Қазақстан Республикасында Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасау кезiнде роялтидiң ставкасын белгiлеу тәртiбiн, Үстеме табысқа салық салуды есептеу үшiн пайданың iшкi нормаларын анықтау тәртiбiн және Қазақстан Республикасында жердi пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасау кезiнде жазылу бонусын айқындау мен коммерциялық табу бонусын есептеу тәртiбiн бекiту туралы <*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 12 қыркүйектегi N 1330. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
ЕСКЕРТУ. Тақырыбы мен кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575  қаулысымен .
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi  Заңына   (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қамтамасыз ету, жер қойнауын пайдалану мен жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасасу процесiн реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi: <*>
Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасасу кезiнде роялтидiң ставкаларын белгiлеу тәртiбi;
үстеме табысқа салық салуды есептеу үшiн пайданың iшкi нормаларын анықтау тәртiбi;
Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалануға арналған  келiсiм-шарттарды жасасу кезiнде жазылу бонусын айқындау мен коммерциялық табу бонусын есептеу тәртiбi бекітілсін. <*>
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қыркүйектегi
N 1330 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды жасасу кезiнде роялтидiң ставкасын белгiлеу тәртiбi I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарды (бұдан әрi - келiсiм-шарт) жасау кезiнде роялтидiң ставкаларын белгiлеу мәселелерiн реттейдi.
2. Пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша роялти төлеу тәртiбiн келiсiм-шарттарға салықтық сараптама жасауға уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Тәртiпке сәйкес келiсiм-шарттарда белгiлейдi.
II. Жалпы тараған пайдалы қазбалар мен жер асты сулары бойынша роялти ставкалары
3. Коммерциялық мақсаттар үшiн өндiрiлетiн жалпы тараған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша роялти мынадай бекiтiлген ставкалар бойынша белгiленедi:
____________________________________________________________________
рет|  Пайдалы қазбаның атауы                 |  Роялти ставкасы,%
N |                                         |
___|_________________________________________|______________________

Об утверждении Порядка установления ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан, Порядка определения внутренней нормы прибыли для исчисления налога на сверхприбыль и Порядка определения подписного бонуса и исчисления бонуса коммерческого обнаружения при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 г. N 1330. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Сноска. В заголовок, преамбулу и абзац четвертый внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43), в целях обеспечения экономических интересов Республики Казахстан, упорядочения недропользования и процесса заключения контрактов на недропользование Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые:
Порядок установления ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан;
Порядок определения внутренней нормы прибыли для исчисления налога на сверхприбыль;
Порядок определения подписного бонуса и исчисления бонуса коммерческого обнаружения при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 1997 г. N 1330
Порядок
установления ставок роялти при заключении контрактов
на недропользование в Республике Казахстан
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок регулирует вопросы установления ставок
роялти при заключении контрактов на недропользование (далее -
контракт).
2. Порядок уплаты роялти по всем видам полезных ископаемых
устанавливается в контрактах государственным органом, уполномоченным
проводить налоговую экспертизу контрактов, в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и настоящим порядком.
