Қазақстан Республикасының Үкiметi 1996 жылы жүргiзетiн тез қайтымды инвестициялық жобаларды конкурстық iрiктеудi ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 13 маусым N 733. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996-1998 жылдарға арналған реформаларды тереңдету жөнiндегi iс-қимыл бағдарламасына сәйкес экономикалық жаңғыртулардың жаңа кезеңiн iске асыру мақсатында, шағын және орташа бизнес кәсiпорындарын қолдау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Импорт орнын басуға және экспортқа бағдар алған шағын және орташа бизнес кәсiпорындары арасында тиiмдiлiгi жоғары және тез қайтымды инвестициялық жобаларды iрiктеу жөнiнде конкурс өткiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1996 жылғы 20 маусымға дейiнгi мерзiмде жеткiлiксiз көлемi импортпен толықтырылатын өнеркәсiп пен қызмет көрсету саласының басым бағыттарының тiзбесiн анықтасын.
3. Қоса берiлiп отырған мыналар бекiтiлсiн:
Кредит ресурстарын орналастыру жөнiнде қазақстандық банктердiң арасында конкурс өткiзу туралы ереже;
Конкурстық iрiктеудi ұйымдастыру және өткiзу туралы, сондай-ақ тез қайтымды инвестициялық жобаларды қаржыландыру туралы ереже.
4. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiнiң келiсiмi бойынша Кредиттiк ресурстарды орналастыру жөнiнде қазақстандық банктер арасында конкурс өткiзу туралы ережеге сәйкес 1996 жылдың 20 маусымына дейiнгi мерзiмде жобаларды iрiктеу, бизнес-жоспарларға сараптау жүргiзу, кредиттермен қызмет көрсету, сондай-ақ бiрлесiп қаржыландыруға қатысу үшiн екiншi деңгейдегi өкiлеттi қазақстандық банктердi анықтасын.
5. Қосымшаға сәйкес Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу жөнiндегi ведомоствоаралық комиссияның құрамы бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның жұмыс органы болып белгiленсiн.
6. Импорттың орнын басуға және экспортқа бағдар алған тиiмдiлiгi жоғары және тез қайтымды инвестициялық жобаларды қаржыландыруға арналған материалдарды, конкурсты өткiзу туралы бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күннен бастап 30 күн iшiнде, заңды тұлғалар өкiлеттi банктерге конкурсқа беретiн болып белгiленсiн.
7. Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу жөнiндегi ведомствоаралық комиссия конкурсқа түскен және өкiлеттi банктерден оң қорытынды алған инвестициялық жобаларды iрiктеудi жүзеге асырсын.

Об организации конкурсного отбора быстроокупаемых инвестиционных проектов, проводимого Правительством Республики Казахстан в 1996 году
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июня 1996 г. N 733. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях реализации нового этапа экономических преобразований в соответствии с Программой действий Правительства Республики Казахстан по углублению реформ на 1996-1998 годы, для поддержки предприятий малого и среднего бизнеса Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Провести конкурс по отбору высокоэффективных и быстроокупаемых инвестиционных проектов среди предприятий малого и среднего бизнеса, ориентированных на импортозамещение и экспорт.
2. Министерству экономики Республики Казахстан в срок до 20 июня 1996 года определить перечень приоритетных направлений промышленности и сферы услуг, недостаточные объемы которых восполняются импортом.
3. Утвердить прилагаемые:
Положение о проведении конкурса среди казахстанских банков по размещению кредитных ресурсов;
Положение об организации и проведении конкурсного отбора, а также о финансировании быстроокупаемых инвестиционных проектов.
4. Министерству экономики и Министерству финансов по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с Положением о проведении конкурса среди казахстанских банков по размещению кредитных ресурсов в срок до 20 июня 1996 года определить уполномоченные казахстанские банки второго уровня для отбора проектов, проведения экспертизы бизнес-планов, обслуживания кредитов, а также участия в софинансировании.
5. Утвердить состав Межведомственной комиссии по оценке и отбору инвестиционных проектов согласно приложению. Рабочим органом Межведомственной комиссии по оценке и отбору инвестиционных проектов определить Министерство экономики Республики Казахстан.
6. Установить, что материалы для финансирования высокоэффективных и быстроокупаемых инвестиционных проектов, ориентированных на импортозамещение и экспорт, представляются юридическими лицами на конкурс в уполномоченные банки в течение 30 дней со дня объявления о проведении конкурса в средствах массовой информации.
