Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметтi лицензиялау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 4 маусым N 924. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1999.06.25. N 26 қаулысымен. ~P990862
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.06.25. N 862
қаулысымен. P990862_
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысына P951894_ (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметтi лицензиялаудың тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстандық азаматтардың бос қызметтер мен жұмыс орындарын иемденуге басым құқығы болады, сондай-ақ жұмыс берушiлер шетелдiк қызметкерлерге де, Қазақстанның азаматтарына да бiрдей жағдай мен еңбекке ақы төлеудi қамтамасыз етедi деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi:
Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдегi еңбек қызметi, сондай-ақ Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тарту мәселелерi жөнiнде халықаралық шарттар жасасу қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесiп немесе онымен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне тиiстi ұсыныс табыс етсiн.
Қазақстан Республикасының Үкiметiне жыл сайын жылдың қорытындысы бойынша шетелдiк жұмыс күшiн тарту және жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығару туралы ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде:
"Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметке арналған лицензияларды беру үшiн алым алудың тәртiбi туралы" нұсқаулықты;
әкелiнетiн шетелдiк жұмыс күшi үшiн алынған кепiл жарнаны жинақтаудың және пайдаланудың тәртiбiн әзiрлесiн.
5. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi келушiлердi медициналық куәландырудың тәртiбiн айқындасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң өтiнiмiмен оны үкiметаралық келiсiмдер бойынша шетелге жұмысқа кететiн Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн де жүзеге асырсын.

О лицензировании деятельности, связанной с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 1997 г. N 924. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 июня 1999 г. N 862 ~P990862.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 P951894_ "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке и условиях выдачи лицензий на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
2. Установить приоритетное право казахстанских граждан на занятие вакантных должностей и рабочих мест, а также обеспечение работодателями равных условий и оплаты труда как иностранным работникам, так и гражданам Казахстана.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
в случае необходимости заключения международных договоров по вопросам трудовой деятельности граждан Республики Казахстан за границей, а также привлечения в Республику Казахстан иностранной рабочей силы представлять соответствующие предложения в Правительство Республики Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан или по согласованию с ним;
ежегодно по итогам года представлять информацию в Правительство Республики Казахстан о привлечении иностранной рабочей силы и вывозе рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
4. Министерству финансов совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок разработать:
Инструкцию о порядке взимания сбора за выдачу лицензий на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу;
порядок аккумулирования и использования залогового взноса, взимаемого за ввозимую иностранную рабочую силу.
5. Министерству здравоохранения Республики Казахстан определить порядок медицинского освидетельствования выезжающих, а также по заявке Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан осуществлять его для граждан Республики Казахстан, выезжающих на работу за границу по межправительственным соглашениям.

6. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде, белгiленген тәртiппен, Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн әкелу және жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге
шығару жөнiнде ведомстволық статистикалық есептiлiктi әзiрлесiн және
оны бекiтсiн.
7. "Қазақстан Республикасына шетел мамандары мен бiлiктi
жұмысшыларын тарту (жұмысқа қабылдау) мәселелерi" туралы Қазақстан
Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 11 қаңтардағы N
59-қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 4,
59-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 4 маусымдағы
N 924 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн
тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан
Республикасынан шетелге шығаруға байланысты
қызметке лицензия берудiң тәртiбi
мен шарттары туралы
ЕРЕЖЕ
I ТАРАУ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрi - лицензиат) Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметiне лицензия берудiң тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. 1-тармақта көрсетiлген қызметтерге лицензия берудi Қазақстан Республикасын Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi (бұдан әрi - лицензиар) жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметпен айналысу құқығына арналған лицензия басты болып табылады және бiлiктiлiк деңгейi қызметтiң осы түрлерi үшiн белгiленген талаптарға сәйкес келетiн лицензиатқа берiледi.
4. Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелге жұмысқа шығуын, сондай-ақ шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасына келуiн шектеуге Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жол берiледi.
5. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметке лицензия алу үшiн лицензия алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нысан бойынша өтiнiш;
заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесiн;
лицензиялық алымды төлегенi туралы төлем тапсырысының көшiрмесiн.
6. Өтiнiш берушi қызметтiң түрiне лицензия алу үшiн ұсынылған құжаттардағы мәлiметтердiң дұрыстығы мен толықтығы үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпте жауаптылықта болады.

6. Министерству экономики и торговли совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить в установленном порядке ведомственную статистическую отчетность по ввозу иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и вывозу рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
7. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 января 1994 г. N 59 P940059_ "Вопросы привлечения (приема на работу) иностранных специалистов и квалифицированных рабочих в Республику Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 4, ст. 59).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июня 1997 г. N 924
Положение
о порядке и условиях выдачи лицензии на
деятельность, связанную с привлечением в
Республику Казахстан иностранной рабочей силы,
а также вывозом рабочей силы из
Республики Казахстан за границу
Раздел I
1. Настоящее Положение определяет порядок и условия выдачи лицензии физическим и юридическим лицам Республики Казахстан (далее - лицензиат) на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
2. Выдача лицензии на указанные в пункте 1 виды деятельности осуществляется Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - лицензиар).
3. Лицензия на право занятия деятельностью, связанной с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы либо вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, является генеральной и выдается лицензиату, квалификационный уровень которого соответствует установленным требованиям для этих видов деятельности.
4. Ограничения выезда граждан Республики Казахстан на работу за границу, а также въезда иностранных граждан в Республику Казахстан допускаются в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Для получения лицензии на деятельность, связанную с ввозом в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, получатель лицензии представляет следующие документы:
заявление по установленной Правительством Республики Казахстан форме;
копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
копию платежного поручения об уплате лицензионного сбора.
6. Заявитель несет ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в документах, представляемых для получения лицензии на вид деятельности, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

7. Лицензия беру немесе одан бас тарту туралы шешiм өтiнiш берiлген күннен бастап бiр ай мерзiмнiң iшiнде қабылданады.
8. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметке лицензия бiр жыл мерзiмге берiледi.
9. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметке лицензияның қолданылуы қызметтiң мәлiмделiнген түрiмен мәлiмделiнген аумаққа қатаң шектеледi.
10. Осы ережеге сәйкес лицензияланған қызметтiң әрбiр түрiне жеке лицензия ресiмделедi.
11. Лицензияны басқа жеке немесе заңды тұлғаға пайдалануға беруге жол берiлмейдi.
12. Лицензия бiр дана болып ресiмделедi.
13. Лицензиар әкелген және шығарған жұмыс күшiнiң тiзiмдерi Қазақстан Республикасының құзыреттi органдарына ұсынылады.
14. Лицензиар лицензияның қолданылу мерзiмiнiң аяқталғаны туралы Қазақстан Республикасының құзыреттi органдарына хабарлайды.
15. Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарында көзделген жағдайларда лицензия берiлмейдi.
16. Лицензия беруден бас тарту туралы шешiм өтiнiш берушiге жазбаша нысанда жолданады.
17. Өтiнiш берушi бiр ай мерзiм iшiнде лицензия беруден бас тарту туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
18. Лицензиар:
лицензиаттың қызметiн тексерудiң нәтижесiнде, лицензиар немесе ол уәкiлеттiк берген аумақтық орган қолданылып жүрген лицензиялау туралы заңдардың бұзылғандығы анықталған;
лицензиарға немесе ол уәкiлеттiк берген аумақтық органға лицензиаттың қызметiн бақылау үшiн қажеттi мәлiметтердi ұсынудан бас тартылған жағдайларда, лицензияның қолданылуын алты айға дейiн мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
19. Лицензиар ол туралы бiр апталық мерзiм iшiнде лицензиат пен лицензиат орналасқан жердегi құзыреттi органдарға жазбаша хабарлайтын тиiстi шешiм қабылданғаннан кейiн, лицензияның қолданылуы жаңартылған болып есептеледi.
20. Лицензияның қолданылуының тоқтатыла тұруы уақытында лицензияның қолданылу мерзiмi оның тоқтатыла тұруы мерзiмiне ұзартылады.
21. Лицензиар лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiм қабылданғаны туралы лицензиат пен лицензиат орналасқан жердегi құзыреттi органы жазбаша нысанда құлақтандырады.
22. Лицензиар лицензия туралы қолданылып жүрген заңдарда белгiленген жағдайда лицензияны керi қайтарып алуы мүмкiн.
23. Лицензияның қолданылуы лицензия туралы заңдарда белгiленген жағдайларда және негiздер бойынша тоқтатылады.
24. Лицензияның қолданылуы тоқтатылған кезде оны беруге арналған алым керi қайтарылуға жатпайды.

7. Решение о выдаче или отказе в выдаче лицензии принимается в месячный срок со дня подачи заявления.
8. Лицензия на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, выдается сроком до одного года.
9. Действие лицензии на деятельность, связанную с привлечением в Республику Казахстан иностранной рабочей силы, а также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, строго ограничивается заявленным видом деятельности на заявленной территории.
10. На каждый вид деятельности, лицензируемой в соответствии с настоящим Положением, оформляется отдельная лицензия.
11. Передача лицензии в пользование другому физическому или юридическому лицу не допускается.
12. Лицензия оформляется в одном экземпляре.
13. Списки ввозимой и вывозимой рабочей силы лицензиаром представляются в компетентные органы Республики Казахстан.
14. Лицензиар сообщает в компетентные органы Республики Казахстан об истечении срока действия лицензии.
15. Лицензия не выдается в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
16. Решение об отказе в выдаче лицензии направляется заявителю в письменной форме.
17. Заявитель вправе в месячный срок обжаловать решение об отказе в выдаче лицензии в судебном порядке.
18. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев в случаях:
нарушения действующего законодательства о лицензировании, выявленного лицензиаром или уполномоченным им территориальным органом в результате проверки деятельности лицензиата;
отказа в предоставлении лицензиару или уполномоченному им территориальному органу сведений, необходимых для контроля деятельности лицензиата.
19. Действие лицензии считается возобновленным после принятия лицензиаром соответствующего решения, о котором он в недельный срок письменно извещает лицензиата и компетентные органы по месту нахождения лицензиата.
20. На время приостановления действия лицензии срок действия
лицензии продлевается на срок его приостановления.
21. Лицензиар о принятии решения о приостановлении действия
лицензии уведомляет в письменной форме лицензиата и компетентные
органы по месту нахождения лицензиата.
22. Лицензия может быть отозвана лицензиаром в случаях,
установленных действующим законодательством о лицензировании.
23. Действие лицензии прекращается в случаях и по основаниям,
установленным законодательством о лицензировании.
24. При прекращении действия лицензии сбор за ее выдачу возврату
не подлежит.

25. Заңды тұлғаны қайта тiркеген, сондай-ақ мекен жайы, банктiк және басқа да реквизиттерi өзгерген кезде лицензиат он күндiк мерзiмнiң iшiнде ол туралы лицензиар мен ол уәкiлеттiк берген аумақтық органдарға хабарлауға мiндеттi.
26. Лицензиаттың лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, тоқтату немесе кейiн шақырып алу мәселелерi жөнiндегi барлық материалдармен танысуға, сондай-ақ лицензиар бұл материалдарды қараған кезде қатысуға құқығы бар.
27. Лицензиат лицензияны керi шақырып алу, оның қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
28. Лицензиат лицензиардың және оның аумақтық органдарының талап етуi бойынша бақылау жұмыстарын орындау үшiн қажеттi ақпараттар мен құжаттамаларды ұсынуды, сондай-ақ жұмыс объектiсiне жiберуді қамтамасыз етуге мiндеттi.
29. Лицензияның қолданылу мерзiмiнiң аяқталуы бойынша лицензиат жұмыс күшiн олардың тұратын жерiне жеткiзуге мiндеттi. Жұмыс күшiн әкелу кепiл жарналардың есебiнен жүзеге асырылады.
30. Лицензияны жоғалтқан (жоғалған) кезде көшiрмесi берiлмейдi.
31. Лицензия қатаң есептiлiк құжаты болып табылады, оның сериясы, номерi болады және лицензиатта сақталады.
32. Лицензиар белгiленген үлгi бойынша лицензияның бланкiлерiн дайындайды, олардың есепке алынуы, сақталуын жүзеге асырады.
33. Лицензиар жергiлiктi жерлердегi жұмыспен қамты қызметтерiне:
жергiлiктi жерлердегi лицензиаттардың қызметiн тексерудi;
тексерулердiң нәтижелерi бойынша лицензияларды керi қайтарып алу, күшiн уақытша тоқтату немесе тоқтату туралы лицензиарға ұсыныстар енгiзудi тапсыруға құқылы.
34. Лицензиар және оның аумақтық органдары лицензиаттың өз
құзыретiне кiретiн мәселелер жөнiндегi заңдарды сақтауына бақылау
жасайды.
35. Жұмыс күшiн республикадан шетелге шығаруды, сондай-ақ
шетелдiк жұмыс күшiн әкелудi лицензиясыз не осы Ереженi бұза отырып
жүзеге асыру Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына
сәйкес жауаптылыққа әкелiп соғады.
36. Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық
шартта немесе келiсiмде жұмыс күшiнiң орнын ауыстыруға қатысты өзге
ережелер белгiленген жағдайда, аталған шарттың немесе келiсiмнiң
ережелерi қолданылады.
II БӨЛIМ
Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн
тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан
Республикасынан шетелге шығаруға байланысты
қызметке қойылатын
БIЛIКТIЛIК ТАЛАПТАРЫ
Бiлiктiлiк талаптары шетелдiк жұмыс күшiн тартуға, сондай-ақ жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызметке лицензия алу үшiн өтiнiш жасаған заңды және жеке тұлғаларға қолданылады және былайша айқындалады.
I. Лицензияланатын қызмет түрiмен айналысу құқығына
субъектiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Лицензия алу үшiн қойылатын бiлiктiлiк талаптары:

25. При перерегистрации юридического лица, а также изменении
адреса, банковских и других реквизитов лицензиат обязан сообщить об
этом лицензиару и уполномоченным им территориальным органам в
десятидневный срок.
26. Лицензиат имеет право знакомиться со всеми материалами по
вопросу приостановления, прекращения действия или отзыва лицензии, а
также присутствовать при рассмотрении лицензиаром этих материалов.
27. Лицензиат вправе обжаловать решение об отзыве,
приостановлении или прекращении действия лицензии в судебном
порядке.
28. Лицензиат обязан обеспечить по требованию лицензиара и его
территориальных органов предоставление необходимой информации и
документации для выполнения контрольных функций, а также доступ на
объекты работы.
29. По окончании срока действия лицензии лицензиат обязан
доставить рабочую силу по месту проживания. Вывоз рабочей силы
обеспечивается за счет залоговых взносов.
30. При утере (утрате) лицензии дубликат не выдается.
31. Лицензия является документом строгой отчетности, имеет
серию, номер и хранится у лицензиата.
32. Лицензиар изготавливает по установленному образцу бланки
лицензии, осуществляет их учет, хранение.
33. Лицензиар вправе поручить службам занятости на местах:
осуществлять проверки деятельности лицензиатов на местах;
вносить предложения лицензиару по результатам проверок об отзыве, приостановлении или прекращении действия лицензии.
34. Лицензиар и его территориальные органы осуществляют контроль за соблюдением лицензиатом законодательства по вопросам, входящим в его компетенцию.
35. Вывоз рабочей силы из республики за границу, а также ввоз
иностранной рабочей силы без лицензии либо с нарушением настоящего
Положения влечет ответственность в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
36. В случаях, когда международным договором или соглашением,
участником которых является Республика Казахстан, установлены иные
правила в отношении перемещения рабочей силы, применяются правила
указанного договора или соглашения.
Раздел II
Квалификационные требования
к деятельности, связанной с привлечением в
Республику Казахстан иностранной рабочей силы,
а также вывозом рабочей силы из
Республики Казахстан за границу
Квалификационные требования распространяются на юридических и
физических лиц, обратившихся с заявлением на получение лицензии на
деятельность, связанную с привлечением иностранной рабочей силы, а
также вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу и
определяются следующим образом.
I. Квалификационные требования к субъектам на право
занятия лицензионным видом деятельности
Квалификационные требования, предъявляемые для поручения
лицензии:

