Азаматтарды мiндеттi түрде медициналық сақтандыруды енгiзу мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 22 желтоқсан N 1845. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.01.29. N 70 қаулысымен.
"1945-1995 жылдарда реформаны тереңдету және республика экономикасын тұрақтандыру жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 29 шiлдедегi N 849 P940849_ қаулысына сәйкес, сондай-ақ мiндеттi медициналық сақтандыруды ұйымшылдықпен енгiзу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мiндеттi медициналық сақтандыру қорымен (әрi қарай - Қор) бiрлесiп мiндеттi медициналық сақтандыру шарттарының уақтылы жасалуын және мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру полистерiнiң әрбiр сақтандыруға арналған сақтандыру полистерiнiң әрбiр сақтандырылған азаматқа берiлуiн қамтамасыз етсiн.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгердi - ҚР Үкiметiнiң 1998.08.04. N 737 қаулысымен.
P980737_
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Қор, "Қазақстан теледидары мен радиосы" республикалық корпорациясы, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi жаңа экономикалық жағдайда Қазақстан Республикасы азаматтарының мүдделерiн әлеуметтiк қорғау нысаны ретiнде мiндеттi медициналық сақтандыруды енгiзудiң қажеттiгiн халыққа түсiндiрудi қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Қор: мiндеттi медициналық сақтандырудың мiндеттерiне сәйкес денсаулық сақтауды басқарудың қызметi мен құрылымын қайта қарауды;
медициналық кадрлардың оқуын;
медицина мекемелерiн мiндеттi медициналық сақтандырудың бағдарламаларын орындауға даярлауды;
медициналық көмектiң медициналық-экономикалық стандарттарының жүйесiн 1996 жылғы 15 қаңтарға дейiн әзiрлеудi және бекiтудi қамтамасыз етсiн.
4. Қор, Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң жанындағы Еңбек министрлiгiмен және Қаржы министрлiгiмен келiсiп, 1996 жылдың бюджетiн жасау кезiнде Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiне мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасының орындалуын қамтамасыз ететiн мiндеттi медициналық сақтандыру кезiндегi сақтандыру төлемдерiн есептеудiң тәртiбi және мөлшерi туралы ұсыныстарын енгiзсiн.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгердi - ҚР Үкiметiнiң 1998.08.04. N 737 қаулысымен.
P980737_

Вопросы введения обязательного медицинского страхования граждан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 г. N 1845. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 января 1999 г. N 70 ~P990070.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 июля 1994 г. N 849 "О Плане действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ и стабилизации экономики в 1994-1995 годах", а также в целях организованного введения обязательного медицинского страхования Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам областей и г. Алматы совместно с Министерством образования, культуры и здравоохранения и Фондом обязательного медицинского страхования Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан ( далее - Фонд) обеспечить своевременное заключение договоров на обязательное медицинское страхование и выдачу страховых полисов на обязательное медицинское страхование каждому застрахованному гражданину.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 августа 1998 г. N 737 P980737_ .
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан, Фонду, Республиканской корпорации "Телевидение и радио Казахстана", акимам областей и г. Алматы обеспечить разъяснение населению необходимости введения обязательного медицинского страхования как формы социальной защиты интересов граждан Республики Казахстан в новых экономических условиях.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан, Фонду обеспечить:
пересмотр функций и структуры управления здравоохранения в соответствии с задачами обязательного медицинского страхования;
обучение медицинских кадров;
подготовку медицинских учреждений к выполнению программ обязательного медицинского страхования;
разработку и утверждение до 15 января 1996 года системы медико-экономических стандартов медицинской помощи.
4. Фонду, Министерству образования, культуры и здравоохранения по согласованию с Министерством труда и Министерством финансов Республики Казахстан при формировании бюджета на 1996 год внести в Правительство Республики Казахстан предложения о порядке исчисления и размере страхового платежа при обязательном медицинском страховании, обеспечивающего выполнение базовой программы обязательного медицинского страхования.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 августа 1998 г. N 737 P980737_ .

5. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасында Мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралардың бағдарламасы;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ уақытша келушiлердi Мiндеттi медициналық сақтандыру тәртiбi;
Азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi ережесi;
Азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдалаудың уақытша тәртiбi;
Қазақстан Республикасы Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеудiң тәртiбi туралы ереже;
Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiн алу және есептеу туралы нұсқау;
Жұмыс iстейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi шарты;
Жұмыс iстемейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi шарты бекiтiлсiн.
6. Қор, Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасында мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралардың бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi шаралардың жоспарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
7. Қор, Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi, Қаржы министрлiгi, басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi Мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасының орындалуын қамтамасыз етсiн.
8. Жезқазған, Батыс Қазақстан, Көкшетау, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының әкiмдерi "Медициналық сақтандыруды енгiзу мәселелерi" атты Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 23 қарашадағы N 1174 қаулысына сәйкес мiндеттi медициналық сақтандыруды енгiзу жөнiндегi эксперименттi 1995 жылғы 31 желтоқсанға дейiн жалғастырсын. Оның нәтижесi туралы есептi Қазақстан Республикасының
Үкiметiне 1996 жылғы 20 қаңтарға дейiн ұсынсын.
9. "Медициналық сақтандыруды енгiзу мәселелерi" атты Қазақстан
Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 23 қарашадағы N 1174
қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 45,
545-бап) күшi 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында мiндеттi медициналық
сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi
шаралардың
Бағдарламасы
Республика демографиялық көрсеткiштердiң нашарлауы жалғасуда, халықтың табиғи өсiмi төмендеуде, өмiр сүрудің орташа ұзақтығы қысқаруда. Жалпы өлiмнiң тұрақты өсiмi байқалып отыр. Балалар өлiмiне тұрақты оң динамика жоқ, ал бiрқатар облыстарда оның өсiмi республикадағы орташа көрсеткiштен едәуiр асып кеткенi байқалады. Аналар өлiмi өсе түстi. Созылмалы дертке шалдыққандардың, мүгедектердiң, соның iшiнде жарақат алу есебiнен мүгедектердiң саны артуда. Жұқпалы аурулардың өсе түскенi байқалады.
Денсаулық сақтау мекемелерiнiң қолда бар жүйесi соңғы жылдары құлдырап кеттi, медициналық көмектiң тиiстi көлемi мен сапасын қамтамасыз ете алмайды.
Бұл проблемаларды шешу үшiн денсаулық сақтауды қаржыландыру мен ұйымдастырудың қазiргi жүйесiн реформалау, оны нақты экономикалық жағдайға сәйкестендiру, салаға нарықтық қатынастарды енгiзу қажет.
Республикада мiндеттi медициналық сақтандыруды енгiзу - денсаулық сақтаудың пiсiп жетiлген мәселелерiн шешуге бағытталған. Қазақстан Республикасында мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралардың бағдарламасы "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына, "Қазақстанда халықтың денсаулығын сақтауды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк және құқықтық актiлерi негiзiнде әзiрлендi.
I. Қазақстан Республикасында Мiндеттi медициналық
сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi
шаралар бағдарламасының мақсаты
Бағдарламаның мақсаты:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорынан және бюджеттен қаржыландыру негiзiнде мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы мен медициналық көмектiң кепiлдi көлемi шеңберiнде халықты қол жететiн әрi тегiн медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету;
басқарудың экономикалық әдiстемелерiн енгiзiп және мемлекеттiк
емес медициналық құрылымдарды тарту арқылы денсаулық сақтау жүйесiн
кезең-кезеңiмен реформалау, денсаулық сақтау жүйесiн нарықтық
экономиканың жағдайына барынша орайластыру болып табылады.
II. Мiндеттi медициналық сақтандыруды енгiзу кезеңдерi
Республикада мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi
бiрiншi кезектегi шараларға макроэкономикалық факторларға, сонымен
бiрге iшкi жүйелер мен құрылымдық сипаттарға байланысты мынадай
кезеңдер кiредi: дайындық, ұйымдастыру, өтпелi, аяқталу.
Дайындық кезеңi
Кезеңнiң ұзақтығы: 1995 жылғы қыркүйек - желтоқсан.
Дайындық кезеңiне мынадай шаралар кiредi:

5. Утвердить прилагаемые:
Программу первоочередных мер по развитию обязательного медицинского страхования в Республике Казахстан;
Порядок обязательного медицинского страхования иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих, а также временно находящихся на территории Республики Казахстан;
Типовые правила обязательного медицинского страхования граждан;
Временный порядок аккумулирования и использования страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию граждан;
Положение о порядке уплаты страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан и его областные (Алматинское городское) отделения;
Инструкцию о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование;
Типовой договор обязательного медицинского страхования работающих граждан;
Типовой договор обязательного медицинского страхования неработающих граждан.
6. Фонду, Министерству здравоохранения Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить план мероприятий по реализации Программы первоочередных мер по развитию обязательного медицинского страхования в Республике Казахстан.
7. Фонду, Министерству здравоохранения, Министерству финансов Республики Казахстан, другим заинтересованным министерствам и ведомствам, акимам областей и г. Алматы обеспечить выполнение Программы первоочередных мер по развитию обязательного медицинского страхования.
8. Акимам Жезказганской, Западно-Казахстанской, Кокшетауской, Южно-Казахстанской областей в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 ноября 1993 г. N 1174 P931174_ "Вопросы внедрения медицинского страхования" продолжить до 31 декабря 1995 года эксперимент по внедрению обязательного медицинского страхования. Отчет о его результатах представить в Правительство Республики Казахстан к 20 января 1996 года.
9. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 ноября 1993 г. N 1174 "Вопросы внедрения медицинского страхования" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 45, ст. 545) с 1 января 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
П Р О Г Р А М М А
первоочередных мер по развитию обязательного
медицинского страхования в Республике Казахстан
В республике продолжается ухудшение демографических показателей, снижается естественный прирост населения, сокращается средняя продолжительность жизни. Отмечается постоянный рост общей смертности. Нет стойко положительной динамики снижения детской смертности, которая значительно превышает среднереспубликанский показатель. Возросла материнская смертность. Увеличивается число больных хроническими заболеваниями, инвалидов, в том числе за счет травматизма. Наблюдается рост инфекционной заболеваемости.
Существующая сеть учреждений здравоохранения в последние годы пришла в упадок и не обеспечивает должного объема и качества медицинской помощи.
Для решения этих проблем необходимо реформировать существующую систему финансирования и организации здравоохранения, привести ее в соответствие с реальной экономической ситуацией, внедрить рыночные отношения в отрасли.
Введение обязательного медицинского страхования в республике направлено на решение назревших вопросов здравоохранения. Программа первоочередных мер по развитию обязательного медицинского страхования в Республике Казахстан разработана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О медицинском страховании граждан", Законом Республики Казахстан "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан", на основе нормативных и правовых актов Республики Казахстан.
I. Цели Программы первоочередных
мер по развитию обязательного медицинского
страхования в Республике Казахстан
Целями Программы являются:
обеспечение доступности и бесплатного медицинского обслуживания населения в рамках базовой программы обязательного медицинского страхования и гарантированного объема медицинской помощи, основанных на финансировании из Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан и бюджета;
поэтапное реформирование системы здравоохранения с внедрением экономических методов управления и привлечение негосударственных медицинских структур, максимальная адаптация системы здравоохранения к условиям рыночной экономики.
II. Этапы внедрения
обязательного медицинского страхования
Первоочередные меры по развитию обязательного медицинского страхования в республике включают в себя следующие этапы,обусловленные как макроэкономическими факторами, так и факторами, носящими внутрисистемный и структурный характер: подготовительный, организационный, переходный, завершающий.
Подготовительный этап
Продолжительность этапа: сентябрь - декабрь 1995 года.
Подготовительный этап включает в себя следующие мероприятия:

1. Мiндеттi медициналық сақтандыру субъектiлерiнiң қызметiн
белгiлейтiн құжаттарды қабылдау;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi
медициналық сақтандыру қорын (Қор) құру туралы;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры және оның облыстық және Алматы қалалық бөлiмшелерi туралы ереже;
Қазақстан Республикасында Мiндеттi медициналық сақтандыруды дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасы;
мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы;
Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi ережесi;
Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдаланудың уақытша тәртiбi;
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның облыстық
(Алматы қалалық) бөлiмшелерiне сақтандырудың төлемдерiн төлеудiң
тәртiбi туралы ереже;
Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру
төлемдерiн алу мен есептеу тәртiбi туралы нұсқау;
Жұмыс iстейтiн азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандырудың
үлгi шарты;
Жұмыс iстемейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың
үлгi шарты;
Қор мен оның бөлiмшелерiнiң бухгалтерлiк есеп беру қызметiн
белгiлейтiн құжаттар пакетi.
2. Мiндеттi медициналық сақтандырудың инфрақұрылымын құру;
Қордың және оның бөлiмшелерiнiң 1996 жылғы 31 қаңтарға дейiнгi
кезеңге арналған қызметiн қаржыландырудың көздерiн айқындау,
қаржыландырудың сыртқы көздерiн (халықаралық ұйымдар, қорлар және
басқалары) тарту;
Қорды және оның облыстық, Алматы қалалық бөлiмшелерiн құру;
Қор бөлiмшелерiнiң аудандық филиалдарын құру;
Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi үшiн кадрлар даярлау
және оқыту.
3. Мiндеттi медициналық сақтандыруға жататын халықтың түрлi
контингенттерiнiң санын айқындау.
4. Көрсетiлген медициналық қызметтi есепке алудың жүйесiн
әзiрлеу.
Кезеңдiк шаралардың орындалуына жауаптылар: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет, басқа да мүдделi министрлiктер мен ведомстволар, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi.
Ұйымдастыру кезеңi
Кезеңнiң ұзақтығы: 1996 жылғы қаңтар - наурыз.
Ұйымдастыру кезеңi:
мiндеттi медициналық сақтандыруды кезең-кезеңiмен енгiзу барысында халыққа медициналық көмектi, бiрiншi кезекте - өтпелi кезеңдi қаржыландыру үшiн ақшалай-қаражатты жинақтау;
денсаулық сақтауды сметалық-шығынды қаржыландыру тетiгiнен баға белгiлеу қағидатына негiзделген 1 тұрғынға және емделiп шығушыға есептелген қаржыландыруға көшуге даярлау;
денсаулық сақтауды аралас қаржыландыру жағдайында медициналық ұйымдарды қаржыландырудың тәртiбiн белгiлеу;
мiндеттi медициналық сақтандырудың полистерiн көбейту, сақтандырушылармен және медицина ұйымдарымен шарт жасасу және әрбiр сақтандырылушыны, бiрiншi кезекте жұмыс iстейтiн халықты сақтандыру полисiмен қамтамасыз ету;
мiндеттi медициналық сақтандырудың (бiрiншi кезек) базалық бағдарламасы шеңберiнде медициналық көмек көрсету арнап шарт жасаған сақтандырушы мен медициналық ұйымдарға сақтандырылушы контингент жөнiнде ақпараттық база құру;
көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын бағалау жүйесiн құру;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi үшiн кадрлар даярлау мен оқыту үшiн қажет.
Кезеңдiк шаралардың орындалуына жауаптылар: Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, экономика министрлiгi, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi.
Өтпелi кезең
Кезеңнiң ұзақтығы: 1996 жылғы сәуiр-маусым.
Бұл кезеңнiң ерекшелiгi халыққа медициналық көмек көрсету мiндеттi медициналық сақтандыру шартымен жүргiзiлетiндiгiнде.
Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры:
қайта бөлу қызметiн;
мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинауды;
мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламалары
шеңберiндегi медициналық қызмет көрсетулердi Қор бөлiмшелерiнен
төлеудi;
мiндеттi медициналық сақтандырудың ақпараттық жүйесiнiң екiншi
кезегiн құруды;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi үшiн кадрлар даярлау
мен оқытуды;
көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын бағалау жүйесiн
қалыптастыруды жүзеге асырады.
Кезеңдiк шаралардың орындалуына жауаптылар: Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру
қоры, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қаржы
министрлiгi, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi.
Қорытынды кезең
Кезеңнiң ұзақтығы: 1996 жылғы шiлде-тамыз.
Қорытынды кезең мынадай процестермен сипатталады:
мiндеттi медициналық сақтандырудың ақпараттық жүйесiнiң үшiншi
кезегiн құру;
көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын бағалау жүйесiн
қалыптастыруды аяқтау;
мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi үшiн кадрлар даярлау мен
оқытуды жалғастыру.
Кезеңдiк шаралардың орындалуына жауаптылар: Қазақстан
Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры,
облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсанындағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты
тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ
адамдарды, сондай-ақ уақытша келушiлердi мiндеттi
медициналық сақтандырудың
Тәртiбi
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық көмек Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген тәртiппен көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының аумағында уақытша жүрген шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарға мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық көмек осы Ережеде көзделген тәртiппен көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы шеңберiнде медициналық көмек алу үшiн, егер үкiметаралық келiсiмдерде өзгеше көзделмесе, мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисiне ие болуға тиiс.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар полистi, егер ол бар болса жұмыс берушiден алуы мүмкiн немесе оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшесiнен сатып алады.
Мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисi Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға мiндеттi медициналық сақтандыру шартын дербес жасаған Қазақстан Республикасы азаматтарының санаттар үшiн белгiленген тариф бойынша сатылады.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың мiндеттi медициналық сақтандыру полисi болмаған жағдайда мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламалары шеңберiндегi медициналық көмектi төлем негiзiнде алады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың
Үлгi ережесi
I. Жалпы ереже

1. Принятие документов, регламентирующих деятельность субъектов обязательного медицинского страхования:
о создании Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан (Фонда);
Положения о Фонде обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан и его областных и Алматинского городского отделений;
Программы первоочередных мер по развитию обязательного медицинского страхования в Республике Казахстан;
базовой программы обязательного медицинского страхования;
Типовых правил обязательного медицинского страхования граждан;
Временного порядка аккумулирования и использования страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию;
Положения о порядке уплаты страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его областные (Алматинское городское) отделения;
Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование;
Типового договора обязательного медицинского страхования работающих граждан;
Типового договора обязательного медицинского страхования неработающих граждан;
пакета документов, регламентирующих бухгалтерско-отчетную деятельность Фонда и его отделений.
2. Создание инфраструктуры обязательного медицинского страхования:
определение источников финансирования деятельности Фонда и его отделений на период до 31 января 1996 года, привлечение внешних источников финансирования (международные организации, фонды и др.);
создание Фонда и его областных, Алматинского городского отделений;
создание районных филиалов отделений Фонда;
подготовка и обучение кадров для системы обязательного медицинского страхования.
3. Определение численности различных контингентов населения, подлежащих обязательному медицинскому страхованию.
4. Разработка системы учета оказанных медицинских услуг.
Ответственные за выполнение мероприятий этапа: Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан, Министерство финансов, Министерство экономики Республики Казахстан, Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Комитет по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан, другие заинтересованные министерства и ведомства, акимы областей и г. Алматы.
Организационный этап
Продолжительность этапа: январь - март 1996 года.
Организационный этап необходим для:
аккумулирования финансовых средств для финансирования медицинской помощи населению при поэтапном внедрении обязательного медицинского страхования, в первую очередь - переходного этапа;
подготовки перехода от сметно-затратного механизма финансирования здравоохранения на финансирование из расчета на 1-го жителя и на пролеченного больного, основанному на принципе ценообразования;
установления порядка финансирования медицинских организаций в условиях смешанного финансирования здравоохранения;
тиражирования полисов обязательного медицинского страхования, заключения договоров со страхователями и медицинскими организациями и обеспечения каждого застрахованного полисом страхования, в первую очередь - работающего населения;
создания информационной базы по застрахованному контингенту, страхователям и медицинским организациям, заключившим договор на оказание медицинской помощи в рамках базовой программы обязательного медицинского страхования (первая очередь);
формирования системы оценки качества оказываемой медицинской помощи;
подготовки и обучения кадров для системы обязательного медицинского страхования.
Ответственные за выполнение мероприятий этапа: Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан, Министерство здравоохранения, Министерство юстиции, Министерство экономики Республики Казахстан, акимы областей и г. Алматы.
Переходный этап
Продолжительность этапа: апрель - июнь 1996 года.
Отличительной чертой этого этапа является то, что оказание медицинской помощи населению производится на условиях обязательного медицинского страхования.
Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан осуществляет:
перераспределительные функции;
сбор страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию;
оплату медицинских услуг в рамках базовой программы
обязательного медицинского страхования из отделений Фонда;
создание второй очереди информационной системы обязательного
медицинского страхования;
подготовку и обучение кадров для системы обязательного
медицинского страхования;
формирование системы оценки качества оказываемой медицинской
помощи.
Ответственные за выполнение мероприятий этапа: Фонд
обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики
Казахстан, Министерство здравоохранения, Министерство финансов
Республики Казахстан, акимы областей и г.Алматы.
Заключительный этап
Продолжительность этапа: июль - август 1996 года.
Заключительный этап характеризуется следующими процессами:
созданием третьей очереди информационной системы обязательного
медицинского страхования;
завершением формирования системы оценки качества оказываемой
медицинской помощи;
продолжением подготовки и обучения кадров для системы
обязательного медицинского страхования.
Ответственные за выполнение мероприятий этапа: Министерство
здравоохранения Республики Казахстан, Фонд обязательного
медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан,
акимы областей и г. Алматы.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
П О Р Я Д О К
обязательного медицинского страхования
иностранных граждан и лиц без гражданства,
постоянно проживающих, а также временно
находящихся на территории Республики Казахстан
Медицинская помощь иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, в системе обязательного медицинского страхования оказывается в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан.
Медицинская помощь иностранным гражданам и лицам без гражданства, временно находящимся на территории Республики Казахстан, в системе обязательного медицинского страхования оказывается в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
Иностранные граждане и лица без гражданства, временно находящиеся на территории Республики Казахстан, для получения медицинской помощи в рамках базовой программы обязательного медицинского страхования должны иметь страховой полис обязательного медицинского страхования, если иное не предусмотрено межправительственными соглашениями.
Иностранные граждане и лица без гражданства, временно находящиеся на территории Республики Казахстан, могут получить полис у работодателя, если таковой имеется, или купить его в областном (Алматинском городском) отделении Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
Страховой полис обязательного медицинского страхования для иностранных граждан и лиц без гражданства, временно находящихся на территории Республики Казахстан, реализуется по тарифу, определенному для категории граждан Республики Казахстан, самостоятельно заключающих договор обязательного медицинского
страхования.
Иностранные граждане и лица без гражданства, временно
находящиеся на территории Республики Казахстан, при отсутствии
полиса обязательного медицинского страхования, медицинскую помощь в
рамках базовой программы обязательного медицинского страхования
получают на платной основе.
#
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
Т И П О В Ы Е   П Р А В И Л А
обязательного медицинского страхования граждан
I. Общие положения

1. Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi ережесi "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына, мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi Қазақстан Республикасының және басқа нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi.
2. Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың үлгi ережесi мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi қатынасты реттейдi және азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi жалпы талаптарды белгiлейдi.
3. "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық көмек беруге және оны республика аумағында жұмыс iстейтiн мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасының көлемiнде және шартымен мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесi арқылы төлеуге кепiлдiк берiледi.
4. Медициналық сақтандырудың субъектiлерi мыналар: сақтандырылушы, сақтанушы, сақтандырушы, медициналық ұйым, жеке медициналық практикамен шұғылданатын адам.
Мiндеттi медициналық сақтандыру саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры (әрi қарай - Қор) және оның облыстық, Алматы қалалық бөлiмшелерi (әрi қарай - бөлiмше) қамтамасыз етедi.
5. Қазақстан Республикасының азаматтарын мiндеттi медициналық сақтандыру барысында жұмыс iстемейтiн халықты сақтандырушы ауданның, қаланың, жергiлiктi атқарушы органы болып табылады; жұмыс iстейтiн халықтың сақтандырушылары меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар (бұдан былай - жұмыс берушiлер) және өзге шаруашылық жүргiзушi субъектiлер болып табылады.
6. Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыруды коммерциялық емес негiзде жүзеге асыратын Қор және оның бөлiмшелерi мiндеттi медициналық сақтандыру кезiнде сақтандырушы болып табылады.
7. Қор қаржы-қаражатын жинақтау және Қазақстан Республикасының облыстарында (Алматы қаласы) мiндеттi медициналық сақтандыру жүргiзуге арналған қаржы ресурстарын теңестiру үшiн жұмыс iстейдi.
8. Қор өзiнiң қызметiн облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерi арқылы жүзеге асырады.
II. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры
бөлiмшелерiнiң сақтанушыларымен өзара қатынасы
9. Облыстардың, Алматы қаласының аумағында орналасқан сақтанушылар сақтандыру төлемдерiн төлеушi ретiнде Қор бөлiмшелерiнде немесе оның филиалдарында тiркелуге, сақтандыру төлемдерiн төлеуге мiндеттi.
10. Сақтандыру төлемдерiн Қор бөлiмшелерiнiң есепшотына және оның филиалдарының есепшотына аударудың тетiгi Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiн алу мен есептеудiң тәртiбi туралы нұсқаумен, Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдаланудың уақытша тәртiбiмен айқындалады.

1. Типовые правила обязательного медицинского страхования граждан разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О медицинском страховании граждан" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан по обязательному медицинскому страхованию.
2. Типовые правила обязательного медицинского страхования граждан регулируют отношения в системе обязательного медицинского страхования и устанавливают общие требования по обязательному медицинскому страхованию граждан.
3. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О медицинском страховании граждан" гражданам Республики Казахстан гарантируется предоставление медицинской помощи и ее оплата через систему обязательного медицинского страхования в объеме и на условиях действующей базовой программы обязательного медицинского страхования на территории республики.
4. Субъектами медицинского страхования выступают: застрахованный, страхователь, страховщик, медицинская организация, лицо, занимающееся частной медицинской практикой.
Реализацию государственной политики в области обязательного медицинского страхования обеспечивает Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан (далее - Фонд) и его областные и Алматинское городское отделения (далее - отделения).
5. При обязательном медицинском страховании граждан Республики Казахстан страхователем неработающего населения является местный исполнительный орган района, города; страхователями работающего населения являются предприятия, учреждения, организации, независимо от форм собственности, и иные хозяйствующие субъекты (в дальнейшем - работодатели).
6. Страховщиком при обязательном медицинском страховании являются Фонд и его отделения, осуществляющие обязательное медицинское страхование граждан на некоммерческой основе.
7. Фонд предназначен для аккумулирования финансовых средств и выравнивания финансовых ресурсов на проведение обязательного медицинского страхования в областях (г. Алматы) Республики Казахстан.
8. Свою деятельность Фонд осуществляет через областные (Алматинское городское) отделения.
II. Взаимоотношения отделения
Фонда обязательного медицинского
страхования со страхователями
9. Страхователи, расположенные на территории области, г. Алматы, обязаны зарегистрироваться в качестве плательщиков страховых платежей в отделении Фонда или его филиала, уплачивать страховые платежи.
10. Механизм перечисления страховых платежей на счет отделения Фонда и счета его филиалов определяется Инструкцией о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование. Временным порядком аккумулирования и использования страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию.

11. Қор бөлiмшесi Қазақстан Республикасы облыстарының, Алматы қаласының аумағында сақтандырылған азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыруды қамтамасыз етедi.
12. Қор бөлiмшесi мен сақтанушының өзара қатынасы нысанын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн мiндеттi медициналық сақтандырудың шартымен реттеледi.
13. Сақтандыру шартында сақтандыру жағдайы пайда болғандағы Қор бөлiмшелерiнiң мiндеттемелерi көзделедi. Сақтандыру жағдайы дегенiмiз сақтандырылушының мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасында көзделген медициналық көмектi алу мақсатында медициналық ұйымға немесе жеке медициналық практикамен шұғылданатын адамға өтiнiш бiлдiруi.
14. Сақтандырушыдан сақтандыру төлемдерi түспеген, уақтылы немесе толық түспеген жағдайда оларға Қор бөлiмшесi Қор мен оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеудiң тәртiбi туралы ережеде және Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiн алу мен есептеудiң тәртiбi туралы нұсқауда көзделген шаралар қолдануға тиiстi.
III. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен
оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiнiң
өзара қатынасы
15. Мiндеттi медициналық сақтандыру Қоры мен оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiнiң өзара қатынасын Қор реттейдi.
IV. Қордың облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерi
мен мiндеттi медициналық сақтандыру
жүйесiндегi медициналық ұйымдардың
(жеке медициналық практикамен шұғылданатын
адамдардың) өзара қатынасы
16. Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық көмектi тиiстi лицензиясы бар медициналық ұйымдар мен жеке медициналық практикамен шұғылданатын адамдар (әрi қарай - медициналық қызмет көрсетушiлер) көрсетедi.
17. Мiндеттi медициналық сақтандыру қаражаты есебiнен қаржыландырылатын халыққа медициналық көмек көрсетудi ұйымдастыру мен оның тәртiбiн денсаулық сақтауды басқарудың облыстық органдары мен Қор бөлiмшелерi бiрлесiп айқындайды.
18. Медициналық қызмет көрсетушiлер мен Қор бөлiмшелерiнiң арасындағы қатынас мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi емдеу-профилактикалық көмек (медициналық қызмет көрсету) беруге арналған шерт негiзiнде құрылады. Көрсетiлетiн медициналық қызметтiң тiзбесi шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
19. Азаматтарға мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасында көзделген және Қазақстан Республикасының аумағы шегiнде, олар тұратын жерде сақтандырылғандарға медициналық қызмет көрсетушiлер соңғыларының сақтандырылу полисiн берген Қор бөлiмшелерiмен шарты болмаған жағдайда медициналық қызмет көрсетулерге төлем жасаудың тәртiбiн Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық қызмет көрсетулерге төлем жасаудың тәртiбi туралы ереже айқындайды (Қор және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiтедi).