II. Ставки роялти по общераспространенным
полезным ископаемым и подземным водам
3. Роялти по общераспространенным полезным ископаемым и
подземным водам, добываемым в коммерческих целях, устанавливаются по
следующим фиксированным ставкам:
---------------------------------------------------------------------
N !   Наименование полезного ископаемого           ! Ставка роялти,
п\п!                                                !     в %
---------------------------------------------------------------------

1 |                     2                   |           3
___|_________________________________________|______________________
|                                         |                        1.|Металлургияға арналған руда емес шикiзат |           1
___|_________________________________________|______________________
2.|Қалыптың құмдар, саз-топырақты жыныстар  |           1
|(дала шпаты, пегматит), әктастар,        |
|доломиттер, әктасты-доломит жыныстары    |
___|_________________________________________|______________________
3.| Тамақ өнеркәсiбiне арналған әктастар    |           1
___|_________________________________________|______________________
4.|Өзге де руда емес шикiзаттар             |           3,5
___|_________________________________________|______________________
5.|Отқа төзiмдi саздар, каолин, вермикулит  |           3,5
___|_________________________________________|______________________
6.|Ас тұзы                                  |           3,5
___|_________________________________________|______________________
7.|Жергiлiктi құрылыс материалдары          |           4,5
___|_________________________________________|______________________
8.|Жанартаулық кеуек жыныстар,              |           4,5
|жанартаулық құрамында суы бар әйнектер   |
|мен әйнек тәрiздi жыныстар (перлит,      |
|обсидиан), малтатас пен шағылдар,        |
|шағылқұм қоспасы, гипс, гипс тас,        |
|ангидрит, гажа, саз және сазды           |
|жыныстар (жәй балқитын және тез балқитын |
|саздар, суглинкалар, аргиллиттер,        |
|алевролиттер, сазды сланецтер), бор,     |
|мергель, мергель-бор жыныстары,          |
|кремнийлi жыныстар (трепед, опоктар,     |
|диатомит), кварц-дала шпатты жыныстар,   |
|бут тасы, тұнба, атқылау және            |
|метомарфологиялық жыныстары (гранит,     |
|базальт, диабаз, мәрмәр), құм            |
|(құрылыстық, кварцтық, кварц-дала-       |
|шпаттық), қалыпталмайтыннан басқа        |
|қиыршық, табиғи пигменттер, ұлутастар    |
___|_________________________________________|______________________
9.|Жерасты сулары                           |          10
___|_________________________________________|______________________
4. Жалпы тараған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бойынша роялтилер барлық жер қойнауын пайдаланушылар, оның iшiнде пайдалы қазбалардың басқа да түрлерiн өндiруге арналған келiсiм-шарттар жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратындар үшiн белгiленедi.
III. Пайдалы қазбалардың қалған түрлерi бойынша роялти ставкаларын белгiлеудiң тәртiбi
5. Осы Тәртiптiң II бөлiмiнде аталғандарды қоспағанда пайдалы қазбалардың барлық түрлерi бойынша роялти ставкалары жобаның тәуекелдiк көрсеткiштерiне, кен орнын iздеу мен әзiрлеудiң күрделiлiгiне қарай, келiсiм-шарт бойынша техника-экономикалық есептер жөнiндегi кiрiстiң iшкi есептiк нормасы 12-ден 20 процентке дейiнгi аралықта болатын мөлшерде белгiленедi.

1 !                    2                           !       3
---------------------------------------------------------------------
1.  Нерудное сырье для металлургии                      1
2.  Формовочные пески, глиноземсодержащие породы        1
(полевой шпат, пегматит), известняки, доломиты,
известняково-доломитовые породы
3.  Известняки для пищевой промышленности               1
---------------------------------------------------------------------
4.  Прочее нерудное сырье                               3,5
5.  Огнеупорные глины, каолин, вермикулит               3,5
6.  Соль поваренная                                     3,5
---------------------------------------------------------------------
7.  Местные строительные материалы                      4,5
8.  Вулканические пористые породы, вулканические        4,5
водосодержащие стекла и стекловидные породы
(перлит, обсидиан), галька и гравий,
гравийно-песчаная смесь, гипс, гипсовый камень,
ангидрит, гажа, глина и глинистые породы
(тугоплавкие и легкоплавкие глины, суглинки,
аргиллиты, алевролиты, глинистые сланцы), мел,
мергель, мергельно-меловые породы, кремнистые
породы (трепел, опоки, диатомит),
кварцево-полевошпатные породы, камень бутовый,
осадочные, изверженные и метаморфические породы
(гранит, базальт, диабаз, мрамор), песок
(строительный, кварцевый, кварцево-полевошпатный),
кроме формовочного, песчаник, природные пигменты,
ракушечник
---------------------------------------------------------------------
9.  Подземные воды                                      10
---------------------------------------------------------------------
4. Роялти по общераспространенным полезным ископаемым и подземным водам устанавливаются для всех недропользователей, в том числе осуществляющих деятельность по контрактам на добычу других видов полезных ископаемых.
