Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң құрылыс iстерi жөнiндегi комитетiнiң мәселелерi<*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1778. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.07.21. N 1022 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Қаулы күшін жойды - ҚР Үкіметінің 1999.07.21. N 1022
қаулысымен. P991022_
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика,
индустрия және сауда министрлiгiнiң құрылыс iстерi жөнiндегi комитетi
(бұдан әрi -  Комитет) туралы ереже бекiтiлсiн.
<*>
ЕСКЕРТУ. Атауы және 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256
қаулысымен.
P981256_
2. Комитеттiң құрылымы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Ғылыми-техникалық кеңес Комитеттiң алқалық органы болып
белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1778  қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Респубикасы Энергетика, индустрия
және сауда министрлiгiнiң құрылыс iстерi жөнiндегi
комитетi (Қазқұрылыскомитетi) туралы
<*>
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Адамның Қазақстан Республикасы аумағында өмiр сүруi мен
тыныс-тiршiлiгiнiң толық мәндi ортасын құру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң құрылыс iстерi жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) мемлекеттiк басқару органы болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. Атауы және 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256
қаулысымен. P981256_
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң шешiмдерiне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет арнаулы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын дербес жүзеге асырады.
Заңдарда және нормативтiк құқықтық актiлерде көзделген шектерде құрылыс, сәулет, қала құрылысы, құрылыс индустриясының өндiрiстiк базасын дамыту, тұрғын үй және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында мемлекеттiк саясатты iске асыруда салааралық үйлестiру мен басшылықты жүргiзедi.

Вопросы Комитета по делам строительства Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1778. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 июля 1999 г. N 1022 ~P991022.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.1999 № 1022.
Сноска. В название внесено изменение - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете по делам строительства Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
2. Утвердить структуру Комитета согласно приложению.
3. Установить коллегиальным органом Комитета Научно-технический совет.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. N 1778
ПОЛОЖЕНИЕ
О Комитете по делам строительства
Министерства энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан (Казстройкомитет)
Сноска. В название внесено изменение - постановлением Правительства РК
от 8 декабря 1998 г. N 1256
P981256_
.
МИССИЯ
Создание полноценной среды обитания и жизнедеятельности
человека на территории Республики Казахстан.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет по делам строительства Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан (далее Комитет) является государственным органом управления.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативно-правовыми актами, решениями Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Комитет автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции.
В пределах, предусмотренных законодательством и нормативно-правовыми актами проводит межотраслевую координацию и руководство в реализации государственной политики в области строительства, архитектуры, градостроительства, развития производственной базы стройиндустрии, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства.

4. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары,
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз
атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
5. Комитеттiң аппаратын ұстауға арналған шығыстарды
қаржыландыру Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және
сауда министрлiгiн ұстауға республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаржының
есебiнен жүзеге асырылады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256 қаулысымен.
P981256_
II. БАСЫМДЫҚТАРЫ
6. Комитеттiң қызметiндегi басымдықтары мыналар болып табылады:
Қазақстан-2030 стратегиясына сәйкес тұрғын үй құрылысы
бағдарламасын iске асыру және тұрғын үй рыногын қалыптастыру;
<*>
нарықтық жағдайларда жұмыс iстеу үшiн шаруашылық жүргiзу
принциптерi мен өндiрiс жүйелерiн реформалау;
құрылыс саласы мен сәулет-қала құрылысы қызметiн нормативтiк
қамтамасыз етудiң ұлттық жүйесiн дамыту;
халықаралық сертификаттаумен бәсекелестiк қабiлетi құрылыс
өнiмдерi өндiрiсiн дамыту.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256 қаулысымен.
