Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жерлерi үшiн төлем ставкаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 8 мамыр N 576. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.09.02. N 890 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулының және 1-2-қосымшаларының мәтініндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.12. N 566 қаулысымен .
"Жер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2718  өкiмiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мемлекет жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн жерлерi үшiн төлем ставкалары 1 және 2-қосымшаларға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi жер пайдалануды бағалау құнын белгiлеу Тәртiбiн әзiрлеп, бiр ай мерзiмде белгiленген тәртiппен, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне ұсынатын болсын.
3. Жер үшiн төлем ставкаларының жоғарыда аталған мөлшерiн жер учаскелерiн немесе жер пайдалану құқығын кепiлге қойған кезде, сондай-ақ оларды шаруашылық серiктестiктердiң жарғылық қорына жарна ретiнде немесе өндiрiстiк кооперативтерге пай ретiнде берген жағдайда жердi бағалау үшiн меншiк иесiнiң (жер пайдаланушының) жер учаскесiне меншiктiң жалпы үлесiнен (жалпы жер пайдалану үлесiнен) бөлу кезiнде жер үлесiнiң құнын белгiлеу үшiн, жер учаскелерi немесе пайдалану құқығын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң активiне енгiзген кезде және жер учаскесi немесе жер пайдалану құқығының құнын тараптардың келiсiмiмен белгiлеу мүмкiн болмаған өзге де жағдайда, олардың құнын бағалау үшiн қолдану ұсынылсын.
4. Мемлекет немесе мемлекеттік жер пайдаланушылар жер учаскелерін жалға өткізу кезіндегі жалға берудің жыл сайынғы төлемінің мөлшері тараптардың келісімімен (шартымен) тағайындалады деп белгіленсін.
Жалға берудің төлем мөлшері мынадай шектерде белгіленеді:
төменгі шегі - жер салығы мөлшерінің 80 проценті;
жоғарғы шегі - жер салығы мөлшерінің 120 проценті;
Жер салығының мөлшері Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес айқындалады.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.08.13. N 763 қаулысымен
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.05.12.
N 566 қаулысымен
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi мен оның жергiлiктi органдарына мемлекеттiң нақты жер учаскелерiн (жер пайдалану құқығын) жеке меншiкке сату немесе жер пайдалануға ұсыну кезiнде оның құнын белгiлеу жүктелсiн.

Об утверждении ставок платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование государством
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 1996 г. N 576. Утратил силу - постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2003 года N 890.
Сноска. В тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 12 мая 1999 г. N 566 .
В соответствии с распоряжением Президента Республики Казахстан от 22 декабря 1995 г. N 2718 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О земле" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить ставки платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование государством, согласно приложениям 1 и 2.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан разработать и в месячный срок в установленном порядке внести на утверждение Правительства Республики Казахстан Порядок определения оценочной стоимости права землепользования.
3. Рекомендовать вышеуказанные размеры ставок платы за землю к применению для оценки земель при залоге земельных участков или права землепользования, а также в случаях передачи их в качестве взноса в уставные фонды хозяйственных товариществ либо в качестве пая в производственные кооперативы, для определения стоимости земельной доли при выделении собственника (землепользователя) из общей долевой собственности на земельный участок (общего долевого землепользования), для оценки стоимости земельных участков или права землепользования при включении их в активы хозяйствующих субъектов и в иных случаях, когда стоимость земельного участка или права землепользования не может быть определена соглашением сторон.
4. Установить, что при сдаче государством или государственными землепользователями земельных участков в аренду, размер ежегодной арендной платы устанавливается соглашением сторон (договором).
Размер арендной платы устанавливается в следующих пределах:
нижний предел-80 процентов от размера земельного налога;
верхний предел-120 процентов от размера земельного налога.
Размер земельного налога определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 12 мая 1999 г N 566 .
5. Возложить на Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его органы на местах определение стоимости конкретных земельных участков (права землепользования) при их продаже в частную собственность или предоставлении в землепользование государством.

6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi қажет болған жағдайда инфляцияның жалпы деңгейiнде мемлекеттiк статистика деректерi негiзiнде жеке меншiкке сатылатын немесе жер пайдалануға ұсынылатын жерлерге төлем ставкасын нақтылау жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 8 мамырдағы
N 576 қаулысына
1 қосымша
Мемлекеттiң жеке меншiкке сататын жерлерiне
төлем ставкалары
1. Азаматтарға, мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға құрылыс салу үшiн ұсынылған (берiлетiн) немесе өндiрiстiк және өндiрiстiк емес,
оның iшiнде олардың мақсатына сәйкес үйлер мен ғимараттарға қызмет көрсетуге арналған жерлердi қоса, тұрғын үйлер, ғимараттар мен олардың кешендерi салынған елдi мекендердiң жерлерi:
______________________________________________________________
Елдi мекендер        |    1 м2 үшiн төлем ставкалары
___________________________|__________________________________
1              |                2
___________________________|__________________________________
Алматы қаласы                             717
Ақмола қаласы                             411
Ақтау қаласы                              145
Ақтөбе қаласы                             137
Арқалық қаласы                            114
Атырау қаласы                             123
Жамбыл қаласы                             181
Жезқазған қаласы                          123
Қарағанды қаласы                          190
Қызылорда қаласы                          129
Көкшетау қаласы                           114
Қостанай қаласы                           123
Павлодар қаласы                           114
Петропавл қаласы                          114
Семей қаласы                              129
Талдықорған қаласы                        137
Орал қаласы                               114
Өскемен қаласы                            145
Шымкент қаласы                            181
Облыстық мақсаттағы қалалар   облыс орталығы ставкаларының
85 процентi
Аудандық мақсаттағы қалалар   облыс орталығы ставкаларының
75 процентi
Алматы облысы:
Облыстық мақсаттағы қалалар               155
Аудандық мақсаттағы қалалар               137
Ақмола облысы:
Облыстық мақсаттағы қалалар               116
Аудандық мақсаттағы қалалар               103
Поселкелер      селолық елдi
мекендер

6. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан вносить по мере необходимости Правительству Республики Казахстан предложения об уточнении ставок платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование, на основании данных государственной статистики об общем уровне инфляции.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 мая 1996 г. N 576
Ставки платы за землю, продаваемую
в частную собственность государством
1. Земли населенных пунктов, предоставленные (предоставляемые)
гражданам и негосударственным юридическим лицам под застройку или
застроенными производственными и непроизводственными, в том числе
жилыми зданиями, сооружениями и их комплексами, включая земли,
предназначенные для обслуживания зданий и сооружений в соответствии
с их назначением:
____________________________________________________________________
Населенные пункты            і                    2
і Ставка платы за 1 м  в тенге
____________________________________________________________________
1                 і                2
____________________________________________________________________
г. Алматы                             717
г. Акмола                             411
г. Актау                              145
г. Актюбинск                          137
г. Аркалык                            114
г. Атырау                             123
г. Жамбыл                             181
г. Жезказган                          123
г. Караганда                          190
г. Кзыл-Орда                          129
г. Кокшетау                           114
г. Кустанай                           123
г. Павлодар                           114
г. Петропавловск                      114
г. Семипалатинск                      129
г. Талдыкорган                        137
г. Уральск                            114
г. Усть-Каменогорск                   145
г. Шымкент                            181
Города областного значения     85 процентов от ставки областного
центра
Города районного значения      75 процентов от ставки областного
центра
Алматинская область:
города областного
значения                         155
города районного
значения                         137
Акмолинская область:
города областного
значения                         116
города районного
значения                         103
Поселки и сельские населенные    Поселки       Сельские населенные
пункты, расположенные в:                             пункты

далалық орманды, далалық және       25              15
құрғақ далалық аймақтарда
жартылай шөлейт және шөлейт         18              10
аймақтарда
тау бөктерiндегi шөлейт-далалық,    30              18
субтропикалық шөлейт және тау
бөктерiндегi шөлейт аймақтарда
орналасқан поселкелiк және селолық
елдi мекендер
Ескерту:
1) Осы кестеде көрсетiлген елдi мекендердiң тиiстi санаттары бойынша жерге төлем ставкасы осы елдi мекендердi облыс орталығының iргелес аймағында немесе курортты аймағында орналастырған кезде екi есе көтерiледi.
