Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 105 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 24 қарашадағы № 1245 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.24 № 1245 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Мұнай туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 28 маусымдағы Заң күшi бар N 2530 Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулы етедi: Z100291 қараңыз
1. Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзудiң тәртiбi туралы берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен бiрлесiп:
Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су қоймаларындамұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi қауiпсiздiк тәртiбiн;
Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су қоймаларындамұнай операцияларын жүргiзу кезiндегi қондырғылар құрылысыныңтехникалық тәртiбiн дайындасын және бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 27 қаңтардағы
N 105 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының теңiздерi
мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын
жүргiзудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларына рұқсат алу, келiсiм жасау, жобалау және жүзеге асыру сатысында заңды және жеке тұлғалардың, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен басқа да ұйымдардың қызметiн регламенттейдi.
2. Теңiздер мен iшкi су қоймаларындағы мұнай операциялары аймақтық геологиялық-геофизикалық зерттеулердi және барлауға қатысты жұмыстарды, мұнай, газ және конденсат өндiрудi, бiрыңғай технологиялық циклдегi сақтауды, мұнай, газ және конденсатты труба құбыры көлiгiмен теңiзден құрғаққа шығаруды, сондай-ақ құрылыс жүргiзу, теңiз қондырғыларын, жасанды аралдар, бөгендер және қондырғыларды салу мен құрастыру және олардың тiршiлiк әрекетiн қамтамасыз етудi қамтиды.
3. Каспий мен Арал теңiздерiнiң қазақстандық бөлiктерi мен Қазақстан Республикасы iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзу үшiн шарт жасалынатын аймақтар қызметiн атқара алатын блоктарға бөлiнедi. Блоктар картасын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Шарт жасалынатын аймаққа бiр-бiрiмен аралас немесе бөлек-бөлек бiр және одан көп блоктар кiредi. Блоктар белгiлi бiр тереңдiкпен шектелiнуi мүмкiн.

Об утверждении Положения о порядке проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 105. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2010 года N 1245
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2010 N 1245 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 28 июня 1995 г. N 2530 " О нефти " Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z100291
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан.
2. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан разработать и утвердить:
правила безопасности при проведении нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан;
технические правила ведения работ при строительстве сооружений при проведении нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1997 г. N 105
Положение
о порядке проведения нефтяных операций
на море и внутренних водоемах
Республики Казахстан
Общие положения
1. Настоящий Порядок регламентирует действия юридических и физических лиц, центральных и местных исполнительных органов и иных организаций на стадиях проектирования, согласования, получения разрешений и осуществления нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан.
2. Нефтяные операции на море и внутренних водоемах включают региональные геолого-геофизические исследования и работы, относящиеся к разведке, добыче нефти, газа и конденсата и связанные с ними единым технологическим циклом хранение и перекачку нефти, газа и конденсата трубопроводным транспортом с моря на сушу, а также строительство, монтаж и обеспечение жизнедеятельности морских сооружений, искусственных островов, дамб и установок.
3. Казахстанские секторы Каспийского и Аральского морей и внутренние водоемы в Республике Казахстан разделяются на блоки, которые могут служить контрактными территориями для проведения нефтяных операций. Карты блоков утверждаются Правительством Республики Казахстан. Контрактная территория может включать один и более блоков как смежных между собой, так и разделенных. Блоки могут ограничиваться определенной глубиной.

4. Теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзуге берiлген лицензия, сонымен бiрге лицензия иесi өзiнiң қызметiн iске асыру шеңберiнде акваторияны пайдалануға да құқылы болатынын бiлдiредi.
Теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын
жүргiзу құқына ие болу тәртiбi
5. Теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзу мүмкiндiгi жөнiндегi жалпы рұқсатты Мемлекеттiк экологиялық сараптама негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президентi бередi.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзу мүмкiндiгi жөнiндегi шешiмiнен кейiн, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiленген тәртiп бойынша жер қойнауын пайдаланушыларға барлауға және/немесе көмiрсутек шикiзаттарын өндiруге, болған конкурстың немесе жер қойнауын пайдаланушымен тiкелей келiссөздер негiзiнде лицензия бередi.
7. Мұнай операцияларымен байланысты теңiз зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшiн жер қойнауын пайдалануға лицензия алу талап етiлмейдi. Теңiз зерттеу жұмыстарын жүргiзуге рұқсатты арыз берушiге "Қазақстан Республикасы теңiздерi мен iшкi су қоймаларындағы мұнай операцияларымен байланысты теңiз зерттеу жұмыстарын жүргiзу тәртiбiне" сәйкес құзыреттi орган бередi.
8. Мердiгермен шарт жасалынып бөлiнген аймақ көлемiндегi блоктарда теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзу үшiн жер бөлу талап етiлмейдi.
9. Лицензиялау жөнiндегi жұмыс органы теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзу басталғаны жайлы кеме қатынасын реттейтiн органдарды, балық және басқа өнiм өндiрушi кәсiпшiлiктердi, экологиялық қауiпсiздiк және басқа мемлекеттiк органдарды хабардар етедi.
10. Теңiз және iшкi су қоймаларында мұнай операциясын жүргiзудi қамтамасыз ететiн жаға құрылыстарын салу үшiн жер бөлу, белгiленген тәртiп бойынша, жергiлiктi атқарушы органдар арқылы жүргiзiледi.
11. Су жағдайына әсер ететiн теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операциясын жүргiзуге арналған нысандарды жобалау мiндеттi түрде су қорғау шараларын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының су ресурстары комитетiнiң келiсiмiмен жүргiзiлуi тиiс.
Қазақстан Республикасының теңiздерi мен iшкi су
қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзудiң тәртiбi
12. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға лицензия алғаннан соң құзыреттi органға мiндеттi түрде шартқа қоса ұсынылатын мұнай операциясын жүргiзудiң жұмыс бағдарламасын бередi.
13. Жер қойнауын пайдаланушы белгiленген тәртiп бойынша контрактiнiң жұмыс бағдарламасында айтылған технологиялық регламенттердi, бiр үлгiдегi және жеке жоспарларды Құзыреттi органдармен келiседi.

4. Предоставление лицензии на проведение нефтяных операций на море и внутренних водоемах означает одновременно и предоставление права на пользование акваторией, в пределах которой осуществляет свою деятельность владелец лицензии.
Порядок получения права на проведение нефтяных
операций на море и внутренних водоемах
5. Общее разрешение о возможности проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах принимается Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан на основе заключения государственной экологической экспертизы.
6. После решения Президента Республики Казахстан о возможности проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Правительством Республики Казахстан в установленном порядке выдаются недропользователям лицензии на разведку и/или добычу углеводородного сырья на основе состоявшегося конкурса или прямых переговоров с недропользователем.
7. На проведение морских научных исследований, связанных с нефтяными операциями, получение лицензии на недропользование не требуется. Разрешение на право проведения морских научных исследований заявителю выдается компетентным органом согласно утвержденному Порядку проведения морских научных исследований, связанных с нефтяными операциями на море и внутренних водоемах Республики Казахстан. см.P101244
8. Предоставление блоков для проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах в пределах выделенной подрядчику контрактной территории не требует оформления земельного отвода.
9. Рабочий орган по лицензированию уведомляет органы, регулирующие судоходство, рыбный и иной промысел, экологическую безопасность и другие государственные органы о начале проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах.
10. Отвод земель под строительство береговых сооружений, обеспечивающих проведение нефтяных операций на море и внутренних водоемах, производится местными исполнительными органами в установленном порядке.
11. Проектирование объектов для проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах, влияющих на состояние вод, должно производиться в обязательном порядке с применением водозащитных мер по согласованию с Комитетом по водным ресурсам Республики Казахстан. V990847
Порядок проведения нефтяных операций на море
и внутренних водоемах Республики Казахстан
12. Недропользователь после получения лицензии на недропользование представляет в компетентный орган программу работ на проведение нефтяных операций, которая утверждается как обязательное приложение к контракту.
13. Недропользователь согласовывает в установленном Порядке с Компетентным органом технологические регламенты, типовые и индивидуальные планы, оговоренные в программе работ контракта.

14. Теңiздер мен iшкi су қоймаларындағы мұнай операциялары Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен мұнай және газ кен орындарын пайдалану жөнiндегi бiрыңғай ережеге сай жүргiзiледi.
15. Мұнай кен орнын пайдалануды жобалау Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi бекiткен технологиялық сызба жасау жөнiндегi регламентке және мұнай мен мұнай-газ кен орындарын пайдалану жобасына сай әлемдiк өнеркәсiпте қабылданған үлгiлердi есепке ала отырып жүзеге асырылады.
16. Теңiздер мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргiзген жағдайда, мiндеттi түрде белгiленген тәртiп бойынша мемлекеттiк шекараны қорғауқорғаныс қауiпсiздiгiнкедендiк және шетелге өту тәртiбiн, визалық тәртiптiң сақталынуын қамтамасыз етуге байланысты Қазақстан Республикасының заңдары талаптарының сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi шаралармен ретi қарастырылған жұмыс бағдарламасын тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсу мiндет.
17. Жасанды аралдар және теңiз құрылыстарында бөгендер мен қондырғыларда мұнай, газ және газ конденсатын сақтауға немесе жинауға тыйым салынады.
18. Арналы құбыр иесi оның құбырының өткiзу мүмкiндiгi болған жағдайда басқа кез-келген жүк жөнелтушiнiң мұнай және газдарын тасымалдауға бас тартуға құқы жоқ.
19. Мердiгер жүйелi түрде, жылына бiр реттен кем емес, шартқа қол қойған тиiстi органның, сондай-ақ өлшеу құралдары және төтенше жағдайларды бақылау жөнiндегi тиiстi өкiлеттi органның өкiлдерi қатысуымен өлшеу және өндiрiлген көмiрсутек шикiзаттарын салмақтауға пайдаланылатын аспаптар мен құрал-жабдықтарды тексеру актiсiнде нәтижесi көрсетiлетiн сынақтар өткiзедi.
20. Арналы құбырларды пайдаланатын көмiрсутек шикiзаттарын жөнелтушi жөнелтiлетiн шикiзатты өлшеудi құбырлардың өткiзу мүмкiндiгi мен шикiзат берудiң уақытының ұзақтығына байланысты тәсiлмен жүзеге асырады. Басқа жағдайларда өндiрiлген көмірсутек шикiзатын анықтау жер қойнауын пайдалану шартымен анықталады.
21. Акваторияны, су бетiн және теңiздер мен iшкi су қоймаларының түбiндегi телiмдердi пайдаланғаны үшiн төлемдер iздеу, барлау, көмiрсутек шикiзаттарын өндiру және су түбiмен жер қойнауын басқа мақсатқа пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардан алынады.

14. Нефтяные операции на море и внутренних водоемах производятся в установленном порядке в соответствии с утвержденными Правительством Республики Казахстан едиными правилами разработки нефтяных и газовых месторождений.
15. Проектирование разработки нефтяных месторождений осуществляется согласно регламенту по составлению технологических схем и проектов разработки нефтяных и нефтегазовых месторождений, утвержденному Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан, с учетом стандартов, принятых в мировой промышленности.
16. При проведении нефтяных операций на море и внутренних водоемах необходимо, в установленном порядке, согласовать программу работ, предусматривающую порядок и меры по обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, связанных с  охраной  государственной границы, обеспечением обороноспособности, таможенных и иммиграционных правил, визового режима с соответствующими государственными органами.
17. На искусственных островах и морских сооружениях, дамбах и установках запрещается хранение и складирование нефти, газа и газоконденсата.
18. Владелец магистрального трубопровода не вправе отказать любому грузоотправителю в транспортировке нефти и газа при имеющемся у него резерве пропускной способности трубопровода.
19. Подрядчик регулярно, не реже одного раза в год, с участием представителей компетентного органа, подписавшего контракт, а также соответствующего уполномоченного государственного органа по контролю за средствами измерения и чрезвычайным ситуациям проводит испытание оборудования и приборов, используемых при измерении и взвешивании добытого углеводородного сырья, с фиксацией результатов в акте поверки.
20. Грузоотправитель углеводородного сырья, пользующийся магистральным трубопроводом, осуществляет измерение отправляемого сырья методом, зависящим от пропускной способности трубопроводов и продолжительности времени подачи сырья. В иных случаях метод определения добытого углеводородного сырья определяется контрактом на недропользование.
21. Платежи за пользование акваторией и участками морского дна и внутренних водоемов взимаются с пользователей недр, осуществляющих поиски, разведку, добычу углеводородного сырья и использование дна и недр в иных целях.