Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1880 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 140 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.03.2017 № 140 қаулысымен.
"Iзгiлiк көмегi ретiнде тауарлар әкелу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 7 тамыздағы N 1090 қаулысының 4-тармағын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссияның
құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 29 желтоқсандағы
1880 қаулысымен
бекiтiлген
Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Халықаралық iзгiлiк көмек мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) "Iзгiлiк көмегi ретiнде тауарлар әкелу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 7 тамыздағы N 1090 қаулысына сәйкес құрылады.
1.1. Комиссия Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы
халықаралық ізгілік көмек мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган болып табылады және Үкіметтің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылған.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
2. Комиссия құрамын, халықаралық iзгiлiк көмектi тартумен, алумен және пайдаланумен айналысатын Қазақстан Республикасының министрлiктерiнiң, өзге орталық атқарушы және жергiлiктi органдарының, басқа да мекемелерi мен ұйымдарының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.01.21. N 72 қаулысымен, 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
3. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарды, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
4. Комиссия заң тәртiбiмен тiркелген, халықаралық iзгiлiк көмектi тартумен, алумен, пайдаланумен және көрсетумен айналысатын басқа ұйымдармен және қоғамдық бiрлестiктермен тығыз ынтымақтастықта жұмыс iстейдi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.

О Комиссии по вопросам международной гуманитарной помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1880. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 140.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27.03.2017 № 140.
Во исполнение пункта 5 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 августа 1995 г. N 1090 "О порядке ввоза товаров в качестве гуманитарной помощи" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии по вопросам международной гуманитарной помощи.
2. Утвердить состав Комиссии по вопросам международной гуманитарной помощи согласно приложению.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 1995 г. N 1880
Положение
о Комиссии по вопросам
международной гуманитарной помощи
I. Общие положения
1. Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее - Комиссия) создана в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 августа 1995 г. N 1090 "О порядке ввоза товаров в качестве гуманитарной помощи".
1-1. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи и образована для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 1-1 - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .
2. Состав Комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению министерств, иных центральных и местных исполнительных органов, других учреждений и организаций Республики Казахстан, занимающихся привлечением, получением и использованием международной гуманитарной помощи.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства от 21 января 2002 г. N 72; от 3 марта 2004 г. N 267 .
3. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией и действующим законодательством Республики Казахстан, международными договорами, участником которых является Республика Казахстан, а также настоящим Положением. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .
4. Комиссия работает в тесном сотрудничестве с другими организациями и общественными объединениями, зарегистрированными в установленном законом порядке, осуществляющими привлечение, получение, использование и оказание международной гуманитарной помощи. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .

5. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар Комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасын қоса бере отырып, Комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.10.31 № 1162 қаулысымен.
6. Комиссияның тапсыруы бойынша халықаралық ізгілік көмек берушімен дәрілік заттардың, жабдықтар мен медициналық бұйымдардың, медициналық ұйымдарға арналған жабдықтардың тізбесін шешу және келісіп алу құқығы Қазақстан Республикасында Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне ғана беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.10.31 № 1162 қаулысымен.
7. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.05.18 N 390 қаулысымен.
II. Комиссияның мiндеттерi мен қызметi
8. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
Қазақстан Республикасының ізгілік көмек көрсетуіне және
шетелдiк iзгiлiк көмектi тартуға, алуға және пайдалануға байланысты мәселелердi жедел шешу;
iзгiлiк көмектiң пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
9. Негiзгi мiндеттердi орындау мақсатында Комиссия мынадай қызметтердi орындайды:
Қазақстан Республикасына және шетелдік мемлекеттерге
халықаралық iзгiлiк көмек көрсету жөнiндегi ұсыныстарды қарайды;
адресаттары көрсетiлмей жiберiлген халықаралық iзгiлiк көмек
жүктерiн алушыларды айқындайды;
алушылар арасында халықаралық iзгiлiк көмек жүктерiн бөлудiң
лимиттерiн белгiлейдi.
халықаралық iзгiлiк көмек жүктерiн алушылардың осы жүктердi мақсатты пайдалануын бақылау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
Үкiметке қажетiнше халықаралық iзгiлiк көмек iсiнiң жайы туралы
қорытындыланған мәлiметтердi, сондай-ақ өз өкiлеттiктерiн орындау
үшiн қажеттi басқа да ақпаратты берiп отырады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
9.1. Комиссияның шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.
III. Комиссияның құқықтары
10. Комиссияның:
iзгiлiк жүк жiберiлген ұйымдардан оның мақсатқа сай
пайдаланылғаны туралы ақпарат сұратуға;
тексеру мақсатында iзгiлiк жүк сақталатын орындарға кедергiсiз кiруге;
iзгiлiк жүктi сақтау және бөлу мәселелерi бойынша ұсыныстар мен түсiнiктер беруге;
лауазымды адамдардың iзгiлiк жүктi сақтау және бөлу тәртiбiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi туралы тиiстi орындарға ұсыныстар енгiзуге;
ізгілік көмек көрсету туралы Үкімет кесімін әзірлеу жөнінде
Үкіметке ұсыныстар енгізуге құқығы бар.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.03. N 267 қаулысымен.

