Қазақстан Республикасының Радиожиiлiктер жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссиясы туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 21 қараша N 1418. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 21 мамырдағы N 543 қаулысымен. ~P020543
"Қазақстан Республикасының радиожиiлiктер жөнiндегi мемлекеттiк
ведомствоаралық комиссиясы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 15 қазандағы N 1266
P961266_
қаулысына сәйкес Қазақстан
Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк
ведомствоаралық комиссиясы туралы қоса берiлiп отырған Ереже
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1966 жылғы 21 қарашадағы
N 1418 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының радиожиiлiктер жөнiндегi
мемлекеттiк ведомствоаралық комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Радиожиiлiктер жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссиясы (бұдан әрi - Радиожиiлiктер жөнiндегi комиссия) радиожиiлiк спектрiн басқару, бөлу және пайдалану саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты қалыптастыру, сондай-ақ радиоэлектронды құралдардың электр магниттiк сыйымдылығын қамтамасыз ету жөнiндегi орган болып табылады.
2. Радиожиiлiктер жөнiндегi комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, белгiленген тәртiпте бекiтiлген электр және радио байланысы саласындағы халықаралық конвенцияларды, Электр байланысы халықаралық одағының жетекшi құжаттарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Радиожиіліктер жөніндегі комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитетімен бірлесіп жүзеге асырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322
қаулысымен. P981322_
2. Мiндеттерi
4. Радиожиiлiк спектрiн бөлу және пайдалану мәселелерiмен айналысатын халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiру және қорғау.
5. Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлу кестесін жүргізу. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
6. Радиоэлектронды техниканы дамыту тенденциясы негiзiнде радиожиiлiк спектрiн бөлу және пайдалану саласындағы ұзақ мерзiмдi саясатты әзiрлеу.

Об утверждении Положения о Государственной межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 1996 г. N 1418 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 мая 2002 г. N 543 ~P020543 .
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 1996 г. N 1266 P961266_ "О Государственной межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о Государственной межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 1996 г. N 1418
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственной межведомственной комиссии
по радиочастотам Республики Казахстан <*>
Сноска. Нумерация глав I, II, III, IV, V заменена арабскими цифрами 1, 2, 3, 4, 5 согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
1. Общие положения
1. Государственная межведомственная комиссия по радиочастотам Республики Казахстан (далее - Комиссия по радиочастотам) является органом по формированию единой государственной политики в области управления, распределения и использования радиочастотного спектра, а также обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств.
2. Комиссия по радиочастотам в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными конвенциями в области электро- и радиосвязи, ратифицированными в установленном порядке, руководящими документами Международного союза электросвязи, а также настоящим Положением.
3. Комиссия по радиочастотам осуществляет свою деятельность совместно с Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта к коммуникаций Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.) P981322_ .
2. Задачи
4. Представление и защита интересов Республики Казахстан в международных организациях, занимающихся вопросами распределения и использования радиочастотного спектра.
5. Ведение Таблицы распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц. <*>
Сноска. Пункт 5 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
6. Разработка долгосрочной политики в области распределения и использования радиочастотного спектра на основе тенденции развития радиоэлектронной техники.

7. Мемлекеттің шектеулі табиғи ресурсы ретінде радиожиілік спектрін пайдаланудың тиімділігін арттыру.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
8. Қазақстан Республикасының радиоэлектронды аппаратураға шетелге тапсырыс берушi, әзiрлеушi, оны пайдаланушы немесе сатып алушы барлық министрлiктерiнiң, ведомстволары мен ұйымдарының жұмыстарын үйлестiру.
9. Радиоэлектронды құралдарды дайындау, шығару және Қазақстан Республикасының ішкі рыногына әкелу кезінде олардың негізгі техникалық сипаттамалары мен қойылатын өзге де талаптарды айқындау. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
3. Функциялары
10. Мыналар:
1) ақпаратты жинау мен есепке алудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру және дамыту радиожиілік спектрін пайдалану жөніндегі басқару процестерін автоматтандыру;
2) халықаралық регламентке сәйкес радиожиілік спектрін конверсиялауды ұйымдастыру;
3) радиожиілік белдеулерін бөлу мен пайдалануды, спутниктік жүйелер (желілер) үшін геостационарлық орбитадағы жасанды спутниктердің тұру нүктесін (учаскелерін) жоспарлау;
4) Қазақстан Республикасында дайындалатын, (моделі жасалатын), шығарылатын және шетелден сатып алынатын радиоэлектронды құралдар үшін радиожиіліктер белдеулері мен номиналдарын бөліп көрсету;
5) Қазақстан Республикасының аумағында негізгі пайдаланушылардың радиоқызметтерінің радиожиілік спектрін пайдалану жөніндегі өзара іс-қимылын ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
11. Ақпаратты белсендi қорғаудың құралдары мен жүйелерiн, олардың әртүрлi мақсаттағы радиоэлектронды құралдармен электр магниттi сыйымдылығы бөлiгiнде пайдалануға қойылатын жалпы талаптарды келiседi. <*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
12. Олардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету үшін радиоэлектронды құралдарды жиіліктік-аумақтық бөлу нормаларын қарайды
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
13. Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлу кестесін одан әрі жетілдіру жөніндегі іс-шараларды жүргізеді, жиіліктер белдеулерін қосымша (ішкі) бөлу мүмкіндігін және жаңа радиобайланыс техникасы мен технологияларын пайдалану жағдайларын қарастырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен.
P000947_

7. Повышение эффективности использования радиочастотного спектра как ограниченного природного ресурса государства. <*>
Сноска. Пункт 7 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
8. Координация работы всех министерств, ведомств и организаций Республики Казахстан, заказывающих, разрабатывающих, эксплуатирующих или закупающих за рубежом радиоэлектронную аппаратуру.
9. Определение основных технических характеристик и иных требований к радиоэлектронным средствам при их разработке, производстве и поставке на внутренний рынок Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 9 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
3. Функции
10. Вносит предложения по:
1) созданию и развитию единой государственной системы сбора и учета информации, автоматизации процессов управления по использованию радиочастотного спектра;
2) организации конверсии радиочастотного спектра в соответствии с международным регламентом;
3) планированию распределения и использования полос радиочастот, точек (участков) стояния искусственных спутников на геостационарной орбите для спутниковых систем (сетей);
4) выделению полос и номиналов радиочастот для разрабатываемых (моделируемых), производимых в Республике Казахстан и закупаемых за рубежом радиоэлектронных средств;
5) организации взаимодействия радиослужб основных пользователей по использованию радиочастотного спектра на территории Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 10 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
11. Согласовывает общие требования к использованию средств и систем активной защиты информации, в части их электромагнитной совместимости с радиоэлектронными средствами различного назначения. <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
12. Рассматривает нормы частотно-территориального разноса радиоэлектронных средств, для обеспечения их электромагнитной совместимости. <*>
Сноска. Пункт 12 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
13. Проводит мероприятия по дальнейшему совершенствованию Таблицы распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц, рассматривает возможность дополнительного (внутреннего) распределения полос частот и условия использования новой техники и технологий радиосвязи. <*>
Сноска. Пункт 13 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .

13-1. Қазақстан Республикасының аумағында жиіліктік-аумақтық бөлу
жоспарларын қарайды.
<*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.06.26.
N 947 қаулысымен.
P000947_
14. ГОСТ-сы жоқ көпшiлiк пайдаланатын радиоэлектронды
құралдардың жекелеген түрлерiн әзiрлеу, өндiру және шетелден сатып
алу үшiн үлгiлiк талаптарды, негiзгi техникалық сипаттамаларды
(нормаларды) айқындайды, сондай-ақ радиоэлектронды құралдардың барлық
түрлерi үшiн радиожиiлiк белдеулерiн (номиналдарын) бөлу туралы шешiм
қабылдайды.
<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ 3 бөлімге енгізілді - ҚР Үкіметінің 2000.06.26.
N 947 қаулысымен.
P000947_
4. Құқықтар
15. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарына
белгiленген тәртiппен:
1) радиожиiлiк спектрiн пайдалану саласында құқықтық заңдарды
жетiлдiру;
2) радио сәулелену нормалары мен индустриалды радио кедергiлердiң рұқсат етiлген нормаларына сәйкес келмейтiн радиоэлектронды құралдарды, жоғары жиiлiктi құрғыларды, электр жабдықтары мен басқа да техникалық құралдарды әзiрлеудi және өндiрудi тоқтата тұру мен тыйым салу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_
16. Радиожиiлiк жөнiндегi комиссияның құзыретiне жататын мәселелер бойынша радио электронды құралдарды пайдаланушылардан қажеттi ақпаратты сұратып алады.
17. Техникалық сараптамалар, консультациялар жүргiзу, Радиожиiлiк жөнiндегi комиссияның қарауына жататын өзге де мәселелердi әзiрлеу үшiн ғылыми-зерттеу мекемелерi мен оны оқу орындарын тартады.
18. Радиожиiлiк спектрiн бөлу және пайдалану саласында ұсыныстарды қарау мен енгiзу үшiн мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың келiсiмi бойынша мамандарды тұрақты түрде немесе уақытша комиссияларға және жұмыс топтарына тартады.
5. Радиожиіліктер жөніндегі комиссияның
қызметін ұйымдастыру <*>
19. Радиожиіліктер жөніндегі мемлекеттік ведомствоаралық комиссияны комиссияның төрағасы - Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрі басқарады. Комиссияға төрағаның орынбасары және Қазақстан Республикасы министрліктері мен агенттіктерінің басшы қызметкерлері кіреді. Комиссияның құрамы министрліктер мен агенттіктер ұсынған кандидатуралар негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ өзгерді - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322 қаулысымен.
P981322_
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен. P000947_

13-1. Рассматривает планы частотно-территориального распределения на территории Республики Казахстан. <*>
Сноска. Глава 3 дополнена новым пунктом 13-1 согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
14. Определяет типовые требования, основные технические характеристики (нормы) для разработки, производства и закупки за границей отдельных видов радиоэлектронных средств массового применения, на которые отсутствуют ГОСТы, а также принимает решения о выделении полос (номиналов) радиочастот для всех видов радиоэлектронных средств. <*>
Сноска. Пункт 14 включен в главу 3 согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
4. Права
15. Вносит предложения в установленном порядке в государственные органы Республики Казахстан по:
1) совершенствованию правового законодательства в области использования радиочастотного спектра;
2) приостановлению и запрещению разработки и производства радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, электрооборудования и других технических средств, не соответствующих нормам радиоизлучения и нормам допускаемых индустриальных радиопомех. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
16. Запрашивает необходимую информацию у пользователей радиоэлектронных средств по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии по радиочастотам.
17. Привлекает научно-исследовательские учреждения и учебные заведения для проведения технической экспертизы, консультации, разработки иных вопросов, относящихся к ведению Комиссии по радиочастотам.
18. Привлекает по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами специалистов на постоянной основе или временно в комиссию и рабочие группы для рассмотрения и внесения предложений в области распределения и использования радиочастотного спектра.
5. Организация деятельности Комиссии по радиочастотам <*>
Сноска. Название главы 5 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
19. Государственную межведомственную комиссию по радиочастотам возглавляет председатель комиссии - Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан. В комиссию входят заместитель председателя и руководящие работники министерств и агентств Республики Казахстан. Состав комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан на основании представленных министерствами и агентствами кандидатур.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.) P981322_ ; в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .

20. Радиожиiлiк спектрiн бөлу және пайдалану саласындағы Радиожиiлiк жөнiндегi комиссияның шешiмдерi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң актiлерi арқылы жүзеге асырылады.
21. Радиожиіліктер жөніндегі комиссияның мәжілістері тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі. Егер мәжіліске оның мүшелерінің жартысынан кем емес бөлігі қатысса ғана, ол құқықты деп есептеледі. Комиссияның шешімдері ашық дауысқа салумен қабылданады және егер мәжіліске қатысып отырған комиссия мүшелерінің жартысынан астамы жақтап дауыс берсе, олар қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Мәжілістің материалдары оның өткізілуінен он күн бұрын мерзімде
комиссияның барлық мүшелеріне алдын ала жіберіледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, оны білдірген
жағдайда, ол жазбаша түрде баяндалуы және комиссияның есеп-хатына қоса
берілуі тиіс.
Комиссияның мәжілістерін жүргізу нәтижелері бойынша оның мәжіліске
қатысқан мүшелерінің қолдары қойылған хаттама жасалады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.06.26. N 947
қаулысымен.
P000947_
22. Радиожиiлiктер жөнiндегi комиссияның төрағасы:
1) комиссияның қызметiне басшылық етедi және оған жүктелген
мiндеттердiң орындалуына дербес жауап бередi;
<*>
2) өзiнiң орынбасарларының жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi.
<*>
2-1) комиссия жұмысының перспективалық және ағымдық жоспарларын жыл
сайын бекітеді.
<*>
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің
2000.06.26. N 947 қаулысымен.
P000947_
23.
<*>
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ алынып тасталды - ҚРҮ-нің 1998.12.23. N 1322
қаулысымен.
P981322_

20. Решения Комиссии по радиочастотам в области распределения и использования радиочастотного спектра реализуются через акты Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
21. Заседания Комиссии по радиочастотам проводятся не реже одного раза в квартал. Заседание считается правомочным, если в нем принимают участие не менее половины ее членов. Решения комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов комиссии, присутствующих на заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Материалы заседания направляются всем членам комиссии заблаговременно, не позднее десяти дней до начала его проведения.
Члены комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму - отчету комиссии.
По результатам проведения заседаний комиссии составляется протокол, подписываемый присутствовавшими на заседании ее членами. <*>
Сноска. Пункт 21 - в новой редакции согласно постановлению Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
22. Председатель Комиссии по радиочастотам:
1) руководит деятельностью комиссии и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на нее задач;
2) устанавливает степень ответственности своих заместителей;
2-1) ежегодно утверждает перспективные и текущие планы работы комиссии. <*>
Сноска. Пункт 22 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июня 2000 года N 947 P000947_ .
23. (Пункт 23 исключен - постановлением Правительства РК от 23 декабря 1998 г. N 1322 (вступает в силу с 1 января 1999 г.) P981322_ )