III. Порядок установления ставок роялти
по остальным видам полезных ископаемых
5. Ставки роялти по всем видам полезных ископаемых, за исключением указанных в разделе II настоящего Порядка, устанавливаются, исходя из рисковых показателей проекта, сложности поиска и разработки месторождений, в размерах, при которых расчетная внутренняя норма прибыли по технико-экономическим расчетам по контракту находится в пределах от 12 до 20 процентов.

6. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен жекелеген келiсiм-шарттар бойынша кiрiстiң iшкi есептiк нормасының неғұрлым жоғары деңгейi қабылдануы мүмкiн.
7. Жер қойнауын пайдаланушының келiсiмiмен кiрiстiң iшкi есептiк нормасының неғұрлым төмен деңгейi белгiленуi мүмкiн.
8. Кiрiстiң iшкi есептiк нормасы техника-экономикалық есептердiң лицензияларында айқындалған жылдарға бөлiнiп, келiсiм-шарт қолданылатын кезеңге тұтас жасалады, ол мынадай қаржылық-экономикалық көрсеткiштердi қамтиды:
белгiленген, күтiлетiн және/немесе шығарылатын запастардың көлемiне, кен орны болашағының бағалауына және пайдалы қазбалардың сапалық сипаттамасына орай өнiмнiң көлемi (пайдалы қазбалардың түрлерi бойынша);
өндiрiстiң көлемi (өнiмнiң түрлерi бойынша);
сату бағасы (өнiмнiң түрлерi бойынша);
жиынтық табыс (өнiмнiң түрлерi бойынша және жалпы);
жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялардың техникалық жағдайларына, жабдықтардың жалпы сипаттамасына және қосымша және әлеуметтiк инфрақұрылымның дамуына қарай күрделi шығындар, топтар бойынша салық заңдарында белгiленген амортизациялық аударымдарының тәртiбiн көрсете отырып;
пайдалану шығыстары (негiзгi баптарды егжей-тегжейлi баяндай отырып, өндiру және өңдеу кезеңдерi бойынша);
еңбекке ақы төлеу қоры (қызметкерлер санын көрсете отырып);
еңбекке ақы төлеу қорының аударымдары;
басқа да шығындар;
салық салынатын базаны көрсете отырып, төленетiн салықтар мен төлемдер;
кәсiпорынның билiгiнде қалатын таза пайда;
жиынтық және таза пайданы бөлудiң құрылымы;
жобаның қайтарымдылық мерзiмi;
жоба бойынша жинақталатын кiрiстiң iшкi нормасы;
тәуекелдi бағалау;
бюджеттiк тиiмдiлiктiң бағасы.
IV. Пайдалы қазбалардың түрлерi бойынша роялти салу объектiсiнiң құнын айқындау тәртiбi
9. Пайдалы қазбалардың түрлерi бойынша роялти салынатын объектiлердiң құны өндiрiлген пайдалы қазбалардан алынған алғашқы тауарлы өнiмнiң есептi кезеңi үшiн орташа сату бағасына қарай айқындалады.
10. Мыналар алғашқы тауарлы өнiм болуы мүмкiн:
1) пайдалы қазбалардың өзi:
мұнай, табиғи газ және газ конденсаты;
көмiр және ыстық сланецтер;
тауарлы рудалар;
жерасты сулары, оның iшiнде бiрiншi өңдеуден өткенi;
слюда, асбест, құрылыс материалдарын өндiруге арналған шикiзаттар;
металлургияға арналған руда емес шикiзаттар;
басқа да пайдалы қазбалар, оның iшiнде бастапқы өңдеуден өткендерi;
2) қымбат металдар - құмдағы, рудадағы, концентраттағы немесе металдағы химиялық таза металл;
3) қара, түстi, сирек және радиоактивтi металдардың, кен-химия шикiзаттарының концентраттары;
4) асыл тастар, жарқырауық тастар мен пьезооптикалық шикiзаттар - кондициялық өнiмнiң шығуына қарай;

6. По отдельным контрактам, по решению Правительства Республики Казахстан, может быть принят более высокий уровень расчетной внутренней нормы прибыли.