5. Рабочим органом Комиссии является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2014 № 1162.
6. По поручению Комиссии в Республике Казахстан предоставляется право только Министерству здравоохранения и социального развития Республики Казахстан решать и оговаривать с поставщиком международной гуманитарной помощи перечень лекарственных препаратов, оборудования и медицинских изделий, оснащения для медицинских организаций.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2014 № 1162.
7. (исключен постановлением Правительства РК от 18 мая 2007 года N 390 ).
II. Задачи и функции комиссии
8. Основными задачами Комиссии являются:
оперативное решение вопросов, связанных с оказанием Республикой Казахстан гуманитарной помощи и привлечением, получением и использованием зарубежной гуманитарной помощи;
осуществление контроля за использованием гуманитарной помощи. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .
9. В целях выполнения основных задач Комиссия выполняет следующие функции:
рассматривает предложения по оказанию международной гуманитарной помощи Республике Казахстан и иностранным государствам;
определяет получателей грузов международной гуманитарной помощи, направляемых без указания адресатов;
устанавливает лимиты распределения грузов международной гуманитарной помощи между ее получателями;
организует работу по контролю за целевым использованием грузов международной гуманитарной помощи получателями этих грузов;
представляет Правительству по мере необходимости обобщенные сведения о состоянии дел с международной гуманитарной помощью, а также другую информацию, необходимую для выполнения своих полномочий. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .
9-1. Решения Комиссии носят рекомендательный характер. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 9-1 - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267 .
III. Права Комиссии
10. Комиссия имеет право:
запрашивать от организаций, в адрес которых направлялся гуманитарный груз, информацию об его использовании по назначению;
беспрепятственно посещать с целью проверки места хранения гуманитарного груза;
давать рекомендации и разъяснения по вопросам хранения и распределения гуманитарного груза;
вносить предложения в соответствующие инстанции об ответственности должностных лиц за нарушение порядка хранения и распределения гуманитарного груза;
вносить предложения в Правительство по разработке акта Правительства об оказании гуманитарной помощи.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 марта 2004 г. N 267.

11. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін комиссия хатшысы хаттама ресімдейді.
Ескерту. Ереже 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
12. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссияның есеп-хатына қоса берілуі тиіс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
Ескерту. Ереже 12-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
13. Дауыс беру парақтарымен қоса, комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 13-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1995 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1880 қаулысымен
мақұлданған
Халықаралық ізгілік көмек мәселелері жөніндегі комиссияның
құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.10.31 № 1162 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төраға;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті төрағасының орынбасары, хатшы;
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің орынбасары;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі;
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары;
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары.

11. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол.
Сноска. Положение дополнено пунктом 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
12. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Сноска. Положение дополнено пунктом 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
13. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 13 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 1995 года № 1880
Состав
Комиссии по вопросам международной
гуманитарной помощи
Сноска. Состав Комиссии в редакции постановления Правительства РК от 31.10.2014 № 1162.
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель;
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, заместитель председателя;
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан, заместитель председателя;
заместитель председателя Комитета по государственным материальным резервам Министерства национальной экономики Республики Казахстан, секретарь;
вице-министр финансов Республики Казахстан;
вице-министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан;
первый вице-министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
вице-министр энергетики Республики Казахстан;
вице-министр образования и науки Республики Казахстан;
вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан;
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан;
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан;
заместитель Министра обороны Республики Казахстан.