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi жергiлiктi органдары елдi мекендердiң аумағын бағалауына, жер учаскесiнiң орналасуына, инженерлiк жабдықтар мен жайлылық деңгейiне, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектiлердiң болуына, аумақтың ландшафтық қазынасына, қоршаған ортаның жай-күйiне және басқа да факторларға орай мемлекеттiң жеке меншiкке сататын жерлерiне төлем ставкасын екi есеге дейiн көтере немесе азайта алады.
2. Азаматтарға, мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға құрылыс салу үшiн ұсынылған (берiлетiн) немесе өндiрiстiк және өндiрiстiк емес, оның iшiнде олардың мақсатына сәйкес үйлермен ғимараттарға қызмет көрсетуге арналған жерлердi қоса, тұрғын үйлер, ғимараттармен олардың кешендерi салынған елдi мекендердiң шегiнен тысқары орналасқан жер учаскелерi бойынша төлем мөлшерi облыстық мақсаттағы қалаларда осы мақсаттар үшiн ұсынылатын (берiлетiн) жерлердiң ставкаларынан 10 процент мөлшерiнде белгiленедi.
3. Азаматтарға жеке қосалқы шаруашылық, бау-бақша және саяжай құрылысын жүргiзу үшiн берiлетiн учаскелер бойынша төлем мөлшерi селолық елдi мекендер жерлерiнiң төлем ставкалары көлемiнде белгiленедi.
4. Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке қосалқы шаруашылық, тұрғын үй салу мен қызмет көрсету, бау-бақша, саяжай құрылысын жүргiзу үшiн жер учаскелерi "Азаматтар мен заңды ұйымдарға жер учаскелерiн беру нормаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 сәуiрдегi N 401 қаулысында белгiленген нормалар шегiнде меншiкке тегiн берiледi.
Осы нормалардан тыс жер учаскелерiнiң қалған бөлiгi мемлекеттен сатып алынады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 8 мамырдағы
N 576 қаулысына
2 қосымша
Ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзу үшiн мемлекеттiң
азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды ұйымдардың тұрақты
жер пайдалануына беретiн жерлерi үшiн төлем
СТАВКАЛАРЫ
Гектарына мың теңгемен
___________________________________________________________________
Облыстар|  Ауыл шаруашылығы  |Топырақтың түрлерi мен түр тармақтары
|    алаптарының     |_____________________________________
|       түрлерi      |     қара топырақты   |  қою | қызыл
|                    |______________________| қызыл| қоңыр
|                    |шайылған, | оңтүстiк  | қоңыр|
|                    |қарапайым |           |      |
________|____________________|__________|___________|______|_______
1    |         2          |     3    |     4     |   5  |   6
________|____________________|__________|___________|______|_______
Ақмола    Суарылмайтын           48,4        33,2     24,2    18,4
егiстiк
Суармалы               71,6        62,4     54,6    46,4
егiстiк
Суармалы                14         12,6     10,5     9,5
шабындық
Жайылым                10,4         9,6      6,6     5,7
Ақтөбе    Суарылмайтын
егiстiк                             32      23,8     17
Егiстiк                             64,7    58,4     48,8
Шабындық                            11,7     9,7      8,3
Жайылым                              9,6     6,2      5,4
Алматы    Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
Атырау    Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
Шығыс     Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк                55,4       36,2      26,2    19,5
Суармалы
егiстiк                68,4       63,3      57,3    48
Шабындық               18,2       14,5      12,5    10,3
Жайылым                13,5       11,7       8,6     5,6
Жамбыл    Суарылмайтын
егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
Жезқазған Суарылмайтын
егiстiк                                    22,2     17
Суармалы
егiстiк                                    50,6     42,4
Шабындық                                   7,6      7
Жайылым                                    4,8      4,3
Батыс     Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк                            32,6     24      19
Суармалы
егiстiк                            64,7     58,4    48,8
Шабындық                           14,2     10,5     9,7
Жайылым                            10,6      6,7     5,4
Қарағанды Суарылмайтын
егiстiк                            33,2     22,7    17,7
Суармалы
егiстiк                            62,4     54,6    46,4
Шабындық                           11,8      9,6     8,4
Жайылым                             7,5      6,1     5,3
Қызылорда Суарылмайтын
егiстiк
Шабындық
Жайылым
Көкшетау  Суарылмайтын

лесостепной, степной и        25                 15
сухостепной зонах
полупустынной и пустынной     18                 10
зонах
предгорно-пустынно-степной,   30                 18
субтропической пустынной
и предгорно-пустынной зонах
Примечания:
1) Ставка платы за землю по соответствующей категории населенных пунктов, указанных в настоящей таблице, при расположении этих населенных пунктов в пригородной зоне областного центра или курортной зоне увеличивается в два раза.
