Жаңа экономикалық жағдайда мемлекеттiк тұрғын үй саясатын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 тамыздағы N 1277
Жаңа экономикалық жағдайда жеке адамдардың тұрғын үй сатып алуы, тұрғын үй құрылысын ынталандыру үшiн банктiк несиелендiрудiң көлемiн ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қосымшаға сәйкес жеке адамдарға тұрғын үй құрылысын салуға және тұрғын үй сатып алуға берiлетiн ипотекалық несиелердi кейiн республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен қайта қаржыландыру үшiн екiншi деңгейдегi банктердi конкурстық iрiктеудi жүргiзу жөнiнде комиссия (бұдан әрi - комиссия) қосымшаға сәйкес құрылсын.
Комиссия қайта қаржыландырудың арнаулы шарттарын мынадай негiзгi принциптердiң негiзiнде айқындайды:
екiншi деңгейдегi банктердi қайта қаржыландыру Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген олардың сенiмдiлiк өлшемдерiне сүйене отырып және олар АҚШ долларына бара-бар есептелген, жылына 12 проценттен аспайтын проценттiк ставкалар бойынша кемiнде үш жыл мерзiмге ипотекалық несие берген жағдайда, Қаржы министрлiгi жүзеге асырады;
жекелеген банкке бөлiнетiн қаражат лимитi мен осы банк өз ресурстарының есебiнен өткен жылы (кезеңде) берген ипотекалық несиелер көлемi арасында тiкелей тәуелдiлiк болады.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
мемлекеттiк банктер арқылы екiншi деңгейдегi банктермен несиелiк шарттар жасауды және тұрғын үй құрылысына және 1998 жылға арналған республикалық бюджет бекiтiлгеннен кейiнгi 10 күндiк мерзiм iшiнде тұрғын үй сатып алуға олар берген несиелердi қайта қаржыландыру жөнiнде операциялар жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
1998 жылдан бастап республикалық бюджеттiң жобаларында екiншi деңгейдегi банктердiң тұрғын үй құрылысын және жеке адамдардың, құны бойынша 40-50 млн, АҚШ долларына бара-бар тұрғын үй сатып алуын несиелендiруiне арналған қаражат көздесiн;
бiр ай мерзiм iшiнде жеке адамдарға үш жылдан астам мерзiмге өз мұқтажы үшiн тұрғын үй сатып алу және тұрғын үй салу үшiн берiлген ипотекалық несиелер бойынша алынған проценттер бойынша табысқа салық салудан банктердi босату бөлiгiнде "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн;
1997 жылдың 1 қазанына дейiн мерзiмде мемлекеттiк кәсiпорындар мен коммерциялық құрылыс салушылар функциясы бар басқа ұйымдардағы коммерциялық құрылыс салушылар функциясы бар басқа ұйымдардағы мемлекет үлесiн жекешелендiрудi аяқтасын.

О реализации государственной жилищной политики в новых экономических условиях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 1997 г. N 1277
В целях расширения объемов банковского кредитования для приобретения физическими лицами жилья, стимулирования жилищного строительства в новых экономических условиях Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать комиссию по проведению конкурсного отбора банков второго уровня для последующего рефинансирования за счет средств республиканского бюджета ипотечных кредитов, выдаваемых физическим лицам на жилищное строительство и приобретение жилья, согласно приложению (далее - комиссия).
Специальные условия рефинансирования определяются комиссией на основе следующих принципов:
финансирование банков второго уровня осуществляется Министерством финансов, исходя из критериев их надежности, определяемых Национальным Банком Республики Казахстан, и при условии предоставления ими ипотечных кредитов на срок не менее трех лет по процентным ставкам, не превышающим 12 процентов годовых, исчисленных в эквиваленте к долларам США;
прямой зависимости между лимитом средств, выделяемых отдельному банку, и объемом ипотечных кредитов, предоставленных этим банком за счет собственных ресурсов в предыдущем году (периоде).
2. Министерству финансов Республики Казахстан:
обеспечить через государственные банки заключение кредитных договоров с банками второго уровня и проведение операций по рефинансированию выдаваемых ими кредитов на жилищное строительство и приобретение жилья в 10-дневный срок после утверждения республиканского бюджета на 1998 год;
начиная с 1998 года предусматривать в проектах республиканского бюджета средства на кредитование банками второго уровня жилищного строительства и приобретение физическими лицами жилья по стоимости, эквивалентной 40-50 млн. долларов США;
в месячный срок разработать и внести в Правительство Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в части освобождения банков от налогообложения доходов по процентам, полученным по ипотечным кредитам, выданным физическим лицам на срок более трех лет для приобретения и строительства жилья для собственных нужд;
в срок до 1 октября 1997 года завершить приватизацию государственных предприятий и доли государства в других организациях с функциями коммерческого застройщика.

3. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Әдiлет министрлiгi:
1997 жылдың 1 қазанына дейiн мерзiмде "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн;
1997 жылдың 15 қазанына дейiн мерзiмде жаңа экономикалық жағдайда тұрғын үй саясатын жүзеге асыру тетiгi жөнiндегi нормативтiк-құқықтық құжаттардың пакетiн әзiрлесiн және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн.
4. Экономика және сауда министрлiгi, Қаржы министрлiгi 1997 жылдың 15 қыркүйегiне дейiн мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне:
инженерлiк инфрақұрылым құруда және тұрғын үй салуда коммерциялық құрылыс салушылардың қызметiн жүзеге асыру үшiн қажеттi лицензиялар алудың тәртiбiн оңайлату;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша тұрғын үй құрылысын салу және республикада инженерлiк инфрақұрылымды дамыту үшiн тiкелей инвестицияларды және халықаралық қаржы ұйымдарының қаражатын тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
5. Облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi 1997 жылдың 1 қарашасына дейiн мерзiмде құрылыс салушылар үшiн олар мен жергiлiктi атқарушы органдар арасында коммуналдық, энергетикалық, көлiктiк және басқа да инженерлiк инфрақұрылымдар жасау жөнiндегi функциялар мен мiндеттердiң шегiн ажырата отырып, конкурстық негiзде тұрғын үй салуға жер учаскелерiн бөлу жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеп, қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 тамыздағы N 1277 қаулысына қосымша
Жеке адамдарға тұрғын үй құрылысын салуға және
тұрғын үй сатып алуға берiлетiн ипотекалық несиелердi
кейiн қайта қаржыландыру үшiн екiншi деңгейдегi
банктердi конкурстық iрiктеу жөнiндегi
КОМИССИЯ
Дәмитов К.К.              - Қазақстан Республикасының Экономика
және сауда вице-министрi, комиссия
төрағасы
Комиссия мүшелерi:
Мыңбаев С.М.              - Қазақстан Республикасының Қаржы
вице-министрi
Аханов С.А.               - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
төрағасының орынбасары (келiсiм
бойынша)
Сәметова З.Д.             - Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Үкiмет
шешiмдерiн әзiрлеудi үйлестiру
бөлiмiнiң сектор меңгерушiсi

3. Министерству экономики и торговли, Министерству финансов, Министерству юстиции Республики Казахстан:
в срок до 1 октября 1997 года разработать и внести в Правительство Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан";
в срок до 15 октября 1997 года разработать пакет нормативных правовых документов по механизму реализации жилищной политики в новых экономических условиях и в установленном порядке внести в Правительство Республики Казахстан.
4. Министерству экономики и торговли, Министерству финансов в срок до 15 сентября 1997 года внести в Правительство Республики Казахстан предложения по:
упрощению порядка получения лицензий, необходимых для осуществления деятельности коммерческих застройщиков, при создании инженерной инфраструктуры и строительстве жилья;
привлечению по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям и Национальным Банком Республики Казахстан прямых инвестиций и средств международных финансовых организаций для жилищного строительства и развития инженерной инфраструктуры в республике.
5. Акимам областей и г. Алматы в срок до 1 ноября 1997 года разработать и принять программы по выделению на конкурсной основе земельных участков под жилищное строительство для застройщиков с разграничением между ними и местными исполнительными органами функций и обязанностей по созданию коммунальной, энергетической, транспортной и прочей инженерной инфраструктуры.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 августа 1997 г. N 1277
КОМИССИЯ
по конкурсному отбору банков
второго уровня для последующего рефинансирования
ипотечных кредитов, выдаваемых ими физическим
лицам на жилищное строительство и приобретение жилья
Дамитов К.К.                - вице-Министр экономики и торговли
Республики Казахстан,
председатель комиссии
Члены комиссии:
Мынбаев С.М.                - вице-Министр финансов Республики
Казахстан
Аханов С.А.                 - заместитель Председателя Национального
Банка Республики Казахстан
(по согласованию)
Саметова З.Д.               - заведующая сектором Отдела координации
подготовки правительственных решений
Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан