дамыту тұжырымдамасын әзiрлеудi аяқтасын. Республикада атом энергокөзiн перспективалық орналастыру жөнiнде техникалық-экономикалық баяндама (ТЭБ) әзiрлесiн. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Тұжырымдама мен техникалық-экономикалық баяндама әзiрлеуге арналған қажеттi қаражат бөлудi көздесiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi, Атом энергетикасы жөнiндегi агенттiгi 1995 жылғы 30 желтоқсанға дейiн республика атом энергиясын пайдалану жөнiндегi заң актiлерiнiң жобаларын әзiрлеудi аяқтасын және оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң, Атом энергетикасы және өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығы мен Атом энергиясы жөнiндегi агенттiктiң бұрынғы Семей ядролық полигон аумағына атом электр станциясының соңғы буынын салу туралы ұсынысы қабылдансын.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiне, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiне 1995-1996 жылдары әлемнiң iрi фирмаларының арасында Қазақстан Республикасының аумағында атом электр станциясының жобасын әзiрлеуге және жүзеге асыруға арналған халықаралық тендер ұйымдастыру мен оны өткiзу тапсырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiне, Экономика министрлiгiне, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне және Қазақстан Республикасы Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне АЭС-ке дейiнгi электр энергиясын тұтыну қашықтығына немесе салықтарды баламды кемiтуге байланысты энергоресурстар үшiн сараланған (аймақтық) төлем жөнiндегi ұсыныстарды 1995 жылғы 30 желтоқсанға дейiн әзiрлеу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзу тапсырылсын.

О развитии атомной энергетики Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1995 г. N 1344
В целях реализации комплекса программ, направленных на обеспечение энергонезависимости страны посредством использования ее атомно-промышленного потенциала, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экономики, Министерству науки и новых технологий и Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан завершить разработку Концепции развития энергетики Республики Казахстан, включая атомную, на период до 2030 года. Разработать технико-экономический доклад (ТЭД) по перспективному размещению атомных энергоисточников в республике. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть выделение необходимых средств на разработку Концепции и технико-экономического доклада.
2. Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству юстиции, Министерству науки и новых технологий, Агентству по атомной энергии Республики Казахстан до 30 декабря 1995 года завершить разработку проектов законодательных актов по использованию атомной энергии республики и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан.
3. Принять предложение Министерства науки и новых технологий, Министерства энергетики и угольной промышленности, Министерства промышленности и торговли Республики Казахстан, Национальной акционерной компании по атомной энергетике и промышленности "КАТЭП", Национального ядерного центра и Агентства по атомной энергии Республики Казахстан о строительстве атомной электростанции последнего поколения на территории бывшего Семипалатинского ядерного полигона.
4. Поручить Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан организацию и проведение в 1995-1996 годах международного тендера среди крупнейших фирм мира на разработку и реализацию проекта атомной электростанции на территории Республики Казахстан.
5. Поручить Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике до 30 декабря 1995 года разработать и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по дифференцированной (зональной) оплате за энергоресурсы в зависимости от расстояния потребителя электроэнергии до АЭС или адекватному снижению налогов.

6. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi 1995 жылғы 15 желтоқсанға дейiн мына ұйымдар жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
"Үлбi металлургия зауыты" акционерлiк қоғамының өндiрiсiн, республиканың уран өндiретiн және өңдейтiн кәсiпорындарын пайдалануға беру бағытымен Шығыс Қазақстан мемлекеттiк университетiнде 1996/97 оқу жылдарында атом өнеркәсiбi саласында мамандар даярлау жөнiндегi кафедра;
1996/97 оқу жылдарында атом энергетика саласында ұлттық кадрлар даярлау үшiн Семей облысы Курчатов қаласындағы Қазақ инженерлiк-физика университетi;
Өскемен және Ақтау қалаларындағы жоғары оқу орындары атом-энергетика кафедраларының бiтiрушiлерiн тәжiрибеде даярлау үшiн Алматы қаласы Алатау поселкесiндегi ВВР-К/сынау реакторы базасындағы оқу-жаттықтыру орталығы.
7. 1996 жылы мамыр-маусымда Алматы қаласында "Атом энергетикасы. Даму перспективалары "халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткiзiлсiн. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi мен Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Экономика министрлiгi, Ұлттық ядролық орталығы, Атом энергетикасы жөнiндегi агенттiк, Атом энергетикасы мен өнеркәсiбi жөнiндегi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясы конференцияны ұйымдастыру мен оны өткiзу жөнiндегi ұсыныстарды 1995 жылғы 30 желтоқсанға дейiн әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

6. Министерству образования, Министерству науки и новых технологий, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан до 15 декабря 1995 года разработать и внести на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по организации:
кафедры по подготовке специалистов в области атомной промышленности в Восточно-Казахстанском государственном университете с ориентацией на эксплуатацию производств акционерного общества "Ульбинский металлургический завод", уранодобывающих и перерабатывающих предприятий республики в 1996/97 учебных годах;
Казахского инженерно-физического университета в г. Курчатове Семипалатинской области для подготовки национальных кадров в области атомной энергетики в 1996/1997 учебных годах;
учебно-тренировочного центра на базе исследовательского реактора ВВР-К в пос. Алатау г. Алматы для практической подготовки выпускников атомно-энергетических кафедр вузов гг. Усть-Каменогорска и Актау.
7. Провести в мае-июне 1996 года в г. Алматы международную научно-практическую конференцию "Атомная энергетика. Перспективы развития". Министерству науки и новых технологий, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству экономики, Национальному ядерному центру, Агентству по атомной энергии Республики Казахстан, Национальной акционерной компании по атомной энергетике и промышленности "КАТЭП" разработать и внести до 30 октября 1995 года в Правительство Республики Казахстан предложения по организации и проведению конференции.
Премьер-министр
Республики Казахстан