Қазақстан Республикасының 1995 жылғы әлеуметтiк- экономикалық даму қорытындылары және 1996 жылға арналған мiндеттер туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 15 ақпан N 204
Мемлекеттiк кәсiпорындарды реформалау, өндiрiстiк инфрақұрылымдарды модерлендiру, құрылымдық-институционалдық реформаларды жалғастыру, инвестициялық белсендiлiктi арттырудың ынталандырмаларын құру жөнiндегi салалық және аймақтық басқару органдарының жұмыстарын жандандыру, сондай-ақ кәсiпкерлiктi қолдаудың мемлекеттiк саясатын күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң және өзге де орталық атқарушы органдарының басшылары, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi 10 күн мерзiм iшiнде 1995 жылғы шаруашылық қызмет қорытындыларын қарасын, түйiндi проблемалар мен оларды шешу жөнiндегi шараларды айқындасын. Бұл шараларды салалық шаралардың жан-жақты жоспарларын, орта мерзiмдi аймақтық бағдарламалар мен 1996 жылға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi iс-қимыл жоспарларын әзiрлеген кезде ескеретiн болсын.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1996-1998 жылдарда реформаларды тереңдету жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң iс-қимыл бағдарламалары мен жоспарының жекелеген ережелерiн және Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық атқарушы органдары, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi әзiрлеген тиiстi құжаттарын жүзеге асыру мен нақтылау жөнiндегi үйлестiрушi орган болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң және өзге де орталық атқарушы органдарының басшылары, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi ай сайын келесi есеп берiлетiн айдың 10-на дейiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне оларға белгiленген кесте мен нысан бойынша тиiстi ақпарат берсiн.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, өзге де орталық атқарушы органдарының, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерiнiң бағдарламалары мен iс-қимыл жоспарларында айқындалған iс-қимылдардың бiрлiгi мен мақсатты бағыттарын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де орталық атқарушы органдары, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi 1996 жылы өндiрiстi тұрақтандыру мен оның өсуiне алғышарттар жасауды қамтамасыз ету жөнiнде ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларынан талап етудi күшейтсiн. Мұнда баға түзуге және өндiрiс шығасысын қысқартуға, қызметтi қаржыландыруға бақылау жасауға ерекше назар аударсын.

Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан в 1995 году и задачах на 1996 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 1996 г. N 204
В целях активизации работы отраслевых и региональных органов управления по реформированию государственных предприятий, модернизации производственной инфраструктуры, продолжение структурно-институциональных реформ, создания стимулов роста инвестиционной активности, а также усиления государственной политики поддержки предпринимательства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Руководителям министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, акимам областей и г. Алматы в 10-дневный срок рассмотреть итоги хозяйственной деятельности в 1995 году, определить узловые проблемы и меры по их решению. Учесть эти меры при разработке отраслевых развернутых планов мероприятий, среднесрочных региональных программ и планов действий по углублению реформ на 1996 год.
2. Определить Министерство экономики Республики Казахстан координирующим органом по реализации и уточнению отдельных положений Программы и Плана действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы и соответствующих документов, разрабатываемых министерствами, государственными комитетами и иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан, акимами областей и г. Алматы.
Руководителям министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, акимам областей и г. Алматы ежемесячно до 10 числа следующего за отчетным месяца представлять в Министерство экономики Республики Казахстан соответствующую информацию по установленным им схемам и формам.
Министерству экономики Республики Казахстан обеспечить единство и целенаправленность действий, определенных в программах и планах действий Правительства, министерств, государственных комитетов и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, акимов областей и г. Алматы.
3. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам Республики Казахстан, акимам областей и г. Алматы усилить спрос с руководителей подведомственных предприятий и организаций по обеспечению в 1996 году стабилизации производства и созданию предпосылок его роста. При этом особое внимание обратить на формирование цен и сокращение издержек производства, осуществление контроля за финансовой деятельностью.

4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бюджеттiң кiрiс және шығыс бөлiктерiнiң орындалмауына әсер еткен себептер мен факторларға талдау жасасын. 1996 жылдың 1 наурызына бюджетке түсетiн кiрiстердi барынша жұмылдыру, оларды жинауды жақсарту, бюджет қаражатын тиiмдi жұмсау жөнiнде бағдарлама әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
5. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, өзге де орталық атқарушы органдары, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi:
1996 жылдың II тоқсанында мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын әлеуметтiк сала ұйымдарының құрылымы мен жүйелерiн ықтималдандыруды, оларды ұстаудың нормалары мен шарттарын тиiмдi етудi аяқтасын және көрсетiлетiн ақылы қызмет көлемiн арттыруға шара қабылдасын. Жұмыстың нәтижелерiн 1996 жылғы 1 шiлдеде Қазақстан Республикасының Үкiметiне мәлiмдесiн:
"Облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерi аппаратының үлгiлiк құрылымы, олардың дербес атқарушы органдарының тiзбесi, қызметкерлерiнiң жалпы санының лимиттерi, қызметтiк жеңiл автомобильдерiнiң саны, еңбекақы қоры және қызметтiк iссапарларға арналған шығындар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 30 желтоқсандағы N 1901 қаулысының орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдап, нәтижесiн 1996 жылдың 1 мамырына Қазақстан Республикасының Үкiметiне мәлiмдесiн.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, облыстардың әкiмдерi 1996 жылдың көктемгi егiс жұмыстарына жер өңдейтiн және егiстiк техникалық дер кезiнде әзiрлеу жөнiнде түпкiлiктi шаралар қабылдасын.
7. Қазақстан Республикасының Әлеуметтiк қорғау министрлiгi Қазақстан Республикасының Экономика және Қаржы министрлiктерiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорын қолдауға және кәсiпорындар мен ұйымдардың қаражат аудару жөнiндегi берешектерiн жоюға бағытталған шаралар әзiрлесiн.
8. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен, Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен және Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп бюджет есебiнен ұсталатын ұйымдарда ресурстарды үнемдi пайдалану мақсатында өлшеу және ресурс үнемдеушi приборлар мен тетiктердi енгiзу жөнiндегi шаралардың кестесiн әзiрлеп, бекiтсiн. Осы мәселе жөнiнде 1996 жылдың 1 сәуiрiнен бастап тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiне ақпарат берсiн.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi екi ай мерзiм iшiнде фермерлiк шаруашылық ұйымдастырушы мемлекеттiк кәсiпорындар қызметкерлерiне және жеке тұлғаларға қайта құрылған және таратылған мемлекеттiк кәсiпорындардың өндiрiстiк үй-жайлары мен жабдықтарын беру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмдерiнiң жобасын әзiрлесiн.

4. Министерству финансов Республики Казахстан проанализировать причины и факторы, влияющие на невыполнение доходной и расходной частей бюджета. К 1 марта 1996 года разработать и представить в Правительство Республики Казахстан программу по максимальной мобилизации доходов в бюджет, улучшению их сбора, эффективному расходованию бюджетных средств.
5. Министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам Республики Казахстан, акимам областей и г. Алматы:
завершить во II квартале 1996 года оптимизацию структуры и сети организаций социальной сферы, содержащихся за счет государственного бюджета, рационализацию норм и условий их содержания и принять меры к увеличению объемов оказываемых платных услуг. Результаты работы доложить в Правительство Республики Казахстан к 1 июля 1996 года;
принять меры по обеспечению контроля за выполнением постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 1995 г. N 1901 P951901_ "О типовой структуре аппарата акимов областей и города Алматы, перечне их самостоятельных исполнительных органов, лимитах общей численности работников, количества служебных легковых автомобилей, фонда оплаты труда и расходов на служебные командировки" и результаты доложить в Правительство Республики Казахстан к 1 мая 1996 года.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, акимам областей принять исчерпывающие меры по своевременной подготовке почвообрабатывающей и посевной техники к весенне-полевым работам 1996 года.
7. Министерству социальной защиты совместно с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок разработать мероприятия, направленные на поддержку Пенсионного фонда Республики Казахстан и ликвидацию задолженностей по отчислению средств предприятиями и организациями.
8. Акимам областей и г. Алматы совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности, Министерством промышленности и торговли, Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан разработать и утвердить графики мероприятий по внедрению измерительных и ресурсосберегающих приборов и механизмов в организации, содержащиеся за счет бюджета, с целью экономного использования ресурсов. С 1 апреля 1996 года ежеквартально представлять информацию по этому вопросу Правительству Республики Казахстан.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в двухмесячный срок подготовить проекты решений Правительства Республики Казахстан о предоставлении работникам государственных предприятий и другим физическим лицам, организующим фермерские хозяйства, производственных помещений и оборудования реформируемых и ликвидируемых государственных предприятий.

10. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi және Экономика министрлiгi екi ай мерзiм iшiнде көмiр өндiру көлемiн, осы саланы дамытудың мақсатқа сәйкестiлiгiн ескерiп, тиiмдi ету және айналадағы ортаны қорғау жөнiнде ұсыныс әзiрлесiн.
11. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Қаржы-валюта бақылау комитетi Қазақстан Республикасының мүдделi министрлiктерiмен және өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесiп 1996 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде халық тұтынатын тауарлар сатып алу үшiн Қазақстан Республикасы мен облыс
әкiмдерiнiң кепiлдiгiмен тартылған шетел кредиттерiн пайдаланудың
дұрыстығын, тиiмдiлiгiн және мақсатқа сәйкестiгiн тексерудi
ұйымдастырсын. Тексеру нәтижелерi туралы Үкiметке 1996 жылдың
1 мамырына мәлiмдесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

10. Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству промышленности и торговли и Министерству экономики Республики Казахстан в двухмесячный срок подготовить предложения по оптимизации объемов добычи угля с учетом целесообразности развития данной отрасли и охраны окружающей среды.
11. Комитету финансово-валютного контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан в срок до 1 апреля 1996 года организовать проверки правильности, эффективности и целевого использования иностранных кредитов, привлеченных для закупа товаров народного потребления под гарантии Республики Казахстан и акимов областей. О результатах проверок доложить Правительству к 1 мая 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан