Бiлiм беру мекемелерiнiң бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына лицензия беру тәртiбiн, бiлiм беру мекемелерiн бiтiргенi және бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiндегi бiлiктiлiк талаптары туралы құжаттарды беру тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 26 қыркүйек N 1174. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.04.18. N 596 қаулысымен. ~P000596
Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Бiлiм беру туралы", "Жоғары бiлiм беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Z952200_ Заң күшi бар Жарлығына, "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 K952201_ қаулысына және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 P951894_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Бiлiм беру мекемелерiнiң бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына лицензия беру тәртiбi.
Бiлiм беру мекемелерiн бiтiргенi туралы құжаттар беру тәртiбi.
Бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiндегi бiлiктiлiк талаптары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бiр айлық мерзiмде ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан оқу орындарын лицензиялауды, аттестациялауды және тiркеудi жүргiзу үшiн бiрыңғай нормативтердi, Үлгiлiк ережелердi (нұсқаулықтар, регламенттер) әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi және иелiгiнде оқу
орындары бар басқа министрлiктер мен өзге де орталық атқарушы
органдар оқу орындарының бiлiм беру қызметiн лицензиялау мәселелерi
бойынша бұрын қабылданған нормативтiк актiлерiн осы қаулыға сәйкес
келтiрсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 26 қыркүйектегi
N 1174 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Бiлiм беру мекемелерiне бiлiм беру қызметiн жүргiзу
құқығына лицензия берудiң
ТӘРТIБI
1. Оқу орындарының бiлiм беру қызметiн лицензиялау (бұдан әрi - лицензиялау) - Қазақстан Республикасының жалпыға мiндеттi бiлiм беру мекемелерiнiң бiлiм беру қызметiн жүргiзуге арналған рұқсаты.
2. Ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан нақтылы мамандықтар бойынша бiлiм туралы құжаттар беру құқығымен орта, арнаулы орта және жоғары бiлiм беретiн барлық оқу орындары және олардың филиалдары мен өкiлдiктерi лицензиялауға жатады.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында бiлiм беру қызметiн жүзеге асырушы шетелдiк оқу орындары және олардың филиалдары мен өкiлдiктерi де Қазақстан Республикасының оқу орындарындай осындай шарттар мен осы тәртiпте лицензиялауға жатады.

Об утверждении Порядка выдачи лицензий на право ведения образовательной деятельности учреждениям образования, Порядка выдачи документов об окончании учреждений образования и квалификационных требований при лицензировании образовательной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 1996 г. N 1174. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 апреля 2000 г. N 596 ~P000596.
В соответствии с Конституцией, Законами Республики Казахстан Z922000_ "Об образовании", Z932700_ "О высшем образовании", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании", постановлением Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201 K952201_ "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О лицензировании" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 P951894_ "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2201" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Порядок выдачи лицензий на право ведения образовательной деятельности учреждениям образования;
Порядок выдачи документов об окончании учреждений образования;
Квалификационные требования при лицензировании образовательной деятельности.
2. Министерству образования Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить единые нормативы, типовые положения (инструкции, регламенты) для проведения лицензирования, аттестации и аккредитации учебных заведений, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
3. Министерству образования Республики Казахстан, другим министерствам и иным центральным исполнительным органам, в ведении которых находятся учебные заведения, привести ранее принятые нормативные акты по вопросам лицензирования образовательной деятельности учебных заведений в соответствие с настоящим постановлением.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 1996 г. N 1174
П О Р Я Д О К
выдачи лицензий на право ведения
образовательной деятельности учреждениям образования
1. Лицензирование образовательной деятельности учебных заведений (далее - лицензирование) - разрешение учреждению образования на ведение образовательной деятельности в соответствии с требованиями общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан.
2. Лицензированию подлежит образовательная деятельность всех учебных заведений и их филиалов и представительств, дающих среднее, среднее специальное и высшее образование, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, с правом выдачи документов об образовании по конкретным специальностям.
Иностранные учебные заведения и их филиалы и представительства, осуществляющие образовательную деятельность на территории Республики Казахстан, также подлежат лицензированию на таких же условиях и в таком же порядке, что и учебные заведения Республики Казахстан.

3. Оқу орындары (бұдан әрi - лицензиат) мынадай органдарда:
орта бiлiм беретiн оқу орындары - облыстық, қалалық (астаналар мен республикалық маңызы бар қалалар) бiлiм беру басқармаларында (департаменттерiнде);
нақтылы мамандықтар бойынша жоғары және арнаулы орта бiлiм беретiн оқу орындары - Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiне лицензияланады.