11. Отделение Фонда обеспечивает обязательное медицинское страхование застрахованным гражданам на территории области, г. Алматы Республики Казахстан.
12. Взаимоотношения отделения Фонда и страхователя регулируются договором обязательного медицинского страхования, форма которого утверждается Правительством Республики Казахстан.
13. Договор страхования предусматривает обязательства отделения Фонда при наступлении страхового случая. Страховым случаем является обращение застрахованного в медицинскую организацию или к лицу, занимающемуся частной медицинской практикой, с целью получения медицинской помощи, предусмотренной базовой программой обязательного медицинского страхования.
14. При непоступлении, несвоевременном или неполном поступлении
страховых платежей от страхователей отделение Фонда обязано
принимать к ним меры, предусмотренные Положением о порядке уплаты
страховых платежей в Фонд и его областные (Алматинское городское)
отделения и Инструкцией о порядке взимания и учета страховых
платежей на обязательное медицинское страхование.
III. Взаимоотношения Фонда
обязательного медицинского страхования и
его областных (Алматинского городского) отделений
15. Взаимоотношения Фонда обязательного медицинского
страхования и его областных (Алматинского городского) отделений
регулируются Фондом.
IV. Взаимоотношения областных
(Алматинского городского) отделений
Фонда и медицинских организаций (лиц,
занимающихся частной медицинской практикой) в
системе обязательного медицинского страхования
16. Медицинскую помощь в системе обязательного медицинского страхования оказывают медицинские организации и лица, занимающиеся частной медицинской практикой (далее - поставщики медицинских услуг), имеющие соответствующие лицензии.
17. Организацию и порядок оказания медицинской помощи населению, финансируемой за счет средств обязательного медицинского страхования, определяют совместно областные органы управления здравоохранения и отделение Фонда.
18. Отношения между поставщиками медицинских услуг и отделением Фонда строятся на основании договора на предоставление лечебно-профилактической помощи (медицинских услуг) по обязательному медицинскому страхованию.
19. Порядок оплаты медицинских услуг, предусмотренных базовой программой обязательного медицинского страхования граждан и оказанных застрахованным в пределах территории Республики Казахстан, где они проживают, поставщиком медицинских услуг при отсутствии у последнего договора с отделением Фонда, выдавшим полисы застрахованным, определяется Положением о порядке оплаты медицинских услуг в системе обязательного медицинского страхования (утверждается Фондом и Министерством здравоохранения Республики Казахстан).

20. Медициналық қызмет көрсетушi сақтандырылушыға көрсетiлген қызметтiң есебiн жүргiзедi және Қор мен Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiткен тәртiппен есеп берудiң нысандары бойынша Қор бөлiмшелерiне мәлiмет бередi.
21. Сақтандырылушыға Қор бөлiмшесiмен шартта көрсетiлген көлемдегi көмектi тиiстi дәрежеде көрсетуге мүмкiндiк болмаған жағдайда медициналық қызмет көрсетушi Қор бөлiмшесiнен (оның филиалдарынан) алынған қаражат есебiнен пациентке талап етiлген көмектi бұл туралы Қор бөлiмшесiне хабарлай отырып басқа медициналық қызмет көрсетушiден қамтамасыз етуге мiндеттi.
22. Қор бөлiмшесi мен медициналық қызмет көрсетушiнiң арасындағы есеп айырысу медициналық қызмет көрсетушiнiң есебiн төлеу жолымен жүргiзiледi.
Медициналық көмекке төлем жасаудың тәртiбi Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық қызметке төлем жасау тәртiбi туралы ережемен белгiленедi. Аталған Ереже Қазақстан Республикасының аумағында медициналық қызметке төлем жасаудың түрлерi мен тәсiлдерiн айқындайды.
Медициналық қызметке арналған тарифтердi келiсу мен индекстеудiң тәртiбiн Қор Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп белгiлейдi.
23. Сақтандырылушы азаматтарға медициналық қызмет көрсетпегенi немесе оны тиiстi емес көлем мен сапа, белгiленбеген мерзiмде көрсеткенi үшiн, ауруды медициналық көмек көрсетудiң келесi кезеңiне уақтылы жiберiлмегенi үшiн медициналық қызмет көрсетушi Қор бөлiмшесiне Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық қызметке төлем жасаудың тәртiбi туралы ережеге сәйкес айыппұл төлейдi. Айрықша жағдайларда Қор медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен шұғылданушы адамның лицензиясын қайталауды талап ете алады.
24. Сақтандырушыларға мiндеттi медициналық сақтандыру бойынша көрсетiлген медициналық көмектiң сапасын бағалауды Қор бөлiмшесi Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Қормен келiсе отырып бекiтетiн Медициналық көмектiң сапасын бағалаудың тәртiбiне сәйкес жүзеге асырады.
25. Сақтанушы сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда Қор бөлiмшесi медициналық қызмет көрсетушiге сақтандырудың аталған шарты бойынша полистi танудың күшi жойылғаны туралы хабарлайды. Медициналық қызмет көрсетушiлер сақтандырылмаған азаматтарға жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетуге мiндеттi.
V. Медициналық сақтандыру полисi
26. Мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисiн Қор бөлiмшесi әрбiр сақтандырылушыға немесе сақтанушыға азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың белгiленген шартымен бередi. Қазақстан Республикасының аумағында мiндеттi медициналық сақтандырудың бiрыңғай үлгiдегi сақтандыру полисi қолданылады.
Мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру шартының нөмiрi және оның күшiн сақтау мерзiмi сақтандыру полисiнде көрсетiледi.

20. Поставщик медицинских услуг ведет учет услуг, оказанных застрахованным, и предоставляет отделению Фонда сведения по формам отчетности, утвержденным Фондом и Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
21. При невозможности оказать застрахованному помощь надлежащим образом в объеме, предусмотренном договором с отделением Фонда, поставщик медицинских услуг обязан за счет собственных средств обеспечить пациенту требуемую помощь у другого поставщика медицинских услуг с уведомлением об этом отделения Фонда.
22. Расчеты между отделением Фонда и поставщиком медицинских услуг производятся путем оплаты счетов поставщика медицинских услуг.
Порядок оплаты медицинской помощи регламентируется Положением о порядке оплаты медицинских услуг в системе обязательного медицинского страхования. Указанное Положение определяет виды и способы оплаты медицинских услуг на территории Республики Казахстан.
Порядок согласования и индексации тарифов на медицинские услуги устанавливается Фондом совместно с Министерством здравоохранения и Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
23. За непредоставление или предоставление застрахованным гражданам медицинских услуг ненадлежащего объема, качества или в неустановленные сроки, за несвоевременное направление больного на последующий этап оказания медицинской помощи поставщик медицинских услуг уплачивает отделению Фонда штраф в соответствии с Положением о порядке оплаты медицинских услуг в системе обязательного медицинского страхования. В особых случаях Фонд может требовать отзыва лицензии медицинской организации или лица, занимающегося частной медицинской практикой.
24. Оценка качества медицинской помощи, предоставленной застрахованным по обязательному медицинскому страхованию, осуществляется отделением Фонда в соответствии с Порядком оценки качества медицинской помощи, утверждаемым Министерством здравоохранения Республики Казахстан по согласованию с Фондом.
25. В случае досрочного расторжения страхователем договора страхования отделение Фонда извещает поставщика медицинских услуг о признании полисов по данному договору страхования недействительными. Поставщики медицинских услуг обязаны оказывать незастрахованным гражданам экстренную и неотложную медицинскую помощь.
V. Страховой медицинский полис
26. Страховой полис обязательного медицинского страхования выдается отделением Фонда каждому застрахованному или страхователю в порядке, установленном договором обязательного медицинского страхования граждан. На территории Республики Казахстан действует страховой полис обязательного медицинского страхования единого образца.
В страховом полисе обязательного медицинского страхования указывается номер договора страхования и срок его действия.

27. Медициналық көмекке тiлек бiлдiрген кезде сақтандырушылар мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисiн және жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуге мiндеттi.
Медициналық көмек алу қажеттiгi туындаған жағдайда қайсыбiр себептермен мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисi қолында жоқ сақтандырылушы оны растау үшiн Қор бөлiмшесiне жүгiнуге тиiс, ол медициналық қызмет көрсетушiге сақтандыру фактiсiн растауға мiндеттi.
28. Жұмыс iстеп жүрген азамат жұмыстан босатылған жағдайда кәсiпорын оған бұрын берiлген мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисiн алып, Қорға тапсыруға мiндеттi. Жұмысқа орналасқан кезде азамат жұмыс берушiден немесе Қор бөлiмшесiнен мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисiн алуға тиiстi. Жұмыс iстемейтiн азаматтар тұрақты тұратын орны өзгерген кезде тұрақты тұратын жаңа орын бойынша Қор бөлiмшесiнде өздерi алған полистi қайта тiркеуге тиiс.
29. Мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру полисi жоғалған жағдайда сақтандырылушының жеке өзi немесе сақтанушының өкiлi арқылы бұл туралы Қор бөлiмшесiне полистiң жоғалуының себебiн көрсете отырып жазбаша немесе ауызша хабарлауға мiндеттi. Қор бөлiмшесi сақтандырылушыны төлеммен берiлетiн дубликатпен қамтамасыз етуге мiндеттi. Мiндеттi медициналық сақтандырудың жоғалған сақтандыру полисiнiң күшi жойылған деп есептеледi, ол туралы мүдделi медициналық қызмет көрсетушiлерге хабарланады.
30. Мiндеттi медициналық сақтандыру бойынша сақтандырылған барлық азаматтар медициналық көмек алу үшiн қайсыбiр емдеу-профилактика мекемесiнде немесе жеке медициналық практикамен шұғылданатын адамға тiркелуге тиiс.
31. Мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасында көзделген медициналық қызмет көрсетiлмеген және қызмет көрсетудегi шарты сақталмаған жағдайдағы сақтандырылушының iс-әрекетi қолданылып жүрген заңдармен, мiндеттi медициналық сақтандырудың шартымен реттеледi.
32. Сақтандырушылар оларға медициналық көмек көрсетудiң нәтижесiнде келтiрiлген залалды белгiленген тәртiппен өндiрiп алуға құқықты.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi
сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдаланудың
Уақытша тәртiбi
1. Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдаланудың осы Уақытша тәртiбi "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына, Қазақстан Республикасының мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi және атқарушы өкiмет органдарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiнiң, мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi медициналық сақтандыру субъектiлерiнiң қаржылық өзара iс-әрекеттерiнiң және азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру жүргiзу кезiндегi қаражаттың жұмсалу тәртiбiнiң жалпы қағидаларын белгiлейдi.

27. При обращении за медицинской помощью застрахованные обязаны предъявить страховой полис обязательного медицинского страхования и документ, удостоверяющий личность.
В случае необходимости получения медицинской помощи застрахованный, который по тем или иным причинам не имеет страхового полиса обязательного медицинского страхования, должен обратиться за подтверждением в отделение Фонда, которое обязано подтвердить поставщику медицинских услуг факт страхования.
28. При увольнении работающего гражданина администрация предприятия обязана изъять выданный ему ранее страховой полис обязательного медицинского страхования и сдать в Фонд. При трудоустройстве гражданин обязан получить страховой полис обязательного медицинского страхования у работодателя или в отделении Фонда. Неработающие граждане при изменении постоянного места проживания должны перерегистрировать полученный ими полис в отделении Фонда по новому месту постоянного проживания.
29. В случае утраты страхового полиса обязательного медицинского страхования застрахованный обязан лично или через представителя страхователя известить об этом отделение Фонда в письменном или устном виде с указанием обстоятельств утраты полиса. Отделение Фонда обязано обеспечить застрахованного дубликатом полиса, выдаваемого за плату. Утраченный страховой полис обязательного медицинского страхования считается недействительным, о чем сообщается заинтересованным поставщикам медицинских услуг.
30. Все граждане, застрахованные по обязательному медицинскому страхованию, должны для получения медицинской помощи зарегистрироваться в одном из лечебно-профилактических учреждений или у лица, занимающегося частной медицинской практикой.
31. Действия застрахованного при непредоставлении и при несоблюдении условий предоставления ему медицинских услуг, предусмотренных базовой программой обязательного медицинского страхования, регламентируются действующим законодательством, договором обязательного медицинского страхования.
32. Застрахованные имеют право на возмещение ущерба, причиненного им в результате оказания медицинской помощи, в установленном порядке.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
ВРЕМЕННЫЙ ПОРЯДОК
аккумулирования и использования
страховых платежей по обязательному
медицинскому страхованию граждан
1. Настоящий Временный порядок аккумулирования и использования страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию граждан разработан в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О медицинском страховании граждан", другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан по обязательному медицинскому страхованию и устанавливает общие принципы финансового взаимодействия органов исполнительной власти, Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан и его отделений, субъектов медицинского страхования в системе обязательного медицинского страхования и порядок расходования средств при проведении обязательного медицинского страхования граждан.

2. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушiнiң сақтандыруға арналған сақтандыру төлемдерiнiң бiр бөлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде аударылады;
жергiлiктi атқарушы органдардың жұмыс iстемейтiн халықты (балаларды, оқудың күндiзгi нысанындағы оқушыларды, зейнеткерлердi, белгiленген тәртiппен тiркелген жұмыссыздарды) мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған төлемдерi аударылады.
3. Сақтандыру төлемдерiн төлеу Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеу туралы ережеге, белгiленген тәртiппен бекiтiлген және басқа нормативтiк құжаттарға сәйкес жүргiзiледi.
4. Сақтандыру төлемдерiн жинау мен қаражатты жұмсау үшiн мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiнiң банктерде есеп айырысу шотын ашуының жалпы тәртiбi Ұлттық Банктiң, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бiрлескен нұсқауымен айқындалады.
5. Облыстардың, Алматы қаласының мемлекеттiк басқару органдары денсаулық сақтаудың мемлекеттiк жүйесiн қаржыландырудың мөлшерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде - жұмыс iстемейтiн халықты мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған төлемдердi айқындайды.
Жергiлiктi атқарушы органдар азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыруға көзделген, жұмыс iстемейтiн халықты мiндеттi медициналық сақтандыруға (мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық базалық бағдарламасын ескере отырып) арналған төлем түрiндегi қаражатты Қор бөлiмшесiне жiбередi.
Аударым аталған мақсаттарға тиiстi бюджеттерде көзделген қаражаттың кем дегенде тоқсандық сомадағының 1/3 мөлшерiнде ағымдағы айдың 25-нан кешiктiрмей ай сайын жүргiзiледi. Төлемдердi төлеу, тиiстi соманы қаржы басқармасының (бөлiмдердiң) есепшоттарынан Қордың облыстық бөлiмшесiнiң есепшотына (оның филиалдарының есепшотына) аудару арқылы жүргiзiледi.
Медициналық және басқа да қызмет көрсетуге арналған келiсiлген тарифтер арқылы халыққа медициналық көмек көлемiнiң негiзiнде жұмыс iстемейтiн халыққа төлемнiң мөлшерi есептеледi, оны Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының облыстық бөлiмшесi жергiлiктi әкiмшiлiкке белгiленген тәртiппен бекiтуге ұсынады.
6. Жұмыс iстемейтiн халықты мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған төлемдердi Қордың облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiне аударған кезде, облыстардың (Алматы қаласының) өз iшiнде барлық деңгейдегi бюджеттердiң өзара қатынасын реттеу арқылы облыстардағы (Алматы қаласында) жергiлiктi атқарушы органдар өздерi белгiлейдi.