P981256_
III. МIНДЕТТЕРI МЕН ФУНКЦИЯЛАРЫ
7. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi:
елде тұрғын үй проблемасын кезең-кезеңiмен шешу;
тұрғын үй құрылысын қаржыландыру және несиелендiру схемасын
әзiрлеуге қатысу;
<*>
салаға инвестициялар тарту үшiн жағдайды жақсарту және тұрғын
үй рыногын дамыту;
<*>
аумақтарда оңтайлы құрылыс салу және елдi мекендердi дамыту;
салалық ғылыми-техникалық бағдарламаларды iске асыру;
өндiрiстiк және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы үйлер мен ғимараттарды, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылым объектiлерiн жобалауға, құрылысын салуға және пайдалануға арналған нормативтiк-техникалық құжаттамалардың базасын дамыту;
<*>
әлеуметтiк, инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдарды, коммуналдық шаруашылықтың бас ғимараттарын дамыту;
озық технологияларды қолдану және тиiмдi материалдар мен бұйымдар, импортты алмастыратын құрылыс өнiмдерiн шығару негiзiнде құрылыстың өндiрiстiк базасын дамыту бағдарламасын iске асыру; <*>
құрылыс өнiмдерiн тұтынушылардың құқықтарын қорғау, объектiлердiң құрылысы мен оларды пайдаланудың сенiмдiлiгi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
отандық жобалау және құрылыс өнiмдерiнiң сапасы мен бәсекелестiк қабiлеттiгiн жаңа құрылыста инвестицияларды пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру; <*>
еңбек пен құрылыс өнiмдерiнiң iшкi рыногын қорғау;
құрылыс қызметiнде интеграциялық процестердi тереңдету болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256 қаулысымен.
P981256_

4. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в банках,
печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и
со своим наименованием на государственном языке.
5. Финансирование расходов на содержание аппарата Комитета
осуществляется за счет ассигнований, выделяемых из республиканского бюджета,
на содержание Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики
Казахстан.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 8 декабря 1998 г. N 1256
P981256_
.
II. ПРИОРИТЕТЫ
6. Приоритетами в деятельности Комитета являются:
реализация программы жилищного строительства и формирования рынка
жилья, в соответствии со Стратегией Казахстан - 2030;
реформирование принципов хозяйствования и систем производства
для работы в рыночных условиях;
развитие национальной системы нормативного обеспечения
строительной отрасли и архитектурно-градостроительной деятельности;
развитие производства строительной продукции конкурентноспособной
с международной сертификацией.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 8 декабря 1998 г. N 1256
P981256_
.
III. ЗАДАЧИ И ФУНКЦИИ
7. Основными задачами Комитета являются:
поэтапное решение жилищной проблемы в стране;
участие в разработке схемы финансирования и кредитования жилищного
строительства;
улучшение условий для привлечения инвестиций в отрасль и развитие рынка
жилья;
рациональная застройка территорий и развитие населенных
пунктов;
развитие базы нормативно-технической документации для проектирования, строительства и эксплуатации зданий и сооружений производственного и жилищно-гражданского назначения, объектов инженерной и транспортной инфраструктуры;
реализация программы развития производственной базы строительства на основе применения передовых технологий и выпуска эффективных материалов и изделий, импортозаменяющей строительной продукции;
развитие социальной, инженерной и транспортной инфраструктуры, головных сооружений коммунального хозяйства;
внедрение высоких технологий по производству эффективных строительных материалов и конструкций, импортозаменяющей строительной продукции;
защита прав потребителей строительной продукции, обеспечение надежности и безопасности строительства и эксплуатации объектов;
повышение качества и конкурентноспособности отечественной проектной и строительной продукции, эффективности использования инвестиций в новом строительстве;
защита внутреннего рынка труда и строительной продукции;
углубление интеграционных процессов в строительной деятельности.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .

8. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды орындайды:
саланы мемлекеттiк басқаруды, сәулет-қала құрылысы қызметiн салааралық және аумақтық үйлестiру мен мемлекеттiк тұрғын үй және құрылыс саясатын iске асыруды жүзеге асырады;
құрылыс, сәулет, қала құрылысы салаларында мемлекеттiк саясатты, тұрғын үй құрылысы, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты, құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң, құрылыс индустриясының өндiрiстiк базаларын дамытудың мемлекеттiк бағдарламаларын қалыптастырады және олардың iске асырылу барысына бақылау жасайды:
сәулет-қала құрылысы қызметi саласында мемлекеттiк реттеудiң қазiргi заманғы экономикалық жағдайларға бара-бар әдiстерiнiң жүйесiн әзiрлейдi, нарықтық қатынастарды жетiлдiруге, әлеуметтiк әрiптестiктi дамытуға ықпал етедi;
өз құзыретiнiң шегiнде өзге де мемлекеттiк органдардың құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы қызметiне әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
салалық ғылыми-техникалық саясатты әзiрлейдi және жүргiзедi, бағдарламаларды iске асыруды ұйымдастырады; <*>
инженерлiк iзденiстер, жобалау, қала құрылысы, құрылыс, күрделi жөндеу, қайта жаңарту, кеңейту және техникалық қайта жарақтандыру саласында нормативтiк актiлердi, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiн пайдалану саласында нормативтiк актiлердi әзiрлейдi; <*>
мемлекеттiк тұрғын үй саясатын, тұрғын үй құрылысы, құрылыс материалдары өндiрiсiнде жаңа технологияларды дамыту және құрылыс индустариясының өндiрiстiк базасын құрылымдық қайта құру бағдарламаларын iске асыру жөнiндегi iс-қимылды үйлестiредi; <*>
халықтың тыныс-тiршiлiгi үшiн толық мәндi орта жасау мақсатында қалалар мен басқа да елдi мекендерде құрылыс салу барысында халықты орналастыру жүйесiн жетiлдiру, үйлер мен ғимараттардың конструктивтiк сенiмдiлiгi мен сәулет-көркемдiк шешiмдерiнiң сапасын арттыру жөнiндегi шараларды жүзеге асырады;
белгiленген тәртiппен тұрғын үй саясаты, құрылыс, сәулет, қала құрылысы мәселелерi, құрылыстың, құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң, құрылыс индустриясының және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың материалдық-техникалық базасын дамытудың басымдықты бағыттары жөнiндегi заңдардың және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлейдi және енгiзедi;
Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң, сондай-ақ басқа да министрлiктер мен ведомстволардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша заңдық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады;
сәулет-қала құрылысы саласындағы мемлекеттiк техникалық нормативтердi, сондай-ақ тұрғын үй қорын пайдалану мен күтiп ұстау жөнiндегi нормативтердi әзiрлеудi қамтамасыз етедi, қабылдайды және бекiтедi, қолданысқа енгiзедi және шығарады, олардың сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
министрлiктер, ведомстволар, ұйымдар, кәсiпорындар және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлер әзiрлеген құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған техникалық шарттар мен стандарттарға сараптау мен келiсудi қамтамасыз етедi;
инвестициялық жобалардың тиiмдiлiгiн бағалаудың әдiстемелерiн жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi және енгiзедi;
республикалық бюджет қаражатының, инвестициялардың және Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен берiлетiн несиелердiң, тiкелей инвестициялар мен басқа да осындай көздердiң есебiнен қаржыландырылатын объектiлердi жобалау мен құрылысын салуға арналған мердiгерлiк тендерлердi ұйымдастыруға және өткiзуге қатысады, тендерлердiң жеңiмпаздарымен жасалған келiсiм-шарттарды тiркеудi жүзеге асырады; <*>
инвестициялық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасын әлеуметтiк-экономикалық дамыту стратегиясының жылдық жоспарларын әзiрлеуге қатысады;
Қазақстан Республикасының құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларында әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйiне талдау жасауға және болжамдар әзiрлеуге қатысады;
сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органдарымен бiрлесiп, қалалар мен басқа да елдi мекендердi жоспарлау мен құрылысын салудың нормалары мен ережелерiнiң сақталуына, аумақтардың, қала құрылысын реттеудiң айрықша режимiмен пайдаланылуына, тарихи қала құрылысы мұраларының сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