4. Баспаханалық тәсiлмен дайындалатын есептiк сериясы мен нөмiрi бар, қатаң есеп беру құжаттары болып табылатын лицензия нысандары мен оған қоса берiлетiн лицензиялау кәртiшкелерден тұрады.
5. Бiлiм беру қызметiне арналған лицензиялау ақылы негiзде жүргiзiледi. Лицензиат лицензиялық алымды лицензиялауға дейiн белгiленген мөлшерде енгiзедi. Лицензия беруден бас тартқан жағдайда лицензиялық алым қайтаруға жатады.
6. Бiлiм беру қызметiне арналған құқық және Қазақстан Республикасының заңдарымен берiлетiн тиiстi жеңiлдiктер бiлiм беру мекемелерiнде оларға лицензия берiлген күннен бастап пайда болады және оны қайтарып алған сәтте немесе заңда белгiленген тәртiппен ол жарамсыз деп танылғанда тоқтатылады.
7. Лицензиат лицензиялау үшiн оқу жылы басталғанға дейiн төрт айдан кешiктiрмей лицензияларға тiзбесi заңдармен айқындалатын қажеттi құжаттарды және де тiзбесiн Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi белгiлейтiн бiлiм беру қызметiн жүргiзу үшiн қойылатын бiлiктiлiк және нормативтiк талаптардың сақталуын растайтын басқа да құжаттарды беруге тиiс. Бұл талаптар жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарымен айқындалады және ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан барлық оқу орындарынан бiрдей дәрежеде талап етiледi.
8. Бiлiм беру қызметiнiң субъектiлерi болып табылатын оқу орындарының және олардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң лицензиясыз бiлiм беру қызметiн жүзеге асыруы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке әкеп соғады, Лицензиясыз бiлiм беру қызметiн жүзеге асырудан түскен пайда соттың шешiмi бойынша тиiстi бюджетке алынуға жатады.
9. Бiлiм беру басқармасының мемлекеттiк органы лицензиаттың барлық қажетi құжаттарымен өтiнiшi тiркелген күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей оған лицензия беруге немесе оны беруден дәлелдi бас тартуды бiлдiруге тиiс.
Құжаттар толық көлемде ұсынылмаған немесе олардың бiлiктiлiк және нормативтiк талаптарға сәйкессiздiгi жағдайында лицензиаттың өтiнiшi қаралуға жатпайды. Лицензиат аталған кемшiлiктердi жөндеген кезде өтiнiш жалпы негiзде қаралады.
10. Жаңадан ашылған оқу орнына лицензия берген кезде лицензиалардың оқу жылы iшiнде лицензиат қызметiнiң Қазақстан Республикасының жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарына сәйкестiгiне кешендi тексеру жүргiзуге құқығы бар.

3. Учебные заведения (далее - лицензиат) лицензируются в следующих органах:
учебные заведения, дающие среднее образование, - в областных, городских (столице и городах республиканского значения) управлениях (департаментах) образования;
учебные заведения, дающие высшее и среднее специальное образование по конкретным специальностям, - в Министерстве образования Республики Казахстан.
4. Формы лицензии и прилагаемой к ней лицензионной карточки являются документами строгой отчетности, имеющими учетную серию, номер и изготовляемыми типографским способом.
5. Лицензирование образовательной деятельности проводится на платной основе. Лицензиат вносит лицензионный сбор до лицензирования в установленном размере. В случае отказа в выдаче лицензии лицензионный сбор подлежит возврату.
6. Право на образовательную деятельность и соответствующие льготы, предоставляемые законодательством Республики Казахстан, возникают у учреждения образования со дня выдачи ему лицензии и прекращаются в момент ее отзыва или признания ее недействительной в установленном законодательством порядке.
7. Для лицензирования лицензиат не позднее чем за четыре месяца до начала учебного года должен представить лицензиару необходимые документы, перечень которых определяется законодательством, и другие документы, подтверждающие соблюдение предъявляемых квалификационных и нормативных требований для ведения образовательной деятельности, перечень которых устанавливается Министерством образования Республики Казахстан. Эти требования определяются общеобязательными стандартами образования и в равной степени предъявляются ко всем учебным заведениям, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
8. Осуществление образовательной деятельности учебными заведениями и их филиалами и представительствами, являющимися субъектами образовательной деятельности, без лицензии влечет ответственность в соответствии с действующим законодательством. Доход, полученный от осуществления образовательной деятельности без лицензии, подлежит изъятию в соответствующий бюджет по решению суда.
9. Лицензиар не позднее чем за месяц со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами должен выдать лицензиату лицензию или мотивированный отказ в ее выдаче.