2. В Фонд обязательного медицинского страхования перечисляется:
часть страховых платежей работодателей на обязательное медицинское страхование в размере, установленном Правительством Республики Казахстан;
платежи местных исполнительных органов на обязательное медицинское страхование неработающего населения (детей, учащихся дневных форм обучения, пенсионеров, зарегистрированных в установленном порядке безработных).
3. Уплата страховых платежей производится в соответствии с Положением о порядке уплаты страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его областные (Алматинское городское) отделения и другими нормативными документами, утвержденными в установленном порядке.
4. Общий порядок открытия в банках расчетных счетов Фонду обязательного медицинского страхования и его отделениям для сбора страховых платежей и расходования средств определяется совместными указаниями Национального Банка, Министерства финансов Республики Казахстан, Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
5. Органы государственного управления областей, г.Алматы определяют размеры финансирования государственной системы здравоохранения, а также в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан, - платежи на обязательное медицинское страхование неработающего населения.
Местные исполнительные органы направляют отделению Фонда в виде платежей на обязательное медицинское страхование неработающего населения средства, предусмотренные на обязательное медицинское страхование граждан.
Перечисление производится ежемесячно в размере не менее 1/3 квартальной суммы средств, предусмотренных на указанные цели в соответствующих бюджетах, не позднее 25 числа текущего месяца. Уплата платежей производится перечислением соответствующих сумм со счетов финансовых управлений (отделов) на счет областного отделения Фонда (счета его филиалов).
На основании согласованных тарифов на медицинские и иные услуги и объемов медицинской помощи населению рассчитывается размер платежа на неработающее население, который представляется областным отделением Фонда обязательного медицинского страхования на утверждение в местную администрацию в установленном порядке.
6. Порядок, регулирующий взаимоотношения бюджетов всех уровней внутри области (г.Алматы) при перечислении в Фонд платежей на обязательное медицинское страхование неработающего населения, устанавливается местными исполнительными органами областей (г.Алматы) самостоятельно.

7. Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiн тұрақтандыруды қамтамасыз ету үшiн көзделген нормаланған сақтандыру қорының көлемi Мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасының қаржыландырудың нормативiн айқындаудың тәртiбiне сәйкес белгiленедi.
Сақтандырушыларға медициналық қызмет көрсетуге ақы төлеу үшiн өздерiнiң резервтегi қаражаты жетпеген жағдайда Қор бөлiмшесi Мiндеттi медициналық сақтандыру қорынан субвенция сұрайды.
8. Мiндеттi медициналық сақтандырудың барлық бағдарламасы
шеңберiнде медициналық қызмет көрсетушi меншiктiң кез келген
нысанындағы медициналық ұйым медициналық қызметке тариф немесе бiр
тұрғынға шаққанда қаржы нормативi бойынша ақы төлеу жолымен Қор
бөлiмшесiмен, оның филиалдарымен шартқа отыру негiзiнде
қаржыландырылады.
Медициналық көмекке ақы төлеудiң мынадай тәсiлдерi қолданылады:
1) Стационарлық мекемелер үшiн:
шығыс сметасы бойынша қаржыландыру;
емделiп шыққан ауру үшiн орташа құн бойынша ақы төлеу (жалпы
стационар бойынша немесе бiр бағдарлы бөлiмшелердегi орташа төлем
арқылы);
медициналық-экономикалық стандарттар негiзiнде емдеу
аяқталғанда.
2). Амбулаторлық-емханалық мекемелер үшiн:
шығыс сметасы бойынша қаржыландыру;
бiр тұрғынға шағу арқылы қаржыландыру;
емдеу аяқталған жағдайда ақы төлеу;
жекелеген медициналық қызметке ақы төлеу.
9. Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифтердi Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшелерi облыстардың денсаулық сақтауды басқару органдарымен келiседi, оны облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi бекiтедi.
10. Мiндеттi медициналық сақтандыру шеңберiндегi медициналық және өзге қызмет көрсетулерге арналған тарифтердi есептеу барысында ескерiлетiн рентабельдiктiң шекiт деңгейiн тиiстi қаржы органдарымен және денсаулық сақтауды басқару органдарымен келiсе отырып Қор бөлiмшелерi айқындайды.
11. Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiне енгiзiлгенге дейiн республикалық деңгейдегi медицина ұйымдарын қаржыландырудың кәзiргi тәртiбi сақталады. Бұл ұйымдарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен келiсе отырып оларды қаржыландыру республиканың жергiлiктi деңгейде белгiлеген тәртiбiне сәйкес мiндеттi медициналық сақтандыру қаражатының есебiнен жүзеге асыруға болады.
12. Мiндеттi медициналық сақтандыру бойынша, сақтандырылушыға сақтандырылған облыстың аумағынан тыс жерде сақтандырылу жағдайы туындаған кезде, сақтандыру жағдайы болған аумақтағы облыстық мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасы көлемiнде көрсетiлген медициналық қызметтi сол аумақта қолданылатын тарифтер бойынша Қор бөлiмшесi төлейдi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшесi өздерi жасалған келiсiм бойынша, сақтандыру жағдайы басқа аумақта туындаған кезде, көрсетiлетiн медициналық қызметке ақы төлеудiң өзге тәртiбiн белгiлеуi мүмкiн.

7. Величина нормированного страхового запаса, предназначенного для обеспечения устойчивости системы обязательного медицинского страхования, устанавливается в соответствии с Порядком определения норматива финансирования программы обязательного медицинского страхования.
При недостатке собственных резервных средств для оплаты медицинских услуг застрахованным отделение Фонда обращается в Фонд обязательного медицинского страхования за субвенцией.
8. Медицинские организации любой формы собственности, оказывающие медицинские услуги в рамках базовой программы обязательного медицинского страхования, финансируются на основе договоров с отделением Фонда, его филиалами путем оплаты медицинских
услуг по тарифам или финансовым нормативам на одного жителя.
Могут также применяться следующие способы оплаты медицинской
помощи:
1) Для стационарных учреждений:
финансирование по смете расходов;
оплата по средней стоимости пролеченного больного (в целом по
стационару или в среднем по отделениям одного профиля);
за законченный случай лечения на основе медико-экономических
стандартов.
2) Для амбулаторно-поликлинических учреждений:
финансирование по смете расходов;
финансирование на одного жителя;
оплата законченных случаев;
оплата отдельных медицинских услуг.
9. Тарифы на медицинские услуги по обязательному медицинскому страхованию согласовываются отделением Фонда обязательного медицинского страхования с органами управления здравоохранения области и утверждаются акимами областей и г.Алматы.
10. Предельный уровень рентабельности, учитываемый при расчете тарифов на медицинские и иные услуги в рамках обязательного медицинского страхования, определяется отделениями Фонда по согласованию с соответствующим финансовым органом и органом управления здравоохранения.
11. До включения в систему обязательного медицинского страхования сохраняется действующий порядок финансирования медицинских организаций республиканского уровня. Финансирование этих организаций может осуществляться за счет средств обязательного медицинского страхования при условии передачи финансирования в установленном порядке с республиканского на местный уровень по согласованию с Министерством здравоохранения Республики Казахстан и Фондом.
12. При возникновении страхового случая с застрахованным по обязательному медицинскому страхованию вне территории области, где он застрахован, медицинские услуги, оказанные в объеме программы обязательного медицинского страхования области, на территории которой произошел страховой случай, оплачиваются отделением Фонда по тарифам, действующим на данной территории.
Фонд обязательного медицинского страхования может устанавливать иной порядок оплаты медицинских услуг, оказываемых при возникновении страхового случая на другой территории.

13. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiндегi қаржыны тұрақтандыруды қамтамсыз ету, мiндеттi медициналық сақтандыру бағдарламасын қаржыландыру барысында Қор бөлiмшелерiнiң қызмет жағдайын теңестiру, мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасы көлемiндегi азаматтарға медициналық көмек берудiң көлемi мен сапасын теңестiру жөнiндегi кешендi шараларды жүзеге асыру мақсатында:
Қор бөлiмшелерiне субвенция бөледi;
мiндеттi медициналық сақтандыруды дамытудың мақсатты бағдарламасын, мiндеттi медициналық сақтандыру саласында мамандар даярлау мен ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды, халықаралық ынтымақтастық жөнiндегi шараларды, басқару аппаратын ұстау мен шаруашылық мұқтаждарын қоса алғанда Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры туралы ережемен айқындалған қызметке сәйкес және басқа шараларды қаржыландырады.
14. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры босаған Қор бөлiмшелерiнiң мiндеттi медициналық сақтандырудың қаржы-қаражатының ұтымды пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.
15. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының нормативтiк актiлерi мен нұсқаулары Қор бөлiмшелерiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың назарына жеткiзедi.
16. Мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнде жұмыс iстейтiн медициналық мекемелер белгiленген тәртiппен бекiтiлген есеп беру нысандары бойынша Қор бөлiмшесiне есеп тапсырады.
17. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерi бухгалтерлiк есептi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебiн есептеу жоспары бойынша жүргiзедi.
18. Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру төлемдерiн жинақтау мен пайдаланудың осы Уақытша тәртiбiне өзгертулер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Үкiметi енгiзедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қалысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi
медициналық сақтандыру қорына және оның облыстық
(Алматы қалалық) бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн
төлеу тәртiбi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының (бұдан әрi - қор) және оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - бөлiмшелер) сақтандыру төлемдерiн төлеушiлерi мыналар болып табылады:
жұмыс iстейтiн халық үшiн нысанына қарамастан кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар мен өзге шаруашылық жүргiзушi субъектiлер;
жұмыс iстемейтiн халық үшiн (балалар, оқушылар мен күндiзгi оқу нысанының студенттерi, зейнеткерлер, белгiленген тәртiп бойынша тiркелген жұмыссыздар) жергiлiктi өкiмет органдары.

13. Фонд обязательного медицинского страхования с целью осуществления комплекса мероприятий по обеспечению финансовой устойчивости системы обязательного медицинского страхования, выравниванию условий деятельности отделений Фонда при финансировании программ обязательного медицинского страхования, выравниванию объема и качества предоставляемой гражданам медицинской помощи в объеме базовой программы обязательного медицинского страхования:
выделяет субвенции отделением Фонда;
финансирует целевые программы развития обязательного медицинского страхования, организацию подготовки специалистов и научно-исследовательских работ в области обязательного медицинского страхования, мероприятия по международному сотрудничеству и другие мероприятия в соответствии с функциями, определенными Положением о Фонде обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан, включая содержание аппарата управления и хозяйственные нужды.
14. Фонд обязательного медицинского страхования осуществляет контроль за рациональным использованием финансовых средств обязательного медицинского страхования отделениями Фонда.
15. Нормативные акты и указания Фонда обязательного медицинского страхования доводятся до сведения местных исполнительных органов.
16. Медицинские учреждения, работающие в системе обязательного медицинского страхования, представляют отчетность отделению Фонда по формам отчетности, утвержденным в установленном порядке.
17. Бухгалтерский учет Фонда обязательного медицинского страхования и его отделений ведется по плану счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности, утверждаемому Министерством финансов Республики Казахстан.
18. Изменения и дополнения в настоящий Временный порядок аккумулирования и использования страховых платежей по обязательному медицинскому страхованию вносятся Правительством Республики Казахстан. #
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке уплаты страховых платежей в
Фонд обязательного медицинского страхования
при Правительстве Республики Казахстан и его
областные (Алматинское городское) отделения
1. Плательщиками страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан (далее - Фонд) и его областные (Алматинское городское) отделения (далее - отделения) являются: для работающего населения - предприятия, учреждения, организации и иные хозяйствующие субъекты независимо от форм собственности; для неработающего населения (детей, учащихся и студентов дневных форм обучения, пенсионеров, зарегистрированных в установленном порядке безработных) - органы исполнительной власти.

2. Мiндеттi медициналық сақтандыруға сақтанушылар және өзге де төлеушiлер төлейтiн сақтандыру төлемдерiн мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасының орындалуын қамтамасыз ететiн көлемде белгiлейдi.
3. Сақтандыру төлемдерiн Қорға және оның бөлiмшелерiне еңбек ақы төлеу қорына қатысты процентке орай белгiленген мөлшерде, соның iшiнде, солардан Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға қаржы бөлудi жүзеге асыратын мердiгерлiк шарттары және тапсырмалар бойынша төлеушiлер төлейдi.
4. Төлеушiлер сақтандыру төлемдерiн айына, бiр рет, өткен айдың жалақысын алу үшiн белгiленген мерзiмде төлейдi.
Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы азаматтар (жеке кәсiпкерлер) сақтандыру төлемдерiн жұмыс iстейтiн азаматтардың осы категориялары үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған табыс түрлерiнен және мерзiмдерде төлейдi.
Шаруа (фермерлiк) қожалықтарының мүшелерi сақтандыру төлемдерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен төлейдi.
Азаматтарды шарт бойынша жалдаушы жеке адамдар сақтандыру төлемдерiн ай сайын, сол азаматтарға жалақы төленген айдан кейiнгi айдың 5 күнiне дейiн төлейдi.
Атқарушы өкiмет органдары жұмыс iстемейтiн халықтың мiндеттi медициналық сақтандыру төлемдерiн ай сайын тиiстi бюджеттерге аталған мақсаттарға көзделген қаржының тоқсандық сомасының 1/3 кем емес мөлшерiнде, ағымдағы айдың 25 күнiнен кешiктiрмей аударады.
5. Төлеушiлер мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiнiң төлем тапсырмасын еңбек ақы төлеудiң қаржысын беруге арналған құжаттармен қоса, бiр мезгiлде банк мекемелерiне ұсынады. Аталған төлем тапсырмасы көрсетiлмесе, еңбек ақы төлеудiң қаржысы берiлмейдi.
6.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкiметiнiң 1997.06.30. N 1036
қаулысымен. P971036_
7. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеудiң есебiн Қор және оның бөлiмшелерi жүргiзедi.
Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлер заңдарда көрсетiлген тәртiппен Мiндеттi медициналық сақтандыру Қорының бөлiмшелерiне мiндеттi түрде тiркелуге тиiстi.
8. Сақтандыру төлемдерiн төлеу тәртiбiн бұзған төлеушiлерге мынадай қаржылық санкциялар қолданылады:
жұмыс берушiнiң төлеушi ретiнде тiркелуден бас тартқаны үшiн - сақтандыру төлемiнiң төленуге тиесiлi сомасының 10 процентi мөлшерiндегi айыппұл;
сақтандыру төлемi есептелетiн соманы жасырған не кемiтiп көрсеткен жағдайда - өсiмiмен есептегенде төленуге тиiстi төлемнен тыс өндiрiлетiн сақтандыру төлемiнiң жасырылған немесе кемiтiп көрсетiлген сомасының мөлшерiндегi айыппұл, жыл iшiнде қайталап бұзған ретте айыппұл екi есе мөлшерде салынады.