республика аумағы бойынша Мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзудi және оны ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
<*>
басқа да мемлекеттiк органдар мен құрылыс ұйымдарының құрылыс саласындағы инвестициялық бағдарламаларды орындау жөнiндегi қызметiн үйлестiредi;
өз құзыретiнiң шегiнде құрылыс, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, құрылыс индустриясы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық ұйымдары мен кәсiпорындарының қызметiн үйлестiрудi және әдiстемелiк қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
жылжымайтын мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi үйлестiру мен әдiстемелiк қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
құрылыста баға белгiлеуге, құрылыс-монтаж жұмыстарының өзiндiк құнына талдау жүргiзедi, құрылыс өнiмдерiне бағаны қалыптастыру үшiн әдiстемелiк негiз әзiрлейдi, құрылыстың сметалық құнын анықтаудың тәртiбiн белгiлейдi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылыс саласындағы мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiн басқарады, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асырады;
сертификаттауға және құрылыс өнiмдерiне белгiленген тәртiппен сертификаттар беруге жәрдемдеседi; <*>
Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалатын қызмет түрлерi бойынша лицензиар рөлiнде iс-әрекет етедi;
Қазақстан Республикасының аумағында сәулет-қала құрылысы қызметi саласында мемлекеттiк нормалардың, ережелердiң, басқа да мiндеттi талаптардың сақталуына, объектiлер мен кешендердiң мақсатына, меншiк нысандарына, шетел инвестицияларын қоса алғанда қаржыландыру көздерiне қарамастан, олардың құрылысының, қайта жаңартудың, күрделi жөндеудiң сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырады; <*>
белгiленген тәртiпте инвестициялардың, құрылысқа арналған жобалардың, сондай-ақ қала құрылысы құжаттамаларының техникалық-экономикалық негiздемелерiнiң мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамасын жүргiзудi қамтамасыз етедi;
олардың арналу мақсатына қарамастан, республикалық бюджет қаражатының, инвестициялардың немесе мемлекеттiң кепiлдiгiмен шетелдiк несиелердiң есебiнен қаржыландырылатын объектiлердiң құрылысын салудың, кеңейтудiң және қайта жаңартудың техникалық-экономикалық негiздемелерi мен жобаларын бекiтудiң тәртiбiн әзiрлейдi; <*>
күрделi құрылыс пен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың мұқтажы үшiн озық технологияларды әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, өндiрiстiк және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектiлер құрылысының эксперименттiк, үлгiлiк және базалық жобалық шешiмдерiн әзiрлеудi және бекiтудi ұйымдастырады;
жобалауда, құрылыс салуда, құрылыс материалдарын, бұйымдарын және конструкцияларын шығаруда, өндiрiсте және тұрғын үй-коммуналдық қызметтер ұсынуда шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеуге қатысады;
еңбектi ұйымдастыру мен нормалауды жетiлдiру мәселелерi бойынша әдiстемелiк қамтамасыз етуге, сондай-ақ қолданылып жүрген тарифтiк-бiлiктiлiк анықтамалығына енбеген жұмысшылардың мамандықтары мен қызметшiлердiң лауазымдары бойынша тарифтiк-бiлiктiлiк сипаттамаларын әзiрлеуге қатысады;
<*>
ғылыми зерттеудiң бағыттарын айқындауға қатысады, республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен қаржыландырылатын салалық ғылыми-зерттеу және жобалау-iздестiру жұмыстарын орындауды ұйымдастырады;
халықаралық ынтымақтастықтың жалпы жүйесiнiң аясында шетелдермен және халықаралық ұйымдармен құрылыс саласындағы ғылыми-техникалық және экономикалық байланыстарды жүзеге асырады, ТМД елдерiнiң құрылыс қызметiндегi ынтымақтастық жөнiндегi Үкiметаралық кеңесiнiң жұмысына қатысады;
құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық салаларында әлеуметтiк, экономикалық және
техникалық саясатты әзiрлеуде қоғамдық бiрлестiктермен және
ұйымдармен ынтымақтастық жүргiзедi;
төтенше жағдайлардың зардаптарын жою және азаматтық қорғаныс
жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлеуге қатысады.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256 қаулысымен.