1. Лицензия алушының шетелдiк жұмыс күшiн әкелуге немесе жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығаруға байланысты қызмет түрiмен айналысатынын құжатпен растауы.
2. Әкелiнетiн және шығарылатын жұмыс күшiмен, жеке және заңды тұлғалармен жасалған келiсiм-шарттардың көшiрмелерi.
3. Келiсiм-шартта жұмыс объектiсiнiң орналасқан жерi, жұмыс берушiнiң медициналық сақтандыру, еңбектi қорғау, шетелде немесе Қазақстан Республикасында болған уақытта өндiрiстегi және тұрмыстағы бақытсыз оқиғалардан сақтандыру жөнiндегi мiндеттемелерi көзделуге тиiс.
4. Келiсiм-шарттың мерзiмi лицензияның қолданылу мерзiмiнен аспауы тиiс.
5. Шетелдiк заңды тұлғалардың не шетел қатысатын заңды тұлғалардың құрылтайшылары медициналық сақтандырудың бар екенiн растайтын құжаттарды ұсынады.
6. Әкелiнетiн шетелдiк мамандар мен жұмысшылардың аты-жөнi, туған күнi мен жылы, азаматтығы, мамандығы немесе бiлiмi, қандай қызметке шақырылғаны көрсетiлген тiзiмi.
7. Шетелге шығарылатын адамдардың аты-жөнi, туған күнi мен жылы, азаматтығы, төлқұжатының нөмiрi, тұратын жерi, мамандығы көрсетiлген тiзiмi.
8. Жергiлiктi еңбек нарығында талап етiлетiн жоғары бiлiктi мамандармен жұмысшылардың жоқ екенiн және шетелдiк жұмыс күшiн тартудың мақсатқа сай екенiн облыстық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi бас басқармасының растауы.
9. Әкелiнетiн немесе шығарылатын жұмыс күшiн жұмысқа орналастыру көзделiп отырған нақты жұмыс орындары туралы, жоғарыда аталған адамдардың тұратын жерi, олардың еңбек және тұрмыс жағдайлары, осы жағдайлардың санитарлық талаптар мен еңбек қорғау жөнiндегi талаптарға сәйкестiгi туралы, жоғарыда аталған адамдар жұмыс iстейтiн жабдықтар және олардың техникалық жай-күйi туралы егжей-тегжейлi мәлiметтердi қоса алғанда, материалдық-техникалық базаның бар екенiн растайтын құжаттардың болуы.
II. Лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын
бiлiктiлiк талаптары
1. Тиiстi мамандығының бар екенiн растайтын құжат. Әкелiнетiн мамандармен жұмысшылардың жоғары бiлiктiлiгi болуға тиiс.
2. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрлiгiнiң талаптарына сәйкес медициналық анықтама.
3. Әкелiнетiн жұмыс күшiнiң жасы 25 жастан кем болмауға және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген зейнеткерлiк жастан үлкен болмауға, шетелге шығарылатын жұмыс күшi үшiн - Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес болуға тиiс.

1. Документальное подтверждение получателем лицензии занятия им видом деятельности, связанной с ввозом иностранной рабочей силы или вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу.
2. Копия контрактов с ввозимой и вывозимой рабочей силой, физическими и юридическими лицами.
3. В контракте должны быть предусмотрены местонахождение объекта работ, обязательства работодателя по медицинскому страхованию, охране труда, страхованию от несчастных случаев на производстве и в быту во время пребывания за границей или в Республике Казахстан.
4. Срок контракта не должен превышать срока действия лицензии.
5. Учредители иностранных юридических лиц либо юридических лиц с иностранным участием представляют документы, подтверждающие наличие медицинской страховки.
6. Список ввозимых иностранных специалистов и рабочих, с указанием Ф.И.О., даты и года рождения, гражданства, специальности или образования, на какую должность приглашаются.
7. Список вывозимых лиц, с указанием Ф.И.О., даты и года рождения, гражданства, номера паспорта, места жительства, специальности.
8. Подтверждение главного управления по труду и социальной защите населения области об отсутствии требуемых высококвалифицированных специалистов и рабочих на местном рынке труда и целесообразности привлечения иностранной рабочей силы.
9. Наличие документов, подтверждающих существование материально-технической базы, включая подробные сведения о конкретных рабочих местах, на которые предполагается трудоустроить ввозимую или вывозимую рабочую силу, о местах проживания вышеуказанных лиц, условиях их труда и быта, соответствии этих условий санитарным требованиям и требованиям по охране труда, об оборудовании, на котором будут работать вышепоименованные лица, и его техническом состоянии.
II. Квалификационные требования к лицензируемым видам
деятельности
1. Документ, подтверждающий наличие соответствующей специальности. Ввозимые специалисты и рабочие должны иметь высокую квалификацию.
2. Медицинская справка в соответствии с требованиями Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Возраст ввозимой рабочей силы должен быть не менее 25 лет и не старше пенсионного, установленного законодательством Республики Казахстан, вывозимый - в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.