2) Местные органы Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан могут до двух раз повышать или понижать ставку платы за землю, продаваемую государством в частную собственность, в зависимости от оценки территории населенных пунктов, местоположения земельного участка, уровня инженерного оборудования и благоустройства, наличия объектов культурно-бытового назначения, ландшафтной ценности территории, состояния окружающей среды и других факторов.
2. По земельным участкам, расположенным за пределами черты населенных пунктов, предоставленным (предоставляемым) гражданам и негосударственным юридическим лицам под застройку или застроенным производственными и непроизводственными зданиями, сооружениями и их комплексами, включая земли, предназначенные для обслуживания зданий и сооружений в соответствии с их назначением, плата устанавливается в размере 10 процентов от ставки за земли, предоставленные (предоставляемые) для указанных целей, в городах областного значения.
3. По участкам, предоставляемым гражданам для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и дачного строительства, плата устанавливается в размере ставки платы за земли в сельских населенных пунктах.
4. Гражданам Республики Казахстан для ведения личного подсобного хозяйства, строительства и обслуживания жилого дома, садоводства, дачного строительства земельные участки в пределах норм, установленных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 401 "Об утверждении норм предоставления земельных участков гражданам и юридическим лицам" предоставляются в собственность бесплатно.
Та часть земельного участка, превышающая эту норму, подлежит выкупу у государства.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 мая 1996 г. N 576
Ставки платы за землю, предоставляемую
государством в постоянное землепользование
гражданам и негосударственным юридическим лицам
для ведения сельскохозяйственного производства
тыс. тенге за один гектар
___________________________________________________________________
Области  !Виды сель-!         Типы и подтипы почв
!скохозяй- !__________________________________________
!ственных  !  черноземы  !темно- !кашта-!светло-!бурые
!угодий    !-------------!кашта- !новые !кашта- !
!          !выщело-!южные!новые  !      !новые  !
!          !ченные,!     !       !      !       !
!          !обыкно-!     !       !      !       !
!          !венные !     !       !      !       !