7. Более низкий уровень расчетной внутренней нормы прибыли может быть принят с согласия недропользователя.
8. Расчетная внутренняя норма прибыли исчисляется на весь период действия контракта, в разрезе лет, определенных лицензией в технико-экономических расчетах, включающих в себя следующие финансово-экономические показатели:
объем добычи (по видам полезных ископаемых), исходя из объема установленных, ожидаемых и/или извлекаемых запасов, оценки перспективности месторождения и качественной характеристики полезных ископаемых;
объем производства (по видам продукции);
цена реализации (по видам продукции);
совокупный доход (по видам продукции и общий);
капитальные затраты, исходя из технических условий операций по недропользованию, общих характеристик оборудования и развития вспомогательной и социальной инфраструктуры, с указанием порядка амортизационных отчислений по группам, установленным налоговым законодательством;
эксплуатационные расходы (по этапам добычи и переработки с подробным изложением основных статей);
фонд оплаты труда (с указанием численности персонала);
отчисления от фонда оплаты труда;
другие затраты;
уплачиваемые налоги и платежи с указанием налогооблагаемой базы;
чистый доход, остающийся в распоряжении предприятия;
структура распределения совокупного и чистого дохода;
срок окупаемости проекта;
внутренняя норма прибыли, складывающаяся по проекту;
оценка рисков;
оценка бюджетной эффективности.
IV. Порядок определения стоимости
объекта обложения роялти по видам полезных
ископаемых
9. Стоимость объекта обложения роялти по видам полезных ископаемых определяется, исходя из средней цены реализации за отчетный период первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых.
10. Первой товарной продукцией могут быть:
1) собственно полезные ископаемые:
нефть, природный газ и газовый конденсат;
уголь и горючие сланцы;
товарные руды;
подземные воды, в том числе прошедшие первичную обработку;
слюда, асбест, сырье для производства строительных материалов;
нерудное сырье для металлургии;
другие полезные ископаемые, в том числе прошедшие первичную обработку;
2) драгоценные металлы - химически чистый металл в песке, руде, концентрате или металле;
3) концентраты черных, цветных, редких и радиоактивных металлов, горнохимического сырья;
4) драгоценные камни, камнесамоцветное и пьезооптическое сырье - по выходу кондиционного продукта;

5) басқа да пайдалы қазбалар бойынша - бастапқы өңдеуден өткен минералдық шикiзат.
11. Алтын, күмiс және платина бойынша алғашқы тауарлы өнiмнiң есептi кезеңi үшiн орташа сату бағасы Лондондағы металдар биржасында осы металдарды сатудың есептi кезеңде қалыптасқан орташа бағасының негiзiнде айқындалады.
12. Көмiрсутегiлер бойынша пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) есепті кезең үшiн орташа сату бағасы сату орнына дейiнгi тасымалдауға арналған iс жүзiндегі шығыстардың сомасына азайтылған жанама салықтарды есептемегендер есептi кезең үшiн көмiрсутегiлердi сатудың iс жүзiндегi қалыптасқан орташа бағасының негізiнде айқындалады. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575 қаулысымен.
13. Осы Тәртiптің 11-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) есепті кезең үшiн орташа сату бағасымен сатылмаған жағдайда, роялти салу объектiсiн есептеу үшiн ұқсас өнiмдi соңғы сатқан есептi кезеңдегі пайдалы қазбалардың (алғашқы тауар өнiмiнiң) орташа сату құны қабылданады.<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575  қаулысымен .