P981256_
IV. ҚҰҚЫҚТАРЫ

8. В соответствии с возложенными задачами Комитет выполняет следующие функции:
осуществляет государственное управление отраслью, межотраслевую и межтерриториальную координацию архитектурно-градостроительной деятельности и реализацию государственной жилищной и строительной политики;
формирует государственную политику в области строительства, архитектуры, градостроительства, государственные программы жилищного строительства, развития жилищно-коммунального хозяйства, производственной базы промышленности строительных материалов, стройиндустрии и контролирует ход ее реализации;
разрабатывает систему методов государственного регулирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, адекватную современным экономическим условиям, содействует совершенствованию рыночных отношений, развитию социального партнерства;
осуществляет в пределах компетенции методическое руководство деятельностью иных государственных органов в области строительства, архитектуры, градостроительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства;
разрабатывает и проводит отраслевую научно-техническую политику, организует реализацию программ;
разрабатывает и утверждает в установленном порядке нормативные акты в области инженерных изысканий, проектирования, градостроительства, строительства, капитального ремонта, реконструкции, расширения и технического перевооружения, а также нормативные акты в области эксплуатации объектов жилищно-коммунального хозяйства;
координирует действия по реализации государственной жилищной политики, программ жилищного строительства, развития новых технологий в производстве строительных материалов и структурной перестройки производственной базы стройиндустрии;
осуществляет меры по совершенствованию системы расселения, повышению конструктивной надежности и качества архитектурно-художественных решений зданий и сооружений при застройке городов и других населенных пунктов в целях создания полноценной среды для жизнедеятельности населения;
разрабатывает и вносит в установленном порядке проекты законодательных и иных нормативно-правовых актов по вопросам жилищной политики, строительства, архитектуры, градостроительства, приоритетных направлений развития материально-технической базы строительства, промышленности строительных материалов, стройиндустрии и жилищно-коммунального хозяйства;
участвует в разработке проектов законодательных и иных нормативно-правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Министерства энергетики, индустрии и торговли, а также других министерств и ведомств;
обеспечивает разработку, принимает и утверждает, вводит в действие и издает государственные технические нормативы в архитектурно-градостроительной сфере, а также нормативы по эксплуатации и содержанию жилищного фонда, осуществляет контроль за их соблюдением;
обеспечивает экспертизу и согласование технических условий и стандартов на строительные материалы, изделия и конструкции, разработанных министерствами, ведомствами, организациями, предприятиями и другими хозяйствующими субъектами;
разрабатывает и вносит предложения по совершенствованию методики оценки эффективности инвестиционных проектов;
участвует в организации и проведении подрядных тендеров на проектирование и строительство объектов финансируемых за счет средств республиканского бюджета, инвестиций и кредитов, предоставляемых под гарантии Республики Казахстан, прямых инвестиций и других аналогичных источников, осуществляет регистрацию контрактов с победителями тендеров;
принимает участие в разработке инвестиционных программ и проектов, а также годовых планов стратегии социально-экономического развития Республики Казахстан;
принимает участие в анализе состояния и разработке прогнозов социально-экономического развития Республики Казахстан в области строительства, архитектуры, градостроительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства;
осуществляет совместно с местными органами архитектуры и градостроительства контроль за соблюдением норм и правил планировки и застройки городов и других населенных пунктов, использование территорий с особым режимом градостроительного регулирования, сохранение исторического градостроительного наследия;
организует ведение Государственного градостроительного кадастра по территории республики и его научно-методическое обеспечение;
координирует деятельность других государственных органов и строительных организаций по выполнению инвестиционных программ в области строительства;
осуществляет координацию и методическое обеспечение деятельности организаций и предприятий строительства, промышленности, строительных материалов, стройиндустрии и жилищно-коммунального хозяйства в пределах своей компетенции;
осуществляет координацию и методическое обеспечение деятельности по оценке недвижимости;
проводит анализ ценообразования в строительстве, себестоимости строительно-монтажных работ, разрабатывает методическую основу для формирования цен на строительную продукцию, устанавливает порядок определения сметной стоимости строительства;
по решению Правительства Республики Казахстан управляет деятельностью государственных предприятий строительной отрасли, осуществляет в отношении их функции субъекта права государственной собственности;
содействует сертификации и выдаче в установленном порядке сертификатов на строительную продукцию;
выступает в роли лицензиара по видам деятельности, определяемым законодательством Республики Казахстан;
осуществляет на территории Республики Казахстан государственный архитектурно-строительный контроль за соблюдением государственных норм, правил, других обязательных требований в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, качеством строительства, реконструкции, капитального ремонта объектов и комплексов, независимо от их назначения, форм собственности, источников финансирования, включая иностранные инвестиции;
обеспечивает проведение в установленном порядке государственной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований инвестиций, проектов на строительство, а также градостроительной документации;
разрабатывает порядок утверждения технико-экономических обоснований и проектов строительства, расширения и реконструкции объектов, независимо от их назначения, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, инвестиций или иностранных кредитов под гарантии государства;
подготавливает предложения по разработке прогрессивных технологий для нужд капитального строительства и жилищно-коммунального хозяйства, организует разработку и утверждает экспериментальные, типовые и базовые проектные решения на строительство объектов производственного и жилищно-гражданского назначения;
участвует в разработке предложений по развитию и поддержке малого предпринимательства в проектировании, строительстве, производстве строительных материалов, изделий и конструкций, производстве и предоставлении жилищно-коммунальных услуг;
участвует в методическом обеспечении по вопросам совершенствования организации и нормирования труда, а также в разработке тарифно-квалификационных характеристик по профессиям рабочих и должностям служащих, не вошедших в действующий тарифно-квалификационный справочник;
участвует в определении направлений научных исследований, организует выполнение отраслевых научно-исследовательских и проектно-изыскательских работ, финансируемых за счет средств республиканского бюджета;
осуществляет в рамках общей системы международного сотрудничества научно-технические и экономические связи с зарубежными странами и международными организациями в области строительства, участвует в работе Межправительственного совета стран СНГ по сотрудничеству в строительной деятельности;
сотрудничает с общественными объединениями и организациями в разработке социальной, экономической и технической политики в области строительства, архитектуры, градостроительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства;
участвует в разработке комплекса мероприятий по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
IV. ПРАВА

9. Комитеттiң өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру
барысында:
өз құзыретiнiң шегiнде ведомстволық нормативтiк актiлердi қабылдауға және бекiтуге, құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту салаларында атқару үшiн мiндеттi нұсқаулар беруге;
белгiленген тәртiппен орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы нормативтiк актiлерге қайшы келетiн актiлерi мен жекелеген шешiмдерiнiң қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату жөнiнен ұсыныстар енгiзуге, құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту, жылжымайтын мүлiктi бағалау салаларында нормаларды, ережелердi, нұсқаулықтарды және әдiстемелiк құжаттарды қолдану мәселелерi жөнiнде өзге де шешiмдер қабылдауға;
құрылыс, сәулет, қала құрылысы, тұрғын үй және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелерi жөнiнде басқа да орталық атқарушы органдар әзiрлеген заңдардың және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобалары бойынша ұсыныстар енгiзуге;
белгiленген тәртiппен құрылыс өнiмдерiн сертификаттау жөнiндегi сынақ лабораторияларын (орталықтарын) тiркеудi жүзеге асыруға;
заңдармен белгiленген жағдайларда және тәртiппен лицензиялауды жүзеге асыруға;
қажет болған жағдайда заңдарда белгiленген тәртiппен өндiрiстiң басқа салаларының, ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық ұйымдардың мамандарын сарапшылар ретiнде тартуға; <*>
құрылыстың барлық сатысында құрылыс өнiмдерiн шығару кезiнде нормативтiк-техникалық және жобалық құжаттамалар талаптарының сақталуына сәулет-қала құрылысы бақылауы мен қадағалауды жүзеге асыруға, анықталған тәртiп бұзушылықтар үшiн заңдарда белгiленген санкцияларды қолдануға;
жергiлiктi құрылысты, сәулеттi, қала құрылысын, аумақтарда құрылыс салуды және мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын басқару органдарының қызметiне, әдiстемелiк басшылық жасау мен оны үйлестiрудi жүзеге асыруға;
ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк кәсiпорындарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзуге; <*>
өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк органдардан,
ұйымдардан, кәсiпорындардан, лауазымды тұлғалардан және азаматтардан
ақпараттар сұратуға және алуға;
<*>
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да өкiлеттiктердi
пайдалануға құқықтары бар.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256
қаулысымен.
P981256_
10. Комитеттiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылданған шешiмдерi
барлық басқару органдарының, ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың,
азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi.