_____________!__________!_______!_____!_______!______!_______!_____
1       !    2     !   3   !  4  !   5   !   6  !   7   !  8
_____________!__________!_______!_____!_______!______!_______!_____
Акмолинская   Пашня не-  48,4    33,2   24,2   18,4   11,8
орошаемая
Пашня оро- 71,6    62,4   54,6   46,4   43,4
шаемая
Сенокосы   14      12,6   10,5   9,5    7,3
Пастбища   10,4    9,6    6,6    5,7    3,8
Актюбинская   Пашня не-          32     23,8   17     11,6    7,8
орошаемая
Пашня оро-         64,7   58,4   48,8   43,7    38,2
шаемая
Сенокосы           11,7   9,7    8,3    6,5     3,7
Пастбища           9,6    6,2    5,4    3,8     2,2
Алматинская   Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Атырауская    Пашня не-                               8,4
орошаемая
Пашня оро-                              40,8    38,2
шаемая
Сенокосы                                4,5     3,5
Пастбища                                2,4     2
Восточно-     Пашня не-  55,4    36,2   26,2   19,5   12,2
Казахстанская орошаемая
Пашня оро- 68,4    63,3   57,3   48     41,3
шаемая
Сенокосы   18,2    14,5   12,5   10,3   7,2
Пастбища   13,5    11,7   8,6    5,6    4
Жамбылская    Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Жезказганская Пашня не-                 22,2   17     11,4    7,8
орошаемая
Пашня оро-                50,6   42,4   40,4    38
шаемая
Сенокосы                  7,6    7      5,3     3,1
Пастбища                  4,8    4,3    2,8     1,7
Западно-      Пашня не-          32,6   24     19     12      9,2
Казахстанская орошаемая
Пашня оро-         64,7   58,4   48,8   44      38,2
шаемая
Сенокосы           14,2   10,5   9,7    7,2     4,2
Пастбища           10,6   6,7    5,4    3,6     2,2
Караган-      Пашня не-          33,2   22,7   17,7   11,6
динская       орошаемая
Пашня оро-         62,4   54,6   46,4   40,4
шаемая
Сенокосы           11,8   9,6    8,4    7
Пастбища           7,5    6,1    5,3    3,5
Кзыл-         Пашня оро-                                      43,1
Ординская     шаемая
Сенокосы
Пастбища                                        1,9

егiстiк                50,1        35,2     27,7
Суармалы
егiстiк                72          62,8     53,2
Шабындық               14,8        12       10,8
Жайылым                10,6        9,6      6,8
Қостанай  Суарылмайтын
егiстiк                49,2        35,1     25,3    20
Суармалы
егiстiк                72,5        63       55      46,5
Шабындық               14,2        12,2     10,5     9,5
Жайылым                 8,8         8        6,5     5,8
Маңғыстау Суармалы
егiстiк
Жайылым
Павлодар  Суарылмайтын
егiстiк                            28,4     22,2    17
Суармалы
егiстiк                            56,3     48,7    42,4
Шабындық                           21,2     17,2    12,4
Жайылым                             8,7      6,4     5,6
Солтүстiк Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк                54,5        36,1
Суармалы
егiстiк                68          62,1
Шабындық               15          12,8
Жайылым                12,8        10,7
Семей     Суарылмайтын
егiстiк                                     22,2    17
Суармалы
егiстiк                                     49      42,7
Шабындық                                    9,5     8,3
Жайылым                                     5,4     4,6
Талды.    Суарылмайтын
қорған    егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
Торғай    Суарылмайтын
егiстiк                            33,1     23,8    17
Суармалы
егiстiк                            63       54,3    46
Шабындық                           12       10,5     8,4
Жайылым                            7,8      6,2     5,1
Оңтүстiк  Суарылмайтын
Қазақстан егiстiк
Суармалы
егiстiк
Шабындық
Жайылым
___________________________________________________________________
Топырақтың түрлерi мен түр тармақтары
___________________________________________________________________
ашық |қоңыр|сұр  |сұр   |құмдар|сұр топы. |сұр  |таулық қара|субаль.
қызыл|     |қоңыр|қоңыр |      |рақты     |топы. |топырақты  |пiлiк
қоңыр|     |     |күрiш |      |ашық қы.  |рақты |және қызыл |және
|     |     |себу  |      |зыл қоңыр |(мақта|қоңыр      |альпi.