13-1. Осы Тәртіптiң 11-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, пайдалы қазбалар (алғашқы тауар өнiмi) сатылмаған жағдайда, есептi кезең үшін роялти салу объектiсiн есептеу үшiн орташа сату бағасына пайдалы қазбаларды өндiруге iс жүзiнде қалыптасқан шығындар қабылданады.
Бұл ретте, жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қазбаларды (алғашқы тауар өнiмiн) iс жүзiндегi сату бағасын ескере отырып, роялтиге кейiннен түзету жүргiзуге мiндеттi. <*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575 қаулысымен.
14. Қалған пайдалы қазбалар бойынша алғашқы тауар өнiмiнiң есептi кезеңi үшiн орташа сату бағасы алғашқы тауар өнiмiнiң есептi кезеңi үшiн нақты қалыптасқан орташа сату бағасының негiзiнде айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қыркүйектегi
N 1330 қаулысымен
бекiтiлген
Үстеме пайдаға салық есептеу үшiн пайданың iшкi нормаларын анықтау тәртiбi
1. Пайданың iшкi нормалары жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағынының инфляция индексiмен түзетiлген негiзде, Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiпте есептеледi.
2. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағыны жер қойнауын пайдаланушының алған жылдық жалпы жиынтық табысы мен жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттың күшi шеңберiнде алған және шығарған шығысы арасындағы айырмашылық ретiнде айқындалады.

5) по другим полезным ископаемым - минеральное сырье, прошедшее первичную обработку.
11. Средняя цена реализации за отчетный период первого товарного продукта по золоту, серебру и платине определяется на основании фактической средней цены реализации этих металлов на Лондонской бирже металлов, сложившейся за отчетный период.
12. Средняя цена реализации за отчетный период полезных ископаемых (первого товарного продукта) по углеводородам определяется на основании фактически сложившейся средней цены реализации углеводородов за отчетный период без учета косвенных налогов, уменьшенной на сумму фактических расходов на транспортировку до места продажи. <*>
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
13. В случае отсутствия реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта), за исключением указанных в пункте 11 настоящего Порядка, в отчетном периоде за среднюю цену реализации для исчисления объекта обложения роялти принимается средняя цена реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта) того отчетного периода, в котором имела место последняя реализация. <*>
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
13-1. При полном отсутствии реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта), за исключением указанных в пункте 11 настоящего Порядка, для исчисления объекта обложения роялти за отчетный период за среднюю цену реализации принимаются фактически сложившиеся затраты на добычу полезных ископаемых.
При этом недропользователь обязан произвести последующую корректировку роялти, исходя из фактической цены реализации полезных ископаемых (первого товарного продукта). <*>
Сноска. Дополнены пунктом 13-1 - постановлением Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
14. По остальным полезным ископаемым средняя цена реализации за отчетный период первого товарного продукта определяется на основании фактически сложившейся средней цены реализации за отчетный период первого товарного продукта.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 1997 г. N 1330
Порядок
определения внутренней нормы прибыли для
исчисления налога на сверхприбыль
1. Внутренняя норма прибыли исчисляется на основе откорректированных на индекс инфляции годовых денежных потоков недропользователя в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан.
2. Годовой денежный поток недропользователя определяется как разница между полученным совокупным годовым валовым доходом недропользователя и затратами, полученными и произведенными недропользователем в рамках действия контракта на недропользование.

3. Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға жасасқан келiсiм-шартының шеңберiндегi қызметтен алған жылдық жалпы жиынтық табысының сомасы Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес айқындалады.