В случае представления документов не в полном объеме или несоответствия их квалификационным и нормативным требованиям заявление лицензиата не подлежит рассмотрению. При устранении лицензиатом указанных недостатков заявление рассматривается на общих основаниях.
10. При выдаче лицензии вновь открывающемуся учебному заведению лицензиар в течение учебного года имеет право проводить комплексную проверку соответствия деятельности лицензиата общеобязательным стандартам образования Республики Казахстан.

11. Лицензия Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын бұзған жағдайларда қайтарып алынуы мүмкiн.
12. Бiлiм беру мекемелерi бiлiм беру қызметiн мерзiмiнен бұрын тоқтатқан кезде оның құрылтайшыларына оқушылардың, студенттердiң және олардың ата-аналарының алдында материалдық және моральдық шығындарды өтеу жөнiнде жауапкершiлiкте болады. Бiлiм беру мекемелерiнiң құрылтайшылары мұнымен бiрге оқушылар мен студенттердiң басқа сәйкес үлгiдегi бiлiм беру мекемелерiнде оқуын жалғастыруын қамтамасыз ету үшiн шаралар қабылдауға мiндеттi.
13. Бiлiм беру басқармалары органдарының лицензия беруден бас тарту немесе оны қайтарып алу туралы шешiмдерiне бiр ай мерзiмде сот тәртiбiмен шағымдануы мүмкiн.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 26 қыркүйектегi
N 1174 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Бiлiм беру мекемелерiн бiтiргенi туралы
құжаттарды берудiң тәртiбi
1. Қай ведомствоға жататынына және меншiк нысанына қарамастан (оның iшiнде шетелдiк те) лицензияланған бiлiм беру қызметiн жүзеге асырушы барлық бiлiм беру мекемелерi және олардың филиалдары мен өкiлдiктерi бiтiрушiге бiлiм туралы тиiстi құжат беруге мiндеттi.
2. Қай ведомствоға жататыны және меншiк нысанына қарамастан аттестацияланған оқу орындарының бiтiрушiлерiне мемлекеттiк үлгiдегi құжат олардың бiлiм деңгейiнiң Қазақстан Республикасының жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандартына сәйкестiгi шарттарына сай берiледi.
3. Жеке меншiк (мемлекеттiк емес) оқу орындарында бiлiм алған адамдардың, құрамын Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi (немесе тиiсiнше облыстық (қалалық) бiлiм беру басқармалары) бекiткен Мемлекеттiк бiлiктiлiк комиссиясы жүргiзетiн ақылы мемлекеттiк аттестациядан өтуге құқығы бар.
4. Жеке меншiк (мемлекеттiк емес) оқу орындары мемлекеттiк аттестациядан өтуге тiлек бiлдiрмеген бiтiрушiге бiлiм туралы өз үлгiсiндегi құжат бере алады.
5. Бiлiмi туралы мемлекеттiк құжат үлгiлерiнiң Қазақстан Республикасының барлық аумағында күшi бар және танылады. Бiлiмi туралы құжаттар түрлерiн Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бекiтедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 26 қыркүйектегi
N 1174 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Бiлiм беру қызметiн лицензиялау кезiнде
қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Бiлiм беру қызметi саласындағы жұмыстар түрiне орта, орта арнаулы және жоғары бiлiм беру саласындағы қызметтер енгiзiледi.
"Бiлiм беру туралы" және "Жоғары бiлiм беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес бiлiм беру мекемелерiне қойылатын негiзгi бiлiктiлiк талаптары ведомстволық бағыныстылығы мен нысанына қарамастан, түрлi үлгiдегi бiлiм беру мекемелерi түлектерiне қойылатын төменгi талап деңгейiн айқындайтын жалпыға бiрдей мiндеттi стандартты сақтау болып табылады. Оқу орындарының жұмысқа арналған оқу жоспары мен бағдармалары түрлi үлгiдегi оқу орындары мен түрлi
мамандықтар үшiн Бiлiм министрлiгi бекiткен жалпыға бiрдей мiндеттi
стандарттарға сәйкес әзiрленуi тиiс.
Бiлiм беру қызметiн жүзеге асыруға лицензия алу құқығына,
сондай-ақ мынадай бiлiктiлiк талаптарына жауап беретiн заңды
тұлғалар ие бола алады.
Орта бiлiм саласында
Толық емес орта мектеп:

11. Лицензия может быть отозвана в случае нарушений действующего законодательства Республики Казахстан.