2. Страховые платежи на обязательное медицинское страхование, уплачиваемые страхователями и иными плательщиками, определяются Правительством Республики Казахстан в размерах, обеспечивающих выполнение базовой программы обязательного медицинского страхования.
3. Страховые платежи в Фонд и его отделения производятся плательщиками в установленных размерах в процентах по отношению к фонду оплаты труда, в том числе по договорам подряда и поручениям, из которого в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляются отчисления на государственное социальное страхование.
4. Плательщики уплачивают страховые платежи один раз в месяц в срок, установленный для получения заработной платы за истекший месяц.
Граждане, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (индивидуальные предприниматели), уплачивают страховые платежи с тех видов доходов и в те сроки, которые определены для этой категории работающих граждан законодательством Республики Казахстан.
Члены крестьянских (фермерских) хозяйств уплачивают страховые платежи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Физические лица, нанимающие граждан по договорам, уплачивают страховые платежи ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за месяцем выплаты этим гражданам заработка.
Органы исполнительной власти перечисляют платежи на обязательное медицинское страхование неработающего населения ежемесячно в размере не менее 1/3 квартальной суммы средств, предусмотренных на указанные цели в соответствующих бюджетах, не позднее 25 числа текущего месяца.
5. Плательщики представляют в учреждения банков платежные поручения на перечисление страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения одновременно с представлением документов на выдачу финансовых средств на оплату труда. Без представления указанных платежных поручений финансовые средства на оплату труда не выдаются.
Платежные поручения на перечисление страховых взносов исполняются учреждениями банков (казначействами) в первоочередном порядке.
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правительства РК от
30 июня 1997 г. N 1036 P971036_ )
7. Учет страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения осуществляется Фондом и его отделениями.
Плательщики страховых платежей подлежат обязательной регистрации в отделениях Фонда обязательного медицинского страхования в порядке, предусмотренном законодательством.
8. К плательщикам, нарушающим порядок уплаты страховых платежей, применяются финансовые санкции:
за отказ работодателя от регистрации в качестве плательщика страховых платежей - штраф в размере 10 процентов от причитающихся к уплате сумм страховых платежей;
в случае сокрытия или занижения сумм, с которых должны начисляться страховые платежи - штраф в размере страхового платежа с сокрытой или заниженной суммы, взимаемый сверх причитающегося платежа с учетом пени; при повторном в течение года нарушении указанный штраф взимается в двойном размере.

9. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның бөлiмшелерiнiң сақтандыру төлемдерiнiң жасырылған не төмендетiлiп көрсетiлген сомасы, берешек, сондай-ақ заңдарда көзделген айыппұл жұмыс берушiлер даусыз түрде, ал сақтандыру төлемдерiнiң өзге төлеушiлерiнен - сот арқылы өндiрiледi. Аталған сомаларды өндiру бюджеттен есеп айырысқаннан кейiн жүргiзiледi.
10. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның бөлiмшелерiне аударылатын сақтандыру төлемдерiнiң уақтылы және толық төленуiне бақылауды Қор жүзеге асырады.
11. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн есептеу мен төлеу, өсiмiн ұстап қалу, берешектi өндірiп алу және қаржы санкцияларын қолдау мәселелерi жөнiндегi барлық даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот арқылы шешiледi.
12. Қорға және оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн алу мен есепке алу тәртiбi туралы нұсқауды Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
13. Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшелерi құрылғанға дейiнгi кезеңде төлеушiлердiң сақтандыру төлемдерi белгiленген тәртiппен өткiзiледi және банк оларды "Мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсi" - баланстық есебiнiң - бөлек жеке-есебiне, "Мiндеттi медициналық сақтандыру қаражаттары" - тарауына есепке алынады.
14. Кәсiпорындар, мекемелер, соның iшiнде банктер, ұйымдар және өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, меншiк нысандарына қарамастан, Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры және оның бөлiмшелерi өкiлдiк берген адамдарға тiзбесi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген коммерциялық құпия болып табылатын деректерден басқа, сол Қор және оның бөлiмшелерiнiң қызметiне қатысты қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi беруге мiндеттi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Мiндеттi медициналық сақтандыруға сақтандыру
төлемдерiн алу мен есепке алудың тәртiбi туралы
Нұсқаулық
I. Жалпы ережелер
1. Нұсқау "Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыруды енгiзу мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 1845 қаулысымен бекiтiлген Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына және оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiне төлемдер төлеудiң тәртiбi туралы Ережеге сәйкес мiндеттi медициналық сақтандыру төлемдерiн (бұдан әрi - сақтандыру төлемдерi) төлеудiң тәртiбiн анықтайды.
Мiндеттi медициналық сақтандыру Қорының (бұдан әрi - Қор) және оның облыстық (Алматы қалалық) бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - бөлiмшелер) сақтандыру төлемдерiн төлеушiлер мыналар болып табылады:
ұйымдар, мекемелер, кәсiпорындар меншiк нысаны мен қызметiнiң ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан, соның iшiнде шетел инвестициялары барлар да;
өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, оларға жататындар: шаруа (фермер) қожалықтары; заңды тұлға құрмай жеке еңбек қызметiмен айналысатын азаматтар; белгiленген тәртiп бойынша жеке iс-тәжiрибемен (қызметпен) айналысатын азаматтар - адвокаттар, жеке күзетшiлер, нотариустар, дәрiгерлер; жалдамалы жұмысшылардың еңбегiн пайдаланатын азаматтар; шығармашылық одақтарға бiрiкпеген шығармашылық кәсiпкердiң иелерi;
облыстардың мемлекеттiк басқару органдары, жергiлiктi әкiмшiлiк (бұдан әрi - атқарушы өкiмет органдары).

9. Суммы сокрытых или заниженных страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения, недоимок, а также штрафов, предусмотренных законодательством, взыскиваются с работодателей в бесспорном порядке, а с иных плательщиков страховых платежей - в судебном порядке. Взыскание указанных сумм производится после расчетов с бюджетом.
10. Контроль за своевременным и полным перечислением страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения осуществляется Фондом.
11. Все споры по вопросам начисления и уплаты страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения, удержания пени, взыскания недоимок и применения финансовых санкций разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Инструкция о порядке взимания и учета страховых платежей в Фонд и его отделения утверждается Правительством Республики Казахстан.
13. На период до образования отделений Фонда обязательного медицинского страхования страховые платежи плательщиками вносятся в указанном порядке и зачисляются банками на отдельный лицевой счет балансового счета "Доходы государственного бюджета", раздела "Средства обязательного медицинского страхования".
14. Предприятия, учреждения, в том числе банки, организации и иные хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, обязаны представлять лицам, уполномоченным Фондом обязательного медицинского страхования и его отделениями, необходимые документы и сведения, относящиеся к деятельности этого Фонда и его отделений, за исключением сведений, составляющих коммерческую тайну, перечень которых устанавливается законодательством Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
И Н С Т Р У К Ц И Я
о порядке взимания и учета страховых платежей
на обязательное медицинское страхование
I. Общие положения
1. Инструкция определяет порядок уплаты страховых платежей на обязательное медицинское страхование (далее - страховые платежи) в соответствии с Положением о порядке уплаты платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его областные (Алматинское городское) отделения, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 г. N 1845 "Вопросы введения обязательного медицинского страхования граждан".
Плательщиками страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования (далее - Фонд) и его областные (Алматинское городское) отделения (далее - отделения) являются:
организации, учреждения, предприятия, независимо от форм собственности и организационно-правовых форм деятельности, в том числе предприятия с иностранными инвестициями;
иные хозяйствующие субъекты, к которым относятся: крестьянские (фермерские) хозяйства; граждане, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью без образования юридического лица; граждане, занимающиеся в установленном порядке частной практикой (деятельностью) - адвокаты, частные охранники, нотариусы, врачи; граждане, использующие труд наемных работников; лица творческих профессий, не объединенные в творческие союзы;
органы государственного управления областей, местная администрация (далее - органы исполнительной власти).

2. Жұмыс берушiлер мен өзге де төлеушiлер төлейтiн сақтандыру төлемдерiнiң тарифiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Жұмыс iстейтiн халықтың мiндеттi медициналық сақтандыруға алынатын сақтандыру төлемдерiн кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер мен өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлер төлейдi.
Жұмыс iстемейтiн халықтың (балалар, оқушылар мен күндiзгi оқу нысанының студенттерi, зейнеткерлер, белгiленген тәртiп бойынша тiркелген жұмыссыздар) мiндеттi медициналық сақтандыру төлемдерiн тиiстi бюджеттерде денсаулық сақтауға көзделген қаражат шегiнде, мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық базалық бағдарламасын ескере отырып, жергiлiктi өкiмет органдары төлейдi.
3. Мiндеттi медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерiн төлеуден тәртiп бойынша тiркелген мүгедектердiң қоғамдық ұйымдары және сол ұйымдардың жарғылық мақсаттарын жүзеге асыру үшiн құрылған олардың меншiгiндегi кәсiпорындар, бiрлестiктер мен мекемелер босатылады.
II. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлердi тiркеу
4. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлер Қордың бөлiмшелерiнде Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен, Қор құрылғаннан кейiнгi 30 күннiң iшiнде мiндеттi түрде тiркелуге тиiс.
Сондай-ақ банктерде не өзге де кредит мекемелерiнде бөлек (дербес) балансы мен шоты бар кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң және өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң оқшауланған бөлiмшелерi де тiркелуге тиiс.
5. Төлеушiлер атқарушы өкiмет органдары болған жағдайда, сондай-ақ бюджетте тұратын аудандық (қалалық) мекемелердiң қызметкерлердiң жалақы жөнiндегi есеп айырысуы аудандық (қалалық) атқарушы өкiмет органдарында (орталықтандырылған бухгалтерия) жүргiзiлетiн болса, онда Қор бөлiмшесiнде атқарушы өкiмет органдары тiркелуге тиiстi.
6. жаңа құрылған немесе қайта құрылған шаруашылық жүргiзушi субъектiлер оларды құрған күннен бастап 30 күн мерзiм iшiнде Қордың бөлiмшесiне сақтандыру төлемдерiн төлеушi ретiнде тiркелуге тиiстi. Кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң және өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң сақтандыру төлемдерiн төлеушi ретiнде тiркелгендiгiн растайтын құжатты ұсынған кезде банктер есеп айыру және өзге шоттарды ашады.
7. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлер тiркелу үшiн Қордың бөлiмшесiнде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас мемлекеттiк салық инспекциясының келiсiмi бойынша Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры бекiтетiн нысандағы есепке алу картасын толтырады.
Әрбiр сақтандыру төлемiн төлеушiге тiркеу нөмiрi берiледi және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас мемлекеттiк салық инспекциясының келiсiмi бойынша Қор бекiтетiн нысандағы есепке алу, сақтандыру төлемдерiн төлеудiң мөлшерi мен мерзiмi туралы жазбаша хабарлама табыс етiледi.
III. Сақтандыру төлемдерiн төлеудiң тәртiбi
мен мерзiмдерi

2. Тариф страховых платежей, уплачиваемый работодателями и иными плательщиками, определяется Правительством Республики Казахстан.
Страховые платежи на обязательное медицинское страхование работающего населения производятся предприятиями, организациями, учреждениями и иными хозяйствующими субъектами.
Платежи на обязательное медицинское страхование неработающего населения (детей, учащихся и студентов дневной формы обучения, пенсионеров, зарегистрированных в установленном порядке безработных) производятся органами исполнительной власти с учетом базовой программы обязательного медицинского страхования в пределах средств, предусмотренных в соответствующих бюджетах на здравоохранение.
3. От уплаты страховых платежей на обязательное медицинское страхование освобождаются зарегистрированные в установленном порядке общественные организации инвалидов и находящиеся в их собственности предприятия, объединения и учреждения, созданные для осуществления уставных целей этих организаций.
II. Регистрация
плательщиков страховых платежей
4. Плательщики страховых платежей подлежат обязательной регистрации в отделении Фонда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в течение 30 дней со дня создания отделения Фонда.
Регистрации подлежат также обособленные подразделения предприятий, организаций, учреждений и иных хозяйствующих субъектов, имеющие отдельный (самостоятельный) баланс и счета в банках или иных кредитных учреждениях.
5. В случаях, когда плательщиками являются органы исполнительной власти, а также если расчеты по заработной плате работников районных (городских) учреждений, состоящих на бюджете, производятся районными (городскими) органами исполнительной власти (централизованные бухгалтерии), в качестве плательщиков, подлежащих регистрации в отделении Фонда, выступают органы исполнительной власти.
6. Вновь созданные или реорганизованные хозяйствующие субъекты обязаны в 30-дневный срок со дня их учреждения зарегистрироваться в отделении Фонда в качестве плательщиков страховых платежей. Банки открывают расчетные и иные счета при предъявлении предприятиями, организациями, учреждениями и иными хозяйствующими субъектами документа, подтверждающего регистрацию в качестве плательщика страховых платежей.
7. Для проведения регистрации плательщики страховых платежей заполняют карту постановки на учет в отделении Фонда по форме, утверждаемой Фондом обязательного медицинского страхования по согласованию с Главной государственной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан.
Каждому плательщику страховых платежей присваивается регистрационный номер и вручается письменное извещение о постановке на учет, размере и сроках уплаты страховых платежей по форме, утверждаемой Фондом по согласованию с Главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан.
III. Порядок и сроки
уплаты страховых платежей

8. Кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер және өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiлер еңбекке ақы есептеуге қатысына орай Қазақстан Республикасының заңдарына белгiленген мөлшерде, барлық негiздер бойынша, соның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға қаржы аударылатын мердiгерлiк шарттар мен тапсырмалар бойынша да ақша нысанында есептейдi.
Сақтандыру төлемдерi еңбекке ақы төлеуге көзделген қаржыдан, белгiленген тәртiп бойынша, қаржыландыру көзiне қарамастан тиiстi салықты шығармай, теңгеге дейiн дөңгелектелген сомада есептеледi.
9. Сақтандыру төлемдерi төлеудiң мына түрлерiне:
пайдаланылмаған демалыс үшiн өтемақыға;
жұмыстан босаған кездегi жәрдемақы;
заңдарда белгiленген нормалар шегiндегi өтемақылық төлеулерге (iссапар кезiндегi тәулiктiк қаржыға және тәулiктiк қаржы орнына берiлген төлемге, еңбекшiлердiң жұмыстарына байланысты мертiгiп қалуына әкелiп соққан, немесе өзге де денсаулығына нұқсан келтiрген шығынның орнын толтыру төлемдерi);
берiлген арнайы киiмнiң, арнайы аяқ киiмнiң және басқа да жеке басын қорғау жабдықтарының, сабын мен басқа да жуу заттарының, залалсыздандыру құралдарының, сүттiң және емдеу-профилактикалық тағамның немесе жұмысшылардың арнайы киiм, арнайы аяқ киiм және басқа да жеке басын қорғау жабдықтарын сатып алғандағы шығындарының орнын толтыру құнына;
тегiн тамақ рационының құнына;
түскi тамақ өтемақысы, әлеуметтiк дамыту қорының (тұтыну қоры) есебiнен төленетiн санаториялық-курорттық емдеу және демалыс үйлерi жолдамаларының құнына;
тегiн берiлетiн пәтердiң, коммуналдық қызметтiң, отынның, жол жүру билеттерiнiң құны немесе олардың құнын өтеуге;
жұмысын ауыстырғанда болмаса басқа жерге жұмысқа көшiп келгенде жол жүруге, заттарын тасымалдауға және үй-жай жалдауға жұмсалған шығындарын төлеуге;
еңбекақы қорының есебiнен жүргiзiлген мерейтойларға байланысты, көпжылдық еңбек қызметi үшiн берiлген көтермелеу төлемдерiнде (сыйлықты қоса есептегенде);
жарыстардағы, байқаулардағы, конкурстардағы және басқа да осындай шаралардағы жүлделi орындар үшiн берiлетiн ақшалай наградаларға;
оқу орындары төлейтiн, сондай-ақ өндiрiстен қол үзiп оқуға жiберiлген оқушыларға (аспиранттарға) кәсiпорындар төлейтiн шәкiртақыларға;
кәсiпорындар есебiнен жоғары немесе арнайы орта оқу орындарын бiтiргеннен кейiн кейiнгi жас мамандардың демалыс уақыты үшiн төленетiн жәрдемақыларына;
акцияларға есептелетiн дивидендтерге;
Қазақстан Республикасы әлеуметтiк сақтандыру қорының қаржысынан төленетiн жәрдемақының барлық түрлерiне;
бiржолғы немесе өтемақылық сипаттағы төлемнiң басқа да түрлерiне есептелмейдi.

8. Страховые платежи начисляются предприятиями, организациями, учреждениями и иными хозяйствующими субъектами в установленных законодательством Республики Казахстан размерах по отношению к начисленной оплате труда по всем основаниям, в денежной форме, в том числе по договорам подряда и поручениям, из которой в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляются отчисления на государственное социальное страхование.
Страховые платежи начисляются на средства, предназначенные для оплаты труда, без вычета соответствующих налогов и независимо от источников финансирования в суммах, округленных в установленном порядке до тенге.
9. Страховые платежи не начисляются на следующие виды выплат:
компенсацию за неиспользованный отпуск;
выходное пособие при увольнении;
компенсационные выплаты (суточные по командировкам и выплаты взамен суточных, выплаты в возмещение ущерба, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья трудящихся, связанных с их работой) в пределах норм, установленных законодательством;
стоимость выданной спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты, мыла и других моющих средств, обезвреживающих средств, молока и лечебно-профилактического питания или возмещения работникам затрат на приобретенные ими спецодежду, спецобувь и другие средства индивидуальной защиты;
стоимость рациона бесплатного питания;
дотацию на обеды, стоимость путевок на санаторно-курортное лечение и в дома отдыха, оплачиваемых за счет фонда социального развития (фонда потребления);
стоимость бесплатно предоставляемых квартир, коммунальных услуг, топлива, проездных билетов или возмещение их стоимости;
возмещение расходов по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо переезде на работу в другую местность;
поощрительные выплаты (включая премии) в связи с юбилейными датами, за долголетнюю трудовую деятельность, производимые за счет фонда оплаты труда;
денежные награды, присуждаемые за призовые места на соревнованиях, смотрах, конкурсах и других аналогичных мероприятиях;
стипендии, выплачиваемые учебными заведениями, а также предприятиями учащимся (аспирантам), направленным на обучение с отрывом от производства;
пособия, выплачиваемые за счет предприятия, молодым специалистам за время отпуска после окончания высшего или среднего специального учебного заведения;
дивиденды, начисляемые на акции;
все виды пособий, выплачиваемых из средств фонда социального страхования Республики Казахстан;
другие виды выплат, носящих единовременный либо компенсационный характер.

10. Осы Нұсқаудың 11 және 12-тармақтарында аталғандардан басқа төлеушiлер сақтандыру төлемдерiн айына бiр рет және өткен айдың жалақысын алуға белгiленген мерзiмде төлейдi.
11. Заңды тұлға құрамай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын азаматтар сақтандыру төлемдерiн осы санаттағы азаматтарға Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген табыс түрлерiнен және мерзiмдерде төлейдi.
Осы Нұсқау қолданылатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жататын азаматтар сақтандыру төлемдерiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және басқа да мiндеттi бюджет төлемдерi туралы" Заң күшi бар Жарлығында белгiленген табыс түрлерiнен және мерзiмдерде төлейдi.
12. Шарт бойынша азаматтарды жалдайтын жеке адамдар сақтандыру төлемдерiн ай сайын жалақысы төленген айдан кейiнгi айдың 5 күнiне дейiн төлейдi.
13. Төлеушiлер болып табылатын атқарушы өкiмет органдары жұмыс iстемейтiн халықтың мiндеттi медициналық сақтандыру төлемдерiн ай сайын тиiстi бюджеттерде аталған мақсаттарға көзделген қаржының тоқсандық сомасының 1/3 кем емес мөлшерде 25-күнiнен кешiктiрмей төлейдi.
14. Төлеушiлер есептелген сақтандыру төлемдерiн өздерiнiң ағымдағы немесе есептiк шоттарынан жеке төлем тапсырмасының сақтандыру төлемдерiн төлеушi ретiнде тiркелген жерлерiндегi Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының және оның облыстық бөлiмшелерiнiң шотына аудару арқылы төлейдi.
Төлеушiлер сақтандыру төлемдерiн аудару туралы төлем тапсырмасын еңбекақы төлеу қаржысының құжаттарымен бiр мезгiлде банкке тапсырады.
Төлеушiлер сақтандыру төлемдерiн аудару туралы төлем тапсырмасын тапсырмаған жағдайда еңбекке ақы төлеу қаражаты берiлмейдi.
15. Төлеушiлер ағымдағы немесе есеп шотында нақтылы қаражаттың бар-жоғына қарамастан сақтандыру төлемдерiнiң барлық есептелген сомасына аударуға төлем тапсырмасын құруға мiндеттi.
16. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлердi қайта құрғанда не жойғанда олар тiркелген жерiндегi Қордың бөлiмшесiн болған өзгерiстер туралы немесе есептен шығару туралы жазбаша түрде мәлiмдеуге мiндеттi.
Қор алдындағы мiндеттемелердiң дер кезiнде орындалуы үшiн жауапкершiлiк қолданылып жүрген заңдарда көзделгенiндей құқықты иеленушiлерге не тарату комиссияларына жүктеледi.
IV. Төлеушiлердiң жауапкершiлiгi мен Мiндеттi
медициналық сақтандыру қорына және оның
бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеуге
бақылау
17. Төлеушiлер мен банктер, олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салықтар және басқа да мiндеттi бюджеттiк төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығына сәйкес мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтандыру төлемдерiн дұрыс есептеу, дер кезiнде төлеу және аудару үшiн жауап беретiн болады.

10. Плательщики, кроме указанных в пунктах 11 и 12 настоящей Инструкции, уплачивают страховые платежи один раз в месяц и в срок, установленный для получения заработной платы за истекший месяц.
11. Граждане, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, уплачивают страховые платежи с тех видов доходов и в те сроки, которые определены для этой категории граждан Налоговым Кодексом Республики Казахстан.
Граждане, относящиеся к иным хозяйствующим субъектам применительно к настоящей Инструкции, уплачивают страховые платежи с тех видов доходов и в те сроки, которые установлены Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
12. Физические лица, нанимающие граждан по договорам, уплачивают страховые платежи ежемесячно до 5 числа месяца следующего за месяцем выплаты заработка этим гражданам.
13. Органы исполнительной власти, являющиеся плательщиками, осуществляют платежи на обязательное медицинское страхование неработающего населения ежемесячно не позднее 25 числа в размере не менее 1/3 квартальной суммы средств, предусмотренных на указанные цели в соответствующих бюджетах.
14. Уплата начисленных страховых платежей производится плательщиками перечислением соответствующих сумм со своих текущих или расчетных счетов отдельными платежными поручениями на счет Фонда обязательного медицинского страхования и его областных отделений по месту их регистрации в качестве плательщиков страховых платежей.
Платежные поручения на перечисление страховых платежей плательщики представляют в банк одновременно с представлением документов на выдачу средств на оплату труда. Без представления указанных платежных поручений средства на оплату труда не выдаются.
15. Плательщики обязаны составлять платежные поручения на перечисление всей причитающейся суммы страховых платежей независимо от наличия средств на текущем или расчетном счете.
16. При реорганизации или ликвидации плательщиков страховых платежей они обязаны заявить письменно в отделение Фонда по месту регистрации о произошедших изменениях или о снятии с учета.
Ответственность за своевременное исполнение обязательств перед отделением Фонда несут правопреемник или ликвидационные комиссии в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
IV. Ответственность плательщиков и контроль за
уплатой страховых платежей в Фонд обязательного
медицинского страхования и его отделения
17. Плательщики и банки, их должностные лица несут ответственность за правильность начисления, своевременность уплаты и перечисления страховых платежей на обязательное медицинское страхование в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".

18. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн түсуiн есепке алуды Қор және оның бөлiмшелерi немесе салық органдары банктерден алынған көшiрмелер мен олардың қосымшалары негiзiнде жүргiзiледi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеудiң толықтығын, дұрыстығын және уақтылы екендiгiн бақылауды Қор және оның бөлiмшелерi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас мемлекеттiк салық инспекциясы органдары жүзеге асырады.
19. Қордың және оның бөлiмшелерiнiң есепшотына артық енгiзiлген сақтандыру төлемдерiнiң сомалары Қор мен оның бөлiмшелерiне кезектi төлемнiң есебiне жатқызылады немесе түскен төлемнiң есебiн жүргiзушi органдар төлеушiге оның жазбаша өтiнiшi түскен күннен бастап 10 күн мерзiмде қайтарады.
20. Сақтандыру төлемдерiн төлеудiң белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейiн төленбеген сомалар берешек ретiнде қарастырылады және өсiм есептеле отырып өндiрiлiп алынады. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiнi тексеру кезiнде мәлiм болған берешек сома да берешек қатарына жатқызылады.
21. Өсiм сақтандыру төлемдерiн төлеудi кешiктiрген әрбiр күн үшiн мынадай мөлшерде есептеледi:
жұмыс берушiлер мен өзге де төлеушiлер үшiн - берешек соманың 1 процентi;
төлеушi болып табылатын атқарушы өкiмет органдары үшiн - берешек соманың 0,1 процентi.
22. Өсiмдi есептеу сақтандыру төлемдерiн төлеудiң мерзiмi өткен соң келесi күннен бастап, оны төлеген күндi қоса есептеумен жүргiзiледi.
23. Мыналар сақтандыру төлемдерiн төлеген деп есептеледi:
төлеушiнiң банктегi төлемдерiнiң есепшотынан төлем сомаларын аударған кезде - оны тиiстi есепшотқа аударудың уақытына қарамастан, банктiң осы соманы төлеушiнiң есепшотынан алып тастаған күнi;
ақшаны почтамен немесе банк арқылы аударған кезде - ақшаның байланыс бөлiмшесiне немесе банкке жiберiлген күнi.
Төлем мерзiмi демалыс (мереке) күндерiне тұспа-тұс келген жағдайда, өсiм демалыс (мереке) күнiнен кейiнгi екiншi жұмыс күнiнен бастап есептеледi.
24. Мерзiмi кешiктiрiлген төлемдер бойынша есептелген өсiм сомалары белгiленген ереже бойынша теңгеге дөңгелектеледi.
Өсiмге өсiм есептелмейдi.
25. Төлеушiлер мерзiмi кешiктiрiлген кезең үшiн берешектiң барлық сомасына өсiм төлеуге және оны Қор мен оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеу жөнiндегi тиiстi құжаттарда белгiленген қатынаста көрсетуге мiндеттi.
26. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерi банк мекемесiнiң кiнәсiнен уақтылы аударылмаса, онда мерзiмi кешiктiрiлген әрбiр күн үшiн осы төлемдер сомасының 1 процентi мөлшерiнде өсiм төлейдi. Төлем жасаушылардан бұл күндер үшiн өсiм алынбайды.

18. Учет поступления платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения осуществляют Фонд и его отделения или налоговые органы по заключенному с ними соглашению на основе полученных выписок банков и их приложений.
Контроль за полнотой, правильностью и своевременностью внесения страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения осуществляется Фондом и его отделениями, органами Главной государственной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан.
19. Излишне внесенные на счета Фонда и его отделений суммы страховых платежей засчитываются в счет очередных уплат в Фонд и его отделения или возвращаются плательщику органами, ведущими учет поступающих платежей, в 10-дневный срок со дня получения его письменного заявления.
20. По истечении установленных сроков уплаты страховых платежей невнесенная сумма считается недоимкой и взыскивается с начислением пени. К недоимке относится и сумма задолженности, выявленная при проверке плательщика страховых платежей.
21. Пени начисляются за каждый день просрочки уплаты страховых платежей в следующих размерах:
для работодателей и иных плательщиков - 1 процент с суммы недоимки;
для органов исполнительной власти, являющихся плательщиками, - 0,1 процента с суммы недоимки.
22. Начисление пени производится начиная со следующего дня по истечении срока уплаты страховых платежей и по день уплаты включительно.
23. Днем уплаты страховых платежей считается:
при перечислении суммы платежа со счета плательщика платежей в банке - день списания банком этой суммы со счета плательщика, независимо от времени зачисления ее на соответствующий счет;
при переводе денег по почте или через банк - день внесения денег в отделения связи или банк.
В случае, когда срок уплаты совпадает с выходным (праздничным) днем, пени начисляются начиная со второго рабочего дня после выходного (праздничного) дня.
24. Сумма пени, начисленная по просроченным платежам, округляется по установленным правилам до тенге.
Пени на пени не начисляются.
25. Плательщики обязаны сами начислять пени на всю сумму недоимки за период просрочки и отражать ее в соответствующих документах по уплате страховых платежей в Фонд и его отделения в установленном соотношении.
26. За несвоевременное зачисление или перечисление страховых платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его отделения по вине учреждений банков ими уплачиваются пени за каждый день просрочки в размере 1 процента от сумм этих платежей. С плательщиков платежей за эти дни пени не взимаются.

27. Сақтандыру төлемдерiн тiркеудiң және төлеудiң тәртiбiн бұзған төлеушiлерге мынадай қаржы санкциялары қолданылады:
сақтандыру төлемдерiн төлеушi ретiнде тiркелуден бас тартқаны үшiн - төленуге тиiстi сақтандыру төлемдерi сомаларының 10 процентi мөлшерiнде айыппұл;
сақтандыру төлемдерi жөнiндегi есеп айырысу ведомостарын белгiленген мерзiмде бермегенi үшiн - есептi тоқсанда төленуге тиiстi сақтандыру төлемдерi сомаларының 10 процентi мөлшерiнде айыппұл;
сақтандыру сомалары есептелуге тиiс сомаларды жасырған немесе төмендеткен жағдайда - өсiмдi ескере отырып, тиiстi төлемдерден тыс жасырған немесе төмендетiлген сақтандыру төлемдерi сомаларының мөлшерiнде алынатын айыппұл, тәртiп бұзу жыл iшiнде қайталанған жағдайда аталған айыппұл екi еселенген мөлшерде алынады.
28. Заңда көзделген сақтандыру төлемдерiнiң жасырылған немесе төмендетiлген сомалары, сондай-ақ айыппұлдар жұмыс берушi заңды тұлғалардан даусыз тәртiппен, ал өзге сақтандыру төлемдерiн төлеушiлерден сот тәртiбiмен алынады және белгiленген қатынаспен Қор мен оның тиiстi бөлiмшелерiнiң табысына есептеледi.
29. Берешектi, сондай-ақ айыппұл сомаларымен өзге де қаржы санкцияларын өндiрiп алудың даусыз тәртiбi аталған берешек пайда болған сәттен бастап үш жыл iшiнде қолданылады.
Жеке тұлғалардан берешектi, сондай-ақ айыппұл сомаларын өндiрiп алу мен өзге де қаржы санкциялары жөнiндегi талап етулер мерзiмiнiң ұзақтығы үш жыл.
30. Қор мен оның бөлiмшелерi айрықша жағдайларда берешектi өтеудiң мерзiмiн кейiнге қалдыруға құқылы. Ол белгiленген мерзiмде өтелмеген жағдайда берешек пайда болған күннен бастап мерзiмi кешiктiрiлген барлық сомаға барлық кезең үшiн өсiм алу қайтадан жандандырылады.
31. Бақылау жұмыстарының нәтижесiнде салық органдары қосымша өндiрiп алған сақтандыру төлемдерiнiң сомалары, айыппұлдар, өсiмдер және басқа қаржы санкциялары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық органдарына жасалатын аударымды ескере отырып, белгiленген қатынаспен Қордың тиiстi бөлiмшелерiнiң табысына есептеледi.
V. Мiндеттi медициналық сақтандырудың қаражаты
жөнiнде есепке алу және есеп беру
32. Төлеушiлер сақтандыру төлемдерiнiң қаражаты жөнiнде Қормен және оның облыстық бөлiмшелерiмен есеп айырысу есебiн жүргiзуге мiндеттi.
33. Кәсiпорындар, ұйымдар және өзге шаруашылық жүргiзушi субъектiлер сақтандыру төлемдерiнiң сомаларын есептеудi "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорымен есеп айырысу" және "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының облыстық бөлiмшелерiмен есеп айырысу" атты жаңадан енгiзiлген субесепшоты бойынша "Негiзгi өндiрiс" деген 20-есепшот дебетi және "Сақтандыру жөнiндегi есеп айырысу" деген 69-кредиттiк есепшоты бойынша көрiнедi.

27. К плательщикам, нарушающим порядок регистрации и уплаты страховых платежей, применяются следующие финансовые санкции:
за отказ от регистрации в качестве плательщика страховых платежей - штраф в размере 10 процентов от причитающихся к уплате сумм страховых платежей;
за непредоставление в установленные сроки расчетной ведомости по страховым платежам - штраф в размере 10 процентов от причитающихся к уплате в отчетном квартале сумм страховых платежей;
в случае сокрытия или занижения сумм, на которые должны начисляться страховые платежи, - штраф в размере страхового платежа с сокрытой или заниженной суммы, взимаемой сверх причитающегося платежа с учетом пени; при повторном в течение года нарушении - указанный штраф в двойном размере.
28. Суммы сокрытых или заниженных страховых платежей, предусмотренных законодательством, а также штрафов, взимаются с работодателей - юридических лиц в бесспорном порядке, а с иных плательщиков страховых платежей - в судебном порядке и зачисляются в установленном соотношении в доходы Фонда и его соответствующих отделений.
29. Бесспорный порядок взыскания недоимок, а также сумм штрафов и иных финансовых санкций применяется в течение трех лет с момента образования указанной недоимки.
Срок исковой давности по взысканию с физических лиц недоимок, а также суммы штрафов и иных финансовых санкций составляет три года.
30. Фонд и его отделения вправе в исключительных случаях
предоставлять отсрочку погашения недоимки. В случае ее непогашения в
установленный срок возобновляется взимание пеней на всю просроченную
сумму за весь период со дня образования недоимки.
31. Дополнительно взысканные налоговыми органами в результате
контрольной работы суммы страховых платежей, штрафов, пеней и других
финансовых санкций зачисляются в установленном соотношении в доходы
соответствующих отделений Фонда с учетом отчислений налоговым
органам, производимых в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
V. Учет и отчетность
по средствам обязательного
медицинского страхования
32. Плательщики обязаны вести учет расчетов по средствам страховых платежей с Фондом и его областными отделениями.
33. Предприятия, организации и иные хозяйствующие субъекты исчисление суммы страховых платежей отражают по дебету счета 20 "Основное производство" и кредиту счета 69 "Расчеты по страхованию" по вновь вводимым субсчетам "Расчеты с Фондом обязательного медицинского страхования" и "Расчеты с областным отделением фонда обязательного медицинского страхования".

Қор мен оның бөлiмшелерiне қаражат аударған кезде "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорымен есеп айырысу" және "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының облыстық бөлiмшелерiмен есеп айырысу" субесепшоттары 69-есепшотпен дебеттенедi және "Есеп айырысу шоты" деген 51-есепшот кредиттеледi.
34. Бюджеттiк мекемелер мен ұйымдарда Қор мен оның облыстық бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн төлеу тиiстi субесепшоттың "Бюджет бойынша шығыстар" деген 20-есепшоттың немесе "Жалақыға арналған есептеулер" атты 2-баптың "Басқа да шығыстар" деген 21-есепшоты "Сақтандыру медицинасы жөнiндегi шығыстар" деп жiктелген шығындар мен 159-кредиттiк қосаресепшоты жеке адамның есепшотты бойынша "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына сақтандыру төлемдерi жөнiндегi шығындар" және "Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының облыстық бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерi жөнiндегi есеп айырысулар" дебетi бойынша көрiнедi.
Есептелген төлемдердi Қор мен оның бөлiмшелерiне аударған кезде 159-қосаресепшот дебеттеледi және ақша қаражатының ағымдағы есепшоты кредиттеледi.
35. Барлық төлеушiлер сақтандыру төлемдерi жөнiндегi есеп айырысу ведомостарын оларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас мемлекеттiк салық инспекциясымен келiсе отырып Қор бекiтетiн нысан бойынша есептелiнетiн және төленетiн жарна сомаларын көрсете отырып екi данада тоқсан сайын құрайды.
Есеп айырысу ведомостарының екi данасына да сақтандыру төлемдерiн төлеушiнiң басшысы мен бас бухгалтерi қол қояды.
Төлеушiлер есеп айырысу ведомосының бiр данасын бухгалтерлiк есеп берудiң Қазақстан Республикасында белгiленген мерзiмде төлемдердi есептейтiн жерге бередi. Есеп айырысу ведомосының екiншi данасы төлеушiнiң бухгалтериясында қалдырылады.
36. Тиiстi аумақ бойынша жиынтық есептi Қор бөлiмшелерi белгiленген мерзiмде Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына ұсынады.
VI. Сақтандыру төлемдерiн төлеушiлердiң
шағымын қараудың тәртiбi
37. Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мен оның бөлiмшелерiне сақтандыру төлемдерiн есептеу мен төлеу, өсiмдердi өндiрiп алу мен қаржы санкцияларын қолдану мәселелер бойынша барлық даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Жұмыс iстейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық
сақтандырудың
Үлгi шарты
____________________________________________________________199__ж.
елдi мекеннiң атауы
___________________________________________________________________
(мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшесi)
бұдан әрi Сақтандырушы деп аталады  _______________________________
_____________________________________негiзiнде қызмет атқарады,
(құжаттың атауы)
______________________________________________________________атынан
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________________________________________________
бiр жағынан және __________________________________________________
(кәсiпорынның, ұйымның, жеке еңбек
___________________________________________________________________
қызметiмен шұғылданатын адамның атауы)
____________________________________________ бұдан әрi Сақтанушы
деп аталады, _____________________________негiзiнде қызмет атқарады
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
екiншi жағынан төмендегiлер туралы шарт жасасты.
I. Шарттың мәнi

При перечислении средств в Фонд и его отделения дебетуются субсчета "Расчеты с Фондом обязательного медицинского страхования" и "Расчеты с областным отделением Фонда обязательного медицинского страхования" счета 69 и кредитуется счет 51 "Расчетный счет".
34. В бюджетных учреждениях и организациях уплата страховых платежей в Фонд и его областные отделения отражается по дебету соответствующих субсчетов счетов 20 "Расходы по бюджету" или 21 "Прочие расходы" статьи 2 "Начисления на заработную плату" классификации расходов и кредиту субсчета 159 "Расходы по страховой медицине" по отдельным лицевым счетам "Расходы по страховым платежам в Фонд обязательного медицинского страхования" и "Расчеты по страховым платежам в областное отделение Фонда обязательного медицинского страхования".
При перечислении начисленных платежей в Фонд и его отделения дебетуется субсчет 159 и кредитуются текущие счета денежных средств.
35. Все плательщики ежеквартально составляют расчетные ведомости по страховым платежам в двух экземплярах с указанием в них сумм начисленных и уплаченных взносов по форме, утверждаемой Фондом по согласованию с Главной государственной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан.
Оба экземпляра расчетных ведомостей подписываются руководителем
и главным бухгалтером плательщика страховых платежей.
Плательщики представляют один экземпляр расчетной ведомости
ежеквартально в сроки, установленные для сдачи бухгалтерской
отчетности в Республике Казахстан, по месту учета платежей. Второй
экземпляр расчетной ведомости остается в бухгалтерии плательщика.
36. Сводный отчет по соответствующей территории представляется
в установленные сроки отделениями Фонда в Фонд обязательного
медицинского страхования.
VI. Порядок рассмотрения жалоб
плательщиков страховых платежей
37. Все споры по вопросам начисления и уплаты страховых
платежей в Фонд обязательного медицинского страхования и его
отделения, взыскания пеней и применения финансовых санкций
разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
#
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
обязательного медицинского
страхования работающих граждан
________________________________"_____"_________________199____г.
наименование населенного пункта
___________________________________________________________________,
(отделение Фонда обязательного медицинского страхования)
именуемое в дальнейшем СТРАХОВЩИК, действующий на основании________
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
в лице______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
с одной стороны, и__________________________________________________
(наименование предприятия, организации, лица,
___________________________________________________________________,
занимающегося индивидуальной трудовой деятельностью)
в лице______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
именуемый в дельнейшем СТРАХОВАТЕЛЬ, действующий на основании_______
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, заключили договор о нижеследующем:
I. Предмет договора

1. Сақтандырушы сақтанушының тiзiмiне (қоса берiлiп отыр) енгiзiлген азаматтарға көрсетiлген медициналық қызметке ақы төлеудi өзiне қабылдайды. Әрбiр сақтандырылушы сақтандырушы белгiленген үлгiдегi медициналық сақтандыру полисiн бередi.
2. Қызмет көлемi азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасымен айқындалады. Бағдарлама және сол қызметтердi көрсеткен медициналық ұйымдар мен жеке медициналық практикамен шұғылданатын адамдардың тiзбесi қоса тiркеледi және осы шарттың бөлiнбес бөлшегi болып табылады.
3. Сақтанушы жұмыс iстейтiн азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандыру жарналарын осы шартпен белгiленген мерзiмде төлеудi өзiне қабылдайды.
4. Шартты бекiткен кездегi сақтандырылғандардың жалпы саны_____ адам.
Сақтандырылғандардың саны, жеке құрамы өзгерген жағдайда
сақтанушы полистердi қайта ресiмдеу үшiн бұл туралы сақтандырушыға
хабарлайды.
5. Сақтанушы шартқа қол қойылған сәттен бастап________күннен
кешiктiрмей олардың тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын,
жынысын, жұмыс iстейтiн жерi мен тұрғылықты жерiн көрсете отырып,
сақтандырылған азаматтардың тiзiмiн сақтандырушыға бередi.
6. Сақтанушы, аталған кәсiпорында немесе ауданда сақтануға
жататын контингент денсаулығының көрсеткiштерi туралы сақтандырушыға
ақпарат беруге мiндеттi.
II. Сақтандыру төлемдерiнiң мөлшерi, төлеу
уақыты мен тәртiбi
7. Сақтандыру төлемдерiн сақтанушы айына бiр рет келесi айдың
10 күнiнен кешiктiрiлмей төлейдi (өткен ай үшiн жалақы алу
белгiленген мерзiмде).
Жарналар ______________________________________бойынша төленедi.
(есеп айырысу нысаны)
8. Шарт _________________________________________күшiне енедi.
9. Сақтанушы сақтандырылғандардың саны өзгерген жағдайда
сақтандырушымен қайта есеп айырысады.
III. Шарттың қолданылу мерзiмi
Шарт______бастап________дейiнгi кезеңге жасалады. Егер екi
жақтың ешқайсысы аяқталуына үш ай қалғанға дейiн кешiктiрмей шарттың
тоқтатылатыны туралы мәлiмдемесе, оның қолданылуы ______бастап ______
дейiнгi мерзiмге ұзартылады.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
10. Сақтанушы сақтандыру төлемдерiн дер кезiнде аудармағаны үшiн сақтандырушыға кешiктiрген әр күнi үшiн уақтылы төленбеген соманың 1 процентi мөлшерiнде өсiм төлейдi, мұның өзi оны сақтандыру төлемдерiн төлеуден босатпайды.
11. Тiркеудiң және сақтандыру төлемдерiн төлеудiң тәртiбiн бұзған сақтанушыларға мынадай қаржы санкциялары қолданылады:
сақтандыру төлемдерi жөнiндегi есеп айырысу ведомостарын белгiленген мерзiмде бермегенi үшiн - есептi тоқсанда төленуге жататын сақтандыру төлемдерi сомаларының 10 процентi мөлшерiндегi айыппұл;
сақтандыру сомалары есептелуге тиiс сомаларды жасырғанда немесе төмендеткенде жағдайда - өсiмдi ескере отырып, тиiстi төлемдерден тыс жасырған немесе төмендетiлген сақтандыру төлемдерi сомаларының мөлшерiнде алынатын айыппұл; тәртiп бұзу жыл iшiнде қайталанған жағдайда, аталған айыппұл екi еселенген мөлшерде алынады.