4. Жер қойнауын пайдаланушының есептi жылдағы келiсiм-шарт қызметiнiң шеңберiндегi жұмсаған шығындарына шығыстардың мынадай нақты түрлерi жатады:
күрделi шығындар - жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыру барысында капиталдандырылатын және салық заңдарына сәйкес амортизацияланған шығындар (ашық кен орындары бар аумақтар бойынша жасалған келiсiм-шарттар бойынша, алғашқы жылдың күрделi шығындарына келiсiм-шарт жасалған күнгi негiзгi қорлардың қалдық құны жатады);
заем қаражаттары бойынша күрделi шығындар мен сыйақылар (мүдделер) бойынша есептелген амортизация сомасын қоспағанда, салық заңдарына сәйкес шегерiмдерге жатқызылатын шығындар;
жер қойнауын пайдаланушының табыс салығы мен есептi жылға есептелген дивидендтерге салынған салық сомалары, сондай-ақ салық заңдарына сәйкес есептелген, есептi жылға тиесiлi, бiр жылға қосым есептелген үстеме пайдаға салынатын салық сомасы.
5. Жылдық ақша ағынын инфляция индексiне түзету жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарт күшiне енгеннен кейiн екiншi жылдан бастап Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тағайындаған тәртiпте жүргiзiледi.
Тиiстi жылға арналған инфляция индексiн уәкiлетті мемлекеттік орган айқындайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575 қаулысымен.
6. Осы Ережеде тағайындалған пайданың iшкi нормаларын айқындау жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiм-шарт бойынша үстеме пайдаға салық есептеу кезiнде, сондай-ақ инфляция индексiне ақша ағынын түзетулердi есептемей жасалған келiсiм-шарт жобаларының техникалық-экономикалық есептерiне арналған пайданың iшкi нормаларын есептеу кезiнде қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қыркүйектегi
N 1330 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарын жасасу кезiнде жазылу бонусын айқындаудың және коммерциялық табу бонусын есептеудiң тәртiбi <*>
ЕСКЕРТУ. Тәртіб өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.10.20. N 1575 қаулысымен.
1. Жазылу бонусы мен коммерциялық табу бонусы жер қойнауын пайдаланушылардың белгiленген төлемi болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Ережеге сәйкес келiсiм-шарт жобасының экономикасына сүйене отырып жер қойнауын пайдалану шартында белгiленедi және ақшалай түрде төленедi. <*>

3. Сумма совокупного годового валового дохода, полученного недропользователем от деятельности в рамках контракта на недропользование, определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. К затратам, произведенным недропользователем в рамках действия контракта в отчетном году, относятся следующие фактические виды расходов:
капитальные затраты - затраты капитализируемые, в ходе осуществления операций по недропользованию и амортизируемые в соответствии с налоговым законодательством (по контрактам, заключаемым по территориям, на которых имеются открытые месторождения, к капитальным затратам первого года относится остаточная стоимость основных фондов, имеющихся на дату заключения контракта);
затраты, относимые на вычеты в соответствии с налоговым законодательством, за исключением начисленных сумм амортизации по капитальным затратах и вознаграждений (интереса) по заемным средствам;
суммы подоходного налога недропользователя и налога на дивиденды, начисленные за отчетный год, а также сумма налога на сверхприбыль, начисленного за год, предшествующий отчетному, исчисленные в соответствии с налоговым законодательством.
5. Корректировка годовых денежных потоков на индекс инфляции производится начиная со второго года вступления в силу контракта на недропользование в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан.
Индекс инфляции на соответствующий год определяется уполномоченным государственным органом. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
6. Определение внутренней нормы прибыли, установленное в настоящем Порядке, применяется при исчислении налога на сверхприбыль по контрактам на недропользование, а также при расчете внутренней нормы прибыли для технико-экономических расчетов проектов, заключаемых контрактов без учета корректировки денежных потоков на индекс инфляции.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 1997 г. N 1330
Порядок
определения подписного бонуса и исчисления бонуса
коммерческого обнаружения при заключении контрактов
на недропользование в Республике Казахстан <*>
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК
от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .
1. Подписной бонус и бонус коммерческого обнаружения являются фиксированными платежами недропользователей и устанавливаются в контракте на недропользование в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Порядком, исходя из экономики проекта контракта, и выплачиваются в денежной форме. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 октября 2000 г. N 1575 P001575_ .