12. При досрочном прекращении образовательной деятельности учреждения образования его учредители несут ответственность перед учащимися, студентами и их родителями по возмещению материальных и моральных затрат. Учредители учреждения образования при этом обязаны принять меры для обеспечения продолжения обучения учащихся и студентов в других соответствующих типах учреждений образования.
13. Решения лицензиара об отказе в выдаче лицензии или ее отзыве могут быть обжалованы в месячный срок в судебном порядке.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 1996 г. N 1174
П О Р Я Д О К
выдачи документов об окончании учреждений образования
1. Все учреждения образования и их филиалы и представительства, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности (в том числе и иностранные), осуществляющие лицензированную образовательную деятельность, обязаны выдать выпускнику соответствующий документ об образовании.
2. Выпускникам аттестованных учебных заведений, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, документ государственного образца выдается при условии соответствия их уровня знаний общеобязательному стандарту образования Республики Казахстан.
3. Лица, получившие образование в частных (негосударственных) учебных заведениях, имеют право на платную государственную аттестацию, проводимую Государственной квалификационной комиссией, состав которой утверждается Министерством образования Республики Казахстан (или соответствующим областным (городским) управлением образования).
4. Частные (негосударственные) учебные заведения могут выдавать выпускнику, не пожелавшему проходить государственную аттестацию, документ об образовании собственного образца.
5. Документы государственного образца об образовании действуют и признаются на всей территории Республики Казахстан. Виды документов об образовании устанавливаются Министерством образования Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 1996 г. N 1174
Квалификационные требования
при лицензировании образовательной деятельности
Виды работ в области образовательной деятельности включают деятельность в сфере среднего, среднего специального и высшего образования.
В соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании" и "О высшем образовании" основным квалификационным требованием к образовательным учреждениям является соблюдение общеобязательного стандарта, определяющего необходимый минимальный уровень требований к выпускникам учреждений образования различных типов, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности. Рабочие учебные планы и программы учебных заведений должны быть разработаны в соответствии с общеобязательными стандартами, утвержденными Министерством образования Республики Казахстан для различного типа
учебных заведений и разных специальностей.
Правом получения лицензии на осуществление образовательной
деятельности обладают юридические лица, отвечающие следующим
квалификационным требованиям.
В сфере среднего образования
Неполная средняя школа:

бiр сыныпқа 25-30 оқушы қабылдау;
жоғары және бiрiншi санатты мұғалiмдер үлесi-50-60 процент;
мектеп үйiнiң күндiз оқитын бiр оқушыға келетiн жалпы алаңы 3-4
шаршы метр;
оқушылардың аталған контингентiне оқулық кiтаптар қорының
қатынасы 15-20 басылым бiрлiгi;
бейiмдiк орта мектеп (9-11 сыныптар, гимназия, лицей,
кәсiптiк-техникалық мектеп, инновациялық мектептер):
бiр сыныпқа қабылданатын оқушы саны 20-25;
жоғары және бiрiншi санатты мұғалiмдер үлесi-70-80 процент;
мектеп үйiнiң күндiз оқитын бiр оқушыға келетiн жалпы алаңы 4-5
шаршы метр;
оқушылардың аталған контингентiне оқулық әдебиеттер қорының
қатынасы 25-30 басылым бiрлiгi.
Орта арнаулы бiлiм беру саласында
Колледждер:
бiрiншi курсқа қабылданатын оқушы саны кем дегенде 100;
күндiзгi оқыту нысанына келтiрiлген студенттер контингентi, бiр
оқытушыға 14 (он төрт) адамнан аспайтын есеппен;
жоғары және бiрiншi санатты оқытушылар үлесi кем дегенде 50
процент;
гуманитарлық колледждердiң оқу үйiнiң күндiз оқитын бiр оқушысына келетiн жалпы алаңы кем дегенде 5 шаршы метр, техникалық колледждерде кем дегенде 6 шаршы метр, медициналық колледждерде кем дегенде 4 шаршы метр;
оқытушылардың аталған контингентiне оқулық әдебиеттер қорының
қатынасы кем дегенде 40 басылым бiрлiгi.
Жоғары бiлiм беру саласында
Университет, академия:
бiрiншi курсқа қабылдау кем дегенде 400 адам;
күндiзгi оқыту нысанына келтiрiлген студенттер контингентi, бiр
оқытушыға 10 (он) адамнан аспайтын есеппен;
ғылыми дәрежесi және атағы бар штаттық оқытушылар кем дегенде
30 процент;
бiр студенке келетiн пайдалы оқу алаңы кем дегенде 9 шаршы метр;
бiр студентке келетiн толық оқыту циклына арналған оқулық,
ғылыми әдебиеттер кем дегенде 140 басылым бiрлiгi.