|     |     |аймағы|      |          |шаруаш|           |лiк
|     |     |      |      |          |аймағы|           |
_____|_____|_____|______|______|__________|______|___________|_____
7  |  8  |  9  |  10  |  11  |    12    |  13  |    14     | 15
_____|_____|_____|______|______|__________|______|___________|_____
11,8
43,4
7,3
3,8                      1,8
11,6  7,8
43,7 38,2  31,7
6,5  3,7
3,8  2,2   2             2
24,5              29,2
40,2   170,8          119,6
11,4              14       11,4
2,6            2,1      6,2               8,8      8,1
8,4
40,8 38,2  31,7
4,5  3,5
2,4  2     1,9           1,9
12,2                                                52,1
41,3
7,2                                                15,9
4                        2                          9,6      8,3
23,3              26
40,2                             110,1
10,1              12,8      8,3
1,8                      2,1      4,9               8,3      7,3
11,4  7,8
40,4 38    31,7
5,3  3,1
2,8  1,7   1,6           2,1
12    9,2
44   38,2
7,2  4,2
3,6  2,2                 1,9
11,6
40,4
7
3,5
43,1  60     187,7          110
5,5                   10,5
1,9   2             1,8      4,7
11,8
| 43,4
7,3
3,7
38,2  31,7
1,7   1,4           1,8
11
40,5
7,3
3,7                     2
11    7,8                                   26
40,9 30,7
6,5  4,5                         10                 11,7
8,6
3,2  1,9                 2        5                  6,8
6,5
23                 30
40,2    204,6          123,5
5,1                    12                 14,8     12
2,4            2,1      5,7                8,8
8,3
11,6  7,4
43   38
7    5
3,5  1,9                 1,8
23,9               26
60     243,4             124,4     350,4
4,7                    10,6               13,4
2,4            2,1      4,9                8,6
Ескерту:

Кокшетауская  Пашня не-  50,1    35,2   27,7
орошаемая
Пашня оро- 72      62,8   53,2
шаемая
Сенокосы   14,8    12     10,8
Пастбища   10,6    9,6    6,8
Кустанайская  Пашня не-  49,2    35,1   25,3   20     11,8
орошаемая
Пашня оро- 72,5    63     55     46,5   43,4
шаемая
Сенокосы   14,2    12,2   10,5   9,5    7,3
Пастбища   8,8     8      6,5    5,8    3,7
Мангистауская Пашня                                           38,2
орошаемая
Пастбища                                        1,7
Павлодарская  Пашня не-          28,4   22,2   17     11
орошаемая
Пашня оро-         56,3   48,7   42,4   40,5
шаемая
Сенокосы           21,2   17,2   12,4   7,3
Пастбища           8,7    6,4    5,6    3,7
Северо-       Пашня не-  54,5    36,1
Казахстанская орошаемая
Пашня оро- 68      62,1
шаемая
Сенокосы   15      12,8
Пастбища   12,8    10,7
Семипалатин-  Пашня не-                 22,2   17     11      7,8
ская          орошаемая
Пашня оро-                49     42,7   40,9    30,7
шаемая
Сенокосы                  9,5    8,3    6,5     4,5
Пастбища                  5,4    4,6    3,2     1,9
Талдыкорган-  Пашня не-
ская          орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Тургайская    Пашня не-          33,1   23,8   17     11,6    7,4
орошаемая
Пашня оро-         63     54,3   46     43      38
шаемая
Сенокосы           12     10,5   8,4    7       5
Пастбища           7,8    6,2    5,1    3,5     1,9
Южно-         Пашня не-
Казахстанская орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
___________________________________________________________________
продолжение таблицы
____________________________________________________________________
Области   !Виды сель-!        Типы и подтипы почв
!скохозяй- !-------------------------------------------
!ственных  !серо-!серо-!пески!серо-!серо-!горные!субаль-
!угодий    !бурые!бурые!     !земы,!земы !черно-!пийские
!          !     !(зона!     !свет-!(зона!земы и!и аль-
!          !     !рисо-!     !ло-  !хлоп-!кашта-!пийские
!          !     !сея- !     !каш- !ковод!новые !
!          !     !ния) !     !тано-!ства)!      !
!          !     !     !     !вые  !     !      !
_____________!__________!_____!_____!_____!_____!_____!______!______
1       !    2     !  9  ! 10  ! 11  ! 12  ! 13  !  14  !  15
_____________!__________!_____!_____!_____!_____!_____!______!______
Акмолинская   Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища               1,8
Актюбинская   Пашня не-
орошаемая
Пашня оро- 31,7
шаемая
Сенокосы
Пастбища   2           2
Алматинская   Пашня не-                    24,5        29,2
орошаемая
Пашня оро- 40,2  170,8       119,6
шаемая
Сенокосы                     11,4        14      11,4
Пастбища   2,6         2,1   6,2         8,8     8,1
Атырауская    Пашня не-
орошаемая
Пашня оро- 31,7
шаемая
Сенокосы
Пастбища   1,9         1,9
Восточно-     Пашня не-                                52,1
Казахстанская орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы                                 15,9
Пастбища               2                 9,6    8,3
Жамбылская    Пашня не-                    23,3        26
орошаемая
Пашня оро- 40,2              110,1
шаемая
Сенокосы                     10,1        12,8   8,3
Пастбища   1,8         2,1   4,9         8,3    7,3
Жезказганская Пашня не-
орошаемая
Пашня оро- 31,7
шаемая
Сенокосы
Пастбища   1,6         2,1
Западно-      Пашня не-
Казахстанская орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища               1,9
Карагандин-   Пашня не-
ская          орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Кзыл-         Пашня
Ординская     орошаемая  60    187,7       110
Сенокосы   5,5               10,5
Пастбища   2           1,8   4,7
Кокшетауская  Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Кустанайская  Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Мангистауская Пашня
орошаемая  31,7
Пастбища   1,4         1,8
Павлодарская  Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища               2
Северо-       Пашня не-
Казахстанская орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища
Семипалатин-  Пашня не-                                26
ская          орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы                     10          11,7   8,6
Пастбища               2     5           6,8    6,5
Талдыкорган-  Пашня не-                    23          30
ская          орошаемая
Пашня оро- 40,2  204,6       123,5
шаемая
Сенокосы   5,1               12          14,8   12
Пастбища   2,4         2,1   5,7         8,8    8,3
Тургайская    Пашня не-
орошаемая
Пашня оро-
шаемая
Сенокосы
Пастбища               1,8
Южно-Казах-   Пашня не-                    23,9        26
станская      орошаемая
Пашня оро- 60    243,4       124,4  350,4
шаемая
Сенокосы   4,7               10,6        13,4
Пастбища   2,4         2,1   4,9         8,6
____________________________________________________________________
Примечания:

1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару жөнiндегi комитетi жергiлiктi органдары жер учаскесiнiң орналасуына, сумен жабдықталуына, құнарлылық дәрежесiне, қызмет көрсету салаларының орталығының қашықтығына, инфрақұрылымдарының дамуы мен басқа да факторларына қарай жерге төлем ставкасын 50 процентке дейiн арттыра немесе төмендете алады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарына шаруа (фермерлiк) қожалығын жүргiзу үшiн, мемлекеттiк емес заңды ұйымдарға ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзу үшiн "Азаматтарға және заңды ұйымдарға жер учаскесiн беру нормаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 сәуiрдегi N 401 қаулысында белгiленген нормалар шегiнде жер пайдалануға жер учаскелерi тегiн берiледi.
Осы нормалардан тыс жер учаскесiнiң қалған бөлiгiне жер пайдалану құқығы мемлекеттен сатып алынады.

1. Местные органы Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан могут до 50 процентов повышать или понижать ставки платы за землю, в зависимости от местоположения земельного участка, его водообеспеченности, уровня плодородия, удаленности от центров сферы обслуживания, развития инфраструктуры и других факторов.
2. Гражданам Республики Казахстан для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, негосударственным юридическим лицам для ведения сельскохозяйственного производства земельные участки в пределах норм, установленных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1996 г. N 401 "Об утверждении норм предоставления земельных участков гражданам и юридическим лицам" предоставляются в землепользование бесплатно.
Право землепользования на ту часть земельного участка, превышающего эту норму, подлежит выкупу у государства.