1. СТРАХОВЩИК принимает на себя оплату медицинских услуг, оказываемых гражданам, включенным СТРАХОВАТЕЛЕМ в списки (прилагаются). Каждому застрахованному СТРАХОВЩИК выдает страховой медицинский полис установленного образца.
2. Объем услуг определяется базовой программой обязательного медицинского страхования граждан. Программа и перечень медицинских организаций и лиц, занимающихся частной медицинской практикой и оказывающих эти услуги, прилагаются и являются неотъемлемой частью настоящего договора.
3. СТРАХОВАТЕЛЬ принимает на себя уплату взносов обязательного медицинского страхования работающих граждан в установленные настоящим договором сроки.
4. Общая численность застрахованных на момент заключения договора составляет_________________человек.
При изменении численности, персонального состава застрахованных СТРАХОВАТЕЛЬ сообщает об этом СТРАХОВЩИКУ для последующего переоформления полисов.
5. СТРАХОВАТЕЛЬ передает не позднее ________дней с момента подписания договора страховщику списки застрахованных граждан с указанием их фамилий, имени, отчества, года рождения, пола, места работы и постоянного места жительства.
6. СТРАХОВАТЕЛЬ обязан предоставить СТРАХОВЩИКУ информацию о
показателях здоровья контингента, подлежащего страхованию на данном
предприятии или территории.
II. Размер, сроки и порядок
внесения страховых взносов
7. Страховые платежи уплачиваются СТРАХОВАТЕЛЕМ один раз в
месяц не позднее 10 числа следующего месяца (в срок, установленный
для получения заработной платы за истекший месяц).
Взносы уплачиваются____________________________________________
(форма расчета)
8. Договор вступает в действие_________________________________
9. СТРАХОВАТЕЛЬ при изменении численности застрахованных
производит перерасчет со СТРАХОВЩИКОМ.
III. Срок действия договора
Договор заключается на срок с______по_______. Если ни одна из
сторон не заявит о прекращении договора не позднее, чем за три
месяца до его окончания, его действие продляется на срок с__________
по________.
IV. Ответственность сторон
10. СТРАХОВАТЕЛЬ уплачивает СТРАХОВЩИКУ за несвоевременное перечисление страховых платежей пени за каждый день просрочки в размере 1 процента несвоевременно уплаченной суммы, что не освобождает его от уплаты страхового платежа.
11. К СТРАХОВАТЕЛЯМ, нарушающим порядок регистрации и уплаты страховых платежей, применяются финансовые санкции:
за непредоставление в установленные сроки расчетной ведомости по страховым платежам - штраф в размере 10 процентов от причитающихся к уплате в отчетном квартале сумм страховых платежей;
в случае сокрытия или занижения сумм, на которые должны начисляться страховые платежи, - штраф в размере страхового платежа с сокрытой или заниженной суммы, взимаемой сверх причитающегося платежа с учетом пени; при повторном в течение года нарушении - указанный штраф в двойном размере.

12. Сақтандырушы шар жасаған медицина ұйымы немесе жеке
медициналық практикамен айналысатын адам сақтандырылған адамға
полисте көзделген қызметтi көрсетуден бас тартса, сондай-ақ ондай
қызметтi iшiнара немесе сапасыз көрсетсе, сақтандырушыға айып
санкциялары қолданылуы мүмкiн.
V. Дауларды шешу тәртiбi
Осы шарт бойынша тараптардың арасындағы даулар белгiленген
тәртiппен сотта қаралады.
VI. Өзге шарттар
Тараптардың келiсiмiмен шартқа өзге де қағидалар енгiзiлуi
мүмкiн.
VII. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Тараптардың мекен-жайлары мен есеп айырысу шоттары:
САҚТАНДЫРУШЫ                      САҚТАНУШЫ
_______________________________       _____________________________
_______________________________       _____________________________
(индексi, почталық мекен-жайы)       (индексi, почталық мекен-жайы)
_______________________________       _____________________________
(банк деректемелерi)                 (банк деректемелерi)
Осы шартқа мыналар қоса берiлiп отыр.
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________-
___________________________________________________________________
САҚТАНДЫРУШЫ                             САҚТАНУШЫ
М.О.                                    М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы
22 желтоқсандағы
N 1845 қаулысымен
Бекiтiлген
Жұмыс iстемейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық
сақтандырудың
Үлгi шарты
_____________________________________________________________199__ж.
елдi мекеннiң атауы
___________________________________________________________________
(Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының бөлiмшесi)
бұдан әрi Сақтандыру деп аталады __________________________________
____________________________________негiзiнде қызмет атқарады.
(құжаттың атауы)
_____________________________________________________________атынан
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
бiр жағынан және __________________________________________________
(кәсiпорынның, ұйымның, жеке еңбек
___________________________________________________________________
қызметiмен шұғылданатын адамның атауы)
________________________________________________бұдан әрi Сақтанушы
деп аталады, ________________________негiзiнде қызмет атқарады
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
екiншi жағынан төмендегiлер туралы шарт жасасты.
I. Шарттың мәнi
1. Сақтандырушы сақтанушының тiзiмiне (қоса берiлiп отыр) енгiзiлген азаматтарға көрсетiлген медициналық қызметке ақы төлеудi өзiне қабылдайды. Әрбiр сақтандырылушыға сақтандырушы белгiленген үлгiдегi медициналық сақтандыру полисiн бередi.

12. В случае отказа медицинской организации или лица,
занимающегося частной медицинской практикой, с которыми СТРАХОВЩИК
заключил договор, в предоставлении застрахованному предусмотренных
полисом услуг, а также неполного или некачественного оказания таких
услуг к СТРАХОВЩИКУ могут применяться штрафные санкции.
V. Порядок разрешения споров
Споры между сторонами по настоящему договору рассматриваются
судом или арбитражным судом в установленном порядке.
VI. Прочие условия
По соглашению сторон в договор могут быть включены иные условия.
VII. Юридические адреса сторон
Адреса и расчетные счета сторон:
СТРАХОВЩИК                             СТРАХОВАТЕЛЬ
_______________________________    _________________________________
_______________________________    _________________________________
(индекс, почтовый адрес)          (индекс, почтовый адрес)
_______________________________    _________________________________
_______________________________    _________________________________
(банковские реквизиты)           (банковские реквизиты)
К настоящему договору прилагаются:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
СТРАХОВЩИК                             СТРАХОВАТЕЛЬ
М.П.                                    М.П.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1995 г. N 1845
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
обязательного медицинского
страхования неработающих граждан
______________________________________"_____"_______________199___г.
наименование населенного пункта
___________________________________________________________________,
(отделение Фонда обязательного медицинского страхования)
именуемое в дальнейшем СТРАХОВЩИК, действующий на основании_________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
в лице _____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
с одной стороны, и__________________________________________________
___________________________________________________________________,
(наименование органа исполнительной власти) именуемый в дальнейшем СТРАХОВАТЕЛЬ, с другой стороны, заключили договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
1. СТРАХОВЩИК принимает на себя оплату медицинских услуг, оказываемых гражданам, включенным СТРАХОВАТЕЛЕМ в списки (прилагаются). Каждому застрахованному СТРАХОВЩИК выдает страховой медицинский полис установленного образца.

2. Қызмет көлемi азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасымен айқындалады. Бағдарлама және сол қызметтердi көрсететiн медициналық ұйымдар мен жеке медициналық практикамен ұғылданатын адамдардың тiзбесi қоса тiркеледi және осы шарттың бөлiнбес бөлшегi болып табылады.
3. Сақтаушы жұмыс iстейтiн азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандыру жарналарын осы шартпен белгiленген мерзiмде төлеудi өзiне қабылдайды.
4. Шартты бекiткен кездегi сақтандырылғандардың жалпы саны ____ адам.
Сақтандырылғандардың саны, жеке құрамы өзгерген жағдайда
сақтанушы полистердi қайта ресiмдеу үшiн бұл туралы сақтандырушыға
хабарлайды.
5. Сақтанушы шартқа қол қойылған сәттен бастап ________ күннен
кешiктiрмей олардың тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын,
жынысын, жұмыс iстейтiн жерi мен тұрғылықты жерiн көрсете отырып,
сақтандырылған азаматтардың тiзiмiн сақтандырушыға бередi.
6. Сақтанушы, аталған кәсiпорында немесе ауданда сақтануға
жататын контингент денсаулығының көрсеткiштерi туралы сақтандырушыға
ақпарат беруге мiндеттi.
II. Сақтандыру төлемдерiнiң мөлшерi,
төлеу уақыты мен тәртiбi
7. Сақтандыру төлемдерiн сақтанушы айына бiр рет келесi айдың
10 күнiнен кешiктiрiлмей төлейдi (өткен ай үшiн жалақы алу
белгiленген мерзiмде).
Жарналар___________________________________бойынша төленедi.
(есеп айырысу нысаны)
8. Шарт ___________________________________күшiне енедi.
9. Сақтанушы сақтандырылғандардың саны өзгерген жағдайда
сақтандырушымен қайта есеп айырысады.
III. Шарттың қолданылу мерзiмi
Шарт_______бастап____________дейiнгi кезеңге жасалады. Егер екi
жақтың ешқайсысы аяқталуына үш ай қалғанға дейiн кешiктiрмей шарттың
тоқтатылатыны туралы мәлiмдемесе, оның қолданылуы________бастап______
дейiнгi мерзiмге ұзартылады.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
10. Сақтанушы сақтандыру төлемдерiн дер кезiнде аудармағаны үшiн сақтандырушыға кешiктiрген әр күнi үшiн уақтылы төленбеген соманың 1 процентi мөлшерiнде өсiм төлейдi, мұның өзi оны сақтандыру төлемдерiн төлеуден босатпайды.
11. Тiркеудiң және сақтандыру төлемдерiн төлеудiң тәртiбiн бұзған сақтанушыларға мынадай қаржы санкциялары қолданылады:
сақтандыру төлемдер жөнiндегi есеп айырысу ведомостарын белгiленген мерзiмде бермегенi үшiн_____есептi тоқсанда төленуге жататын сақтандыру төлемдерi сомаларының 10 процентi мөлшерiндегi айыппұл;
сақтандыру сомалары есептелуге тиiс сомаларды жасырғанда немесе төмендеткен жағдайда - өсiмдi ескере отырып, тиiстi төлемдерден тыс жасырған немесе төмендетiлген сақтандыру төлемдерi сомаларының мөлшерiнде алынатын айыппұл, тәртiп бұзу жыл iшiнде қайталанған жағдайда аталған айыппұл екi еселенген мөлшерде алынады.
12. Сақтандырушы шарт жасаған медицина ұйымы немесе жеке
медициналық практикамен айналысатын адам сақтандырылған адамға
полиске көзделген қызметтi көрсетуден бас тартса, сондай-ақ ондай
қызметтi iшiнара немесе сапасыз көрсетсе, сақтандырушыға айып
санкциялары қолданылуы мүмкiн.
V. Дауларды шешу тәртiбi
Осы шарт бойынша тараптардың арасындағы даулар белгiленген
тәртiппен сотта қаралады.
VI. Өзге шарттар
Тараптардың келiсiмiмен шартқа өзге де қағидалар енгiзiлуi
мүмкiн.
VII. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Тараптардың мекен-жайлары және есеп айырысу шоттары.
САҚТАНДЫРУШЫ                    САҚТАНУШЫ
______________________________       ______________________________
______________________________       ______________________________
(индексi, почталық мекен-жайы)     (индексi, почталық мекен-жайы)
______________________________       ______________________________
(банк деректемелерi)               (банк деректемелерi)
Осы шартқа мыналар қоса берiлiп отыр.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
САҚТАНДЫРУШЫ                     САҚТАНУШЫ
М.О.                           М.О.

2. Объем услуг определяется базовой программой обязательного медицинского страхования граждан. Программа и перечень медицинских организаций и лиц, занимающихся частной медицинской практикой, оказывающих эти услуги, прилагаются и являются неотъемлемой частью настоящего договора.
3. СТРАХОВАТЕЛЬ принимает на себя уплату платежей обязательного
медицинского страхования неработающих граждан в установленные
настоящим договором сроки.
4. Общая численность застрахованных на момент заключения
договора составляет___________человек.
При изменении численности застрахованных СТРАХОВАТЕЛЬ сообщает
об этом СТРАХОВЩИКУ.
5. СТРАХОВАТЕЛЬ передает не позднее _______дней с момента
подписания договора СТРАХОВЩИКУ списки застрахованных граждан с
указанием их фамилий, имени, отчества, года рождения, пола и
постоянного места жительства.
II. Размер, сроки и порядок
внесения страховых платежей
6. Размер страхового платежа за каждого застрахованного
составляет__________________тенге в год.
7. Страховые платежи уплачиваются СТРАХОВАТЕЛЕМ не позднее 25
числа текущего месяца.
Платежи уплачиваются________________________________.
(форма расчета)
8. Размер ежемесячных платежей на обязательное медицинское
страхование неработающего населения должен быть не менее 1/3
квартальной суммы средств, предназначенных на указанные цели.
9. Договор вступает в действие__________________.
10. СТРАХОВАТЕЛЬ при изменении численности застрахованных
ежеквартально производит перерасчет со СТРАХОВЩИКОМ.
III. Срок действия договора
Договор заключается на срок с________по________. Если ни одна
из сторон не заявит о прекращении договора не позднее, чем за три
месяца до его окончания, его действие продляется на срок с__________
по_______________.
IV. Ответственность сторон
11. СТРАХОВАТЕЛЬ уплачивает СТРАХОВЩИКУ за несвоевременное перечисление страховых платежей пени за каждый день просрочки в размере 0,1 процента с суммы недоимки. Начисление пени не освобождает СТРАХОВАТЕЛЯ от уплаты страховых платежей.
12. В случае отказа медицинской организации или лица,
занимающегося частной медицинской практикой, с которыми СТРАХОВЩИК
заключил договор, в предоставлении застрахованному предусмотренной
полисом услуги, а также неполного или некачественного оказания такой
услуги, к СТРАХОВЩИКУ могут применяться штрафные санкции.
V. Порядок разрешения споров
Споры между сторонами по настоящему договору рассматриваются
судом или арбитражным судом в установленном порядке.
VI. Прочие условия
По соглашению сторон в договор могут быть включены иные условия.
VII. Юридические адреса сторон
Адреса и расчетные счета сторон:
СТРАХОВЩИК                         СТРАХОВАТЕЛЬ
__________________________      ______________________________
__________________________      ______________________________
(индекс, почтовый адрес)           (индекс, почтовый адрес)
__________________________      ______________________________
__________________________      ______________________________
(банковские реквизиты)            (банковские реквизиты)
К настоящему договору прилагаются:
______________________________________________________________
СТРАХОВЩИК                          СТРАХОВАТЕЛЬ
М.П.                                 М.П.