Институт:
бiрiншi курсқа қабылдау кем дегенде 300 адам;
күндiзгi оқыту нысанына келтiрiлген студенттер контингентi (гуманитарлық, медициналық және техникалық институттар), бiр оқытушыға 10 (он) адамнан аспайтын есеппен;
ғылыми дәрежесi және атағы бар штаттағы оқытушылар 25 процент;
бiр студентке келетiн пайдалы оқу алаңы гуманитарлық институтқа
кем дегенде 7 шаршы метр, техникалық және медициналық институтқа кем
дегенде 8 шаршы метр;
бiр студентке келетiн толық оқыту циклына арналған оқулық,
ғылыми әдебиеттер кем дегенде 100 басылым бiрлiгi.
Жоғары колледж:
бiрiншi курсқа қабылдау кем дегенде 200 адам;
күндiзгi оқыту нысанына келтiрiлген студенттер контингентi, бiр
оқытушыға 12 (он екi) адамнан аспайтын есеппен;
ғылыми дәрежесi және атағы бар штаттағы оқытушылар кем дегенде
20 процент;
бiр студентке келетiн пайдалы оқу алаңы кем дегенде 7 шаршы метр;
бiр студентке келетiн толық оқыту циклына арналған оқулық,
ғылыми әдебиеттер кем дегенде 50 басылым бiрлiгi.
Ескерту. Шығармашылық мамандықтарға, әскери, халықаралық, автономиялық оқу орындарына, сондай-ақ мемлекеттiк жоғары оқу орындары базасында жұмыс iстейтiн мемлекеттiк емес оқу орындарына бiлiктiлiк талаптарын қойған кезде олардың өзiндiк ерекшелiктерi оқушылар контингентiн құрастырған кезде ескерiлуi мүмкiн.

прием в один класс - 25-30 учащихся;
доля учителей высшей и первой категорий - 50-6О процентов;
полезная учебная площадь, приходящаяся на одного учащегося
дневного обучения, - 3-4 кв.м;
отношение фонда учебной литературы к приведенному контингенту
учащихся - 15-20 единиц изданий.
Профильная средняя школа (9-11 классы, гимназия, лицей,
профтехшкола, инновационные школы):
прием в один класс - 20-25 учащихся;
доля учителей высшей и первой категорий - 70-80 процентов;
полезная площадь зданий, приходящаяся на одного учащегося
дневного обучения, - 4-5 кв. м;
отношение фонда учебной литературы - 25-30 единиц изданий.
В сфере среднего специального образования
Колледжи:
прием на первый курс - не менее 100 учащихся;
контингент студентов в расчете на одного преподавателя - 14
(четырнадцать) человек;
доля преподавателей высшей и первой категорий - не менее 50
процентов;
полезная площадь учебных помещений на одного учащегося дневного
обучения гуманитарных колледжей - не менее 5 кв. м, технических
колледжей - не менее 6 кв.м, медицинских колледжей - не менее 4 кв. м;
отношение фонда учебной литературы - не менее 40 единиц изданий.
В сфере высшего образования
Университет, академия:
прием на первый курс - не менее 400 человек;
контингент студентов в расчете на одного преподавателя - 10
(десять) человек;
штатных преподавателей с учеными степенями и званиями - не
менее 30 процентов;
полезная учебная площадь на одного студента - не менее 9 кв.м;
фонд учебной, научной литературы на одного студента на полный
цикл обучения - не менее 140 единиц изданий.
Институт:
прием на первый курс - не менее 300 человек;
контингент студентов в расчете на одного преподавателя (для
гуманитарных, медицинских и технических институтов) 10 (десять)
человек;
штатных преподавателей с учеными степенями и званиями - не
менее 25 процентов;
полезная учебная площадь на одного студента гуманитарных
институтов - не менее 7 кв. м, технических медицинских институтов -
не менее 8 кв. м;
фонд учебной, научной литературы на одного студента на полный
цикл обучения - не менее 100 единиц изданий.
Высший колледж:
прием на первый курс - не менее 200 человек;
контингент студентов в расчете на одного преподавателя - 12
(двенадцать) человек;
штатных преподавателей с учеными степенями и званиями - не
менее 20 процентов;
полезная учебная площадь на одного студента - не менее 7 кв. м;
фонд учебной, научной литературы на одного студента на полный
цикл обучения - не менее 50 единиц изданий.
Примечание. При предъявлении квалификационных требований к творческим специальностям, к военным, международным, автономным учебным заведениям, а также к негосударственным учебным заведениям, функционирующим на базе государственных вузов, могут учитываться их специфические особенности при формировании контингента учащихся.