V. ЖАУАПКЕРШIЛIГI

9. Комитет при осуществлении возложенных на него задач имеет право:
в пределах своей компетенции принимать и утверждать ведомственные нормативные акты, давать обязательные для исполнения указания в области строительства, архитектуры, градостроительства, развития жилищного и жилищно-коммунального хозяйства;
вносить в установленном порядке предложения по приостановлению и отмене действия актов и отдельных решений центральных и местных исполнительных органов, противоречащих нормативным актам в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, принимать иные решения по вопросам применения норм, правил, инструкций и методических документов в области строительства, архитектуры, градостроительства, развития жилищного и жилищно-коммунального хозяйства, оценки недвижимого имущества;
вносить предложения по проектам законодательных и иных нормативно-правовых актов, разработанных другими центральными исполнительными органами, по вопросам строительства, архитектуры, градостроительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства;
осуществлять в установленном порядке аккредитацию испытательных лабораторий (центров) по сертификации строительной продукции;
осуществлять лицензирование в случаях и порядке, установленных законодательством;
привлекать в установленном законодательством порядке в необходимых случаях в качестве экспертов специалистов других отраслей производства, научно-исследовательских и проектно-конструкторских организаций;
осуществлять архитектурно-градостроительный контроль и надзор за соблюдением требований нормативно-технической и проектной документации при выпуске строительной продукции на всех стадиях строительства, применять установленные законодательством санкции за выявленные нарушения;
осуществлять методическое руководство и координацию деятельности местных органов управления строительства, архитектуры, градостроительства, застройки территорий и Государственного градостроительного кадастра;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации подведомственных государственных предприятий;
запрашивать и получать в пределах своей компетенции
информацию от государственных органов, организаций, предприятий,
должностных лиц и граждан;
пользоваться другими полномочиями в соответствии с действующим
законодательством.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 8 декабря 1998 г. N 1256
P981256_
.
10. Решения Комитета, принятые в пределах его компетенции,
обязательны для исполнения всеми органами управления, организациями,
должностными лицами и гражданами.
V. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ

11. Комитет өзiне жүктелген мiндеттердiң уақытылы және сапалы
атқарылуы үшiн жауапкершiлiкте болады.
12. Комитеттiң төрағасы:
мемлекеттiк стратегиялар мен Комитеттiң басымдықты
мақсаттарының iске асырылуы үшiн;
мемлекеттiк басқару органдарының тұрғын үй және құрылыс саясаты мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiру iсiнiң жай-күйi үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
VI. ҚЫЗМЕТIН ҰЙЫМДАСТЫРУ
13. Комитеттiң жүйесiне жобаларды мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптау (Мемсараптау), мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы (Мемсәулетқұрылысинспекциясы), жылжымайтын мүлiктi бағалау (Меммүлiкбағалау) жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындары, сәулет-қала құрылысы қызметiн лицензиялаудың республикалық мемлекеттiк орталығы (Мемқұрылыслицензия), Қазақ жер сiлкiнiсiне төзiмдi құрылыс және сәулет ғылыми-зерттеу институты (КазНИИССА) кiредi.
14. Комитеттi Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын екi орынбасары болады. <*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256 қаулысымен.
P981256_
15. Төраға:
Комитеттiң қызметiне басшылық жасайды және Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуын қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен Комитеттiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзедi;
орынбасарлары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi жетекшiлерiнiң мiндеттерiн бөледi; <*>
Комитеттiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады, көтермелейдi және тәртiптiк жаза қолданады;
қызметкерлердiң белгiленген саны мен еңбекақы төлеу қорының шегiнде Комитеттiң штаттық кестесiн, бөлiнетiн қаржының шегiнде аппаратты ұстауға арналған шығыстардың сметасын, сондай-ақ Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
Комитет бойынша бұйрықтар мен өкiмдер шығарады;
лауазымы бойынша Комитеттiң Ғылыми-техникалық Кеңесiнiң төрағасы болып табылады;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз өкiлеттiгiнiң шегiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Комитеттi бiлдiредi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша халықаралық қоғамдастықтар мен ұйымдарда мемлекеттiк басқару органдарын бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256
қаулысымен. P981256_

11. Комитет несет ответственность за своевременное и
качественное исполнение возложенных на него задач.
12. Председатель Комитета несет персональную ответственность:
за реализацию государственной стратегии и приоритетных целей
Комитета;
за состояние дел в координации действий органов государственного управления по вопросам жилищной и строительной политики.
VI. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
13. В систему Комитета входят республиканские государственные предприятия государственной вневедомственной экспертизы проектов (Госэкспертиза), государственной архитектурно-строительной инспекции (Госархстройинспекция), по оценке недвижимости (Госоценка), республиканский государственный центр лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности (Госстройлицензия), Казахский научно-исследовательский институт сейсмостойкого строительства и архитектуры (КазНИИССА).
14. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от нее Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Председатель имеет двух заместителей, назначаемых и освобождаемых от должности Министром энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
15. Председатель:
руководит деятельностью Комитета и обеспечивает выполнение возложенных на Комитет задач;
вносит в установленном порядке на рассмотрение Правительства Республики Казахстан проекты законодательных и иных нормативно-правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
распределяет обязанности заместителей и руководителей структурных подразделений Комитета;
назначает на должность и освобождает от должности работников Комитета, поощряет и налагает дисциплинарные взыскания;
утверждает штатное расписание Комитета в пределах установленной численности работников и фонда оплаты труда, смету расходов на содержание аппарата в пределах выделяемых ассигнований, а также положений о структурных подразделениях Комитета;
издает приказы и распоряжения по Комитету;
является Председателем Научно-технического Совета Комитета по должности;
в пределах своих полномочий представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
по решению Правительства Республики Казахстан представляет государственные органы управления в международных сообществах и организациях;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .

16. Комитетте құрылыс, сәулет, қала құрылысы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы проблемаларды талдау, бағдарламаларды, жобаларды және нормативтiк-техникалық құжаттарды қарау және бекiту үшiн сәулет, құрылыс, тұрғын үй және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық мәселелерi бойынша Ғылыми-техникалық кеңес
құрылады.
Ғылыми-техникалық кеңестiң жеке құрамы мен ол туралы Ереженi
Комитет төрағасы бекiтедi.
<*>
ЕСКЕРТУ. 16-тармақ абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1998.12.08.
N 1256 қаулысымен.
P981256_
17.
<*>
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ алынып тасталды  - ҚРҮ-нiң 1998.12.08.
N 1256 қаулысымен.
P981256_
18. Комитеттi қайта ұйымдастыру мен тарату қолданылып жүрген
заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
<*>
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.12.08.
N 1256 қаулысымен.
P981256_
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1778 қаулысына
қосымша
<*>
ЕСКЕРТУ. Қосымша жаңа редакцияда  - ҚРҮ-нiң 1998.12.08. N 1256
қаулысымен.
P981256_
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және
сауда министрлiгiнiң Құрылыс iстерi жөнiндегi
комитетiнiң (Қазқұрылыскомитетi)
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Тұрғын үй саясаты және коммуналдық шаруашылық басқармасы
Экономикалық талдау және жоспарлау басқармасы
Сәулет, қала құрылысы және мемлекеттiк қала құрылысы
кадастры басқармасы
Техникалық нормалау, жобалау және ғылым басқармасы
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiнiң Құрылыс iстерi жөнiндегi комитетiнiң
Астана қаласындағы өкiлдiгi

16. Для анализа проблем в области строительства, архитектуры, градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства, рассмотрения и утверждения программ, проектов и нормативно-технических документов в Комитете образуется Научно-технический Совет по вопросам архитектуры, строительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства.
Персональный состав Научно-технического Совета и Положение о нем утверждаются Председателем Комитета.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
17. (Пункт 17 исключен - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ )
18. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в установленном действующим законодательством порядке.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. N 1778
СТРУКТУРА
Комитета по делам строительства Министерства энергетики,
индустрии и торговли Республики Казахстан
(Казстройкомитет)
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 8 декабря 1998 г. N 1256 P981256_ .
Руководство
Управление жилищной политики и коммунального хозяйства
Управление экономического анализа и планирования
Управление архитектуры, градостроительства и государственного
градостроительного кадастра
Управление технического нормирования, проектирования и науки
Представительство Комитета по делам строительства Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и городе Астане