7. Межведомственной комиссии по оценке и отбору инвестиционных проектов осуществить отбор инвестиционных проектов, поступивших на конкурс и получивших положительное заключение уполномоченных банков.

8. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары В.В. Соболевке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 13 маусымдағы
N 733 қаулысымен
бекiтiлген
Конкурстық iрiктеудi ұйымдастыру және өткiзу, сондай-ақ
тез қайтымды инвестициялық жобаларды қаржыландыру туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Инвестициялық жобаларды конкурстық iрiктеудiң негiзгi мақсаты - Қазақстан экономикасын дамытудың басым бағыттары бойынша мемлекеттiк қаржыларды пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
Конкурсты өткiзудiң басты мiндетi - импорттың орнын басуға және экспортқа бағдар алған шағын және орташа бизнес кәсiпорындарының тиiмдiлiгi жоғары және тез қайтымды инвестициялық жобаларын iске асыру болып табылады.
Жобалар бұқаралық ақпарат құралдарында конкурсты өткiзу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап 30 күн iшiнде өкiлеттi банктерге ұсынылады.
Жеке жоба бойынша үкiметтiк кредит мөлшерi 1.0 млн. АҚШ долларына баламды сомадан, жобаның қайтымдылық мерзiмi 2 жылдан аспауға тиiс.
Осы Ереже конкурсты ұйымдастыру мен өткiзудiң шарттарын, банктер мен Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Инвестициялық жобаларды бағалау мен iрiктеу жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрi - Комиссия) құқықтары мен мiндеттерiн, конкурсқа қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерiн, жобалау құжаттарына қойылатын негiзгi талаптарды, осы ұсыныстарды қарау рәсiмдерi мен конкурс нәтижелерiн рәсiмдеудi, сондай-ақ жобалауды қаржыландыру тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Конкурсты ұйымдастыру тәртiбi мен өткiзу шарттары
Конкурсты өткiзу туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлама жарияланған кейiн 30 күн iшiнде инвестициялық жобаларды конкурстық iрiктеуге қатысуға үмiткерлер екiншi деңгейдегi өкiлеттi банктерге екi дана етiп төмендегi құжаттарды:
конкурсқа қатысуға арналған өтiнiмiн;
кәсiпорынның нотариус куәландырған жарғысы мен құрылтайшылық құжаттардың көшiрмесiн, тиiстi қызметпен айналысуға құқық беретiн лицензияны;
кәсiпорынның қаржылық хал-ахуалы мен кредиторлық қарызы туралы қызмет көрсететiн банктiң мәлiметiн;
аудандық салық инспекциясы куәландырған N 1 және N 2 үлгiдегi қосымшасымен өткен 2 жылдың және ағымдағы жылдың есеп беру кезеңiне арналған бухгалтерлiк балансты;
шикiзаттар мен материалдарды, технологиялар мен жабдықтарды жеткiзуге, дайын өнiмдердi өткiзуге арналған контрактылар жасау жөнiндегi ниетi қоса берiлген техникалық-экономикалық негiздеменi және осы инвестициялық жобаға қатысы бар басқа да құжаттарды;
нотариус куәландырған қаржылық және (немесе) мүлiктiк кепiлдiктiң және (немесе) өтiмдiлiгiн жеткiлiктi түрде қамтамасыз ететiн үшiншi жақтың кепiлдiгiнiң көшiрмесiн ұсынады.
Аталған инвестициялық жобалардың технологиялық және техникалық-экономикалық есептеулердiң негiздiлiгi, инженерлiк шешiмдер мен тиiмдiлiгi көрсеткiштерiнiң дәйектiлiгi, өтiмдiлiгi мен қаржылық орнықтылығы техникалық-экономикалық негiздеудiң мiндеттi түрде құрамдас бөлiгi болуға тиiс.
Инвестициялық жобаларды конкурстық iрiктеудiң ерекшелiктерi:
жобаны iске асыруға арналған шығындардағы кредит ресурстарының жалпы үлесi оның өз құнының 80 процентiнен аспауға тиiс;
жеке меншiк кәсiпкердiң меншiктi қаражатының үлесi (жарғылық капитал, пайда және басқа да қорлар) аталған шығындардың 20 процентiнен кем болмауға тиiс;
жобаларды iрiктеу кезiнде қаржылық лизинг негiзiнде сатып алынған жабдықтардың жобалары басымдылықты пайдаланады;
Конкурсқа:
қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрған, сондай-ақ қолданыстағы заңдарға сәйкес қандай бiр шектелуi бар кәсiпорындар;
жалған немесе күмәндi ақпарат бергендер;
қажеттi құжаттарды, сондай-ақ қаржылық мiндеттерiн орындауға қатысты тиiстi кепiлдiк бермегендер қатыстырылмайды.

8. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Соболева В.В. - Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 1996 г. N 733
Положение
об организации и проведении конкурсного
отбора, а также о финансировании
быстроокупаемых инвестиционных проектов
I. Общие положения
Основной целью конкурсного отбора инвестиционных проектов является повышение эффективности использования государственных средств по приоритетным направлениям развития экономики Казахстана.
Главной задачей проведения конкурса является реализация высокоэффективных и быстроокупаемых инвестиционных проектов предприятий малого и среднего бизнеса, ориентированных на импортозамещение и экспорт.
Проекты представляются в уполномоченные банки в течение 30 дней со дня объявления о проведении конкурса в средствах массовой информации.
Размер правительственного кредита по отдельному проекту не должен превышать сумму, эквивалентную 1.0 млн. долларов США, срок окупаемости проекта должен быть не более 2 лет.
Настоящее Положение определяет условия организации и проведения конкурса, права и обязанности банков и межведомственной комиссии по оценке и отбору инвестиционных проектов при Министерстве экономики Республики Казахстан (далее - Комиссия), права и обязанности участников конкурса, основные требования к проектной документации, процедуру рассмотрения этих предложений и оформление результатов конкурса, а также порядок и условия финансирования проектов.
2. Порядок организации и условия
проведения конкурса
В течение 30 дней после объявления в средствах массовой информации о проведении конкурса претенденты на участие в конкурсном отборе инвестиционных проектов представляют в уполномоченные банки второго уровня в двух экземплярах следующие документы:
заявку на участие в конкурсе;
нотариально заверенную копию Устава предприятия и учредительные документы, лицензию на право занятия соответствующей деятельностью;
справку обслуживающего банка о финансовом состоянии предприятия и кредиторской задолженности;
бухгалтерский баланс за предыдущие 2 года с приложением формы N 1 и 2 и за отчетный период текущего года, заверенный районной налоговой инспекцией;
технико-экономическое обоснование с приложением намерений по заключению контрактов на поставку сырья и материалов, технологии и оборудования, сбыту готовой продукции и другие документы, касающиеся данного инвестиционного проекта;
нотариально заверенную копию финансового и (или) имущественного залога и (или) гарантию третьего лица, обеспечивающую достаточную ликвидность.
Обязательной составной частью технико-экономического обоснования должна быть обоснованность технологических и технико-экономических расчетов, проработка инженерных решений и показателей эффективности, ликвидности и финансовой устойчивости данного инвестиционного проекта.
Особенности конкурсного отбора инвестиционных проектов:
общая доля кредитных ресурсов в затратах на реализацию проекта не должна превышать 80 процентов от его стоимости;
доля собственных средств частного предпринимателя (уставной капитал, прибыль и другие фонды) в указанных затратах должна составлять не менее 20 процентов;
при отборе проектов преимуществом пользуются проекты на основе финансового лизинга приобретенного оборудования.
К конкурсу не допускаются:
предприятия, которые находятся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также если имеют какие-либо ограничения в соответствии с действующим законодательством;
представившие ложную или недостоверную информацию;
не представившие необходимые документы, а также надлежащие гарантии в отношении выполнения финансовых обязательств.

3. Комиссия жұмысының тәртiбi
Өкiлеттi банктер конкурсты өткiзу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап екi ай мерзiмде жобалар жинауды, бизнес-жоспарларды сараптауды, алға қойылған талаптарға сәйкес барлық құжаттарды тексерудi жүзеге асыруды, сонан соң Комиссияның қарауына жататын объектiлердiң тiзбесiн анықтайды.
Комиссия қажет болған жағдайда жобаларды қосымша сараптаудан өткiзедi және белгiленген тәртiппен соңғы рет берiлген жоба бойынша банктерден материалдар түскеннен кейiн он күндiк мерзiмде қаржыландыруға жататын жобалардың ақырғы тiзiмiн бекiтедi.
Кредиттiк ресурстарды толық орналастырмаған жағдайда Комиссия жобаларды сараптау жөнiндегi келесi турды өткiзудiң мерзiмiн белгiлейдi.
4. Жобаларды қаржыландырудың тәртiбi
мен шарттары
Қаржыландыруға өкiлеттi банктер берген және Комиссия бекiткен жобалар тiзiмi негiзiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi өкiлеттi банктермен 3 жылға дейiнгi мерзiмге жылына 4 проценттiк, бұзу құқығынсыз, жобаны iске асыруды банк немесе Комиссия тоқтатқан жағдайларды қоспай, кредиттiк шарттар жасасады.<*>
Әрбiр өкiлеттi банкке бөлiнетiн кредиттер лимитi өз капиталына сайма-сай айқындалады және банктер берген жобаларды Комиссияның бекiтуi бойынша толтырылады деп белгiленсiн.<*>
Банктер займшыларға кредит берудi либор+2 проценттен аспайтын ставка бойынша iске асырады.<*>
Кәсiпорын-займшылар жобаларды қаржыландыруды қажетiне қарай банктiң кредиттiк бөлiмшелерiнiң бақылауымен iске асырады.<*>
Жобаны толық көлемiнде мерзiмiнен бұрын жүзеге асырылған және кредиттiк берешек мерзiмiнен бұрын өтелген жағдайда кәсiпорын импорттың орнын ауыстыратын өндiрiстi кеңейтуге немесе толықтырушы өндiрiстердi дамытуға бағытталған жаңа жобаны қарауға айрықша құқық алады.<*>
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жоба бойынша кредитке берiлген, Комиссия қаржыландыруға қабылдаған сомаларға қатысты мiндеттi резервтеу нормаларын өкiлеттi банктерге қолданбау ұсынылсын.<*>
Ескерту. 4-бөлiм жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнiң 1996.06.21.
N 768  қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
13 маусымдағы N 733
қаулысына
қосымша
Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу
жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Шөкеев Ө.Е.        - Қазақстан Республикасының Экономика
министрi, Комиссияның төрағасы
Андрющенко А.И.    - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң орынбасары, Комиссия
төрағасының орынбасары
Дүйсенбеков Ж.О.   - Қазақстан Республикасының Құрылыс,
тұрғын үй және аумақтарда құрылыс
салу министрiнiң бiрiншi орынбасары<*>
Менжулин Б.И.      - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң орынбасары
Марченко Г.А.      - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкi төрағасының орынбасары
(келiсiмi бойынша)
Мұхамеджанов Б.Ғ.  - Қазақстан кәсiпкерлерi конгресiнiң
вице-президентi (келiсiмi бойынша)
Оспанов Х.А.       - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және
сауда министрiнiң орынбасары
ЕСКЕРТУ. Құрамға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.12.11.
N 1520  қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
13 маусымдағы N 733
қаулысымен
бекiтiлген
Кредиттiк ресурстарды орналастыру жөнiнде қазақстандық
банктер арасында конкурс өткiзу туралы
ЕРЕЖЕ

3. Порядок работы Комиссии
Уполномоченные банки в двухмесячный срок со дня объявления о проведении конкурса осуществляют сбор проектов, экспертизу бизнес-планов, проверку всех документов в соответствии с предъявляемыми требованиями, после чего определяют перечень объектов, подлежащих рассмотрению Комиссией.
Комиссия при необходимости проводит дополнительную экспертизу проектов и в десятидневный срок после поступления от банков материалов по последнему представленному в установленном порядке проекту утверждает окончательный список проектов, подлежащих финансированию.
В случае неполного размещения кредитных ресурсов Комиссия назначает сроки проведения последующего тура по отбору проектов.
4. Порядок и условия финансирования проектов
На основании списка проектов, представленных уполномоченными банками к финансированию и утвержденных Комиссией, Министерство финансов Республики Казахстан заключает с уполномоченными банками кредитные договоры под 4 процента годовых сроком до 3 лет без права отзыва, за исключением случаев, когда реализация проекта приостановлена банком или Комиссией.
Установить, что лимиты выделяемых кредитов на каждый уполномоченный банк определяются пропорционально их собственным капиталам и заполняются по мере утверждения Комиссией представленных банками проектов.
Банки осуществляют кредитование заемщиков по ставке не более чем либор + 2 процента.
Предприятия - заемщики осуществляют финансирование проектов по мере необходимости под контролем кредитного подразделения банка.
В случае досрочной реализации проекта в полном объеме и досрочного погашения кредиторской задолженности предприятие получает преимущественное право на рассмотрение нового проекта, направленного на расширение импортозамещающего производства или на развитие дополняющих производств.
Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан не применять к уполномоченным банкам нормы обязательного резервирования в отношении сумм, предоставленных в кредит по проектам, принятым к финансированию Комиссией. <*>
Сноска. Раздел 4 - в редакции постановления Правительства РК от 21 июня 1996 г. N 768.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 1996 г. N 733
С О С Т А В
Межведомственной комиссии по оценке и
отбору инвестиционных проектов<*>
Сноска. Состав комиссии изменен - постановлением Правительства РК от 11 декабря 1996 г. N 1520  P961520_  .
Шукеев У.Е.         - Министр экономики Республики Казахстан,
председатель Комиссии
Андрющенко А.И.     - заместитель Министра экономики Республики
Казахстан, заместитель председателя Комиссии
Дуйсембеков Ж.О.    - первый заместитель Министра строительства,
жилья и застройки территорий Республики
Казахстан
Менжулин Б.И.       - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан
Марченко Г.А.       - заместитель Председателя Национального
Банка Республики Казахстан
(по согласованию)
Мухамеджанов Б.Г.   - вице-президент Конгресса предпринимателей
Казахстана (по согласованию)
Оспанов Х.А.        - заместитель Министра промышленности
и торговли Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июня 1996 г. N 733
Положение
о проведении конкурса среди казахстанских
банков по размещению кредитных ресурсов

1. Осы Ереже 1996 жылы тез қайтымды инвестициялық жобаларға қызмет көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаржыларын орналастыру жөнiнде екiншi деңгейдегi қазақстандық банктер арасында конкурстық iрiктеу жүргiзудiң шарттарын белгiлейдi.
2. Конкурсты ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қатысуымен Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi  мен Қаржы министрлiгi болып табылады.
3. Конкурсты өткiзудi мына құрамдағы комиссия жүзеге асырады:
Мыңбаев С.М.     - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң орынбасары
Ертiлесова Ж.Ж.  - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң бiрiншi орынбасары
Марченко Г.А.    - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
төрағасының орынбасары (келiсiм бойынша)
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi конкурсты өткiзу жөнiндегi Комиссияның (одан әрi - Комиссия) жұмыс органы болып белгiленсiн.
5. Екiншi деңгейдегi банктердi анықтау жөнiндегi конкурс Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде 1996 жылғы 20 маусымға дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiмен бiрге өткiзiледi.
6. Конкурстың негiзгi шарттары:
банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлеген бұрын берiлген құжаттарды, пруденциалдық нормативтердi соңғы 6 ай бойы сақтауы;<*>
банкте 4 млн. АҚШ доллары, баламдығынан асатын өз капиталының болуы;<*>
банкте инвестициялық жобаларды iрiктеу және сараптау, қаржыландыру және оларды iске асыруды бақылау жөнiндегi бөлiмшелер мен жұмыс тәжiрибесiнiң болуы;<*>
банктiң инвестициялық жобаларды бiрлесiп әр жобаның кем дегенде 10 процентi сомасына қаржыландыруға қатысу мүмкiндiгi.<*>
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнiң 1996.06.21.
N 768  қаулысымен.
7. Конкурсқа қатысу үшiн Комиссияның мекен-жайына:
өтiнiш берушiнiң мөрiмен куәландырылған конкурсқа қатысу үшiн өтiнiш;
конкурстың негiзгi шарттары бойынша банктiң ұсынысы туралы ақпарат берiледi.
Комиссия қатысушыларға конкурсты өткiзу туралы ақпараттық хабарда жария етiлетiн қосымша шарттар қоя алады.
8. Құжаттар комиссияға мөрленген түрде берiледi және комиссия арқылы қабылданады. Белгiленген мерзiмнен кейiн түскен кез келген конкурстық ұсынысты Комиссия қабылдамайды.
9. Конкурстық ұсыныстарды Комиссия қарайды. Барлық берiлген ұсыныстарды қарағаннан кейiн Комиссия өкiлеттi жеңiмпаз банктi белгiлейдi.
10. Конкурстың нәтижесi бойынша Комиссия хаттама жасайды. Хаттамаға қорытындысы шығарылған күнi Комиссияның барлық мүшелерi және банк өкiлдерi қол қояды.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш күндiк мерзiм iшiнде тиiстi банктермен тез қайтымды инвестициялық жобалармен қызмет көрсетуге арналған шарттарды рәсiмдейдi.

1. Настоящее Положение определяет условия проведения конкурсного отбора среди казахстанских банков второго уровня по размещению средств Правительства Республики Казахстан в 1996 году для обслуживания быстроокупаемых инвестиционных проектов.
2. Организаторами конкурса являются Министерство экономики и Министерство финансов Республики Казахстан с участием Национального Банка Республики Казахстан.
3. Проведение конкурса осуществляет Комиссия по проведению конкурса среди банков в следующем составе:
Мынбаев С.М.     - заместитель Министра финансов Республики
Казахстан
Ертлесова Ж.Д.   - первый заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Марченко Г.А.    - заместитель Председателя Национального
Банка Республики Казахстан
(по согласованию)
4. Рабочим органом Комиссии по проведению конкурса (далее - Комиссия) определить Министерство финансов Республики Казахстан.
5. Конкурс по определению банков второго уровня проводится в срок до 20 июня 1996 года в Министерстве финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан.
6. Основные условия конкурса:
соблюдение банком в течение последних 6 месяцев, предшествующих подаче документов, пруденциальных нормативов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан;
наличие у банка собственного капитала, превышающего эквивалент 4 млн. долларов США;
наличие у банка подразделений и опыта работы по отбору, экспертизе, финансированию инвестиционных проектов и контролю за их реализацией;
возможность участия банка в софинансировании инвестиционных проектов на суммы не менее 10 процентов от каждого проекта. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 21 июня 1996 г. N 768.
7. Для участия в конкурсе в адрес Комиссии представляются:
заявка на участие в конкурсе, заверенная печатью заявителя;
информация о предложении банка по основным условиям конкурса.
Комиссия может устанавливать дополнительные условия к участникам, объявляемые в информационном сообщении о проведении конкурса.
8. Документы подаются в Комиссию в запечатанном виде и принимаются комиссионно. Любое конкурсное предложение, поступившее после установленного срока, отклоняется Комиссией.
9. Конкурсные предложения рассматриваются Комиссией. После рассмотрения всех поданных предложений Комиссия определяет уполномоченные банки-победители.
10. По результатам конкурса Комиссия составляет протокол. Протокол подписывается в день подведения итогов всеми членами Комиссии и уполномоченными банками.
11. Министерство финансов Республики Казахстан в трехдневный срок со дня подписания протокола оформляет с банками соответствующие договоры на обслуживание быстроокупаемых инвестиционных проектов.

12. Өкiлеттi банктер:
конкурсқа қатысуға арналған құрылымды, құжаттар тiзбесiн және Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу жөнiндегi ведомствоаралық комиссия бекiтетiн құжаттар тiзбесiн нақтылайды;
жобаларды iрiктеу жөнiнде конкурс жариялайды, жобаларды жинастырады және сараптама өткiзедi;
ақша түрiнде кредит бөлу жолымен немесе сатып алынған жабдықтардың қаржылық лизингiсi негiзiнде жобаны қаржыландыруды жүзеге асырады. Жобаларды қаржыландыру сондай-ақ мүдделi ұйымдардың, банктердiң, қорлардың, халықаралық қаржы институттарының және басқа да жобалар бойынша әрiптестердiң үлестiк бiрлесiп қаржыландыру үлгiсiнде жүзеге асыра алады;
қолданыстағы заңдарға сәйкес кепiлдi қамтамасыз ету болған жағдайда қозғалмайтын объектiлер, жабдықтар мен технология немесе үшiншi жақтың кепiлдiгi түрiнде кредиттеудi жүзеге асырады;
кредиттердiң мақсатты пайдалануына және қайтарымдылығына жауап бередi;
ай сайын Инвестициялық жобаларды бағалау және iрiктеу жөнiндегi ведомствоаралық комиссияға жобаларды қаржыландырудың барысы туралы хабардар етедi.

12. Уполномоченные банки:
могут уточнять структуру, перечень документов для участия в конкурсе и перечень документов, утверждаемых Межведомственной комиссией по оценке и отбору инвестиционных проектов;
объявляют конкурс по отбору проектов, собирают и проводят экспертизу проектов;
осуществляют финансирование проекта путем выделения кредита в денежной форме или на основе финансового лизинга приобретенного оборудования. Финансирование проектов также может осуществляться в форме долевого софинансирования заинтересованными организациями, банками, фондами, международными финансовыми институтами и другими партнерами по проектам;
осуществляют кредитование в соответствии с действующим законодательством при наличии залогового обеспечения в виде объектов недвижимости, оборудования и технологий;
несут ответственность за целевое использование и возвратность кредитов;
ежемесячно информируют Межведомственную комиссию по оценке и отбору инвестиционных проектов о ходе финансирования проектов.